;b i IjaTd GEMENGD NIEUWS. Ad verten tien. JefCoöp J.W.-flAftTMP. noordoosten. De Engelsche leden slechts weinig verliezen, de Russen en Amerikanen geene. Daarentegen meldt de Ainerikaan- sche admiraal Remey uit Tschifoe, dat de verbonden troepen, de inland- sche stad te Tientsin in den morgen van 13 Juli weer aanvallend, een nederlaag ledende Russen waren op den rechtervleugel, het 9e Ameri- kaansche regiment en de marinetroe pen op den linkervleugel De ver liezen der verbonden troepen waren aanzienlijk. De Russen verloren hon derd man, waaronder een kolonel der artillerie, de Amerikanen meer dan 30. de Engelsche meer dan 40, de Japanners 58, waaronder een kolonel, de Franschen 25. Kolonel Liscum van het 9e regi ment infanterie werd gedood, evenals kapitein Davis van de marinekapi tein Lemley en de luitenants Butler en Leonard werden gewond. Te 7 uur in den avond werd een aanval der verbonden troepen op de inland- sche stad met groote verliezen afge slagen. De opgaven ervan zijn nog onvolledig, doch de bijzonderheden worden bevestigd. Dit bericht wordt door den cor respondent van de Daily Mail beves tigd. Daarentegen verneemt Wolff's bureau, dat Zondag te Tschifoe liet gerucht liep dat den 13en Juli het fort en de Chineezenstad te Tientsin door de verbonden troepen onder opperbevel van den Japanschen gene raal genomen zijn. Het Shantoeng- corps, d. z. door Duitschers gedrilde Chineezen, zouden daarbij ook tegen de verbondenen hebben gestreden. Er is dus weer tegenstrijdigheid in de berichten zooals men ziet, doch er blijkt in elk geval uit, dat de ver bondenen die volgens een telegram van admiraal Seymour op 40 Juli te Tientsin en Takoe 604 ofticieren en 20,700 man sterk waren een zware taak hebben. De correspondent van de Daily Express te Shanghai meldt dan ook, dat de telegrammen uit Tientsin, in weerwil der voordeelen door de ge allieerden behaald, het twijfelachtig maken of men Tientsin zal kunnen houden. De Chineezen worden onop houdelijk versterkt, thans wellicht ook door te Peking vrijgekomen troe pen, terwijl de verbondenen afgemat zijn en zware verliezen hebben geleden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Opgeroepen door eene commis sie, bestaande uit de heeren Mr. J. N. Bastert, T. van Daal, J. J. van der Eist, M. van Kuyk, F. J. Maithijssen, P. van der Mark en J. van Wessum, vergaderden j I. Maandagavond een 50-tal, ouders of voogden van leer lingen iler H. B. S. en andere belang hebbenden bij hel Middelbaar Onder wijs, ter bespreking van de belangen dior leerlingen iu verband met de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde wijzigingen van het regle ment der H. B. S. Geopend en geleid door den heer Bastert behandelde de vergadering achtereenvolgens de navolgende drie vragenI. Welke regeling bestaat thans, waarin B. en W. verandering willen brengen en op welke gronden werd deze indertijd vastgesteld II. Is de Commissie van Toezicht van oordeel dat art. 25ót's (regelende het aantal lesuren der leeraren) wijziging behoeft? III. Indien het reglement werd ge wijzigd in den geest van B. en W. welke gevolgen kunnen daarvan wor den verwacht a. voor de H. B. School; b. voor de gemeente? Deze vragen kort en zakelijk beantwoord door den heer Rolandus Hagedoorn, president der Comm. van Toez. op het M. O. en door den heer Buys directeur der II. B. S. deden ten duidelijkste uit komen, niet alleen dat eene hand having der bestaande toestand wen- schelijk is, doch dat een eventueele aanneming van het voorstel van het Dagel. Bestuur de schromelijkste ge volgen zou hebben voor het M. O. hier ter stede en zeer zeker zou leiden tot het verderf der thans alorn zoo hoogst gunstig bekend staande school, terwijl het eenige voordeel, dat de gemeente bij den nieuwen regeling zou hebben bestaat in eene bezuini ging van f1600.op een totaal bedrag aan kosten van f33000. Te verwonderen was het dan ook niet dat onderstaand adres aan de gemeenteraad hetwelk nog vóór de zitting van Dinsdag zou worden inge zonden bij acclamatie werd aange nomen. De ondergeteekenden, voor het meerendeel ouders, voogden en ver zorgers van leerlingen der lloogere Burgerschool alhier en voor het overige mede-belangstellenden in eene goede regeling van het middelbaar onder wijs in deze gemeente, kennis genomen hebbende van het verhandelde in de openbare zitting van den raad der gemeente Amers foort van den 9«" dezer omtrent een voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het regle ment van bovengenoemde school, gehoord de heden gehouden bespre kingen door in deze materie naar hunne meening tot oordeelen meest bevoegden, gelet zoowel op de dadelijke als op de toekomstige belangen van de tegenwoordige en aanstaande leerlin gen dier school en voorts op de zeer nauw hiermede samenhangende be langen der gemeente, dio zich zonder twijfel niet in eenen dermate toene- menden bloei zoude mogen verheugen wanneer hare instellingen van open baar onderwijs in het algemeen, en met name hare Hoogere Burgerschool, niet eenen zoo uitstekenden naam zich hadden weten te verwerven, over tuigd dat de bij aanneming van be doeld wijzigings-voorstel misschien te verkrijgen direct-waarneembare be perking van uitgaven in de verste verte niet zal staan in verhouding tot de daaruit reeds in de naaste toekomst voortvloeiende nadeelen, speciaal wat de H. B. School en hare resultaten betreft, spreken in een heden opzettelijk gehouden bijeenkomst het vertrouwen uit, dat de leden van den raad dezer gemeente met hen de overtuiging zul len deelen, dat de aanneming van meergenoemde reglements-wijziging niet in het welbegrepen belang der gemeente zoude blijken te zijn, en verzoeken den raad der gemeente Amersfoort deze voorgestelde regle- ments-wijziging niet aan te nemen, volgend handteekeningen. Amersfoort, 16 Juli 1900. In de gisterenmiddag onder praesidium van den burgemeester gehouden raadszitting ontbraken op het appèl, behalve de heeren Visset- en Gerritsen, door ongesteldheid ver hinderd, de heeren Croockewit en Garjeanne, de laatste met kennis geving. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deelde de Voorz. mede, dat was ingekomen een voorstel van B. en W. in zake het rekest van Achterbergh en Van 't Hof ter secretarie ter inzage van de ledenvoorts een rekest van de heeren Bastei t c.s. betreffende de door B. en W. voorgestelde regle mentswijziging op het Middelbaar Onderwijs. De Voorzitter doet dit rekest door den secretaris voorlezen, waarna het eveneens ter secretarie wordt gedeponeerd ter inzage voor de leden Aan de orde komt punt I der agendaVoorstel tot wijziging van het reglement op het M. O. betref fende lesuren met rapporten der afdeelingen. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen de navolgende motie van den lieer H. W. van Esveld: De Gemeenteraad, kennis genomen hebbende van het door het Dagel. Bestuur ingediende voorstel tot wij ziging van art. 206t's reglement M. O., zich geen juist oordeel kunnende vormen over de uit het voorstel voortkomende gevolgen, acht dit voor stel niet rijp voor beslissing. En stelt nu daar deze motie door verschillende raadsleden wordt on dersteund haar tegelijk met het voor stel van B. en W. te behandelen. De heer van Esveld zijn motie nader toelichtend zegt dat hij van het voor stel van B. en W. groote nadeelen voor het onderwijs verwacht en ont raad waar het eene zoo belangrijke quaestie geld elke onberaden stap. Ook de heeren van Eek, Prikken en Heyligers, wenschende te motiveeren waarom zij vóór deze motie zullen stemmen, achten de zaak onvoldoende voorbereid. Niettegenstaande in de vorige raadsvergadering zoo sterk daarop is aangedrongen is nog immer liet advies van deskundigen in deze de Comm. v. Toez. en de directeur, niet gevraagd en achtten zonder be hoorlijke voorlichting van dien kant, het nemen van een besluit ondoenlijk. De voorzitter sprekers beantwoor dend zegt dat in tegenstelling met de gewoonte dat sommige bergen muizen baren, hier de muis een berg heeft gebaard en het wordt voorgesteld alsof door aanneming van het voor stel van B. en W. het M. O. zou te gronde gaan, terwijl het toch niet anders beoogt dan aan 7 leearen ge zamenlijk 30 lesuren meer op te dragen, waardoor dan nog slechts bij twee leeraren het maximum der lesuren zal worden bereikt. Het voorstel is uit een finantieel oogpunt gedaan en beoogt geenerlei onbillijkheid tegenover de leeraren. Wat betreft het advies van deskun digen dit zal uit de aard der zaak altijd partijdig zijn. Spr. meent, met het oog op de draagkracht der ge meente dat elke bezuiniging die kan gemaakt worden, hoe klein dan ook, dient te worden aangebracht. Hij ontraad ten steikste het aannemen der motie en zou liever zien dat op het voorstel van B en W. voor zoover men daarmede niet kon meegaan, amendementen werden voorgesteld. De heer Kleber gelooft niet dat alle bezwaren tegen het voorstel inge bracht juist zijn, doch acht het even min nu den tijd het te behandelen. Over enkele jaren zal den berg wel verschoven zijn en Iaat men de zaak slechts marcheeren dan zal des te eerder het onhoudbare van den tegen- woordigen toestand blijken. De heer Veis Heyn zegt dat hem niet gebleken is, dal de leeraren tegen de voorgestelde regeling zijn, hetgeen de hc-er Esveld de opmerking ontlokt dat zulks hen niet is gevraagd, de regeling nog niet is vastgesteld, zij dus niet officieel daarmede in kennis gesteld, onmogelijk aanmerkingen hebben kunnen maken. De voorzitter doet uitkomen dat wordt de motie Esveld aangenomen, de directeur der H. B. S en de Comm. v. Toezicht de vrije hand blijven hou den tot het opdragen van een gering aantal lesuren en dat kan toch de bedoeling van den raad niet zijn. Nadat de heer van Esveld heeft opgemerkt dat al hetgeen door den voorzitter is aangevoerd slc-chts te meer een motief moet zijn voor de leden van den raad om vóór zijne motie te stemmen, wordt deze in stemming gebracht en met 9 tegen 4 stemmen (die van de heeren Celosse, van Zijst, van Beek en Veis Heyn) aangenomen. Aan de orde komt het voorstel in zake splitsing van klassen der 11. B. School voorde cursus 1900/1901. Inge komen is een schrijven van de Com missie van Toezicht waarin deze er op aandringt de eerste klasse in plaats van in 3, zooals wordt voorgesteld in 4 afdeelingen te splitsen in welke geest door de heer Heyligers een amendement wordt ingediend. De voorzitter zegt dat B. en W. hun voorstel handhaven en wijst et- op dat een afdeeling meer een ver meerdering van kosten van i 2500 zal veroorzaken. Dit geeft de heer van Esveld aanleiding te verklaren hij daarom tegen het amendement zal stemmen. Dit wordt daarop inet 11 legen 2 stemmen verworpen en het voorstel van B. en W.do beide eerste klasse in 3 afdeelingen en de 3e, 4e en 5e klasse elk in 2 afdee lingen te splitsen, z.h.st aangenomen. Het ontwerp request aan 11. M. de Koningin omtrent ontheffing der ver plichting tot het hebben eener burger dagschool wordt mede z.h.st. goed gekeurd. Alvorens de vergadering te sluiten deelt de voorzitter mede, dat na aan neming van de motie Esveld van de zijde van het Dag. Best, geen nieuw voorstel tot wijziging van het regle ment is te verwachten en bij gebleken behoefte daaraan, dit dus uit de boezem van den Raad zal dienen te worden gedaan. Bij het onweder, dat Maandag avond boven onze gemeente woedde, sloeg de bliksem in het hooipakhuis der lirma Gerritsen aan de Zogstraat alhier, gelukkig zonder brand of groote schade te veroorzaken. Onder Hamersveld werd eene boer derij door het hemelvuur getroffen en brandde totaal af. Gisterenmiddag bij het uitgaan der Anna Paulownabewaarschool ge raakte een 3 jarig jongetje, dat te dicht aan de waterkant kwam in de Singelgracht. De knecht der firma van Zalingen, het ongeval bemerkend, sprong gekleed te water en smaakte de voldoening de kleine weder veilig op 'tdrooge te brengen zonder ander nadeel dan de schrik en een nat pak. Maandagochtend 7 uur vertrok ken per extratrein van hier naar de Legerplaats bij Oldebroek de staf en de 3 batterijen der 2e afdeeling le regiment veld-artillerie, welke daar tot 27 Juli zullen kampeeren tot het houden van practische oefeningen. Onze stadgenoot de heer J. Ochsendorf. adjunct-directeur der Gas fabriek alhier, is met ingang van 1 Au gustus benoemd tot Inspecteur dei- Gemeen te-gasfabrieken te Amsterdam. In gelijk ambt werd benoemd onze vroegere stadgenoot de heer J. J Blok, thans opzichter bij de Gasfabriek te Zwolle. Zondag 22 Juli a.s. zal iu de Keizerskroon op den Hof, in zake de ongevallenwet, eene openbare verga dering worden gehouden, aan welke door de volgende vereenigingen zal worden deelgenomenTimmerlieden vereeniging «Streven naar Verbete ring". Slagersvereeniging idem idem, Sigarenmakersvereeniging, Schilders- vereeniging, Lood en Zinkbewerkers, Afd. Amersfoort van den A. N Typ. B., S. D. A. P., Van de Kruideniers bedienden vereeniging wordt alsnog bericht ingewacht. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arondissemont te Arnhem van den 13 Juli, is F. Rotman milicien bij het 5e Regiment infan terie, schuldig verklaard aan Eerste desertie in tijd van vrede door het als verlofganger der Natio nale Militie niet voldoen aan eene oproeping tot den werkelijken dienst, zonder vrijwillige aangifte binnen vier weken en veroordeeld tot eene mili taire detentie voor den tijd van twee maanden en in de proceskosten. ScuERPENZEEt. 16 Juli. Hedenavond omstreeks half negen, werden de inwoners dezer gemeente, door het geroep van brand en het luiden der klok zeer verontrust. Het bleek dat de hofstede Nieuw Donkelaar, onder de gemeente Woudenberg, en bewoond door A. van de Weerdt door het hemelvuur was getroffen, het huis en twee korenbergen brandden geheel af, door het krachtig optreden onzer brandweer mogt het gelukken eene schuur te behouden. Ook eenige kippen kwamen in de vlammen om, gelukkig bevond zich het vee in de weide, daar dit anders door de snelheid van den brand moeie- lijk te redden zou geweest zijn Huis en inboedel waren verzekerd. Uit het kersciilaud. De correspondent te Andelst van de N. Cl. geeft in het Betuwsch het volgende leuke verslag over de kersentijd. De parremêter is sins giestere 'n aoreg stukske veurut gegaon 't zun- neke schijnt nou lekker en da's mar goed ók, want anders ha'k, ma'k ver- zinke nie gewetc, hoe 't medekerse nog terech moes komme. 't Weur giestere dan toch al 'n kwaoje dag jong! De loch was egaol zoo dik as 'n pot en de régen gutste mi straole naor umlèg, en 'l wèrglas gonk al mar naor likkek wêr, en 't kos liaos nie lilleker zijn. Ik hè wat duk ge- doch gehad van de wêkwa zij 'k blij, da 'k zoo van dien kersebongerd wier afgemijnd wil de wel geleuve, kêrlje da 't vur mijn 'n rinnewaosie weur gewes. Veul mitise hadde hier 'n armen hart over de kerse, da kun de denke De kers mó zoo nou en dan 'n bietje régen hebbe, maar dur de bank veul, heel veul zon, dan worre ze groot en lekker zuut maar mê te veul natteghed blijve ze klein van stuk en zoer; daor kumt gin zuutighed aon za 'k mar zegge. As we nou mar is 'n poske zukke mooie wèr meuge behauwe, dan zul de over 'n paor daog is wa zien en 'k hoop vur ullie ók pruuve. Kom et ullie nou is noot zoo in de kop op om eiges is naor T kerse land te komme en dan zoo op de leer in zu'n groote boomoew buekske is lekker dik te ète? Wil de wel ge leuve, da de kerse dan nog wel tien maol zoo lekker smaoke?En gij zij van harte wellekom heur, wat ik oe vertel. Agge b. v. bij baos Jan Garretse die is nog wel zooveul als hofle verancier, motto telle in den bon gerd kom, dan wordt er daolek, sebiet 'n farms lange leer in'11 boom geleed en dan klim de mar d'r in, en dan kunde maar ète. Ge hoef ze nog ins te plukke, agge nie wil, ze hange oe vlak vur 't snuulje, me lieve mins! Ge hoef mar te happe of durfde bijgeval nie op 'n een leer te gaon staon, dan krijg de 'n stevige haok um de lekke nar beneje te haole en dan kun d,em ók leviet geve, jong! Hoegtem kérl Maar, pas op I schrik mar nie, 't is niks heur! daor komt op ins d'n kersekeerder nar oe toe, nie om oe as ile spreuwe 'of musse weg lejaoge bel toch nie mins! mar om oe de voete te iège dat zeet ie, onder dat ie mi z'n pet over oew schoen vrijft 'tls nie om de gifte of gaove, Mar um de kei te laove. Da's nog z'un ouwe menier om oe aon 't verstand te brengen, da de plukkers en de keerder eiges nie minder bes zoo nou en dan 'n sluukske fuste; zo hauwe d'r hier van um de kerse op jannever te zette, en mar liefs daolik. Nou mit 'n kwartje een of twee doe de al veul, Daornas êt te mar weer deur, net of ter niks gebeurd is. De moiste en grutste zuuk te d'r mar iit, ge hoef niks nie bang te zijn da z'oe op de vingers kijke ók nie, Hoe meer dagge d'r èt, hoe liever daz'et hebbe, wat ik oe vertel. En krijg de sornteds in 'n kers in oew rnunje, daor 'n plattepeter over hen hè geloope, da nim demargauw 'n stuk of wat andere, en vort is 't lilleke smekske al wèr. Zu'n plattepeter in de Neerbètoew nuume ze zu 'n beesje 'n kersestinkerd - gin mooie naom, war? doet aon de kerse niks gin kwaod, wa zegge wil daor zijn d'r ók mar enkele mar vrèt 'n bietje aon 't blad van de kerseboom en as ie bijgeval over 'n kers hèn merseert, dan krijg zu'n kers 'n lil leke, miesderaobele smaok, da's waor - mar ével, da zoude ók bes is kunne trelfe, agge is'n men je kerse gestuurd kreeg of op de mark koch. 't Is anders fermeus zoo as onze Bètoewse kerse dur de heele wêteld, za'k mar zegge, gezoch zijn. Die baos Garretse dan, stuur ze heelemaal nar Frankrijk en nar Rusland he'kheure zegge; of is z'ok naar Engeland stuurt daor he'k nie van gebeurd vur mijn part kiijge ze d'r gin aen. Onze Be- toewse kerse zijn, zoo as de boeie hier zegge, vuls te lekker vur hullie en ik zeg 't ók Maor de aldermoiste en dealder- grutste zal ie wel sture nar ons Keuninginneke, en daor geef 'k hum groot gelijk in ok, heur! Die gunne wij hier nog liever al de kerse, die d'r in onze Betoew zijn, as de Engelse de mussepikkers en 'tütschot, wil 't geleuve? Ge kund' oe eiges haos gin adee maoke, wa'n drukte en wa'ii leven- fleghed hier de kerseted breng. Rond om oe hen hurde d'n heele dag schiete of 't nijjaor is, en roepe en schreuwe van kahoo! kahoo huie! haowaoi! en ge wit verduiveld nie, wa tie keerders d'r al üt schreuwe en dan op ins weer: rrrrrrrr van'n groote raotel dat oe heure en zien vergaot. 's Mareges en 'savesryjede waoges en karre mar hen en werom om de geplokke kerse naor de verschillende markte of aonlegplaotse van de boote te brenge. En baos Garretse rijd mê z'n waogentje op vère heele, mooie witte menjes, keureg netjes volgepakt mit de akierfijnste kerse nar't spoor- wegslaosion, bekant op ielke trein Z'un honderd of twee drie per dag, da motte nie utvlekke, ok nie! Giestere zee me nog '11 plukker, dat 'r mit èene, pos meer as honderd bestellings vur menjes kerse weure aongekomme. 'tls schouw, jong! Mar, witte wa? 'tis nog mooi wèr en nau gaoi 'k nog is 'n hortje d'n bongerd in en raoi da'k m'n eige büekskenog mar is wêr 'n keer dik gaoi ète. Da kunde wel zes maol op 'n dag. Hegtum kèrl, da's zoo gezond Kom ók mar is! -/De Heer en Mevrouw SCHESjCUDEÈ-ge^o»'"Kennis van de getoete van een ZQ0N. Een jïÓeclloopend met "tüjebehooren. Te b&ia-aSen letter S-fruiuau ii ir"g?tblad. Ondergeteekende, met Hoofdacte enaete voor moderne., talen en wiskunde, wensebt "den vacantietijd te be- stedep' in hét geven vap lessen aan /jongelui, die Hteïexaineii liebhen van ÉL- of Gym nasium of anderszins. Heiligenbergertveg 16.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2