NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Jufrouw Kregel. No. 58. Zaterdag 21 Juli 1900. Neg en-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. UNNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Drankwet. De drankwet-commissie van de Ne- derlandsche Vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken" heeft drankbestrijders van allerlei richting tot een bijeenkomst uitge- noodigd, ten einde na onderlinge be spreking te bepalen welke houding thans in zake dedrankwetsherziening aan te nemen. De vlootrevue op de Zuiderzee. Van Texel schrijft men In de vergadering van den Schip pers- en Visschersbor.d te Oudeschild is j.l. Zaterdag de volgende motie aangenomen s> De vergadering, betreu rende dat er in zake eener te houden vlootrevue geene eensgezindheid be staat, verklaart aan die revue geen deel te nemen, zoolang de hoogstnoo- dige^eensgezindheid ontbreekt," De vorige week besloten de visschers te Oosterend in gelijken geest. Het is hoogst jammer dat Texel dus op 3 Aug. e.k. zal schitteren door afwezigheid op de vlootrevue, te hou den door de Koningin. Op Zondag 29 dezer zal te Utrecht worden gehouden de 15e jaarl. alg. vergadering van den »Ned. Schut terij kaderbond" Maandagen Dinsdag d.a.v. zullen op de Biltsche heide de sciiietwedstrijden worden gehouden. In de Algemeene Vergadering der Kegelvereeniging «Strijdlust" te Tilburg op 8 Juli j.l. is besloten een Eerste Kampioenskegelwedstrijd uit te schrijven op 8, 9 en 10 September 1900 op daarvoor naar de laatste eischen nieuw aan te leggen kegel banen. Voor dezen wedstrijd wordt be schikbaar gesteld een kunstvoorwerp ter waarde van Vijfhonderd Gulden, of dat bedrag in contanten, naar keuze van den winner, benevens eenige aanmoedigingsprijzen, waaronder en kele vrij kostbare. De enorme uitbreiding, die de kegel- sport in de laatste jaren heeft ver kregen en de omstandigheid in aan merking genomen dat zij geleidelijk in alle rangen en standen der maat schappij voortschrijdt, heeit genoemde Vereeniging het denkbeeld aan de hand gedaan om evenals zulks in bijna iedere tak van sport geschiedt, ook voor dit zuiver Nationaal Volks spel een Kampioen voor Nederland te zien aangewezen. Deze Eerste Kampioenswedstrijd zal op genoemde datums ditmaal te Tilburg worden gehoudenzij zal telken jaren door «Strijdlust" worden vernieuwd en indien eenigszins moge lijk bij afwisseling worden gehouden in andere centra's in Nederland. Het adres aan de Synode der Nederd. Herv. Kerk. betredende het stemrecht voor de vrouw, heeft 5233 handteekeningen verkregen. Mag dit getal al niet overweldigend groot zijn, het is toch zeker meer dan voldoende om aan de Synode liet bewijs te leveren, dat er vele vrouwen in Nederland zijn, die stem wenschen te hebben in kerkelijke zaken en dus om het eenige argument te weer leggen op grond waarvan bet deshe- treiïende besluit der Synode in het vorige jaar niet tot wet werd ver heven. Men meende toen eerst de Classikale vergaderingen te moeten hooren, omdat de vrouw zelf den wensch niet had te kennen gegeven Nu heeft de vrouw gesproken. Deze adresbeweging heeft op zeer bescheiden schaal plaats gehad, omdat de geldmiddelen zeer bescheiden waren, of liever gezegd, niet bestonden. Bovendien was de tijd zeer kort, en trof het buitengewoon ongelukkig, dat juist de Amstcrdamsche bladen wegens de werkstaking niet verschenen, toen de eerste berichten werden verspreid. Deze bladen hebben het bericht voor het meerendeel niet opgenomen, waardoor velen onbekend bleven met de beweging. Toch had liet aantal handteekenigen veel grooter kunnen zijn, indien mede werkers en medewerksters niet zorg vuldig hadden gewaakt dat er noch onder pressie, noch ondoordacht werd geteekend. Het kleiner getal verkrijgt daardoor een veel hoogere waarde. Douaire KLERCK—v. HOGENDORP. A. W. L. VERSLUYS—POELMAN. Amsterdam, Juli 1990. Dc boei van Andrée. De boei van Andrée die in de IJs- landsche wateren op 63 gr. 42 min. NB. en 20 gr. 43 min. WL. is ge vonden, is gemerktAndrées Pool expeditie 1896 No. 3. Er is geen deksel op en er is geen inhoud in. Deze omstandigheid duidt, volgens vele deskundigen, op een bevestiging van een reeds vroeger opgevatte meening, nl. dat de expeditie kort na de opstijging door het eene of andere ongeluk is omgekomen. Dat er geen deksel op de boei is, wijst er op dat zij niet opzettelijk, met een boodschap, is uitgeworpen, maar dat zij door een toeval is weggeraakt. Want ware de boei opzettelijk, als bood schapper, uitgeworpen, dan zou het deksel, dat er op behoorde te zijn vastgeschroefd, er nog op moeten zitten. Twee zaken zijn mogelijk: óf de boei is in zee gekomen bij het verongelukken van de ballon, óf zij is ais laatste redmiddel van ballast uitgeworpen, in liet eerste geval is de expeditie vrij zeker geheel veron gelukt, in liet tweede is hetzelfde zeer waarschijnlijk, al blijft het mogelijk dat zij zich met haar proviand heeft kunnen redden. In beide gevallen moet er een ongeluk zijn geschied kort na de opstijging, want de boei is gemerkt No. 3 en Andrée zou zijn boeien met korte tusschenpoozen uitwerpen. Merkwaardigerwijze vindt de broe der van Andrée de vondst van deze boei een gunstig teeken. Dat lezen wij althans in Politilcen. Waarop Andiée's broeder zijn gunstig oordeel grondt, staat er niet bij. Dronkenschap en Gevolgen. Dr. Demme zocht 10 drinkersfami- lien en 10 matige uit en ging hun lotgevallen van 1878 tot 1889 12 jaar lang na. Zij behoorden tot den zelfden stand en waren nagenoeg even sterk. Bij de eerste groep waren óf vader óf moeder óf beide verslaafde drinkers, soms ook reeds de groot vader. De 10 matige familiën kregen in die 12 jaar 01 de andere 57 kin deren (dit is zeer veel voor drinkers) van die 61 stierven 5 aan zwakte, 4 hadden geneeslijke zenuwziekte, 2 aangeboren misvormingen bleven dus 50 normale 82°/«. Van de 57 drin kerskinderen stierven aan zwakte en stuipen 25. Volslagen idioot waren 6. Dwergachtig klein bleven 5. 5 andere hadden vallende ziekte, één had onge neeslijke chorea en werd nog idioot ook. Bij 5 aangeboren misvormingen bleven dus 10 normale kinderen of 171 'i°/oMen moet niet denken dat dit de ergste cijfers zijn. Rösch vond onder 97 drinkerskinderen maar 14 gezonde. Maandagmiddag is aan het station te Dordrecht een rangeerende trein op den stilslaanden personentrein 814 van den H.S.M. geloopen, waardoor twee reizigers aan het hoofd zijn ge wond. Beiden zijn aan het station verbonden en met den eerstvolgende trein naar hun bestemming vertrok ken. De materieele schade is niet groot. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot reserve tweede luitenant bij het 5e Regiment infanterie de Vaandrig J. F. H. Duvergé van gemeld regiment en is voorts bepaald dat genoemd reserve officier alszoodanig op den 28 Juli ek. bij het korps beëedigd en in functie zal worden gesteld. Bij Koninklijk Besluit is aan den Kapitein J. F. P. Bekkers van het 5e Regiment infanterie, op zijne aanvrage met ingang van 16 Juli 1900, ter zake van lichaamsgebreken pensioen toegekend ten bedrage van f1679. 's jaars. Bij ministrieeie beschikking is benoemd tot Vaandrig bij het 5e Re giment infanterie, de reserve sergeant J. H. W. Nicolai van genoemd korps. Bij Koninklijk Besluit is aan den muzikant H. J. Vierdag van het 5e Regiment infanterie tor zake van lichaamsgebreken, met ingang van 21 Juli een voortdurend pensioen is toe gekend van f432. 's jaars. De adjudant-onderofficier A. de Preter van het 5e Regiment infanterie heeft verzocht om ter zake van lang durige dienst op pensioen te worden gestald. Donderdagmorgen ongeveer half tien uren werd brand ontdekt in de slaapkamer van den heer Reinbout in de Krommestraat. Door het flink optreden van de bewoner zeiveen van den heer G J. Hopman, beiden leden van onze hoogstverdienstelijken Vrij willige brandweer, werd de brand spoedig gebluscht. Programma dor muziekuitvoering by gunstig weder Zondagavond te half acht op het terras van »Amicitia" te geven door de kapel van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. »El Picadore" Spanischer Marsch Sousa. 2. Ouverture »Manschaft" an Bord" Von Suppé. 3. »Goldregen" Walzer Waldteufél. 4. Souvernir de l'opéra »L'Etoile du Nord" Meijerbeer. 5. Ouverture »Le Barbier de Seville" Rossini. 6. Grand ballet (Divertissement) de l'opéra »Faust" en 7 parties Ch. Gounod. a. »Gavotte" D. Popper. l.(b. »La Caravane" Marche oriëntale G. Asch. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra »La fille du régi ment" de Donizetti Blumentritt. Woudenberg. Den 16e dezer woed den boven deze gemeente hevige onweders; des namiddags omstreeks Humoristische Novelle, door Arnold van Raalte Jzn. 5) Keeren we thans weer tot juffrouw Kregel terug. In haar woede had ze den luiermand, die werkelijk een prachtexemplaar in zijn soort was totaal stuk getrapt en in een hoek van de kamer gesmeten; hoe meer ze er over na dacht, des te woedender werd ze. Neeltje, die van het heele geval niets afwist, en goed en wel dacht, dat haar juffrouw thans in t bezit was van het haar door Komers toe gedachte geschenk, achtte nu den tijd geko men, om het geval van het gevonden sigaren- piipje op te helderen. Vroolijk kwam zij het vertrek binnen, en met lettend op de donkere blikken, die haar tegenblonken, begon ze: «Juffrouw, nu kan ik U wel zeggen, wie de eigenaar is van dat sigarenpijpje;'t is niemand anders, dan mijnheer Komersdie kwam hier, om Verder kwam ze niet; Juffrouw Kregel was opgestaan, en kwam z<5ó dreigend naar haar toe, dat ze onwillekeurig eenige passen achteruit week. «Wilt zeg je? m'nheer Komers was 't? en dat durf je me maar zoo vlak in 't gezicht te vertellen, alsof het de gewoonste geschiedenis was? jij creatuur «Maar juffrouw, hij kwam om «Wil je me er nou nog bij vertellen, wilt hij eigenlijk hier kwam doengemeen schepsel, viezerik, loeder Dat was 't arme onschuldige kind te veel; zij, die van den prins geen kwaad wist moest zoo behandeld worden? Neen, haar geduld raakte eindelijk uitgeput. «Zeg eens« begon ze «wat verbeeld jij je wel, denk je, dat ik me door jou maar zoo de huid laat volschelden? serpent? «Wdt? durf je me nog brutaliseerenGe meen, en op den koop toe nog brutaal?» «Je soort is gemeen» repliceerde Neeltje op niet al te zachtzinnigen toon. «Mensch schei uit» schreeuwde juffrouw Kregel méér dan ze zeide «of ik geef je een oorvijg, dat je suizebolt!» «Maar dan krijg je er toch links en rechts twintig terug!» »'tls genoeg I je verlaat onmiddellijk mijn dienst; versta-je; onmiddellijk!» «Eerst m'n centen, tiran «Goed, daar heb je ze hoe eer je oprukt hoe liever 't me is «Dacht je zoo van me af te komen? mis hoor; je hebt me voor een maand gehuurd, en je zult me een maand betalen, lee- lijkert. «Nou; vooruit, hier heb je alles en nou uit m'n oogen jou loeder. «Nou, dag lieve juffrouw,» plaagde Neeltje «zorg maar dat je gauw een man krijgt hoor! dAt zal je opknappen!» En meteen wipte ze de deur uit't was maar goed ook, want onge twijfeld had ze het theekopje tegen haar hoofd gekregen, dat nh tegen de deur in scherven vloog. Het duurde geruimen tijd eer juffrouw Kregel een weinig gekalmeerd was. «Lieve God» kermde ze «wat een avond!» dat Sinterklaasje zal me heugen!» «Zoo een smeerlap van een kerel, komt me daar in mijn huis als ik niet thuis ben, en zoo'n slet van 'n meid ontvangt hem.» »0! Als ik 'm onder m'n oogen krijg, dan zal ik 'm ze voleindigde den zin niet, maar het gebaar dat ze er bij maakte, was zóó wel sprekend, dat iedere lettergreep méér, over bodige luxe was geweest!» Zij behoefde niet lang te wachten; op 't zelfde oogenblik werd er bescheiden gescheld. Ze verroerde geen vin. Na verloop van eenige minuten, herhaalde zich dat schellen, iets harder. «Neeltje» riep ze driftig, doch direct liet ze er op volgen: «och neen 'tis waar; ik heb dat slet weggestuurdik had 'r eigenlijk best tot morgen-ochtend kunnen houden; nu moet ik zélf nog voor meid gaan spelen ookMet trage schreden ging ze den trap af, opende de deur, enstond van aangezicht tot aangezicht tegenover Jan Komers! «Zoo, kwiijongen» raasde ze «durf jij nog hier te komen ben je niet bang dat ik je de oogen uit het hoofd krab?! Komers gaf geen antwoord; Komers kon geen antwoord geven van verbazingveel had hij verwacht, maar allerminst zulk een ont vangst. Onderweg had hij zich zoo al een en ander voorgesteldhoe ze wel over z'n attentie dacht etc. etc. en hij had zich voor genomen, van avond maar in eens van wal te steken. En nu werd hij zoo ontvangen. »Nou,- hoe is 't? krijg ik geen antwoord leelijke aap?» herhaalde juffrouw Kregel. «Ik ik begrijp U niet «Zoooo! begrijp je me niet. begreep je het affront ook niet?» «Affront Maar er moet een misverstand Wordt vervolgd./

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1