NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. FEUILLETON. Juffrouw Kregel. BUITENLAND. No. 61. Woensdag 1 Augustus 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door bet geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleclits driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een dieptreurige gebeurtenis heeft Zondagavond in Italië plaats gehad. Weder is daar een vorst gevallen als slachtoffer van een van hen, die eeuwige wraak gezworen hebben aan de grooten der aarde. Umberto, koning van Italië, is Zondagavond vermoord. Terugkeerende van een gymnastiek- feest te Monza, waar hij ter gelegen heid van een gymnastiek-concours tegenwoordig was geweest bij de uitreiking der prijzen, werd lnj, te kwart voor elf, terwijl hij in zijn rijtuig wilde stappen, door drie revolver schoten getroffeneen kogel drong hem in het hart, en had een onmid- dellijken dood ten gevolge. De moordenaar, Angelo Bressi, afkomstig van Prado in Toscane, werd gegrepende misdaad zal dus niet ongewroken blijven, maar wraak kan, helaas, het slachtoffer van den ver- foeielijken moord niet in het leven terugroepen. Koning Humbert is dood. Een enkel woord omtrent zijn ver dienstelijk leven vinde hier een plaats. Reinier Karei Emanuël Johan Marie Ferdinand Eugenius Humbert (of Umberto), koning van Italië, was ge boren den 12en Maart 1844 uit het huwelijk van koning Victor Emanuël en aartshertogin Adelheid. Nadat hij een zorgvuldige, grootendeels militaire opvoeding had ontvangen, nam hij reeds in '1859 deel aan de oorlog tegen Oostenrijk. Een ongemeene populariteit verwierf hij zich toen reeds door den ijver waai mede hij werkte voor de eenheid van Italië. In den oorlog van 1866 wist prins Humbert zich hij verschillende gele genheden hij was toen luitenant- generaal te onderscheiden door moedig gedrag en veel beleid, zoo o.a. bij den slag van Cuslozza (24 Juli), waarbij het aan zijn optreden alleen te danken was, dat de terug tocht niet in een wanordelijke vlucht ontaardde. Welk een goed en moedig krijgsman ook, koning Humbert is een vrede vorst geweest, zooals hij zich reeds als kroonprins steeds beijverde om vrede en daarmee welvaart en be schaving te bevorderen. Veel heeft de Italiaansche landbouw, de handel en de nijverheid aan hem te danken. Zoo bekleedde hij in 1866 het eerevoorzitterschap van de Itali aansche commissie voor de Wereld tentoonstelling, terwijl hij verder aan alle Italiaansche tentoonstellingen zooveel mogelijk luister bijzette, door zijne tegenwoordigheid. Door dit alles en niet minder ook door de vrijzinnige gevoelens, die hij op het gebied van godsdienst en staatkunde aan den dag legde, wist kroonprins Humbert zich de gunst van het volk te verzekeren, een genegenheid, die hij niet verloren zag gaan, toen hij den 9en Januari 1878 zijn vader, Victor Emanuël, als koning van Italië opvolgde. »Ik beveel u standvastigheid aan en liefde voor het vaderland en de vrijheid" waren de woorden, waarmee de stervende koning Victor Emanuël de zorg van Italië aan Humbert over droeg en deze heeft gedurende zijn regeering bewezen deze vaderlijke opdracht ter harte te hebben geno men. Daardoor maakte de koning zich bij zijn volk bemind en zijn populairi- teit bereikte wel haar toppunt toen hij in 1884, bij het woeden der cholera te Napels, die sfad bezocht en de terneergeslagen bevolking met nieuwe moed wist te bezielen door zijn kalmte en zelfopoffering. Koning Humbert was sedert 22 April 1868 gehuwd met zijn nicht Margaretha Maria Theresia, dochter van Ferdinand, hertog, van Genua en Prinses Elisabeth van Saksen. De opvolger van den thans op 56- jarigen leeftijd vermoorden vorst is de nu 31-jarige prins Victor Emanuël. prins van Napels, die den llen No vember 1869 werd geboren. Deze was op reis en bevindt zich rnet zijn gemalin te Piraeus in Griekenland. Vijf maanden ongeveer was het geleden, dat Cronjé's overgave de wereld ontroerde en thans heeft zich die ramp herhaald. Minder indruk maakte ditmaal de tijding van Prins- loo's overgave, dan toen, den 27en Februari, die van Cronjé's capitulatie; nu toch hield niet eerst een beleg, moedig doorstaan, de wereld dagen lang in spanning; de laatste tijding kwam meer plotseling, eigenlijk onver wacht en toch is de ramp niet van minder groote beteekenis. Het aantal van lien, die de wapens neerlegden laten wij daar. Drie a-viei (luizend man gaven zich met Cronjé over. Hier wordt het aantal der met Prinsloo gevangen genomen Boeren op 5000 opgegeven. Maar zekerheid, zoolang de berichten nog maar van één zijde, nl. de Etigelsche, komen, bestaat hieromtrent niet. Maar in elk geval, het échec is groot, en de ramp des te grooter, juist in dezen tijd, waarin voor de strijders voor «vrijheid en recht" een dergelijk verlies moreel zeer zwaar zal blijken. De rijen der Boeren dunden toch reeds den laatsten tijd op onrustbarende wijze hun aan tal moeilijk ie schatten nu de guerilla-krijg gevoerd wordt kan onmogelijk meer groot zijnen dan moet een verlies, als dat wat nu gele den is, zich zwaar doen gevoelen. Bij het eerste bericht van Prinsloo's overgave geloofden wij aan een leu gentijding wat men zoo van harte wensebt, gelooft men allicht maar Robert's oiïlcieele bevestiging deed ons zien, dat hot eerste bericht uit Kaapstad, helaas, droeve waarheid meldde. In zijn telegram uit Pretoria be schrijft Roberts tevens de verschil lende operaties van den 26en tot den 28en, die geëindigd zijn met de over gave van Prinsloo's leger. De Engel- sche troepen werden van verschillende punten tegen de Boeren aangevoerd, en namen gaandeweg de nekken in bezit. De Boeren hielden hun stel lingen sterk bezet. Eindelijk zond Prinsloo iemand met een witte vlag en vroeg om vier dagen wapenstil stand. Later gaf hij te kennen, dat hij zich wilde overgeven op voorwaarde, dat de Boeren met hun paarden en geweren naar huis mochten gaan. Hunter gaf een weigerend antwoord op beide vragen en gelastte de vij andelijkheden voort te zetten totdat de Boeren verslagen zouden zijn of zich overgegeven hadden. Ten slotte gaf Prinsloo zich met 5000 man onvoorwaardelijk over. Toch zal deze rampspoed voor mannen als De Wet de Zwarte Christiaan en Botha geen reden zijn om den hachelijken strijd op te geven. Laatstgenoemde zag in den laatsten tijd zijn troepen weer ver sterkt door tal van Boeren, die naar huis waren geweest, geploegd hadden en gezaaid, doch nu weer de wapens opnamen om hun grond te verdedigen. Ook Botha zal dus nu weer met nieuwe krachten de guerilla-krijg voortzetten. Wel heeft Roberts getracht zijn leger macht te omsingelen, maar dit is mislukt, zoodat Roberts, aldus meldden gister de Lotidensche ochtendbladen, weer naar Pretoria terug moest keeren. Dezelfde telegrammen uit Pretoria, die van deze mislukte operatie melding maakten, deelden ook mee. dat de opmarscii voorloopig is gestaakt, omdat het niet raadzaam is, de ver bindingslijn verder te verlengen zoo lang het zuiden niet geheel kalm is. Kolonel Hickman is Zaterdag in Pre toria teruggekeerd, daar hij bevonden had dat zijn strijdmacht te zwak was om de Boeren die nu Rustenburg belegeren uit hun sterke stellingen te verdrijven of Baden Powel, die Rustenburg verdedigt, krachtig te steunen. Zoo blijft de oorlog voortduren, die Engeland reeds duizende menschen en miljoenen schats kostte en steeds nieuwe offers vergt. Zoo is thans in het Lagerhuis een voorstel aangeno men, ingediend door den minister van financiën, Ilicks Bach, om hem te machtigen, opnieuw 1$ miljoen pond sterling te leenen, hetzij door een verhooging der oorlogsleening, hetzij door middel van schatskist-bons, hetzij door middel van schatkistwissel, ten einde de aanvullingsbegrooting te dek ken. Hij zette uiteen, dat hij nog be voegd was om 6 miljoen te leenen, van welke bevoegdheid hij nog geen gebruik had gemaakt, maar dat hij 13 miljoen aanvroeg om in de behoef ten, die zich mochten voordoen, te voorzien. Dat Zuid-Afrika hiervan het grootste deel vraagt, blijkt uit de verklaring van den minister, dat 8 miljoen waar schijnlijk wel voldoende zouden zijn voor de noodige operatiën in China, ten opzichte waarvan door Engeland geen veroveringspolitiek werd gevolgd Men zou door deze toelichting van de minister tot de conclusie komen, dat ten opzichte van Zuid-Afrika een der gelijke politiek dus wel wordt gevolgd. Wel heeft het lang geduurd voordat de Engelsche regeering daar zoo rond voor uitkwam 1 De berichten, die omtrent China tot ons komen, verlevendigen weer wat de hoop, dat de Europeesche gezanten, althans den 22en of 23en van deze maand nog niet gevallen waren als slachtoffers der Chineesche vreemdelingenhaat. Uit Washington, Berlijn en Brussel komen telegram men, allen d.d. 30 Juli, waarvan de inhoud, ten opzichte van den toestand der gezanten, overeenkomt. Uit Washington werd door den Amerikaanschen consul te Tsjifoe ge- telegrapheerd dat den 25 Juli een brief is ontvangen van de Japansche legatie te Peking, gedateerd 22 Juli. Daarin wordt gemeld, dat de Duit- sche, Russische, Amerikaansche, Brit- sche en de halve Japansche en Fran- sche legatiën zich nog verdedigden. Hetzelfde schrijven deelde mee, dat de keizer en de keizerin volgens ge rucht te Peking waren. Een telegrafisch bericht van den Humoristische Novelle, door Aknold van Raalte Jzn. 8) «Gemeen karakter? Jij leelijke aapin plaats van je zuster de band boven bet boofd te hou den je eenige bloedeigenste zuster, die als een tweede moeder voor je is val je haar af, en beleedig haar alsof ik de eerste de beste kwaje meid was! (hier volgde een hevige snik, die ongeveer klonk, als ofiemand een rauwe mossel uit de schelp verorberde) «Ben ik dddrvoor altijd zoo goed voor je geweest heb ik dddrvoor je altijd verzorgd als je ziek was «Met je verlof ik ben nooit ziek ge weest! repliceerde Gerrit kalm. «Nou, maar Ms je ziek was geweest, dan had ik 't toch gedaan, hèHeb ik ddarvoor altijd je sokken zoo mooi gemaasd en "Daar heb ik je altijd ruimschoots voor beloond, of liever daar hebt je zelf wel voor gezorgd" antwoordde Gerrit, nu op ziju beurt dok boos wordend; maar 'tis uit! 'tis nou mooi geweest; van af heden, zal ik je huis houdgeld geven en mijn financiën zal ik zelf wel beheeren; begrijp je? ik ben nou lang ge noeg als kind door je behandeld «Zoo moest je behandeld worden, anders was het al lang mis met je geloopen; en i k was altijd een tweede moeder voor je «Ja, een stief-moeder in de juiste beteekenis! En nu zal ik op mijn beurt eens een stief -vader voor jou worden «Dat zal je niet lukken, hoor" antwoordde Antje met een snik (een zeldzame dubbelgan ger, van den vorigendat zal j e niet luk ken We konden altijd goed met elkaar overweg Gerrit «humde" even. maar ik schijn in jou oogen een lastpost te worden welnu zoek jij je for tuin, en i k zal het mijne weten te vindenik heb Goddank nog handen aan m'n lijf; je zult binnenkort geen last meer van me hebben!" En nu volgden de snikken elkaar razend snel op, spoedig overgaande in janken! Doch dat alles kon Gerrit niet verteederen; bet plannetje van zijn zuster laebtte hem wel toe h ij zou wel ergens op kamers kunnen wonen en dan was bij vrij manVrijheelemaalvrij geen lastige bemoeial, die bem in alles zou dwarsboomen En in vroolijke stemming verliet bij zijn huis, zijn zuster in jammerlijke klachten en zuchten en verwenschingen achterlatend. «Ze smelt weg in tranen" dacht Gerrit onder het heengaan; «nu ik geloof niet dat ik zoo erg zou treuren, als ze eens werkelijk zou weg smelten! VI. Behalve dat de heer Komers gemerkt had, dat zijn hospita aan de Sinterklaas-pakjes ge weest was, kwam hij in den loop van den avond ook nog tot de onaangenaame ontdekking, dat «men" waarschijnlijk zij in zijn schrijf bureau gesnuffeld had; toen ze hem dan ook de thee bracht, trachtte hij met een zoet lijntje achter de waarheid te komen, want dat was toch wel wat al te erg! «Juffrouw" zoo begon hij «de meid heeft van morgen zeker m'n kamer gedaan «Vraag excuus, meheer dat laat ik nooit aan de meid over; dat doe ik zelf «Hmzoo dan bent U ook «W&blief? «Dan heeft U ook «Wat meent U «Dan danJuffrouw ben U ook aan mijn bureau geweest De juffrouw verschoot van kleur. «Wel zeker meheer! Om stof af te nemen dacht Uwes soms, dat ik den boel liet vervui len?" «Dan hebt U dat stof afnemen wel iets te ver uitgebreid" antwoordde Komers sarcastisch al die briefjes en papieren (en bij wees op een groote dosis) liggen verward door elkaar hebt U soms ieder papiertje afzonderlijk «Ja ieder «Neen juffrouw wil ik U eens wat zeggen 't een of ander heeft Uw nieuwsgierigheid op gewekt en U verleid om onbescheiden te wor den!" «Maar meheer «En dat spijt me juffrouw U hoeft niets te ontkennen, alles wijst er duidelijk op: die pakjes en nu die brieven op mijn bureau 't spijt me: ik bad het hier wel naar mijn zin maar U zult wel begrijpen, dat ik niet aan dergelijke onbescheidenheden wensch bloot te staan, en daarom «Mijnheer ik verzeker U «Juffrouw, U hoeft niets te verzekeren. «Maar m'nheer Komers; is het dan zoo erg?" «Voor mij erg genoeg; buitendien «En als ik U op mijn eerewoord verzeker, dat het nooit weer zal gebeuren?" Wordt vervohjd.J

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1