wmm BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. i HOUTZAAGER VAN VEEB, keizerlijken consul te Tientsin van 27 Juli, dat uit Berlijn wordt mede gedeeld, meldde dat te Tientsin een van 19 Juli gedateerde mededeeling van den Japanschen gezant te Peking ontvangen was, volgens welke de in Peking ingesloten vreemdelingen zich voortdurend tegen de Chineesche troepen verdedigen en de hoop koes terden, het tot het einde van Juli te kunnen volhouden. Tegen dien tijd werd de aankomst van ontzettroepen verwacht. De Japansche gezant vermeldde ver der dat de Chineezen sinds 18 Juli hadden opgehouden de stelling der vreemdelingen te beschieten. Dit wordt ook bevestigd op 22 Juli door den commandant van het Japansche deta chement dat zich te Peking bevindt. Een dergelijke mededeeling deed de Engelsche onder-minister John Brodrick in het Lagerhuis. Sinds 17 Juli zouden de legaties niet beschoten zijn. Eindelijk maken wij nog melding van twee telegrammen, medegedeeld door den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken: lo. Een telegram uit Tientsin van 29 Juli. luidende: Uit Shanghai wordt van 28 dezer gesein, dat den vorigen dag een briefje van den onder-secre taris der Duitsche legatie was ont vangen: daarin wordt bevestigd dat de Belgische legatie was verbrand en dat op 23 dezer de leden der legatie nog leefden. Sinds 16 Juli hadden de Chineezen de legatiën niet meer aan gevallen. Hierbij wordt opgemerkt dat dit telegram slechts onder voorbehoud kan meegedeeld worden, daar er bij het overseinen fouten in moeten zijn gekomen. De data stemmen dan ook niet overeen met die der bovenver melde telegrammen. 2o. Een telegram uit Shangai van heden, meldende dat volgens den gou verneur van Shantoeng een keizerlijk decreet van 24 Juli verklaart dat alle gezanten veilig zijn. Voorts meldt het telegram, dat do lebellen op 8 Juli de Engelsche legatie aanvielen, maar met een verlies van 30 man waren afge slagen. Zooals men ziet, wat meer bemoe digende berichten, waarbij zich nog aansluit een telegram uit Londen, volgens hetwelk de Chineesche gezant aan de Times heeft medegedeeld, dat hij een dépêche had ontvangen, met de tijding dat Li Hung Tsjang teza men met andere onderkoningen en gouverneurs een verzoekschrift tot den Troon had gericht, waarin zeer drin gend wordt aangeraden, de buiten landsche gezanten onmiddellijk naar Tientsin te zenden onder escorte, of hun \erlof te geven, vrij met hunne regeeringen te correspondeeren. De keizerlijke goedkeuring zal aan den gezant worden medegedeeld zoodra die verkregen is. Men mag ten minste niet veronder stellen, dat deze berichten, uit zulke verschillende bronnen, alle zouden komen uit den grooten Chineeschen koker, waardoor de telegraafdirecteur Cheng staat te praten. Intusschen moet men verwonderd staan over de laksheid, waarmee de mogendheden in China te werk gaan. Immers, er zijn twee mogelijkheden: de gezanten leven nog, en dan is het onverantwoordelijk hen langer zonder steun te laten tegenover een bende duivels, die niets dan hun verderf willenof zij zijn gevallen, en dan dient hun dood gewroken. Daarom lijkt ons een artikel in de Köln. Zlg. zoo volkomen juist, waar het de hou ding der in Azië bevelvoerende officie ren laakt, die tijd verspillen rnel te trachten een opperbevelhebber te kiezen, maar door kleinzielige ijver zucht tot geen resultaat komen. In alles laat zich die jalousie der mogendheden en hun angst om ver drongen te worden uit wat hun thans behoort, gelden. Dit blijkt ook weer uit wat de onder-minister Brodrick in het Lagerhuis meedeelde: »De raad van admiraals heefi 16 dezer besloten, dat de spoorweg van Takoe naar Tientsin bewaakt en geëxploiteerd zal worden door de Russische strijdkrach ten. Wij hebben de Russische regee ring doen weten, dat, aangezien deze regeling de meest geschikte is in de omstandigheden, wij er geen bezwaar tegen hebben, maar het moest wel begrepen worden dat de spoorweg weer onder het vroeger beheer zal komen bij het eindigen der vijande lijkheden." Dc afgevaardigde Bowles Gibson heeft daarna gevraagd, of Rusland zich bij deze voorwaarde had neer gelegd; op welke vraag Brodrick het antwoord schuldig bleef. De Pelit Bleu meent daaruit te mogen opma ken, dat Rusland het niet eens de moeite waard geacht heeft op die Engelsche voorwaarde nader in te gaan. Een oogenblik heeft een botsing tusschen twee mogendheden gedreigd, nl. tusschen Japan en Rusland Wol/f's- bureau vernam nl. 23dezeruitTientsin Niet ver van Tientsin is op 24 dezer een Russische afdeeling van 13 man door 80 Japanners aangevallen. De Russen verloren 2 dooden en 3 zwaar gewonden, de rost gaf zich aan de Japanners over. Uit een dadelijk inge steld onderzoek bleek, dat de Russen door de Japanners abusievelijk voor Chineezen waren aangezienhet inci dent wordt als afgeloopen beschouwd." Voor het spoedig beëindigen van den toestand in China is het te wen- schen, dat dergelijke incidenten, zich niet te vaak zullen herhalen. De ver standhouding zou daardoor niet ver beteren. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage bevat een particulier telegram uit Parijs, waarin wordt ge meld, dat gistermorgen te elf uur op het terrein van de Wereldtentoonstel ling een aanslag werd beproefd op liet leven van Shah van Perzië. De moordenaar werd bijtijds gegre pen met den dolk in de hand. Revue van dc visschers- vloot op dc Zuiderzee. Naar men meedeelt, zal de voor zitter van het «Rijkscollege voor de Zeevisscherijen", de heer mr. E. N. Rahusen, aan boord van de Buijskes bij H. M. zijn. De visschers van Texel zullen, zooals Zaterdagavond in een druk bezochte vergadering met algemeene stemmen werd besloten, ook aan de vlootrevue deelnemen. Vermoedelijk trekt een vloot van 60 a 70 blazerschuilen met dat doel naar de Zuiderzee. 't Aantal visschersvaartuigen schat men thans op 1500. Onderwijzers-salarissen. Aan de Gedeputeerde Staten van alle provincies is het volgend adres gezonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, Hoofd bestuurders van den Bond van Nederl. Onderwijzers, dat in de laatste tijden de oproepingen voor sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer of onderwijzeres aan de openbare lagere scholen tegen een salaris van f 400 of f 450 steeds talrijker worden dat algemeen erkend wordt, dat een traktement van minder dan f500 voor een onderwijzer onvoldoende is, om aan de meest bescheiden eischen van het leven en de studie te voldoen; dat trouwens het minimurn-trakte- ment van f 400 vastgesteld is nu 22 jaar geleden, toen de levensstandaard veel lager was, dan thans het geval is; dat bovendien de wetgever in art. 26, tweede lid der wet op het lager onderwijs aan Gedeputeerde Staten een grooten invloed heeft willen toe kennen, om het minimum-salaris tot een hooger te doen stijgen dat deze bepaling wel is waar nooit is uitgevoerd geworden, doch dat toch altijd Gedeputeerde Staten een grooten invloed op de traktementen der onder wijzers behouden hebben, doordat elke gemeentelijke verordening daaromtrent de goedkeuring van dat College be hoeft dat adressanten daarom het verzoek tot u richten in geen enkel geval tractementen goed te keuren, die ver laagd werden tot beneden de f 500, terwijl zij eerst f 500 of hooger ge weest zijn dat hierdoor den gemeentebesturen belet zal worden van den tegenwoor- digen overvloed van onderwijskrachten gebruik te maken, om de salarissen te verlagen tot een bedrag, dat verre weg onvoldoende genoemd moest worden. Mevrouw VVaszklewiczVan Schilfgaarde heeft uit naam der vrou wen die het verzoekschrift aan II. M. de Koningin onderteekenden om be middeling tot behoud der onafhan kelijkheid van de Zuidafrikaansche Republieken, aan de Afrikaner vrou wen die op 27 Juni II. te Paarl eene vergadering belegden tpn einde tegen de inlijving der Republieken te pro- testeeren, een warm schrijven gericht, waarin zij aan deze moedige vrouwen de verzekering geeft van het diep medegevoel van hare Nederlandsche zusters en van haren grooten eei bied voor het krachtig optreden voor de verdrukte dreigden. Wie nog meer in het bijzonder hare instemming wenscht te betuigen, wordt verzocht vóór Zaterdag a.s. hare handleekening aan mevr. Wasklewicz. Stationsweg S3, Den Haag, toe te zenden. Drankwet. Op uitnoodiging van de drankwets commissie der »N. V. t A. v A D." kwamen 21 Juli te Amsterdam ver schillende leiders der anti drankbe weging bijeen, ten einde een pro gramma voorgemeenschappelijke actie op te stellen. Na ampele bespreking werden de volgende punten vastgesteld als leid draad voor de actie, ter bevordering van de aanhangige drankwetsherzie ning. I. Het nemen van maatregelen tot scherper wering van clandestienen drankverkoop is een punt van zoo groot gewicht, dat de aanhangige wijziging der drankwet vóór alles daaraan moet worden dienstbaar ge maakt. II. Hel is gewenscht 1 Mei 1901 het wettelijk maximum van art. 2 der drankwet niet door te voeren, doch het bereiken van het maximum tot uiterlijk 1 Mei 1905 te verschuiven, mits thans het stelsel van doorvoering worde vastgesteld, in den geest, als dat is aangegeven in het wetsontwerp der Ned. Ver. (art. 26bis, recht van anciënniteit) desnoods met schade vergoeding uit 'sRyls kas, en met de bevoegdheid voor maatschappijen en vereeriigingen om vergunningen op te koopen en de dranknering te staken met financieelen steun van den Staat. III. Na invoering van het wettelijk maximum moet geen verhooging ge oorloofd zijn, ook niet in den vorm van buitengewone vergunningen. IV. Het is noodig het geldelijk be lang der gemeente los te maken van het vergunningsrecht. V. Het beginsel, neergelegd in het 4e lid van art. IX wetsontwerp der Regeering, verdient steun (n.l. dat tappen na 's avonds 10 uur en voor 's ochtends 7 uur, op Zaterdagavond Zondag en Maandagmorgen, abnor maal moet worden geacht). VI. DrankveHt'oop op openbare middelen van vervoer, in wachtkamers daarvan en op de publieke straat, moet niet worden toegelaten. Voortaan moet geen vergunning voor drankverkoop worden verleend aan personen, die eenig nevenberoep uitoefenen, behalve die bedrijven, waar de drankverkoop inherent is (koffie huizen, restauraties, stalhouderij e. d.) VII. Actie voor local option en Go- thenburger stelsel is om redenen van tactiek thans niet aan te bevelen. Gewenscht is de leeftijdgrens voor het tappen van drank aan kinderen te verhoogen van 16 tot 18 jaar, kin deren ben. 18 jaar zonder geleide van volwassenen niet in drankneringen toe te laten, het volgens net Wetboek van Strafrecht bestaand vei bod van drankverkoop aan kinderen ben. 16 jaar uit te breiden tot den bierver koop. VIII. De aanhangige drank wetsher ziening moet niet afhankelijk worden gesteld van het instellen van een Staatscommissie. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ter gelegenheid van den 42slen geboortedag van II. M. de Koningin- Moeder zal het garnizoen Donderdag om 12 uur een groote parade houden op het terrein der Infanteriekazernes. dat in verband daarmede ook voor de burgerij toegankelijk zal zijn. De troepen zullen worden gecom mandeerd door majoor F. B. A. van Steenhardt Carré van het 5e regiment infanterie, en de honneurs bewijzen aan kolonel J. van Wijk, in diens hoe danigheid van Garnizoens-comman- dant. Zondagavond trachtte de huzaar v. D. zich door ophanging van het leven te beroovendoor spoedig toe geschoten hulp werd hij daarin ver hinderd. Maandag is hij naar het hospitaal overgebracht. In de jl. Zondag te Utrecht ge houden Jaarvergadering van den sNederlandschen Schutterij Kader- Bond" is bepaald, dat de volgende Jaarvergadering zal worden gehouden te Amersfoort. Programma der muziekuitvoeiing bij gunstig weder Donderdagavond te half acht op hel terras van Arnicilia' te geven door de kapel van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. Marche sur des motifs de l'opéra «Carmen" Bizet. 2. Ouverture «Giralda" Adam. 3. »La vague", valse de concert Metra. 4. Souvenir de l'opéra "Les dragons dc Yillars"Maillart. 5. Ouverture dc l'opéra «Orphée au\ enfers"Offenbach. li. Grand sevtuor de l'opéra "Lucic de Lomuiermoor" Donizetti. - (a. - Mlastellaconfidente"RomanceRobaudi. (b. «Die Waclitparade kommt" Uilenberg. 8. mailde fantasie de l'opéra»Reméo et Juliette"Ch. Gounod. Programma der muziekuitvoering te geven door de Muziekvereeniging «Ccecilia" op Donderdag 2 Augustus des avonds ten half acht, directeur M. J. Houpst: 1. Bismarck-marsch M. J. Houpst. '2. La dame de coeur G. Duxeal. 3. Donau-XVellen, Walzer Tvanovici. 4. Potpourri populaire VI G. Renaud. 5. Par le flanc droit, marscli D. Bauwens. 0. President Kruger-marsch iV. .4. Bauwens. 7. Laura, polka voor 2 pistons M. Carl. 8. Potpourri populaire III G. Renaud. 9. Ronde des petits pierrots marscliA. Rose. 10. Volksliederen. Behalve onze stadgenoot A. L. Heinsius is na voldoend afgelegd examen nog toegelaten tot de eerste klasse der technische afdeeling van de Machinistenschool te Amsterdam onze stadgenoot J. J. Nederburgh. Van de 70 adspiranten werden er slechts 19 geplaatst. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkantoor te Amersfoort 2e helft der maand Juni 1900. Dames Bruinisse Troost Amersfooit. Roelandts Amsterdam. Mej. Cohen B. de Haan L van Escli M. Dorrestijn E. Veenendaal A van Weel H. Heuvelman W. Zwolle Dezer dagen verscheen den vijfden geheel omgewerkten en veel vermeer derden druk van den reiswijzer uit gegeven door den Algemeenen Neder- landschen Wielrijders Bond. Dit onzes inziens op toergebied eenige werkje geeft de wielrijder antwoord op al hetgeen hij dient en wenscht te weten. Hetzij men alleen in de onmiddelijke omgeving der plaats zijner inwoning toert dan wel zijne tochten tot ver in het buitenland uitstrekt, nimmer laat deze hoogst betrouwbare gids den raadpleger in de steek, terwijl door de practische inrichting eenieder er hoogst gemakkelijk den weg in kan vinden Dikwerf krijgt men op eene desbeti eflende vraag ten anwoord: «Waarom zou ik lid worden van den A N W.B., wal heb ik er aan", maar al ware het alleen om het bezit van dezen reiswijzer, die de A.N.W.B. uit sluitend voor zijn leden verkrijgbaar stelt, wij zouden geen oogenblik aar zelen om tot deze reeds zoo wijdver takte vereenigitrg toe te treden en geven onzen wieh ijdende lezers, voor zooverre zij nog geen bondsleden zijn, den welgemeenden raad de noodige stappen te doen om het alsnog te worden. Gaarne zullen wij her. daartoe de behulpzame hand bieden. 's Gravenhage. Hilversum. Katwijk Zee. Ommen. Utrecht. Een schipper, die met zijn schip in de Noorderhaven te Zutfen ligt, zou Zaterdag boodschappen gaan doen in de stad en nam daartoe in een zwart zakje een bankbiljet van f 60 mee. Toen hij evenwel in een winkel wilde betalen, miste hij het geld en het zakje. De ongelukkige man zocht eerst den ganschen weg, dien hij ge gaan was, af en doorzocht vervolgens de geheele schuit, maar vruchteloos. Juist was hij van plan alle verdere moeite maar te sparen, toen hij, buiten boord kijkende, tot zijn niet geringe verbazing het vermiste zakje op een koolblad in de haven zag drijven. Het werd opgepikt, en het bankbiljet zat er nog in. Waarschijnlijk had de schipper bij het van boord gaan iets uit zijn zak gehaald en was het zakje bij die ge legenheid te water geraakt. Op 26 Augustus a.s zal le Ber- gen-op-Zoom een tentoonstelling ge houden worden van weeldepaarden, bestemd voor do tentoonstelling te Parijs, waaraan tevens een concours- hippique zal verbonden worden, be staande uit: spring-concours, jachtrit en eindren. Een pick-pockct opgepikt. Zondagmorgen, halfzeven uur, wilde de heer J. F. S., wonende aan het Koningin Etnmaplein te Rotterdam, zich met den Zuid-Expresstrein naar Kreuznach begeven. Bij het instappen van den harmonica-wagen werd hij plotseling in zijn jaszak gegrepen en de portefeuille gerold door een rei ziger, die uit den trein kwam. Dadelijk greep de heer S. den zak kenroller beet en ontrukte hem de portefeuille weder. De dief werd door liet stations-personeel gegrepen en aan de politie overgeleverd. Hij bleek een 30-jarige Rus te zijn, afkomstig uit Warschau, met den zelfden trein van den Hoek van Hol land gekomen, alwaar hij Zondag ochtend via Harwich uit Londen arriveerde. Hij had slechts 25 francs bij zich. Vermoedelijk heeft men hier met een brutalen spoorweg-zakken roller te doen. De heer S. kon in het bezit van zijn eigendom, met den Expresstrein zijn reis aanvangen. Weer een protestuieeting voor de Boeren in Engeland. Donderdagavond heeft in Engeland weer een openbare vergadering ten gunste der Boeren plaats gehad en wel te Manchester, waar de afgevaar digden van het Afrikaander congres van Graaf Reinet voor de eerste maal sedert hun komst in het openbaar spraken. Natuurlijk klonken nu en dan onderbrekingen, zooals dat bij publieke meetings meer het geval is, doch alle sprekeis, prof. P. J. G. de Vos, voor zitter, en de heeien R. P. Botha, D. J. de Wet en Du Plessis, welke laatste in het Hollandsch sprak, hetgeen door De Wet veitaald werd, konden hun redevoeringen ten einde brengen. Toen het een oogenblik rumoerig was, stond een dame op en verzocht «fair play", hetgeen zoo goed werd opgenomen, dat de orde niet meer gestoord werd. De vier sprekers bepleitten allen met groote overtuiging de onafhan kelijkheid der beide republieken. Er zou nooit vrede in Zuid-Afrika zijn, zeide de voorzitter in zijn slotwoord, indien de republieken hun onafhan kelijkheid verforen; dat was de alge meene overtuiging in de Kaapkolonie. De gevolgen van de warmte te Parijs. De Paiijsche Tentoonstelling heeft thans de helft van haar levensduur be reikt. Van de 65 millioen tickets,die met de Bons de l'Exposition uitgegeven zijn, werden er tot nu toe maar 15 millioen gebruikt. Dit ziet er niet voor- deelig uit. De tickets, die een oor spronkelijke waarde hadden van éen franc, liepen eerst terug tot 45 cen times, en nu zien we in de laatste da gen dat de piijs tot 30 en 25 centimes is gedaald. De gevolgen hiervan zijn te vinden in de groote warmte, waar door hel bezoek zeer is gedaald, ter wijl in de laatste dagen het gemid delde cijfer van 150.000 bezoekers per dag op geen stukken na werd behaald. Pe Heer'.en Mevrouw VAN ^K-PRoJersch geven kennis \an, de geboorte eener DoCBTER. j..-"''" Amersfoort, 31 Juli 1900. Getrouwd Ph. J^VA^ DER WERF, <Gqndidaat-Notaris, s EN G. E. HOUTZ. i&art.bm, 2 au^stus 1900 J®EEMSTER,v 7 De Heer ën Mevrouw VAN DjER WERFHoltz, betuigen, mèt^e namens hunne ouders, IhitutTsi. lln 1 j'V**vtfirik voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Haarlem, 2 Augustus 1900. met Je Stoomboot ter gelegenheid van de OP 3 AUGUSTUS a.s. Vertrek van Amersfoort 7 uur v.m. Bepakt aantal kaajt#n ad f 4.per jn-rsftwr wrStfjgbaar bij Groote Spui 15.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2