BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. de troepen van Carrington en de bezetting van Zeerust, waar sir Edward Cecil, de zoon van lord Salisbury, regeerings-commissaris was, naar Ma- feking moesten terugtrekken Vooral dit laatste heeft begrijpelijker wijze in Engeland onrust gewekt. Als het nu ook nog De Wet mocht gelukken zich met De la Rey te vereenigen, dan kan men er zeker van zijn, dat de strijd in het Westen met nog meer energie dan tot nu toe zal worden voortgezet en dat een tweede insluiting van Mafeking niet tot de onmogelijkheden zal behooren. Mocht echter onverhoopt het zich doorslaan van De Wet op het laatste oogenblik nog schipbreuk lijden, dan toch blijft zijn marsch zoowel in physiek als strategisch opzicht een schitterende verrichting zegt de Köln 7,1. In physiek opzicht in zoover als De Wet den afstand van Bethlehem tot Welverdiend (ruim 230 KM. he melsbreedte) een zeer geaccidenteerd terrein door talrijke rivieren en stroompjes doorsneden, onder groote ontberingen en voortdurende gevech ten met zijn vervolgers, heeft moeten afleggen. Het uitgehongerde land toch zal nauwelijks nog proviand voor hem opgeleverd hebben, zoodat hij zich voedsel moest verschalken door het nemen van convooien. Een schitterende strategische ver richting is het tevens, wijl deze marsch midden door een gebied leidde, dat wemelt van vijandelijke bezettingen en daarom dag en nacht de uiteiste voorzichtigheid en waakzaamheid ver- eischte wijl dit klompje Boeren van 1500 man twee brigades cavalerie, een divisie infanterie en ten slotte nog een brigade infanterie (die van Smith-Dorriën) tot vervolgers had en bezig hield en wijl het aan deze troe penmassa's wist te ontkomen niet tegenstaande een van de beroemdste Engelsche generaals (Kitchener) de leiding had. Dat is inderdaad een verrichting, eindigt het blad, waarvan zelfs de Engelschen het bewonderenswaardige zullen erkennen en die generaal De Wet voor alle tijden in de rij der schitterendste legeraanvoerders zal plaatsen. Van generaal Olivier, die zich na de overgave van generaal Prinsloo in 't Noord Oosten van den Vrijstaat, gelijk De Wet deed, heeft doorge slagen, vernemen wij niets naders. Onwaarschijnlijk is het niet, dat deze zich nu in het Oosten, gelijk de Wet in het Westen, een weg naar Trans vaal baant. De verbonden troepen in China zitten niet stil. Nadat zij Yangtsoen bezetten, vervolgen zij hun opmarsch naar Peking. Volgens een telegram van den Amerikaanschen generaal Chaflee zijn de geallieerden nu reeds gevorderd tot Hoh-si-woe, halverwege tusschen Tientsin en Peking gelegen. Zooals wij uit het telegram van den Franschen gezant te Peking, Pichon, konden zien is ontzet dringend noodig daar èn proviand èn schietvoorraad opraken. Blijkens een Reuter-bericht uit Tientsin van 6 Augustus moet, vol gens twee geloofwaardige koeriers, die Peking 1 Augustus verlieten, de keizerin-weduwe de vreemdelingen proviand voor eenige dagen hebben doen toekomen, doch moet Li-ping- Heng, de Chineesche opperbevelheb ber, hen daarna weer twee dagen lang hebben beschoten. Niettemin schijnen de vreemdelingen goeden moed te houden, volgens een telegram van den Amerikaanschen gezant, dd. 4 Augustus, waarin deze aan zijn regeering meldt, dat zij het zullen uithouden tot ontzet komt opdagen. Misschien is dan nu de tijd ook niet ver meer, dat de verbondenen voor de poorten van Peking zullen staan. Of dit zonder verderen tegenstand zal gebeuren, blijft echter nog de vraag. Wat het edict aangaande de vre desonderhandelingen betreft, die de Chineesche regeering nu wel wilde openen en tot het voeren waartoe zij Li-Hung-Tsjang heeft aangesteld, heeft de Amerikaansche regeering geant woord, dat er geen algemeene onder handelingen tusschen China en de mogendheden kunnen gevoerd worden, zoolang de gezanten en de vreemde lingen te Peking in hun tegenwoor dige gevaarlijke positie blijven. De Ver. Staten zijn echter bereid zich aan te sluiten bij een overeenkomst tusschen de mogendheden en China tot staking van de vijandelijke de monstraties, op voorwaarde dat aan een voldoende strijdmacht van de ontzettingsexpeditie wordt toegestaan, Peking ongehinderd binnen te trek ken en de gezanten en verdere Euro peanen naar Tientsin te escorteeren. Deze beweging, zegt de Amerikaan sche regeering, moet verzekerd zijn door zulke regelingen en opstelling van troepen als door de generaals die het bevel voeren over de ont zettingscolonne, bevredigend zullen worden geacht. Waarschijnlijk zal de Chineesche regeering ten slotte wel eieren voor haar geld kiezen, daar zij toch moet inzien, dat zij aan de vereenigde Westerscheen Japanschelegermachten geen weerstand zal kunnen bieden. Naar aanleiding van het bericht van de Ind. Beige dat er nog oneenig- heid bestaat tusschen de mogendheden met betrekking tot den opperbevel hebber graaf Waldersee, merkt de oflicieuse Köln. Ztg. op: »Voor zoover wij weten ligt het in de bedoeling zoowel van de Duitsche als van de andere regeeringen om het opperbevel van Waldersee slechts voor de pro vincie Tsjili te doen gelden, terwijl het herstel van de orde in Mant- sjoerije aan de Russische troepen zal worden overgelaten. Aan de Yangste en in Shanghai zijn tot nu toe geen onlusten uitgebroken, zoodat daar de veiligheidsmaatregelen wel door de commandeereiide officieren op afdoende wijze getroffen kunnen worden.". De nieuwe Koning van Italië, Victor Emanuel III heeft Zaterdag den eed aan de Grondwet afgelegd. Bij deze plechtigheid las de Koning in ant woord op de formule door de voor zitters van Kamer en Senaat, voor gelezen, een toespraak voor, waarin geconstateerd werd, dat de rouwbe- toogingen, welke in Italië en in den vreemde hadden plaats gehad, de vriendschap deden uitkomen, welke Italië aan alle mogendheden verbond Italië zal voortgaan het krachtige werktuig te zijn van de binnenland- sche eensgezindheid. De monarchie en het parlement moeten vervolgde de Koning, een drachtelijk samengaan. De Koning, die zich zijn plichten en rechten bewust is, zal altijd het volle vertrouwen hebben in de liberale instellingen van Italië, dat sterk zal zijn door zijn zijn initiatief en zijn geestkracht om met kracht die instellingen te ver dedigen. Hij riep God aan als getuige van zijn belofte, die hij van ganscher harte zal arbeiden aan de grootheid en den bloei van het vaderland. Dc twee aanslagen. Uit Buenos-Ayres wordt aan de Times het bestaan onthuld van een zwager van Bresci, Giuseppo Castanni, die passage naar New-York had genomen doch zijn biljet had willen inruilen. Hij verklaarde, dat zijn reis naar Ame rika overbodig was geworden, zijn zwager een zeer verdienstelijke daad had verricht en koningin Victoria bet volgende slachtoffer zou zijn. De zwager liep dezer dagen een geducht pak slaag op van eenige be dienden van een Engelsche handelsfir ma waarna de man naar Montevideo is vertrokken, De politie te Rome heeft kunnen nagaan, dat Bresci zelf ook te Buenos- Ayres verblijf heeft gehouden, waar hij in betrekking stond tot Rosa Rogue. In Italië hebben twee artillerie officieren geduelleerd, omdat zij ruzie hadden gekregen over de vraag of de broer van Bresci, die ook officier is, nog medelijden en eerbied verdiende. Van de arrestanten worden de mees ten weer losgelaten, daar hun mede plichtigheid niet te bewijzen is. De vrouw, met wie Bresci zich ophield, Annita Brugnoli, die eerst onder zware verdenking stond, loopt ook weer vrij rond. Doch nieuwe aanhoudingen heb- nog voortdurend plaats. Dit zijn de eenige mededeelingen, die te vinden zijn over den Italiaan- schen moordenaar. Over Salson is al even weinig nieuws te vertellen. De Echo de Paris zegt, dat de in beslag genomen correspondentie tusschen Salson en den anarchisten-dichter Vallette aan het licht heeft gebracht dat Vallette aan Salson geld zond en zich bereid toonde hem te helpen bij het volvoeren eeneranarchistische daad. Tusschen beide anarchisten wa ren reeds verschillende aanslagen be raamd. De politie zoekt naar de personen die in de wijk Grandes-Careiéres aan plakbiljetten hebben verspreid, het opschrift dragende: «Leve de Italia nen! Weg met de regeeringen Leve de anarchieBravo, Bresci 1" De kosten van de vlootscliouw volgens een Biinsclioter visscher Op den avond der vloot-revue hadden zelfs de voornaamste cafe's te Amster dam druk bezoek van visschers met hunne meestal talrijke gezinnen. Bij Kras maakte een verslaggever van de Zutfensche Court, kennis met een dezer flinke zeelui, en verzocht hem, eens kort te willen mededeelen wat, naar zijn beste weten, de deelnemers aan de revue daaraan hadden opgeofferd. Aan dit verzoek werd voldaan door den volgenden duidelijk en netjes ge schreven brief: Bunschoten 5 Augustus 1900. Na het einde der revue, waar ik mijn vermaak had gezien, was ik nau welijks in Amsterdam, of overal waar ik mij bevond, vroeg men: »Komt u van de vlootrevue?" Natuurlijk kon ik niet anders antwoorden als: »Ja, mijn heer." Dus wel een bewijs dat sympathie bestond onder al de burgers van Ne derland voor de revue, welke voor niemand anders geschiedde dan voor onze geliefde Koningin. En wie gevoelt ook geen sympathie voor die edele telg van het Vorstenhuis? Nu begin ik eens met de visschers. Daar ik nooit anders heb kunnen merken als op de meeste plaatsen zijn de visschers weinig geacht, zoo hebben nu toch alle menschen, die op en bij de revue waren, kunnen zien, dat er ook in onze visschersaderen nog bloed stroomt voor onze geliefde Koningin. Want 't was niet alleen dat naar Pampus zeilen, er komt meer bij. Daar anders de visscher zijn vrouw het geld in de hand drukt, wat hij heeft verdiend, was 't in deze week heel wat verminderd, omdat wij moes ten verzuimen om naar de revue te gaan. Sommigen moesten 1 dag verzui men, anderen 2 of3 dagen en er waren er ook nog heel wat, die er de heele week om moesten verzuimen. En nu geloof ik, als ik reken, dat iedere visscher door elkaar getrokken er 3 dagen om verzuimd en door het gunstige vischweer er f5 per dag schade van heeft gehad, dan ben ik zeker niet ver mis. Naar ik vernomen heb, waren er 1500 visschersvaartuigen op de revue bijeen geweest. Dus dan heeft dat op de meeste plaatsen ver achte visschersvolk er toch nog de som van ongeveer 22,500 voorover gehad. Dr. Engelenburg, editeur van de Volksstem, bevindt zich thans in Kaapstad, op weg naar Holland. Hij is ook onder de uitgezetten uit de Zuid-Afrikaansche Republiek door de militaire overheid. Zijn krant mag niet meer verschijnen. Ons Land In den nacht van Zaterdag op Zondag is door velen een bijzondere kring om de maan gezien. Een cor respondent van de Tel. heeft even na twee uur dien krans in de heer lijkste kleuren zien schitteren. Het leek een kortbladerige chrysant: de maan, het diamanten hart, daarom heen een breede band roomkleurig zilver, dan een licht-blauwe-groene cirkel, zacht als turkoisen en dan een forsche bruinpurperen rand even omzoomd door een teeder violette schemering. Slechts één minuut duurde dit heerlijk verschijnsel, waaraan wij zoo'n triestigen Zondag te danken hadden. In Haarlem's omstreken is de bloembollenhandel in vollen gang. Door het ruime gewas zijn de prijzen van tulpen en crocussen eenigszins gedrukt; hyacinten brengen dezelfde prijzen als verleden jaar op. Met de verzending naar hel buitenland is een aanvang gemaakt. Een nieuw geval van dienst weigering wegens gemoedsbezwaren doet zich te Helder voor met een aanhanger van de secte der adven tisten, die den Zaterdag als sabbath vieren. De Heldersche adventist wei gerde op godsdienstige gronden des Zaterdags dienst te verrichten en werd daarvoor door den krijgsraad tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. In de Haarlemsche gevangenis wei gerde hij wederom des Zaterdags werk te doen en men strafte hem dan tel kens door hem des Zondags op water en brood te zetten. Het Vaderland verneemt, dat graaf Du Monceau, adjudant-generaal van het Militaire Huis van de Koningin, zijn verlangen te kennen heeft ge geven, die betrekking neder te leggen, en dat hij zal opgevolgd woi den door den generaal jlir. II. Laman Trip, commandant in de eerste stelling. Diaiuniitcii als vizicrkorrcls. Het Weekblad v. d Alg. Ned. Diamantbew. Bond deelt uitde Hygiene Moderne mede, dat sommige Fransche wapenfabrieken kleine diamanten gaan aanwenden als vizierkorrels op de geweren. Het doel daarvan is, in staat te stellen tot juist richten in sche merdonker. Het blad zegt, dat dit mogelijk is »door de groote straal breking van den diamant, en ook door zijn lichtgevend vermogen in het donker. Men stelt zich voor, dat zijn glans het mikpunt zal verhelderen, zoodat het oog zich zonder aarzelen kan richten o"p het doel." Telegraphic zonder draad. De eerste toepassing der telegraphie zonder draad in ons land, heeft plaats door een proef van een verbinding tusschen het lichtschip »Maas" aan den Hoek van Holland in de haven, en het verder voorbij het dorp aan wezige waterstaatsgebouw. De hier voor door den minister van marine benoemde commissie bestaat, uit de heeren Engelbregt, inspecteur der posterijen en telegraphie; De Vrieze, inspecteurvanhetloodswezenRamaer, ingenieur van den waterstaat, en dr. L. Bleekrode, leeraar aan de H. B. S. te 's-Gravenhage. De proeven slaagden aanvankelijk zeer goed, daar de wederzijds gewis selde telegrammen zeer duidelijk lees baar overkwamen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Tot Secretaris-Penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur is in de plaats van nu wijlen den heer J. C. Leinweber benoemd de heer G. Dekker. Met ingang van 1 November zijn benoomd tot binnenvader en moeder van het gesticht »De armen de Potli" G. J. W. Steenhofl en echt- genoote. Door de »Overi[selsche Onder linge Brandwaarborg Maatschappij" te Zwolle (agent notaris Knoppers) is aan de Wilhelminaspuit een premie van f 25 toegekend voor haar flink optreden bij den brand op Rusten burg" buiten de Kamppoort. Bij de Viijdag ten Raadhuize gehouden herbesleding van school- meubelen voor de openbare Lagere school 3e soort, Koningstraat, was laagste inschrijver de heer J. Niewen- huis, te Meppel, voor f 1240, aan wien de levering werd gegund. In tegenstelling met een bericht, dat dezer dagen de ronde deed, als zou mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, lid der Tweede Kamer voor Amers foort, besloten hebben om gezond heidsredenen zijn mandaat neder te leggen, vernemen wij uit zekere bron, dat de heer S. zich veel beter gevoelt en na de opening der Kamer weder zooveel mogelijk aan de werkzaam heden hoopt deel te nemen. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e militaire arrondissement te Arnhem van den 10 Augustus 1900 is Harm Vos, milicien soldaat bij het 5e Regiment infanterie schuldig ver klaard aanHet uitdrukkelijk weigeren en opzettelijk nalaten van de orders van dengene die boven hem gesteld is te gehoorzamen en na te komen in tijd van vrede; en veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van drie weken en in de proceskosten. De Inspecteur der Infanterie heeft bepaald dat de Kapitein A. J. A. Opstelten en de Eerste luitenant B. C. Ootmar beiden van bet Instructie Bataljon gedurende de najaarsoefe ningen van 1 19 September a. s. bij het 5e Regiment infanterie alhier zullen dienst doen. Da Sergeant titulair A. P. A. Eskens van het 5e Regiment Infan terie is door den Heer Kolonel Regi mentscommandant bevorderd tot Ser geant eflectief. Zaterdag had de knecht Leenards, werkzaam bij den Heer W. Brouwer, Mr. Smid, aan de Arnhemschestraat, het ongeluk bij zijne werkzaamheden van den trap te vallen. Hij kwam op een hainersteel terecht, waardoor hij ernstig gekneusd werd opgenomen, en per as naar de geneesheer Schreuder vervoerd, welke hem de eerste hulp verleende. Vrijdagavond vergaderde «Groen van Prinsterer." Besloten werd uit voering te geven aan hel plan tot verspreiding eener brochure ter ver breiding der Antirevolutienaire begin selen. Wenschelijk weid geacht reeds in October met do voorgenomen lezingen te beginnen. Leusden. Tegen de dienstbode van den heer K. is proces-verbaal opge maakt wegens verduistering van een paar pantollels ten nadeele van O. te Amersfoort. Haar kameraad had pantoffels op zicht doen komen en zij had zich hiervan een paar toege ëigend wat bij terugzending bleek uit het aantal. De vermiste werden aan haar voeten gevonden. Hoogland. De bijboer klaagt trots de groote verwachting valt het gewin niet mede. De vreeselijke hitten en daarbij gepaard gaande droogte heeft de bloem der boekweit te spoedig doen verdorren. Bij een goede en schoone nazomer kan er echter nog veel van de heide komen. Het is voor velen echter een groote teleurstelling. Hitte in Amerika. De laatste heete luchtstroomen, waarvan de laatste gisteren in een hevigen storm verliep, was oorzaak dat men zich in de Vereenigde Staten van N -Amerika, een bijzondere vrij heid in kleeding veroorloofde. In Chicago en in andere westelijke steden verschenen de heeren uit de eerste standen aan tafel in pantalon en gekleurd overhemd evenwel zonder jas of vest. Té Narragansett gingen jonge dames in badcostuum uit wandelen en gin gen zij zelfs in dia kleeding naar het postkantoor. Er in gcloopen. Een handelaar uit Berlijn is er leelijk ingeloopen. Hij had te Ilildes- heirn een «uitverkoop" aangekondigd, die op een Zaterdagavond zou afloopen en voor zijn venster de aanzegging geplakt dat hij 1000 mark zou be talen aan wie kon bewijzen dat hij na dien avond nog één stuk had ver kocht. Een vrouw ter plaatse besloot de kans te wagen, kwam Maandag ochtend in den winkel en kocht er inderdaad een taschje. Zij had voor do aanwezigheid van eenige geloof waardige personen gezorgd en nau welijks had zij het gekochte betaald of ze verlangde de uitgeloofde 1000 M. De koopman zocht allerlei uit vluchten en betaalde dit bedrag niet, waarop de vrouw naar de politie liep. Deze verwees haar naar den rechter, die nu over de vordering zal hebben te beslissen. Maar tevens kwam zij den koopman aanzeggen dat hij wegens het begin van een nieuwe week van «uitverkoop" nog 40 mark belasting had te betalen en bovendien kreeg hij eene dagvaarding wegens over treding der wet op bedrijfsbelasting. Daarvoor is hem nu een boete van 80 mark opgelegd, en het is zeer wel mogelijk dat de burgerlijke rechter hem zal veroordeelen do 1000 mark uit te betalen. Bliksemafleiders. Vele bliksemafleiders zijn zonder nut en zelfs schadelijk omdat zij niet in een vochtige bodem of in water uitloopen. Daarom is de raad gegeven ze in de buizen der waterleiding te doen eindigen. Op de vraag door het Berlijnsche gemeentebestuur gedaan, of dit met het oog op de veiligheid van werklieden bij reparaties te ont raden is, heeft het deskundig rijks- toezicht ontkennend geantwoord. Het middel wordt zeer aanbevelenswaardig geacht, als men zorgt dat de leider met de metalen deelen van het gebouw (stijlen, pilaren, gootpijpen, gaspijpen, waterleiding enz wordt verbondon, zoodat de bliksem langs velerlei wegen den bodem kan bereiken. Bij reparatie aan een dezer deelen tijdens een onweer, bestaat dan geen reden om gevaar voor de werklieden te duchten. Het zeldzaam geval heeft zich te Berlijn voorgedaan, dat een Chinees naturalisatie heeft aangevraagd. Elk Chinees stelt er prijs op Chinees te blijven en na zijn dood in Chineesche aarde te rusten. Deze zoon van het Hemelsche Rijk heeft vier-en-twintig jaar reeds in Berlijn gewoond. Hij heeft er een Berlijnsche vrouw gehuwd en Berlijnsch geld gewonnen, en ergert zich nu zoo aan de buitensporigheden van zijn landgenooten, dat hij zijn staart en nationaliteit er aan geeft.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2