NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad 1ÊT voor de Provincie Utrecht. u FEUILLETON. BUITENLAND. No. 74. Zaterdag 15 September 1900. Negen-en-twintigste jaargang. 1 VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Nieuwe Drnzend-en-één-NacIit-Verhalen. DE ZELF-MOORD-CLUB. Amersfoortsche Courant K ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. liet Heuler-bericht, meldend dat president Kruger Dinsdagavond te Lourenzo Marques is aangekomen, wordt door nadere telegrammen be vestigd. Met hem arriveerden daar verscheiden Transvaalsche ambtenaren o.a. de postmeester der Z.-Afrikaansche republiek, Van Alphen, een kleinzoon van den president Eloll en Kruger's lijfarts dr. Heymans. De staatssecretaris Reitz, wordt er uitdrukkelijk bij gemeld, vergezelde Kruger niet. De president heeft te Lourenzo Marques zijn intrek genomen bij den consul Pott. Dit vertrek van den president naar Portugeesch gebied is echter, zooals de Engelschen het natuurlijk zullen voorstellen, volstrekt geen vlucht. In tegendeel. De hoogbejaarde kloeke man, die den lOen der volgende maand 75 jaar wordt, begint, aldus wordt officieel van Boerenzijde gemeld, tee kenen van geestelijke vermoeidheid te geven. Het is daarom noodig dat hij een tijdlang rust krijgt en gele genheid om zijn geestkracht te her stellen. De Uitvoerende Raad heeft hem daartoe een verlof van zes maan den toegestaan. Dit verlof zal hij echter tevens dienstbaar maken aan de belangen van zijn land. Hij zal den 28en met de Herzog van de Hamburg- Z.-Afrika lijn naar Europa vertrekken en terwijl de verfrisschende zeelucht hem zijn oude krachten zal teruggeven, zal de president zelf in Europa werkzaam wezen in het belang eener bemiddeling. Gedurende zijn uitlan- digheid zal de vice-president, Schalk- Burger, zijn plaats in nemen. De strijd tegen de overmacht zal in de afwezigheid van den president met evenveel hardnekkigheid door Botha en de overige Boerenaanvoer ders worden voortgezet. President Steijn keert volgens de Daily Tele graph weer naar den Vrijstaat terug en de generaals Botha en De Wet hebben thans hun strijdmacht in kleine commando's verdeeld, die den guerilla-oorlog zullen voortzetten. De Morning Post ontving een dergelijk telegram van haar correspondent. Dit is ongetwijfeld de beste taktiek, die de Boeren kunnen volgen. Niet temin zullen in het Oosten van Trans vaal nog wel grootere afdeelingen bijeenblijven om het verder oprukken van Buller, French en Pole-Carew zoolang mogelijk tegen te houden of hen voorgoed tot staan te brengen. Een telegram, den lOen dezer uit Durban afgezonden, meldde dat French reeds te Barberton was aangekomen en dat hij daar een 60 gevangen Engelsche officieren had bevrijd. Dit is tastbaar onwaar, want den 9en bevond French zich nog dicht bij Carolina, welke plaats ongeveer 100 K.M. hemelsbreedte van Barberton gelegen is 't Is dus onmogelijk dat French dien afstand over bergachtig terrein, terwijl hij natuurlijk telkens door de Boeren werd lastig gevallen, in één dag zou hebben afgelegd. Wij vreezen echter dat hij zijn doel binnen enkele dagen maar al te wel zal be reiken daar het aantal Boeren, dat hem moet tegen houden, niet groot is 800 man is door Bennett Bur leigh geseind. Mocht het ten slotte ook Buller gelukken, de Delagoabaai-hoofdlijn te bereiken, dan zijn de Boeren voor goed van de buitenwereld afgescheiden en zijn zij aangewezen om te leven van hun eigen hulpbronnen. Gelukkig staat de zomer voor de deur en komt er weer voedsel voor de paarden in den vorm van gras. De bewegelijkheid der Boeren wordt daardoor veel groo- ter, wijl zij dan niet het voer voor de paarden behoeven mee te sleepen, Dan eerst gaat de echte guerilla be ginnen. Sleclits met den Mauser ge wapend en een stuk biltong tot voedsel aan den zadelknop kunnen zij in ongelooflijk korten tijd groote afstan den afleggen en nu hier dan daar de Engelschen verrassen en nadeel toe brengen om daarna even snel weer te verdwijnen. Baden-Powell, de held van Mafe- king, die tot chef van de Transvaal sche politie is benoemd, zal tot taak krijgen, deze «benden" die dan niet meer als oorlogvoerenden beschouwd zullen worden, maar als rebellen, te achtervolgen en onschadelijk te maken. Volgens een telegram uit Kaapstad aan de Engelsche bladen zal Baden- Powell's politie bestaan uit 25.000 man. Of hij daarmee wat zal kunnen uitvoeren is zeer twijfelachtig als wij nog maar eens even herinneren aan het feit, dat meer dan een half dozijn Engelsche generaals onder wie ook Baden-Powell, met een legermacht van een 40.000 man nog niet in staat waren om De Wet met zijn 1500 dapperen in handen te krijgen. Maar laten wij de zaken niet vooruit loopen, in het Oosten van Transvaal is het nog niet tot een beslissing ge komen. Misschien zijn er daar nog verrassingen voor ons weggelegd. Het gejubel over de «vlucht" van Kruger is in de Engelsche pers na tuurlijk groot, doch klein en laag is zij in het smaden van den ouden, eerbiedwaardigen man, die in den dienst van zijn land een hoogen ouderdom heeft bereikt en die zich in hoog aanzien zoowel bij zijn eigen volk als bij andere volken (behalve Engeland) mocht verheugen; van den man, die met een verheven patriotisme voor het heil van zijn land heeft ge werkt en gelijk de Standard opmerkt bijna de positie eens konings innam en de Engelsche staatslieden verre in beleid overtrof. Zoo zegt de Times smadelijk dat Kruger het land is ontvlucht, dat hij geruïneerd heeft terwijl de Daily Graphic zelfs zoo ver gaat hem het epitheton van «vrome bedrieger" naar het hoofd te gooien. Met zijn vlucht over de grenzen is het liedje uit zegt het blad. De kisten met goud, die weken van te voren zorgvuldig in veiligheid zijn gebracht, zijn psalm gezang in den spoorwegwagen en zijn vlucht ten slotte op neutraal gebied doen in hem eerder een «vro men bedrieger" (pious swindler) dan een vaderlandslievenden koning zien. Tegen deze en dergelijke verach telijke taal komt de Duitsche pers met kracht op. De Berl. Neuesle Nachr zegt b. v. liet volgende: «De Engelsche pers toont zich een groot volk onwaardig, door een man van vijf-en-zeventig jaar schimprede nen toe te werpen, instede van den grijzen tegenstander den eerbied te bewijzen dien hij verdient, als de ziel van een dapperen tegenstand tegen een tienvoudige overmacht en om zijn buitengewone staatsmanswerk zaamheid. Engeland zou zijn eigen belang het best dienen met alle be- leediging van den eerwaardigen man, die jarenlang het hoofd van de Boeren is geweest, te vermijden. Kruger wordt in de gansche beschaafde wereld op recht geëerd, en elke smaad die hem persoonlijk wordt aangedaan, zal op nieuw de openbare meening tegen Engeland en zijn politiek van geweld diep verontwaardigd maken. Engeland moet trouwens nog niet erop bouwen dat het geheel gewonnen spel heeft: de oorlog in Zuid-Afrika heeft al zoo vaak verrassingen gebaard". Ook de Vossische Zl. keurt de uitingen der Engelsche pers beslist af. In de wijze waarop Engelsche bladen over Kruger's terugtocht spre ken, zegt zij, is weinig te vinden van de gezindheid die een edelmoedig volk moest beloonen jegens een dapperen tegenstander, die voor zijn hoogste goederen strijdt. Misschien heeft de zwaarbeproefde man, toen hij zijn vaderland verliet, gedacht aan het lot dat de Engelsche jingo's hem dachten te bereiden als een zeldzaam dier dreigden zij den ouden man in een kooi naar Londen te brengen, om hem uit te leveren aan den spot en hoon van het ge peupel. Wat de Engelschen ook mogen zeggen, Kruger verlaat niet onteerd zijn geboortegrond, en geen smaad kan doen vergeten wat hij voor zijn vaderland is geweest. Misschien is Kruger heengegaan, zegt de Nat. Zl., om aan iemand, die minder in alles betrokken is ge weest, de onderhandelingen met En geland over te laten maar dat is waarlijk geen reden voor spotternijen van de Engelsche bladen. Het eind van den oorlog als het er is zal toch het slot zijn van een verplet terend treurspel vol heldenmoed en rampen. Gister heeft H. M. de Koningin met gevolg in het station Baarn een nieuw salonrijtuig in oogenschouw genomen, ontworpen en gebouwd door den heer J. W. Verloop, ing. werk tuigkundige der Ned. Centr. Spoorvv. Maatschappij te Utrecht. Het rijtuig is op de meest geriefe lijke wijze ingericht. Het wordt geheel electrisch verlicht en bevat een salon, daarachter toilet- en waschkamer, vervolgens i'lt coupé le kl. en aan de voor- en achterzijde een ruim balcon. Het ligt in de bedoeling dit rijtuig ter beschikking te houden van H. M. de Koningin-Moeder, wanneer H. M. verblijf houdt te Soestdijk. De Koningin heeft hare bijzondere ingenomenheid met de doelmatige inrichting en de fraaie afwerking van het rijtuig betuigd. De groote revue waarmede de najaarsmanoeuvres in Overijsel beslo ten worden, zal op 18 Sept. worden gehouden, waarschijnlijk in de nabij heid van Markeloo. Daaraan zullen 6000 man infanterie artillerie en cava lerie deelnemen. De Nederlandsche Onderwijzers Propaganda-Club heeft het Septem bernummer van haar maandblad «Het Cluborgaan" gezonden aan alle Minis ters, Kamerleden, leden van 's Rijks- schooltoezicht en voorts aan allen, DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. Geschiedenis van den jongen man met de roomtaartjes. «Het schijnt inij niet toe, dacht bij, zooveel «soeza« waard te zijn. Als een man besloten heeft, zich van kant te maken, laat bij bet dan in Godsnaam doen, als een «gentleman» Deze opgewondenheid en snoeverij komt hier niet te pas.» Ondertusschen stond Colonel Geraldine dui zend angsten uit; de club en baar reglement waren nog een mysterie, en liij keek bet ver trek rond naar den een of ander die bem op dit punt kon geruststellen en inlichten. Aldus viel zijn oog op de half-lamme met de sterke bril- leglazenen bem zoo buitengemeen kalm ziende, verzocht bij den President die de kamer in en nit liep, gebukt onder drukke bezigheden hem voortestellen aan den beer op den divan. De President legde bem nit dat al dergelijke formaliteiten totaal overbodig waren in de Club, maar niettegenstaande dit stelde hij Hammersmith aan den heer Maltkus voor. De heer Malthus zag den Colonel nieuwsgierig aan, en verzocht hem vervolgens aan zijne rech terkant plaats te nemen. »U is een nieuweling", zeidehij, «en wenscht inlichtingen? U heeft u tot een goede bron gewend. Ik bezoek reeds sedert twee jaren deze charmante Club." De Colonel herademde. Als de beer Malthus twee jaren lang deze plaats bezocht had, dan kon er weinig gevaar bestaan voor den Prins in één avond. Maar Geraldine verbaasde zich toch en begon aan eene mystificatie te denken. «Wat!" riep bij uit, «twee jaren!" Ik dacht maar ik zie dat ik de dupe eener grap ben." «Volstrekt niet," antwoordde de beer Malt hus, vriendelijk. «Mijn geval is exceptioneel. Ik ben, eigenlijk gezegd, in't geheel geen zelf moordenaar, maar, als bet ware, een eerelid Ik bezoek deze Club nauwelijks tweemalen in de twee maanden. Mijne ziekelijkheid en vrien delijkheid van den President hebben mij deze kleine voordeelen verschaft, waarvoor ik trou wens goed betaal. Maar toch heb ik wat men noemt, ontzettend «geboft". «Ik vrees," zeide de Colonel, dat ik u moet verzoeken, uwe meening nader toetelichten. U moet niet vergeten dat ik nog volkomen on bekend ben met bet reglement der Club. «Een gewoon lid, die bier den dood komt zoeken, zooals gijzelf", antwoordde de lamme komt iederen avond terug, totdat de fortuin bem gunstig is. Hij kan zelfs, als bij geldeloos i9, kost en inwoning krijgen van den President heel goed, geloof ik, en zindelijk hoewel na tuurlijk niet luxurieus; dat kan men ook niet verwachten, de geringheid (als ik 't zoo mag uitdrukken) der subscriptie in aanmerking ne mend. En dan bet gezelschap van den President is een genot op zichzelf." «Is 't toch!" riep Geraldina uit «bij heeft mij niet erg voor zich ingenomen." »Ol" zeide de heer Malthus, ge kent hem niet; een grappige vent! Wat een verhalen kan je doen! Wat een cynieisme! Hij kent de wereld verwonderlijk goed, en tusschen ons gezegd, is hij waarschijnlijk de grootste schurk die op vrije voeten loopt. «En hij is, evenals gij, een permanent lid als ik 't zoo maar eens uitdrukken mag? «Zeker, doch hij is een permanent lid in een geheel andere beteekenis dan ik," antwoordde Malthus. «Ik ben tot nu toe genadig bewaard, maar eindelijk komt mijn beurt toch. Hij, echter, speelt nooit. Hij mêleert en geeft, voor de club, en treft de noodige schikkingen. Die man, mijn waarde mijnbeer Hammersmith, is een waar genie op 't gebied van vindingrijkheid. Drie jaren lang beeft hij in Londen zijn nuttig, en ik geloof dat ik er bij kan voegen, zijn artistiek beroep uitgeoefend; en niet de geringste sus- picie is er opgewekt. Ik voor mij gelöof dat hij geïnspireerd is. U herinnert u zonder twijfel dat schitterende geval, zes maanden geleden, van den heer die per ongeluk vergiftigd werd in een apotheek. Dat was een van zijne minst- rijke en minst geestvolle noties; maar toch hoe eenvoudig I" «Ge doet me ontzetten," zeide de Colonel. Was die ongelukkige heer een der Hij was op 't punt «slachtoffers" te zeggen; doch zich intijds bedenkend, verbeterde bij leden der Club?" Tegelijkertijd viel bet hem in dat de Heer Malthus zelf in 't geheel niet gesproken bad in den toon van iemand die den dood liefheeft; en hij voegde er haastig bij «Maar ik zie dat ik mij totaal in bet duister verkeer. Ge spreekt van mêleeren en geven; met welk doel Enziende dat gij zelf liever niet schijnt te willen sterven, moet ik u be kennen dat ik niet begrijp wat u hier heen voert." (Wordt vervolgd.!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1