GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Adverieritiën. Fröbelschool. Glazen- enjni^asscherij. WAARSCHUWING. B. PROPER Bz., hij de vraag, wat een kleine Staat als Nederland vermag tot handhaving en ontwikkeling van het internationaal recht, heeft beantwoord en dat neer komt op: het uiting geven aan de openbare meening, gaat de schrijver aldus voort: Ook Nederland bleef niet achter en wist in het internationaal privaatrecht anderen tot overeenstemming en sa menwerking te bewegen. Doch ook op ruimer terrein vervulde het zijn taak. Het volkenrecht is veiliger in handen der kleine staten, die door geen heb- of heerschzucht gedreven juist hieraan hunne kracht ontleenen en hierop hunne toekomst bouwen, dan in de Kabinetten der groote mogendheden, wier belangen elk oogenblik met dit recht in botsing dreigen te kotnen. Niets belet de kleine staten van Europa die door drongen zijn van de onschatbare waarde van het internationaal recht, om zich aaneen te sluiten tot toe passing zijner beginselen op hun eigene wederkeerige betrekkingen en tot het verdedigen daarvan met woord en pen, waar deze elders worden mis kend of verguisd. Zulk een interna tionale overeenkomst tusschen staten van den tweeden rang moge slechts geringe directe gevolgen hebben, zij zou niet nalaten op den duur invloed te oefenen een invloed, dien zij niet aan eigen kracht zou ontleenen, maar aan de heerscheres der toekomst, de openbare meening. Inmiddels ga elke staat voor, waar dit krachtens den aard der betrokken belangen op zijn weg ligt. Het be hoeft geen betoog, dat bij de Z.-Afri- kaansche aangelegenheden geen staat zoo nauw betrokken is als Nederland. Wel blind en doof is hij die niet inziet, dat het lot van Z.-Afrika be slissend is voor de toekomst van den Nederlandschen stam en mitsdien van overwegend gewicht voor den Neder landschen Staat. Daarom is het hier allereerst de plicht der Nederlandsche regeering om voor recht en waarheid openlijk in de bres te springen. Hoe dit kan geschieden is reeds vroeger gezegd. Zich zorgvuldig onthoudende van daden in strijd met den plicht der neutraliteit, vind een regeering, welke haar roeping beseft en het internationaal recht kent, hierin over vloedige middelen om openlijk op te komen voor de grondslagen waarop het rust en de voorschriften die het verkondigt. Het gaat niet aan, een oordeel over bijzondere maatregelen te verlangen van iemand, die buiten de regeering staat en derhalve onbekend is met de omstandigheden van het oogenblik. Alleen de regeering beslisse over de keuze der middelen. Aldus handelt zij eerbiedwaardig en onaantastbaar. Mits geen aarzeling of vrees haar verlarnme of weerhoude; mits geen sluier van geheimzinnigheid haar blootstelle aan argwaan of verwijt Hoe nader bij den troon, des te minder schrome men het licht der zon. Onrecht en geweld hebben geen geduchter vijand dan de kalme taal en bet open oog der god delijke Dike. Deze taak verzuimd te hebben is een diep bedroevend feit, waarvan de wrange vruchten nietzullen uitblijven. Men wijte dit verzuim intusschen geenzins uitsluitend aan de tegenwoor dige regeering. Haar ontbreekt tot zekere hoogte het apparaat eener degelijke diplomatie. Ik wil niet her inneren aan de blijken van onbe kwaamheid, gebrek aan zellbeheer- sching, hoogheid van karakter, door sommigen onzer diplomaten in delaatste jaren gegeven. De kwaal schuilt dieper. Een juiste opvatting van de interna tionale taak van den Staat vordert allereerst mannen van karaktereigen schappen. dan van zekere algemeene ontwikkeling, gepaard met beschaafde vormen. Zij komen zelden voort uit den kring van jonge mannen die uit munten door grondige kennis en zedelijken ernst; veeleer van hen, die zich door niets beters onderscheiden dan door hun naam, fortuin of opper vlakkige beschaving. Dit is een ramp een ramp die zeker ook elders voor komt, maar voor een klein land dubbel betreurenswaardig. Zij toch verklaart het lager zedelijk peil, waarop de diplomatieke werkzaamheden en inter nationale verhoudingen blijven staan, nadat het volksbewustzijn reeds lang een hooger standpunt heeft bereikt. Niet de zedelijke keur der natie is met de leiding der internationale betrekkingen belast, maar het blin kend en wisselend schuim, dat de wind op de golven der diepe wateren strooit. Wie zijn vaderland waarlijk lief heeft en wil opheffen tot de hoogte zijner taak, kan zijn vernedering niet lijdelijk gade slaan. Hij schroomt geen kritiek, maar vindt daarin geen wel behagen en versmaadt elk partijbelang. Daarom beoordeele ieder zelf in hoever de gedachtenwisseling in de Eerste Kamer het nationaal geweten heeft bevredigd, óók in hoever het bo venstaande, geschreven lang vóór dit debat, van heethoofdigheid getuigt en offert aan den waan van den dag. Het Hbld. heeft inlichtingen inge wonnen, naar aanleiding van hetgeen De Standaard opmerkte over het voeren van de Transvaalsche vlag door het schip van onze marine, dat Kriiger naar Europa zal brengen. Die inlichtingen komen op het volgende neer Art. 7 van het reglement op de eerbewijzingeti en saluten bij onze zeemacht bepaalt, dat aan den pre sident eener republiek dezelfde eer bewijzen verleend worden als aan prinsen van het Kon. Huis, tenzij in bijzondere gevallen afzonderlijke voor schriften daaromtrent worden gegeven. Een verplichting, zooals De Stan daard meent, is het zeker niet Of en welke voorschriften zijn gegeven, wist onze zegsman niet, maar alge meen is men in kringen te 's Graven- hage, waar men het wel weten kan, overtuigd, die hier zeker een bijzonder geval bestaat, daar Kriiger niet als president reist, welke functie door Schalk Burger tijdens Krüger's afwe zigheid wordt bekleed, terwijl het noodeloos aanstoot geven aan een bevriende mogenheid vrij roekeloos en onvoorzichtig zou worden geacht, te meer daar het leglement op de eerbewijzirigen in het algemeen een geest ademt om zoo min mogelijk door eerbetoon eenerzijds kwaad bloed te zetten anderzijds. Drankwet, Het hoofdbestuur van den Volks bond, Vereeniging tegen Drankmis bruik, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin het verklaart met belangstelling de indie ning te hebben begroet van het Ont werp tot herziening der Drankwet, waarin het een aantal beginselen vindt neergelegd, welker verwezenlijking de Vereeniging sedert een reeks van jaren tracht te bevorderen. Het hoofdbestuur verzoekt der Ka mer het Ontwerp zooveel mogelijk gewijzigd in den geest eener bij het adres gevoegde brochure, getiteld »De aanhangige Drankwetsherziening" en onderteekend door een zevental drankbestrijders van verschillende richting aan te nemen. Verdediging van Indië. Gelijk men weet, wordt Soerabaja in staat van verdediging gebracht. De osten bedragen een half millioen voor de vestingwerken en 3 ton voorsnel- vuurgeschut. Thans wenscht generaal Rooscboorn de gouverneur-generaal, ook Batavia en de haven van Tandjong Priok in staat van verweer te brengen. De kosten zullen bedragentwee en half millioen voor den bouw van vestingweiken en een half millioen voor geschut PLAATSELIJKE BERICHTEN. Heden wordt in de consistorie der St. Joriskerk alhier de najaars vergadering gehouden van het Clas sicaal bestuur, der Classis Amersfoort van de Nedeniuitsch Hei vormde Kerk. De Raad der gemeente Amers foort zal op Vrijdag, den 28. Sep tember 1900, des namiddags ten 2'/» ure vergaderen ter behandeling der navolgende punten 1. Voorstel in zake gratis in ge- bruikgeving van een lokaal van het gebouw in de Koestraat aan den cursus voor hoofdacte. 2. Id. tot onderhandsche verhuring van een huis in de Kampstraat aan den heer G. M. van der Plank. 3. Id. tot verhooging der jaarwed den van de tijdelijke leeraren aan de lloogere Burgerschool in Staatsweten- chappen en Engelsch, 4. Id. tot uitbreiding van 't aantal brandkranen. 5. Id. tot opzegging der huur van het gebouw en erf genaamd »het werkhuis." 0. Benoeming van twee leden der commissie van wetgeving wegens periodieke aftreding. 7. Voorstel tot voorziening in het onderwijs in natuurlijke historie aan de inrichtingen voor Iloogcr en .Mid delbaar onderwijs. 8. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school 3e soort (Koning straat). Voordracht le J. II. van Drie te Pulten. 2e J van Dijk te Leksmond. 3e D. Dijkema te Noord-Laren. 9. Voorstel tot het rooien van twee boomen aan den Soesterweg. Belanghebbenden wordt herin nerd, dat het onderwijs aan de Her halingsschool a s. Maandag 's avonds om 7 uur weder een aanvang neemt in de school aan de Beekstraat. Met ingang van 1 October a.s. is do agent van politie K. Brinks alhier, in gelijke betrekking benoemd te Baarn. Aan de agenten van politie II. Enkelaar, E. Leydekkoren J. Brits, alhier is door het Hoofdbestuur van den Ned. Politiebond de bronzen me daille uitgereikt wegens meer dan 10-jarige trouwe ambtsvervulling. Zondagavond ontstond bij het ontsteken van het gaslicht in een der étalagekasten van de firma Gebr. Levy een hevige binnenbrand. Gevoed door verschillende licht brandbare stoffen, stond de geheele kast weldra in lichte laaie. De bewoners geholpen door buren mochten er in slagen het vuur be trekkelijk spoedig te blusschen, zoodat de inmiddels aangerukte brandweer geen dienst behoefde te doen. De schade wordt door verzekering gedekt. De Amersfoortsche muziekver- eeniging »Caecilia zal hedenavond ten 8 ure eene muzikale wandeling door de stad maken; de navolgende route zal worden gevolgd Zaal, Windsteeg, Ilof, Langestraat Kamperbinnenpoort, Kampstraat, Ko ningstraat, Kampstraat, Kavallerie- Kazerne, St. Andriesstiaat, Zuidsingel, Arnhemschestraat, Arnhemscheweg, Lange-Bergstraat, Korte Bergstraat, Soesterweg, Utrechtschestraat, Lange straat, Hof, Achter het Oude Stad huis, Krommestraat, Havik, Lavendel straat, Zaal. Lijst van brieven afkomstig uit Transvaal welke niet aan de geadres seerden konden worden uitgereikt verzonden van het Postkantoor te Amersfoort welke aldaar ter beschik king v/d. aizender liggen. 1. Mr. Frowein Pietoria. 2. P. v/d. Burg 3. idem 4 Mrs. 11. W. v. Eeghen 5. idem. Ds. Bakker, van Bunschoten, hoopt Donderdagavond in »DeZaaier" vóór te gaan bijdegodsdienstoefening der Chr. Gereformeerde gemeente al hier. Zaterdagmorgen is zekere schipper Hartman van zijn praam gevallen en in den Eem aan den Eemdijk ver dronken. 36 Je STAATSLOTERIJ Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 25 Sept. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f25,000 op No. 12088. Prijs van f 100 op No. 585. Prijzen van f70. 3088 6572 12069 12086 14830 16825 16830 16853 en 17290. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 608 3068 6099 6116 6133 6249 6271 6593 6601 6656 12092 12098 12101 14757 14758 14773 14797 14841 14859 16802 16819 16832 16849 16866 16877 17265 17324 17330 18503 18521 1S557 en 18563. Volgende trekkingen geschieden: 26—28 Sept., 1, 2, 4, 5 en 8—12 Oct. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar, A f 3,50 per '/io. De volksgeest in Frankrijk. Van een harer correspondenten ont ving de Zutph. Cl. het volgende schrij ven Ter illustratie van den tegenwoor- digen volksgeest in Frankrijk kan het volgende dienen, dat ongetwijfeld den ouden Staatspresident Kruger zal be moedigen, en een blijk geeft van de sympathiebetuigingen, die hem te wachten staan bij een eventueel bezoek aan de groote zusterrepubliek, bekend als de bakermat der vrijheid. Een mijner kennissen, de wereld tentoonstelling te Parijs en terzelfder tijd de verschillende tempels voor kunst en vermaak aldaar bezoekende, verhaalt van een concertgebouw, waar o.m. volksliederen werden gezongen terwijl tegelijkertijd daarbij beelden werden vertoond van de regeerende personen of van de jonkvrouwen, symboliseerende het land waarvan het volkslied werd voorgedragen. Amerika, Italië, Oostenrijk, België, Japan, Rusland, weiden allen met meer of minder sympathie begroet de Germania werd met luide vive's, de Britannia met een d bas en lue tue ontvangen. Onze Hollander, denkende dat zijn kleine landje, zooals vaak geschiedt, weer vergeten zou worden, wilde reeds heengaan, toen eensklaps de tonen van het oude «Wilhelmus" zich statig en vol deden hooren en de Neder landsche Maagd verscheen, de drie kleur fier in de linkerhand en de rechter beschermend uitgestrekt over een paar Transvaalsche Boertjes, die het rood- wit-blauw-groen dundoek omhoog hielden. 't Was geen applaudisseeren wat toen gehoord werd, 't was een storm een orkaan, die losbarsttet donderde, brulde door de zaal, van »vive la Hollande", «vive la belle reine", «vi- vent les Boers", afgewisseld door ge zwaai met hoeden en stokken, terwijl de Nederlandsche en Transvaalsche volksliederen uit volle borst werden meegezongen neen, meegebruld en drie-, vier malen wei den gebisseerd. Nooit, zoo verhaalt onze ooggetuige, heb ik zoo iets bijgewoond, en liet gevoel, dat mij op dat oogenblik be- heerschte, is met geen pen te be schrijven. Een paar Engelschen, die ook in de zaal waren, maakten dat zo weg kwamen, toen ze opnieuw het a bas les Anglais" vernamen. Voor Nederlanders, die zaken willen doen in Frankrijk, is't thans een gun stige tijd. Ilollandsche artikelen wor den overal gevraagd en bij voorkeur gekocht. Verkeerd begrepen. Voor de Haagsche rechtbank was gisteren een getuige verschenen in een zaakje van eene eenvoudige mishan deling. Subst. Offic. v. Justitie: «Mijnheer de president ik wilde nu nog wel eens precies van dezen getuige weten hoe de slag is toegebracht." President: «Ga uw gang meneer de officier". Subst. offic.«Getuige wijs me nu eens precies hoe en waar de slag is gegeven." Getuige, een forsch gebouwd man, meenende dat hij op het gelaat van den ambtenaar van liet Openb. Minis terie de casus positie moet aangeven heft de hand op en is in twee stappen hij den officier die min of meer var- schrikt een weinig terugwjjkt met de woorden «Neen, wijs het maar op uw eigen gezicht." Verstandig. e Een Nederlander zoo schlijft men aan de N. B. Cl. logeert ergens in Zwitserland in een hotel, waarin ook' vele Engelsche gasten zijn. De hotelhouder komt bij hem en zegt, lat de Engelschen gedreigd hebben allen weg te gaan als die Dutchman blijft. De Nederlander moest het den hotelhouder niet kwalijk nemen, al de asten te verliezen, niet waar? En onze landgenoot, die den braven hotel houder niet benadeelen wil en een wijs man is, gaat. Het is niet lang geleden gebeurd en met wien het ge beurde was de president van de Neder landsche bank. De Tentoonstelling. Tot on met Zondagjl. is de Parijsche tentoonstelling bezocht door 34 milli oen personen waarvan SV, milloen zonder betaling, Het getal afgestem pelde biljetten bedraagt ruim 29 mil lioen, gemiddeld nog geen 200,0G0 per dag. De helft van de 05 millioen is dus nog niet bereikt en daar de tentoonstelling nog maar 50 dagen geopend blijft, zouden gemiddeld da gelijks nog 720,000 biljetten rnoefen worden ingeleverd om het geraamde getal vol te maken. Het grootste cijfer is op een der laatste Zondagen, ruim 600,000 geweestgedurende de andere dagen is het zelden boven 250,000. zoodat er vermoedelijk ten minste 20 millioen biljetten ongebruikt zullen blijven. In 1889 bedroeg op 10 Sept. het getal afstempelde biljetten 19'/» millioen. Aan ile vrucht kent men den boom. In de vakpers doet een verhaal omtrent Chamberlain de ronde, dat niet voor hem pleit. Voor een aantal jaren moet Chamberlain te Parijs zijn geweest, waar hij verschillende kwee kers bezocht. Bij een dezer vond hij het tweede exemplaar van een zeer zeldzame Orchidee waarvan hij meende de eenige bezitter te zijn. Hij kocht deze plant voor twintig duizend francs, en vertrapte hem toen onder zijn voet. Hij wdde niet dat deze zeldzame plant in andere handen overging, en maakte dus dat ze uit de wereld kwam. Buiten verantwoording der Redactie. M. de Redacteur. Verschenen Zaterdag jl. sprak ik 3 werklieden van de Amersf. Chemische Verffabriek, Directeur de Heer Voges, die waren ontslagen nadat zij eenige dagen waren ziek geweest. Is ziekte nu een reden voor de bewuste Direc teur om lieden die 12 jaren trouw op de fabriek waren werkzaam geweest te ontslaan om een ziekte welke door hun werkzaamheden was ont staan? En dan een ontslag te geven alsof zij dieven waren, daar zij niet meer op het terrein mochten komen om hun goed te halen. Of was de Heer Directeur soms bang voor die werklieden daar hij het onrechtvaar dige van zijn handelwijze inzag? Ik wil hopen dat de Directio er niet mede in kennis was gesteld en dat het maar een willekeurige hande ling van den Directeur is geweest om 3 huisgezinnen broodeloos te maken. Dat er geen werk meer voor hen was kan hij niet zeggen aangezien er an deren in hun plaats zijn gesteld. De zoo onrechvaardig ontslagen werklie den zijn, E. Toort, L. Lablans en J. v. Wessum. U M. de Redacteur, dank zeggend voor de welwillende opname Achtend Een voorstander van recht. B. DE WILDE. Heden overleed voorzien van de H.H. SacrarnpffEen (Ter sterven den, /mijn geliefde echt- 'vot- ./ILHÉLIVIUS JACOBUS PETRUS VAN DER BACH, fn den ouderdom«iaiypiim 59 jaar. 'VVed. E. T. van njfjt Bachi 5Jansen. ,22Sepf.l900. I Volstrekt eenige kennisgeving. Getrouwd":* A. VAN WEEZEL~ERRENS w en i G. KIEPE,;'' die,-.- ook namens Faihiliebetrek- kiri^en bedanken voor de belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Bked-W*"»J—---•fo-' Ameesfookt, 25 Sept. 1900. Egïi beschaafd mutsje, dat in aanmerking'-wengollt te kon om ^ls kweekeling aan belsMjool geplaatst tiVworden, kan zTBtwdaarvoqi—rfffnmelden bij de DirectrïSe Lange Gracht 13. Onde^i?eteekende maakt zijn geachte clientèle bekend, dat hij zich genoodzaakt heeft gezien, zijn gewejen meesterknecht COM BC, benerens den "-glflrzenwasscher MUNIARTS uit zijn dienst te ontslaan, reden waarom hij be leefd \erzoekt, hen geen orders meer t<r* gillen opdragen. Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, kortegracht No. 2.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2