2 gejÉbileer^ Kamers „tol naar kiop" HYPOTHEEKBRIEPBANE mülleb Co. BINNENLAND. INGEZONDEN. Advertentiën. Gemengde Zanpereening Lainaisoii Bower Co. Commissionairs ia Effecten, sterk de anderen zijn buiten gevecht gesteld ot hebben geen paarden. Wij zaaien «roem" en oogsten grafsteenen en verminkten." De millioencn-speech. De minister van financiën heeft de staatsbegrooting voor 1901 ingediend. De eindcijfers der verschillende hoofdstukken zijn als volgt: Hoofdstuk I. Huis der Koningin f800,000. Hoofdstuk II. Hooge Colleges van Staat enz. f681,500 Hoofdstuk III. Buitenlandsche Zaken f853,218. Hoofdstuk IV. Justitie f6,349,916. Hoofdstuk V. Binnenl. Zaken f 15,966,758,75. Hoofdstuk VI. Marine f16,657,693,80'/, Hoofdstuk Vila. Nationale Schuld f44,874,568,28. Hoofdstuk VII6. Financiën f25,108,116,70'/, Hoofdstuk VIII. Oorlog f22,716,429,40. Hoofdstuk IX. Waterstaat, Handel en Nijverheid f29,380,073,77'/,. Hoofdstuk X. Koloniën f 1,317,118 f521,440,75 is op hoofdstuk V meer uitgetrokken voor onderwijs. «Mocht men, zoo zegt de N. R. Ct. na de gunstige mededeelingen over de laatste begrootingsjaren, verwacht hebben, dat nu voor 1901 een slui tende begrooting zou worden aange boden, dan zou men zijn verwachting niet hebben zien verwezenlijkt. De ingediende begrooting sluit toch met een tekort van bijna 5,3 millioen. Nu is dit wel niet verontrustend want onder de uitgaven komen voor ruim 3,3 millioen als zoogenaamde buitengewone uitgavenvoor spoor wegen en verlegging van den Maas mond, en daarvan afgezien bedraagt het geraamde te kort nog geen millioen, terwijl men dan nog niet op de besparing gerekend heeft, die zich geregeld op de uitgaven voor doet. Maar toch ligt een zwakke zijde van den toestand hierin, dat de vermeerdering in de opbrengst der middelen, die inderdaad bijzonder ruim vloeien voor 1901 wordt weder 5 millioen meer geraamd dan voor 1900, wat met het oog op de tot dusver bekende uitkomsten van dit laatste jaar zeker niet te veel is dadelijk in beslag wordt genomen door de eischen van den gewonen staatsdienst. Dit is met het oog op de uitgaven, die tot stand gekomen of binnenkort tot stand komende wet ten na zich zullen sleepen, een ver schijnsel, niet zonder bedenking. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ter Vrijdagmiddag gehouden raadszitting, gepresideerd door den Burgemeester jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck waren afwezig de heeren van Kalken, Garjeanne en J Gerd. Kleber. Laatstgenoemde had kennis gegeven verhinderd te zijn daar het hem niet wel mogelijk was op Vrijdag te vergaderen. De Voorzitter deelde naar aanlei ding hiervan mede dat het juist het voornemen was van het Dag. Best. om zooveel mogelijk des Vrijdags te vergaderen, daar het zeer lastig is de Beschrijvingsbrief nog tijdig genoeg te verzenden om reden B. en W. tegenwoordig des Maandags verga deren. Dat wordt dus voor genoemd raadslid een lastig geval. De notulen der vorige vergadering, door den Secretaris voorgelezen, wor den als gewoonlijk ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. De Voorzitter deelt daarop mede, dat zijn ingekomen: een schrijven van den heer Van der Burg, nieuwbenoemd Gemeente ontvanger, waarin hij dank betuigt voor het vertrouwen door den Raad in hem gesteld en hij de hoop uitspreekt, op 1 November zijn functiën te kunnen aanvaardende goedkeuring door Gedeputeerde Staten op het Raads besluit tot ruiling van grond aan den ingang der Van Persijn-straat; een missieve van het Bestuur der Vereeni- ging «Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken" waarin het ver klaart geen bezwaar te hebben tegen de subsidie-voorwaarden alle aan genomen voor kennisgeving. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd conform hetprm-advies besloten omtrent: het voorstel in zake het kosteloos in gebruik geven van een lokaal in het schoolgebouw aan de Koestraat des Zaterdags van 3 tot 8 uur aan den cursus voor de hoofd- acte terwijl daarbij de natuurkundige instrumenten der Hoogere Burger school kunnen worden gebruikt tegen een vergoeding van f50 per jaar het voorstel tot onderhandsche ver huring van het huis bij de voormalige Gasfabriek aan de Kampstraat aan den heer G. M. van der Plank tot Mei 1901 voor f150; het voorstel tot verhooging der jaarwedden van de tijdelijke leeraren aan de Hoogere Burgerschool in Staatswetenschappen en in Engelsch ieder met f 100 en alzoo tot f 1000 en f900; het voor stel tot uitbreiding van het aantal brandkranen met twee op den Utrecht- schen weg en èen op de Wijers-straat en het maken van een waterreservoir De kranen kosten f 116.70,het reser voir kost f 60. Bij het volgende punt: Voorstel tot opzegging aan het Rijk der huur van het gebouw en erf «het Werkhuis' ten einde op dat terrein de Ambacht school te kunnen bouwen, deelt de Voorzitter mede dat juist des ochtends een schrijven is ingekomen van den kapitein eerstaanwezend-ingenieur namens den Minister van Oorlog, uit welk schrijven blijkt dat het Rijk het gebouw en 100 M> van het voorerf benevens de bijgebouwtjes rechts van den ingang in huur wenscht te houden tot 22 October 1902 en zulks tegen f 300 per jaar, terwijl het overige terrein in hoofdzaak zal kunnen wor den gebruikt voor de te stichten Ambachtsschool. Nadat door de heeren van Beek Heyligers en Hamers eenige vragen zijn gesteld betreffende de mindere huur en het amoveeren der bijge bouwtjes wordt het voorstel z.h.st, aangenomen. Tot leden der commissie van wet geving, wegens periodieke aftreding werden gekozen de heeren Mr. L Celosse en Mr. J. G. A. van Zijst. Tot tijdelijk leeraar in Natuurlijke historie aan de Hoogere Burgeschool wordt nu met algemeene stemmen benoemd de beer A. J. Reesink, doc torandus in de Plant- en Dierkunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, en zulks voor het tijdvak van '1 October 1900 tot 31 Juli 1901 terwijl hem 20 lesuren per week worden opgedragen tegen f 100.per lesuur. Tot tijdelijk leeraar in hetzelfde vak wordt benoemd dr. J. M. Croocke- wit, wien 6 lesuren per week worden opgedragen tegen f100.per lesuur. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Koning straat wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. H. van Drie te Putten en zijn tractement vastgesteld op f600. Z.h.st. wordt een voorstel van B. en W. aangenomen tot het rooien van twee boomen aan den Soesterweg en het vervangen dezer door twee anderen. De agenda afgehandeld krijgt de heer van Esveld het woord tot het stellen eener vraag en zegt ongeveer het navolgende: In de laatste jaren zijn telkens kort voor den aanvang der lessen van den nieuwen cursus der H. B. S. groote moeilijkheden voorgekomen door het onverwachte groote aantal leerlingen, zoodat dikwijls op het laatste oogen- blik moest worden voorzien in onder wijskrachten, wat in de vacantie nog te meer bezwarend was. Tot een goede oplossing hiervan is de Raad tot dus verre niet gekomen. Waar nu bij den volgenden cursus zich hoogstwaar schijnlijk een nog grooter moeilijkheid «gebrek aan ruimte" zal voordoen, acht spreker het hoogst noodig dat reeds nu maatregelen worden getrof fen en de wellicht zeer belangrijke voorbereiding worde ter hand geno men en doet hij in verband daarmede het voorstel tot het benoemen eener commissie van 5 leden uit den Raad, die met B. en W. al het mogelijke zal doen om intijds die maatregelen te treffen, die zullen blijken noodig te zijn. Spr. verzoekt dat deze zaak spoed- eischend worde verklaard en reeds in de eerstvolgende vergadering de leden dier Commissie zullen worden be noemd. Het voorstel voldoende ondersteund wordt door den Voorzitter in behan deling gebracht. Wethouder Visser zegt de nood zakelijkheid der urgentie volstrekt iet in te zien. We hebben bijna een jaar den tijd en niemand kent nog voldoende de portee van het voorstel. Spr. verklaart zich tegen de urgentie van dit ontijdig voorstel. De Voorzitter antwoordt, dat de heer VaD Esveld hem over het voor stel sprak en spr. hem toen aan raadde, eenigen spoed te maken. Ook kan hij mededeelen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken het voor nemen heeft, in Novembei persoonlijk zich op de hoogte te komen stellen van den toestand. Wethouder Visser dankt voor do mededeeling, doch houdt vol, dat de zaak hem verraste en dat hij ver plicht is, te persisteeren bij zijn meening. De heer Van Esveld meent, dat er wel degelijk spoed vereischt wordt omdat de zaak heel wat voorberei ding eischt. Hoe spoediger men aan vangt, des te beter. Niets is zoo moeilijk als de beslissing te krijgen van Provinciale Statenzoo gemak kelijk wordt de behandeling verscho ven tot de volgende voorjaars- najaarszitting en op die manier het weer Juli vóór we iets weten Spr. begrijpt het bezwaar tegen spoed eischendheid van Wethouder Visser niet. Met 13 tegen 1 stem (die van Wethouder Visser) wordt nu besloten tot urgentie-verklaring. De Voorzitter heeft er geen be zwaar tegen, dat de leden van den Raad overleggen met B. en W., die reeds de eerste stappen deden. Spr. herinnert hoe het verzoek, in 189 gedaan, om de Gemeentelijke Hooger Burgerschool te veranderen in een Rijksschool, afgewezen is. Toen waren er 21 spoor- en 16 kostleerlingen nu zijn er 55 kost- en 95 spoorleerlin gen en 87 uit Amersfoort. Het is zeer gewenscht, een modus vivendi te scheppen, doch zeer ongewenscht zou het zijn als de Commissie op eigen houtje werkte en het college van B. en W. eveneens. Spr. zou daarom gaarne zien, dat een van de leden van het Dagelijksch Bestuur lid der Commissie was en tegelijk Voorzitter der commissie. De heer Gerritsen zegt, met veel genoegen het voorstel-Van Esveld ge hoord te hebben. Dat we feitelijk ver rast zijn, geeft spr. gaarne toe, doch dat is zoo heel erg niet; de Raad moet zorgen, voor andere verassingen die veel erger zouden kunnen zijn verschoond te blijven. Spr. had gemeend, dat de Com missie afzonderlijk zou arbeiden. Tal van conferenties moeten gehouden zoowel met B. en W. als met de Commissie van Toezicht, den Direc teur, de leeraren, den Inspecteur, den Minister, enz. Spr. meent dat de ver houding tusschen B. en W. en den Directeur niet zóo is als ze wel moest wezen, getuige de onverkwikkelijke correspondentie en de vliegen afvan- gerij. De Commissie zal ook veel vrijer zijn en spr. zou het bejammeren als feitelijk B. en W. de zaak afdeden. Dan zullen wij blijven op de zelfde hoogte als thans; de Raadsleden zul len onkundig blijven van den toe stand en de Hoogere Burgerschool zal blijven een kaartenhuis. De heer Van Esveld zegt, dat de heer Gerritsen veel aanvoerde dat volkomen waar is. Laat de Raad zelf handelen, doch bij spr. staat op den voorgrond de grootst mogelijke sa menwerking met B. en W. want ieder op zichzelf geeft niet veel. De Com missie zal trouwens niets doen buiten B. en W. om Laat de Raad de Com missie samenstellen zooals hij wil. De Voorzitter zou niet gaarne zien dat van de bestaande gewoonte werd afgeweken. In elke Raads-commissie heeft een lid van het Dagelijksch Be stuur zitting en dit als Voorzitter. Daardoor voorkomt men óok gepraat van enkelen met sommige eenzijdi- gen. Hoofdzaak is het financieele be zwaar; als er weer een paralel-klasse moet gevormd, dan staat de Gemeente voor een uitgaaf van 5 a 10 mille. Spr. moet persoonlijk ten ernstigste ontraden, dat niet beslist worde be paald, dat een lid van het D. B. zit ting neemt als Voorzitter. De heer Van Beek vraagtof bedoeld wordt een Commissie van 5 leden plus een lid van het D. B., dus bestaande uit 6 personen. De Voorzitter antwoord, dat dit in derdaad bedoeld wordt. De heer Van Beek stelt dan voor de Commissie aldus saam te stellen. De heer Hamers ondersteunt dit amendement. De Voorzitter geeft in overweging, e quaestie der benoeming reeds in de volgende vergadering uit het vooi stel te lichten. De heer Van Esveld an zich niet hiermee vereenigenuitstel acht spr. zeer ongewenscht. Wethonder Visser verlaat de verga dering. Het amendement-Van Beek (Com missie van 6 leden) word nu aange nomen metl I tegen 2stemmen (tegen de heerenVan Esveld en Gerritsen) waarna z. h. o. wordt besloten tot samenstelling der Commissie, die in de volgende vergadering zal worden benoemd. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. o d De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, zal op Don derdag. den 4 October 1900 des na middags te 8 ure precies, ten Raad huize eene openbare vergadering hou den. Wij brengen onder de aandacht onzer lezers, dat de uitvoering der Gemengde Zangvereeniging «Kunst naar Vermogen" op Maandag SOcto- ber a.s. niet om 8 uur doch te hal acht des avonds aanvangt. Voor bijzonderheden, zie achter staande advertentie. Bij aanschrijving is door den Minister van Oorlog aan de kapiteins D. J. Heinsins en J. J. van Leeuwen alsmede aan den eerste-luitenant J H. Boeije van het 5e Regiment infan terie, die in dit jaar als leden hebben zitting gehad in de Commissie, belast geweest met het afnemen van het toelatingsexamen tot den Hoofdcursus als blijk van waardeering voor de door hen in die functie bewezen diensten oen binnenlandsch verlof voor den tijd van eene maand verleend. De Minister van Oorlog beeft benoemd tot Vaandrig bij het 5e Re gimentinfanterie de reserve Sergeanten W. de Vries en J W. C. Ort van ge noemd regiment. De Generaal Majoor Hoofdin tendant heeft de Tweede luitenant kwartiermeester J. W. Henderson van het 5e Regiment infanterie aangewe- om tijdelijk werkzaam te zijn op het bureel van den Luitenant Kolonel In tendant bij de le Divisie Infanterie te 's Gravenhage. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier van het Kantongerecht te Amersfoort rnr. B. C. Carp, thans griffier van het kantongerecht te Har derwijk. Voor het classicaal bestuur der Ned. Hervormde kerk te Amersfoor is door don heer P. Vervat, te Lage Vuursche, met gunstig gevolg afgelegd het examen als godsdienstonderwijzer, - De loting voor de lichting 1901 der Nationale militie zal voor Amersfoort plaats hebben in «Ami- citia" op Donderdag 18 October voor de letters A tot E, op Vrijdag 19 October voor de letters F lot Z. De levering der bonoodigde brandstoffen ten behoeve van het garnizoen alhier, is bij onderhandsche overeenkomst opgedragen aan den heer 11. G. Putmann. Lijst van Brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkantoor te Amersfoort 2e helft der maand September 1900. Brieven. B. Kik Amsterdam. 2. Wed. Richter 's Gravenhage. 7ed. Irzigger Marum. 4. A. van Vliet Waddingsveen. Briefkaarten. 1. S. Kuijt Amsterdam. 2. J. T. de Jong 3. S. den Hollander Haag. 4. H. v. Glahn Leiden. 5. 11. C. ten Sande Utrecht. Buitenland. 1. H. Dijkstra Chicago. 304e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 1 en 2 Oct. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1.000 op No. 17319. Prijs van f 400 op No. 16803. Prijs van f 200 op No. 17302. Prijzen van f70. 573 574 610 616 3081 6258 6290 6577 14800 14812 en 17245. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 597 602 605 3056 3059 3063 3074 3083 6097 6100 6132 6144 6155 6242 6277 6289 6574 6575 6607 6609 6625 6634 6636 6649 6650 6672 12064 12067 12084 12096 14778 14783 14842 14854 16811 16812 16820 1685416861 17262 7277 17295 17311 17321 15809 18512 18516 18533 18535 18537 18558 18561 en 18575. Volgende trekkingen geschieden: 4 en 5 en 812 Oct. Buiten verantwoording der Redactie. Amsterdam, 2. October 1900. M. de Redacteur In No. 77 van de Nieuwe Amers- foortsche Courant verscheen een inge zonden artikel van een zekere Heer B. do Wilde, betrekking hebbende op het ontslag van drie werklieden uit onze fabriek. Wij achtten ons verplicht te verklaren dat het ontslag door den heer Voges in overweging met ons is geschied, nadat het ontslag tot ons leedwezen noodza kelijk was geworden. Dereden daarvoor met den inzender to disconteeren, achten wij ons niet verplicht, aange zien ons deze geheel onbekend is. Met dankzegging voor opname van deze verklaring teekenen Hoogachtend PICK LANGE Co. Getrouwd J. W. HIDDJËLBDRfi BSf'i' C. E. F. POTTER. Hilversum,,-12 Oct.\1900. v. y De H>er en Mevrouw MID DELBURGPotter betuigen namenaj wederzijdsehejf-zfamilie hunnens hartelijke voor de vele bewijzenvgaHlelangstelling bij hun TierfMyk ondervonden. Een heer wenscht tegen medio October te huren S (Zit- eiSlaapkamer) waarvoor hij prijsopgaaf) met en-zonder volledig» pension, invent onder no. 303$ bij det^jjoekhandelaar VAN 't HktKFP, 's Gravenhage. Uitvoering/" "op Maandag 8 October „ii /de Concertzaal van AMICITlA. No,« 1Die Heilige Drejkönige. VOn Jf._ P.'-lfüLLEF,, M>. 2. Het Lied van de Klok. v a ig- A.Romberg, gedicht van Schiller. T$p;- Solo en Koor met P'nptb- en (Jtaelbegeleiding. AaifYgng halffUjtrfcies. lAitree 50 cent. Plaatsbespreking van af 6 Oc tober bij den kastelein. Eerste Ncderlandsche Gevestigd te .'^«Gravenhage. Rdtecleurcn J. Rt50$ENBURG. G./H. BIERMAN. r{ De#.Bank veirstrekt tegen 'ma tige ;?rente (zonder voopiflbeta- Ihigf) geld onder eef-sfrhjpothecair vefland op huizen en landerijen, en; geeft, zoolang de voorraad steekt,4 /«AlgemeeneHvpftheek- bneven uit, in couphres van fW00.—, f50Q-*>en flOO.— tegb^jb-4k*kÓ1>i-s van 99lU. Agentschap Amersfoort. Gevraagd in Amers foort tegen' 1 Nov. of eerder een bekwajtic volkomen /Op dë^-hqogte met banketbakken tegen noog loon. AdresC. J. PRINS, Utrecht- schestraatweg 36, Amersfoort. figegracht 29.- Intercotaltiunaal-Telephoonnummer 55, Koofen en verkoopen Effecten, Coupelis, buitenlandsëh Bank papier ett.Muiitspejrfeii tot den meeat voorcteeligefi koers. Smiten Prolongation en Bc- lecningen, disconteeren en ver schaffen wissels op plaaflfen, zoowel in h als het Buitenland, nc-mn»fgeldeii a deposTm.-jiegep _»a7lar overeen te komen voorwaarden, enz. enz. Het kantoor is geopend alle werkdagen van 9len Th87> uur.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2