BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. slavernij, der gelijkstelling van de rassen. De democraten vertegenwoor digden, als voorstanders van hetbehoud der slavernij, in den hatelijksten vorm bet balstarrig verzet tegen den voor uitgang. Sedert zijn er 40 jaar voorbijgegaan. De slavenquaestie is geen quaestie meer. Thans heeft de partij, die den burgeroorlog aanvaardde voor het idee van vrijheid en gelijkheid een volslagen ommekeer doorgemaakt; zij treedt in de bres voor de onderwerping van volken, die vrij willen zijn; zij brengt de grondslagen van de consti tutie der Unie in gevaar door het imperialisme en zijn onvermijdelijken dubbelganger, het militairisme; zij verzwaart den druk der levensomstan digheden voor het volk door een protectionistisch tarief, bij welks sa menstelling het voordeel van enkele gt oot-industrieelen den doorslag gege ven en door de trusts te verdedigen, die de economische onafhankelijkheid van het land ernstig bedreigen. Daarentegen zijn thans de demo craten de voorstanders van eene poli tiek van vrede in het binnenland en van rechtvaardigheid naar buiten Zij komen op voor de onafhankelijkheid der Philippijnen onder Amerikaansche bescherming en garantie; zij waar schuwen tegen de gevaren, die uit het imperialisme kunnen voortkomen zij voeren strijd tegen de politiek, die in de tarieven en in de trusts het leven van de massa des volks onder geschikt maakt aan het voordeel van eene machtige cóterie, die den staat in dienst stelt van enkele personen en die in eene maatschappij, op de vrije mededinging gebaseerd, de vrije werking van de economische krachten onderdrukt ten voordeele, niet van de gemeenschap, maar van de bevoor rechten. Zoo treden dus de democraten op als voorstanders van den vooruitgang, de republikeinen als die van het behoud. Toch gaat het niet aan, de partij der democraten onvoorwaar delijk te vereenzelvigen met de vrij heid, de partij der republikeinen met het behoud. Het duidelijkst komt dit uit in de muntquaestie, die 4 jaren geleden bij de presidentsverkiezing het hoofdpunt van den strijd uit maakte en ook ditmaal weer groot gewicht in de schaal legt, al staat zij nu niet zoozeer op den voorgrond als toen. Bryan's optreden voor eene regeling van de munt-quaestie op eene wijze, die het zilver tot- wettig betaalmiddel stempelt tot een prijs, die de innerlijke waarde van het witte metaal ver overschrijdt, is in den grond evenzeer een achterstellen van de belangen der gemeenschap bij die van enkele machtigen der aarde als het opkomen van Mac Kinley voor de trusts. De voornaamste wijzigingen, thans door de Tweede Kamer in de Kieswet aangebracht, komen op het volgende neer le. Personen, die slechts over één maand van bet dienstjaar in één Rijks directe belasting (personeel, vermogen, bediijf, grond) zijn aangeslagen, ont vangen kiesrecht; 2e. Aan hen, die op 1 Februari hun personeele belasting nog niet hebben voldaan, wordt een kennisgeving met het opschrift «Kiesrecht" vanwege den ontvanger toegezonden. Het na 1 Februari afbetaald biljet behoeft niet meer aan den burgemeester te worden vertoond, de ontvanger doet dit voor taan voor den kiezer; 3e. Vanwege het stembureau kan een nieuwe stemkaart worden uitge reikt indien de kaart niet ontvangen of in het ongereede geraakt is: nu geschiedt die uitreiking door of van wege den burgemeester; 4e. Huurkiezers kunnen de huur van bet stukje gronds, dat zij in ge bruik mochten hebben, voegen bij den huurprijs hunner woning waardoor voor tal van plattelandbewoners de mogelijkheid ontstaat, het bij de Kjeswet vereischte bedrag te balen 5e. Loonkiezers kunnen de verdien sten van hun vrouw en de halve ver diensten hunner kinderen bijeenvoegen om tot het bij de Kieswet vereischte loon te geraken 6e. Werklieden kunnen volstaan met opgave als loon van het in de Kieswet tabel bepaalde minimum; genieten zij meer loon, dan kunnen zij dit ver zwijgen 7e. Wegens valsche aangifte voor vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting verliest men zijn kiesrecht. Haardsteden en belasting. Wij vestigen er de aandacht op, dat het publiek, in verband met de vernieuwde wijziging op het personeel, goed zal doen te zorgen, dat het aantal in dienst te stellen haardsteden het getal, dat aangegeven is, niet overschrijdt. De ambtenaren der be lasting hebben de bevoegdheid te controleeren of alle haardsteden, die gebruikt worden, wel zijn aangegeven. Alvorens dus in deze dagen een kachel aan te leggen, zal men verstandig doen eens na te gaan of men zich tegenover de belastingwet verant woorden kan. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van de lotelingen van de lichting van 1901, die wenschen te worden ingedeeld bij een van de be reden korpsen, dat zij bij een korps naar hunne keuze kunnen worden ge plaatst, indien zij zich met een daar toe strekkend verzoekschrift tot hem, Minister, wenden. In het verzoekschrift behooren te worden vermeld de naam, de voorna men, het beroep en hetduidelijk adres van den loteling, de gemeente, waar bij voor de militie is ingeschreven, en het lotingsnummer. Vermits de helft der bij de bereden korpsen in te deelen lotelingen dadelijk bij de inlijving in Maartin werkelijken dienst wordt gesteld, terwijl aan de andere helft alsdan een verlof van ongeveer zes maanden wordt verleend, verdient het aanbeveling in het ver zoekschrift tevens op te geven, aan welke der genoemde helften de lote ling zou wenschen te worden toege wezen. Het verzoekschrift behoeft niet op gezegeld papier te worden gesteld en kan ongefrankeerd worden verzonden. Men meldt uit Den Haag, dat de Gelderlanddie thans in de Fran- sche haven Dzijboeti verwacht wordt, daarna zijn reis naar Port-Saïd zal voortzetten en, na daar den kolen- voorraad te hebben aangevuld, recht streeks naar Marseille zal vertrekken, welke reis men in zes dagen hoopt te kunnen volbrengen. Gratis-tabakverschafGng. Door den heer W. H. van Zanten Jr. steenfabrikant te Leiderdorp, is thans tot alle geestelijken en burge meesters in Nederland het verzoek gericht hem opgave te verstrekken van de gestichten van liefdadigheid in hun gemeente, waarin ouden van da gen zijn opgenomen. Het doel van den heer Van Zanten, die zooals men weet door het verzamelen van sigarenpun- tjes en andere voor het bereiden van rooktabak geschikte grondstof, aan ouden van dagen van tijd tot tijd gra tis tabak wil verschaffen, is de ver schillende gestichten in Nederland om beurten te gedenken. Voor de krijgsgevangenen Boe ren te St. Helena en Ceylon en hunne vrouwen en kinderen te Kaapstad zijn uit verschillende plaatsen van ons land en zelfs uit België en Frank rijk eene groote hoeveelheid geldelijke giften en goederen als kleeren, ver snaperingen, boeken en dekens enz. aan het Middelburgsche Damescomité ten geschenke gegeven, zoodat 22 October eene bezending goederen (ter waarde van f 1000) voor de krijgsgevangenen te St. Helena aan den Heer W. J. Williams, Consul- Generaal der Nederlanden aldaar, is gezonden, mede op dien datum eene bezending goederen voor de vrouwen en kinderen der gevangenen Boeren (ter waarde van f 1500) aan den Heer B. II. de Waal, Consul- Generaal der Nederlanden te Kaapstad is geëxpediëerd, die deze aan Mevr. Koopmansde Wet aldaar zal doen toekomeneene kleine nazending had 2 November van Amsterdam plaats. Te Leiden vormde zich een sub comité tot het in ontvangst nemen en naar Amsterdam opzenden van hetgeen men daar of in den omtrek ten behoeve der vrouwen en kinderen der gevangenen Boeren wil bijdragen. Te Parijs stellen zich eenige dames beschikbaar tot het ontvangen der giften die men daar voor de vrouwen en kinderen in Zuid-Afrika en voor de krijgsgevangenen wil geven. De goederen aldaar moeten gezonden worden naar Mme Estienne, 10 rue Lafoutaine, Paris Autene, welke dame de ontvangsten aan de Expéditeurs De Vries Co. te Amsterdam zal zenden. Het totaal bedrag der tot dusver ingekomen gelden bedraagt f 4640.96 Het comité bericht tevens, dat het gaarne meerdere goederen en gelde lijke giften in ontvangst neemt, ook met het oog op het aanstaande Kerst feest. Om vóór de Kerstdagen in Ceylon, Kaapstad en St. Helena te zijn, moe ten de goederen uiterlijk 8 of 15 November bij de Cargadoors en Ex pediteurs De Vries Co., DeRuyter- kade 100, Amsterdam, bezorgd zijn. Tevens gaan met deze gelegenheden goederen voor de vrouwen en kinderen der Boeren van Amsterdam naar Kaapstad. Alle goederen gelieve men onder het merk M. C. met opgave van inhoud, te zenden aan De Vries Co., Expediteurs, De Ruyteikade 100, Amsterdam. Vracht en onkosten komen voor rekening van het Mid delburgsche Comté. PLAATSELIJKE BERICHTEN, Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem, van den 2 November 1900, is G. J. ter Veen, milicien-verlofgan ger bij het 5e Regiment infanterie, schuldig verklaard aan eerste desertie in lijd van vrede, door het als ver lofganger der Nationale Militie niet voldoen aan eene oproeping tot de werkelijke dienst, zonder vrijwillige aangifte binnen vier weken, en ver oordeeld tot eene militaire detentie voor den tijd van eene maand, als mede in de proceskosten. De kapitein H. Spanjaerdt Speekman van het le Regiment infanterie is op verzoek overgeplaatst bij het 5e bataljon 5e Regiment infanterie te Utrecht in garnizoen. De eerste luitenant-kwartier meester J. C. Hamerslag van het 5e Regiment infanterie, tijdelijk belast met functie van secretaris bij de Hoofdadministratie bij het 4e Regi ment infanterie, is van de werkzaam heden eervol ontheven en overgeplaatst bij het Regiment Grenadiers en Jagers. De meester geweermaker P. A. Olvers van het 2e bataljon 5e Regiment infanterie is op zijn verzoek met ingang van 16 November a.s. over geplaatst bij het Regiment Grenadiers en Jagers, in zijne plaats wordt de meester geweermaker J. van Deukekom van het 4e Regiment Vesting-Artil lerie overgeplaatst bij het 2e bataljon van eerstgenoemd regiment. Aan den muzikant-titulair Th. P. A. Klaassen van het 5e Regiment infanterie is de bronzen medaille voor twaalf jaren trouwen dienst toege kend. Het eereteeken zal den 8 No vember a.s. op eene plechtige wijze aan hem worden uitgereikt. De adspiranten-vaandrig W. Bronkhorst en R. H. M. Geerdes van het 5e Regiment infanterie, zijn door den heer Kolonel Regiments-com mandant bevorderd tot reserve-kor poraal. Zondag werden drie voetbalwed strijden gehouden, op het sportterrein aan den Leusderweg. Om half tien speelde een gemengd elftal van »U. D. I." en »Mars«, beide uit Amersfoort, tegen de »H. V. C." uit Harderwijk, welke wedstrijd met 5 tegen 1 eindigde in het voordeel van Amersfoort. Niet minder gelukkig was 's middags het eerste elftal van «Marsn uit Amers foort in zijn strijd tegen hel eerste elftal van «Jong Vitesse# uit Utrecht welk laatste werd geklopt met 6 te gen 1. Het eerste elftal van «Quick" be haalde in den wedstrijd om den Hol- dert- beker met 7 tegen 1 den zege op de »A. V. V." uit Amsterdam. Er was veel belangstelling, vooral bij laatstgenoemden wedstrijd. In de plaats van luitenant jhr. W. H. J. van de Poll wordt met in gang van 1 Juni werkzaam gesteld als instructeur bij de Rijschool alhier lui tenant M. Grondhout, van het 3e regi ment huzaren. De jongeling H. F. L. Kramer heeft eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve kader bij het 5e Regiment infanterie. Aan den korporaal Ph. F. Italië en den reserve-korporaal F. J. IC. Mijnliell van het 5e Regiment infan terie is op het daartoe door ben ge daan verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. Bij de j.l. Maandag te Bunscho ten gehouden loting voor de Nationale Militie, hadden ernstige ongeregeld heden plaats, zoo zelfs dat de Rijks- en Gemeente-politie het niet alleen af konden en militaire hulp moest worden ingeroepen. Een detachement ordonnansen onder bevel van luit. Maris trok er been en slaagde er in spoedig de orde le herstellen, zoodat zij nog dienzelfden avond naar hun garnizoen konden terugkeeren. Portretten van II. M Koningin Wilhelmina en Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin ziet men dezer dagen in alle afmetingen. Ook op briefkaarten werden verschillende opnamen verspreid. De firma «Ver- eenigde Zeepfabrieken, van den Berghs limited" te Rotterdam is, voor zoover wij weten, de eerste die ze in dienst stelt der reclame. Voor de afnemers van haar Vitello" stelt zij n.l. gratis een kaart verkrijg baar waarop behalve de goed gelijkende foto's van de vorstelijke verloofden tevens een fraaie afbeelding van het slot te Schwerin. De heer S. J. van Duinen had de goedheid de aandacht te vestigen op hetgeen de heer Verster over het Mecklenburgsche wapen mededeelde en bij de blasoeneering van 't wapen van het vorstendom Ratzeburg, als onderdeel van het groote wapen Meck lenburg-Schwerin terecht aanstoot gevonden aan de uitdrukking van «een zwevend kruis." Deze term is een heraldisch ger manisme welke wij wellicht nog meer te wachten hebben bij 't aanstaande huwelijk der Koningin met een Noord- Duitsche prins, die evenwel van Sla vische oorsprong is en is het goed, dat tegen die Duitsche uitdrukking bijtijds front wordt gemaakt. Zooals de heer van Duinen juist opmerkt moet het in het Nederlandsch uitge drukt zijn«een verkort kruis." De kruisvorm is in bet wapen van Ratzeburg echter volkstrekt niet stabiel, zoo voerde hei tog Christian Louis 16581692 een ankerkruis gekroond met een rood gevoerde vorstenhoed-kroon en later een zelfde kruis maar gedekt met een fleuren kroon, anno 1730 wordt een onge kroond Latijnsch kruis gevoerd en in 1750 weder een ankerkruis met een gesloten kroon. Waar de heer v. D. spreekt van een stierenkop in 'teerste kwartier, het Mecklenburgsche stamwapen, heeft deze geloof ik abuis. In 't bekende wapenboek van Sieb- macher en bij andere autoriteiten op dit gebied wordt steeds uitdruk kelijk gesproken van een buffelkop en wordt alleen bij het zosde kwartier, 't wapen van het vorstendom Wenden of Werle, van een stierenkop ge sproken. Meer dan waarschijnlijk stelt die buffelkop wel den kop van een oer of auerochs (bos primigenius bos urus bos europaeus) voor, welk dier in die streken vroeger inheemsch was. Betreffende de kwestie of de buf felkop met een rooden of gouden kroon gedekt moet worden zij vermeld, dat die oorspronkelijk rood was maar later van email veranderd is. Deze kleurverwisseling is te betreuren, daar een rooden kroon op een goud veld beter tot zijn recht komt dan een gouden kroon op een veld van liet zelfde. Mocht iemand het Mecklenburgsche wapen wenschen af te beelden, dan doet hij geloof ik verstandig van 't oorspronkelijke wapen al dien romp slomp van wapens, van landen die aan dien staat zijn toegevoegd, weg te laten als heerlijkheid (herrschaft) Rostock, vorstendom vroeger bis- dom-Schwerin, vorstendom vroeger bisdom Ratzeburg, heerlijkheid Stargard, vorstendom Wenden en het hartschild 't graafschap Schwerin. Ter opheldering dezer twee Schwe- rin's zij medegedeeld, dat 't graafschap Schwerin in 1358 en 't bisdom Schwerin in 164S aan Mecklenburg kwamen. Men neeme dus enkel het stam wapen van Mecklenburg, de zwarte buffelkop rood of goud gekroond op een goud veld en plaatse op het schild of helm inet helmteeken of den Groot- Hei togelijken kroon. In Duitschland huldigt men tegen woordig het gezonde streven om bij de staatswapens alleen het stamwapen af te beelden, zoo is op het titelblad in Siebmacher's Wapenboek van den Mecklenburgsche Adel door Dr. O. F. von Hefner slechts het boven aan gegeven enkelvoudige wapen afgebeeld. Ook in de heraldiek geldt eenvoud is het kenmerk van het ware schoone. W. CROOCKEW1T W.A.z. Sciierpenzeel 6 Nov. Hedenavond ruim 6 ure brak in de Achterstraat, gem. Woudenberg, ten huize van J. W. een geweldige brand uit, be halve de inboedel, ging ook zeer veel gedorseht en ongedorscht koren door de vlammen verloren, door de ver- eenigde pogingen der spuiten van Sciierpenzeel en Woudenberg mocht men er in slagen de aangrenzende perceelen te behouden, het huis waar van slechts een gedeelte der muren zijn blijven staat, was verzekerd, doch do inboedel en het koren niet, de oorzaak is onbekend. Waarschuwing. Men wordt gewaarschuwd crediet noch huisvesting te verleenen aan eene vrouw van ongeveer 24-jarigen leeftijd, klein en slank, donker uiterlijk, gekleed in rood costuum en langen zwarten gummi regenmantel, die in den regel in gebreke blijft haar schulden te betalen. Zij doet nu dit dan dat verhaal omtrent haar en hare familie. De Commissaris van Politie. Drankgebruik en Onderwijs. Te Weenon heeft men 591 school gaande leerlingen onderzocht en nage gaan omtrent het drankgebruik. Het alcoholgebruik der kinderen was 134 nooit, 164 bij hooge uitzondering, 219 dagelijks eenmaal, 71 (78) dagelijks tweemaal, en 3 dagelijks driemaal. «Zeer goed" werd gehaald door 56 uit de eerste groep en 56 uit de tweedegroep= 1 i2vande298=37,5°/o. Van de 219 uit groep 3 hadden maar 61 27.8°/o dezelfde aanteekening en van de 74 uit de beide laatste groepen 17 22,9°/o. Onvoldoende haalden 37 uit de beide eerste groepen 12,4%, 30 uit de derde groep 13,6%, 15 uit de twee laatste groepen 20,2"/o. Elk ouder, dat zijn kind liefheeft en 't gaarne ziet ontwikkelen onthoude dus zijn kind dit verderfelijke vocht. Het zal lien ten goede komen. Besmetting door spreken en hoesten. Köoiger heeft opnieuw onderzoe kingen gedaan ten opzichte van de verspreiding van infectiekiemen door microscopische druppeltjes, die bij spreken en vooral bij hoesten en niezen van ons uitgaan. Hij vond de kiemen tot op zeven meter afstand en een paar meter in de hoogte, tot zelfs achter zijn proefpersoon. De ver spreiding is minder ver naarmate men minder luid spreekt, maar bij (luisteren kan ze zeer groot zijn. De druppeltjes kunnen vrij lang, soms meer dan een uur, zwevende blijven, maar in een gesloten kamer zinken ze toch meest na een tien minuten naar den bodem. Vooral kleine bacteriën kunnen op die wijze worden verbreid. Daaronder bijv. die van de influenza, depest.de kinkhoest en de longontsteking. De voorzorgen waartoe de zeer interes sante proeven ons aanleiding geven, liggen voor de hand. Evenals ze veel bij kunnen dragen tot een beter inzicht in de wijze waarop wij besmet worden. Dierenbescherm i ng. In overleg met de redactie van Androcleshet bekende tijdschrift voor dierenbescherming, is thans een bro chure uitgegeven, getiteld «Onnoodige gruwelen in voedsel, mode en sport." Daarin wordt met vele voorbeelden aangetoond, hoeveel gruwelen worden bedreven door menschen tegen dieren, waar het geldt zich een lekkernij te verschaffen, te voldoen aan mode grillen of wel op het gebied van sport. De brochure geeft tevens middelen ter voorkoming aan, die, waar het gruwelen op het gebied van voedsel betreft, doorgaans neerkomen op ont houding van die lekkernijen, waar voor dieren een marteldood moesten sterven. Overigens wordt aanbevolen het toetreden tot verschillende vereeni- gingen die zich dierenbescherming ten doel stellen, vooral de Ned. Vereeni- ging lot Bescherming van dieren. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heekschor senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2