NI1UWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 95. Woensdag 28 November 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. Nieuwe Mzentl-en-ééii-Naclit-Maleii. DE ZELF-MOORD-CLUB. Amersfoortsche Courant \y ■iiyïS ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door bet geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleclits driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. President Kruger in Europa. Was het Zondag rustdag voor pre sident Kruger te Parijs, Maandag was het weder een vei moeiende dag voor hem, daar hij wederom receptie hield en nu verschillende diplomatieke en nu hooggeplaatste personen door hem werden ontvangen. Dat was echter het programma voor den middag. Des morgens ontving hij niemand doch had een conferentie met de neeren Fischer, Wessels en dr. Leyds. Deze laatste bracht daarna een bezoek aan den minister van Buitenlandscho zaken Delcassé. Te twaalf uur maakte president Kruger een rit naar de tentoonstel ling of liever naar wat daar nog van over is. Hij nam plaats in een open victoria en had een warmen pels omgeslagen; aan zijn zijde zat zijn kleinzoon ElolT. In het tweede rijtuig hadden plaats genomen dr. Ileymans en de heer Frode, politieprefect van Transvaal. Republikeinsche garden te paard en politieagenten per rijwiel reden aan het hoofd, terwijl andere ruiters het rijtuig omgaven en erachter volgden. De prefect van politie en de direcleur der stedelijke politie bege leiden den stoet en overtuigden zich, dat de maatregelen van orde stipt werden uitgevoerd. Bij het afrijden van hotel Scribe stonden de nieuwsgierigen opeenge hoopt op de trottoirs en moesten worden tegengehouden door drommen agenten zij juichten den president toe. Bij aankomst op de tentoon stelling hield de stoet stil bij het paviljoen van Transvaal. De president ging naar binnen en aanschouwde de huldebetoogingen in liet paviljoen en in de Boerenhoeve. Hij las eenige oogenblikken in den bijbel welke in het paviljoen lag en stond eenigen tijd stil voor het por tret van kolonel De Villebois Mareuil. Vervolgens werd, nadat de president den Eiffeltoren had bestegen, een korte rijtoer door het Bois de Bou logne gemaakt en naar het hotel Scribe teruggereden. Toen begon de receptie waarop hij o.a. ontving den Nederlandschen zaakgelastigde jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, die hem het olTicieele telegram van welkomst, dat Koningin Wilhelmina tot- hem richtte, overhandigde. Tevens bood jhr. v. Swinderen, naar Reuter seint, Kruger de hulp van Koningin Wilhelmina aan. Daarna werden tal rijke delegaties ontvangen o.a. die van den Bond voor de rechten van den Mensch, waarvan de bekende stiijders voor de zaak Dreyfus, Tra- rieux, Havet en Gabriel Monod, die het woord voerde, deel uitmaakten; vertegenwoordigsters van het dames comité Le son des Boershet Neder- landsch-Zuid-Afrikaansche Comité een Iersche deputatie enz. De mi nisters Delcassé, Millerand en de minister van oorlog André lieten hun kaartjes afgeven. Heden zal president Kruger ver schillende officieelc bezoeken afleggen In de eerste plaats dit is nu giste ren toch beslist gaat hij naar het stadhuis nadat het bureau van den Gemeenteraad en dat van den Alge- meenen Raad der Seine Kruger in zijn hotel officieel hebben bezocht. Daar de voorzitter Grébauval afwe zig is, zal Kruger door den onder voorzitter Esculioz worden verwel komd. Voorts zal de president van de Zuid-Afrikaanscbe Republiek officieel een bezoek afleggen bij den heer Wal- deck-Rousseau, den minister-president en bij Delcassé. Om 11 uur gaat Kru ger naar de Quai d'Orsay en zal ontvan gen worden met de eerbewijzen die alleen staatshoofden te beurt vallen. Mallerd, adjunct-chef van het protocol zal hem onderaan de staatsietrap ver welkomen en Delcassé zal hem op wachten aan den ingang van zijn sa lons. Kruger's papieren. De «Etoile Beige" bevat het volgende bericht uit Parijs De avondbladen publiceeren een lijst \an de stukken die president Kruger in zijn valies heeft medege nomen, te weten stukken die den hertog van Eife, Koningin Victoria's schoonzoon, die voorzitter van de Chartered Company was, compromit- teeren, verder twee stukken bewijzende dat de prins van Wales en verschil lende leden van zijn familie voor aanzienlijke sommen betrokken zijn bij de exploitatie der Zuidafrikaan- sche diamantmijnen, drie lijsten van Engelsche staatslieden, belanghebbend bij de diamantmijnen van Kimberley, vier origineele telegrammen, vervalscht door den gouverneur der Kaapkolonie Edgard Milner Sir Alfred Milner), dan het bewijs van de rechtstreek- sche medeplichtigheid van het depar tement van koloniën, van den hertog van Devonshire en van lord Grey aan den Jameson-inval, 6 aanwijzingen van inkomsten die Chamberlain en zijn familie uit de Zuidafrikaansche Republiek hadden, en ten slotte 7 diplomatieke stukken ten bewijze dat de Zuidafrikaansche Republieken alles deden om den oorlog te voorkomen. De Engelsche Jingopers blijft nog maar steeds een smalenden toon aan slaan tegenover president Kruger en vooral tegenover dr. Leyds, die de betoogingen in Frankrijk betaalt, terwijl zij maar steeds op hetzelfde aanbeeld doorhamert, dat er toch geen interventie zal komen. De Daily Graphic zegt bijv. «Kruger is door de Parijzenaars gefêteerd alsof hij een Russische Tsaar was. Hij heeft president Loubet be zocht en een tegenbezoek van dien gentleman ontvangen. En nu is er niets meer voor hem in Frankrijk te doen .dan zijn koffers maar te pakken en den trein naar Holland te nemen waar hij met hetzelfde ceremonieel zal worden ontvangen. Indien de heer Kruger de practi- sche man is, waarvoor wij hem hou den, dan meenen wij, dat hij zich nu wel reeds een beetje onbehagelijk moet beginnen te gevoelen ten opzichte van het practische resultaat van zijn zending. Zijn pogingen om het enthou siasme voor zijn persoon te doen verkeeren in een agitatie voor inter ventie en een demonstratie tegen Engeland hebben schipbreuk geleden. Wat dr. Leyds den ouden Faust, dien hij reeds zoo dikwijls heeft misleid verder zal inblazen, weten wij niet, maar deze sluwe persoon zal weldra moeten erkennen, dat zijn laatste plan is mislukt en dat hij bij de beproe vingen van zijn misleiden meester nog slechts heeft gevoegd een belangrijke vermindering van zijn goudstaven." Met zulk een ploertig sarcasme spreekt de Engelsche Jingopers! Door dergelijke taal bereikt zij slechts, dat de afkeer van Engeland in andere landen nog maar grooter wordt. Te recht schrijft het democratische Rey nolds Paper dan ook »De meer dan koninklijke ontvangst die aan president Kruger, het hoofd van de Zuid-Afrikaansche Republiek, is bereid moet onze jingo's tot de over tuiging brengen dat de wereld niet met hen is, want de president zou een dergelijke ontvangst vinden in Duitschland, de Vereenigde Staten, België Nederland en Rusland. De heer Kruger komt niet in Europa als het vernederd hoofd van een over wonnen staat, maar als de onbedwon gen vertegenwoordiger van de onaf hankelijkheid van zijn land, nog altijd overtuigd van het goede recht van zijn zaak en van hare eindelijke zege praal Of de zending van Kruger totaal mislukt is, zooals de Daily Graphic met zooveel positieviteit beweert, zal nog moeten blijken. Wat Frankrijk aangaat, zullen wij het waarschijnlijk spoedig weten, want de afgevaardigde Denis heeft aan den minister Delcassé het voornemen te kennen gegeven om hem te interpelleeren of de Fransche Regeering voornemens is naar aan leiding van de gebeurtenissen in Zuid- Afrika gebruik te maken van het recht dat artikel 3 van de Haagsche con ventie haar geeft. Veel belangrijk oorlogsnieuws is er in den laatsten tijd niet geweest. Lord Roberts heeft in ettelijke dagen niet geseind. Niettemin zitten de Boeren blijkbaar niet stil. De Standard toch ontving van Zondag het bericht uit Pretoria dat de volgelingen van Botha en Viljoen toenemende bedrijvigheid toonen in de districten. Naar gemeld wordt maakten zij een nieuw plan op, of liever hernieuwden zij een oud planzij stellen zich voor nog eens een slag te slaan aan de grenzen van de Kaapkolonie waar naar zij meenen een groot aantal ontevreden Kaapsche kolonisten zijn met verborgen voor raden en wapens, gereed om de vijan delijkheden bij de geringste aanmoedi ging krachtig te hernieuwen. De Boeren treden uiterst krachtig op in bijna elk deel van Transvaal en van de Oranje Kolonie. De correspondent van Central News te Johannesburg seint dat Botha's Booten op dertig K.M. ten oosten van Irene staan, en te Johannesburg kanon gebulder gehoord is. Er hebben ook weer geruchten over een nieuwe samenzwering tegen Ro berts geloopen, doch deze zijn volgens den correspondent van de Standard onjuist; wel zijn te Johannesburg eenige personen in hechtenis geno men, maar dat was om andere reden. De correspondent van de Daily Mail te Lourenzo Marques meldt, dat volgens berichten uit Portugeesche bron 1200 Boeren Vrijdag bij Lorna- hache een verpletterende nederlaag hebben toegebracht aan de Engelschen, die 100 dooden en 150 gewonden gehad zouden hebben, waarna de Boeren naar Swazieland teruggetrok ken zijn. De Portugeezen hechten ge loof aan dat bericht, omdat Portu- ROBERT LOUIS STEVENSON. Het avontuur van de Hansom-Cab. 25) Deze Morris," dacht hij, «is de eenigste in de kamer die niet stilzit. Het een of ander geheime doel drijft hem; en ik wil trachten te weten te komen wat dat is. Nu en dan nam de heer Morris een zijner bezoekers terzijde; en na een kort gesprek in een anti chambre, placht hij steeds alleen terug te ko men, en de bezoekers in quaestie verschenen niet meer. Na dat dit zich eenige malen her haald had, werd Brackenburgs nieuwsgierigheid in hooge mate opgewekt, en hij besloot het geheim dadelijk op te lossen; en behoedzaam de anti-chambre binnengaand vond bij een diepe venster-nis, bedekt door gordijnen van zeer zwaar damast. Hier verborg bij zicb haastig achter, en niet lang had hij zoo gezeten of het geluid van stemmen en voetstappen kwam nader uit de groote zaal. Door een reet glu rend, zag hij Morris die een dik en blozend heer geleidde die iets van een handelsreiziger had, en dien Brackenhurg reeds opgemerkt had aan den tafel, door zijne vulgaire lach en en- opgevoede manieren. Het paar bleef vlak voor het raam staan, zoodat Brackenhurg geen woord ontging van het volgend gesprek «Ik vraag u duizendmaal pardon begon de heer Morris, op de meest verzoenende toon; en als ik u onbeleefd toeschijn, ben ik er zeker van dat ge mij dit vergeven zult. In een plaats zoo groot als Londen, moeten er wel voort durend ongelukken gebeuren; en't eenige wat we doen kunnen is, ze zoo spoedig mogelijk te verhelpen. Ik wil niet ontkennen dat ik vrees dat ge een vergissing begaan hebt, en mijn nederige woning door onachtzaamheid met uwe tegenwoordigheid vereerd hebtwant om u de waarheid te zeggen, herinner ik mij uw voorkomen niet. Laat ik u een vraag stellen zonder verdere omwegen. //In wiens huis denkt ge te zijn?" //In dat van den heer Morris," antwoordde de ander, in verwarring. John of James Morris? vroeg de gastheer. //Dat kan ik u werkelijk niet zeggen ant woordde de rampzalige gast. //Ik ken dien heer evenmin persoonlijk als ik ken.» «Ah juist,// zeide de heer Morris. Er woont nog iemand van dien naam verder de straat in; en ik twijfel er niet aan of de politieagent die de wacht heeft, zal u zijn nummer kunnen zeggen. Geloof mij, ik wensch mijzelven geluk met de vergissing die mij het genot van uw gezelschap zoo lang verschafteen ik hoop dat wij binnenkort elkaar nogmaals zullen ont moeten onder meer gewone omstandigheden. Intusschen wil ik u niet langer aan uwe vrien den onthouden. «Jan» voegde hij erbij, zijne stem verheffend, «zorg dat deze beer zijne overjas krijgt.» En uiterst beleefd, geleidde de beer Morris zijn bezoeker tot de deur der anti-cbambre, waar bij hem aan den bottelier overliet. Toen hij het raam passeerde, op zijnen terugweg naar het salon kon Brackenhurg hem eene diepe zucht hooren slaken, alsof hij zich zeer bezwaard gevoelde en zijn zenuwen reeds over spannen waren van de taak die hij op zich genomen had. Misschien langer dan een uur kwamen de hansoms zoo dikwijls aan dat de heer Morris een nieuwen gast moest ontvangen, voor eiken ouden dien hij wegzond, en het gezelschap bleef op dezelfde getalsterkte. Maar na dien tijd werden de bezoeken minder, en met lange tusschenpoozen, en staakten ten laatste geheel, terwijl het uitverkiezings-proces met dezelfde onvermoeiden ijver werd voortgezet. Het salon begon er ledig uit te zien baccarat werd niet meer gespeeld uit gebrek aan een bank-houder verscheidene gasten namen afscheid uit eigen beweging, terwijl dejieer Morris zijne attenties jegens hen die bleven, verdubbelde. Hij ging van groep tot groep en van persoon tot persoon, gesprekken voerend op de aangenaamste en beleefdste wijze; hij geleek meer op eene gast vrouw dan op een gastheer, en er was eene vrouwelijke couquetterie en nederbuigendheid en zijne wijze van optreden, die alle harten voor hem innam. Toen het aantal gasten minder werd, slenterde luitenant Brackenhurg een oogenblik uit het salon de gang in, om een luchtje te scheppen. Doch nauwelijks had hij den drempel der anti-chambre overschreden, of hij stond plotseling stil bij het doen van eene hoogstmei'kwaardige ontdekking. De hee sters waren van de breede trap verdwenen drie groote verhuiswagens stonden voor het tuinhek de bedienden waren aan alle kanten druk bezig het huis van zijn meubilair te ont doen, en enkelen hadden hunne ovei'j assen reeds aan en maakten zich gereed te vertrekken. Het geleek veel op een landelijk bal, waar alles by contract geleverd is. Brackenhurg had wel stof tot nadenken. (Wordt vervolgd./

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1