BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. „Oost en West". COGNAC FINS BOIS Het hoofdbestuur van «Volks weerbaarheid" heeft zich meteen adres tot de Koningin gewend, verzoekende dat de indiening aan de Staten-Gene- raal van een wetsontwerp tot regeling van den landstorm, »den sluitsteen" van de reorganisatie van de levende srrijdkrachten der landmacht, spoedig moge plaats vinden en dat daarin opgenome worde en zooveel mogelijk toepassing moge vinden het beginsel van algemeenen oefenplicht voor alle lichamelijk geschikton, welke tot den landstorm zullen behooren. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden, waarin de wensch is neder- gelegd, dat het loopende parlementaire tijdperk niet eindige, zonder dat ten minste het beginsel van algemeenen oefenplicht in een wet is nodergelegd. «Daarvan zal het heilzaam gevolg zijn dat ieder Nederlander,d,e omphysieke redenen niet behoeft te worden vrij gesteld, geschikt zal worden gemaakt tot vervulling van een zijner eerste plichten jegens do gemeenschap den plicht om zich in vredestijd voor te bereiden tot de persoonlijke medewer king voor het behoud van de vrijheid en onafhankelijkheid van land en volk." President Kruger. Als vaststaande kan worden aan genomen dat Kruger stellig niet de volgende week te 's-Gravenhage zal komen. Alle geruchten die verder loopen omtrent de komst, nl. dat daarmede thans nog wel drie weken gemoeid zijn, ja zelfs dat Kruger eerst in het begin van het volgende jaar naar Holland zal komen, berusten op geen enkelen grond. Er komen meer en meer berichten dat de toestand in de Kaapkolonie een zeer verontrustend karakter aan neemt. De Kaapsche correspondent van de Sl. James Gazelle schat het aantal vluchtelingen van Johannesburg te Kaapstad op 10.000 en zegt dat het gebrek onder hen nog slechts weinig behoeft toe te nemen om tot ernstige ongeregeldheden te lelden Reeds spreken deze lieden van het plunderen van winkels als een onderdeel van hun programma. De schrijver van de Kaapstadsche brieven verklaart, dat de toestand van de kolonische Afrikaanders zoo gistend is dat indien De Wet met 1000 man de Oranje-Rivier overtrok, de Kaapkolonie van Noord tot Zuid en van Oost tot West zou opstaan. Afrikaners die vóór den oorlog en zelfs in de eerste dagen der vijande lijkheden als loyaal werden beschouwd, zijn thans oproerig gestemd, omdat hun mede-Afrikaners acht maandon lang als rebellen in de gevangenis zuchten. De verhalen van het verbranden van hoeven, van dezen oorlog tegen vrou wen en kinderen, hebben hen meer verbitterd dan honderd militaire neder lagen hadden kunnen doen, en het breken van het woord dat Engeland «geen goudvelden, geen uitbreiding van grondgebied zocht" heeft bij de Afiikaners alle vertrouwen in de ver zekering van een Engelsch staatsman doen verloren gaan. Het Afrikaander congres, dat op 6 December te Worcester zal worden gehouden, ziet men in Kaapstad met ongerustheid te gemoet, wijl men vreest, dat daar openlijk de opstand zal worden gepredikt. Bij onderzoek is gebleken dat de persoon, die uit een der ramen van het Grand Hótel te Parijs klein geld onder de betoogende studenten wierp, de gepensioneerde majoor van het Engelsch-Indische leger Johnston is geweest. De eigenaar van het hotel verzocht hem het hotel te verlaten en daar ook de Fransche regeering hem een wenk had gegeven, dat hij in Parijs te veel was, is hij naar Engeland vertrokken. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e militaire arrondissement te Arnhem van den 23 November 1900, is II. C H. F. van Gorp milicien-sol daat bij het 5e Regiment infanterie, schuldig verklaard aan eerste desertie, in tijd van vrede, door zonder verlof, langer dan 2 dagen afwezig te blijven van zijn korps, zonder de reden zijner afwezigheid ten genoege des rechters te bewijzen, opgovolgd door arrestatie en veroordeeld tot eene militaire de tentie voor den tijd van eene maand en in de proceskosten. De sergeant A. R. Prather van het 5e Regiment infanterie is tenge volge van lichaamsgebreken genees kundig ongeschikt bevonden voor de verdere waarneming van den dienst en zal dientengevolge tot ontslag worden voorgedragen. Aan den korporaal F. W. En gelsman van het 5e Regiment infan terie is tengevolge van lichaamsge breken ontslag uit den dienst verleend onder toekenning eener gratificatie voor eens ten bedrage van f 30. De eerste-luitenant M. Tijdeman van het 5e Regiment infanterie die bij Koninklijk Besluit in zijnen rang is overgeplaatst bij het Regiment Grenadiers en Jagers, is door den Minister van Oorlog ingedeeld bij een der bataljons Grenadiers. De kapitein L. M. de Roer van het 5e regiment infauterie is benoemd tot plaatsvervangend lid van den Militieraad in de provincie Utrecht in 1901. De tweede-luitenant IJ. L. de Wijs van het 5e regiment infanterie is aangewezen tot het bijwonen van den ballistischen cursus welke van 17 December a.s. tot ultimo Februari 1901 bij de Normaal-schietschool te 's-Gravenhage wordt gehouden. De milicien-sergeant G. K. van Halen van het 5e regiment infanterie is op zijn verzoek overgeplaatst naar liet 2e regiment infanterie in garni zoen te Nijmegen. - De adspirant-vaandrig A. B Kelders van het 5e Regiment infan terie is door den kolonel regiments commandant bevorderd tot reserve korporaal. Ds. De Jong, Doopsgezind pre dikant, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefe ning in de Luthersche kerk alhier. Aanstaanden Zondagmiddag twee uur precies vangt op het voetbalveld bij Leusden de belangrijke wedstrijd aan tusschen «Prinses Wilhelrnina uit Enschedé, de ex-kampioen van het Oosten, en «Quick" van hier. Het gaat om de tweede ronde van den Holdert-bekereen hoogst belang rijke wedstrijd dus. Bij de Dinsdag ten overstaan van notaris Vos gehouden publieke verkooping van een landbouwerswoning met kweekgrond en een boomkweekerij te Hoevelaken werden deze perceelen gezamelijk verkocht voor f 4740. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de tweede helft der maand Nov. 1900. Brieven. Mej. Bekker. B. v. Dodenwaard. B. 11. Kerlen. H. Welling. Briefkaarten. G. Pieck. den Haag H. Stieltjes Utrecht. Buitenland. H. J. Th. v. d. Bergh. A. Busekool. C. A. Veenhuizen. C. Schmal. Door de firma Frcderik Muller Co. te Amsterdam zal op 18 en 19 December a.s. worden geveild de hoogst belangrijke bibliotheek van wijlen den WelEd. Zeergel. Heer Dr. M. C. VerLoren van Themaet. Eene uitvoerige beschrijvende cata logus is op aanvrage verkrijgbaar. Dalfsen. Echteld. Rotterdam. Rotterdam. Interlaken. Lorkam. Paris. St Domingo. Tegen rheuiuatiek. Naar het Vad. verneemt heeft in de Residentie eenige dagen geleden een geneesheer uit Weenen, oud- luit.-kol. bij den geneeskundigen dienst van het O.-I. leger, vertoefd en maat regelen genomen een Instituut op te richten voor de behandeling metfango di Battaglio, een middel, dat met succes tegen rheumatiek, jicht, spit en dergelijke ziekten wordt toegepast. Het fango di Battaglio is vulkanische slib, die uit de meren van Battaglio in de nabijheid van Padua in Italië betrokken wordt. Deze slib wordt in vaten vervoerd en dan in de inrichting op verschillende temperaturen ver warmd en op het zieke lichaamsdeel of het geheele lichaam gestrekende zieken blijven een uurtje aldus inge pakt, nemen daarna een lauw reini- gingsbad, rusten dan nog een half uurtje uit en kunnen dan weer aan hun bezigheden gaan. Van twee Koninginnen In de Vlaamsche Gazette vinden wij onderstaand gedicht: Gij toont u toch ten minste als Koningin gij, jonge maagd! Gelukkig zult gij wezen gij gaaft het schoonste blijk van men schenmin dat wij van koninginnen lezen Uw trotsche stalen zeereus Gel derland heeft niet gediend om roovers te ver voeren maar om, met onverbrekelijken band de holden van Afrika's Zuiderstrand aan 't moeder-Neerland vast te snoe ren 'k Schrijf naast uw' naam den naam der Andre niet gij staat te verre boven haar verhe ven de koene daad die ge ons bewondren liet zal lang nog in 't geschiedboek leven als er van de Andre niets meer over schiet dan 't beeld der gruwlen, m haar naam bedreven die bloedvlek, door geen eeuwen uit gewreven waarop de wereld met verachting ziet. Zij Wilhelrnina lof en eer gegeven Het Nassau's bloed miskent zijn af komst niet November 1900. Karel Bogaerd. Ongelijke rechtspraak. 'tls niet alleen van radicale of so- cialitische zijde, dat in den laatsten tijd meermalen bezwaar wordt geop perd tegen de zonderlinge verschei denheid van rechtsbedeeling hier te lande. Een zeer sprekende tegenstelling valt uit de vonnissen der afgeloopen week te lichten. De Belg, die te IJmuiden een Ner derlandsch voerman zonder eenige aan leiding doodstak, is door de Haarlem sche rechtbank veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf! En door de Rotterdarnsche recht bank werd Zaterdag een man, die een geit uit de weide stal, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf! Wij behooren niet tot degenen, die het erop aanleggen, het vertrouwen in de Nederlandsche justitie te onder mijnen. Integendeel. Maar een contrast als het boven staande is al te bar en kan niet na laten het rechtsgevoel des volks pijn lijk te schokken. Maasbode. Vreesclijkc ontploffing. In het «Hótel du Commerce" eige naar de heer Trottier, te Aix-en-Othe in het arrondissement Troyes, heeft een ontzettend ongeluk plaatsgehad veroorzaakt door een acetyleen-ont- plofïing, waarschijnlijk in de keuken waar Trottier en zijn vrouw bezig waren toebereidselen te maken voor een maaltijd, waaraan de leden van het stedelijk muziekgezelschap zouden aanzitten. De beide ongelukkigen werden doodehjk gewond en bliezen eenige oogcnblikken na de ramp den laatsten adem uit. Ook twee leden van het muziekgezelschap Callot-Vie en Narcisse Robbe-Chanteclair, die toe vallig in de nabijheid van de plaats des onheils waren, bleven op de plaats dood. Andere musici, die in een zijvertrek de feestelijkheden zaten af te wachten, werden allen meer of minder zwaar gekwetstmenschen, die op het oogen- blik van de uitbarsting langs het hótel liepen, werden door scherven bloedend verwond. Het aantal gekwetsten, wordt op 22 geraamd, waarvan sommigen zeer ernstig. De keuken, waar de ontploffing plaats vond, is totaal verwoest en le- veit een treurigen aanblik op, even als de aangrenzende eetzaal. Ware de catatrophe drie kwartier later ge durende het feestmaal gekomen, de gevolgen zouden niet te overzien zijn geweest, Alle ruiten van buizen, op het plein uitkomende, zijn vernield door de kracht der ontploffing. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Een geheele trein te water. Woensdag is de Pittsburg Cleveland Express op den Pennsylvania-spoorweg door grondverschuiving gederailleerd en hals-over-kop in de Ohio gestort, die op die plaats een diepte van tien voet heeft. Toch liep het ongeluk be trekkelijk goed af. Slechts één der treinbeambten verloor het leven en slechts vier werden zwaar gewond. In den trein bevonden zich tachtig reizigers, die wel een hevigen schok ontvingen, doch genoeg tegenwoordig heid van geest behielden om aan hun redding te denkenzij wisten allen door de portierraampjes naar buiten te komen en door het vormen van een menschelijken keten de vrouwen aan land te helpen. Indisch bewerkt Metaal. Wel heeft het inspanning gekost maar de Vereeniging «Oost en West is er toch in geslaagd om in Neder land eene verzameling van in Indië bewerkt metaal bij elkander te bren gen, die verdiend bekeken te worden niet alleen en in de eerste plaats dooi kunstenaars en kunstnijverijen, maar zeker ook door het groote publiek dat er belang in moet stellen te gaan zien hoe men daar in ons verre Oosten dingen maakt die in Kunstvaardigheid en Kunstsmaak voor het Europeesche werk zeker niet onderdoen. Bij de opening der tentoonstelling die den 22e dezer plaats had werd door den kunstschilder en etser Ph ZILCKEN, voorzitter der tentoonstel ling-commissie, in een welsprekende openingsrede hierop gewezen en daar bij den oprechten dank der Vereeni ging gebracht aan Mejuffrouw C. van der Hart, die voor eene zoo smaak volle inrichting zorgde, dat alleen leeds het typische geheel der beide tentoonstellingslokalen het bezoek loo nend maakt. Door het stellen van lage toegangs prijzen stelt «Oosten West" eer. ieder in staat om van den verrichten arbeid profijt te trekken. De tentoonstelling die tot 3 Januari 1901 in het gebouw der Vereeniging, lleerengracht 4, te 's-Gravenhage geopend blijft moei veel bezoekers trekken. «Te 'weinig publiciteit" wordt er meestal gezegd, wanneer een goede zaak, niet tot den goeden uitslag komt, die ze verdient. Dit gaf mij aanleiding deze paar woorden neer te 'schrijven met het vei zoek aan alle Dag- en Weekbladen ook in de pro vincie ze over te nemen of er melding van te maken. Menigeen komt voor enkele dagen in Den Haag en zij die dan verzuimen deze tentoonstelling te bezoeken, zullen dit niet daaraan kunnen wijten, dat ze hun onbekend was. Wat is «Oost en West" en wat is het doel van hare tentoonstellingen «Oost en West" is een Vereeniging, die er naar streeft om bij ieder Neder lander liefde en belangstelling voor de koloniën en hare bewoners op te wek ken en daardoor de ontwikkeling en de welvaart van dat deel van Neder land te bevorderen. Voor dit laatste doel houdt ze haar tentoonstellingen van Kunstnijver heidzij hoopt dat velen die zullen komen zien en daarna, overtuigd van het nut, dat de Vereeniging beoogt zich bij haar zullen aansluiten, zoodat tal van plaatsen spoedig hel voorbeeld zullen volgen van Breda, waar enkele weken geleden de eerste Afdeeling werd opgericht. «Oost- en West" heeft eene 4e Commissie die de taak op zich nam om de kennis onzer Overzeesche bezit tingen onder het volk te verbreiden. Van die Commissie ben ik Voorzitter en daarom zet ik mijn naam onder dit stuk. Den Haag, 26 November 1900. G. E. V. L. VAN ZUYLEN. N.B. Ter overname of bespreking aangeboden aan alle dag- en weekbladen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 22 tot en met 28 November. Geboren: Theadorus, z. van B. Wen- tink en C. A. Hooft. Rijk, z. van G. van de Peut en A. van den Hoef. Antoon, z. van J. de Bruin en H. Berkloo. Theodora Maria, d. van J. Hillebrand en Z. E. van der Schaaf. - Henriette Jo hanna Maria, d. van H. C. J. M.Berkeljon en H. P. J. de Laat. - GeertruidaAlfjda Maria, d. van W. van Ruitenbeek en J. Pouwen. Clasina Maria Geertruida, d. van A. Vahstal en H. van Eldert.. - Gerar- dus Johannes, z. van C. W. Hol en K. P. Reijmers. Harm Hendrik, z. van H. Tomminga en S. Ravenhorst. Alida Geertruida, d. van H. Hengeveld en A. G. Gramberg. - Hendrik, z. van J. W. van den Berg en A. Cornelisse. Jo hanna Anthonia, d. van G. B. Beeftink en L. J. Kooman. Gijs, z. van W. van Ginkel en J. van den Brink. Ondertrouwd: H. van Ruller en M. Lam. J. H. A. van Horsen en E. Snijders. B. de Wit en E. Oostveen. GetrouwdJ. van den Hooff en J. Pon. W. van de Koot en W. Kaats. D. van de Vuurst. en A. van den Hoek. A. H. Gerth en A. van Apeldroon. Overleden: Antonia Wilhelrnina Huis- ker, 72 j., ongeh. Cornelis Johannes Verstay 2 j. Een lev. aang. kd. v. g. van L. Huls en A. C. Daalmeijer. Johannes Martinus Langeveld 64 j. - Gijsbert de Haan 87 j., wed. van A. van Hamersveld. Hoogland. Geboren: 24 Nov. Anthonie zoon van W. Bart en E. van Straten. Overleden: 26Nov. P. van denTweel oud 70 jaren echtg. van T. van 't Klooster. 28. W. van der Heijden, ongeh. oud 21 jaren. 27. J. Gerritsen oud 2 jaren. Leusdcu. Geboren: 23 Nov. Jan, zoon van Jan van den Broek en Geurtje van Donselaar. Stoutenburg. Geboren: 25 Nov. Antonius, zoon van Simon Tolboom en Gerarda van denHengel. Woudenberg. Geboren: 23 Nov. Johanna, d. van Hen drik van Burgsteeden en Gijsbertha van Laar. 23 Nov. Dirkje, d. van Gerrit van de Meent en Gijsbertha van Donseiaar. 29 Nov. Jacoba Gerarda en Petronella Gerardina, dochters van Roelof Adrianus, de Kroes en Petronella Gerardina van Ree. Gehuwd: 24 Nov. Anton Cornelis Beek man, 25 j. en Willemina van Ee, 22 j. RECLAMES. Hoe de eetlust terug te vinden. liet gebrek aan eetlust is het gevolg van een ziekelijken toestand de maag. Het voedsel wordt op eenen onvolmaakte^yojze door het lichaam opgenomen, de mnag Jmtvéhgt het met moeite, wanneer het niet geheel en al geweigerd wordt. Onder deze omstandigheden kan het geheele or ganisme aangetast worden. Bij^gehrek aan eene voldoende voeding, verzwakt zich het lichaam en het bloed dat, lederen dag kracht gevende ele menten noodig heeft die het Jour het voedsel verschaft wordt, put zich uit en vei liestal zijne levenskracht. Do bloedarmoede is onder deze omstandigheden niet ver af. Hóf is volstrekt nood zakelijk de werking der maagt te herstellen door dezelve in staat te stellen zosdcr moeite de noo- dige elementen të ontvangeijf die noodig zijn tot de hernieuwingjwan het hl/cd. Een kostbaar ge- geneesrniddel heeft in dezefgevallen uitstekende resultaten gegeVen. De Pink Pillen zijn een spierversterker bij uitnemendheid en hebben op de maag een uiistekendaii invloed, wekken den eetlust op, verrijken hef bloed door het de ge- wenschle bloedïichaamfjes te geven, die zijne kracht uit maken. De echtgenoote va/ den Heer Gerrit de Weerd te Dwingeloo, Di-eiUne heeft al die verschijnse len ook ondervonden. Zij had de eetlust verlo ren en was u floret zwak geworden. Zulks deed haar geestelijk en lichamelijk lijden. De Heer van Weerd schrijft ons dat zijne vrouw veel sterker is gewprden door het gebruik der Echte Pink Pillen van Dr. Williams. Mag zij zich nog in geene volkomene herstelling verheugen, wij hebben tocli ireeds veel gewonnen, maakt het gerust aan eed ieder bekend, want wij hadden niet gedacht dat er nog verbetering zou komen. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pil len zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlam ming, ruggeinérgslering, rheumatiek, heupjicht, zenuwpijn. St.-Vitus dans, hoofppijn, zenuwziekte kliergezwellen, eRiz^ifij zQn een hernieuwer van het bloed en eerrspiereer sterkend middel. Zij geven schoone kleuren Aan de bleeke gelaats kleuren, handelen in aide tijdperken der ver zwakking bij de vrouwen veroorzaken bij de man een werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamemke en geestelijke over spanning en door buitensporigheden. Prijs f 1.75 de doosi i'9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij I. J. JA. SNABILIÉ, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Wacht U evenwel twö- de namaaksels, ver schaft u de echte PintfjPillen alleen bij den Heer Snabiliê te Rot&rdam of bij de depot- houders die onder de a* zijn aangegeven. Alle' koopen goedkoopere zoogt zulks is slechts om het pu3 verslaggever vernam op i) Nederland hoe de persol en huegenaamd niet de m nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat deze personen spoedig, hel gebruik der echte Pink' Pillen weder begonnen. Het namaaksel der Pink 'v. Pillen heeft nognooitiemand genezen I Hiernevens Afbeelding der' doos met de echte Pink Pillen. lesten in de couranten ndcre personen ver- aamd de Pink Pillen, iek te bedriegen. Onze chillende plaatsen in ju er ingeloopen zijn te uilwerking dezer MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 30 Nov. 1900. Tarwe f 0.Rogge f O.Boekweit f O. Appelen 12.a!5.Peren 13.aio. Nieuwe aardapp. 10. a 10. Zandaardapp. 11.90 a f'2 20 Hoendereieren 17 00 a 18.00 per 100 st. Eenden 0.a 10.Boter 1100 a f 1.20 per kilo. Mar garine 10.a f0.Zoetein. kaas f0. Kippen 1060 a 11.00 Kuikens 11.all.10 Piep kuikens 10 30 a 10.G0 Ganzen 100 100.Eenden 10.60 a 1 0.90 p. st. Jonge 10.00 a 10.00 Hazen 1.50 a 12Wilde konijnen 10.40 a 10.50, Tamme 10.60 a 11.00 Duiven 10.40 a 10.60 paar. Magere varkens 112.a 120.Varkens voor export al Zeugen 140.1 60.Biggen 6.a 11.0Schrammen f 00.a 100Vette koeien 1000 al000.Guste koeien 1 00. 1000.— Kallkoeien 1000 a 1000.— Kali- vaarzen 100.a 1 00.Os f 000.a 1000. Pinkstieren 1 000,a 1000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 200 heet. Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len;150 heet. Zandaardappelen7000 stuks Iloen- Jereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Grasbo- ter kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 15 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 200 biggen en 6 zeugen. Société Anonyme. f 1.40 de Liter in verzegelde bemande flesch van 5 Liter, voorzien van het attest van Dr. P. F. van HAMEL ROOS. Proefflesch f 1 30. Cognac op flesschen ia diverse prijzen. Uitsluitend verkrijgbaar bij: Th. H. G. B8ANDSEN, amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2