NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 100. Zaterdag 15 December 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Nieuwe DHizend-en-één-NacIit-Yerlialen. DE ZELF-MOORD-CLUB. Amersfoortsche Courant A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden f 1.Franco per post door bet gelieele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zij die zich met lo. Ja nuari 1901 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE UITGEVER. Proclamatie van Louis Dotha. Door twee rapportgangers is de volgende proclamatie van den opper bevelhebber van het Boerenleger over de Portugeesche grens naar Kaapstad gebracht en van daar hierheen gekomen CIRCULAIRE. ~^airn^d; e». burgers der Z. A. Republiek. Aangezien het tot mijn kennis is gebracht dat de vijand allerlei soorten van valscheen leugenachtige geruchten onder de burgers verspreidt, aangaande de Regeering en mijn persoon, zoo wordt allen officieren en ambtenaren opgedragen ter informatie van het publiek in het algemeen het onder staande bekend te maken en, waar telegraafkantoren nog in werking zijn, hetzelve naar alle bereikbare kantoren over te seinen. De Uitvoerende Raad heeft na raadpleging met Z11ED. de Staatspresi dent van den Oranje-Vrijstaat goedge vonden in belang van onze zaak, ZHED. onzen Staatspresident verlof van af wezigheid te geven met opdracht zich onmiddellijk naar Europa te begeven ten einde onzer deputatie aldaar be hulpzaam te zijn in het haar opgedragen werk. De Vice-President (de heer Schalk Burger) is volgens wet ingezworen en ageert thans als Wd. Staatspresident. Ilij wordt bijgestaan door den Staatssecretaris en twee leden van den Uitvoerende Raad, (de heeren Lucas Meyer en mijzelf) zoowel als deAdsistent-Slaatsprocureuren andere ambtenaren. In het kort, onze Regeering bestaat nog op dezelfde wijze als voorheen en is thans in mijne onmid dellijke nabijheid en in directe com municatie met mij. Het door den vijand verspreide bericht, dat ik zou bedankt hebben, is absoluut onwaar. Ik ben heden te Roossenekal aangekomen en hoop spoedig alle commando's persoonlijk te bezoeken. Ik vertrouw dat de bur gers zoodanige valsche geruchten niet zullen gelooven, daar zij alleen ver spreid worden om onze burgers te beleedigen en om op eene bedriege- lijke wijze te trachten hen te bewegen in strijd met hunne burgerplichten te handelen. Weest derhalve gewaarschuwd en «onSaï'dt ■ifi-feraTrijfeVe rë~eï& zobreie' dierbare offers van ons geëischt heeft. Laat het bloed van onze dappere ge sneuvelden steeds een sterke roepstem bij eiken burger zijn om voor onze waarachtige vrijheid te strijden. Wij hebben niets meer om te verliezen, maar alles om te winnen; de Regeering heeft vast besloten om met den strijd voort te gaan en ik ben er van overtuigd dat onze burgers dit besluit zullen bekrachtigen en tot het uiterste zullen uitvoeren. De burgers worden ook gewaarschuwd tegen schoone woorden, die door den vijand gebruikt worden, om hen te bedriegen en hunne wapens te doen neerleggen, daar zij toch volgens proclamatie van lord Roberts allen naar St. Helena of Ceylon als krijgsgevangenen vervoerd worden en zij daar door hunne eigendommen als het ware tusschen twee baren plaatsen, daar ik voortaan handelend zal optre den, tegen alle eigendommen van wapenneerleggers. 11 et is verder tot mijn kennis gebracht, dat de vijand overal waar klompjes van onze burgers zijn correspondentie zendt over het neerleggen van wapenen en ik wensch hiermede allen officieren op te dragen in zoodanige gevatlen den vijand als antwoord eenvoudig naar mij te refereeren en verder geen correspondentie over zulke onderwer- werpen te voeren. Volgens rapport uit den Oranje- Vrijstaat ontvangen blijkt, dat in onzen Zusterstaat nog 12.000 burgers op de been zijn en generaal Ben Viljoen zal met ongeveer1 1200 man binnenkort op een goed punt van werkzaamheden opdagen. Te Komatiepoort heb ik adsistent- generaal Coetser achtergelaten met ongeveer 1000 voetgangers, doch heb van daar nog geen verder bericht ontvangen dandiede vijand verspreidt, nl. dat Komatiepoort door den vijand is genomen, waaraan ik geen geloof hecht. Warmbad en Nijlstroom zijn weder in ons bezit en een sterk com mando onder adsist.-gcnei aal Beyers is .fe iten- In de omge~vrng"W&ngeneraal De la Rey,die een groot en sterk cori?.ih.an onder zich heeft, komen ook goede berichten. Verder ben ik bezig verschillende klompjes burgers in het district Mid delburg (waarvan reeds 1000 op de been zijn) te organiseeren en onder bevel \an vechtgeneraal Gravett te plaatsenterwijl het commando van Heidelberg nog in het district Lijden burg werkzaam is. Ten slotte kan ik nog zeggen dat onze zaak, hoewel zwaar, lang niet hopeloos is en ais elk burger slechts zijn plicht doet, de Heere zekerlijk op Zijn tijd en op Zijne wijze een gezegende uitkomst geven. LOUIS BOTHA, Commandant-Generaal. Roossenekal, 6 October 1900. De «Zoutpansberg Wachter" Druk kerij. Pietersburg Z. A. R. Het uitblijven van nadere berichten van lord Kitchener omtrent generaal De Wet duidt er voldoende op, dat de Boerenaanvoerder voor de zooveelste maal weder aan zijn vervolgers is ont snapt. Generaal Knox is misschien de tiende Engelsche generaal, die het tegen den eenvoudigen Boerenstrateeg heeft moeten afleggen. Volgens het laatste telegram van lord Kitchener bewoog De Wet zich in de richting van Reddersburg, waar een sterke Engelsche colonne, waarschijnlijk onder generaal Settle hem opwachtte. Wij zien er De Wet nu echter niet op aan om zoo maar kalm in de armen van dezen generaal te loopen, nadat hij de vier colonnes van Knox achter zich heeft gelaten. Nu hij weer de ruimte heeft zal hij ongetwijfeld Noord-Oostwaarts verder rukken, weer op De Wetsdorp aan of naar Thaba Nchu. Wij tasten hier evenwel bij gebrek aan berichten in het duister. Dat die ontbreken is echter een goed teeken, wijl ook maar het minste succes, door Knox op De Wet behaald, ongetwijfeld met be kwame"" '5Poec' naar Engeland zou worden gekabèla. Na langen tijd niets uit Transvaal gehoord te hebben, komt er thans, hoe wel nog niet officieel, de tijding van een belangrijksuccesdooröe Boeren bij Barb ar ton behaald. De Londensche correspondent seintn.l. een bericht in de Daily News over, volgens hetwelk het kamp van gene raal Clements te Barbarton door de de Boeren zou zijn genomen. Daarbij zouden vele officieren en soldaten ge sneuveld en eenige honderden man schappen van het Northumberland- regiment door de Boeren zijn gevangen genomen. Volgens do Daily Express wijzen verschillende telegrammen op een bevestiging. Verder oorlogsnieuws is er voor heden niet. Mocht deze laatste tijding echter officieel bevestigd worden, dan hebben wij ons voor vandaag trou wens niet te beklagen. Hertog Hendrik komt Maandag a.s. te 's Gravenhage. De opbrengst der Rijksmiddelen bleef haar bijzonder gunstig verloop ook in Nov. van dit jaar volgen. Er werd in die maand zelf 3'/, millioen meer dan 'In der raming en 1'/» mil lioen boven Nov. 1899 ontvangen. Deze stijging is ten deele een ge volg van het gewoon- verschijnsel dat in November op de directe belastin geneen groot deel der aanslagen wordt aangezuiverd, zoodat dit jaar 2'/» mil lioen meer dan 'In der raming is in gekomen en 3'/i ton meer dan in 1899. Verder gaven de successierechten 5'/i ton meer en de accijnzen 2'/» ton meer dan het vorig jaar. Overziet men de 11 verloopen maan den, dan vindt men een stijging van l3k millioen boven de raming en van 6.8 millioen boven 1899. Dit laatste buitengewoon hoog ver schil dus verdeeld Directe belastingenf i ,300.000 .i ahten - 460,000 2,000,000 16,000 2,900,000 41-2,000 - 113,000 2,000 95,000 xiïvóeriei- - - Accijnzen "Waarborg goud enz. Indirecte belastingen. Posterijen Rijksteiegrafen Akten jacht enz. Loodsgelden De domeinen echter hebben wegens de opheffing der meeste rijkstollen met 1 Mei jl. bijna 5 ton minder op gebracht en uit de staatsloterij is f 4400 minder ontvangen. Tot de stijging hebben van de on- derdeelen vooral bijgedragen de be drijfsbelasting 483,000. het personeel ƒ422,000, vermogensbelasting ƒ220,000 suiker 1,060,000, gedistilleerd 860,000, zegelrechten ƒ464,000, re gistratie 226,000, successierech ten ƒ2,240,000. De maand December behoeft niet bijzonder mee te loopen om over het gelieele jaar de opbrengst tot 8 mil lioen boven de raming en 7 millioen boven 1899 te doen stijgen, een schier ongeëvenaard verschijnsel in onzefman- cieele geschiedenis, nog wel in een jaar, waarin 6 ton aan tollen werd prijsgegeven. In zake de Spoorwegmij. »De Veluwe" kan worden medegedeeld, dat bet punt van overgang der lijn DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. net avontuur van dc Ilausoni-Cab. 29) De mail was blijkbaar kort te voren tot aan den lials in het water geweest, want zelfs terwijl hij daar stond vielen de droppels van zijne natte kleeren en druppelden op den grond. Het volgende oogenblik had hij den drempel overschreden. Een sprong een gesmoorde kreet en een oogenblikkelijk gevechten voor nog Colonel Geraldine tot zijne hulp kon toesnellen, had de Prins den man, ontwapend, en hulpe loos, hij de schouders vast. "Dokter Noel,» zeide hij, wilt gij zoo goed zijn de lamp weder aan te steken. En de bewaking van den gevangene aan Geraldine en Brackenburg overlatend, ging hij de kamer door, en plaatste zich met den rug tegen den schoorsteen. Zoo gauw de lamp ontstoken was, bemerkte het gezelschap eene ongewone strengheid op het gelaat van den Prins. Hij was niet langer Florizel, de roekelooze «gentleman; het was de Prins van Boheme, rechtmatig vertoornd en vol wraakplannen, die nu het hóófd oprichtte en den gevangen Pre sident der Zelfmoord-Club aansprak. -President» zeide hij, ge hebt uwe laatste strik gezet, en uwe eigen voeten zijn er in vastgeraakt. De dag beginthet is nw laatste morgen geweest. Ge hebt zooeven het Regents kanaal overgezwommen, en het is nw laatste bad in deze wereld geweest. Uw oude mede plichtige, dokter Noel heeft, inplaats van mij te verraden, u in mijne handen overgeleverd om uwe rechtmatige straf te ondergaan. En het graf dat gij voor mij gegraven had, zal dezen middag dienen, zoo God wil, uw eigen rechtvaardige straf aan de nieuwsgierige blikken der menschheid te onttrekken. Kniel en bid, mijnheer, als ge dit tenminste doen kuntwant uw tijd is kort en God is uwe zonden moe. De President antwoordde niet hetzij door woord of teekendoch hij liet het hoofd hangen en bleef somber op de vloer staren, alsof hij de onafgewende en dreigende blik van den Prins op zich gevestigd gevoelde. «Heeren» ging Florizel voort, den gewonen conversatie-toon weder aannemend, «dit is iemand die mij lang ontsnapt is, doch wien ik, dank zij dokter Noel, nu stevig te pakken heb. U de geschiedenis zijner misdaden te vertellen, zou meer tijd vereischen dan wij kunnen be kostigen; doch als de gracht niets anders bevatte dan het bloed zijner slachtoffers, geloof ik dat de ellendeling niet droger zou zijn dan hij nu is. Zelfs in eene zaak als deze wensch ik de vormen van eer in acht te nemen. Denk ik u tot rechters, heeren, dit heeft meer den aard eener terechtstelling dan van een duel; en om aan den schurk de keus der wapenen te laten, zou de etiquette een beetje ver drijven, zijn. Ik mag mijn leven in zulk een zaak niet verliezen,» ging hij voort, het kistje met de degens ontsluitend; en daar een pistool-kogel zoo dikwijls op de vleugelen der kans vliegt, en bekwaamheid en moed, zelf door den meest- bevenden schutter kunnen vallen, heb ik beslo ten, en ik weet zeker dat gij mijn besluit zult billijken, om de zaak op den degen uit te maken. Toen Brackenburg en majoor O'Rooke, tot wien deze opmerkingen in het bijzonder gericht werden, beiden hunne instemming betuigd hadden, zeide Prins Florizel tot den President Vlug wat, mijnheer, kies een degen en laat mij niet wachtenik ben ongeduldig om u mij voor goed van den hals te schuiven.» Voor 't eerst sedert hij gevangen genomen en ontwapend was, hief de President het hoofd op, en het was duidelijk dat hij oogenblikkelijk weder moed begon te krijgen. «Zullen wij tweeën tegenover elkaar staan,» vroeg hij snel. «Ik zal u die eer aandoen,» antwoordde de Prins. »Komriep de President uit. «Met een goed veld, wie weet wat er nog gebeurt. Ik moet zeggen dat ik 't zeer mooi gehandeld vind van uwe Hoogheiden in 't ergste geval zal ik sterven door de hand van een der dapperste mannen van Europa.» En de President bevrijd van hen die hem vastgebonden hadden, ging naar de tafel en begon met de uiterste zorg een zwaard uit te kiezen. Hij was zeer in zijn schik, en scheen er ongetwijfeld zeker van dat hij overwinnend uit den strijd zou komen. De toeschouwers werden ongerust bij zulk een zelfvertrouwen, en smeekten Prins Florizel om nog eens over zijn voornemen natedenken. »Het is slechts een grap, antwoordde hij en ik geloof, dat ik u beloonen kan, het spel niet te lang te zullen rekken. Uwe Hoogheid zal zorg dragen het even wicht niet te verliezen," zeide kolonel Geraldine. "Geraldine," antwoordde de Prins, kunt ge één geval opnoemen waarin ik niet voldeed aan eene eereschuld? Ik ben u den dood van dezen man schuldig en gij zult hem hebben." (Wordt vervolgd./

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1