NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 102. Zaterdag 22 December 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HYPNOTISME. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wegens het Kerstfeest zal Woensdag 26 Decem ber a.s. geen nummer dezer courant verschijnen. De Uitgever. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De gemeenteraad behandelde in zijne vergadering van Donderdagmid dag opnieuw het voorstel van B. en W., om met ingang van Januari a s. de jongensschool voorloopig te verplaat sen naar het gebouw der meisjesschool en de meisjesschool naar het gebouw der jongensschool en de derde klassen van beide scholen te vereenigen. In de vorige vergadering hadden over het voorstel van mr. Prikken, om vooraf het advies der Commissie van Toezicht op het L. O. te ver nemen, de stemmen gestaakt. Daar het B. en W. echter gebleken was, dat vele leden op het advies der commissie prijs stelden, hadden zij, alvorens door den raad een beslissing genomen was, de commissie gehoord. Deze verklaarde nóch tegen de ver plaatsing, nóch tegen het samenvoegen der klassen bezwaren te hebben, doch zou het verkieselijk achten als de verplaatsing in den zomer gebeuren kon. Daar thans aan de wenschen van mr. Prikken was voldaan, verklaarde deze zijn voorstel in te trekken. Een voorstel van den heer Heyligers, om de behandeling aan te houden tot een volgende vergadering, dat de vorige maal niet behandeld kon wor den, werd eveneens ingetrokken. Door den heer Gerritsen werd een amendement voorgesteld om te beslui ten de samenvoeging der twee derde klassen reeds met Januari te doen plaats hebben en deze over te brengen naar de meisjesschool, terwijl dan, zoo dit nog noodig was, na de groote vacantie tot de geheele verhuizing kon worden overgegaan. B. en W. ver klaarden dit voorstel over te nemen, waarna de gewijzigde voordracht z.h.o. werd goedgekeurd. Een adres van eenige ouders van leerlingen der meisjesschool, die be zwaren hadden tegen de samenvoe ging en meenden, dat dit niet zonder de toestemming der ouders kon ge schieden, was nog ingekomen, doch hunne bezwaren werden ongegrond verklaard. B. en W. werden voorts gemachtigd tot het benoemen van een concierge aan de openbare lagere school 3e soort aan de Koningstraat. Besloten werd nog het aantal on derwijzers aan dezelfde school uit te breiden met één vasten onderwijzer. Tot lid van de commissie van toe zicht op het L. O. werd benoemd de heer D. Gerritsen. Aan het slot der vergadering werd door den heer Gerritsen ernstig ge klaagd over de weinige tucht aan het gymnasium, waaraan hij het toe schreef, dat drie meisjes-leerlingen, die verleden jaar met toestemming van den raad tot die inrichting waren toegelaten, door het plagen, sarren en het bezigen van vuile woorden door een paar jongens-leerlingen, ge dwongen waren geweest weer het gymnasium te verlaten. Spr. vroeg hierover inlichtingen. De burgemeester zeide hem toe, dat B en W de zaak zouden onder zoeken en den raad daarvan mede- deeling doen. Ouder de ingekomen stukken was een dankbetuiging van president Kru- ger op het adres van hulde, hem door het gemeentebestuur namens de gemeente Amersfoort aangeboden. Aanstaanden Zondag 23 Decem ber zal op het Sportterrein een zeer belangrijke voetbalwedstrijd worden gehouden. Alsdan zal het Oosten zich met het Westen meten. Een commissie, welke zich uit het Bestuur van den »Nederi. Voetbal- Bond" geconstitueerd heeft is er in geslaagd, een elftal, gekozen uit de besten van alle Oostelijke clubs, en een ander op dezelfde wijze saam- gesteld uit de clubs van het Westen, Zondag daar samen te brengen. liet doel ervan is, uit deze 22 eerste klas spelers een Nederlandsch elftal te kiezen, en wel op de volgende wijze: Het Westen speelt een half uur tegen het Oosten, en na afloop daar van zal genoemde commissie een keuze doen, welke van deze 22 spelers naar haar meening een plaats in het Ne derlandsch elftal verdient. Is dit laatste gekozen, dan zal het een half uur tegen de niet-gekozen rest spelen. Zooals te voorzien is. wordt deze wedstrijd zeer belangrijk, daar men volop zal kunnen genieten van eerste klas spel. Aan den links-binnenspeler van de A. F. C. Quick" Van Daal is de eer tebeurt gevallen, diezelfde plaats in het Oostelijk elftal in te nemen. Te hoopen is, dat hij ook in het Neder- landsche elftal een plaatsje verovert. Het gekozen elftal zal gedurende de Kerstdagen tegeu de Berliner F. C. «Preussen", welke alsdan ons land komt bezoeken, in Den Haag uitko men. Het uur van aanvang van dezen wedstrijd is zoo vroeg gesteld in ver band met de spoediger invallende duisternis. Een zóo belangrijke wedstrijd zal hier te lande niet licht weer gespeeld worden, want allen zullen hun uiterste best doen. Liefhebbers van mooi voetbalspel gaat dus Zondag op naar dezen eenigen wedstrijd. Bij do te Utrecht gehouden zevende internationale tentoonstelling van pluimgedierte en konijnen, waarop door 256 inzenders 3311 bijna even schoone exemplaren waren ingezon den, werden door de volgende stad- genooten prijzen behaald: J. A. Govers, 12 inzendingen 8 prij zen, Hollandsche witkuifhennen Z. E. V. en E. V.Zilver Wyandotte-hennen Z. E. V.; Witte Leghorn E. V.Goud Padua-hennen Z. E. V.Yokohama- hanen 2 pr.idem hennen 2e pr. licht Brahma Z. E. V. G. J. A. A. baron Van Heemstra, 12 inzendingen 9 pr., Faverolles-haan Z. E. V.; Bantam Cochin-haan geel 2e pr.idem zwart 2e pr.idem pa trijs 3e pr.id. id. 2e pr.Zilver konijn 3e pr.Guineesche biggetjes le, 2e en 3e pr. J. Kooiman, 20 inzendingen 15 pr., Brahma-hanen 2 E. V.; id. hen 3e pr.licht Brahma-haan (de beste in de klasse) Z. E. V.idem E. V.don kere id. E. V. en 3e pr.id. E. V. id. hen Z. E. V.3e pr. Z. E. V. en 2e pr.id. hennen 1 en 2e pr.fraai ste toom licht Brahrna E. V.idem donker Brahma le pr. J. van der Linde 17 inzendingen 13 pr., geel Cochin-hanen 2e en 3e pr. patrijs id. le prijs: Langhans-haan E. V.Plymouth rock; hennen E. V. Andalusier-hennen Z. E. V. Houdans- hennen E. V.; Zilver Padua-haan le pr.id. hen 2e pr.geel Cochin 3e pr.geel Bantam Cochin-haan lepr. zwart id. hen le pr.patrijs id. haan le pr. G. Muijs, 22 inzendingen 10 prijzen, donker Brahma-haan E. V.; geel Cochin-lien E V.Minorca-haan E. V.id. hen E. V.id. id. Z. E. V. Maleier-haan 3e pr.id. hen le pr. Plymouthrock-hen Z. E. V.; zilver Padua-haan 3e pr; Chamois idem Z. E. V.id. id. hen twee Z. E. Vgoud Bantam-haan E. V.id. hen E. V. zwart id. E. V.id. id. hen E. V. G. Wessels, 5 inzendingen 5 p., goud Padua-hanen le en 2e pr.id. hennen 2e pr. en Z. E. V.goud Padua' 3e pr. H. L. de Wijs, 8 inzendingen 8 prijzen, Minorca-hanen Z. E. V., le en 3e pr.id. hennen Z. E. V., E. V-, le en 3e pr.Micorca's le pr. Ds. J. van Veen, oud-Luthersch predikant te Amsterdam, hoopt mor gen Zondag vóór te gaan bij de gods dienstoefening in de Luthersche kerk alhier. Bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk zal voorgaan ds. Ph. H. Hugenholtz, predikant bij de Vrije gemeente te Amsterdam. Bij de ten overstaan van inge- neur Krieger gehouden openbare aan besteding van de verbouwing van den stal aan den Utrechlschen weg, laatst in gebruik bij den heer D. Schimmel, tot remise en woning voor de stal- baas der »Amersfoortsche Tramweg- Maatschappij", werd ingeschreven door de volgende stadgenootenH. Noor man, f3887; A. J. Boks, f3040; J. van Keulen, f2930; G. Wassink, f2878; C. J. Kunst, f2800; W. van de Kooy, f2795; en L. Ruitenberg f2488 Omtrent de gunning wordt nader beslist. De plaatselijke commissie te Amersfoort in zake het Nationaal ge schenk aan 11. M. de Koningin der Nederlanden verzoekt allen, die nog een bijdrage wenschen te geven, hier van te doen blijken bij den Penning meester, den heer E. L. H. van Lan- schot Hubrecht, vóór 31 December a.s. De vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op Za terdag 22 December 1900 zal te half negen ure een aanvang nemen. Door den keurmeester van visch is gisterenmorgen eene door eene al hier wonende vischvrouw aan de visch- markt aangevoerde partij kabeljouw afgekeurd, als voor het gebruik on geschikt. De partjj werd door de politie in beslag genomen en vernietigd. Onze stadgenoot jhr. J. A. Sand- berg, voorheen volontair ter Gemeente secretarie van Baarn, is thans werk zaam gesteld ter Gemeente-secretarie van Hoogland. Novelle van THEODOOR F. VAN R. HOOFDSTUK I. Aan den oever der Elbe, aan wier oever de stad lag, waar hij eenmaal woonde, maar nimmer wenschte terug te keeren, zat een jonge man, somber voor ziek uit starend. Van wroeging en berouw verteerd kad kij de eenzaamkeid gezockt, aan ket strand, waar de Elke kaar water, door een breeden mond in de onmete lijke watervlakte stort. Hij kad kaar gezocht, maar gevonden, neen dat niet, want zijn knagend geweten kield niet op, kem zijn euveldaden te herinneren. Hij zag alles zoo duidelijk voor zich. Het gezellig tehuis in de N. Strasse. Hij zag zijn vader, de anders sterke forscke man, thans met gebogen rug, de karen vergrijsd door verdriet. Hij zag zijn moeder, zijn zuster de kanden wringen, radeloos ziek de karen uit ket hoofd rukkend en dit alles door zijn schuld. Dan zag kij een gestalte schuw om zich keen ziende, een sleute3 in de hand, een gestalte, waarin kij ziekzelven kerkende, die den grooten brandkast losmaakte en al ket ziek daarin bevindende geld medenemend. Dan eensklaps schrikt kij op, een feilen bliksemsekickt kad kem doen ontwaken. Een ratelende donder slag deed de takken der boomen trillen. Een ondeelbaar oogenblik van ontzettende benauwdheid. Een oogenblik waarop kij op nieuw, weer alles voor ziek zag, en de storm was in al kaar woede losgebarsten. Met woest geweld, werd ket water der breede rivier terug gedrongen. Donderend rolden de golven, der onstuimige zee, de een over den ander. Het was als gaven de losgebroken elementen kem een zichtbaar blijk van kunnen toorn. Een duidelijk voorbeeld van zijn eigen gemoed, waarin de storm nog heviger woedde, met nog meer kraokt hem keen en weer slingerend, dan dien waarmede de golven kuizen koog werden opgeworpen. Iedere druppel water der Elbe bracht hem een verwijt mede van uit de stad, waarlangs zij stroomde, en waar zijn snoode plannen tot rijpheid waren gekomen. Iedere golfslag onthaalde kem op bittere herinne ringen en stortte al zijn gal over kem uit, terwijl kij schuivend uiteenspatte, en in de diepte verdween, om met dezelfde folteringen even later terug te keeren. Dan weer meende kij in ket geloei van den wind, den stem zijner moeder te kooren, en drong ket klagend geschrei zijner zuster tot kem door, vermengd met ket steunen en zuchten van zijn verloofde. Wat zou kij doen? O kij wist ket, zijn vader zou kem niet in kanden van ket gerecht overgeven, daar voor hield deze te veel van hem. En al zou deze ket hebben willen doen, dan noch zouden zijn moeder en zuster kem in den weg getreden zijn. O hoe klaagde zijn geweten hem nu aan. Neen kij wilde niet langer hier blijven. Niet langer alleen, met zijn folteringen, Hij zou tot ken gaan en hen alleen alles vertellen en o, zij zouden het gelooven, dat niet alle schuld op kem alleen rustte. Komaan dan, sprak kij tot ziekzelven, en aanvaardde de reis naar ket ouderlijk kuis. Het werd kem bang om ket hart, toen kij Hamburg binnenstapte. Wat zou kij zeggen? Waarmede zou kij zijn ouders tegemoet treden. Daar was kij in de straat, waar het kuis stond, waarin kij ket levenslicht aanschouwde waar kij zooveel gelukkige dagen kad doorleefd, en van kind tot man was opgevoed, maar waar ook zijn snood misdrijf was afgespeeld. Thans terwijl zijn misdaad in geheel kaar afschuwelijke ge daante voor zijn geest oprees, gevoelde kij innig berouw. Nog eenige oogeDblikkendaar bevond kij zich in den tuin, die kem vroeger tot speelplaats gediend kad. Voorzichtig, ang stig als kij was, door iemand gehoord te worden, schreed hij voorwaarts. Zoo, kier wilde hij blij ven achter den bonten heester waar kij in de kamer zijns vaders kon zien. Daar werd het licht ontstoken. Wat was dat? Was ket dan geen visioen geweest, toen kij zijn vader met gekromden rug en grijze haren had gezien? Hadden dan zijn overspannen zenuwen hem geen parten gespeeld? Hoorde kij daar niet een stem zeggenNeen snoodaard geen visioe nen, geen overspannen zenuwen, de naakte werkelijkheid staat voor u? Dit alles is uw werk. Neen ket was geen zinsbegoocheling meer. Hij zag zijn vader met gebogen rug zich de nu grijs geworden karen uit ket hoofd rukkend. Hij moest naar binneD en den man, wien kij zulk ontzaggelijk leed gedaan had om vergeving smeeken. Voorzichtig opende hij de deur. Even later stond kij aan de kamer zijns vaders. Stil, wat zeide hij? «GeruïneerdMaar neen dikt kon toch niet, zijn vader de grootste koopman van Hamburg geruineerd, door kem? O God ket was te vreeselijk. Eensklaps koorde hij zijn naam noemen in een belendend vertrek. Mama, maar Walter zal toch wel terugkeeren. En keusck, wie zegt u ook dat kij dat geld gestolen heeft, koorde kij de stem zijner zuster spreken. Neen kind, klonk ket somber wederantwoord, wij zijn arm, wij zijn bedelaars geworden. Dan een luid snikken, slechts afgebroken door het «mijn lieve Walter.» Als van den donder ge troffen stond hij daar, de knieën knikten kem. Wordt vervolgd./

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1