BINNENLAND. Officiëele Publicatie. GEMENGD NIEUWS. Boeren die thans nog verbannen zijn zullen naar de Kaapkolonie gaan en zich daar voor hel parlement laten kiezen, alwaar zij het Boeren element zullen versterken. De Kaapsche Minister van Openbare wei ken en Spoorwegen, Douglas, heeft een politieke ledevoei ing gehouden te Ceres De minister (de opvolger van den leider der Kaapsche progessivisten, dr. Smart!) legde de verklaring af. dat liet ministerie Spiig volkomen onaf- bank- lijk was. Vei dei geloofde liij.datChamherlam, die. naar men zeide gekomen was om te vervloeken, zegeningen zou brengen. Buitengewoon merkwaaidig was de felle uitval van den minister tegen de De Beers Maatschappij, van welke hij zeide, dat zij een viveselijke politieke macht uitoefende, die was gebaseerd op linaucicele tirannie. Een paardenvleescii-maallijd te Berlijn is een groot succes geweest. Er zaten 600 gasten aan van de Ver eeniging tot bescherming van dieren, en op de spijskaart kwamen voor: bouillon van paardeheenderen. paardp- tong, merrie-filet in Madeirasaus enz In hel geheel werd 000 pond vleeseh opgediend. Om aten 38 leden ran den Rijksdag en het Gemeente-bestuui mêe Dr. Kuypcr in Brussel. Dr. Kuyper heeft te Brussel zich nu Weer laten interviewen door een redactie-lid van de »Etoile Beige" en daarbij verteld, dat hij een onderhoud heeft gehad met den heer Romhout. inspecteur van hetambachtsonderwijs in Belgie, een onderzoek dat wellicht ten gevolge heeft dat de heer Rom- bout op zijn beurt dr. Kuyppr in Den Haag eens zal komen opzoeken. De pretendent-Sultan van Atjeh. Bij de Regeering is Maandag van den Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië een telegram ontvangen, meldende dat de I'retendent-Sultan van Atjeh zich onvoorwaardelijk onderwiel p Hij komt Dinsdag 13 dezer te Kota Radja. De Kon. Ned. Fabriek van Mu ziekinstrurnenten M. J. H. Kessels te Tilburg, gaf wedeiom haien bekenden Muziek Kalender uit voor't jaar 1903. Het boekje, in handig formaat, ziet er netjes uil; 't is gedruktop illustratie papier, telt 72 pagina's en bevat eene groote hoeveelheid afbeeldingen, alle op de muziek beliekking hebbende. Ook zijn er in opgenomen een aantal photograpliiën der werkplaatsen dezer leu-acntige fabriek op 't gebied van Muziekinstrumenten, welke voor den Muziekliefhebber zeer interessant zijn en die een denkbeeld geven dezer groolsche inrichting. Voorts bevat de kalender behalve bet gewone kalender gedeelte de geboorte- en s'.etfdagen der groote toonkunstenaars en een overvloed van muzikale anekdoten, novellen, enz enz. Ten einde het aantrekkelijke van dezen kalender nog te vei Imogen heeft de heet Kessels nog eene gratis ver loting aan deze uitgave verbonden, ter waar.de van 1000 gulden (waar onder een prachtvolle Piariino, dito Harmonium, enz. enz leder kooper van dit boekje ont vangt voor den spotprijs van 25centen, nog een aandeel in deze verloting. Bij inzending van het bedrag wordt de kalender door de firma franco toe gezonden. Ook is dezelve door eiken Boek- of Muziekliaiidelaar te vei krijgen. De af'leeling Hilversum van den Volksbond, Vereeniging legen drank misbruik, heeft op den Brink te Hilversum een doelmatig Volkskoffie huis met Openbare Leeszaal geopend. PLAATSELIJKE IIEKU'HTE.V. De gisterenmiddag te half twee gehouden raadszitting werd, als de eerste in dit jaar, door den voorzitter Jbr. J. W. A Barchman Wuytiers met eene korte welkomstgroetgeopend. Spr. bracht dank aan den Raad voor de voorlichting, steun en medewerking in het afgeloopen jaar bij de behar tiging van de belangen der gemeente ondervonden; zeide, ook namens den Raad den Secretaris dank voor de boven allen lof verheven ijver door hem steeds betoondmocht voorts getuigen, dat binnen de muren van het raadhuis door alle ambtenaren vonibeeldig werd gewerkt; dankte de pers voor de wijze waarop zij steeds vlug en accuraat het in den Raad vei handelde, ter kennisse bracht van liet publiek; wenschte ten slotte do Raadsleden bij den aanvang van het pas ingetieden jaar geluk, zoo in gezin als in zaken en sprak den wensch uit dat ook in 'tvervolgde beraadslagin gen zich steeds mochten kenmeiken door goeden geest en strekken tot de bloei der gemeente Ameisfoort. De lieer C. T. van Beek dankte, namens den Raad, de voorzitter voor zijne woorden en sprak de hoop uit, Int Jlir. Wuytiers de goede wenschen den Raadsleden toegevoegd ook per soonlijk mocht deelachtig worden De voorzitter deelde daaiop mede, dat de beeren van Kalken en Dr. Jo- rissen kennis hadden gegeven ver hinderd te zijn, de vergadering bij te wonen. Na vooi lezing en ongewijzigde goedkeuring van de notulen der vin iae vergadeiing deelt ile voorzitter mede ■lat ingekomen zijneen missieve van Geileput St. houdende beslissing om- irent bezwaarscln iften tegen de plaat selijke inkomstenbelasting (ter secre- taue tei inzage voor de leden); de goedkeuring der Gedeput. St van het raadsbesluit van 18 Nov. 1902 tot liet aangaan eetier geldleening van de gemeentebegiootiiig over 1903 en liet suppletoir kohier; een sclnijven van ilen heer L. O Verkerk, waarbij deze bedankte als lid der Commissie van bijstand bij den aanslag iu de In komsten belasting. Aan de oule komt daarop punt I der agenda: Vooi stel lot tijdelijke in gebruik- geving van een tweede lokaal van hei weikhuis aan de Commissie van Kin dervoeding, hetgeen door den Raad zonder hoofdei: stemming wordt goed gekeurd. Het navolgend rekest werd bij be sluit van den Raad van 21 Oct. en 18 Nov. II. in handen gesteld van B. en W. om advies. Ameisfoort, 11 October 1902. Aan den Raad der Gemeente Ameisfoort. Geven niet den meesten eerbied te kennen J. C. J. Pels Rijcken en J. Kooiman, resp. Voorzitter en Secre taris der Commissie van Kindervoe ding te Aipersfoort, namens die Commissie dat zij reeds gedurende vijftien jaren in den winter kleeding en voedsel vei strekt aan die schoolkin deren, van wie geacht kan worden, dat het onderwijs, zonder die voeding en zonder die kleeding minder lesul taat zou hebben dan thans het ge val is; dat de commissie tot het voor gaande jaar hare uitgaven uilsluitend moest bestrijden uit bijdragen van de ingezetenen der Gemeente, doch dat zij verleden jaar uit de Geme nte- kas een subsidie heeft ontvangen groot vijf en zeventig gulden, dat de uit gaven in den voorgaanden winter hebben bedragen I 863.50, terwijl in het geheel, de Gemeente-subsidie daaronder begrepen, f651.75 aan bijdragen werd ontvangen, zoodat er een le kort was van f211.75; dat door de commissie gehandeld wordt overeenkomstig het bepaalde in art. 35. 2e alinea der Leerplicht wet, zoomede in art 6 2e lid en art. 8 van het Kon. Besluit van 19 No vember 1900 (Stbl. No. 202). Redenen, waarom de commissie Uwe Raad beleefd verzoekt haar voor hot seizoen 1902/1903 een subsidie van f 200. of zooveel meer als Uw Raad goeddunkt, te verlcenen. Namens de Commissie voor Kindervoeding, PELS RIJCKEN, Voorzitter KOOIMAN, Secr.-Penningm. Dit rekest wordt vergezeld van eene rekening en verantwoording der Commissie over het afgeloopen jaar en van adressen van adhaesie van de Commissie tot wering van school verzuim en van den Amersfoor tsclien Bestuurdersbond. B. en W. adviseeren nu het ge- heele daartoe op de begrooting uit getrokken bedrag van f150.toe te staan. Een hooger subsidie toch kan moeilijk worden toegekend, daar het fonds onvoorziene uitgaven wegens de overwachte toename der kosten van de Hoogere Burgerschool vrijwel is uitgeput. Van den heer van Esveld was een schriftelijk voorstel ingekomen de voorgestelde subsidie met f50.— te verhoogen en aldus te brengen op f200. Ter toelichting daarvan zegt hij als penningmeester van de Vereeni- ging voor Spijsuiideeling aan behoef tige!) eenigszins op de hoogte te zijn met de kosten aan dergelijke uit- deelingen verbonden, f200.moet zijns inziens als het minimum be- noodigde worden beschouwd. De heer Gerritsen ondersteunt dat voorstel, vooral rnet het oog op het aangev erde in het adres der Com missie van Schoolverzuim. - Wethouder Celosse betoogt, dat het in strijd is met de wet. het bedrag bij de begrooting vastgesteld, nu bij raads besluit te verhoogen. De heer Kleber zegt tegen het voorstel te zullen stemmen omdat het zijn inziens meer op den weg ligt van particulieren om deze zaak te behartigen. Ook had de Commissie den Raad van het hoog noodzakelijke beter moeten overtuigen, aan de bijgevoegde rekening toch is geen touw vast te knoopen. De commissie lijkt spr. ook niet bijzonder actief. Inschr ijvingsbiIjetten voor bijdragen toch waren na verloop van maanden nog niet teruggehaald. De heer van Esveld vond het be zwaar van den heer Celosse wel te ondervangen, door 1 50.toe le staan uit de post «Onvoorzien" Gedeput. St. zullen daar wel geen aanmerking op maken. De heer Celosse verklaart het hier niet mede eens te zijn evenmin als met het door den heer Kleber aan gevoerde daar het hem persoonlijk bekend is, dat de commissie zich steeds tnct de meeste zorg aan hare taak wijdt. De heer Gerritsen zegt, na het van den heer Celosse gehooide, het voor stel niet ineei le willen steunen, doch zou gaarne zien, dat de commissie weid geantwoord zich hel volgend jaar tijdig rnet haar verzoek om ver hooging tot den Raad te wenden. Het voorstel Esveld, ofschoon niet meer ondeisteund, in stemming ge bracht, wordt met 14 stemmen tegen één, die van den voorsteller, verwor pen en hei vooi stel van B en W. z. h. st. aangenomen. Z.h.st. worden daarop achtereen volgens aangenomen een voorstel lot uitgifte der geldleening groot f 140.000 in twee seriën van I 70.0U0 op I Mei en 1 November a.s. bij openbare in schrijving tegen eene lentevergoeding van 3'/i*/» een voorstel tot ingehiuikgeving als vergaderlocaal aan de Commissie be doeld bij artikel 86 der ongevallenwet 1901van een locaal in het Armhuis; een voorstel in zake benoeming van concieiges van scholen cn bestemming der woning van het Werkhuis. een voorstel in zake bezoldiging van liet onderwijs in handwerken op de Openbare Lagere Scholen, waardoor o.a. het salaris van rnej J. van Goor, onderwijze!es aan de Openb. L. S. 3e soort m de Koningstraat van f950 op f975 wordt gebracht; een voorstel tot gewijzigde splitsing van klassen der Hoogere Burgerschool, noodig geworden door de benoeming van den heer Hoogewei II tot waar nemend onder-duecteur van de afdee- ling «Werkhuis" der H B. S. Daarna werd aan den heer S. de Vries op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van I Januari 1.1. als tijdelijk leeraar in de Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de Burger- Avondschool en in zijn plaats met algemeene stemmen benoemd de heer P. van de llooff Az., hoofd der Openb. L. School 2e soort. In de plaats van den heer L O. Verkei k wordt met algem. stemmen benoemd tot lid der commissie van bijstand bij den aanslag in de plaatse lijke inkomstenbelasting de heer H. van Esveld Rzn. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter klokslag half drie de vergadering. Voor de le kl. Westelijk comp. speelde Zondag alhier «Hercules" van Utrecht tegen «Quick", waarbij de lleracliden hun eeiste overwinning in dit seizoen behaalden, dus het nieuwe jaar goed hebben ingezet. «Quick" wint de keuze en speelt eerst met wind mee, zoodat zij voor rust verreweg de sterkste is en on ophoudelijk bij Hercules's doel zit. doch kan toch niet doelpunten. Einde lijk maakte J. de Neve mot een prachtig schot het eerste punt voor «Quick", zoodat rust ingaat met 10. Na rust zet «Hercules" op en sluit «Quick" ongeveer in behoudens enkele prach tige uitvallen. Intusschen maakt «Her cules", door wind sterk begunstigd, kort na elkaar twee doelpunten. «Quick" herstelt zich en Jos.de Neve maakt den stand gelijk. Het spel wordt hoe langer hoe spannender lot eindelijk «Hercules" uit een stiafschop een mooi doelpunt maakt en den stand wordt 32 in 't voordeel van «Her cules" die even voor tijd voor de vierde maal doelpunt, zoodat het einde is 42 in het voordeel van «Hercules", dat tot dusver in deze competitie geen enkel punt maakte. «Quick" was on eindig slechter dan de vorige week en had zeer veel pech bovendien, zelfs is thans de kans niet uitgesloten dat zij weer tot de tweede klasse wordt teruggesteld. Intusschen heeft zij nog driemaal te spelen, zoodat de kans nog kan verkeeren. Na j.l. Maandag, in bijzijn van Burgemeester en Wethouders, de plaatselijke schoolcommissie, de dis- tnct- en arrondisseinents-schoolop- zieners en de leden der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs, plechtig te zijn ingewijd, met eene rede uilgesproken door den Voorzitter dier vereeniging Ds. W. J. Meiners, weidt liet nieuwe schoolgebouw giste ren door onderwijzers en leerlingen in gebruik genomen Door eene gift van wijlen Jhr. Mr. T A. J. van Asch van Wijck daartoe in staat gesteld werden de kleinen feestelijk onthaald. Tot lijdelijk onderwijzeres aan de Openbare Lagere School 3e soort in de Beekstraat is door B en W. be noemd mejuffrouw E van-der Meer Schouten De vereeniging «Dorcas" ontving in het afgeloopen jaar aan bijdragen enz. f038.38en voorzag in dedringenste behoeften van 42 kraamvrouwen, ter wijl zij aan 206 gezinnen uitdeehng hield van: 251 hemden, 108 lakens, 51 dekens 186 paren kousen en sokken, en 58 baaien er. andere kledings stukken. Tot builengewoon Gemeente veldwachter meer bijzonder belast met het toezicht op de nakoming der hondenbelasting is mrt ingang van 1 Februari benoemd W. Hamnier. Luitenant-generaal W. G. F. Snijders, Inspecteur der infanterie is alhier aangekomen tot hel bijwonen van tactische oefeningen op de kaart door hoofdofficieren van het5eiegiment infanterie. Het in «Eben Haëzer" omge doopte voormalige «Volksheilwerd j I. Maandagavond, in tegenwoordig heid van burgemeester, leden van den gemeenteraad, de leden der plaatse lijke afdeeling van den «Chr. Nationale Werkmanshond" met hunne eclitge- nooten en genoodigden feestelijk ge opend. De eere-voorzitter ds. H. J ter Haar Roirieny, schetste in eene keurige rede wat de Bond beoogt en wat hij te doen heeft voor Kerk en Staat. Nog werd het woord gevoerd door de hoeren G. J van Apeldoorn, Ds Meiners, Teeling en Ruitenberg, ter wijl hunne reden weiden afgewisseld door zangnummers van het mannen koor der Vereeniging. Een tombola ten bate van het eigen gebouw, door het bestuur bijeenge bracht verhoogde niet weinig de aan gename stemming die den geheelen avond heerschte De bijeenkomst met hel zingen van Ps. 150: 1 geopend werd met gezang 12: 1 en gebed uitgesproken door Ds. Meiners, gesloten. De 1e luit der cavalerie O. I. leger K W. Raüh leerling van het 2e studiejaar der Hoogere Krijgsschool, woidt met 1 Mei a s., bij de tweede afdeeling van hel le rpgiment veld artillerie alhier gedetacheerd. Op de 'derde Winteravondlezing der Christelijke Jongelings-vereeniging Ps 110: 9 as. Donderdagavond in het lokaal «de Zaaier te houden zal Ds. J. Riemens spreken over: Een Christen uit den tijd der Kruistochten. De voetbalvereeniging »Udi" won Zondag le Utrecht van hot 2e elftal van «Hercules" rnet 90. Het 2e elftal van «Quick" verloor tegen «Mineurs" aldaar met 16 Hoogland. De algemeene vergade ring van den Boerenbond alhier zal 13 Jan., des nam. 4 uren, gehouden worden bij G van 't Klooster op de Langenooid. Verslag zal worden ge daan van de brandassurantie en verantw ooi ding van Spaar- en leenkas Hondenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort herinnerpn belangheb benden aan art. 1. der verordening op de invordering eerier belasting op de honden luidende: «leder, die be lasting schuldig is voor een of meer honden, doet daarvan jaarlijks inden loop der maand Januari aangifte ten kantore van den Gemeente ontvanger, door invulling en 'onderteekening van een gedrukt beschrijvings biljet dat kosteloos wordt verstrekt. Voor hen die het beschrijvingsbiljet niet kun nen onderteeketien geschiedt zulks, namens hen door den gemeente-ont vanger bij de inlevering van het biljet". Voorts wordt met nadruk verwezen naar de bepalingen, regelende de ge volgen voor het geval niet aan de voorschriften wordt voldaan. Gedaan te Amersfoort, 9 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. 371e STAAT SLOTEIUJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 12 en 13 Jan. 1903. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 17860. Prijzen van f70. 1892 9383 11208 13504 15976 15992 17753 17863 11865 19463 en 19479. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 172 1476 1484 1489 1492 1878 1886 1890 1893 1895 6081 7113 7138 9336 9338 9340 9369 9378 9848 9859 11229 11240 13510 13534 15981 en 15983. Witte pruiken. Men vertelde dezer dagen aan den llaagschen corr. van het »N. v. d. D." een curieus nieuwtje. Prins Hendrik heeft nl. van de Koningin verkregen, dat H. M. haar livreibedienden op de hofkoetsen zal doen tooien inotwitte pruiken. De hofkapper, die in een vorig tijdperk die toilet-artikelen voor de Kon koetsiers en andere bedienden vervaardigde, is opgezocht en heeft er een dozijn besteld gekregen. Aardbeieu tegen rheuuiatiek. Het is in de botanische wereld algemeen bekend, dat de groote kruid kundige Linnaeus de eerste was die anti-rheumatische werking der aard beien constateerde, en wel op grond van eigen ondervinding. Ook beweerde hij nooit zoo gezond te zijn als in den aardbeientijd en beval hij deze dilicieuse vrucht uit een hygiënisch oogpunt sterk aan. Deze goede eigenschap moet nu ook uit een wetenschappelijk oogpunt ge bleken zijn, meldt Sempervirens, want in een Fransch dagblad werd meedegedceld, dat aan twee Fransche scheikundigen, de hh. Portes en Desmouliéres, door chemische analysen die geneeskrachtige eigenschap be vestigd word. De aardbeien toch be vatten salicylzuur, gelijk men weet een der beste geneesmiddelen tegen rheumatiek. In 250 gram aardbeien van tien verschillende variëteiten vonden zij een vrij groote hoeveelheid salicylzuur, hetwelk zij echter niet konden di istalleeren. Wordt dit meer algemeen bpkend, wat het zeker zeer verdient, dan zal het aan het gebruik niet alleen van aarbeien, maar ook van compotes, confituren, enz. van deze vrucht zeer ten goede komen, terwijl door een chemisch onderzoek de echtheid dezer preparaten gemakkelijk toconstaleeren is. De afwezigheid van salicylzuur rnoet in den laatsten tijd in Frankrijk reeds vër'valschingen aan liet licht gebracht hebben. Een beursgrap. Chambeilain in het hoekje waarde slagen vallen! Er is weder een nieuwe aanleiding voor sommigen, om hem te vloeken. Dat nu juist een beursmop, die insloeg, Chamberlam moest raken. Gedachtig aan het feestmaal te Johannesburg, dat Chamberlain is aangeboden, werd op de Amsterdam- sche Beurs de uit Londen komende aardigheid verkocht, dal «Chambetlain aangeschoten" was. Heusch, 't sloeg in! Zelfs de corespondent van de »KölnZeit"teLonden seinde liet gerucht «dat Chamberlain te Johannesburg was doodgeschoten." Zij, die het slachtoffer zijn geworden van de daling tengevolge van dit valsclie gerucht, wenschen, dat Chamberlain nooit ge leefd had.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2