NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. No. 6. Woensdag 21 Januari 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. De democratische Coalitie. VERZOEND- Amersfoortsche Courant o /m ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangcstraat 77. Tcleplioonu». 09. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte In de Gids heeft Mr. van Deventer aangeprezen een aaneensluiting van alle vooruitstrevende partijen met in begrip van de sociaal-democratische bij ile verkiezingen van 1005, ten einde te kunnen komen tot oeoe regeerings- meerderheid. die de grondwetsher ziening in democratischer) zin kan ter hand nemen. Daarvan wil Mr. Troelstra evenwel niets weten. Het (oogenblik daarvoor is volgens hem al zeer ongelukkig gekozen, waar de Fransche sociaal-democratie in hopelooze verdeeldheid verkeer t juist wegens een regcerings-coalitie, door het grootst gedeelte der partij met de republikeinsche meerderheid aange gaan. En dat vooral met, nu Dr. Kuyper zelf dag aan dag saanschouwelijk onderwijs geeft in het gevaarlijke van dergelijke coalities voor de verslgaaride partijen". De leider der sociaal-demo craten hier te lande wijst dan ook een dergelijke coalitie, die o.a. door de heeren Staalman en de Vries nog al wordt gepropageerd, vlakweg af. Vol gens zijn innige overtuiging kan daar van alleen sprake zijn, als de sociaal democratie de leiding heeft. Daarvoor is niet alleen eerst noodig, volgens Mr. Troelstra, dat het algemeen kies- lecht wordt verkregen, maar ook dat de burgerlijke democraten »de onaf wendbaarheid van het sociaal-demo cratisch einddoel zoodanig hebben ingezien, dat zij verderen tegenstand daartegen nutteloos achten en in de arbeiderspartij niet slechts de drij vende, doch ook de herscheppende kracht van onzen tijd erkennen". Tot zoolang wil de heer Troelstra de zelstandigheid van de sociaal-demo craten zoowel bij de verkiezingen als in de Kamer zien bewaard. Vrij blijven dus om oppositie te voeren tegenover elke regeering, ook eene democratische regeering. op de wijze zooals wij dat van hen gewoon zijn. Afbrekende critiek dikwijls zonder in de gelegen heid te komen, indien zij zelf het roer in handen namen, diezelfde critiek te ondervinden. Behouden de bevoor rechte positie van eene oppositiepar tij, die principieel weigert mede de ver antwoordelijkheid voor de leiding van 's lands zaken te aanvaar den, zoolang niet de meerderheid des lands de juistheid van hare beginselen en doel einden heeft erkend. Nu weten wij het. Ook voor liet vervolg wordt, tot in een onafzienbaar tijdvak de mede-verantwoordelijkheid van den leider der sociaal-democraten, daarin waarschijnlijk wel gevolgd door de meerderheid zijner partij, ver schoven. Maar laat men nu, afgezien van de waardeering der redenen, die tot dergelijke opvatting leiden, vaststellen de gevolgen. Een eerste gevolg, dat geen demo cratische regeering in de eerste tijden mogelijk wordt, en dat dus daarmede de actie voor grondwetsherziening, om tot algemeen kiesrecht te komen, wordt vermoord. Zóó schitterend staan de voorstan ders van algemeen kiesrecht er in het land niot voor, dat zij eene meerder heid in de kamer kunnen brengen, geheel buiten de sociaal-democra ten om En welke politieke partij of coalitie van pat tijen zal de verantwoordelijk heid voor het in handen nemen van de regeering kunnen aanvaarden, wanneer deze gedurende liet tijdvak, waarvoor zij is geroepen, zou moeten steunen mede op een partij, die ver klaart tot de oppositie te blijven behooren Het ontstaan en den groei der sociaal-democraten hebben eene re geering van de andere partijen der linkerzijde alléén onmogelijk gemaakt. De heer Troelstra heeft volkomen recht dat te verklaren, al zal het de vraag zijn of de geschiedenis van ons volk in deze jaren hem op den duur het recht zal geven zich daarop te beroemen als een heugelijk feit. De overige vrijzinnige groepen, democra ten en riiet-democraten, kunnen te zamen, ook in het vervolg, geen 51 zetels bezetten weigert dus de sociaal democratie elke coalitie met demo cratische groepen, dan is onverbid delijk gedurende vele jaren de rech terzijde, misschien door eenige con servatieve liberalen verstel kt, de re- geerende meerderheid. Door eene oppositie, die onmachtig is liet roer zelf in handen te nemen, wordt eene regeeiing buitengewoon versterkt. En met alle recht zal Dr. Kuyper, zoodra een volgend jaar een principieel debat over richting en beleid der tegenwoordige regeering zich ontspint, kunnen zeggen Toe gegeven dat wij onze fouten hebben, dat wij ons naar elkander moeten schikken en niet allen doen zooals wij wel het liefst zouden willenmaar wij zijn althans eene coalitie, die regeeren kan, en dat zijt gij anderen niet en kunt gij ook nooit worden, zoolang gij niet allen opgaat in de sociaal-democratie. Misschien zal de lieer Troelstra dat dankbaar accepteeren en geestdriftig voorspellen de nadering van den nieuwen tijd, waarin het einddoel der sociaal democratie, het gemeen schappelijk maken, het ophouden van' liet privaat bezit der productie middelen, door eene meerder heid in het land als onafwendbaar zal worden erkend. Welnu, de werklieden, die thans voortdurend worden vergast op liet verhaal van de wandaden der Christe lijke regeering, mogen zich eens af vragen, of ten slotte deze regeering en de meerderheid, waarop ze rust, niet het sterkst worden gebaat met eene felle oppositie in woorden, die afwijst de verantwoordelijkheid voor eenige daad. Chamberlain heeft op een hem te Johannesburg aangeboden feestmaaal een rede gehouden waarin hij er op wees dat Boeren zoowel alsEngelschen, bewoners van het platteland zoowel als stedelingen de belangen hunner medeburgers in liet oog dienden te houden, daarvan hing de heele toe komst van Zuid-Afrika af. De gesprekken door den minister met de Boerenleiders gevoerd hadden hem een gunsligen indruk gegeven van hun welwillendheid en hij ge loofde daarom, dat als de Boeren bemerkten, dat men hen rechtvaardig en edelmoedig behandelden zij zouden eindigen alle verdenking en vijand schap op te geven. In betrekking tot financieels ver houdingen zeide Chamberlain: l-Iet ligt in onze bedoeling aan de goed keuring van het Britsche Parlement te ontwerpen een wetsontswerp voor een gewaarborgde leening van 35 miljoen pond sterling, onder onder pand van de inkomsten van Trans- vaal- en Oranjerivier kolonie. Deze leening zal worden uitgegeven zoodra zij door liet Parlement is goedgekeurd. Dit bedrag zal worden aangewend tot delging der bestaande Transvaalsche schuld, aankoop der bestaande en aanleg van nieuwe spoorwegen in de beide nieuwe koloniën, voor uitgaven voor openbare werken en een ver deeling van 't grondbezit. Aldus zullen Transvaal- en Oranjerivier-kolonie onmiddellijk worden voorzien van de noodige kapitalen ter ontwikkeling van 't land in de eerste jaren. Na de uitgifte der eerste leening zal zoo spoedig mogelijk een andere leening van dertig miljoen p. st. in jaarlijksche termijnen van 10 miljoen p. st. worden uitgegeven. Deze tweede leening zal worden beschouwd als oorlogsschuld en gedekt worden door de Transvaalsche hulpbronnen". Wat de arbeidsquaestie betreft, merkte Chamberlain op, dat er vol doende arbeidskrachten zouden zijn in Zuid-Afrika als men de Kaffers tot werken dwong, maar het meest noodige was, quantiteit en qualiteit der blanke arbeidskrachten te verhoogen. Lord Milner had toegestemd onmid dellijk een interkoloniale conferentie bijeen te roepen ter behandeling der gemeenschappelijke belangen, waar onder ook behoorden bestuur en wet geving voor de inboorlingen. Hij had ook voorgesteld dat de rijksregeering een koninklijke commissie zou be noemen om de zaken te onderzoeken. De rijksregeering zou gaarne aan de nieuwe koloniën zelfbestuur toe staan, zoodra voldoende was gebleken dat de koloniën gereed waren dit te aan vaarden. Te Londen loopt het gerucht, dat Chamberlain bij zijn terugkeer uit Transvaal tot het pairschap zal ver heven worden. Men zou hem den titel geven van graaf van Birmingham. Het Engelsche gouvernement gaat een officieele geschiedenis van den oorlog uitgeven. Het War Office heeft al de officieren verzocht hun herinneringen mede te deelen. Lui tenant-kolonel Handcrson is belast met het samenstellen van dit werk. Wat zullen we er leugens in vinden I Onder voorbehoud wordt uit Weenen gemeld dat de Cretenzische quaestie binnen enkele maanden zal zijn op gelost. Overeenkomstig het verlangen van prins George van Griekenland zal Rusland het initiatief nemen en zal het eiland door Griekenland worden geannexeerd. Dezer dagen besloten eenige jongelui uit Uster een tocht te gaan maken in de Höllochgrot in het Muotadal, (Zwitserland). Zij stelden zich onder leiding van een ervaren gids, en in Zürich sloten drie aandeelhouders in het consortium, dat deze grot gekocht heeft, zich bij hen aan, en ook nog een Duitsche dokter. Den '10 Jan. 9 uur bereikte het gezelschap den ingang van de grot. Zij hadden proviand voor verscheidene dagen bij zich en voorts naar het Duitseh van FRBIÏÏERR YON SCHLICHT. 1) De gemeenschappelijke maaltijd in het Casino was afgeloopen, de ordonnansen waren bezig met de borden en glazen van de tafel te nemen en op de aanrechttafel te plaatsen, wat tot ontsteltenis van de zuinige tafelcommissie, zooals altijd, veel scherven kostte. De officieren stonden ongedwongen hier en daar in groepen, met de sigaar of sigarette tusschen de lippen en het glaasje der Erven Lucas Bols in de rechter hand, en beraadslaagden, wat zij doen zouden, of zij het gezellige, warme vertrek verlaten en naar den schouwburg gaan, dan wel of zij heden avond voor afwisseling in het Casino bijeen blijven zouden. Een gedeelte van de heeren had zich naar het aangrenzend ver trek begeven en daar plaats genomen, het was een groote ruimte, welke zeer elegant was ingericht, en door zware portieres en het mollige tapijt, dat den ganschen bodem bedekte, zeer gezellig was gemaakt. Tegen de wanden en in de nissen stonden groote, gemakkelijke fau teuils, voor ieder der dischgenooten één, een geschenk, dat een rijk begunstiger aan het regiment bij gelegenheid van het j ubileiim vóór ongeveer een jaar vereerd had. Maar hoe ge makkelijk die zetels ook wezen mochten, het gezochtst waren na tafel toch steeds de vijf stoelen, welke in een kleinen halven cirkel om den schoorsteen geschaard stonden. «De Adjudantenhoek" werd die plaats genoemd, om reden darir na afloop van den maaltijd de Adjudanten steeds hun koffie pleegden te drinken en de stukken te bespreken, welke met de namiddagpost aangekomen waren. Ten deele was het dus eenvoudig nieuwsgierigheid, welke de jongere kameraden naar dien hoek dreef, in de hoop eens te vernemen, wat er toch eigenlijk boven gaande was, ten deele was het evenwel de wensch, met de adj udanten op een vriendschappelijken voet te komenwant de Adjudant is een veelvermogend man en van tijd tot tijd is het van belang de aandacht eens weder op zich te vestigen en te vernemen of er niet spoedig weder een commando of iets dergelijks open komt. Is dit het geval, dan dingen allen den volgenden dag reeds met niet genoeg te waardeeren ijver naar de openvallende plaats en de Adjudanten ontvangen op zulk een dag meer uitnoodigingen om een flesch sect te helpen ledigeD, dan anders gedurende een geheel jaar. Maar ook op andere dagen, als het gesprek over den dienst rustte, was het hoekje gezocht, en ieder achtte zich gelukkig, als hij er in geslaagd was, eene door eenig toeval ledige plaats te veroverende Adjudanten zijn toch bijna altijd niet alleen degelijkste, maar ook de aangenaamste kameraden, wier gezelschap bij voorkeur wordt gezocht. Ook heden stond om die stoelen weder een groot aantal heeren, die gedeeltelijk eenvoudig toeluisterden, gedeeltelijk zich mengden in het gesprek, dat op dit oogenblik levendiger was dan gewoonlijk. Was het een gevolg van de aan tafel gebruikte champagne, of bestond er een andere oorzaak genoeg, de anders ietwat stille en, zooals zijn positie het medegebracht, ietwat minder mededeelzame Regiments- Adjudant, de Eerste Luitenant von Marbach, was heden niet te herkennen. Hij was de spraak zaamheid en de uitgelatenheid zelve, de eene geestige zet volgde op den andere, de vaan drigs en jonge kameraden waren voortdurend het mikpunt zijner plagerijen, en niettegen staande deze in de schijnbaar dartele stemming, waarin Marbach verkeerde, juist niet altijd zeer zacht uitvielen, dacht toch niemand er aan, ze hem ten kwade te duidenhij had toch in het regiment den naam, dat hij één van die men- schen was, dien men niets kwalijk kon nemen. Marbach was zoowel bij hen, die boven hem stonden, als bij zijn kameraden zeer bemind. Eerst vóór een jaar overgeplaatst bij het Regiment, was het hem door zijne bruik baarheid in den dienst, door zijne onberispelijke manieren, door zijne geheele wijze van optreden, in zeer korten tijd gelukt, de algemeene op merkzaamheid op zich te vestigen, zoodat, toen de verantwoordelijke betrekking van regiments adjudant open kwam, hij daartoe benoemd werd. Van alle zijden werd de keuze goedgekeurd, en de gelukwenschen, welke men hem bracht, waren oprecht en hartelijk, niemand misgunde hem de onderscheiding en ieder was overtuigd, dat Marbach de plaats, welke hij thans innam, op waardige wijze zon vervullen. Hij rechtvaardigde alle verwachtingenhij nam zijn dienst met de pijnlijkste nauwgezetheid waar, hij was voor zijne kameraden in elk opzicht een trouwe raadsman en verstond de kunst, den kameraad- schappelijken hand, welke onder zijn voorganger wat losser was geworden, onmerkbaar gaande weg vaster aan te halen. In het maatschappelijke leven was, Marbach als aangenaam prater, wiens kennis die van zijne kameraden verre overtrof en als uitstekend danser zeer gezocht, en ook hier wist hij de verhouding tusschen de burgers en het regiment inniger en vertrouwelijker te maken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1