BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. ladders, stokken, lantaarns enz. Bij het binnengaan in den grot merkten zij reeds, dat op dieper gelegen plaatsen tengevolge van den dooiwater stond ter hoogte van een nieter. Doch met behulp van de ladders kwam men daar overheen, en goedsmoeds drong het gezelschap gedurende ongeveer zes uur steeds verder in de grot door. Het water bleek echter te stijgen; daarom keerden zij terug, maar toen zij op een half uur afstand van den ingang gekomen waren, be vonden zij, dat het water leeds vier nieter hoog stond, en dat de afstand tussehen den waterspiegel en het hoogste punt van den ingang nog maar 30 cM bedroeg. Zij waren dus rij wel van de buitenwereld afgesneden. Doch 's nachts werd de toestand er niet beter op. De dreigende water spiegel steeg langzaaam maar zeker, 's Ochtends vroeg trachtten een paar jongelui zwemmende den uitgang te bereiken; doch het water drukte hen tegen de zoldering van de grot, zoodat zij niet voort konden komen en baast geen adem konden halen. Wanhopend keerden zij terug. Toen kwam een hunner op liet denkbeeld in een brief hun angsl- wekkenden toestand uiteen te zetten en dien in een hermetisch sluitende beugelllésch te doen. Met gelukte, niet slokken en ladders die flesch op liet water vooi t te stuwen, en gelukkig dreef zij spoedig van zelf den uitgang uit, waar reeds verscheiden bewoners van het dal ongerust te wachten "stonden op de terugkeerende lieeren. Zij vernamen nu wat het geval was, en waar de menschen zich bevonden. Dadelijk toog men uit ter redding Den volgenden Zondagavond omstreeks 9 uur was het heele gezelschap ver kleumd en doorweekt van het water, uit zijn noodlottigen toestand gered. Delcasse zal spoedig de Fransche Volksvertegenwoordiging volmacht vragen om met Rusland en Oostenrijk dwangmaatregelen tegen Turkije te nemen, \oor het geval dat de sultan niet tot hervormingen in Macedonië wil overgaan. De Sultan en zijn nieuwe groot vizier schijnen evenwel geneigd om hervormingen in Macedonië eri mis schien ook in Armenië in te voeten. Volgens dr. Berilion, inspecteur der fR'iifiteffiiH'gengGStiehten te Paiijs, lijdt triad. Humbert aan hysterie. De be wijzen hiervoor, zegt de geneesheer, zijn tah ijk en een daarvan is haar manier van spreken. Men heelt daarenboven opgemeikt dat haar portret wondervol gelijkt aan dat van vele diefeggen en be driegsters Hieruit zou men besluiten dat zij niet lieelemaal verantwoordelijk is, te meer daar zij opzettelijk en schaam teloos gelogen beeft in 't begin der zaak Orawford. De hysterie van deze bijgeloovige vrouw uit zich door een volledig gebrek aan zedelijken zin. De dagbladen melden dat tePaiijs een diefstal op zijn Amerikaansch is gepleegd door een bedrieger, die zich heeft doen doorgaan voor Henri Craw ford, die, met medeplichtigheid van twee andere kerels, zich meester maakte van eene som van 375,000 frs. behoorende aan een vreemdeling. Zondag is te Peking plechtig de eerepoort ingehuldigd, opgericht door de Chineesche regeering als boete- gedenkteeken voor den moord op den Duitsehen gezant, baron von Ketteler Prins Tcbin en den Duitsche zaak gelastigde te Peking waren aanwezig, benevens de Chineesclie hoogwaardig heidsbekleders en de vieemdelingen- kolonie. De Duitsche troepen stonden «en liaie" langs de eene zijde der straat en de Chineesche langs de andere. Voor de eerepoort was een altaar opgericht met de vazen der keizer), olielanden. Prins Tcbin, voor het altaar staande en zich wendend tot de vreemde gezan ten, deed, naar Chineesche wijze, een dronk ter eere van den doode. waarna bij en de Duitsche gezant redevoeringen uitspraken. De Duitsche troepen defileerden daarna onder de poort. Onder de 000 gedetineerden in de gevangenis le Odessa, ontstond den dóen Januari oproer De muiters braken hunne cellen open bevrijdden andere gevangenen, bariicadeerden de g angen met beddegoed en vernielden de meubelen. De gevangeniswacht maakte van de wapens gebruikeen gevangene werd gedood, een gewond. Nadat de gevangenis door twee compagnieën troepen bezet was, kon de orde worden hersteld. Een soortgelijk oproer ontstond den volgenden dag in de vrouwen gevangenis. Ook bier moesten de troepen vuur geven, waarbij een gevangene werd gedood. -De Koningin, die enkele dagen haar paleis niet verlaten bad, is Zondag weder met eene hofdame uitgereden. Ook Prins Hendrik is hersteld en weer uitgaan. De Koningin-Moeder bracht een bezoek ten paleize. Hel moet gebleken zijn, dat de kosten van een proces voor het Haag - sche Hof van Arbitrage, welke door belanghebbende partijen ieder voor zich moeten gedragen worden, tot buitengewoon hooge sommen kunnen stijgen. Althans is het geen geheim, dat Amerika en Mexico, ter verkrij ging van de beslissing in de bekende, in September j.l. voor dat Hof be handelde zaak gezamenlijk één miljoen gulden hebben moeten betalen aan honorarium van ai biters, salaris van raadslieden en advocaten, reis- en verblijfkosten enz, waaronder som migen ook de uitgaven ten behoeve van de heil vergezellende dames meen den te kiiiineri declareeren. Zooals men weet, dragen de tot de vredes-overeenkomsl toegelaten Staten slechts ieder voor zijn aandeel de uitgaven voor gebouw, personeel en administratie van de instelling. Gisterenmiddag seinde men uit Rome aan Het Centrum omtrent den toestand van Dr. Schaepman Onverwachte attaque kwam gisteren middag 3 uur. Het was een jicht- aanval met zware koorts, aanvankelijk ernstig gevaarlijk. Tijdens den nacht verminderde de koorts. Mgn. nu zonder veel pijn. Dr. Lapponi kwam gisteren en hedenmorgen 11 uur. Geneesheeren nog ai te vreden, alhoewel niet gerust. Goederenvervoer op spoorwegen. Naar bet A. II. verneemt, is de üollandscbe IJzeren Spoorweg Maat schappij er thans toe overgegaan, de voor het vervoer van teruggaande pakmiddelen geldende gunstige bepa lingen volgens welke o a. bij ver voer als vrachtgoed, de vracht berekend wordt tegen de helft van het werkelijk gewicht ook toe te passen op manden of kisten enz., gevuld met ledige kannen en kruiken, flesscben, doozen en sigarenkistjes. Door dezen maatregel wordt aan een door han delaren in wijn, sigaren enz. reeds vaak geuiten wensch voldaan. Ook bij de Staatsspoor geldt deze bepaling. PL1A1SEI.IJKE BERICHTEN. Op de Statuten van het «Ameis- foortsch Lees museum" is de Ko ninklijke bewilliging verleend hij Kon. besluit van 10 Januari No. 12. In de Jaarvergadering der plaatselijke afdeeling var. den «Bond van Ned. Onderwijzers" had o.m. de verkiezing plaats van een nieuw be stuur. Gekozen werden de heeren C. Moerman Jr., Voorz W C. Ooster man, le Seer., A. M. van den Broek, 2e Secr., A Aardeman, Penn., en B. A. van der Kleijn, Bibliothecaris. Tot lid uer Provinciale Propaganda- commissie werd in de vacature- Akkerman gekozen de heer W. C. Oosterman. De oudheidkundige vereeniging «Flehite" houdt hedenavond ten Raadhuize bare jaarvergadering. Door de Vennootschap die liet onlangs door den makelaar P. II. van (laselen aangekochte hotel »de Berg" overnam, is te Dusseldorf een prachtig Paviljoen aangekocht dat op den berg zal geplaatst worden. Reeds zijn prentbriefkaarten, inet het onderschrift «Paviljoen Amers- foortsche Berg" in omloop. Ook wordt druk gewerkt aan plannen voor een nieuw hotel, in de plaats van het be staande, rnet stalling voor een 20-tal paarden. De rijschool der cavalerie alhier, zal weder evenals vroeger jaren inet die der artillerie thans te Bergen op Zoom gevestigd, vereenigd worden. De gemeente Bergen op Zoom deed de regeering liet aanbod orn voor de vereenigdo rijschool op de geslechte wallen der voormalige vesting kazernes en manége te bouwen. Het komt ons echter zeer onwaar schijnlijk voor dat do minister op dat voorstel zal ingaan, daar het vrij wat eenvoudiger is tot de oorspronkelijke toestand terug te keeren, waarhij bet rijk geenerloi verplichtingen behoeft op zich te nemen. De indertijd voor de vereenigde rijschool hier gebouwde manége is uitstekend in ordo, terwijl de plaats voor het bijhehoorend personeel van ondei officieren en manschappen in de kazerne voor bereden wapens tot dus verre evenmin werd ingenomen. De sergeanten G. de Groot en C. H. Keijzer beiden van het 5e Regi ment infanterie zijn op verzoek en onder genot eener gratificatie vari f200.als sergeant bij het leger in Oost-Indië overgeplaatst. Aan den sergeant L. F. G. Ort- meier van het 5e Regiment infanterie is op den 20 Januari voor het front van den troep, op eene plechtige wijze de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt geworden. De milicien-korporaal G. van der Lende van het le Regiment infanterie is bevorderd tot milicien- sergeant en overgeplaatst bij het 5e Regiment infanterie. De generaal-majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie infanterie is Maandagavond in het garnizoen alhier aangekomen teneinde de tacti sche oefeningen op de kaart hij te wonen welke onder leiding van de commandant met de officieren van de bataljons van het 5e Regiment infan terie worden gehouden. 371e SIA4ISEOTEIÏ1J. Yijfde klasse. Tweede week. Trekking van 20 Jan. 1903. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 7136 9351 9838 11218 en 17868. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1487 1499 6069 9831 9851 11194 13521 15980 17845 19461 19471 en 19480. De Duitsche Keizerin en de Iteforinlileediiig. Onder het opschrift «De keizerin en de reform kleed mg" verhaalt een Amerikaansch blad, de California Staatsztg., de volgende anecdote, die bewijzen zou, dat de keizerin van Duitschland geen voorstandster van de reformkleeding. Een deputatie van den Duitsehen bond, die een oordeelkundige kleeding voor vrouwen tracht te verkrijgen, werd onlangs volgens het Cali- fornische blad in het keizerlijk paleis te Bethjn door de keizerin ont vangen en de dames trachtten in deze audiëntie de keizei in voor haar leform- streven te winnen. De keizerin hoorde de verschillende pleidooien geduldig aan en verzocht de dames, later, op een bepaalden dag, in refotmkieedij ten paleize te verschijnen. Dat gebeurde. De vijandinnen der heerschende mode stelden zich voor in haar met nauwgezette eenvoudig heid vervaardigde voetvrije japonnen. Plotseling werden zij omringd door «de schoonste dames van het hof", die allen naar de heerschende mode doch met uitgezociiten smaak gekleed waren. Het contrast moet overwel digend geweest zijn. Dames, zou daarop de keizerin ge zegd hebben, moet ik werkelijk de jongedames aan het hof aanmoedigen in kleederen te verschijnen als die u draagt? De jongelui zouden allen levenslust vei liezen. En daarmee zou de reform-kwestie bij de keizerin de wereld uit zijn geweest. Jammer dat dit verhaal in een Amerikaansch blad voorkomt. Paardenfokkerij. De Vereeniging tol bevordering der paardenfokkerij in Nederland heeft besloten behoudens volteekening van het waarborg-kapitaal van f20,000, verdeeld in aandeelen van f 100, waar van er thans ruim 140 zijn geplaatst om van 14 tot 19 Sept, in de Malibaan te Den Haag een groote paarden- tentoonstelling met een internationaal concours hippiqe te houden. Ook door den heer C. van de Stadt Hz., te Zaandam, is een stern- machine uitgedacht. Deze is van bescheiden omvang en wordt op een tafel of lessenaar ge plaatst. Daarvóór bevindt zich op den grond een verhevenheid. Door hier op te gaan slaan, wordt de machine door het gewicht van den kiezer, tot stemmen geschikt gemaakt op dezelfde wijze als bij automatische weegtoe stellen. Het stemmen geschiedt door het verschuiven van een knop. Wan neer de kiezer zijn plaats verlaat, herstelt de machine zich in den vroe- geren toestand. Behalve dat zij op elk oogenblik het aantal op iederen candidaat uit gebrachte stemmen aangeeft, telt zij ook het getal kiezers, dat aan de stemming heeft deelgenomen. Het uitbrengen van waardelooze stemmen, behalve blanco-stemmen, is buiten gesloten zoomede het plegen van fraude. Een onveilige streek. Des nachts hebben tegenwoordig in de dorpen van het zuidelijk wester kwartier van de provincie Groningen en liet daaraan grenzende deel van de provincie Fiiesland hei haaldelijk diefstallen plaats. Vooial de stookhutten en berg plaatsen bij de woonhuizen moeien het ontgelden. Alles wat zich daarin bevindt: waschgoed, meel. vleescli, koperen ketels enz. is van de gading der dieven. Ook eenden en kippen, liefst jonge en die aan het leggen zijn, worden dikwijls gestolen. Van de daders tot nu toe geen spoor. De uitgestrekte heide, die de dorpen omgeeft en die zoo'n prachtige ge legenheid biedt om alles te vei bergen, maakt de opsporing hoogstj moeilijk. Als een staaltje hoe brutaal de dieven zijn in hun optreden diene, dat te Marum werd ingebroken vlak bij de kazerne van de matéchaussee en de Opende een magazijn van win keiwaren werd leeggehaald, dat slaat naast de woning van den rijksveld wachter. Een merkwaardige mantel. In het museum te Nurby in Erigenland woidt een mantel bewaard, die een eigenaardige geschiedenis heeft Vioeger het eigendom der Trockrnorlon, werd hij in 1851 op de groote tentoonstelling geëxposeerd, bij welke gelegenheid de geschiedenis van zijn ontstaan op een gedrukt biljet als volgt werd medegedeeld. «De mogelijkheid om iu één dag tussehen zonsopgangen zonsondergang van ruwe wol en laken een mantel te vervaardigen, werd met goed succes beproefd Dinsdag 25 Juni 1811. Op dien dag weiden des ochtends 5 uur 2 schapen, eigendom van sir John Trockmorton, baronet, door zijn eigen herder Francis Druett. geschoren en de wol aan mr. John Coxeter Green ham te Newbuiy (Berkshire) gegeven, die de wol spinnen, het garen spoe len, drongen, inleggen en weven, het laken verven, drogen, scheren en persen liet. Om 4 uur was een en ander klaar. Al deze werkzaamheden werden met de hand in 11 uren ver richt. Daarop werd tiet laken aan Isaac White, kleermaker teNewboiy, gegeven, wiens zoon, James White, den mantel knipte en in den tijd van 2 uren 20 minuten liet gereed maken Daarop werd hij door mr. John Coxeter aan sir John Trockmorton overhandigd, die met den mantel omhangen, voor eene vergadering van 5000 toeschouwers verscheen, die van heinde en verre waren gekomen om deze wondei bare en tot hiertoe nog niet bereikte snelheid van productie die 13 uren 20 minuten had gevorderd, bij te wonen." Tot zoover de verklaring. Misschien dat men het tegenwoordig nog wel beter en vlugger levert. Voor den inhoud dezeirubriek ste'lt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de redacteur, heb de goed heid en verleen mij in het belang van zeer velen eemge ruimte in uw veel gelezen blad. Door eene commissie, benoemd in de Algemeene vergadeiing van 2 October, in zake liet stichten van eene tweede zwem- en badinrichting op het oude terrein der Gasfabriek, werd te Amersfoort een grootaantal circulaires verspreid, inhoudende de voorloopige begrooting en plannen van oprichting, alsmede oproeping aan belangstellen den tot bijwoning eener bijeenkomst op 1G Dec. j.l. ter behandeling dezer voorstellen. Een zeer groote belang stelling gevoelende voor dergelijke plannen, betreurde ik het ten zeerste door ernstige omstandigheden verhin derd te zijn die bijeenkomst bij te wonendoch troostte mij met de ge dachte uit de verslagen der verschil lende Amersfoortsche bladen nauw- keutig op de hoogte te zullen komen. Bitter werd ik teleurgesteld. Daar waar voor eene dergelijke in richting een kapitaal van f 18000 ge- eischt wordt in aandeelen, dus veler belangen er mede gemoeid zijn, zou men een zeer nauwkeurig verslag van het verhandelde kunnen verwachten. Door aanwezig geweest zijnde per sonen werden mij welwillend de noo- dige inlichtingen verschaft, waardoor ik, met de door mij na ontvangst der circulaire verkregen adviezen vandes kundigen, vermeen op de hoogte van de behandelde punten te zijn en daar omtrent een oordeel te kunnen uit- spi eken. Terecht vermeen ik dat genoemde commissie de bedoeling had zooveel mogelijk belangstellenden bijeen te brengen, 't welk blijkt uit de groote moeite en kosten verbonden aan het verspreiden van zooveel honderdtallen circulaires. Het moet dan ook eene groote teleurstelling voor haar geweest zijn, dat slechts een zeven en twintig tal aanwezigen de presentielijst tee kenden. Misschien zit de oorzaak wel in de circulaire, die meer geleek op het zoet gefluit van een' vogelaar, dan op eene vertrouwbare samenstel ling. Hoe het ook zij, het ware beter geweest er nog eene vergadering aan toe te voegen, daar de commissie dan beter beslagen op 't ijs had kunnen komen, haar nut doende met de nu geopperde bezwaren. Een der aanwezigen merkteop.dat het uitgekozen terrein zeker wel het minst geschikte in Amersfoort was en wel om de volgende redenen: lever- zanding. 2e de geheel van kootteer doortrokken grond. 3e de kans om bij 't uitgraven van 't diepe bazin te stuiten op wellen, welke de temperatuur van 't water zoo laag houden, dat het on doenlijk wordt niet genot van het bad gebtuik te maken. Deze bezwaren werden door den voorzitter zeer on voldoende weerlegd. De voorloopige hegrooting wijst een batig saldo aan van f200, hij een vermoedelijk gebruik van 2000 kuipbaden a 30 ets, 200 zwemmers a fö, en 200 werklieden- zwemmers a f2 50. Deze cijfers zijn veel te hoog. Volgens de, door een' deskundige op de vergadering gegeven cijfers zal er hoogstens gerekend kunnen worden op: kuipbaden 20 a 22 per week zwemmers een honderd tal en werklieden-zwemmers, volgens een commissielid 00. Deze opgaven zijn zelfs hooger dan die, waarop bij de bestaande inflating ooit gerekend is kunnen worden, ook zullen zij niet stijgen daar er tegenwoordig rekening mee moet gehouden worden, dat in elk modern huis een geiserbad aan wezig is. De bestaande inrichting wordt uitstekend bevonden om de zwemkunst te leeren, doch daarna maakt men gebruik van de voor eene gulden bij Kraaikamp bestaande gelegenheid orn die edele kunst in praktijk te brengen. De commissie is van plan den aan deelhouders het recht te geven om ieder jaar de verschenen coupons in betaling te geven in mindering van gehiuikte baden, zonder bijvoeging: «bijaldien er voldoende winst behaald is". Dit zal zeer onpraktisch blijken, daar uit de door mij ingewonnen informatiën gebleken is, dat er geen buiten-zweminrichting is, die winst oplevert. Door een en ander zullen (hoewel bij stemming tot oprichting besloten is) de koorden der beurzen van eventueels aandeelhouders min der vlot te ontknoopen blijken. Na jaren met het grootste genot van de hier reeds 47 jaar bestaande inrichting gebruik gemaakt te hebben, is 't mij tot heden niet duidelijk onder welk motief men tracht eene tweede der gelijke inrichting daar te stellen. Nog onduidelijker is 't mij welke motieven er Amersfoorts vroede vaderen toe geleid hebben om voor slechts f 10. per jaar, jarenlang afstand te doen van een zoo groot terrein annex flink woonhuis, hierdoor moeten de ge- iiieentefinantiën in die jaren duizende guldens derven, slechts met liet resul taat dat met dit besluit eene inrich ting vernietigd wordt, welke ruim 40 jaren mede heeft bijgedragen om de gemeentekas te stijven. DUIKER.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2