GEMENGD NIEUWS. teli, vertegenwoordiger van den staats secretaris van het Vaticaan, de Belgische gezant baron d'Erp, de monseigneurs De Wall en Denecheren, de Neder- landsche kolonie, talrijke vertegen woordigers van geestelijke orden en verder een dichte menigte De Nederlandsche gezant bij het Quirinaal, de heer Westenberg, was ongesteld en liet zich verontschuldigen. De Gregoriaansche kapel, onder leiding van den heor Muller, voerde de kerkelijke muziek uit. Nadat de kerkelijke plechtigheid geëindigd was, werd het lijk geplaatst op een wagen, getrokken door zes paarden; 14 rijtuigen volgden. Ten slotte een wagen met tal van kransen, van de Nederlandsche Kolonie, het dagblad Hel Centrum en enkele Hollandsche families. Te 12 uur kwam de stoet op het kerkhof Campo Sanio dei Tedeschi aan, waar het m het gtaf werd gelegd. Aan de groeve werd niet gesproken. Het Hof zal, ingevulge de be velen van de Koningin, den lichten rouw aannemen voor den tijd van acht dagen, ingaande op Woensdag 28 Januari, wegens het overlijden van den vorst Alfred van Stolbeig. SlCl) Tusschen den minister van finan ciën en de directie der Ned. Bank is dezer dagen overeenstemming ver kregen ten aanzien van de voorwaarden waaronder verlenging van het octrooi door den Slaat kan worden verleend en door de Bank kan worden aan vaard. Een wetsontwerp tot wijziging van de geldende Bankwet is in be werking. De heer A. Roodhuizen, secre taris van het hoofdbestuurder Liberale Unie, heeft dezer dagen op verschil lende plaatsen eene politieke rede voering gehouden, o.a. te Amstelveep en te Andijk (N.-H Tegenover de houding van het tegenwoordig Ministe rie acht spreker het gewenscht eene samenwerking te doen ontstaan van alle democratisch-gezinde elementen uit de verschillende partijen, ook uit de anti revolutionnairen en de socia listen, teneinde wederom te kunnen voortgaan op den weg der maat schappelijke hervormingen. Landbouw-kolonie. In eene gisteren te Amsterdam gehouden druk bezochte vergadering van afgevaardigden van het»Ned. Gen. tot zedelijke verbetering van gevan genen" is besloten tot aankoop van een terrein tot stichting eener land bouw-kolonie voor ontslagen gevange nen. De plaats waar dit terrein is gelegen zal later worden medegedeeld. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, datin de aanstelling van administratieve ambte naren en van agenten bij de Rijks- verkeringsbank thans in zooverre is voorzien, dat op verdere sollicitaties naar die betrekkingen voorhands niet meer kan worden gelet. (»St.-Ct.") Bij den Raad van State is aanhangig gemaakt een wetsontwerp houdende maatregelen tot het tegen gaan van verlotingen. Een nieuw middel van propa ganda voor de bestrijding van het drankmisbruik zijn de pasverschenen prentbriefkaarten van den Volksbond met reproducties van de bekende platen. Ze zijn bij den uitgever Slothouwer te Amersfoort verkrijgbaar per enkele ex. a 2 ct., per honderdtal a ct. per stuk. De Remonte-Commissie heeftin de afgeloopen week de Tielerwaard en de Neder-Betuwe bezocht en aldaar 16 paarden aangekocht voor het Rijk. De pi ijzen wisselden van f500 tot f575. Ook twee Duitsche kooplieden koch ten in deze streek en de Over-Betuwe enkele exemplaren tegen llinke prijzen. De ergerlijke tooneelen door het venten van allerlei aanstootgevende pamfletten en geschriften hebben, volgens de »R. B.", den Min. van Justitie aanleiding gegeven om met zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken in overleg te treden om daaraan een einde te maken. De correspondentie daarover is nog loopende. De laatste daad van mgr. Schaepman als dichter was de huide- betooging aan het Pausschap, in den persoon van Z. H. Leo XIII, door het dichten van de Feestcantate, welke o.a. te Amsterdam en te Utrecht zal worden gezongen op den 3den Maart e.k., bij het feest van het 25-jarig Pontificaat van Z. H. President Steijn. Mevrouw Wasklewicz-Van Schilf- gaarde die een bezoek bracht aan President Steijn, schrijft dat de toe stand van den president vooruit gaat, zij het ook langzaam. Hij gaat nu tweemaal daags uit. 's morgens met rijtuig, 's middags in een rolstoel. De kap van het rijtuig is nu neer en hij kijkt naar alle kanten uit en oefent zoo zijn nekspieren. De frissche, koude lucht doet hem aangenaam aan Met staan en loopen gaat het wat beter, maar toch nog niet veel. In de armen is de meeste vooruitgang. De president kan nog niet zelf eten. De oogen worden ook iets beter; tot oefening mag en moet hij nu lezen. Hij zelf koestert hoop op volkomen herstel. PLAtlSELIJKE BERICIITEA. In den Zondag j I. te Hilversum gehouden schaakwedstrijd ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan der Hilversumsche Schaak-Vereen iging, behaalde onze stadgenoot de heer G. II. van Dam in de 2e afdeeling aantal, deelnemers 20, het maximum der te behalen punten, en ontving na loting met den len prijswinner den 2den prijs, groote ziveren medaille. Nu in enkele bladen minder juiste berichten de ronde doen, is het ons aangenaam het juiste bericht te kun nen vermeiden. Onze vroegere stadgenoot de Heer. J. H. Leinweber, Gemeente ontvanger van Wageningen komt als No. 1 voor op de aanbeveling voor Ontvanger te Gorincbem. De Voetbalclub L'. D. I. sloeg j.l. Zondag hare zuster vcreeniging «Olympia" uit Zeist, op het sport terrein aan den den Leusderweg met niet minder dan 15—0. De heer E. Geut, districts-in- specteur der spoorwegen alhier, is door den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, met ingang van 1 Februari a s. ontheven van het dage lijkse!) toezicht op den dienst der lijn ZwolleAlmelo. Ook aan het kantoor van den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijncen alhier, kan Nederlandsche pasmunt mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de bronzen, worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve gul dens. Op 18 Februari a.s. zal door de leerlingen der muziekschool alhier, in Amicitia eene uitvoering worden gegeven ten bate van «Liefdadigheid". Ook de Amersfoortsche tooneel- rereeniging «Vondel" geeft op 14 Febr. eene liefdadigheidsvoorstelling in «de Arend". Opgevoerd zal worden «De Rijzweep, of twintig jaar later" groot drama van J. Hubertus Jansen. De opbrengst komt ten bate der algemeens armen. De levering van het munitie brood ten behoeve van de daarop recht hebbende militaiien te Amers foort in garnizoen is wederom opge dragen aan de Machinale broodfabriek van den heer VV. H. Meursing, voor 6.2 cent per rantsoen van 0 875K.G. Door de groote uitgebreidheid van het Kroondomein Arnhem is men te rade gegaan dit te splitsen. Amers foort zou daarbij de standplaats worden voor den Rentmeester m het nieuwe Rentambt, de heer 11. baron Schimmelpenriinck van der Oye, die zich metterwoon zal vestigen op «Randenbioek./ Volgaarne voldoen wij aan het verzoek tot plaatsing van onderstaand jaarverslag. Mogen velen onzer abonnès na het lezen daarvan zich gediongen gevoelen oin deze zoo nuttig werkende vereeniging, met een jaarlijksche bij drage of gift te steunen. Jaarverslag afdeeling Amersfoort van de Vereeniging tot verbetering van het lot der Blinden. Kon tot nu toe onze afdeeling bij haar jaarlijksch vorslag van weinig werkzaamheden getuigen, door het verblijdend feit, dat onze hulp weinig noodig was, dit jaar kwam daarin verandering. In het begin van 't jaar kwam ons ter kennis, dat een 2 jarig meisje van behoeftige ouders door de gevolgen van mazelen blind was geworden. Zij was eenigen tijd verpleegd geworden in 't Oog lijders Gesticht te Utrecht, doch al spoedig als onherstelbaar naar haar ouders terug gezonden. De toestand in het gezin was van dien aard, dat, toen wij te weten kwamen, dat geen uitzondering gemaakt kon worden op de bepaling van de Prins Alexander- Stichtirig, dat opnieuw aldaar eerst bij het einde van het dei de jaar ge schieden kan, wij trachtten tot dien tijil een betere omgeving voor de kleine te vinden. Onze poging daartoe slaagde boven verwachting. Direct nadat het schrijven van de secretaresse met uit eenzetting der alleidroevigste omstan digheden en gericht lol de Redactie van «de Vrouw" in dat blad was op genomen, werd onze kleine blinde, zonder eenige kosten voor onze Ver eeniging niet alleen, maar geheel als kind opgenomen in 't gezin van dr. en mevrouw v. 11. te T., totdat op name in de Prins Alex. Stichting mogelijk zou zijn. Wij kunnen een woord van groote bewondering niet onthouden over de wijze waarop dr. en mevrouw v. H zich van hun dikwijls zeer moeielijke taak gekweten hebben 3 November 1902 bracht mevrouw v. II. meteen van de dames van ons Bestuur de kleine naar Bennekom. Door liet Be stuur der Prins Alexander-Stichting werd de som der jaarlijksche verpleeg- kosten gelukkig niet al te hoog ge steld, zoodat onze afdeelingskas die onkosten en de uitgaven voor haar uitzending zelf kan dragen indien ten minste velen die dit tot nu toe niet deden, onze Vereeniging met een jaarlijksche bijdiage willen steunen. In het najaar hadden wij de vol doening, dat eindelijk de ouders van Geurtje van Kommer, die ons Bestuur van af de oprichting der afdeeling getracht had daartoe over te halen, er in toestemden dat het meisje, in middels 18 jaar geworden, naar een Blinden-Inrichting zou gaan. 13 November 1992 werd zij opgenomen in de Inrichting voor volwassen Blin den te Amsterdam waar wij hopen, dat zij eenig mandenwerk zal kunnen leeren waarmee zij later haar brood zal kunnen verdienen. Door jaarlijk sche bijdragen van de Diakonie der N. H. Gemeente, de Loge «Jacob v Campen", het Burgerlijk Armbestuur en particuliere bijdragen, zijn wij, teil minste voor de eeistvolgende 2 jaren, in staat die onkosten voor onze leke- ning te nemen, zonder een beroep te doen op de Algemeene Kas onzer Vereeniging In de plaats van den lieer van Loenen Martinet die zich, door ver huizing naar elders genoodzaakt zag zijn ontslag te nemen, trad de heer W. A. van den Bovenkamp, zoodat het Bestuur als nu bestaat uit: De heer W. A. VAN DEN BOVENKAMP, President dr. H. \V. SCHREUDER, vice-Pres. Mej. C. UILENBERG, Penninqm. Mevr. BURGERSRoland Holst, Secr. Mej. C. VAN DRIEL, trice-Penningm. en vice-Secr. 371e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 26 en 27 JaD. 1903. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 100 op Nos. 169 en 9852. Prijzen van f70. 168 181 1472 1490 6064 7101 7130 9334 9352 9366 9830 11196 11231 13518 15975 17756 en 17780. Te zamen 19 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 163 170 1477 1494 1898 6079 6084 6085 7110 7123 9333 9337 9356 9372 9384 9388 9835 11209 11210 11212 11233 11234 11239 13502 13529 13531 17847 19483 19484 19490 en 19499. Als volkomen ernstig doet een berichtje de ronde over wandelingen van twee en een half uur onder zee, dezen zomer in duikerpak te Scheve- ningen te ondernemen! Men wil de «wonderen der zee" laten zien, in Scheveningen waar de zee een gericht ver pas zee begint te w orden Zou de bekende geniale fantast weer aan den gang geweest zijn. Een veertien dagen geleden werd te Eemnes eene alleenwonende vrouw des nachts opgeklopt door iemand, die met een verhuiswagen in ongelegenheid was geraakt. De vrouw is daarvan zoo hevig ontsteld, dat zij tot nog toe niet tot bezinning is gekomen. Men schrijft uit Breda aan de N. Cl.; Nadat wij met onze metroradio- graphische inrichting Paiijs naar de kroon hebben gestoken, zijn we hier nu begonnen met Duitschland mede te dingen en wel in het duelleeren. Bieda heeft een hensch tweegevecht gehad. En niet om een of andere kinderachtigheid, maar om het echt ridderlijke motief: de vrouw in casu het meisje. Twee vereerders waren er van één meisje en toen de een wat te veel naar den zin van den ander met de jeugdige blondine had schaalsenge- raden, volgden tusschen de heeren liooge dikke woorden en als waardig slot een kinnebakslag. Die beleediging kon slechts met bloed worden uitge- wischt, daarover waren de medemin naars het treffend eens. Maar hoewel fel gebeten op elkaar, zij vei langden elkanders dood niet. De duelvoor- waarden waren dan ook niet al te slreng. Er zou gevochten worden met zoogenaamde reprimeerdegen, waar van de kling slechts eenige centi meters kan dringen in het lichaam van dengene, die getroffen wer d. Ten einde onaangenaamheden met depolitie te voorkomen, zou de strijd binnens huis geleverd, waartoe een getuige zijn ruim kantoor disponibel stelde; geneeskundige hulp zoo c. q. vei leend «orden door een semi-ai ts,expresselijk daartoe overgekomen. Alles is beliooilijk en strikt volgens de regelen gegaan. Bij de zooveelste «ronde" kreeg de Heer K. een steek in den linkerschouder, het bloed spoot uit de wonde en aan de eer was voldaan, de smaad was afgewischt. De tegenstanders gaven elkaar de hand, de semi-aits verbond den ge kwetste en de ongekwetste ging naai de jongedame, wier kleuren bijdroeg en vo:r wie hij zijn leven gewaagd had Als nu onze Raad nog eens beetje Rijksdag- of Fransche Kamerachtig doetf zijn we heel Nederland ver voor. Een nieuw ontdekte eigenschap van aluminium. Een Duitsch uitvinder heeft onlangs eer, zeer belangrijke en waardevolle nieuwe eigenschap van aluminium ontdekt, die bestaat in de toepassing van dat metaal als een aanzet- of slijpmiddel, waarvoor bet een op merkelijke geschiktheid moet hebben. In het algemeen hebben metalen een sterk oplossingsvermogen, en aluminium bezit de structuur van een fijnen steen. De messen enz hiermede behandeld, verkrijgen de fijne snede van een scheermes, zooals met geen slijpsteen mogelijk is; een feit dat bij veelvuldige vergrooting van de snede duidelijk aan het licht komt. Lords-uit vinders. Een groot aantal uitvindingen, waarop de Engelschen zich be roemen, zijn te danken aan leden der aristocratie. De meest bekende dezer hooggeboren uitvinders is wellicht lord Dundonald. Hij had de gave, om uit vindingen te doen, trouwens van nie mand vreemds. Zijn grootvader, admi raal Crochane, was de eerste, die op de gedachte kwam, om oorlogsschepen van stoom verinogen te voorzien. Hij bedacht ook, om stoomboten in plaats van door de gebrekkige raderen door middel van een schroef te doen voort bewegen en wees ten slotte op de beleekenis van samengepeisle luclit- machines voor het doorboren van tunnels. Reeds de vader van admiraal Crochane had een gedeelle van zijn vermogen besteed aan het in toe passing brengen van uitvindingen op industrieel gebied De meest bekende uitvinding van lord Dundonald is een vernuftig be dacht alfuit. Het weegt niet meer dan 250 K.G. en kan met kanon en al door één paard vervoerd worden. Deze uitvinding heeft den Engelschen groote diensten bewezen in den Zuid-Afri- kaanschen oorlog. Lord Grimthorpé heeft zich gewijd aan de kunst van het hoilogemaken waarin hij belangrijke verbeteringen heeft aangebracht Lord Musham werd in 1891, wegens zijn bewonderens waardige uitvindigen tot pair verheven. De beide bekendste uitvindingen van hem zijn die der remmen met samen geperste lucht voor spoorwegen en zijn machine om wol te kaarden. Ook is hij de uitvinder eener machine, om den afval van zijde te gebruiken. Belangrijke diensten heeft lord Keivin zijn vaderland bewezen door talrijke uitvindingen. Aan hem zijn de onderzeesche telegraafkabels te dan ken, het marine-compas de electro meter en een werktuig voor het meten van het getij. Suikerbieten na groenbemesting. Zooals onze lezers genoegzaam weten, worden er in den laatsten tijd, zoowel op klei, als op zand, na vroege oogsten, als stoppelgewas, vlinderbloemige planten ge zaaid, die, na vaak een zeer rijk beschot gemaakt te hebben, groen worden onder- geploegd. Zaait men op zand met dat doel gewoonlijk Lupine, op de klei ziet men heel vaak voordegroenbemesting,erwten, boonen en wikken gebruiken. Men ver zamelt daardoor voornamelijk in den bodem een groote hoeveelheid humusen stikstof. Na zulk een groenbemesting worden vaak suikerbieten verbouwd. En daar men aan stoppelgewas (de vlinder bloemigen in dit geval) een kali en phos- phorzuur bemesting geeft, zoo worden de bieten daarna zonder deze meststoffen gezaaid. Soms geeft men de kali en het phosphorzuur aan de bieten zelf, doch gesteld, dat het eerste plaats heeft, dan kan zich het geval voordoen, dat de suikerbieten niet genoegzaam kali in den bodem voorradig vinden. Verschillende proeven in den laatsten tfjd gedaan, wijzen er op, dat de kali der groenbemesting niet dadelijk opneembaar is. Hoor, wat daarover prof. Schneidewind uit Halle op de vergadering der Duitsche Suikerindu strie, den 4den en 5den Juni 1902 gehouden, gezegd heeft. „Wanneer we de ge middelde cijfers der in verschillendejaren genomen proeven berekenen, zienwe.dat we voordeel hebben van een kalibemesting naar een overigens ook geheel minerale bemesting (dus met Chilisalpeter en super- phosphaat b.v.) en na een groenbemesting. In het eerste geval oogstten we door de Kalibemesting 1700 K.G. bieten met 320 K.G. suiker en in het laatste geval, dus bij de groenbemesting 5300 K.G. bieten en 10S0 K.G. suiker meer per H.A. Als groenbemestingsplanten hadden we een mengsel van erwten, boonen en wikken na vroegrijpe zomers uitgezaaid. Hierbij was de werking der Kalibemesting. Dus moet de door de groenbemestingsplanten aan den grond onttrokken en de daarin opgespaarde hoeveelheid Kali voor de op volgende bieten niet dadelijk opneembaar zijn. Volgens deze uitkomsten is dus een kalibemesting bij suikerbieten na een groenbemesting van zeer grootebeteekenis, ook op betere grondsoorten". Tot zoover Prof. Schneidewind. Wanneer onze land bouwers op deze zaak letten en den practijk deze proeven staaft, dan zal het zeer zeker ook de moeite loonen, na te gaan, in hoeverre zich dit geval ook bij andere vruchten na groenbemesting voor doet. Met andere woorden, het is een zaak van het hoogste gewicht de kalibemesting te onderzoeken na groenbemesting in het algemeen. Het is toch hoogst waarschijn lijk, dat eene Kalibemesting na een groen bemesting de waarde van eiken oogst in waarde aanmerkelijk doet toenemen. De uitkomsten der proeven in dezen geest genomen, zullen wij onzen lezers niet ont houden. Schooljongen. Meester, hebt u wel eens gehoord van 't kind, dat met olifantenmelk gevoed werd en twintig pond per dag zwaarder werd. Onderwijzer (beos). Neen, daar weet ik niet van. Zog eens, welk kind was dat en pas op als je me voor den gek houdt, dan zal ik je mores leeren. Schooljongen 't-Was het kind van den olifant, meester! Een goedgeslaagde mop. Men meldt uit Zwolle: Wie van een relletje houdt, had Donderdagavond zijn hart kunnen ophalen in onze anders weinig bewogen stad. Er was een beweging en een drukte op straat, op de Groote Mai kt, op de Melkmaikt, in de Diezerstraat, zelden zoo gezien. Dichte drommen van zingende en joelende jongens, meevoerende giebelende meiden, ver baasde nieuwsgierigen van allerlei gadingalles bewoog zich van hier naar daar, van links naar rechts, zoekende naar een welkome gelegen heid om eens recht uit den band te springen. Want er was niets, dat de aandacht bepaalde, 't Zou gekomen zijn, inderdaad, en van daar al die mensehen, maar 't was er niet, 't was eeri grap geweest, een hartelijke grap, uitstekend van stapel geloopen. Overal door de stad was het n.l. per bulletin bekend gemaakt, dat uit pure blijdschap over de opening van den Noord-Oosterlokaal, te 8uur een fakkeloptocht zou worden ge houden door Zwolle's straten, georga niseerd nota bene door ingezetenen van Ommen, met medewerking van het Dalfser fanfarekorps. De route was nauwkeurig aangegeven en enkele cafés als pleisterplaatsen aangekondigd. En 't was ingeslagen. Den optocht achtte men de natuurlijkste zaak van de wereld, want bij zoo'n belangrijke gebeuitenis moest er wel iets plaats vinden. De handige grappenmaker zal zich zeker hartelijk hebben vermaakt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2