RUITEN LAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. juiste is en meenen bier, waar zóo grove en zoo groote beschuldigingen geuit zijn tegen den Minister van Waterstaat, in casu tegen de geheele regeering, dat meer licht hier wel het dringendst gevraagd moet worden De verhouding tusschen den Minister en de Spoorwegmaatschappijen is echter bij het gebeurde met hel be langrijkste. Waar bij deze staking o a. de hoofd fout schuilt, is dunkt ons, in het feit, dat tegenover de prachtige organisatie der werklieden het ontbreken van solidariteit onder de patroons stond. Misschien dat men bij deze gebeur tenis geleerd heeft. De les is duur, maar als een organisatie van de pa troons over alle liniën er het gevolg van is, dan zullen èn de werklieden én de patroons uit dezen oporette- Krieg een niet ie dure ondervinding hebben opgedaan. Want de natuurlijke verhoudingen in de economie keeren niet terug, voordat ook de patroons doordrongen worden van de kracht die er ligt in de strijdleus hoog <lc solidariteit t N. v. H. Venezuela. De Venezolaansche kolonie te Parijs beschouwt de zaak van Castro als verloren. Een harer leden ontving in den loop der vorige maand een brief uit zijn vaderland, die den inwendigen toestand van den staat Guyana als volgt beschrijft. «Sedert October is de militaire macht in handen van den generaal der revo- lutionnairen Ferreras, die de rijke tol- opbrengsten van Ciudad Bolivar int, elk een geregeld betaalt, ook zijn troepen, en er in slaagt de vernielingen te doen vergeten, welke de ongeregelde benden van Castro hebben aangericht. Deze, bestaande uit de z g. Andinos (bewoners van het Andes-gebergte) zal men niet zoo spoedig weer hier zien, daar alle Venezolaansche oorlogs schepen door de geallieerden zijn ver nield of buitgemaakt en de toegang over land vcor hen onmogelijk is. Men is hier met dezen stand van zaken volkomen tevreden en wacht geduldig op het einde van de blokkade, dat naar alle waarschijnlijkheid ook het einde zal wezen van Castro's bewind." Aan het door generaal Botha uit gebracht verslag over de Europeesche reis der drie generaals ontleenen wij de volgende zinsneden over hun komst naar ons land en de andere door hen bezochte landen Naar ons oordeel, niet kun nende slagen bij den heer Chamber lain, besloten wij toen namens het volk een beroep op de geheele be schaafde wereld te doen. De liefdadig heid heeft geen grenzen en daarom bepaalden wij ons niet slechts tot een enkel land, maar beriepen ons toe op de filantropie van alle volkeren. In dit beroep verklaarden wij ons genegen de voornaamste steden van de oude wereld te bezoeken. Wij zijn toen in Nederland begonnen, en bezochten achtereenvolgens al de hoofdsteden. De gulheid der ontvangst die wij overal genoten is niet in woorden te verklaren. Overal werden wij vrien delijk ontvangen en geholpen. Wij werden werkdadiglijk in onze moei lijke taak bijgestaan door de burge meesters en andere plaatselijke be ambten der Hollandscho steden. Ieder gaf en hielp wat hij kon. Na Holland bezochten wij België, Frankrijk en en Duitschland. Ook in deze landen was onze ontvangst uitstekend har telijk Nadat wij Duitschland bezocht hadden, keerde generaal De Wet terug, ik werd ziek en generaal De la Rey was feitelijk de ziekste van ons allen, doch hij moest maar houden. Daarna kwam ons tweede onderhoud met den kolonialen secretaris van staat en dit liep veel gelukkiger af Een zonderling bericht verneemt het lldbl. v. Antwerpen uit Barcelona. Men zou namelijk een brief gevonden hebben van een anarchist Herman Martinez, aan zijne moeder gericht, en waarin hij verklaart te zijn aan gewezen om den koning der Belgen te dooden. Volgens een later telegram is te Barcelona een anarchist van Belgischen oorsprong aangehouden en heet hij Eugène Germain Martin. Hij erkende dat hem de zending was opgedragen den koning der Belgen te dooden. Hij heeft zijne opdracht niet kunnen vervullen, omdat hij verleden jaar bij de groote werkstakingen te Barcelona, was aangehouden ais propagandist. Men seint uit New-York aan ))de Standard:" De groote electnciteits fabriek aan den waterval te Niagara is totaal door brand vernield. De berichten omtrent den honger snood in de noordelijke provinciën van Zweden luiden nog allerdroevigst Wel deden de regeering en de lief dadigheid reeds veel tot leniging der ellende, wel werd reeds meer dan een half miljoen aan geld en voedsel ver strekt, doch nog altijd sterven be woners van honger. Kinderen uit de Noordelijke streken worden gezonden naar de Zuidelijke streken otn opgenomen te worden in liefdadige huisgezinnen. Voedsel voor liet vee is er niet zoodat de armo bevolking haar eenig eigendom ziet omkomen van ellende En al mocht zij de tegenwoordige crisis te boven komen, dan nog zal de armoede, waarin zij vervallen is vele jaren later zich nog doen gevoelen De Vesuvius is weer wat minder werkzaam dan eenige dagen geleden Er valt nog slechts wat heete asch in den omtrek van den krater. Uil de stad ziet men 's nachts alleen een gloed in de lucht, weerschijn van de lava in den krater. Een Italiaansch schip uit Massana dat in de Roode Zee langs de kust van Jemen voer, is door zeeroovers buitgemaakt. Lie Ilaliaansche regeering heeft van de regeering te Konstantinopel geëischt dat binnen veertien dagen het schip teruggegeven, de bemanning in vrijhei gestpld en de roovers gestraft moe- ton zijn. Men deelt aan Het Volk mede, dat van de gelegenheid door den nieuwen directeur-generaal der poste rijen en telegrafie opengesteld voor het geheele personeel orn klachten en grieven in te dienen, een zeer druk gebruik wordt gemaakt. De stukken komen bij 10-tallen daags binnen en men heeft aan het hoofdbestuur speciaal een ambtenaar moeten aan wijzen om ze te sorteerèn en te rangschikken. In Noord- en Zuid-Bolland reizen op 't oogenblik twee quasi-koopers van oudheden. Bij hen, die zulke voorwerpen bezitten, zoeken zij tal van voorwerpen uit, bieden fabelachtige sommen voor vodden, die niet de minste waarde hebben en een be- spottelijken prijs voor voorwerpen, die een groote waarde bezitten. En wat gebeurt dan? Dan hebben de heeren toevallig niet zooveel geld bij zich om de stukken, voor welke zij een ruesachtige som beweren te willen besteden, te betalen. Maar geen nood, zij zullen direct het geld gaan halen. Intusschen nemen zij de waardevolle voorwerpen, waarvoor zij een klein prijsje geven, al vast mee tegen contante betaling, want zóóveel hebben de heeren wel bij zich. De argelooze ver- kooper vindt dat goed, de voorwerpen van f5000 a 6000 waarde betaald met, laat ons zpggen f10 a f25 de heeren laten tevergeefs op zich wachten om de voorwerpen, waarvoor zij f500 of meer geboden hebben, af te halen. Bij het verlaten van de woningen kunnen zij zelfs hun handen niet thuis houden. We plaatsen 't bovenstaande ter waarschuwing; de heeren mochten ook onze Gouw een tot hun operatie- veld uitkiezen. PLAATSELIJKE BEK1CHTEA'. Ook onze gemeente heeft op verschillende wijze ongerief onder vonden ten gevolge der staking van het spoorwegpersoneel. Liet het zich eerst aanzien alsof hier niet zou worden gestaakt en was het treinenverkeer met de aan Amster dam naast grenzende stations tamelijk geregeld, toen des namiddags de machinist die een met infanterie ge laden trein naar Amsterdam moest vervoeren, zulks weigerde en van de locomotief stapte, werd door nage noeg alle beambten van de II. IJ. S. M. het werk neergelegd. De post. het Alg. Handelsblad en de Telegraaf werden per automobiel aangevoerd. Het geheele stations-emplacement werd daarop door politie en militairen afgezet en den geheelen nacht be waakt Des nachts te één uur werd in »de Arend", waar de Bestuuidershond zijn jaarfeest vierde, een door Oude geest aan de heer Resink verzonden telegram ontvangen, meldende dat de staking was geëindigd. De fees/avond door »U. D. I bij gelegenheid van haar eerste lustrum jl. Zaterdag aan genoodigden gegeven mag in alle opzichten als geslaagd worden beschouwd De tooneelstukjes werden met animo en verdienstelijk gespeeld, terwijl de ensernble-klasse dei muziekschool voor gepaste afwisseling zorgde. Een zeer geanimeerd bal besloot het feest dat nog lang bij onze jeug dige stadgenooten in herinnering zal blijven. In eene j I. Maandagavond in het Te Huis voor Militairen gehouden algemeene vergadering van de Afdee- ling «Amersfoort" van den Ned Militairen Bond, werd door Ds. Donner verslag uitgebracht over de werkzaam heden in het afgeloopen jaar, dat over het algemeen zeer gunstig luidde Volgens mededeeling van den penning meester G. J. A. A. baron van Heem stra sloot do rekening over 1902 met een nadeelig saldo van f60.De inkomsten bedroegen f1073.— en de uitgaven f 1133. In de plaats van den naar den Haag vertrokken heer L. G. baror. van Boetselaar werd tot bestuurslid gekozen ritmeester Jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg. Baron van Heemstra aan de beuit van aftreden werd herkozen. Ter gemeente-secretarie zijn voor belanghebbenden kosteloos ver krijgbaar formulieren ter mededeeling van den wensch om gebruik te maken van de gelegenheid tot het doen onderzoeken van voor uitvoer bestemd vleesch De aanvang van den keuringsdienst zal nader worden bekend gemaak De directie der Amersfoortsehe Trainwegmaatschappij deelt ons mede dat in den loop der maand Januaii werden vervoerd 5S98 betalende passa giers met een opbrengst van f513.87 of f9.21 per dagkilometer. Nemen wij nu in aanmerking dat het weder in da afgeloopen maand over het alge meen goed was te noemen en in dezelfde maand van het vorig jaar, lie zich kenmerkte door sneeuwval en slecht weder 5347 passagiers wei den vervoerd met eene opbrengst van f 4S2 695 of 8,65 per dagkilometer dan blijkt daaruit dat hoe langer hoe meer an dit plaatselijk veivoermiddel wordt gebruik gemaakt. Sedert j.l. Zondag is de gemeen telijke hondenvanger in functie. Men drage dus zorg dat geen hond zonder penning op de openbare straat komt, daar oppakken en afmaken dan het gevolg zijn. Aan het postkantoor alhier en de, daaronder ressorteerende, liulp- antoren werd gedurende de maand Januari 1903 ingelegd f35258,13' en terugbetaald f25469,285. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt het nummer 9725. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Januari 1903. Brieven. M Gerrits F. Bermans Hors P. Jansen S. v. Gelder Mej. v. Zanten J. B. van Veldhuyzen II. Sybrands H. Helsterman B. Stuuben Co. J. Wiebeung J. Telers P. Kist de Meer W. M indam II. v. d. Steen KI. Krostman H. Sprenger Amersfoort. Alkmaar. Amersfoort. Amsterdam. Briefkaarten. W. Hulsebos C. Prins D. Keekelaar J. Becker Apeldoorn. Bunnik. Eist. Groningen. Nijkerk. Nijmegen. Utrecht. Rotterdam. Antwerpen. Amsterdam. Utrecht. Cöln. Luitenant-ingenieur G. A. Meijer, van den staf der genie te Amersfoort, wordt I Maart overgpplaalst naar het korps genietroepen le Utrecht. Bij Kon. besluit van 14Januari is bepaald, dat de Wet van 24 Juni 1001 (Stbl. no. 150) tot regeling van de Landweer en van de opliprting de Schutterijen, in werking treedt op 1 April 1903. Aan den heer E. P. J. Smith architect alhier is door B. en W. van Elburg opgedragen het maken der plannen met begrooting voor den ver bouw der 2e openbare Lagere school aldaar. De voetbalwedstrijd tusschen «Quick", van alhier, en «Volharding" welke Zondag te Amsterdam zou zij gespeeld, ging nietdooromdat «Quick' niet opkwam. liet «Hdbld" weet daaromtrent te melden «Volharding zal, door de groote schade, welke zij hierdoor ondervond de straf eischen als voorgeschreven in art. 120 van het Huishoudelijk reglement van den Nederlandschen Voetbal Bond. Indien «Quickdit jaar dus nog éen keer niet opkomt, zal zij tot de tweede klasse wordei gedegradeeid". Zoo'n vaart zal het nog niet nemen. Door den verstoorden treinenloop zijn heel wat wedstrijden niet gespeeld kunnen worden; zeer terecht ver boden de ouders den spelers op reis te gaan. Maar wel jammer is 't, dat «Quck" niet af-seinde; nu toch be loopt zij grooten kans de rond f 100 nadeel wegens gemiste entree's, aan «Volharding" te moeten vergoeden 371e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 2 en 3 Febr. 1903. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 400 op No. 13517. Prijs van f 200 op No. 9362. Prijzen van f70. 187 6074 7108 9331 9823 9825 11193 11227 13508 13514 15988 17776 17846 19469 19475 en 19493. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 151 164 185 189 198 1491 1498 1897 6052 6065 6070 6072 6089 6090 7117 7122 7140 9354 9363 9826 9827 9836 9837 9844 9845 11187 11217 11243 13535 15987 15989 15997 17754 17779 17849 17866 17869 19466 19467 19468 19482 en 19488. Een lioteldief. Een commissionnair van een dei- voornaamste hotels te Antwerpen riep de hulp der politie te Rotterdam in ter opsporing van een Oostenrijker, lie het hotel van zijn patroon vroeg tijdig bad verlaten, den trein nemende naar Rotterdam, en vermoedelijk de dader is van een in het hotel ge- pleegden diefstal van een gouden horloge met dito ketting en andere ostbaarheden, aan een der logés toe- behoorende. Werkelijk werd de Oosten rijker bier gevonden, in het hotel de France, op het punt van naar Amster dam le vertrekken. Gebracht naar het hoofdbureau van politic, zeide hij te zijn gekomen uit Argentinië en te heeten A. Catte. Dit is vermoedelijk een valsche naam, aangezien hij zich geheel anders noemde, toen hij te Antwerpen verblijf hield. Papieren waaruit zijn ware naam zou kunnen blijken, heeft hij niet in zijn bezit. Op het hoofdbureau van politie werden in het bezit van dezen keurig gekleeden vreemdeling gevonden de te Antwerpen in hel hótel gestolen oorwerpen. Doch bovendien had hij nog vele andere bijouterieën, gouden en zilveren voor-werpen in zijn bezit, vermoedelijk eveneens gestolen hoe wel hij beweert dat die voorwerpen van zijne zusters, ouders en andere familieden zijn, wier geheele bijouterie- schat hij dan bij zich zou dragen Voorts had hij ook een allerliefst reis- taschje bij zich, waarin zich bevonden een breekijzer en eenige loopers. In zijn vestzak droeg deze internationale öteldief een fijn knijptangetje, om horlogekettingen als anderszins af te knijpen De man is naar het huis van bewaring overgebracht, waar hij ter nadere beschikking blijft. Het ophoopen van groote vermogens. Het senaatslid voor Massachusetts Hoar heeft in 't begin dezer maand oen merkwaardige rede gehouden over de ophooping van ongehoorde ver mogens en de daarmee verbonden geiaren voor de republiek. Hij ver klaarde dat de man met 100 miljoen dollars er reeds is (daarmee bedoelde hij blijkbaar John D Rockefeller), en hij uitte de gegronde vrees, dat en kele personen of famihën met zulke ongehoorde bezittingen een verderfe- lijken invloed op de lotgevallen der republiek zouden kunnen uitoefenen. Nog gevaarlijker zijn echter zoo betoogde Hoar rle groote corpo- ratiën, de trusts, die niet slechts iedere vrije uiting van de economi sche bedrijvigheid trachten te ver stikken, maar die ook in politiek op zicht zich reeds doen gevoelen Spre ker voorzag den tijd, dat de republiek door de leiders van deze reuzencor- poratiën nog eens geregeerd zou wor den. Daarom moet zoo spoedig mo gelijk iets gebeuren om aan de werkzaamheden der trusts een grens te stellen. Met dat doel nu heeft Hoar een wetsontwerp gereed gemaakt dat, naar hij meent, aan de grove misbruiken paal en perk zal stellen. Vooreerst stelt hij de voorwaarde, dat de z.g. trusts en alle firma's, die tusschen- staats- of uitvoerhandel drijven, ver plicht zullen zijn om jaarlijks den staat van hun bedrijf en vei mogen te publi- ceeren en ten tweede, dat gevoelige stralfen zulke personen zullen treilen, die zich tot onderdrukking van de vrije concurrentie of het creëeren van monopolies verbinden Aan personen of corporatiën, die de wet meei malen overtreden hebben, kan het verder uitoefenen van eenig bedrijf ontzegd en verhinderd worden. In het wets ontwerp is de per soonlijke aansprake lijkheid van de bestuursleden of com missarissen eener corporatie zoowel in slrafrechtelijken als in burgerrechte lijken zin, uitdrukkelijk vastgesteld Do bill van Iloar. zal vermoedelijk in deze congreszitling geen wet wor den, daar het congres nog met te veel anderen wetgevenden arbeid over laden is. In Duitschland heeft men zooals bekend is, veel over voor standbeelden en dergelijke. De correspondent van het «Han delsblad" te Berlijn schrijft oa.: Geen wonder dan ook dat nooit zooveel standbeelden verrezen, noch zooveel ridderorden verleend zijn als in de laatste jaren. Waar een open plek is die te klein wordt geacht voor een kerk zetten we een standbeeld. In de Tiergarten is een heele allee van standbeelden verrezen, in de Siegesallee. En er komen er nog meer bij. Van Keizer Wilhelm I zijn in de laatste twaalf jaar ruim drie honderd standbeelden gemaakt en geplaatst. Deze drie honderd standbeelden heb ben ongeveer twintig millioen mark gekoot. Nog niet lang geleden werden van den ouden Frits twaalf stand beelden te gelijk besteld, een er van is cadeau gedaan aan vriend Jonathan en zal nu ergens in een Amerikaan- schen tuin aan het oog worden ont trokken. En zoo gaat het maar door alles en gros. Met de ridderorden is het evenzoo gesteld. De vorige week verleende de keizer op één dag den dag van het z g. «Ordenfest", niet minder dan 280U ridderorden te gelijk. Twee-duizend-acht-honderd Duit- sclie borsten op één dag versierd Nu zijn er blijkbaar geen borsten meer over, waardig belint en bestrikt te worden. Men scbijnt tot de uiterste grens te zijn gekomen. Om echter toch in de gewoonte te blijven heelt men er iets anders op gevonden. Waar geen menschen gedecoreerd iunnen worden, is men met het decoreeren van schepen begonnen. De Reichsanreiziger deelde Woens dag mede dat aan Z.M. kanonneerboot Itles, ter herinnering aan de bestor ming der Takoe-forten op 17 Juni 1900 de orde «pour le mérire" is verleend. Het schip moet de orde op twee manieren dragen. Eerst op den knop van den vlaggestok en vervol gens op den voorsteven op den voor steven ter grootte van een mansper soon. Dat is op zich zelf al weer iels nieuws, een ridderorde van zes voet hoog! Ach, rabbi Joseph ben Akiba, uw roem is vervlogen, er is wel iets nieuws onder de zon.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2