BINNENLAND. BUITEN LAND. door mij geen bepaalde hoeveelheid cokes gedurende den zomer van 1902 van hen was betrokken, mij noodzaakten, tot den hoogsten prijs hun aanbieding te accep teeren. Redenen waarom requestrant de Ge meente verzoekt, schadeloos te worden gesteld voor de niet-geleverde vier duizend twee honderd (4200) Hectoliter cokes h fO.10 per Hectoliter, aangezien de overeenkomst door den Directeur, alshandelende voor deGemeente, met mij gesloten, niet ten koste van een burger der Gemeente zonder gegronde redenen kan worden te niet gedaan, 't welk doende, enz. De heer Gerritsen vind de besehuldiging tegen den directeur der gasfabriek van zoo ernstigen aard, dat hij B. en W. in overweging geeft den requestrant per soonlijk te hooren. De voorzitter zegt een grondig onder zoek toe. Wethouder Visser, tevens voorzitter der gascommissie ontkent beslist dat er eenig contract tusschen requestrant en de gemeente-gasfabriek heeft bestaan. De voorzitter stelt voor de discussion hier over te staken en de zaak na advies van B. en W. in de volgende vergadering af te doen. Aan de orde komt punt 1 der agenda: Voorstel tot onttrekkking van terreinen aan den openbaren dienst en verpachting tijdens de jaarmarkt 1903. Dit voorstel luidende om gedurende het tijdvak van 14 tot 28 October 1903 aan den openbaren dienst te onttrekken: a. eene oppervlakte van hoogstens 400 M1. op den Hof bij het Pepersteegje, b. eene oppervlakte van hoogstens 113 M-' op den Hof bij de Lavendelstraat, c. idem 400 M!. op de Appelmarkt. d. idem 225 M!. op de Groenmarkt, e. idem 70 M1. op den Hof nabij de Vijverstraat, f—j. idem resp. van 50, 30, 30,100 en 100 MJ. op den Hof, en voorts Burgemeester en Wethouders te machtigen le. tot onderhandsche verpachting dier terreinen voor gemeld tijdvak en wel: die sub a voor minstens f2500 b - 850 c - 175 d - 175 6 IJ p - 35 n n 11 n n UKJ i "175 j - 175 2e. tot openbare verpachting dier ter reinen voor gemeld tijdvak, voor 't geval geen aanbiedingen voor ëen of meer der standplaatsen tot 'tsub 1 vermelde bedrag vóór het door Burgemeester en Wethou ders te bepalen tijdstip worden ontvangen, wordt z.h.st. goedgekeurd, nadat de voor zitter heeft, medegedeeld reeds een aan bieding van f2500.— te hebben ontvangen van Tewe, voor het plaatsen van een stoomcaroussel, welk aanbod later echter werd ingetrokken. Aan de orde komt het navolgend request, in de vorige vergadering gesteld in handen van B. en W. om advies: Aan den Gemeenteraad van Amersfoort. Edelachtbare Heeren! Geeft beleefdelijk te kennen de weduwe G. Coenen geboren Putman, handelaarster in brandstoffen, wonende te Amersfoort aan de Lieve Vrouwestraat No. 47, dat zij gedurende het gansche jaar onge veer van de Gemeentelijke gasfabriek cokes heeft betrokken op de door Burge meester en Wethouders vastgestelde con ditiën, volgens welke bij afname van minstens 50 Hectoliters in eens 10 pCt. en bij afname van minstens 200 Hectoliter in een 10 cents per Hectoliter reductie op den prijs werd verleend; dat zij zich had voorgenomen, op voor melde conditiën ook gedurende de winter maanden de voor haar handel benoodigde cokes van de fabriek te betrekken, dien tengevolge aan hare clientèle heeft mede gedeeld, dat zij die brandstof tegen fabrieks prijs kon leveren, en geen gebruik heeft gemaakt van de aanbiedingen tot cokes levering haar in den zomer door firma's, met wie zij vroeger handelde, gedaan; dat, nu zij eergisteren weder eene be stellingvan 200 Hectoliters deed, haar door den Directeur werd medegedeeld, dat de bovenbedoelde bepaling omtrent reductie op den koopprijs door Burgemeester en Wethouders was ingetrokken en zij het zelfde bedrag, als van particulieren gevor derd wordende, had te betalen; dat zij door een en ander in moeilijke omstandigheden is geraakt: omstandig heden waaruit niet onaanzienlijk nadeel voor haar voortvloeit; dat zij toch, wil zij hare clientèle vol gens de gedane toezegging bedienen, aan de leverantie niets kan verdienen, in enkele gevallen geld daar bij passen moet. Redenen waarom zij Uwen Raad beleef delijk verzoekt, Burgemeester en Wet houders te willen uitnoodigen, voormelde reductiebepaling in het leven terug te roepen, met conditie, dat over den koop prijs van de inmiddels betrokken cokes de reductie alsnog zal worden verleend, of. zoo noodig, zelf te dier zake bepalingen van stabielen aard vast te stellen. Hetwelk doende, enz. Wed. G. COENEN. Amebsfookt, 22 November 1902. De gascommissie, daaromtrent om ad vies verzocht, vermeent dat door de requestrante geen aanspraak op eene tegemoetkoming oi reductie voor de sedert 20 November van de gasfabriek betrokken gekochte cokes gemaakt kan worden, omdat haar den 16. October j.l. door de fabriek werd medegedeeld, dat elke reductie voor het vervolg wordt ingetrokken en zij dit trouwens ook uit de publicatie van Burgemeester en Wethouders- dd. 15 October had kunnen lezen. Dat zjj gedurende den zomer zich niet heeft gedekt door voorkoop van de fabriek tot lageren prijs en reductie, zooals haar door den Directeur persoonlijk nog in September werd aangeraden, is niet aan ons te wijten; waarschijnlijk speculeerde die firma op nbg lager aanbiedingen, zoo dat de gevolgen van die mislukte specu latie o. i. voor hare rekening dienen te blijven en er geen sprake kan zijn van eenige tegemoetkoming dezerzijds. Boven dien meent de commissie te mogen op merken dat de vroeger bestaande korting alleen kon worden toegepast bij aflevering van 200 mud in eens en wanneer er geen voorraad was, zooals nude laatste maanden er ook geen 200 mud in eens kon afge leverd worden en dus ook van toepassing der korting geen sprake kon zijn. De commissie adviseert vervolgens voor eerst geen reductie voor inkoop van grootere hoeveelheden in het leven te roepen, met het oog op de geregelde goede afname der cokes. Naar aanleiding van dit advies stellen B. en W. voor aan requestrant mede te deelen, dat, in verband met de op 15 October 1.1. gedane publicatie, mede te deelen, dat voor inwilliging van haar ver zoek geentermen kunnen worden gevonden. De heer Gerritsen toegevende dat de klacht van requestrante ongegrond is, meent in twijfel te mogen trekken of de gascommissie wel goed heeft gezien door den handel geheel uit te sluiten. Het gevolg daarvan zal zijn, dat concurrentie van buitenaf in het leven wordt geroepen en de gemeente later wellicht voor het feit zal staan, dat zij in den zomer met een groote hoeveelheid cokes blijft zitten. Wethouder Visser zegt dat reeds allerlei faciliteiten en reductie aan den handel gegeven zijn en dat het hem spijt, dat zulks gebeurd is, om de treurige resul taten die het heeft opgeleverd. De hande laren toch speculeeren steeds op nbg lager prijzen. Gevaar voor overhouden is er niet daar de fabriek afnemers genoeg heeft. De heer Kleber wijst op de onbillijkheid dat als de handelaars door groote korting tot koopen werden aangelokt, de parti culiere afnemers met leege handen zullen moeten worden weggezonden. De heer Gerritsen blijft er bij, dat de fabriek in het warme jaargetijde de koop lieden zal noodig hebben en wanneer deze elders contracten sloten de gemeente het kind van de rekening wordt. De heer Visser vreest die concurrentie niet daar de fabriek toch niet kan voorzien in de behoefte voor de geheele gemeente. Zonder hoofdei, stemming wordt daarop conform het advies van B. en W. besloten. An de orde komt eene missieve van de Commissie van Toezicht op het L. O. om haar jaarlijks een bedrag van honderd gulden toe te kennen ter bezoldiging van een secretaris. Op voorstel van den heer Gerritsen, die mededeeltdatdecommissie bezig is haar reglement te veranderen, wordt besloten dit punt in een volgende vergadering te behandelen. Punt IV der agenda: Voorstel tot wijziging der pensioenverordening in ver band met de in werking treding der Ongevallenwet. Z.h.st. besluit de Raad conform het advies van B. en W. om de verordening te wijzigen door tusschen de artikelen 13 en 14 in te voegen een artikel 13bis luidende als volgt: Indien aan een ambtenaar of bediende voor den dag, waarop zijn pensioen in gaat een ongeval overkomt, dat hem krachtens de Ongevallenwet aanspraak geeft op uitkeeringen, wordt het pensioen met hetgeen hij krachtens deze wet geniet, verminderd. De krachtens die wet verleende genees- of heelkundige behandeling, of vergoeding daarvoor, wordt niet in mindering ge bracht. Krachtens artikel 11 van het Koninklijk Besluit d.d. 19 November 1900 (Staatsblad No. 202) is de Gemeenteraad verplicht, binnen twee maanden na het verstrijken van het dienstjaar, aan GedeputeerdeStaten verslag uit te brengen aangaande de wijze, waarop het op de Gemeente begrooting toegestane bedrag voor het in artikel 35 der Leerplichtwet omschreven doel, is besteed. Dat verslag wordt door den Raad in afschrift medegedeeld aan den Districts schoolopziener. In verband met de door de Commissie van Kindervoeding verstrekte gegevens, wordt het navolgend ontwerp-verslag door B. en W. ter vaststelling aan den Raad aangeboden Aan Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht. De Gemeenteraad van Amersfoort, Gevolg gevende aan het voorschrift van art. 11 van het Koninklijk Besluit van 19 November 1900 (Staatsblad 202), heeft de eer UEdelGrootAchtbaren te berichten, dat onder volgnummer 145bis der Gemeente-begrooting voor het jaar 1902, voor subsidie aan Vereenigingen of Commissiën, die zich het verstrekken van voeding en kleeding ter bevordering van schoolbezoek ten doel stellen, een bedrag van f75 is toegestaan. Bij Raadsbesluit van 21 Januari 1902 werd aan de Commissie van Kindervoeding te Amersfoort een subsidie van f75 voor het jaar 1902 verleend onder de volgende voorwaarden le. dat aan het einde van het jaar (uiterlijk 31 December) aan den Raad rekening zal worden gedaan van de wijze, waarop het geld, waarover de commissie ten behoeve van het verstrekken van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen beschikt, is besteed; 2e. dat de commissie binnen éen maand na heden aan het College van Burgemeester en Wethouderseeneschriftelijke verklaring inlevert, waarbij zij zich verbindt, niet af te wijken van de regeling genoemd in artikelen 6, 7 en 8 van voormeld Kon. Besluit. 3e. dat het subsidie niet wordt uit betaald voordat de sub 2 genoemde ver klaring is ingeleverd, welke voorwaarden door die commissie zijn aangenomen. De commissie heeft bericht, dat door haar gehandeld wordt overeenkomstig het bepaalde in art. 35, 2e alinea, der Leer plichtwet, zoomede in art. 6, 2e lid, en art. 8 van het Koninklijk Besluit van 19 November 1900 (Staatsblad No. 202) en dat zij kleeding en voedsel verstrekt aan die schoolkinderen, van wie geacht kan worden dat het onderwijs, zonder die voeding en zonder die kleeding, minder resultaat zou hebben dan thans het geval is. Zij heeft aan den Raad rekening gedaan van de wijze waarop het geld, waarover zij ten behoeve van het verstrekken van voeding en kleeding aan schoolkinderen beschikt, is besteed. Uit die rekening blijkt, dat door haar in het afgeloopen jaar o.a. is uitgegeven, aan voedingsmiddelen f564.86 en aan kleeding flll'.2ö en dat in het geheel in 78 dagen aan 9265 kinderen voedsel is verstrekt, zoodat gemiddeld 119 kinderen aan de voeding enz. hebben deelgenomen. De uitgaven der commissie bedragen f863.50, of gemiddeld per kind en per jaar f i.25s. Zonder hoofdei, omvraag of stemming hecht de Raad zijn goedkeuring aan dit verslag. De afwatering der woningen van de zoogenaamde „Bouwmaatschappij" nabij den Bisschopsweg, laat veel tewenschen over; de bodem wordt daar ernstig ver ontreinigd. Volgens opgave van de Ge zondheids-commissie moet de toestand aldaar voor de gezondheid schadelijk ge acht worden. Met deze commissie zijn B. en W. van oordeel, dat alleen afdoende verbetering kan worden aangebracht, indien in den Arnhemschen weg een riool wordt gelegd en deze perceelen aan dit riool worden aangesloten. De kosten van een riool in den Arn hemschen weg, van de Bouwmaatschappij tot de Aldegondestraat, zullen volgens raming van den Gemeente-architect f 150 bedragen. Het Dag. Best. stelt daarom den Raad voor hen te machtigen dit riool aan te leggen indien van het Rijk, als eigenaar van den weg, de noodige toestemming kan worden verkregen. Zoodra dit riool zal zijn gelegd, zullen de eigenaren worden aangeschreven de noodige aansluitingen daarop aan te brengen. Z.h.st. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. De Raad benoemt daarna met op één na algemeene stemmen (een briefje was blanco) de heer J. D. Lammerts van Bueren, op diens verzoek, tot makelaar. Het 3e Suppletoir Kohier der inkom stenbelasting, dienst 1902, wordt daarop z.h.st. vastgesteld tot een bedrag van f 137.50. De voorzitter kondigt daarop geheime zitting aan. Na heropening der deuren wordt het laatste punt der agenda: de aankoop van een strookje grond van 17 MJ. aan het driepuntje op den Soesterweg bij de Korte Bergstraat en de Stationsstraat voor f950.— door L. Kortbeek met 13 tegen 2 stemmen (die van de wethouders-voor- stellers) verworpen, waarna de voorzitter de vergadering sluit. Dc Burgemeester van Amers foort brengt ter kennis dat krach tens telegraphische mcdcdeeling van den heer Minister van Oorlog van den 5den Februari II. de verlofgan gers der lichtingen van 1900 en 1901 behoorende tot de regimenten infanterie en tot het korps genie troepen, den tienden Februari 1903, uiterlijk om 4 uur des namiddags, onder de wapenen moeten komen. De verlofgangers, die door sta king hun korps niet kunnen herei ken, moeten zich aanmelden in het meest nabij gelegen garnizoen. In de j h Donderdagavond gehouden vergadering der vereeniging „Handel en Nijverheid" wordt met algem. stemmen besloten een request te zenden aan den directeur-generaal der posterijen om de eerste postbestelling te bestendigen op 7-30 des ochtends. Aan den directeur van het postkantoor zal worden verzocht in die bestelling geen wissels ter incassee- ring meer mede te geven, ten einde de bezorging der poststukken nietnoodeloos te vertragen. In zake de ophanden hereeniging der rijscholen voor Cavallerie en Artillerie en het eventueel verplaatsen daarvan naar elders, deelde het bestuur mede, reeds saraensprekingen te hebben gehouden met burgerlijke en militaire autoriteiten en voornemens te zijn, zoodra het zaak is, handelend op te treden, ten einde deze inrichting voor Amersfoort te behouden. Naar aanleiding eener in een vorige vergadering gemaakte opmerking in zake den gasprijs voor grootverbruikers, heeft het bestuur zich tot andere plaatsen van gelijke toestand als Amersfoort om voor lichting gewend, doch nog niet alle ge- wenschte inlichtingen ontvangen. Gevraagd werd nog of met te bewerken zou z(jn dat waggons, die gelost moeten worden, vroeger dan des ochtends half negen ter beschikking worden gesteld. Krijgt men eenige waggons te gelijk aan dan is het toch niet mogelijk deze op een dag te lossen. Het bestuur deed toezeg ging hieromtrent te zullen informeeren en later rapport uit te brengen. Voor de vacature in de Provinciale Staten ontstaan door het overlijden van mr. S. J. van Geuns zijn in Utrecht I officipel candidaal gesteld mr. L. van Uier (lib.) en dr. J. Giijns (anti-rev.) De stemming in dat district heeft Dinsdag 17 dezer plaats. Blijkens het daarnaar ingesteld onderzoek zijn in deze Gemeente 3200 kinderen van 7 tot 1*2 jaar, die dus vallen in de termen der Leerplichtwet Bij kon. besluit zijn bevorderd tol le luitenant bij hel 5e regiment de 2e luitenants H P van den IJuin van Heyst en A. J. A. Busquet, van het koi ps. Tot le luitenant bij het le regiment veld-artillerie is bevordert! de 2e luitenant A. D. Putman Cramer, van het korps. Op den voet even als in vorige jaren worden van Juli tot September weder cadetten-sergeant en cadetten- korporaal der Kon. Militaire Academie ie Breda gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie en het le regiment infanterie en het le regiment veld aitillerie alhier tot het bijwonen der practische oefeningen. Bij het 5e regiment infanterie alhier zullen worden ingedeeld der lichting 1003 160 miliciens uit Overijsel. 80 uit Friesland, 55 uit Drenthe, 35 uit Utrecht en 30 uit Gelderland. De vergadering der plaatselijke afdeeling van den »Kon. Nederland- schen Bond van oud-onderofficieren" wordt aanstaanden Maandagavond in «Café Otte" gehouden. tiaar schietvereeniging «Wdhelmina" houdt Zaterdag een feestelijke bijeen komst in »De Arend" De plaatselijke afdeeling van den «Volksbond". vereeniging tegen drank misbruik, zal haar jaarvergadering houden op Donderdag 12 dezer in «Ons Huis". Aan den sergeant-titulair W. Idzenga, van liet 5e Regiment infan terie, is op zijn verzoek een vervioegd ontslag uil den dienst verleend, onder voorwaarden dal hij opnieuw eene verbintenis aangaat als reserve ser geant bij de 2e catagorie van het Reservekader. De sergeant N. Alberti van het 5e Regiment infanterie wordt den löden Februari a.s overgeplaatst bij het Regiment Grenadiers en Jagers en wei kzaam gesteld bij het vaste personeel van de Normaal Schietschool. Aan den adjudant-onderofficier C. W. Bauling van het 5e Regiment infanterie alhier is de gouden medaille voor 36 jaren trouwen militaire dienst toegekend. Het eereteeken zal den 20 Februari e.k. aan hem op eene plechtige wijze worden uitgereikt. Aan den milicien E P. van Swelheim der lichting van 1902 is opnieuw ontheffing van den werkelij- ken dienst verleend tot 1 Maart 1905 Aan de uitnoodiging om op te ti eden als Beschermheer van liet Symfonie-Orkest Jubal, dat reeds een doitigtal werkende leden telt, heelt de Edelachlbaie heer Jlir J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, wel willend voldaan. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor altiier verzoekt ons inede te deelen, dat de post- en de hulpkantoren voor den dienst der Rijksverzekeringsbank geopend zijn op de werkdagen gedurende denzelfden tijd, waarop zij voor den dienst der postwissels zijn opengesteld. Te Amersfoort dus op werkdagen ran 8Vi v.m. lot 2'/> n.m. Morgen, Zondag 8 Februari, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer II. Overgooi*, ter vei vanging van wijlen den hoer J. B 11. Vermolen, door den Aartsbisschop van Utrecht tot lid van het R. IC Parochiaal Armbestuur werd benoemd. Tot vice-president van dit Bestuur werd hij aangewezen, toen wijlen de heer dr. J. P. Smits in 1896 als zoodanig aftrad. Voorzeker zal de 8. Febr. een dag zijn van aangename herinnering voor den Jubilaris, bij de gedachte in den loop dier 25 jaren steeds met ijver en toewijding deze functie te hebben waargenomen. Aan de veemarkt van Woensdag werden 50 stuks vee aangevoerd. De prijzen waren, voor: Vette koeien fa Guste koeien f150 a f170 Kalfkoeien f180 a f200 Kalfvaarzen 145 a f155, Pinken a Pink- stieren f60 a f70. Hoogland. In deze week is alhier overleden Vrouw Boiterblom,de oudste inwoonster onzer gemeente. Zij was geboren in 1807 en had dus den ouderdom van bijna 96 jaren bereikt. De goede, oude vrouw was nog bij zonder kras en zeer opgewekt. Als een bewijs van haar sterk geheugen kan dienon, dat zij de Latijnsche ge zangen, die zij vroeger op het koor meegezongen had. nog van buiten kende 87le STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 46 Febr. 1903. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Lectwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f1000 op No. 9822. Prijzen van f70. 184 1497 1876 1884 7102 7106 7U4 9359 9375 9376 11206 15972 15998 en 19474. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 152 155 166 171 192 197 1479 1877 6068 6073 6088 7129 7131 7133 7134 9342 9355 9380 9832 9841 11201 11241 13532 17768 17842 en 17853. De Stakingen. Woensdag is een extra-nummer verschenen vari liet orgaan der Neder- landsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel. Aan het hoofd van het blad komt de volgende oflicieele mededeeling voor: liet hoofdbestuur derNederlandsche Vereenigingen van spoor- en tram wegpersoneel deelt hierbij aan alle afdeelingen en correspondentschappen mede, dat de meest nauwgezette voor zorgsmaatregelen moeten worden ge nomen om in staat te zijn oogen- hlikkelijk den arbeid neer te leggen, zoodra er bericht komt van het hoofd bestuur. In de allereerste plaats geldt dit voor het spoor- en tramwegpersoneel te Den Haag, terwijl de personeelen van de lijn Haarlem Rotterdam en Gouda Den Haag zich gereed moeten houden op de eerste aanmaning naar Den Haag te vertrekken. De maatregelen dienen om te voor komen, dat de Volksvertegenwoor diging een wet aanneemt, waai bij ons het recht tot staken wordt ontnomen. Men beware echter zijn kalmte, wacbte de geheime instructie af en doe niet zonder order van het bestuur. (get.) F. H. PETTER. J. OUDEGEEST. Men meldt uit Den Haag: De Ministers hielden de jongstver- loopen dagen eenige samenkomsten ten huize van dei. Minister van Binnen- landsche Zaken. Aan het departement van Oorlog woidt druk gewelkt in verband met de oproeping der verlofgangers en de voorbereiding van andere maatregelen. Verschillende beambten der Hol- landsche Spoor te 's-Gravenhage, leden van den Bond van Spoor- en Tramweg personeel hebben wegens niet-instem- ining inet het jongste optreden van den Bond voor het lidmaatschap be dankt. Naar de Tel. verneemt heeft de enquête onder het personeel, door den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie ingesteld, reeds tot resultaat gehad, dat enkele gegrond gebleken klachten zijn weggenomen. Het onderzoek is nog in gang. Naar wij van het Bestuur ver nemen zal het 40 jarig Jubileum-fee-.t van de Vereeniging «Christelijk Nationaal Zendingsfeest" D. V. worden gehouden op Woensdag den 17 Juni a.s., op het schoone «Overgoed van Vollenhoven" te Zeist, daartoe met de grootste bereidwilligheid door Mevrouw Knuppel beschikbaargesteld. Eigenaardig is zeker, dat juist in deze streken de bakermat der nu zoo gewaardeerde Zendingsfeesten ligt. Op de vervroeging van het feest naar het midden van Juni wordt in het bijzonder de aandacht gevestigd. De Russische metereologen zien met angstige belangstelling de groote ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2