BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Dr. Jameson, die met zijn zieken vriend Alfred Beit naar Engeland is gekomen heeft verklaard, dat hij den laatsten van dezen maand naar Kaap stad terugkeert »met het oog op de belangrijke gebeurtenissen die aan de Kaap te wachten zijn." Koning Eduard is voornemens, aan staanden Dinsdag in persoon de nieuwe parlementszitting te openen. Indien de troonrede geen hervor ming in dien geest aankondigt, zal het parlementslid Becket een amen dement voorstellen, verklarende dal de inrichting van het Britsche legei niet beantwoordt aan de behoeften van het rijk, en dat de vermeerdering van uitgaven ten behoeve van het leger, in den laatsten tijd, volstrekt geen evenredige versterking der weer middelen ten gevolge hebben gehad. Gisteren is voor de jury te Leipzig voor den tweeden keer de vervolging behandeld, ingesteld tegen de direc teuren en commissarissen der ge failleerde Leipziger Bank. In Juni jl was de directeur Exner tot 5 jaar tuchthuisstraf en zijn collega dr Gentsch tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld, terwijl de commissarissen er met boeten van 5000 tot 18.0J0 mark afkwamen. Alleen de heer Exner en een (intusschen overleden) der com missarissen kwamen in beroep bij het hoogste gerechtshof, dat het vonrds wegens een formeele reden vernietigde. De aanklacht wegens bedriegelijk bank breuk tegen Exner moet daarom ge heel opnieuw worden behandeld, waar mede vermoedelijk 3 weken zullen gemoeid zijn, Men verwachtte, dat de beklaagde wraking zou opwerpen van den voorzitter, als niet onpartijdig; wordt dit toegewezen, dan zou de behandeling moeten worden verdaagd, totdat een andere voorzitter zich op de hoogte heeft gesteld, wat wegens het ingewikkelde van dit proces maan den kan duren. In de Tweede Kamerzitting van 21 Febr. is tot dusver slechts aari de orde gesteld het trekken der afdee- lingen. Het 20-jarig bestaan van den N. W. B. De Bondsfeesten te Utrecht ter gelegenheid van onze jaai lijksche alge- meene vergadering hebben zooveel weerklank gevonden, dat al onze leden thans we! belangstellend zullen zijn te vernemen wanneer en waar de feesten ter gelegenheid van onze volgende jaarvergadering en het 20 jarrg Bondsjubileum gevierd zullen worden, zegt De Kampioen. Het is ons dus aangenaam daar omtrent alvast het een en ander te kunnen berichten. Arnhem zal dit jaar de feesstad zijn en in het laatst van Juni zullen we daarheen in dichte drommen per fiets optrekken. Zooals men weet, wordr dit jaar het groote Toer-congres dei' L. I. A. T. in ons land gehouden Om de vertegenwoordigers der buiten- landsche Bonden in de gelegenheid te stellen, aan onze feesten deel te nemen, zullen deze een aanvang nemen een dag na afloop van het Congres. Aangenaam is het ons, nu reeds te kunnen mededeelen, dat ons Bonds- bestuur op den eersten feestdag door het gemeentebestuur van Arnhem officieel ten Stadhuize zal worden ontvangen. De opmarsch naar de feeststad zal evenals het vorig jaar met groote zorg worden voorbereid. Uit alle oor den van ons land zullen bondstochten naar Arnhem worden georganiseerd er worden schitterende avondfeesten op touw gezet, kortom de plannen, die in overweging zijn, voorspellen blijde dagen. De geruchten omtrent het voor nemen tot vorming van een ministerie van landsverdediging, nemen vasteren vorm aan. Er zouden onder generaal Bergansius als minister van het ver- eenigde departement een directeur van oorlog en een diiecteur van marine worden benoemd. Voor oorlog hoorden wij generaal Kool noemen, voor marine den heer Sluyterman, wiens naam reeds met de vacature voor marine in verband is gebracht. Voor het recht van staken. Onderteekend door de heeren Pet ter en Oudegeest is een oproep ver schenen aan de hoofdbesturen van alle Nederlandsche vakbonden met hun landelijke vertegenwoordiging, benevens de twee groote groepen uil de arbeidersbeweging, nl. de Vrije Socialisten en de S D. A. P., om te verschijnen op een vergadering op Vrijdagavond a.s., in het gebouw van den A. N. D. B. te Amsterdam, ten einde te overleggen, wat te doen staat tegen een waarschijnlijk door de Re geering beraamden aanslag op het recht van staken Immers, er is vol gens den oproep, waarin ook op de samentrekking van troepen wordt ge wezen, grond voor de vrees, dat een wet in dien geest van toepassing zal zijn niet slechts op het spoorweg personeel, maar ook op dat van post en telegraphie, gas- en waterleiding, transportarbeiders enz. Onze uitvoer naar België. België koopt al zijn vee in ons land In 1902 zijn niet minder dan 57.293 stuks vee van hier naar België uit gevoerd. I n vette ossen is de uitvoer afnemend, in melkkoeien en vette koeien toe nemend, dank zij den goeden gezond heidstoestand van ons vee. Aan invoer rechten op de Belgische grens werd verleden jaar 1.160.000 francs betaald of gemiddeld ruim 19 fr. per koe. Ook onze handel in schapen en larnrneien met België blijft steeds belangrijk en neemt ieder jaar toe. Vooral onze lammeren zijn in België zeer gezocht. We verkochten verleden jaar bijna 02 millioen aardappelen aan onze zuidelijke nabuien. Deze voerden ze voor een deel weer uit naar Engeland en Noord-Amerika. Kunnen onze ver bouwers niet rechtstreeks naar die goede klanten zenden? Ook boter, kaas en vlas zenden we in groote hoeveelheid naar België De pogingen gedurende de laatste jaren door den commandant van tiet koloniaal werfdepot, om de aan de koloniale militairen uitbetaalde hand gelden op nuttige wijze te doen be steden, hebben in 1902 weder goede lesultaten opgeleverd. Door tusschen- komst van burgemeesters of plaatse lijke commandanten, of rechtstreeks, is aan familieleden, verschillende crediteurs, zoowel in als buiten Har derwijk, naar Indië als bespaard medegegeven en aan verschillende fondsen vrijwillig bijgedragen een som van f67,814; dit is ongeveer 30 pet van het handgeld, ad f226,600, dat is uitbetaald geworden, terwijl er 1182 man aangenomen, en 1095 man uit gezonden werden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Hedenavond wordt alhier een bijeenkomst gehouden van spoorweg personeel, dat zich met de plaats gehad hebbende staking niet kan ver eenigen. De heer J. 11. Krudop is benoemd tot Regent van het gesticht »De armen De Poth". Gisteren had te Utrecht de stem ming plaats voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten (vacature mr. S. J. van Geuns). Uitgebracht werden 3394 geldige stemmen, waar van 1721 op mr. L van Lier (lib.), err 1673 op den heer J. Grijns (a r. en k.), zoodat eerstgenoemde is gekozen. Het 3e bataljon van het 5e regi ment infanterie ver trok gisterochtend naar Amsterdam ter aflossing van de detachementen van andere infanterie- korpsen. De le. luitenant Jhr. H. A. van Reigersberg Versluys, van het le. regiment huzaren, gedetacheerd aan de rijschool te Weenen (Oostenrijk) keert 1 Juli terug en wordt alsdan geplaatst bij het depöt-escadi on van dat regiment alhier in garnizoen. De le. luitenants E. H Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen en C. J. Nierstrasz van het le. reg. huzaren, gedetacheerd bij de rijschool alhier, blijven bij het eindigen van het cursusjaar (1 Juni) alhier in garnizoen en worden inge deeld bij het depót-escadron. Luit. W. O. T. van Oudheusden wordt over geplaatst bij een der veld-escadrons te Deventer. De heer J. A. Th. F. van Rijswijk de Jong, Kapitein bij de d.d. Schutteiij alhier, is door den sultan van Turkije benoemd tot ridder 4e. klasse (officier) van de Osmanië-orde, wegens zijn geschrift; «La defense natronalo des Pays-Bas a présent et jadis." Onze lezers zullen zich wellicht nog herinneren onder welke hartelijke belangstelling A van Esveld, te Hoog land, verleden jaar zijn zilveren feest als postbode mocht vieren. Zijn collega, R Brouwer, hoopt 1 Maart den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar eveneens als postbode op Hoogland werd aangesteld. Lijst van brieven enz., geadres seerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor alhier, gedurende de le helft der maand Februari 1903. Brieven. Cornelis de Man Rotterdam Mej. wed. Bekker Baarn. G. J. Amsterdam. Mej. A. VelthuisSmiediger Assen. Mej M. Zwiert Amersfoort. J. Oosterveen Landsmeer. B. Waterkoord Hilversum. J Korenhoek Amsterdam Jan Dekker Ysselmuiden. A. Holle Brussel. Briefkaarten. Geitenbeek Amersfoort. M. J v. Duren Amsterdam. K. Koler Amsterdam. Mej. Wed. Bokker Amsterdam. Tot lid en voorzitter der com missie tot aankoop van paarden in Engeland en Ierland ten dienste der cavallerie en artillei ie hier te lande is voor het loopende dienstjaar benoemd luit.-kol. H. T. D Braams, comm. der rij- en hoefsmidschool alhier. Tot plaatsvervangend lid is o rn. benoemd de paaidenarts le kl. A. Frederikse. Dr. A. (3 Antusch, leeraar aan de 11. B. S. alhier, is benoemd tot directeur-leeraar der H. B. S. te Sneek. Zaterdagmorgen viel door het opengaan van een niet gesloten portier de heer Van der Ven, oud-apotheker te Dordrecht, uit den sneltrein. Ver voerd naar het gasthuis te Delft, werd schedelbreuk geconstateerd. De toe stand van den patient is bedenkelijk. Voorspellingen voor 1903. Als men den Engelschen waar zeggers-almanak »Old Moore" mag gelooven, zal het pasbegonnen jaar zeer merkwaardig in de geschiedenis wezen. In Engerdand, waar men, iri weerwil van den bekenden practischen zin, ook al uiterst hijgeloovig is. geniet »Old Moore" groot aanzien, dat nog aanmerkelijk gestegen is, sedeit de geheimzinnige kalender in hel voor gaande voorjaar de ziekte van koning Edward heeft aangekondigd. Voor liet begin varr het jaar 1903 profeteert «Ofil Moore" nu een reeks van ongelukken een paniek in Spanje, ernstige verwikkelingen in het Oosten, een bankroet in New-Yoi k. In Febr uat i /.uilen Oostenr ijk, China en Indië door hinnenlandsche onlusten gekweld wor den. Maart zal een diplomatieke ver wikkeling tusschen Engeland en een slaat van het vasteland brengen, verder oorlog in Algiers. Een vriendelijk aanzien geeft het begin van April. De ontdekking van nieuwe goud diamantmijnen zal in het hart van vele avonturiers nieuwe hoop verwekken. Maar het eind van de maand is des te treuriger Een ont zettende revolutie in Konstantinopel een bankroetin Londen,stiaatonlusten in België,eenspoorwegongelijk, waai bij een hoogeplaatst keikvorst het leven zal verliezen In Mei zal de geneeskunst der wereld een ontdekking verschaffen, die voor- melijk in Windsor groote vreugde zal verwekken Een aantal ongelukken op zee zullen in Junie plaats hebben. Juni, zal eveneens September, van groote beteekenis wezen voor de politiek. In eerstgenoemde maand heeft ons vaderland een gewichtige gebeurtenis te verwachten, evenals Londen, terwijl September een ver wikkeling zal brengen waarin Gibraltar betrokken is en die besloten zal wor den met een gewichtig verdrag van Engeland. In Ocdober begint de reeks spoorwegongelukken opnieuw, waar van deze keer een Engelsch minister slachtoffer zal wezen. Ook treed in October het Oosten weer op den voor grond, terwijl December uitsluitend door Noord-Amerika wordt beheerscht Liefhebbers der waarzeggerskunst kun nen de juistheid van de uitspraken des Engelschen zieners maand voor maand nagaan Een Patriarchale familie. De patriarchale families, waarin de vader zijn nakomelingen ziet tot in het derde geslacht, zijn al zeldzaam, maar nog zeldzamer zal er een familie gevonden worden, meldt de Limb Koerier als die, waarvan de heer Koeken, hoofd der openbare school te Heel en Panheel, die dezer dagen zijn 60-jarig feest als hoofd vierde, de stamvader is. Van zijn 12 kinderen zijn er nog 9 in leven, allen gehuwddeze negen families hebben thans gezamenlijk 50 kinderen, waai van er 6 in het huwelijk zijn gelreden, en op hunne beurt reeds 12 kindei en hebben. Het oudste achter kleinkind telt ruim 12jarenDe heer Koeken is alzoo de stamvader van 71 nu nog in leven zijnde kinderen, klein en achterkleinkinderen. Telt men bij dit getal de aangehuwde kinderen en kleinkinderen, dan stijgt het getal tot 87, welke allen den lieer Koeken vader of grootvader kunnen noemen Zeer steik en gezond van gestel kan de waardige 83-jarige grijsaard nog lang genoeg leven, om zijn nako melingen tot in het vierde geslacht te zien, wat ongetwijfeld allen, die den krassen ouden heer kennen, hem van harte zullen toevvenschen. Haarlenische Frans. Adv.-genetaal mr. Noyen nam eer gisteren bij den Iloogen Raad con clusie in de zaal van Franciscus Hendricus Rosier, den beruchten «Haarlemschen Frans", die door de Rechtbank te Haarlem en het Hof te Amsterdam was verooideeld tot 12 jaar gevangenisstraf, wegens af persing van f 135 van een weduwe te Haarlem. Dat eene alternatieve tenlasteleg ging aanwezig zou zijn- in de dag vaarding kon adv-gen. niet toegeven de vermelding dat Rosier heeft ge dreigd dat de weduwe het leven zou verliezen hetzij door doodschieten, hetzij op andere wijze, bevat eenvou dig de teruggave van den inhoud van de bedreiging; ook de tenlastelegging dat hij de juffrouw gedwongen heeft iets af of over te geven houdt geen alternatief in, daar die woorden als synoniem zijn beschouwd. Te recht is dus al het ten laste gelegde door den rechter als bewezen verklaard. Inderdaad heeft Rosier de juffrouw dan ook gedwongen tot afgifte van f 57.50 in geld, al heeft hij haar daarvan later f 2 50 terug gegeven. Bij en door de overgifte toch verloor de weduwe de macht over haar geld. De vordering van den officier van justitie eindelijk, lot vernietiging van het in beslag genomen wapentuig, was slechts een deel van diens ge- heelo vordering en de rechter had niet te motiveeren waarom hij met dit deel der vordering niet medeging. Bovendien blijkt ook niet of de revol ver tot de stukken van overtuiging behoorde die ter terechtzitting aan wezig waren. Tot verwerping werd mitsdien ge concludeerd Uitspraak 26 Maart. Bloemrijke stijl. Een viscbhandel te Groningen, meldt de Prou. Gron. Ctheeft het te kwaad gekregen met zijn clientèle: de visch- vrouwen. Het publiek wordt in de ruzie betrokken, want partijen ont halen het op manifesten en strooi biljetten, waarin men nog al duidelijk elkander «de waarheid zegt," zooals op de vischmarkt de gewoonte is. Maar dat de vischvrouwen zich op een zoo bloemrijken stijl zouden toe leggen als uit haar laatste manifest, getiteld: «Nieuwmodische Ontleed kunde", blijkt, had men, merkt het Groningsche orgaan op, waarschijnlijk niet vermoed. Daarin komen, naar het blad meedeelt, ter weerlegging van een aanval de volgende treflende iegels vooi Het geval laten wij ook voorbijgaan als een verstikkende lava stroom of als een wolk van epidemiën: waarvoor ieder rnensch met karakter op zij gaat." De staking. In de ilaagsche Kroniek der N. Gron. Ct. leest men met betrekking tot de gebeurtenissenis in verband met de staking hetvolgende: uit haar mond nog eenmaal het woord verne men, dat zij vroeger zoo dikwijls tot hem had gesproken, het korte woord: «Ik bemin je!" Het was een idee-fixe, dat hem overmeesterd hadhij meende, dat, als hij de belijdenis harer liefde had, alles nog voor hem in orde zou komen, en hij beleed zich niet, dat daardoor eenvoudig nieuw onrecht bij het reeds ge pleegde gevoegd werd. Hij was ziek zonder het te weten, koortsachtig jaagde het bloed door zijne aderen, en het bonzen en kloppen in zijne slapen, dat niet ophield, belette hem kalm na te denken en te overleggen. Marbach had het huis van den Kommandant bereikt. Een oogenblik verwijlde hij nog op straat en keek op naar de verlichte vensters, waarachter hij hare slanke gestalte meende te ontdekken. Daarna stapte hij het bordes op en schelde. «Zijn mijnheer en mevrouw thuis?" De bediende gaf een toestemmend antwoord. Marbach hing pet, sabel en mantel aan de kapstok en begaf zich in het salon, wódr hij mevrouw Elisabeth vond, bezig met de samo var aan te steken. Zij reikte hem vriendelijk de hand, welke hij aan zijne lippen drukte. «Gij komt laat, mijnheer von Marbach, ik dacht reeds, dat gij ook, evenals mijn man, mij in den steek zoudt laten." «Is mijnheer de Overste niet thuis?" vroeg Marbach ontsteld, en hij voelde, dat bij de gedachte aan een alleenzijn met de geliefde zijn hart dreigde stil te blijven staan. Eer hij nog kon antwoorden, ging de deur open en verscheen de Kommandant op den drempel. Hij reikte zijn adjudant hartelijk de hand «Gij moet me heden excuseeren, waarde Marbach, een oude regimentskameraad, die op zijn doorreis hier enkele uren vertoeft, heeft mij verzocht zich over hem te ontfermen. Als vrijgezel verkiest hij een goede restauratie bo ven een gezellig theeuurtje en dus moet ik aan zijn verlangen voldoen. Ik hoop dat gij mijn heengaan mij niet ten kwade zult duiden; natuurlijk laat gij u niet storen; mijne vrouw zou het mij nooit vergeven, als ik u door mijn vertrek wegjaagde!" Hij kuste zijne echtgenoote ten afscheid op het voorhoofd en reikte zijn gast nogmaals de hand. Daarop verliet hij de kamer en enkele minuten later hoorden zij voetstappen op het bordes weerklinken. «Zouden we niet gaan zitten?" vroeg Elisa beth eindelijk lachende, «of zullen we van avond staande onze thee gebruiken?" Het ontging hem niet, dat zij door scherts de pijnlijke stilte, welke tot hiertoe geheerscht had, trachtte te verbreken, en hij hoorde hoe haar stem trilde, terwijl zij haar best deed om kalm te schijnen. Hij ging op zijne gewone plaats tegenover haar zitten en keek haar aan, terwijl zij uit de naaimand een handwerk nam. «Gij moet nog een oogenblik geduld met de thee hebben," zeide zij, «ik had de samovar reeds uit laten gaan en heb ze eerst weêr aangestoken, toen ik uwe schreden op de trap hoorde." «Dus hebt ge mij verwacht?" «Welk een zonderlinge vraag. Is het vandaag geen Woensdag, uw gewone bezoekdag?" Dat klonk zoo rustig en onschuldig, alsof zij niet had opgemerkt, dat zijne vraag meer dan een onbeduidend gezegde was. Zij wilde hem niet begrijpen of zij begreep hem werkelijk niet, en hij noemde zichzelven krankzinnig, dat hij meende, dat hij door haar bemind werd. Maar wellicht beminde zij hem toch, wellicht worstelde zij ook, evenals hij, met de neiging van haar hart. Te lang hadden zij beiden ge zwegen, dan dat zij thans, nu zij nauwelijks eenige minuten alleen waren, hare geheimste gedachten zou verraden. Maar het mocht kosten wat het wilde, zekerheid wilde hij hebben, hij kon dien pijnlijken toestand niet langer ver dragen. Hij wilde zich kalm en onbevangen als altijd aanstellen, dan zou zij ook de vrees voor het alleenzijn met hem afleggen, en dan, als zij meende, dat haar geen gevaar dreigde, zou hij haar vragen: «Elisabeth, bemin je me?" Dus begon hij op zijn gewone opgewekte, vroolijke manier met haar te keuvelen, vertelde haar, wat er nieuws in de stad was voorgevallen, stak schertsend den draak met enkele personen en maakte vergelijkingen tusschen hunne tegen woordige omgeving en de kringen, waarin hij vroeger in andere garnizoensplaatsen verkeerd had. Ongemerkt en schijnbaar ongezocht bracht hij zóó het gesprek op den tijd hunner gemeen schappelijke jeugd en zijn hart jubelde, toen hij zag, dat een blos hare wangen kleurde en zij driftig opstond, om zich met het theeblad bezig te houden. Hij zag, hoe zij onder zijne woorden leed en op eens verschafte het hem een duivelsch genoegen, haar te kwellen, haar het lijden te doen ontgelden, dat hij om haar had doorgestaan. «Yeel of weinig suiker, mijnheer von Mar bach?" «Altijd nog zeer weinig, mevrouw. Ik ben de oude gebleven, zoowel in mijne gewoonten, als in mijne gevoelens." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2