GEMENGD NIEUWS. COGNAC FINS MS werkzaam bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, streeft, even als de Vereemgingen, die zich hebben aangesloten bij de federatie, naar de bcvoi dering der zedelijke en stoffelijke belangen van bovengenoemd perso neel, doch wenscht dit doel te be reiken langs ordelijken weg. «Waar aan de eene zijde staat de Spoorwegmaatschappij als werkgeef ster, die van haar personeel vraagt trouwe medewerking, te allen lijdeen onder alle omstandigheden, staan aan andere zijde de werknemers, tot een bond vereonigd, die zich verbinden tot trouwe nakoming van de op zich genomen plichten, doch daarvoor ook verlangen handhaving hunner rechten. #De bond beschikt over de middelen, die hem in staat stellen deze rechten to waarborgen. «Het personeel, dat met ons ge noegen neemt met een eerlijke op lossing van geschillen, langs den weg van orde, moet zich onmiddellijk aan sluiten aan dezen 13ond «Wij hebben noodig krachtige mannen, die niet schroomen om wanneer zij het doel van den bond met volle overtuiging kunnen onder schrijven, krachtdadig mede te werken om hem tot bloei te brengen. Die mannen moeten ook, wanneer het noodg is, bewijzen geven, dat zij het ernstig meenen met hun plichten. Geen lalde vrees, maar de heilige moed eener eerlijke overtuiging moet ge steld worden tegenover hen, die ge weid willen Namens liet voorloopig Hoofdbestuur van de Bond van Orde H. M. P. van Emmerik, voorzitter. Vorkink, secretaris." Algemeeiie werkstaking Het Algem. Handelsblad schrijft: Zooals bekend is, was gisteravond in het gebouw van den A. N. D B in de Plantage Fransche Laan te Amsterdam door het bestuur dér Ned. Vereeniging van Spoor-en Tramweg personeel samengeroepen een verga dering van hoofdbesturen der Neder- landsche vakbonden met hun landelijke vertegenwoordiging benevens de twee groote groepen uit de arbeiderswereld te weten de Vrije Socialisten en de Soc.-Dem. Arbeiderspartij, in welke vergadering besproken zou worden wat den georganiseerden arbeiders in Nederland te doen staat wanneer de Hegeeiing overgaat tot het maken eener wet waai bij aan het personeel der spoorwegen het recht van staken wordt ontnomen of dit recht op eenige wijze wordt verkort. Aan de oproeping der Ver. van Spoor- en Ti amwegpersoneel was algemeen gehoor gegeven: de groote vergaderzaal in het gebouw Fransche Laan vulde zich geheel met afgevaar digden der verschillende organisaties en vereenigingen. Onder de aanwezigen waren o a. de leden der Tweede Kamer mr. P. J. Troelstra en Helsdingen, terwijl vei der de meest bekende figuren uit de arbeidersbeweging werden opge merkt. De vergadering die gepresideerd werd door den heer F. H. Petter, voorzitter der Ned. Ver. v. Spoor, en Tramwegpersoneel, werd voor de pers niet toegankelijk veiklaard. Toen de vergadering te een uur was gesloten, werden echter aan de pers de hier volgende inlichtingen verstrekt. Ter vergadering waren vertegen woordigd geweest de volgende lande lijke corpoiaties, te samen vertegen woordigend 9U.ÜU0 georganiseerde arbeiders; Ver. van Spoor- en tram wegpersoneel, Bond van Suikerbak kers, Bond v. Post- en Telegraafbe- ambten, Algeni. Zeeliedenbond, Bond van miliciens en oud-miliciens. Com- munistenbond, Beeld hou wersbond, Federatie van Transportarbeiders, Meubelmakersbond, Machinisten- en Stoker-bond, Typogi alenfond, Metaal- bewerkersbond, Timmei liedenbond, Biei brouwersgezellenbond, Oppei lie denbond, Behangers- en Stolleerders- bond, Bond van Nederlandsche Onder wijzers, Steen hou wersbond. Metselaars- bond, Pliotografenbond, Soc. Dem. Arbeiderspartij, Bond van Militaire Kleermakers, Nationaal Ai beidssecre- lariaat, Gemeenschappelijk Grondbezit, Sociaaldemocratische Onderwijzers Vereeniging, Schildersgi-zellenbond, Bond v. Marinematrozen, Scheeps- en Bootwerkersbond, Viije Socialisten- bond, Bakkersgezellenbond, Kuipers- gezellenbond, Glazen wasschersbond, Cacaobewei kersbond. Kleermakers- bond, Boekbindersbond, Mand- en Rietbewerkersbond,Alg Ned. Diamant bew. Bond, Stukadoorsvereeniging, Ned. Bond v. Gemeenteweiklieden, Sigarenmakersbond, Binnenschippers- bond en de Bond van kapiteins, stuurlieden en dekknechten. Nog waren vertegenwoordigd de volgende plaatselijke vereenigingen, die echter aan de beraadslagingen geen deelnamen, evenmin als aan de gehouden stemming: Petroleumom- brengers. Gemeentewerklieden, Plaat selijk Arbeids Secretariaat, Voerlieden- Vereeniging Machinezetterbond, Ge meentewei klieden Vereeniging te Ltrecht, Machinistenvereeniging en Schijvenschuurders vereeniging. Na zeer uitvoerige besprekingen nam de vergadering met algemeene stemmen op twee onthoudingen na de volgende motie aan «De vergadering, enz.: «gehoord de verklaring der Ver eenigingen van het Spoorwegpersoneel, dat zij ter wering van een wet die de vrijheid van staken aanrandt den arbeid zullen neerleggen en van de Federatie van Transportarbeiders eri andere vakvereenigingen dat ook zij in dat geval tot een werkstaking zullen overgaan «besluit «een Comité van verweer te benoe men, dat een krachtige agitatie zal voeren ter handhaving van de vrijheid van den ai beider «en roept het gansche Nederland sche proletariaat op, zich in deze met de georganiseerde arbeiders solidair te verklaren." Besloten werd veider dat het in de motie genoemde Comité van Verweer zal worden samengesteld uit twee vertegenwoordigers van het Spoorweg personeel, twee vertegen woordigeis van de Federatie van transport te wateren verder één vertegenwooidiger van liet Nationaal Arbeidssecretariaat, één van de Vrije Socialisten en één van de Soc-Dem. Arbeiderspartij. Zoodra de spoorwegai benleis den tijd daartoe gekomen achten zal dit Comité de noodige maatregelen nemen om een werkstaking over de ver schillende vakken uit te schrijven. PLi 4'! SCl.IJKi: ItEKKHI'E.V. Wegens gezondheidsredenen kan Ds. ter Haar Romeny a.s. Zondag de dienst in de Ev. Luth. kerk niet waarnemen, zoodat daar geen dienst zal zijn. Bij de Ev. I.uth. gemeente alhier is tot predikant beroepen Ds. J. L. F de Meyere, predikant te Bodegraven Het Bestuur der vereeniging «Floralia" zal op 3 en 4 Maart in «De Arend" zitting houden lot het ontvangen van inschrijvingen voor en op 13 Mei tot het uitreiken van stekjes. De tentoonstelling van de daaruit gekweekte planten wordt weder ge- begin September. De voetbalclub «Quick" zal Zon dag op haar terrein aan den Leusder- weg spelen legen «Rapiditas" uit Rotterdam. Bij de ten overstaan van notaris A. N J. Vos gehouden verkooping van 32 pereeelen bouwterrein aan de Beekesteinsche laan en Bisschopsweg werden de pereeelen 14 aan de Beekensteinsche laan ingezet op f 480 f460, f480 en f480, terwij] zij op brachten in massa f2000 De per eeelen 58, ingezet f500, f500. f500 en f 1080 gingen in massa voor f2670. De massa 1 8 werd hiernaar ver kocht voor f 4690 aan den makelaar E. J. Ruitenberg als lasthebber. De pereeelen 912 aan den Bis schopsweg, ingezet op f440. f370, f300 en f300. werden voor f1420 eveneens verkocht aan den beer Rui tenberg. Zeer vermoedelijk zal op deze ter reinen het gebouw der Industrie- en Huisvlijtschool verrijzen. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 5e Militaire arrondissement te Leeuwarden van den 17. Februari 1903 is H. Bruissink, milicien soldaat bij liet 5e Regiment infanterie schuldig verklaard aan mishandeling en ver- ooideeld tot eerie gevangenisstraf van 8 dagen, alsmede in de proceskosten. De milicien soldaat A. de Zwaan van het 5e Regiment infanterie is wegens aanhoudend wangedrag in de 2e klasse van het Algemeen Depot van Discipline geplaatst teneinde aan eenestrengere krijgstucht onderworpen te worden. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot sergeantriiajoor- titulair de Sergeant H. Graansma, tot Sergeant de Sergeanten-titulair P. Avis, J. M. Feuerstein eri F. C Feure- stein en tot tamboer le klasse de tamboer 2e klasse H. Bergman. Den 20 Februari om 11% uur werd voor het front van het 5e Regi ment infanterie waaraan deputaten waren toegevoegd van de bereden korpsen alhier in garnizoen, door den Kolonel Regiments Commandant op eene plechtige w ijze de gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den Adjudant-onderofficier C. F. Bauling van het 2e bataljon van ge noemd Regiment. Bij die gelegenheid werd den jubilaris namens de officieren van het 2e bataljon eerie prachtige luierstoel aangeboden, terwijl hem daarna namens de onderofficieren van het Regiment een souvenir werd aan geboden bestaande uit eene canapé met 6 stoelen, stijl Louis XV. De Eerste luitenant II. F Keetell van het 5e Regiment infanterie is met ingang van 16 Februari gedetacheerd bij het Vahdpgedeelte van de Koloniale Reserve te Nijmegen. De Eerste luitenant P. Donk van het 5e Regiment infanterie thans gedetacheerd bij de Hoogere Krijgs school, wordt met ingang van 1 No vember a s. overgeplaatst bij het 4e Regiment infanterie. Bij Koninklijk Besluit zijn de Tweede luitenants H. P. van der llani van Heijst en A. J. A. Busquet van het 5e Regiment infanterie benoemd tot Eerste luitenant bij hun tegen woordig Koips. De Kapitein adjudant F. A. Nieuwenhuijs van het 5e Regiment infanterie, is op het door hem gedaan verzoek, met ingang van 1 Maart a.s., eervol ontheven uit zijne betrekking van adjudant van gemeld legiment. Aan genoemden Kapitein is door den Regimentscommandant dank be tuigd voor zijne in die betrekking aan liet Korps bewezen goede diensten. Generaal majoor R J. van Moock, Inspecteur van het militair onderwijs, hield Donderdag een inspectie over den Cursus tot opleiding voor den pfficieisrarig bij tiet 5e regiment infanterie. De le luit. A. Simons van het depot-escadron van hel le regiment huzaren, wordt 1 Juli overgeplaatst naar een der veld-escadrons te Zutphen. - Tot regent van het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis, vacature Van Lanschot Hubrecht, is gekozen Jlir. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, burgemeester dezer gemeente. Woensdagavond werd op de bovenzaal van «De Keizerskroon" een vergadering gehouden, uitgeschreven door den «Boud van Orde" van perso neel, werkzaam in dienst der H. IJ S. M. De vergadering, geleid door de heeren Van Emmenk en Geisler, voorzitter en secretaris van hel voor loopig bestuur van den «Bond van Orde" was druk bezocht, doch voor het meerendeel door anti-bondsman nen. Het ging er zeer rumoerig toe en van scheldwoorden als «onderkruiper" en «verrader" weid rijkelijk gebruik gemaakt. Toen de vergadering te half elf op last der politie werd op geheven, was niemand der aanwezigen tot den Bond toegetreden. Toch verwachtte de heer Van Emmerik dat het uitgestrooide zaad zou ontkiemen en vruchten drage. Scherpenzeel 17 Febr. Heden nacht overleed alhier na eene lang durige ongesteldheid de heer N. M. IJperlaan. De algemeen geachte overledene was een twintigtal jaren hoofd der openbare lagere school alhier, totdat tiij om gezondheidsredenen met Juli des vorigen jaars eervol ontslag moest aanvragen. Hij bereikte slechts den leeftijd van 54 jaar. Het bestuur van de School met den Bijbel dat ten vorige jare een stuk grond had aangekocht, heeft thans besloten, in den loop van dezen zomer tot den bouw der school en onderw ijzerswoning over te gaan. In Galicië is de Weichsel tenge volge der menigvuldige ijsschotsen bui ten hare oevers getreden. De aangren- nzende landerijen zijn ondergeloopen; tien dorpen en een paar steden zijn overstroomd. De inwoners zochten hun heil op dedaken. Hun toestand is hoogst beklagenswaardig; bijna al hun bezit tingen zijn door de golven verzwolgen. Honderden families zijn dakloos. De schade is zelfs niet bij benadering te schatten De Saul en David. Naar Het Vaderland dezer dagen meldde, is aan dr. Bredius namens een vreemdeling (vermoedelijk de Amerikaansche Trustkoning Pierpont Morgan), een kolossaal bedrag ge boden voor Rembrandt's «Saul en David", die te Amsterdam in het Mauritshuis staat. Het was zelfs nog iets meer dan gemeld werd. nl. 100.000 (f 1,200 000) Vermakelijk is de wijze waarop, naar de Haagsche correspondent van het A. Ii weet te melden, het aan bod werd ontvangen en afgeslagen. Toen dr. Bredius van eene reis naar Berlijn terugkwam, vernam hij dat iemand hem te spreken had gevraagd. Den volgenden morgen, toeri dr B. nog te bed lag, schelde de bezoeker weer aan en deed weten dat hij de «Saul en David" wilde koopen. Bood schap uit het bed naar de voordeur: Is niet te koop. Boodschap van de deur naar het bed: Maar hij kan een heel hoog bod doen. Van het bed naar de deur: Is niet te koop, al bood hij een miljoen. Van de deur naar het bed: Hij biedt meer dan een miljoen. Van het bed naar de deur: Gooi hem er uit. De hardnekkige kunstliefhebber kreeg dr. Bredius later echter toch nog te spreken en deed toen zijn bod van 100,000 pond sterling; het bleef evenwel zouder succes. Van weinig bekendheid is het, hoe deze schilderij, waarvoor nu zulk een ontzaglijk bedrag is geboden, in 1898 bijna aan ons land is ontglipt. Zij was te zien geweest op de Rembrandt- tentoonstelhng en had daar ieders aandacht en bewondering getrokken. Onder kunstliefhebbers ontstond toen het plan, te trachten deze schilder ij aan te koopen voor ons land. Zij was te koop voor f 100.000 en de vraag was natuurlijk: Hoe dat geld bijeen te krijgen? De vereeniging «Rembrandt", die pas een aardige schenking had go- kregen. kon f 25.000 geven. Ij it het saldo van de Rombrandt-tentoonstel- ling was ook nog f25 000 te halen. Wilde nu de Regeeiing eveneens I 25,000 geven dan zou men, naar men vertrouwde, het ontbrekende vierde part wel van particulieren kun nen krijgen. Maar van de twee kunstkenners, wier advies door minister Borgesius zou worden gevraagd, antwoordde de. een (de heer Van der Keilen) op een telegi aphische vraag «Ik voel er niets voor", en de andere (de heer De Stuers)«Ben volstrekt niet warm." De Minister weigerde dan ook Men wist dat hij slechts over f 20,000 te beschikken had en dat hij dus voor liet meerdere bij de Stalen-Generaal zou moeten aankloppen. Die f 5000 hoopte men ook nog wel van particulieren te kunnen krij gen zoodat slechts f 20.000 van de Regeering werden gevraagd. Doch de Minister, die vermoedelijk niet zijn heele kunstpotje wilde opmaken aan één schilderij waarvoor zijn adviseurs zich niet warm maakten, weigerde ook dit. Het plan viel dus in duigen en het meeaterstuk van Rembrandt zou \v5er naar 't buitenland zijn gegaan, als niet opeens dr. Bredius het besluit had genomen, in zijn centje de schildei ij te koopen en haar aan 't Mauritshuis in bruikleen te geven. Het kostte hem zijn equipage, die hij moest afschaffen om uit de ge kapitaliseerde uitgaaf de ton gouds le kunnen betalen. Maar daarvoor heeft hij nu het verfijnde genoegen gehad, een mil- lionairsgezant de deur te kunnen doen wijzen. RCRG KR LIJ li E STANDEN. Amersfoort. van 12 tot en met 18 Februari 1903. Geboren: Catrina Petronella, d. van C. van 'tWel. Keeltje, d. van W. F. Voges en J. C. Baër. Cornelia, d. van C. Lablans en A. B. van Naarden. - Petrus, z. van H. J. van Barreveld en C. van der Heijden. Gerardus Johannes, z. van J. Werk hoven en H. van Pluren. Evert, z. van G- J. van Eldert en C. L. van den Hoek. Hendrik, z- van D. Meijer en D. Prins. Arnoldus, z. van J. van Doornik en J. de Groot. Hendrik, z. van G. van Wijk en S. Brom. Jan Cornelis, z.van J. Hofland en C. van Doorn. Gerritje, d- van J- Brouwer en E. J. Oerlemans. Engelina, d. van L. Huls en A- C. Daal- meijer. Joseph Maria Aloysius Antonius, z. van J. C. G. Heunks en J. Rietveld. Leonora Angela, d. van L. Schutte en L. J. Baiz. Hendrika Helena, d. van G. van Westerlaak en J. Vonk. Elisa Wilhelmina, d. van J. Blackstone en D. Uding. Johannes Carel Frederik, z. van J C. F. de Raadt en L C. Willemsen. Jacob, z. van J. van Hoff en G. Wallenburg. OndertrouwdB. J. Hendriks en H. M. de Groot. D. P. J. van der Heul en E. vanEeden. H. SminkenD.Hagebeuk. W. van der Flier en M. F. Fontyn. H. K van Leeuwen en M. Eijsink Getrouwd: W- J. Berg en H. van Dijk. G- J. Hermeier en G M. C. Heijlen. H. J. Scheuter en N. S. van de Burgt. OverledenStephanus van Eijkelenburg 41 j. echtg. van H. Scheerder. Jacob Beem 20 m. Derk Hendrik Eijsink, 25 j. ongehuwd. Lcugden. Geboren: 13 Febr. Geertje Petronella, dochter van Theodorus van Zwol en Helena van Kolfschooten. 16. Aalbertus, zoon van Jan van den Heuvel en Steventje Brouwer. Cornelia Christina, dochter van Jan Boersen en Theodora Zwanenburg. 17. Maria, dochter van Jozeph Kuit en Panlina Antonia de Graaf. Overleden: 17 Febr. Grietje Buytink, oud 26 j-, echtgenoote van Dirk Wouters. 20- Wulfert Schoonderbeek, oud 4 w. Woudenberg. Geboren14 Febr. Grietje, d. van Gyjs- bertus Lansing en Gerarda Vonk. 18. Cornelis, z. van Dirk van Wijk en Cor nelia Hop- Stoutenburg. Geboren: 18 Febr. Maria Catharina Anthonia, dochter van Antonius Tolboom en Cornelia van den Tweel. MARKTIlEHICIIT. AMERSFOORT, 20 Febr. 1903. Tarwe f 0.Rogge f 0.Doek weit f 00 Appelen f3a f C. Peren f0.a f0 Nieuwe aardapp. f 0. a f 0. Zandaardapp. f 1.90 a f2.20 Hoendereieren f3.50 a f4per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.40 a f 1.00 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas f Kippen f080 a f 1.30 Kuikens fl.— a f 1.30 Piep kuikens f 0 a f 0.Ganzen f 0.f 0.Eenden fl.a f 1 30 p. st. Jonge fO.OO af 000. Hazen I 0.a fl.Wilde konijnen f 0.50 a f 0 60. Tamme f0.80 a fl.70 Duiven f0.50 af0.70 paar. Magere varkens f 14 a f20 Varkens voor export f 0.h. fZeugen f50.— f70.Biggen f8a f 12.Schrammen I 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f000.— Kalf koeien f000. a f000.— Kalf- vaarzen f00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f000.- a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe- hect. Rogge; heet. Boekweit: 150 heet. Appelen heet. Peren; heet. Ivleiaardappe- len; 200 heet. Zandaardappelen60000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeue eren 1200 kilo Hooibo- ter; kilo Margarii ekilo Kaas; stuks Vee 30 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 10 zeugen. RECLAIM FS. Eind goed al goed. Men heeft niet noodig als men soldaat geweest is de een of andere ooi log meegemaakt te hebben om den invloed van bet inilitaiie leven op latere jaren op zijn lichaamsgestel te ondervinden. Het gewone militaire leven mej/zijne 'jaarlijksche kampeeringen en bivakkenrU) ons vochtig Neder land zijn reeds voldoende een noodlottigen in vloed uit te oefenen Jbp vele personen. Een iedereen weet, zoo niet bij ondervinding dan toch van hooren zeggen, dat vele mannen op zekeren leeftijd Reumatische aandoeningen hebben en die wel-.degelijk het gevolg zijn van de koude en vochtige nachten dit; zij in een bivak hebben doorgebracht. Zoq' was 't ook 't geval met den jïeer H. Franzen.thans muziek onderwijzej wonende in de Slo^straat 28 te Arnhem. Genoemd Heer verhaaflde aan onzen verslaggever bij zijn bezoek, dat hij sedert 20 jaren aan chronische rheumatiék geleden had, en het was zijtt stellige overtuiging dat hij die kwaal gedurende zijn militaire loophaan als stafmuziekant-had opgedaan. De Heer FRANSEN,/volgens portret. Ik had altijd, 2oo ging hij voort, een moei gevoel in de beenen, en zulks was niet op eens gekomen, maar van lieverlede, en die rheuma- tische pijnen waarvan ik veel te lijden had, deden zich vooral voor ih de rechterheup. Op 't laatst werden die pijnen zelfs zoo ondragelijk dat ik niet meer wist* hoe er mij van te be vrijden. Op aanbeveling van een mijner ken nissen, die zelf ook cte goede uitwerking der Pink Pillen van Dr. Wjlliams ondervonden had, ging ik ook tot hun gebruik over, en weldra mocht ik mij over een'goed resultaat verheugen, daar mijn rheumatisctys pijnen thans verdwenen zijn, ik kan een ieder «e ten zeerste aanbevelen en machtig ik U mijn*attest en portret het welk op waarheid gegrond te publiceeren. Wij kunnen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men weLscht geve de echte Pink Pillen van Dr. Willian^s te bekomen, want gelijk alle goede produkten Vorden ook de Pink pillen reeds op eene grove *jnanier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiteilijjjc den schyn hebben van de echte te zijn, doch heilzame en genezende/' bestanddeelen bezitten zfr.in geene deele. Kopfft ze slechts bij de depolhoud&rs die onder deatt^ten zijn aangegeven of zoo gi/^aar eeni£gtf*lwijfel mochl hebben, laat ze rechfcstr*ektfvan den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos; f9.perGdoozen. Ver krijgbaar by Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepolhouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken by A. VAN DE WEG, drogist, en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. - JSociété Anonyme. 1.40 de>ï»iter verzegelde belande flesch V Lïicr, vpffrzien van het /attrWv-in^CU^P F-VAN HAMEL KOOS Frocfflcsch a f 1.30. Uitsluitend verkrij jbaar bü< lERSFOORT,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2