GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. een bezoek te brengen aan een der bekoorlijkste streken van 't Gooi en hen wier middelen zulks veroorloven tot een voortdurend verblijf aldaai overhalen. In een door20 personen bezochte, uitsluitend voor het ordelievend staats- spoorpersoneel toegankelijke veigade- ling, te 's-Gravenhage gehouden werd medegedeeld dat de nieuwe bond van staatsspooi personeel in geen enkel opzicht van de directie der S. S. Mij. uitgaat; en dat hij thans ongeveer 1100 leden telt, terwijl reeds 20 afdee- litigen voorloopig zijn geconstitueerd Den Haag telt voorloopig 27 leden en werd een afdeeling gevormd met voorloopig bestuur bestaande uit tie heeren Clement, Chef personon- bureau, voorzitter. N. G. Spit, 2e klerk, secretaris, C. W. Damdorp, 2e klerk, penningmeester, hoofdconducieui Kioezeman en conducleui Lunenboig, commissat isseti. Scheidsgerecht. Men schrijft uil Den llaag aan de «Arnli. Crt." «Van geachte zijde veineemik.dat de openbare behandeling van de ge wijzigde Strafwet zeker niet voor Pasehen te wachten is. Daarentegen wil de Regeenng bij algemeenen maatregel van bestuur en in overleg met de Spoorwegdirecties een scheids gerecht instellen ter vereffening van giieven, in afwachting van afloop tier enquête." Men deelt mede, dat in den loop van dit jaar, waarschijnlijk in Augustus of September, in een der grootste steden van ons land, waarschijnlijk Amsterdam of Den Haag, een Anti- Militaristisch Congres zal worden ge houden. Dit Congres, dat eerst te Londen zoude plaats hebben, kan wegens bijzondere omstandigheden aldaar niet doorgaan. Personen uit Holland loopen tegenwooidig het Friesche platteland af om sneeuwklokjes te koopen. In Friesland noemt men ze «Maatt- bloemen". Het is hun om de bollen te doen, doch stengel, bloem en blad worden mede naar Holland verzonden. Bij zakken vol gaan ze weg en de opkoopers moeten er beste zaken mee maken. Nicolaas Beets t Nicolaas Beets is niet meer. Al werd de tijding dag aan dag verwacht, zij zal ontroering wekken in heel den lande. Geen schrijver te onzent heeft ooit zich verheugd in een populariteit als van Hildebrand. Niemand heeft er zich over verwon derd, dat deze blijmoedige gezonde man zoo oud werd. De schoone grijs heid paste zoo wel bij de voorstelling, die men van hem had. Telkens en telkens hoorde men nog weer eens iets over hem. Toen is opeens de tijding gekomen: Beets is ziek, en liet nader bericht, dat aan niemand meer veel hoop liet. Zacht en kalm is hij heengegaan. PLA4TSKI.IJKK BERICHTE*. Zondag a s. 22 Maart treedt op in de Rem. kerk ds. J. A. Prins, Ned. Herv. pred. te Epe. Ds. D. J. van Aalst, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, komt voor op het drietal te Amsteidam, vacatuie ds. H V. Hogerzeil. De tot luitenant-kolonel benoem de majoor H. G. J. Swaving van het le regiment veld-artillerie, blijft belast met het commando over de lie af- depling van dit regiment, alhier in garnizoen. De heer L. E. Berrs, onder- kapelmeester bij het 5e regiment infanterie, komt voor op de aanbe veling voor Kapelmeester bij bet Stedelijk muziekkorps te Zwolle. Hedenmorgen vertrokken van hier per spoor naar Utrecht de lote- lingen der lichting 1903, orn bij de verschillende wapens te worden inge deeld. De heer G. C. HoogewerlT leeraar aan de H. B. S. en het Gymnasium alhier, is benoemd tot Directeur der Hoogere Burgerschool te Hilversum De Raad van Beroep voor de Ongevallenwet in de provincie Utrecht, zal hare vergaderingen houden op de Griffie van de Arrondissementsrecht bank te Utrecht. Zondagavond weiden eenige miliciens bij het huiswaarts gaan. door boerenjongens bemoeilijkt. Er werd zelfs van het mes gebruik ge maakt en een der miliciens kreeg een lange doch niet diepe snede over het voorhoofd. De daders zijn bekend en zullen hun welverdiende straf niet ontgaan. Maandagavond gaf de Chr. Zangvereeniging «Excelsioronder directie van den heer H. S. Koopmans eene uitvoering in «de Arend". Voor eene volle zaal werd gezongen en het applaus dat den zangers hij de verschillende nummers te heurt viel was bewijs, dal de hoorders genoten en niet onvoldaan huiswaarts gingen. Hier ter stede is opgericht eene afdeeling van den Rond van Orde van het personeel der H. IJ. S. M. Reeds traden 52 leden toe. Op de voordracht voor Hoofd der O L School 3e soort aan den Puntenbnrgerlaan komen voor de heeren A. Veen, onderwijzer alhier. A Bongers. hoofd der school te Baarn. C J F. Prins, onderwijzer alhier en W. Koudijs, hoofd der school te Wou denberg. De Amersf. Voetbal-Club «Quick" heeft jl Zondag te Amsterdam tegen «Volharding" met 53 verloren. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de le helft der maand Maart 1903. Brieven. J C Brouwer, Amsterdam F. C. W. Kians, Lamers, Harderwijk. K. Blok, Mej. N. Woudriche, Rotterdam. A. Gaasterland, Wiewerd. Briefkaarten. Pietje Schouten, Amersfoort. 372e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 16 en 17 Maart 1903. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leikweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f100 op No. 18841. P r ij z e n van f 20. 42 59 630 632 657 662 3327 4972 10415 10423 14407 14432 14433 14435 16091 16095 16110 19549 19566 19592 en 20565. Te zamen 22 prijzen. De gruwel te Durgerdam. Dinsdag zijn voor den rechter van instructie te Amsterdam verschenen de drie personen van Durgerdam, die den 3en Februari wegens hun wonden bij den aanval der stakende bootwer kers bekomen, niet in staat waren, bij het eerste onderzoek als getuigen op te tredpn. Zij werden nu geconfronteerd met den beklaagde F. J Ook zij erkenden ilezen echter niet, zoodat de bovenge noemde beklaagde terstond op viije voelen gesteld werd. Een zoet winstje. Een eigenaar van een klein erf aan de Baarsjes te Amsterdam, ter plaatse waar de lijn der Hollandsch Electrische Spoorweg-Maatschappij moet komen en wiens grond voor den aanleg van die lijn noodig was, moet er. naar ver zekerd werd, na lange onderhandeling in geslaagd zijn. zijn bezitting, die hem jaren geleden pl m. f 2500 beeft gekost, aan genoemde maatschappij over te doen voor de kapitale som van f70.000. De Handdruk. Wij worden langzamerhand zoo hygiënisch dat wij ons moeten ver bazen, nog zooveel ziekten, kwalen en kwaaltjes in ons midden op te merken. De kus is reeds lang ge en verooi- deeld, als levensgevaarlijk, of minstens als zeer nadeelig. Nu is de handdruk aan de beurt. De tijd dat De Génestet zong van den «handdruk, waarin het hart moest tintelen", is lang voorbij «Weg met den handdruk I" roept het Erigelsche blad. de Familydokter. De recepties nemen zoozeer in aantal toe dat de handdrukken uitermate ver moeiend worden en wij dus zoo spoedig mogelijk moeten breken met die «domme, ouderwetsche formaliteit". Altijd op de ofTiciëele recepties, voegt, het blad er bij en als men denkt aan de taak. die bijvoorbeeld den president van de Vereenigde Staten is opgelegd hij een receptie in het Witte Huis, waarbij hij een bepaald aantal handen per minuut moet drukken, omdat hij anders niet klaar komt nu, dan zou men zich al spoedig vereenigen met de meening van de «Family- doktor" en den handdruk als te ver moeiend, afschaffen. Of de gasten er echter mede tevreden zouden zijn Een «handje" van het hoofd van den Staat is zulk een eer en werpt zooveel glans op den ontvanger! En die lieve ijdelheid( nietwaar? Strafkoloniën in tie Zuidelijke Staten der Anierikaansche Unie. Met de viijheid, gelijkheiden broe derschap, die ook aan de Negers door de constitutie der Vereenigde Staten heel gewaaiborgd te zijn en tot het verkrijgen waarvan gedurende 5 jaar stroorneri bloeds zijn vei goten, is het leest men in Vom Felz zum Meer vooral in de voormalige zuidelijke slavenstaten nog maar erg treurig gesteld. Het Zuiden kan er natuurlijk rdet meer aan denken om de slavernij wper iri te voeren, maar men schijnt daar va-t besloten te zijn om de gien* tusschen wit en zwait zoo scherp mogelijk afgebakend te houden en de neger, «the colored man", als een wezen van lager soort en orde te blijven behandelen. In verschillende zuidelijke Staten als Noord- en Zuid-Carolina, Louisiana, Alabama, Mississippi en Georgië heelt men den neger zijn hoogste staat kundige recht, dat der verkiezing zoo goed als afhandig gemaakt door de uitoefening daarvan afhankelijk testel len van bedrevenheid in het lezen en er tevens wel voor te waken, dat hij die kunst niet, althans maar zeer moeielijk kan leeren. Verder heeft men daar, in weerwil van heftig pro test der spoorwegdirectiën, de afschei ding der rassen in het spooi wegverkeer doorgezet, en dit wel zóo sterk en zóo streng, dat een blanke wordt gestraft als hij een voor negers bestemd com partiment durft te gebruiken. Men is zelfs verder gegaan, en dit beginsel van afscheiding ook gaan toe passen op het straatverkeer, bijv. in de Staten Nieuw Orleans en in Mont gomery in den Staat Alabama. En wat hier al wettelijk is verordend, is in vele andere stalen of plaatspn een stilzwijgend, door de gewoonte geijkt gebruik. Wanneer een neger dit niet schijnt le willen begrijpen, dan wordt dit hem spoedig heel duidelijk door de blanken aan het verstand ge bracht, des noodig met de revolver. Er is in die zuidelijke Staten maar één instelling, die voor blanken en zwarten geheel gelijk is. namelijk de gevangenis; maar dan toch al weer met dit onderscheid, dat alleen blanken worden aangesteld tot gevangenbe waarders. Het is een feit, dat de negers in verhouding tot hun aantal een veel grooter contingent misdadigers aan die gevangenissen leveren dan de blanken. In de zuidelijke Staten, waar onge veer evenveel blanken als negers zijn. leveren de laatsten ongeveer negen tiende aan gevangenismisdadigers. Daardoor werden die staten bedacht op een middel, om een passende bezigheid voor al die tuchthuisboeven te vinden. In het noorden worden de arbeids krachten der gevangenen verpacht aan ondernemers, die daar schoen- en zadelmakerijen hebben ingericht en er prachtige zaken mee maken. In de zuidelijke Staten is dit niet mogelijk, dewijl daar de negers geen handwerk kennen, noch in fabrieken te gebiuiken zijn. En toch moet men ze nuttig bezighouden. In den staat New-York heeft men voor eenige. jaren, op aandrang der arbeidersverenigingen en met het oog op de concurrentie, de strafko loniën afgeschaft. Het gevolg er van was, dat de gevangenen op'oerig werden en met geweld een of anderen arbeid verlangden. Men heeft toen werkplaatsen inge licht, waarin schoenen, kleereri enz. voor de gevangenen worden gemaakt, maar, zoo gezegd, kon daze sooit van tenai beidstelling niet worden toege past in de zuidelijke Staten. Daarom begon men de gevangenen te verhuren, in Alabama en Virginië aan mijneigenaars en in Mississippi. Louisiana en aan andere aan de Mis- sissippe gelegen Staten aan aannemers van dijkwerken. Daaruit ontstonden echter te veel moeilijkheden. De aannemers toch trachtten uit die goedkoope aibeidskrachten het meest mogelijke profijt te trekken en beulden de gevangenen letterlijk af door te zwaren arbeid en geheel on voldoende voeding. Er vielen allerlei schandalen voor, die dan door de couianten dadelijk gepubliceerd en gecommentarieerd werden, en zoo zocht men naar een andere wijze van tenarbeidstelling. Mississippi begon daarmee en andere zuidelijke Staten volgden dat voor beeld. Men pachtte of kocht groote plan tages en voerde daar in het groot in de katoenteelt of suikerriet aanplant. Ook teelt men groenten en ooft en voorziet daarmede atideie Staalsin stellingen, als hospitalen en gevan- gennissen. De blanken en de enkele daartoe bruikbare negers laat men kleeding- stukken voor bun collega's maken. De tenai beidstelling van gevangenen hij liet bouwen van dijken is echter nog niet geheel afgeschaft en bestaat nog in den vorm van strafkoloniën in de Staten Louisiana en andere en hoe het leven daar is, daar zijn dik werf nog de couranten vol van Prachtige vangst. De politie in Moskau heeft een prachtige vangst gedaan. Ze was te weten gekomen, wanneer een bekend lid van de Moskauer dievenbende, juffrouw Elisabeth T., jarig was, en in de verwachting, dat de galante collega's van de jonge darne dezen dag niet onopgemerkt zouden laten voorbijgaan, omsingelde de geheime politie haar huis. Inderdaad duurde het niet lang, of er hield een deftige equipage stil; er stapten twee heeren uit, de eene in ingenieursuniform, de andere in civiel, naar de nieuwste mode. De «ingenieur" was een ge vaarlijke dief, naar wien de politie al lang gezocht had. Beiden werden in alle stilte in hechtenis genomen. Zij waren nauwelijks achter slot en grendel gebracht, of er hield een tweede i ij tuig stil, waarin een hoogst elegant ge kleed heer zat. Het was een oude be kende van de politie, een der meest gevreesde paardendieven. Ook hij werd ingerekend. Na hem volgde, slechts enkele minuten later, een genieene oude landlooper, die vroeger al eens naar Siberië was gezonden, maar ont vlucht was. Er kwamen ei nog meer, de meesten per rijtuig; de jonge dame scheen in haar kring zeer ge zien te zijn en de beurzen der heeren dieven stonden hun blijkbaar toe zich te laten lijden. Allen werden door de politie niet open armen ontvangen Tot besluit werden de jarige Elisabeth en een vriendin, een listige winkel- dievegge, in hechtenis genomen. Kopbemesting. Door kopbemesting verstaan we gewoon lijk een overbemesting van suikerbieten en wel met chilisalpeter. Een andere mest stof toch wordt voor overbemesting of kopbemesting niet gebruikt. En met reden. Er zou bezwaarlijk een meststof te vinden zijn, die zoo gemakkelijk oplosbaar is in het bodemwater en waarvan de bestand- deelen zoo spoedig ten dienste der planten wortels staan. Het zijn voornamelijk de suikerbieten, die men een overbemesting met chilisalpeter geeft en het is dan ook met het oog op dat gewas, dat ik van kopbemesting spreek. Overigens kan, alles wat ik over dit onderwerp te zeggen heb, ook gelden voor elke andere overbemesting, Ik wenschte in dit opstel de volgende vragen te beantwoorden: 1°. Is kopbemesting gewenscht? Om deze vraag te beantwoorden, wenschte ik eerst een andere te behandelen. En wel: Wat is beter, het chilisalpeter in één of meer partijen op den akker uit te zaaien Om verschillende redenen zou ik willen beweren, dat het in verreweg de meeste gevallen gewenscht is, het chilisalpeter niet in ééne, doch in twee of drie partijen uit te zaaien. De voornaamste reden is de volgende. „De plant leeft niet van afzon derlijke voedingstoffen, doch van een voedsel, dat uit afzonderlijke voedingstof fen is samengesteld, dat ieder slechts dienst doen, als deel van het geheel". (Liebig). De kali- en phosphorzuurverbindingen, die zich in den bodem bevinden, zijn niet alle direct oplosbaar, zij lossen langzamer hand in den bodem op en staan dan ook in opeenvolgende gedeelten de plant ten dienste. Telkens als een hoeveelheid kali en phosphorzuur tot voedingstof gereed is, moet er ook een hoeveelheid salpeter (stikstof) zijn. Het komt mij voor, dat dit een afdoende reden is, om het chilisalpeter in partijen te geven. En, ter beantwoording van mijne onder 1° gestelde vraag heb ik mijn redeneering slechts voort te zetten. Als de planten zich uit het zaad ontwikkeld hebben en den akker bedekken, beginnen ook de wortels der planten hare oplossende kracht op de bodembestanddeelen uit te oefenen. Het kali en het phosphorzuur gaan al meer in oplossing over. Het is gewenscht, dat ook nu nog een hoeveelheid chilisalpeter gegeven wordt, om de vaste zekerheid te hebben, het straks bedoelde samengestelde voedsel in al zijn deelen aan de planten ter beschikking te stellen. En, wanneer de wortels straks grooter worden, vinden, ze de stikstof en de overige voedingsbestanddeelen die mo gelijk reeds in diepere lagen is gedrongen ook daar. 2». Kan kopbemesting op bieten (of over bemesting op granen) ook wel eens onge- wenschte gevolgen hebben? Ik stel deze vraag omdat ik bij ervaring weet, dat er vele landbouwers zijn, die groote vijanden van deze methode zijn. Inderdaad, het kan wel eens bij uilzondering gebeuren, dat er na de kopbemesting een lange periode van droogte zou komen en het chilisalpeter pas na het einde dier droogte in oplossing zou treden. Het zou dan kunnen gebeuren, dat de bieten zeer laat rijp zouden worden, misschien in het geheel niet en dat zij in de fabriek moei lijk te bewerken zouden zijn. Doch, gij zult me moeten toegeven, dat een dergelijk geval een hooge uitzondering is, en geen reden kan zijn, om een methode, die overigens zeer gewenscht is, niet toe te passen. Al hebben we bij overbemesting in het algemeen wat meer chilisalpeter bij het zaaien noodig dan wanneer de partij in eens gegeven wordt, dit mag den land bouwer niet weerhouden, een bemestings- wijze, die doelmatig gebleken is, na te laten. Aan de boeren, die op het punt staan, chilisalpeter in te slaan voor hunne suiker bieten, worden bovenstaande regelen ter toepassing aanbevolen. Voor den inbond dezer rubriek stelt de redactte zich niet aansprakelijk. Fan ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. De Yolkspetitionneiueiiteii. Naar aanleiding van de groote ver scheidenheid van adviezen, die in zake de aanhangige ontwerpen aan de Tweede Kamer worden uitgebracht, gevoelen wij ons gedrongen als be stuur der Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers een ernstig woord tot onze medeburgers te richten. Zooals in onze vroeger gepubliceerde motie reeds werd gezegd, zien zeer vele industrieelen een ernstig gevaar in het gebeurde en meenen dat een herhaling daarvan tot eiken prijs moet worden voorkomen. Hiervoor zorg te dragen is de taak der Regeering. Meent deze zich niet aansprakelijk te kunnen stellen voor de vervulling van die taak, wanneer niet de beide strafrecht ontwerpen wet worden, dan mogen o. i. slechts zij zich daartegen verzetten, die mee nen, dat in den strijd voor de vak- vereeniging elk middel geoorloofd is te achten en dat dienstweigering door arbeiders bij ondernemingen van alge meen nut onder geen omstandigheden wettelijk mag worden verboden. Men zie toch de hoofdzaak niet voorbij! Dit doen bewust of onbe wust zij, die tegen de beide straf recht-ontwerpen zich kanten en daar door opzettelijk of onwillekeurig, in de kaart spelen van hen, wier verzet tegen die ontwerpen voortspruit uit de begeerte een volgend maal hetzelfde dwangmiddel als in Januari straffeloos te kunnen gebruiken Maar ook zij, die allerlei bezwaren tegen die beide ontwerpen aanvoeren, grootere of kleinere bedenkingen, van voot bijgaanden of blijvenden aard, en die op grond daarvan uitstel van be handeling vragen of verwerping van een der bepalingen, of een voor de Regeering onaannemelijke principieele wijzigingook deze allen werken zij het onwillekeurig er toe mede aan de Regeering den slag toe te brengen, die de revolutionaire elementen zoo gaarne haar zouden zien toegebracht. De crisis, die ons land bij de spoor wegstaking heeft doorgemaakt, heeft reeds nu groote schade veroorzaakt en zonder oveidrijving durven wij ge tuigen, dat een herhaling^van derge lijke gebeurtenissen een duurzamen noodlottigen invloed op de ontwikke ling en den bloei onzer nijverheid dus op de welvaart van heel ons volk zou 'nebtien. Elk nader betoog is hier overbodig. Aan de Regeering: de taak de vrij heid van arbeid en het onbelemmerd verkeer te verzekeien Aan ons: haar daartoe den weg niet af te sluiten. Wij vragen U daarom: onthoudt U van alle adviezen, die strekken om het gezag der Regeering in deze te verzwakken. Laat aan het gemeen overleg van Regeering en Volksver tegenwoordiging over, de ontwerpen aldus te wijzigen, dat zij aannemelijk worden voor allen, behalve dan voor de principieele tegenstanders. Maar geeft niet Uw naam aan een beweging, die aan de Regeering de middelen tot handhaving van het gezag wil be twisten of onthouden Bedenkt, dat een krachtig gezag noodig is, zullen orde en veiligheid, onmisbare voor waarden voor de welvaart van een volk, heerschen en zal de vrijheid van allen verzekerd zijn. Het Bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers: D. W STORK, Voorzitter. H. SMISSAERT, Secretaris. Hengelo, 13 Maart 1903.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2