NI 1 UW E Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Aan urn Lezeressen. 'Bii Mt imner rnawt mq BSTotpti FEUILLETON. Zaterdag U April 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BIII5T NIEUWE MODEBLAD B INSCHRIJVINGSBILJET. HET NIEUWE MODEBLAD, EEN KERSTNACHT. JVo. 27. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Tclephooiiu». 69. ADVERTENTIEN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Adverteutiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Het voorjaar is ingetreden en daarmede is de tijd gekomen dat de dames zich, meer dan anders, bezighouden met de keuze en den aanmaak harer toiletten. De behoefte aan het bezit van een degelijk, practiseh Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. hetwelk wij als premie verkrijgbaar stellen voor de abonné's op onze courant tegen den goedkoopen prijs 55 ets. p. 3 maanden (franco p. post 80 ets.) is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel van meer bescheiden costumes en eene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huis moeder, die er prijs op stelt zich en hare kinderen smaakvol en toch weinig kost baar te kleeden. Elke aflevering is ver gezeld van een uitvoerig patronenblad PI. A t J SHLIJRK BERICHTEN. zoodat men in staat is een betreffend costuum of model daarnaar zelf te ver vaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van af beeldingen van handwerken. Wij wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abonneeren, door invulling en inzending van onderstaand inteekenbiljet aan DE UITGEVERS. De ondergeteekende verlangt bij zijne Courant geregelde toezending van tweemaal per maancl verschijnende, tegen den prijs ca» 55 ets. per drie maanden (franco per post 80 ets.) WOONPLAATSNAAM Met April verschijnt No. 13 en vangt een nieuw kwar taal aan. Vergadering StaalmanDe Vries. Donderdagavond traden voor een flink bezette zaal, in de Arend boven genoemde heeren als sprekers op. Door den heer Staalman werd. nadat hij der vergadering zijne ver ontschuldiging bad aangeboden dat zij niet door een bestuur dat de ver gadering zou leiden omringd waren, de bijeenkomst met gebed geopend. Daarna gaf hij bet woord aan den lieer ml' S. de Vries die zijn lede «Volharden bij liet ideaal" begon met te schetsen en te vergelijken den toe stand van vorige eeuwen met thans, met name den geweldigen strijd tus- sclien Rome en de Reformatie, wat dus een geestelijke strijd was en de tegenwoordige toestand welke de heer ile Vlies nog donkerder inzag dan de lijden van brandstapel en schavot, daar liet thans niet meer een strijd was op zuiver economischen grondslag maar meer en meer werd een strijd met en tusschen rnenschen. Onder anderen noemde spreker eenige voorbeelden op van de reusachtige ai beiilersbewegmgen in Frankrijk en Amerika. Toch schoen het hoofddoel des sprekers" te zijn te wijzen op de onderlinge verdeeldheid der Christe lijke partij. Schertsender wijze noemde de heer de Vries de partij der vrij- antirevolutionairen, waarvan minister Kuyper vroeger had gezegd, dat ze te vergelijken waren met kleine bootjes lie zich van het groote schip afscheid- ien, groepjes dus die zich losmaakten van de organisatie, thans een macht, die, met Jhr. Lobman als haar woord voerder, de toonaangevende partij der linkerzijde is. De heer Staalman had tot onder werp «Het Christelijk ministerie in de democratie.". Op een niet van humor ont- bloote wijze, toonde genoemde heer, volgens zijn inzicht, vele gebreken en nalatigheden der vorige en tegen woordige regeering aan, ter wijl die humor iri spot veranderde toen hij mr. Anema en diens geschriften onder 't mes nam en genoemden schrijver eenige malen een groot man noemde en er nog sarcastisch aan toevoegde mr. Anema is hoog. Staalman laag Schijnbaar stelde de heer Staalman er genot in afwezige tegenstanders in een bespottelijk daglicht te stellen. Wijzende op de samenstelling van liet huidige ministerie dat Chi istelijk heet doch slechts in dien deele is dat iemand als de «oude" lieer Mees getuigde zich er best thuis te zullen gevoelen vroeg hij, wat die regeering tot dusver gedaan had en naar zijn oordeel nog zou doen. Van de pensionneering van den ouden werkman, liet verbeteren der toekomst van oud-mililairen aFmede do mill taire rechtspraak zeide hij zou in de eerste jaren wel weinig te verwachten zijn. Verder alles weer te geven water gesproken is zou te veel plaats inne men, ook het debat waaraan een twee tal «heeren" uit den zoogenaamden socialistenlioek der zaal deelnamen te behandelen moeten we daarom achterwege laten. Toch bleek uit de korte discussie dat de heeren Staalman en De Vries in vele punten met de socialisten konden samengaan, naar het schijnt beter dan met hunne antirevolutionaire partijgenooten door wien ze ngevaar- lijk" worden genoemd. Zondag a s 5 April bij gelegen heid der bevestiging van nieuwe lid maten, vangt de eenigste dienst aan ten lO'/i uur, en vervalt de gods dienstoefening voor jongelieden, De Amersfoortsche tram ver voerde in Maart 1-903 5977 betalende passagiers met een totale opbrengst van f 493 17. Rij liet vorige jaar vergeleken gaat het vervoer en de opbrengst der tram vooruit. Het mondeling overgangs- en eindexamen aan de Burgeravondschool, totsluiting van den cursus 19021903. werd Woensdag 1 en Donderdag 2 dezer gehouden. Uit de eerste klasse werden van de 49 leerlingen er 41 dooi de Commissie van Toezicht be vorderd, te weten: J. H. Geissen, J. J. Vahstal, J. de Rruin, W. E. Noord man, J. R Cornelisse, W. Posthouwer. H. A. Enkelaar, F. Ruytenberg, R. van Grootheest, Th. de Folter, C. C. van Ommeren, C A. Quint, J D Mich els. L. Binsbergen, E. van Drutrn, II. Hendiiks. W. Gnirrep.C J.Voort- rnan, P Hamwijk. P Vredeling, G Kamer, C. B. Brits, J. Beekman, L. Gramsina, M. Hemminga. J Heppener, G. Vellhuysen, W. Heeren. II. van Gastel. H. F. van Nes, J. M. van Woudenberg, S. Tibbesma, J. Renes, J Reyden, E. van 't Wel, B. van Barne- veld, K. Kaljee, Ch. Kuit, K. Wijk, G. Gramsma en E. Arlar. Uit de tweede klasse werden 28 vari de 34 leerlingen bevorderd, te weten W. II. Smith, A. v. d. Velden, J. J. W. Cornelisse, W. van Aken, H. van Achterberg!), R. Hop, .1. A. J Lorijn, J. B. v. d. Hoeven, M. Voskuylen, J. Kaspers, C. W F. van Aken, P. van 't Veer, H. Riphagen, A. J. Pechtol, A W. v. d. Hnyden, D. P. van den HoolT, J. F. van Manen, P. G. van Nieuwkerk, 11. J. L. Schickendantz, C. Sloopendaal, E. van Bekkum, P. v. d. Berg, D. v. d. Vennen, W. Kerk hof!. H. Velthuysen, 11. v. d Hoef, E. Vellhuysen en C. Sehieuder. Uit het schoolfonds dei Loge «Jacob van Campeti" waren ditmaal niet min der dan 12 fraaie prijzen beschikbaar gesteldzij zijn toegewezen aan de zes eerstvermelden in elke klasse De nieuwe cursus begint 1 Octo ber a.s. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot milicien sergeant de milicienkorporaals W G. van Zuij- len, H. Botterweg en J. Veldhuis. De korporaals-titulair E J. Don kersloot, J. H. Molenbeek en H. G. Priem, van het Instructie-Bataljon zijn als korporaal overgeplaatst bij het 5e Regiment infanterie. Aan den korporaal-kok J. H. J. Sauveur van het 5e Regiment infan terie is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. De adjudant-onderofficier C. W. Bauling, de sergeant-majoor B. J. van Aken en de korporaal-tamboer C. P. van der Aa, allen van het 5e Regiment infanterie hebben verzocht om ter zake van langdurigen dienst op pen sioen te worden gesteld. Aan den muzikant J. W. Felix, van het 5e Regiment infanterie is op zijn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. Gisterenmiddag omstreeks vier uur sloeg het paard van Herwaarde, vrachter van Soest op Amersfoort, dnnr het losraken van het lemoen, op hol. Het dier liep in volle vaart den Westsingel op en kwam in botsing met eene vigelante van den heer Schimmel, die hij omwierp en daar door tot staan gebracht en gegrepen werd. MARKTBERICHT.'" AMERSFOORT, 3 April 1903 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen f3a f5. Peren f0.a f 0. Nieuwe aardapp. f U. a f 0 Zandaardapp. 12.a f 3 50 Hoendereieren f3.a f 3.50 per 100st. Eenden f 0.— a f0.— Boter M.20 a f1 30 per kilo Mar garine f0a f0.Zoetem kaas f Kippen f090 a f 1.25 Kuikens f0 afO.Piep kuikens f0afOGanzen f0.f0.Eenden fl.a t 1 25 st. Jonge fO.OO af 000 Hazen l 0. a f0Wilde konijnen f0 50 a f 0 60. Tamme f 0.80 a fl 10 Duiven f 0.60 a f 0 70 paar Magere varkens f 18 a I 24 Varkens voor export f 0.afZeugen f52.— f80—Biggen f8— a f 10.Schrammen I 00a f00Vette koeien 000 af 000.Guste koeien f 00. a f000.— Kalf koeien f000. a f000— Kalf- vaarzen f00.a f00.— Os f000.a f000. Pinkstieren f 000. -af 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe- hect Rogge heet. Boekweit30 heet. Appelen heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 200 heet Zandaardappelen120000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendene eren900 kilo Hooibo- ter; kilo Margarinekilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 500 biggen en 8 zeugen. Door 6) ANATOLE LE BRAR. Tarridec verscheen op den trap, gehuld in een soort mantel en een half dozijn dassen om zijn hals. »Goed zoo," lachte de Chouan, «jij zal niet verkouden worden Zeg eens, je hebt mis schien wel den een of anderen kleederhande laar onder je kennissen? Zeker. Best, daD gaan we daar heen. De koopman vloekte ongetwijfeld wel wat bij zichzelf tegen dien nachtelijken kooper, die veel had van een roover, doch het gezicht van een handvol gele schijven deed dadelijk zijn houding veranderen. Hij had juist een jongens pak bij de hand, zoo mooi als men het maar wensehen kon en sterk Voel de stof eensDe knoopen waren wel niet van paarlemoer, maar het was het werk van een oogenblik om dat te veranderen. Toen zij van den kleermaker weggingen, kwamen zij voorbij een apotheker, waar Boishardy zijn zakken volstopte met fleschjes met allerlei siropen, stokjes zoethout en andere geneesmiddeltjes. Tegen een der hoeken van de kerk -die nu voor graanzolder dienst deed was het winkeltje van een beeldjesmaker gebouwd. De Chouan klopte aan. «Je hebt zeker nog wel het een of ander over gebleven kruisbeeld onder je busten van Marat en Robespierre", riep hij den gewezen heiligen- beeljesfabrikant toe op een toon, die geen tegenspraak duldde. Boishardy draafde weer over de blanke sneeuw. Id het Oosten was een spleet gekomen in den dichten muur, die den hemel afsloot, en een bleek licht straalde er door als een geheimzinnige belofte, dat het dag zou worden na dezen doodschen nacht waaraan de aarde scheen overgegeven. Ditmaal kon de ruiter de kreek zonder on gelukken doorkomen. Het zand was bijna droog. Maar, aan de overzijde dreigde een nieuw gevaar. Een zacht gekraak liet zich hooren. Het paard bleef staan, snoof en weigerde verder te gaan. Boven een elzenboschje stegen dunne rookwolkjes op. «Gesnapt, een Chouan", werd er geschreeuwd. Boishardy sloeg zoo hevig met de hakken van zijn beslagen laarzen tegen den huik van het paard, dat het beest met een geweldigen sprong vo'oruitschoot. «Hij is te paard zie te paard I" schreeuwde er een. Een hagelbui van kogels, die de toppen der elzen meenamen, floot door de lucht. Maar Boishardy was reeds buiten hereik. Hij zwaaide zijn hoed met witte cocarde boven zijn hoofd en riep spottend: «Schiet, schiet dan, blauwen! Jullie zorgt goed, dat de sprokkelaars werk hebben In den omtrek van de hoeve van Heraldy was niets veranderd; het was nog dezelfde besneeuwde woestenij, dezelfde stilte. Toen hij voorbij den kruisheuvel ging, sloeg de Chouan een kruis, maar zijn gelaat nam een uitdrukking van wreedheid aan en de woorden van wraak, die hij prevelde, geleken allerminst op een gebed. Voor de twee paaltjes, die den ingang tot den hof aanduidden, liet hij een doordringenden schreeuw hooren, het klagend gehuil van den nachtuil. De deur van het huis ging dadelijk open en Fleur d'Epine vertoonde zich op den drempel, gevolgd door Penn Dir. «Bent u het, meester?" «Ja, ik Fleur d'Edine, houd het beest vast, we zullen het nog wel noodig hebben en jij, Penn-Dir, haal in den stal een touw voor mij, een teugel of halster, hoofdzakelijk, als het maar sterk is." Zelf ging hij het woonhuis biDnen met zijn pak onder den arm. Het knaapje sliep met liet gezicht naar den muur gekeerd. Boishardy spreidde stuk voor stuk de kleedingstukken, die hij met zooveel moeite en gevaar gehaald had, op het bed uit en legde de pakjes met versnaperingen en de fleschjes met geneesmid delen op de tafel. Vervolgens stak hij behoed zaam het ivoren Christusbeeld tusschen de vermagerde handjes van den zieken, ontdekte het hoofd en sprak zacht: «Dat de God, die op Kerstmis geboren werd, je beware voor een lang lijden." Met een heftige beweging zette hij zijn hoed weer op. «Zie zoo, zeg nu je kroon van wijze en koning weer vaarwel", zei hij tot zich zelf, je rijk van medelijden is uit aan je werk, Boishardy I" Het kind bleef alleen in het sombere vertrek, verlicht door een laatste opflikkering van het houtvuur in den haard. De Chouan voegde zich bij zijn makkers. «Waar moeten we heen, meester?" Naar den kruisheuvel! Zorg, dat de vogel je niet ontsnapt!" Het paard, over het gansche lichaam roo- kende door het vermoeiende uitstapje, trap pelde van ongeduld naar zijn stal. Om het beest te doen begrijpen, dat het nog een tochtje moest maken, gaf Boishardy het een flinken zweepslag. Het arme dier begreep on getwijfeld, dat tegenstand niet zou baten en onderwierp zich aan zijn lot. {Slot volgt).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1