NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 28. Woensdag 8 April 1903. Twee-en-dertigste jaargang. B HET NIEUWE MODEBLAD 8 BINNENLAND. I INSCHRIJVINGSBILJET. HET NIEUWE JHHlEliLAIl, EEN KERSTNACHT. Amersfoortsc oura ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door tiet geheele Rijk Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoomio. 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7 'h Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Het voorjaar is ingetreden en daarmede is de tijd gekomen dat de dames zich, meer dan anders, bezighouden met de keuze en den aanmaak harer toiletten. De behoefte aan het bezit van een degelijk, practisch Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. hetwelk wij als premie verkrijgbaar stellen voor de abonné's op onze courant tegen den goedkoopen prijs 55 ets. p 3 maanden (franco p. post 80 ets.) is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel van meer bescheiden costumes en eene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huis moeder, die er prijs op stelt zich en hare kinderen smaakvol en toch weinig kost baar te kleeden. Elke aflevering is ver gezeld van een uitvoerig patronenblad zoodat men in staat is een betreffend costuum of model daarnaar zelf te ver vaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van af beeldingen van handwerken. Wij wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abonneeren, door invulling en inzending van onderstaand inteekenbiljet aan DE UITGEVERS. s Met April verschijnt No. 13 en vangt een nieuw kwar taal aan. De ondergeteekende verlangt bij zijne Courant geregelde toezending van tweemaal per maand verschijnende, tegen den 2»'ijs van 55 Ct8. per drie maanden franco per post 80 ets.) WOONPLAATSNAAM Het Koninklijk Echtpaar maakte Maandagmiddag een rijtoer door Apel doorn. Het tweespan werd door den Prins gemend. 's Middags was er diner ten Hove voor genoodigden uit Apeldoorn en omstreken. De Redactie van de Telegraaf ontving gisterenmorgen bezoek van de lieeren Richardson Huil, van de Daily Telegraphen Treeton, van de Westminster Gazelle, die als speciale correspondenten naar Amsterdam zij gezonden. In een onderhoud met hen verklaarden zij dat de toestand van de Dockers Urnon te Londen van dien aard was dat er van eenigen belang rijken geldelijken steun aan de Hol- landsche stakers geen sprake kan zijn Hoogstens een 500 pond, gedurende Hnkele weken, vei klaarde de heer Richardson Huil. De sociaal-democraten in Engeland, zeide onze Engelsclie collega ons ver der, volgen de beweging in ons land met belangstelling, in de hoop, dat zij, die tot dusver weinig invloed in lie Trade-Unions hebben, er op kunnen wijzen, dat een politieke strike als wapen in den klassenstrijd met succes te gebruiken is. In Londen is men ook daarom vol belangstelling, omdat daar nog altijd gevieesd woidi, dat Duitschland, rnoclit bier de huidige beweging tegen de Regeering de oveiband behouden, zal ingrijpen »En dat zou men in Enge- 'and niet dulden," aldus zeide rnr. Treeton met nadiuk. Ook voor de bakkeiijen te Amster dam is gisteren de algemeene staking geproclameerd, doch slechts een ge deelte der gezellen beeft bet werk neergelegd. Het zoogenaamde Comité van Verweer deed j.l. Maandagochtend het navolgend manifest verspieiden Mede-Arbeiders Zoo zullen wij dan worden geknecht! Zoo zal ons alle recht worden ont nomen om te strijden voor een betere toestand I Zoo zal do regeering van «Christe- nen" zorgen, dat wij ons leven op de meest on-cbristelijke wijze moeten voortsleependat honger en ellende voortdurend ons deel zullen zijn en dat de kapitalisten bun brandkasten zullen kunnen blijven vullen ten koste van de welvaart der aibeiders. Er zullen wetten worden aange nomen, waai door de arbeiders geheel zullen worden onderworpen aan de patroons. Waardoor iedere krachtige loonbe- weging onmogelijk zal worden ge maakt. Waardoor het niet meer mogelijk zal zijn onze vrouwen wat meer week geld te geven. Waardoor onze kinderen zullen moeien leven in dezelfde treurige omstandigheden als waarin wij zijn opgevoed. Mannen en vrouwen HEDEN IS DE ALGEMEENE WERK STAKING AFGEKONDIGD voor alle werkers in de transpoit- bediijven te water en te land, ZOOWEL SPOOR- ALS HAVEN ARBEIDERS. Heden is de dag dat bet gansche Nederlandsche pioletariaat zal opstaan legen z ij n onder drukkers I Op dan, gij allen I die onderworpen zijt aan patroons-willekeur en tyrannie Op dan, gij mannen die als vrije Nederlanders, weet, dat slechts één ideaal levend voor u is, liet ideaal der vrijheid, 0111 u te verweren tegen onrecht en uitbuiting! Op dan, gij vrouwen I die uw kroost lief hebt, die wilt dat uwe kinderen zullen zijn 111 gelukkigei' omstandigheden dan gij. Op dan, gij allen! die weet, dat de toestand van de arbeiders verbetering behoeft en dat die wordt tegenge houden door de worgvve11en der regeering. Heden is de dag van verweer! Heden zullen de Nederlandsche arbeiders toonen geen slaven te zijn geen willooze werktuigen in de handen van den patroon, maar menschen, denkend en levend, en ge voelend den nood, die zal blijven bestaan als deze wetten worden aangenomen Wij roepen u op inet ons te strijden het gaat om onze welvaart, om ons geluk, 0111 onze vrijheid. Welnu! schaart u aan onze zijde. De transport-arbeiders legden het werk neer en morgen zullen er meer volgen. Wat zult gij doen? Het licht van den dag der vrijheid straalt ons tegen. Wenscht gij het komen van dien dageraad te verhaasten Maar als gij dit doet, weet dan dat gij, bij het neerleggen van het werk moet zijn kalm! Uw daad moet zijn grootsch en krachtig. Als gij dat doet, dar. behoort gij te zijn op de vergaderingen, die zullen worden belegd. Maar als gij daar niet behoeft te zijn, dan behoort g ij thuis De bourgeoisie zou misschien graag zien, dal gij optochten hieldt of in grooten getale u op stiaat vertooridet. Dat mag niet! De bourgeoisie zou misschien willen, dat door het aanrichten van een bloedbad do beweging kon worden gesmoord. Dat in a g niet! Hoe men ook tracht om u te ver leiden tot daden, waardoor slachtoffers kunnen vallen, gij allen hebt te zorgen, dat deze gelegenheid niet gegeven wordt. Gij hebt kalm te blijven en sterk! Gij hebt te strijden voor u en uw gezin. Gij hebt te strijden voor uwe vrijheid! Gij hebt er voor te waken, kalm en voerzichtig. maar met kracht, dat liet Nederlandsche proletariaat niet wordt geknecht. Maar dat de Nederlandsche ai beiders fier en vrij het hoofd kunnen opbellen en zeggen «Men heeft ons willen krenken in onze rechten." «Men heeft ons tot slaaf willen maken van het kapitaal". «Wij, wij, de mannen zullen pal staan voor onze vrijheid en onze toekomst." Leve de arbeidersbeweging! Een oplichter. Te Heusden vervoegde zich Zater- lag bij verschillende ingezetenen een als heer gekleed persoon. Bij den een vertelde hij predikant te zijn in België; bij een tweede, dat bij predikant was, doch nog geen gemeente hadbij een derde, dat hij student was en weldra eind-examen zou doen. Daar zijn gel- lelijke toestand niet rooskleui ig was, bood hij een door hem zelf opgestelde preek aan geld vroeg hij niet, maar wat men gaf, zou hij in dank aan nemen. Hij vertelde aanbevelingen te heb ben van den kerkeraad cn predikant te zijn der Ned. Herv kerk te Heusden en noemde verscheidene bekende perso nen op als zijn bekenden en vrienden. Men stelde een onderzoek in en lipt bleek dat alles gelogen was. De politie werd gewaarschuwd, en toen hij deze bemerkte, was hij in eens verdwenen; men kon hem ner gens meer vinden llij beeft te Heusden vele personen bij den neus gehad. Daar hij elders deze praktijken wel zal herhalen, zij men op zijn hoede. Door 6) ANATOLE LE BRAR. (Slot.) Men nam het.mee tot nabij het kruis. Daar, op bevel van hun hoofd, sloegen Fleur d'Epine en Pen-Dir een touw om zijn pooten en spoedig lag het paard, stevig gebonden in den sneeuw. Onmachtig zich op te richten, verzette het zich niet meer en bleef stil liggen. De drie mannen verborgen zich achter het lichaam als een borstwering De storm was gaan liggeDeen minder scherpe wind blies uit het westen. De wolken scheidden zich langzamerhand van een. In het oosten teekende zich tegen een verren, grijzen achtergrond een flauwe lichtstreep af; daarna een diep rooden schijf. De zon, zonder schit tering, zonder stralen, ging op als een groote ster, als was zij reeds uitgeput vóór zij hier haar taak aanving. De chouans lagen zwijgend te luisteren. Op eenigen afstand van den viersprong, waar zich het kruis verhief, hield een groep boeren stil. Bijna allen droegen zij geweren. Zij praat ten onder elkander. Een van hen zei: «Mijn vrouw moet het huis reeds bereikt hebben langs het toepad Als er geen onraad is, zal ze mij wel spoedig een teeken geven." De meesten hieven een hand voor de oogen om tegen de zon in, in de richting van Keralsy te kunnen kijken. Als uit een mond riepen zij: «Kijk! Ja, dat is ze! In den hof van de boerderij zwaaide een vrouw met een zakdoek aan een stok gebonden. Een «iou" weerklonk, ten teeken dat haar signaal gezien was. «Vooruit, alles gaat goed," zei de man, die het eerst gesproken had en die niemand anders was dan Lestrézee. «Ge behoeft mij niet verder te begeleiden," riep hij de anderen toe, «ge ziet, ditmaal zullen de chouans mij nog niet te pakken krijgen." Er steeg eeD luid gelach op. Men maakte eenige gebaren tegen elkaar die grappig moesten wezen en scheidde toen. De pachter ver volgde alleen zijn weg naar Keralzy. Even voorbij den kruisheuvel deed een gehinnik hem opschrikken. Het paard had zijn meester ge roken en riep hem nu te hulp, terwijl het den kop in de sneeuw 9loeg met doffe, krachtige slagen. Boishardy had dat juist voorzien en er op gerekend. «Wat," riep de man uit, «dat is Magis. zulke schoften nu ze zich op mij niet konden wreken, hebben zij het maar op het beest gedaan stil, stil maar Magis, je zal bevrijd worden. Hij was tot vlak bij het paard gekomen en haalde zijn mes voor den dag om het touw stuk te snijden «Vuur," commandeerde Boishardy. De boer draaide op den plaats rond en viel met verbrijzelden schedel neer. «Dat is goed gemikt," zei Penn-Dir. Hij boog zich over het lijk heen om het van zijn kleederen te berooven. Intusschen maakte Fleur d'Epine het paard los, want het touw moest dienst doen om den verrader te kruisigen. Magis hinkte weg, als was hij gewond. Het lichaam van den pachter werd opgehe- schen aan de armen van het kruis. Met de punt van zijn dolk schreef Boishardy even on der de borst den naam «Judas," spuwde daarna op het lichaam en sprak «Het recht is volbracht." De drie uitvoerders van het vonnis gingen heen in het bleeke licht van den aankomen den dag. Op datzelfde tijdstip zei het knaapje, in de lage keuken van Keralzy, tot zijne moeder «Als n hem gezien had, moe! Hoe verheven en mooi zijn gezicht was Ik behoef niet lang te raden, dat was Balthazar, de wijze, de zoon van Japhet. De twee anderen waren ook wel koningen, maar schenen toch ook wel zijn dienaars En wat een ge schenken, kijk, wat een geschenken Ach, ik was zoo bedroefd dit jaar voor al die jaren, dat ik niets heb gehad Vurig kuste hij het Christus-beeld en diep aangedaan fluisterde hij «Gezegend zijt gij, o God en gezegend is hij, die mij in uw naam is komen bezoeken." De moeder, die het v uur aanblies, antwoordde «Amen." Buiten keerde Magis alleen terug.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1