BUITENLAND. Gemengd Nieuws. der stakingen, en wier gedrag overi gens niets te wenschen overliet, en die tevens een goede gezondheid genie ten, in verband met de aanspraken van anderen, voor een plaatsing in aanmerking zullen kunnen komen. Mr. A. Kerdijk en dr. A. Kuyper. In de «Standaard" vinden wij een ar tikeltje aan hel adres van mi A. Ker dijk van den volgenden inhoud: Mr. A. Kerdijk is niet fortuinlijk. Pijl na pijl legde hij op zijn boog, om dr. Kuyper te treilen. Eerste pijl: Dr. Kuyper was niet eerlijk, want hij had vóór de stembus de leerplichtwet ten doode gedoemd, en nu als minster laat hij haar leven. Ongelukkig voor hem bleek echter al spoedig, dat dr. Kuyper op de Deputa- tenvergadering van 1901 juist zóo over de Leerplichtwet gesproken had, als hij daarna als minister handelde. Tweede pijl: Dr. Kuyper had een onvergeeflijke fout begaan door sociaal democraten en anarchisten te vei broe deren. Ongelukkig voor hem blijkt nu reeds, dat ze elkaar nooit vinniger in het haar vlogen dan thans. Een nu de derde pijl: Dr. Kuyper bederft de zaak van het land door zijn interviews, en behoorde die toch, om al wat lief is, te staken. En ook nu weer, ongelukkig voor hem, blijkt, dat dr. Kuyper alle in terviews geweigerd heelt. Ons dunkt, mr Kerdijk, aan wien dr Kuyper nooit een stroospier in den weg heeft gelegd, zou niet kwaad doen, zoo hij iets meer zelfbeheerschirig toonde. Misschien bestond er veeleer aan leiding voor hem, om in de rust die hij thans geniet, de rekening eens op te maken van de verantwoordelijkheid, die hij zelf draagt voor de toestanden, gelijk die onder zijn inspiratie geworden zijn. Uit Den Haag seint men aan 't Handelsblad: Wij vernemen dat eerst na de terugkomst van H.M. op het Loo een beslissing kan worden verwacht omtrent het voorgenomen Koninklijk bezoek aan Amsterdam en den daar voor te bepalen datum. Te Rome zijn 1200 Duitsche pel grims aangekomen, om den Duitschen Keizer aldaar te begroeten, hetgeen zal geschieden in den tuin van Saint Damasse in het Vatikaari op den dag, dal Keizer Wilhelm met zijn beide zoons den paus bezoekt. Een misrekening is. dat de Duitsche Keizer den eersten steen zal kunnen leggen vooi het Goethestandbeeld, dat hij Rome ten geschenke, biedt; men hoopte zoover met het grondweik gereed te zijn, dat de gedenksteen gelegd zou kunnen worden tijdens 's Keizers verblijf te Rome, maar de bodem op den Mont Pmcio bleek niet bestand tegen het zwaar gewicht van het standbeeld en dus moet de steen legging worden uitgesteld tot de fun damenten versterkt zijn. President Roosevelt moet wan neer hij «uitrust" van zijn bezigheden dit doen op een wijze, die de poli tie de handen vol vveik geefi; men schrijft daaromtrent uit New-York aan de Times dat de president zijn vrijen tijd gebruikt om op wilde die ren te jagen en lange ritten in meest woeste streken te ondernemen. De dagblad-correspondenten, die den president op zijn reis vergezellen, booren soms bijzondei heden van de soldaten van het fort Yellowstone. Zoo verneemt rnen, dal de heer Roose velt in woeste galop door bergpassen rent en Noorsche skis gebruikt, wan neer de zware sneeuwval eene andere wijze van zich voort te bewegen ver hindert. Een en ander maakt, dat de beambten, die voor de veiligheid van den President verantwoordelijk zijn gesteld, rust noch duur hebben! PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ter gisterenmiddag onder praesi- dium van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers gehouden raadsvergadering, waren de heeren C. T. van Beek en Veis Heyn rriet kennisgeving afwezig. Na voorlezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, deelde de voorzitter mede. dat waren ingekomen: Besluit van Ged. St houdende goedkeuring van het primitief collier dienstjaar 1903; goedkeuring dooi hetzelfde college van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening groot f 140.000; inissieve van den minister van Binnenlandsche Zaken houdende goedkeuring der benoeming van de heeren Dr Lulofs en Dr. Winter tot leeraren bij het Hooger- en Middelbaar Onderwijs alhier; een besluit van Ged St. naar aanleiding der ingekomen bezwaarschriften in zake de plaatsel inkomstenbelasting; de goedkeuring van Ged. St. der vastgestelde jaar wedde van het Hoofd der schooi aari de Puntenburgerlaan en der wijziging van het reglement betreffende de be zoldiging van onderwijzers; (allen ter griffie gedeponeerd); een verzoek van den gemeente-secretaris om verlof ge durende één maand in te gaan I Juli 1903 (wordt op voorstel van den voor zitter z. h. st. verleend); het proces verbaal der kasopname bij den ge meente-ontvanger; een dankbetuiging van de Keicommissie voor de bij raads besluit van 24 Maart j.l. genomen beschikking; (aangenomen voor ken nisgeving) een rekest der plaatselijke afdeeling van den Bond van Nedeil. Onderwijzers om te breken met het stelsel van ambulante hoofden en over lading van klasseneen rekest van de Amersf Bestuurdersborid tot onder steuning van voorgenoemd adres; een rekest van eenige houders van «ver gunning" om het algemeene sluitings uur te bepalen op middernachteen rekest van den heer Nierstrasz om de rijweg op het plantsoen nabij de Kleino Haag door te trekken; een rekest van de onderwijzeres mejuffr. van der Meer om vaste aanstelling; (alle in handen van B. en W. om prceadvies); een missieve van de Commissie van Toezicht op 't Middelbaar Onderwijs waarin wordt voorgesteld over te gaan tot de invoering van de rijksregeling der salarissen van leerarennaar aan leiding van het door den voorzitter gedane voorstel ook deze missieve te verzenden aan B. en W. om prseadvies, ontstaat eene discussie tusschen den heer Gerritsen en de beide Wethou ders Eerstgenoemde wil dat schrijven direct verzonden zien aan de raads commissie in zake Middelb. Onderwijs. De heer Visser bestrijd het nog be staan dier commissie en de heer Celosse, ofschoon het bestaan dier commissie erkennende acht het voor stel van den voorzitter tot doorzending aan het Dag. Bestuur het meest juiste, daar dit toch zeker het advies van bedoelde commissie zal inwinnen; met 13 tegen 2 stemmen wordt daarop aldus besloten. Aan de orde komt punt I der agenda: de ontwerp-verordening betreffende de Straatpoluie, met advies van de gezondheidscommissie. De 89 artikelen worden zonder eenige aan- of bemer king afgehamerd en de verordening in zijn geheel daarop met algem. st. aangenomen. Voorstellen tot af-en oversein ij ving van punten op de gemeentebegrooting en die der Schutterij dienst 1902 worden eveneens z.h.st. goedgekeurd. Tot onderwijzer aan de O L School 3e soort in de Beekstraat wordt met 12 van de '15 stemmen benoemd de heer H. Frantzen te Woudenberg (de heer C. C. Nijhoff te Bunnik verkreeg 3 stemmen). De jaarwedde 'van de benoemde zal in eene volgende raads vergadering woiden vastgesteld. Op hun verzoek wordt daai op even eens z.h.st. eervol ontslag verleend aan de onderwijzers A. Veen (met 1 Juli) en S. Verlare (met I Mei). Een ontwerp-besluit tot het ver- leenen van afschrijving, wegens ver trek, van aangeslagenen in de inkom stenbelasting wordt z.h.st.goedgekeurd. Tot leden der commissie bedoeld bij art. 15 der wet op de schutterijen worden daarop herbenoemd de beide Welheuders en tot hunne plaatsver vangers benoemd de heeren Mr. P. J. F. van Voorst Vader en Mr. J C. H. Prikken. Naar aanleiding van het verzoek van den hoer G. C. Hoogewerll om eervol ontslag als leeraar aan de inrichtingen voor Hooger en Middelb. Onderwijs, stelt de voorzitter voor zulks te verleenen met ingang van 1 Juli a.s. onder dankbetuiging voor de vele in zijne betrekking bewezen diensten. Zwijgend hecht de raad zijn goedkeuring aan dit voorstel. Op ingekomen bezwaarschriften te gen aanslagen in de inkomstenbelasting dienst 1902, wordt conform het advies der reclame-commissie besloten. Aan J Malestein te Bunschoten die bij de publieke landverhuring op 1 Febr. 1899 voor de lijd \an zes jaar twee perceeleri vergraven grond, lig gende onder Bunschoten, van de ge meente huurde, weid op voorstel vari B. en W. naar aanleiding van zijn desbetreffend verzoek, z.h.st. kwijt schelding van een derde der pachtsom verleend, omreden hij gedurende de eerste jaren een gedeelte dier gronden niet zal kunnen gebruiken, daar in den afgeloopen winter uit die perceelen een aanmerkelijke hoeveelheid grond is vergraven. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter daarop de vergadering Door H. M de Koningin-Moeder is aan de Kei-commissie voor het door haar beoogde doel, het weder te voor schijn brengen der Amersfoortschu kei, een bedrag van f 100 geschonken. Hedenochtend is men aange vangen met peilen naar de juiste plaats waar de kei zich onder de Varkens- markt bevindt. De reeds vroeger vermelde aan sluitingen voor het plaatselijk Iele - phoonnet zijn thans voltooid. De nummers zijn voor: de sigaren fabriek van de firma D. Hubers&Zn. (Kortegracht) 11, voor arts Jorissen 90, voor de bakkerij van den heer H. Koning 91, en voor de spekslagerij van den heer E. J van Ommen 89. De Koning der Belgen heeft het Militaire kruis 2e klasse verleend aan luitenant G. J. Maris, van het eskadron ordonnansen, winner iu den afstands- rit Brussel-Ostende. Door de H. IJ. S. M. is een cursus opgericht tot opleiding van commies bij den stationsdienst. Met de opleiding zijn belast de heeren Meuleman, hoofdonderwijzer en Belin- fante, chef de bureau bij de H. IJ. S. M., beiden te Amsterdam en H. Kra pels, stationchef te Amersfoort. De lessen worden gegeven te Am sterdam 's Dinsdags en 's Vrijdags, en te Amersfoort 's Maandags, 's Donder dags en 's Zaterdags, telkens van 7—10 uur 's avonds. Thans zijn er reeds 27 deelnemers, waarvan 7 te Amersfoort, terwijl de overigen te Amsterdam en Rotterdam zijn gestationneerd. Maandag is een aanvang ge maakt met liet leggen der houtbe strating vóór het Gymnasium. Als jury-lid voor het concours hippique van de West-Brabantsche Harddraverij- en Concours-Hippique- Vereenigitig, dat eerlang gehouden zal woiden. is benoemd jhr. E. W von Wrange! auf Lirrdenberg, rit meester instructeur aan de Rij- en Hoefsmidschool alhier, voor de af deeling rij- en springpaarden. De bekende drukkerij «De Vrede" wordt van Blaricum naar hier over gebracht Voor dit doel zijn drie per ceelen in de Schiminelpennitickstiaat gehuurd. De heer J. H. Leinweber, ge meente-ontvanger te Wageningen, kornt als no. 1 voor op de alphabe- tische voordracht voor een zelfde be trekking te Goes. Bij Kon besluit zijn benoemd: tot luitenant-kolonel, plaatselijk- commandant te Breda, de majoor G II. Nauta Pieter van het 5e regiment infanterie tot luitenant-kolonel bij de cavalerie de majoor op non-activiteit L. G baron van Boetzelaer; tot majoor bij het le regiment huzaren de ritmeester M. van Kuijk, commandant van het escadron ordon nansen tot majoor bij het 5e regiment irilanteiie de kapiteins P. G Weuringh van den staf van het wapen, weikzaam bij het D. v. O. en J. H. v. d Burg, adj. bij het 3e reg. inf. tot kapitein bij het 5e regiment infanterie de le luit. G. D. van de Kasteele van het 7e en B. W Kraake, adjudant bij het 8e regiment infanterie. Bij Kon. besluit zijn in hun rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers de kapitein H. C. A. de Block en de le luitenant A. Ruijs, beiden van het 5e regiment infanterie. Ritmeester P. E. H. V. L. baron Van Boecop, van het le regiment huzaren, wordt belast met het bevel over het escadron Ordonnansen, ter vervanging van majoor VanKuyk,en in verband daarmee overgeplaatst bij dat escadron. De tot majoor benoemde kapitein P. G. Weuringh van den staf der inf., komt alhier in garnizoen. De tot lste-luitenant benoemde 2d 6-1 ui tenant R. D. Storm Buijsing komt '1 Mei bij het le reg. Veld—artïll. alhier iu garnizoen. De le-luit. B. O. van Manen van het le reg. huzaren te Zutphen wordt 1 Juni gedetacheerd bij de lijschool alhier. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e militaire arrondissement te Arnhem is A. Femming, tamboer bij het 5e Regiment infanterie schuldig verklaard aan: tweede desertie in tijd van vrede, door zonder verlof, langer dan 2 dagen van zijn korps afwezig te zijn. zonder de reden zijner af wezigheid ten genoegen des rechters te bewijzen, met vrijwillige terugkomst binnen 4 weken, en veroordeeld tot eene militaire detentie voor den tijd van eene maand en in de proceskosten. Bij Koninklijk Besluit is aan de na te noemen onderofficieren allen van het 5e Regiment infanterie een voort durend pensioen toegekendadjudant- onderofficier J. C. Schrijvor, sergeant- majoors J. J Steenhouwer. B. J. Jonker en H. Deckers, sergeanten E. van Arnstel, Tli B. P. Markus, A. II. W. Eijman, F. Monhemius, J. Harmsen en fouiier-S. R. B. Muude. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot sergeant de kor poraal M. Bootzema en de sergeanten- titulair F. Vos en N. J. M. F. van Everdingen en tot fourier de sergeant J. van Moui ik. Bij het 5e Regiment infanterie is aan den sergeant-majoor H. P. Schickendantz de Zilveren medaille voor 24 jaren en aan den sergeant J. C. Pommer en den fourier M. Riegen de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend ge worden. De sergeant II. de Bruijn van het 5e Regiment infanteiio is opzijn verzoek overgeplaatst bij de Koloniale Reserve te Nijmegen. De sergeant A. van Vliet van het 5e Regiment infanterie tijdelijk gede tacheerd als instructeur bij het In structie-Bataljon, is definitief bij die inrichting overgeplaatst. Aan den sergeant-majoor F. W. Mostert van het 5e Regiment infanterie is op zijn verzoek een ver vroegd ontslag uit den dienst verleend. Nog slechts luttele jaren zijn verlooperi sedert de jeugdige Jac. Vischer in Amicitia zijne eeiste viool- solo ten beste gaf. De verwachting destijds van hem gekoesterd heeft hij ten volle bevredigd. De jonge man, die gisterenavond, na volbrachte studie aan het Amster- damsche Conservatoire, zijne vele vrienden en stadgenooten nogmaals in de gelegenheid stelde hem te hoo- ren, is tot een waar kunstenaar ge rijpt. Geen technische vaardigheid alleen, maar diep gevoeld was zijn spel tevens. Hij werd waardig ter zijde gestaan door een drietal kunst broeders de heeren Philip Abas, Ger- rit Hop Jr. en Willem Dehé, terwijl de medewerking van Mejuffrouw Lize van den Heuvel, evenals voorgenoemde heeren uit Amsterdam, aan bet zeer gevarieerd programma nog meer be koorlijkheid gaf. Dit programma in details weer te geven gedoogt onze plaatsruimte niet. Waartoe zou het trouwens dienen, daar het slechts een aaneenschakeling van loftuitingen voor de verschillende executanten zou worden. Kort gezegd, wij hebben een avond vol kunstgenot gesmaakt. Onzen dank daarvoor aan den concertgever en zijne vrienden. Onze beste wenschen vergezellen hen op hunne verderekunstenaarsloopbaan. Het aantal zwanen in onze stads grachten staat waarschijnlijk binnen kort te zullen worden uitgebreid Het echtpaar heeft zich n.l. een nest ge maakt en broed. Moge een talrijk kroost hel gevolg zijn van deze loffelijke poging tot opvrohjking en stoffeering onzer Singels. 372e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 27 en 28 April 1903. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Lelnwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f65. 54 612 618 627 636 644 649 660 3315 3332 3337 9704 9737 10434 14405 14425 16090 16102 18961 18965 18974 19595 20572 20578 en 20580. Te zamen 25 prijzen. Naar de Zuidpool. De heer Charcot en zijne mede werkers hebben hun plan eener Fran- sche expeditie naar de Noordpool streken opgegeven en de antarctische streken gekozen. De expeditie zal Vuurland herijken en zich dan richten naar Alexander l-land, Dus zal men de Zuidpool, pogen te naderen van Victoria-land dooi de Engelschen, Enderby en Kempland door de Duitschers, de Weddel-zee door de Schotten, en zeeengte van Cerlache door de Zweden, thans gaan de Franschen den kant van Alexanber I-land uit. Dr. Charcot wil voorna melijk onderzoekingen instellen op het gebied van oeconomie, graphie, geographie, en zoölogie. Een urn gevonileu. Te Buinen is door turfgravers eene urn gevonden van de grootste soort. Bij eene hoogte van 3 d. M. had zij een middelijn van bij de 4 c.M. en was met houtskool en beenderen ge vuld. Het voorwerp is door de turf gravers, die haar vonden, verbrijzeld Vier iticnschen bevroren. Volgens de „Oberschl., Wanderer" zijn in de omstreken van Cleiwitz vier personen, in de laatste sneeuwstormen bevroren, van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. De nieuwste nieuwigheid op sport(?)gebied in Parijs is op 't oogen- bhk de toer, die de Engelschman Strangford uitvoert avond aan avond iu de «Moulin Rouge". De athleet gaat op handen en knieën op den grond liggen en wordt dan overdekt door een houten platform, met afloopende kanten aan beide zijden. Een auto mobiel met personen er in, te zamen wegend 1000 KG., komt aangereden en tuffelt doodbedaard over den «heu vel" heen, door den athleet gevormd. Om zoo iels met een glimlach op het gelaat te weerstaan moet men ook kracht hebben I Een luchtreis. Zaterdagnamiddag te 6.35 is uit St. Cloud een luchtieis ondernomen door vier leden der Parijsche Aëro- Club, de heeren De Langardiére Le Roux, Rabiet en Mélandri. De ballon heuft, gedreven door Noordenwind,een tocht van 1254 uur gemaakt en is niet zonder moeite bij Aries in het Zuiden van Frankrijk niet vei van de Middel- landscheZee neergedaald. Eerst was de snelheid slechts 40 kilometer in 't uur, maar weldra kwam men in snellere luchtstroomingen, die den ballon een buitengew ne vaart gaven, zoodat de afstand van 750 kilometer met de snelheid van een sneltrein werd af gelegd. De reizigers werden ruimschoots door sneeuw- en hagelbuien bezocht en vonden een temperatuur die van 6 lot 14 graden Celsius afwisselde. Het koudst was het op 2800 meter hoogte boven de Cevennen; de hoogste stand dien men bereikte, was 3100 meter. Na een uur lang door de wolken te zijn gevlogen met 150 kilometer snelheid in hetuur, kregen zij 's mor gens vroeg weder heldere lucht op 3000 meter hoogte tusschen Tarascon en Arles. De zee was in de verte zichtbaar en daar een hevige wind hen derwaarts dreef, besloten zij neer te dalen. Iu 10 minuten bereikten zij den vasten bodem, waar zij nog 500 meter ver werden voórtgesleurd al vorens te kunnen uitstappen. De zak ken met ballast waren bevroren, zoo dat zij bij het uitwerpen eenige schade aanrichtten. Een sloeg een gat in het dak van eon huis en kwam zoo in een kamer, waar een echtpaar er op minder aangename wijze door werd uit den slaap gewekt! Twee merkwaardige figuren. Naar aanleiding van het voorge nomen optreden van den heer F. W. Reitz, oud-president van den Oranje- Vrijstaat en staatssecretaris van de Zuid-Afrikaansche Republiek en van commandant I). M. Bresier in ver schillende plaatsen van ons land, deelt de heer W. A. van der Veen iets tnede van hetgeen hij van hen gehoord of gezien heeft gedurende zijn ver blijf in Zuid-Afrlka. Hij vangt aan met het getuigenis, dat onder de vele merkwaardige mannen van onre stamverwanten aan gene zijde van den keerkring, de heer Francis Willem Reitz zeer zeker eene eerste plaats inneemt. De heer Van der Veen herinnert o.a., dat Reitz reeds vroeg aanving met het oprichten en organiseeren van den Afrikaander Bond, waarbij zijne groote persoonlijke overredings kracht van veel gewicht was. In de Wetgevende Vergadering van den Oranje Vrijstaat werd hij een der eerste mannen, en toen president Brand in 1888 stierf, na 25 jaren lang aan het bewind te zijn geweest, werd de heer Reitz gekozen tot staatspresident.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2