NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. \o. 37. Zaterdag 9 Mei 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG Ri\ ZATERDAG. Bij dit nimmer Behoort een Bijvoegsel. VAN WEEK TOT WEEK. BINNENLAND. FEUILLETON. Zijn laatste Toevlucht. Amersfoortsche Courant A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLaiigestraat 77. Telcphooiiuo. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meen. Th Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De afdeeling van den Volksbond op sterven? Een vergadering die beter bezocht werd. Toch een historische kei. Wenschen voor Kei en Bond. Tegen Donderdagavond waren de leden van den Volksbond alhier ter vergadering opgeroepen tot het nemen van een besluit omtrent het al dan niet voortbestaan der afdeeling. Dat bericht had ik, en zeker sta ik niet alleen, met bevreemding gelezen Wel, dacht ik, is het misbruik van sterken drank in onze stad reeds zoo vermin derd, dat eeri afdeeling van den Volks bond geen reden van bestaan heeft? Immers neen, het kwaad is nog lang niet uitgeroeid Wat dan? Heeft de afdeeling reeds alles gedaan wat gedaan kon en moest worden? Ook dat niet. Zij is eigenlijk met werken nog niet recht aangevangen. Er is geen opgewekt leven in, hare leden toonen weinig belangstelling, mennen genoeg gedaan te hebben met hunne contributie te olleren en blijven weg van vergaderingen waar de belangen der afdeeling worden besproken. Dat is de oorzaak der moedeloosheid, de reden van bovengenoemd besluit. Ter wijl ik dit schrijf is mij niet bekend hoe bet besluit is uitgevallen en of er nog een afdeeling bestaat Ik hoop van wel en meen dat voor de opheffing geen gegronde reden is. Het w as wel sneu voor het bestuur op 12 Februari, dat er slechts één lid ter vergadering was gekomen, zegge één van de negen tig. Doch wij moeten niet vergeten, dat dit verschijnsel zich overal voor doet, bij zeer vele vereenigingen, denk maar aan de vergaderingen van het Nut waar het bestuur dikwijls de meerderheid vormt. In Utrecht telt de afdeeling van den Volksbond onge veer 1700 leden en daar waren op de laatste vergadering buiten het bestuur slechts vijf leden tegenwoordig, dus naar evenredigheid nog minder. Dat is nog niet direct een blijk van minder ingenomenheid, het ligt aan de tijds omstandigheden en de veranderde leefwijze. Een dertig jaar geleden was een vergadering voor menig man een uitkomst, vooral in de lange winter avonden, en men stichtte soms genoot schappen en clubjes om een gelegen heid tot uitgaan en afleiding te hebben. Thans is het leven zooveel woeliger geworden, er is zooveel meer gelegen heid tot ontspanning, het aantal ver eenigingen is legio, men is blij als men eens kalmpjes thuis kan blijven en wordt afkeerig van al dat ver gaderen. Toch kunnen vereenigingen als de Volksbond het niet doen zonder bijeenkomsten, en er dient dus op middelen gepeinst te worden om de vergaderingen wat aantrekkelijker te maken. Iri elk geval zou het te betreuren zijn, als alleen om reden van mindere belangstelling de afdeeling werd op geheven. Als zij weg is komt zij met licht weer; laat zij desnoods even sluimeren, wie weet hoe friseh zij spoedig weer opwaakt. Van den Bond in zijn geheel, met zijn 60 afdeelingen en 14000 leden, gaat kracht uit, dat valt niet te miskennen. De Bond ver keert juist in een periode van bloei. Het is inderdaad een voorrecht voor een plaats een afdeeling van dien Bond te bezitten, ook voor Amersfoort. Van hel rijke werkprogram van den Bond kan hier nog veel woi den uitgevoerd, van opheffen der afdeeling mag dan immers geen sprake zijn. Een vraag is ook, of deze week geschikt was om te vergaderen. Alle gedachten zijn nu vervuld met den Kei. Wilt ge een volle vergadering beleggen en op een grooten toeloop rekenenbeleg dan een vergadering waar over den Kei gehandeld wordt. Dat hebben we Maandagavond gezien in het Valkje. De grappenmaker die de ras-Amersfoorters samenriep heeft eer van zijn werk, het was er vol met lieden, die toonden iets te voelen voor onzen grooten Kei. De grootte is wel wat tegengevallen en er zijn genoeg mensehen die nooit zullen gelooven dat dit de heusche, de «feite lijke", de Kei in kwestie is. Die teleur stelling is verklaarbaar. Als er een suikertante of lieve peetoom uitstapt en de bom komt los waarop al zoo lang was gevlast, dan valt het heel dikwijls niet mee Tante en oompie waren zuinig en toch wordt er ge roepen: hè, is er niet meer? De groote kiezelsteen was in onze vei beelding al heel wat uitgedeid, hij moest wel tegenvallen. Twijfel aan de echtheid kan er niet een met de maten die vroeger gevon den werden. Dus wij zullen maar zeggen dat de opgegraven Kei de echte is. Nu om dien Kei was de geest drift groot in het Valkje. Of het allen ernst was Dat niet, het was velen om een «lolletje" te doen; toch ge loof ik dat de spreker, die de beteeke- nis van den steen had willen verkleinen, ei' minder goed was afgekomen. Wel is gewaarschuwd den kei niet voor een historisch monumpnt te laten doorgaan, want dat doende zou onze goede stad aanleiding geven om we gens die Kei op nieuw bespot te wor den. Goed, de lieden willen gaarne gelooven dat de Kei met een Portu- geeschen vrede niets heeft uit te staan, maar zij zullen u niet zoo grift toe stemmen dat de Amersfoortsche Kei uit een historisch oogpunt zoo heel weinig te beteekenen heelt. Hij ver schilt dan toch enorm met een andere kei, hij heeft wel degelijk een geschie denis en die behoort nu eenmaal tot de Amersfoortsche geschiedenis. Er is mee gesold, er is aan gelrokken, dat is toch allemaal waar. en dat is genoeg. Dat trekken is historisch en histo risch is de steen zij het dan ook als een monument van de pretmaker!] of zotheid als men wil onzer vaderen. Nu een pretje op z'n tijd, dat mag wel. Het is onschuldig genoeg. Er is opgemerkt, dat in dezen tijd wel ern stige vraagstukken genoeg onzen aan dacht viagen en ons geld, dat de tijd te ernstig is om piet te maken Kom, kom, zoo erg is het niet. Laten de lieden zich eens vroolijk maken. Ik vind dat keientrekken wel aardig, en wensch alle ras Ameisfoorters mooi weèr, opdat alle feeslelijkheden goed van stapel loopen. Maardan onder de feesten niet vergeten de beginselen van den Volksbond, matig zijn in alles, en als de Kei rustig en voor goed ligt wat meer belangstelling toonen in de afdeeling van den Volks bond. De koninklijke trein. Omtrent den koninklijke trein, H. M de Koningin door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen aan geboden en vervaardigd door de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens' van J. J. Bey.nes, te Haarlem, en de firma Mutters van de Kon. Meubel fabriek te 's Gaavenhage, deelt «Eigen Haard" o. m. het volgende mede: Beide maatschappijen verdeelden het werk. De Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maalschappij nam op zich de inrichting en ver siering van de beide salonrijtuigen voor de vorstelijke personen en de hofhouding. De Maatschappij van Staatsspoor wegen de zorg voor voertuigen voor keuken- en bagage-wagen op zich nemende, droeg behalve den bouw, ook de vervaardiging der geheele in richting dier voertuigen aan de firma Reynes te Haarlem op, met dien ver stande, dat alles zou en moest ge schieden naar uitwerking der teeken- ingen, gemaakt aan de bureaux der beide spoorwegmaatschappijen. Als men thans, nu de geheele trein gereed is, een kijkje neemt, zelfs in keuken- en bagage-wagen, m et men ontwerp en teekeningeri loven voor het practrsche om in een betr ekkelijk kleine ruimte zoovele onmisbare en misbare bergplaatsen en benoodigd- heden aan te brengen, en, om, dank aan de kunst van de firma Beynes en zijne weklieden, zelfs aan het innerlijk van keuken- en bagage-wagen een aangenaam aanzien te geven. In de keuken heelt men een teak houten buffetkast voor schotels, borden, koppen, enz., die alle vastgelegd worden; twee aanrechten; een aanrechtbank met marmerglasbedekking, waarop een eikenhouten dekplank kan gelegd worden; twee groote vertind-koperen spoelbakken: voor kouden warm water, een pompje voor drinkwater, dat koel gehouden wordteer: groot fornuis met ovens; en toestellen om te kunnen koken, stoven, bakken en braden; er boven ruimten om borden te warmen, met keurig bewerkt cylindervormige schuiven van de firma llunck te Amster dam. Boven het fornuis is een ver gaarbak voor 300 liter water. Verder treft men er in aan: kasten met mahonyhouten deuren, keurig van afwerking. In deze kasten kunnen allerlei keukenvoorraad en wijnon geborgen worden. Een afzonderlijke ijskast houdt vleesch en gevogelte enz. frisch en versch. Het voertuig, waarin de bagage ruimte is. bevat in het achterste ge deelte de coupé's voor het dienend personeel voor Hare Majesteit. De bagageruimte, met deuren naar buiten, is wederom in twee deeler, verdeeld: het eene gedeelte voor de bagage van H. M. koningin en den Prins, het andere voor die van het gevolg. Voorts eene afdeeling voor den hoofdconducteur. Achter de keukenwagen coupè's voor dag- en nachtverblijf voor het man nen personeel van de vorstelijke reizi gers Iedere coupé, zeer gemakkelijk ingericht, biedt plaatst aan vier per sonen. De rustbanken, met maquette bekleeding, kunnen door uitschuiving tot 2 bedden en door opslaan en aan hechten van het ruggedeelte, tot wederom twee bedden worden inge licht, Te geschikter plaatse in afge- Oorspronkelijke Novelle DOOR P. TESSELHOFF JE. Wat wilde deze vrouw, wilde zij zich plaatsen tussehen hem en haar? Maar wie was zij eigent- lijk? deze vraag kwam nu voor 't eerst bij haar op. Wie was Mevrouw du Tour? Mevrouw du Tour was een mooie vrouw, dat vonden alle mannen die haar kenden en even zoo de vrouwen moesten het bekennen, maar veel meer wist men niet. Ongeveer twee jaren geleden, had de bejaarde heer du Tour een mooi huis betrokken in een deftig stadsgedeelte en het duurde niet lang of zij verkeerden in de eerste kringen der hoofd stad. Hij was Franschman van geboorte, kon zich ondanks zijn vijfenzestig jarige leeftijd overal rertoonen en wist zich aangenaam te ma ken met die gemakkelijkheid zijn volk eigen. Du Tour moest rijk zijn, want het ontbrak zijn jonge vrouw letterlijk aan niets en voor 't overige leefde zij ook op grooten voet. Nog zag Cato van der Linden, mevronw du Tour zitten, zooals zij daar straks zat, het schoone hoofd, een weinig ter zijde gebogen, en zij gevoelde een felle haat tegen die vrouw in zich opkomen, maar het volgende oogenblik moest zij zich toch afvragen, «wat dat schepsel" «haar dan toch gedaan had. Op die vraag kon zij geen antwoord geven maar zij gevoelde dat haar geluk stond te wankelen, en dat deze vrouw wel in staat was het meedoogenloos omver te werpen en te ver brijzelen. Langzaam en nog steeds met treurige gedach ten vervuld, begaf Cato zich naar de salon, Daar zette zij zich aan het instrument en weldra vertolkten machtige weemoedig klinkende too nen, het leed dat aan haar hart knaagde. IV. Mevrouw Lucy du Tour zat in hare kamer aan haar schrijftafel. Zij scheen het druk te hebben, want stapels brieven lagen voor haar en met groote behendigheid gleed hare smalle blanke hand over het papier, er in een om mezien regel op regel fijn schi'ift op tooverend. Af en toe gunde zij zich een oogenblik, om hare lippen te zetten aan een kop choco lade nevens haar. Haar slank lichaam was gehuld in een elegant, licht morgengewaad, hetwelk goed paste bij de omgeving, want het vertrek was geheel gemeubileerd met rozenhouten meubelen van Fransch fabrikaat. Zij werkte vlijtig voort en schreef brief op brief, de een op gewoon postpapier of stem mig briefpapier, de andere op kleine coquette vellen, van teedere kleur en adresseerden ze op de daarbij behoorende enveloppen. Een geschuiffel op den trap, die naar hare kamer voerde, deed Mevrouw opzien, snel en geluidloos, sloot zij een vakje af voor haar in het meubel, waarin een sleutelbos bengelde en stak die in den zak. Langzaam ging de deur open. Een grijsaard gebogen, gehuld in een met bont gevoei'de kamerjapon, trad binnen. Het gelaat van dien man was, om niet te zeggen terugstootend, niet zeer vertrouwenwekkend. De grijze oogen, beschaduwd door zware wenkbrauwen en de groote haviksneus bracht het meest hiertoe bij. Het was de Heer dn Tour, echtgenoot van de mooie Mevrouw du Tour sloffend op zijn kamermuilen trad hij langzaam de kamer in terwijl hij in het Fransch zeide. Mijn poesje schijnt het druk te hebben." «Ja erg druk; was die rommel maar achter den rug", ant woordde Mevrouw, zonder optezien. Du Tour zette zich neder en hernam: «We komen er toch aardig in en toen na eene pauze, half voor zich zelf: «Ik had vroeger moeten weten dat hier in dat kleine Holland zoo veel geld zat." «Pas maar op, want ze zijn hier slimmer dan ge wel deukt, antwoordde Mevrouw hierop. Kom, kom Lueie was zijn weder antwoord, niets is Francois du Tour ooit te slim geweest? Nietveel, dat moet ik zeggen, sprak Lucie ter wijl ze hem lachend aanzag. Op dit oogenblik werd er aan de kamerdeur getikt, een dienstmeisje verscheen en melde de komst van den Heer Kirsch. 'Laat Mijnheer binnen," beval Mevrouw. De Heer Kirsch, een kort dik mannetje, verscheen weldra met een verlegen blos op zijn vol gelaat zonder op diens morgen groet «v. letten, begon Lucie onmiddelijk: «Mijnheer Kirsch we hebben even als verleden jaar weder een liefdadigheidfeest. Is u bereid op dezelfde voorwaarden weder uw waar te leveren." Hij boog en zeide dat hij er gaarne toe bereid was. Dus ging Lucie voort. Gij laat uw kiosk korteloos plaatsen, en weder wegnemen en gij levert uw waar tegen inkoopsprijs. De heer Kirsch, gaf met een toestemmend gebaar te kennen, dat hij met die bepaling accoord ging. Vordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1