Hel Katholieke II V raagt Gemengd Nieuws. Advertentiën. Methorst Van Lnttervelfl, A. DE GKROOT kupeMjpliieekliiink Te zijner eere zullen eenige hoffeesten plaats hebben, Ontginning op het Loo. Men schrijft van Hot Loo: Evenals wijlen Koning Willem III, aan wien Apeldoorn en omgeving een groot deel van zijn tegenwoordigen bloei verschuldigd is, veel deed wat eigenlijk niet anders was dan werk verschaffing in het groot, besteedt ook Prins Hendrik ontzaglijk veel geld aan heideontginning enz. Dit is op den duur een goede geld belegging en teekent den Prins als een verstandig oeconoom. Maar Zijne Hoogheid doet meer. Door zijn toe doen zijn de loonen en traktementen van de werklieden en officianten van het paleis en het domein sedert Januari van dit jaar aanzienlijk verhoogd; de salarissen, aan verschillende betrek kingen verbonden, werden met drie a vierhonderd gulden per jaar ver hoogd. Daarbij heeft de Prins veel over voor sport, vooral voor paardensport. Dit blijkt niet alleen uit het aankoopen van mooie paarden, maar bovenal uit de wijze waarop het personeel van het staldepartement geoefend wordt. Zoo is in het park van «Het Loo' een rij- en een renbaan aangelegd, waar koetsiers en rijknechten geregeld worden bekwaamd in de rijkunst. H. M. de Koningin stelt trouwens ook veel belang in deze sport en is bij de lessen in de rijbaan dikwijls tegenwoordig. Dit was ook j.l. Vrijdag het geval, toen niet 2-, 4- en 6-span werd gereden, zoowel van het rijtuig als te paaid. H. M. was toen vergezeld van den Groothertog van Mecklenbu>£ en van de Groolhertogin-moeder Daarna woonde het hooge gezelschap de oefeningen bij op de renbaan, waar ook werd gesprongen overhindernissen. Om een denkbeeld te geven van de grootte der ontginningen, welke de Prins aanlegt, zij nog het volgende vermeld: Dezer dagen werd voor reke ning van Z. K. H. aangevoerd een halve wagon lupinenzaad en 10 H L. dennenzaad, en in dit voorjaar werden reeds eenige honderdduizenden jonge dennen gepoot. PLilt'IÜELUKL BERICHTEN. Mej C. L. van Aken legde gis ter te Utrecht met gunstig gevolg af het examen voor de acte onder wijze! es. Behoudens goedkeuring van den minister van oorlog is benoemd tot kapelmeester van het le reg. huz. de stafmuzikant Maas, van het 5e reg. inf. alhier. Bij vonnis van den krijgsraad in bet 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 8 Mei jl. is W. J van Wijhe, milicien-soldaat bij het 5e Regiment Infanterie schuldig ver klaard aan beleediging door woorden van zijn meerderen in rang en ver oordeeld tot eene militaire detentie voor den tijd van zes weken alsmede in de proceskosten. Aan de na te noemen militairen van het 5o Regiment Infanterie zijn de volgende onderscheidingsteekenen voor langdurigen en trouwen dienst toegekend geworden, t. w. de bronzen medaille voor '12 jaren aan den fou- rier G. de Hoop en den sergeant Tj. Feenstra, en de zilveren medaille voor 24 jaren aan den soldaat J. de Nijs. De eereteekenen zijn op de ge bruikelijke wijze aan de belangheb benden uitgereikt geworden. De sergeant W. J. Vaalstra van het 5e Regiment Infanterie wordt gedetacheerd bij het Instructie-Batal jon te Kampen, ten einde als instruc teur bij die inrichting op te treden. De sergeant-majoor F. H. de Bruijn van het 5e Regiment Infanterie wordt gedetacheerd te Amsterdam ten einde als administrateur van het detachement van genoemd regiment aldaar op te treden, en zulks ter vervanging van den sergeant-majoor J. van Dormolen, die wegens lang durig verblijf aldaar naar zijne com pagnie terugkeert. De adjudant-onderofficier C. L. Brederode van het 5e Regiment Infan terie is tengevolge van eene hevige en kortstondige ziekte overleden. De miliciens der lichting van 1903 van het 5e Regiment Infanterie, die bij hunne inlijving tot nadere op roeping met verlof waren gezonden zijn gisteren onder de wapenen ge komen en tot eerste oefening in dienst gesteld. Tot voorzitter van de commissie der Zondagsschool van de Christelijke Jongelingsvereeniging Ps. 119 9 is benoemd ds. D. J. van Aalst Ds. D. J. van Aalst komt voorop het drietal voor predikant bij de Herv, Gem. te Amsterdam, vacatute Ds Hoogerzeil. Het Ressortaal bestuur van de Ned. Isrëalietische hoofd-synagoge te Amersfoort, dat indertijd een aan schrijving kreeg van de Permanente commisie tot de zaken van den Is- raëlietischen godsdienst in de Neder landen, waarin het werd aangeschreven verandering te brengen in de wijze waarop hel Opperrabbinaat wordt ver vuld, heeft zich daaraan niet gestoord. Om nu zijn doel te bereiken, heeft de Permanente commisie aan den Kerkeraad der Ned. Israëlitiesche ge meente te Amsterdam, bij welke de heer J. D. Wijnkoop, opperrabijn van Amersfoort, als rabbijn fungeert, een schrijven gezonden over bedoelde quaestie. De Kerkeraad zou dus moeten helpen bereiken, waartoe Amersfoort zijn medewei king weigert. De commissie die zich ten doel stelde de overbrenging der Amers- foortscbe Kei op eenigszins feestelijke wijze te doen plaats hebben, heeft, naar wij vernemen niet misgezien in de onderstelling daarbij op den steun van alle stadgenooten te mogen reke nen. Zelfs v^n oud-Amersfoorters ko men daarvoor giften in, waaruit blijkt dat zij, die eenmaal het Vooriecht hadden hier le wonen, nog altijd iets voelenniet voor de Kei, maar voor hun minder door vrouw »Foi tuna'' gezegende stadgenooten, voor wie dit feest wordt op touw gezet. Als een bijzonderheid kunnen wij vermelden dat heden door onzen stadgenoot de heer P. A. Willigenburg uit Bovencarspel een mandje nieuwe Noord- Hollandsche muisjes-aardappe len werd ontvangen. Het Vulksconcert door het Syrn- phonie-orkest »Jubal" Zondagavond in «Amicitia" gegeven is een beslist suc ces geweest. Een dankbaar talrijk publiek volgde met aandacht de verschillende num- meis, die over het algemeen beter werden uitgevoerd dan Vrijdagavond te voren, en beloonde ze met warm appl'juc Dergelijko Volksconcerten moesten meer worden gegeven en daarvoor bestaat nu gelegenheid. «Jubal" stelt daartoe gaarne beschikbaar, doch is niet bij machte ook de daaraan ver bonden onkosten le dragen. Wanneer nu zij, die iets over hebben voor de ontwikkeling van het volk, slechts willen toetreden als donateur of con- tribueerend lid, is de zaak gezond. Zoo zij het. Men vraargt ons plaatsing van hot volgede: Het zoogenaamde «Stort", gelegen aan den Arnhemschen weg is weder voor het publiek openge steld. Ieder die veel van wandelen cn natuurschoon houdt, moet daar eens een kijkje nemen: op verschillende punten zijn door «Vreemdelingenver keer thans ook banken geplaatst. Toegangskaarten tot het terrein zijn kosteloos verkrijgbaar bij den heer D. Schimmel, Westsingel. Tot het geven van kinderpartijen is deze gelegenheid bijzonder geschikt; de boer die daar gelegenheid geeft iets verfrisschends te gebruiken, heeft gezorgd voor verschillende kinderspelen en is met zijn consumptie zeer billijk. Luitenant Godin de Beaufort, van het le reg Hnzaren, heeft in 10 dagen tijd zonder van paard te verwisselen de 1300 Kilom. afgelegd, welke Am sterdam van Woenen scheiden. Het laatste gedeelte van den weg was vrij lastig, maar de ruiter heeft den heelen nacht doorgedraaid, zijn paard nauwelijks 3 uur rust gunnend. Het paard kwam in uitstekenden toestand aan. Scherpenzeel. Het bestuur tot op richting eener school met den bijbel is voornemens op den 25 Mei tot de aanbesteding van een schoollokaal en onderwijzerswoning over te gaan. Prijs van flOOopNo. 16081. Prijzen van f70. 25 620 625 663 10432 14427 18969 18975 18976 1956419568 19569 20564 20584 en 20600. Te zamen 16 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 40 41 626 3314 3324 3331 3344 4455 9715 9736 10425 14417 14420 14421 14429 14440 16564 18855 18856 18864 18972 19543 19600 20568 20576 20594 en 20597. 372e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 11 en 12 Mei 1903. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: DeEngelsclieregeeringschiet goed op met de Iersche Landwet Na een debat van drie dagen werd de wet door het Lageihuis in tweede lezing aangenomen mei 443 tegen 26 stem men. Mede nam het Lagerhuis aan een voorstel van Chamberlain om intrest en hoofdsom te waarborgen eener Transvaalsche leening van 35 millioen pond sterling. Deze leening moet dienen ter afdoening van op Transvaal rustende verplichtingen, tot conversie der oude schuld, en ter over neming van de lijnen dei Neder landsche Zuid-Afrik. Spoorwegmaatschappij. Klaarblijkelijk wil de regeeiing ook de achterstallige renten van de inbezit neming af, betalen. De minister deelde mee, dat de opbrengsten iu Transvaal b ven verwachting goed vloeien. De leening is op de geldmarkt zeer goed ontvangen. Zij was den eersten dag reeds tienmaal volteekend. Een verschrikkelijke brand heelt gewoed te Ottawa, in Canada. Op 't oogenblik, toen liet bericht omtrent deze tamp weid afgezonden' waren reeds meer dan duizend huizen ver woest. Per telegraaf is te Montreal en in andere plaatsen hrilp gevraagd. Deze biand woedt in dezelfde volks wijk, waar voor drie jaren liet vuur zulke hevige verwoestingen aanrichtte Volgons ile «Times" neemt het aantal politieke arrestaties te Peters- burg toe Dit als een gevolg van de ontdekking van twee geheime druk kerijen en de inbeslagneming van duizenden strooibiljetten, de arbeiders tot een grootsche betooging op 1 Mei opwekkende. Volgens een bericht uit Hong kong is in de districten Nanking en Tsuni een hongersnood uitgebroken. Van Ifonkong werden levensmiddelen gezonden. De laatste Roeren-gevangenen Uit Capetown wordt dooi de Rappel gemeld, dal kapitein Mann, van Ceylon teruggekeerd, mededeelde, hoede Bóe ren-gevangenen, die zich nog op dat eiland bevinden, weigeren te gelooven, dat de oorlog geëindigd is. Zij wan- tiouwen ook brieven van vrienden, die den raad geven om den eed van trouw af te leggen. Deze brieven be schouwen ze als vervalschingen van de Engelschen! Zoolang de generaals hun niet persoonlijk hebben verzekerd, dal de oorlog uit is, zullen zij 't niet aannemen. Door den bliksem gewonq. Te Oosteihout (N.-Br.) sloeg, tijdens een hevig onweder dat aldaar Zater dag woedde, de bliksem in eene ar beiderswoning en trof de vrouw des huizes aan den voet, die hevig werd gebrand en gedeeltelijk verlamd werd De vrouw verloor het bewustzijn en bleef eenige uren in dien loestand. Zij is thans ernstig ongesteld van den schrik. De stoel, waarop de ongelukige vrouw was gezeten, werd gedeeltelijk ver brijzeld, eveneens een kastje en eenige sieraden. Door den schoorsteen binnengeko men, verliet de bliksem de woning weder na een gat in den muur te hebben veroorzaakt. Een sterke phosphorlucht bleef in de woning achter. Meiweer! In Zwitzerland is het nog geen Mei- weer, althans in de eeiste dagen dezer maand. Te Basel sneeuwde het Vrij dagavond en nacht als midden in den winter, en de bergen zagen den vol gende dag geheel wit. De natuur is er zeer achterlijk; het gras is in April bijna niet aangekomen zoodat de boeren, wier hooivoorraad opraakt, steen en been klagen. Op heldere nachten volg den bijna altijd bewolkte dagen, zon der dat de zon zich lang liet zien. Ook uit de hooge bergstreken komen dergelijke weerberichten De weg over den Simplon tusschen Bi ieg en Como d'Ossola is onbegaanbaar wegens drei gende lawine. Bij het klooster van den pas ligt de sneeuw 2 meter hoog. De reformkleeding. De apostels van de vrouwelijke re- formkleeding te Betlijn hebben een bittere teleurstelling ondervonden. De voorstanders der reformkleeding waren er door ijverige propaganda in ge slaagd, tal van zieltjes voor hun be ginselen te winnen en zij wenschien elkaar reeds geluk, dat zij de volle lichamelijke ontwikkeling dei toe komstige geslachten hadden verzekerd toen één der meest gezaghebbende ge neeskundigen van Duitschland, dr Möller, in het openbaar verklaarde dat het veelbesproken reformcostuurn noodlottige gevolgen moest hebbel voor de dames, die het hadden aan vaard en wel door de drukking welke op schouders en heupen werd uitge oefend daar de zwaarte van liet reform- kleed op die lichaainsdeeleii het zwaars rust en dus de vi ije werking der longen belemmert. Dr Möller spooit ten slotte de aan hangsters van de nieuwe kleedij aan terug te keeren tot het corset, dal als het met overleg wordt gedragen aan de buste een weldadigen steun moest geven en gunstig werkt voor de spieren. Het corset is volgens den dokter alleen nadeeiig voor degenen die zich overdreven iniijgen Dr. Möller en piof H. Treub zijn zwaar-geharnaste ridders of zij echter togen koningin Mode opgewas sen zijn? Maar als nu ook de kunstenaars zich gaan scharen aan de zijde der geleer den Dan nog gelooven wij, dat de Mode hen le steik zal blijken. Ten minste als zij geen wichtiger ai gu menten bijbiengeii dan de Weencr beeldhouwer Sclivverdner.Ook hij toori de zich onlangs in een voordracht over de reformkleeding volstrekt geem onvoorwaardelijk bewonderaar. Het' gewicht der kleeding belast uitslui tend de schouders en de borst, die daardoor naar beneden wordt gedrukt, vooral bij zware stoffen, in den winter De lange, vallende plooien, maken dat zulk een kleeding er z. i. alleen goed uitziet, wanneer er een sleep bij is. Bij het gaan is reformkleeding niet bijzonder praktisch en van wielrijder of tennissen daarmee is geen sprake In 't algemeen is reformkleeding onge schikt om iu te werken; ze is uitslui tend geschikt als staatsiekleed en zal ook als zoodanig z. i. niet algemeen verbreid worden, daar ze, zegt hij geen afwisselingen toelaat, terwijl toch vrouwen, die zi- h tooien willen geen uniform verlangen. De Japau- sclie Kimono, die door geneesheerei veel wordt aanbevolen, is goed voor in huis, omdat zij nergens knelt eu gemakkelijk zit. Maar ook die kleedij is ongeschikt voor op straat, bij spoi t of eenige bezigheid die bewegirigei eischt. Wat vrouwen vóór alles noodig hebben is een werkkleed en nu noem de Schwerdtner het merkwaardig, dat wij zulk een kleeding al 300 jarei bezitten. Toen' bij de scheiding van lijf en rok' het corset bedacht weid, bleef de kleeding der 12e eenw in zeer eenvoudigen, kunsteloozen voim tol op heden de wei kkleeding bij de boeren Bij deze kleeding is het gewicht over het geheele lichaam verdeeld. Of vrouwen met een minder goed figuur daarin ook op haar vooideeligst uit komen daarover laat de Oosten- lijksche beeldhouwer zich wijselijk niet uit. Onze kaas in Frankrijk. In de vorige week kwam, zooals vele onzer lezers zullen opgemerkt hebben, in verschillende nieuwsbladen een bericht voor uit Frankrijk, vol gens hetwelk de Franschen klagen over de slechte kwaliteit der Holland- sche kaas. Volgens den heer Six Dijkstra, predikant bij de Hervormde Gemeente te St. Maartensdijk, dragen de openbare onderwijzers er de schuld van dat de Franschen onze kaas riiet meer lusten althans zoo leest men in de «Zierikz. Nwsb». In een predikatie n.l. j.l. Zondag voor de gemeente aldaar gehouden, verkondigde Z.Eerw., volgens dat blad, van den kansel, dat de boeren in Noord-Holland hun opvoeding genoten van openbare onderwijzers en dat daardoor een geest in hen gekweekt was, die er hen toe leidt hun kaas van die slechte hoedanigheid te vei- vaardigen, als ze tegenwoordig is. Een nieuwe drank. Als waar wordt aan de »N. A. C» verzekerd dat er te Arnhem indivi duen zijn, die zich te goed doen aan benzine veimengd met water, 't Is treurig - JQ)SINE J. BOYS v A. NI iand. Art. Eenige en algemeene kennisgeving. *g* De Heer en Mevrouw Pk) TE$ MAAjfMengelberg geven këhais—^an de geboorte varNeenen ZOON. Kasssiers Commissionoairs In Effecten. Safe deposit. ^TSffectèn, Coppons, Buiten- 'jndsch geMy Prolongatiën, eleeningen, Incasseeren en ver schaffen van Wissels, oaBinnen- en BM^nluuff**' Kantoor: Muurhuizen 288. MED DOCTS; ARTS is verffuisd naar Ma/iaplaats 17 in UTRECHT.*-»-' Spreekuur voor Homeopathi^olté* behandWing alle werkda 1—2 uuiV Verkrijgbaar biü JMAN, M. R. N. OOSTERVEEN. gevestigd te Middelburg. De- 4°/o tPandlyfieven zijn in stukkin vauNf-ïtfOO.—f500.— en flöO.verkrijgbaar bij de Heeren feil Bij alle boekhandelaren ligt ter inzage de le aflevering van prijs 65 £t. per ,'-*3 maanden, franco pejfpost éjê Ct. zij bmfbt o\di;r BOEREN- VLAG djoor Louise Stratenus. Wees gelukkig Lij het leven. Het geheim van'den Kapi tein. Met dertien aan tal'el. Grootmoeders Kerstfeest. DE VLOEK VA-N HET GOUD door Gelrius. Moeders voor beeldAneedoten. Gedach ten. Nuttige wenken.Raad sels, enz. P. STOKVIS- Uitgever 's-Boscb. Al de 28 jaargangen zijn totaal uitverkocht, dit spreekt voor het boeiende van zijn inhoud. Ter Stoomdrukkerij van G. J. SLOTHOUWER, Lai)gestraat\h77/ worden alle voorkomende druk werken iu den kortst mogelijkeh tijd keurig net uitgevierd, tegen sterk concufrcerende prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2