BIJVOEGSEL van ZATERDAG 23 MEI 1903. behoorende bij de BINNENLAND. Gemengd Nieuws. NIEDVE AMERSFOORTSGHE COURANT De kosten der spoorwegstaking. Volgens de N. R. Ct. heeft de Mini ster van Binnenlandsche Zaken, naar aanleiding van do door onderscheidene burgemeesters hein gedane vraag, of de kosten, veroorzaakt door de buiten gewone maatiegelen, welke door hen in de afgeloopen weken zijn genomen voor de bewaking en beveiliging van stations, spoorlijnen en daarin gelegen kunstwerken, van Rijkswege zullen worden vergoed, door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin den burgemeesters, wien het aan gaat, veizocht hem hetjuiste bedrag, zooveel mogelijk gespecificeerd, op te geven, van het door hen aan de be doelde kosten bestede of nog te beste den bedrag, dat naar hun oordeel in geen geval ten laste der gemeente kan worden gebracht. "Recht en Plicht". Op Hemelvaartsdag heeft deze anti sociaal-democratische spoor weg-ver eeniging te Utrecht in het gebouw »De Nijverheid" hare Jaarvergadering gehouden, welke zeer goed bezocht was. Verschillende sprekers waren ter vergadering van meening, dat de op richting van nieuwe bonden onder het spooorwegpersoneel een nutteloos bedrijf was te noemen. Voornamelijk uit de Zuidelijke provinciën gingen stemmen op tegen het optreden van R. K. Arbeiderssececretariaat. dat de andere vereeniging «Recht en Plicht" zeer benadeelde. De raadsman der Vereeniging, pater Weijers, leidde de besprekingen der spoorweg-enquête in, daarbij den raad gevende dat de afdeelingen aan de Enquête-Comissie zullen verzoeken, de door haar ingediende grieven mondeling te mogen toelichten door het bestuur der afdeeling en 2 of meer afgevaardigden. De vergadering behandelde daarna nog de verschillende methoden, waar op de grieven kunnen worden bespro ken en kenbaar gemaakt, waarna de bijeenkomst werd gesloten. President Kruger. Te Hilveisum is Woensdagavond met den laatsten trein uit Utrecht 11.37 de Heer Paul Kruger in een Fransch salonrijtuig aangekomen met zijne familie en de Heer Bredell. Ondanks het late uur waren er aan het station zeer veel belangstellenden, die hem een zwijgenden groet brach ten. De President groette minzaam terug; hij zag er zeer welvarend uit. President Kruger had ook nu weder hetzelfde rijtuig en personeel met livrei, als toen hij twee jaren geleden te Hilversum was. In de vestibule van de villa «Djem- na" stond een fraai bloemstuk, een geschenk van den eigenaar, met lin ten in de nationale kleuren en die van Hilversum (blauw en geel) en met de woorden: «Welkom in Neder land" en «Welkom in Hilversum". Men meldt uit Arum aan de Leeuw. Ct.: Sedert 12 Mei staat hier nog steeds een arbeidersgezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, op straat. Daar er geen huur betaald werd, meende de armvoogd hen uit hun woning te moeten zetten. Terwijl het huisraad nu eens ter dege kan luch ten, meende eene arme vrouw, eene weduwe met vijf kinderen, welke in een kamertje der armvoogdij met ééne bedstede woont, zich over dat gezin te moeten ontfermen en het in de gelegenheid te stellen, om des nachts ten minste onder dak te zijn. Hun beddegoed over den sleenen vloer uit spreidende. kunnen zij daar de zoete nachtrust smaken. Een bezoek van de gezondheidscommissie zou hier niet overbodig zijn.» PLA1T8EI.IJKË BERICHTEN. De Raad der gemeente Amers foort zal op Dinsdag den 26 Mei 1903, des namiddags te l'/i ure vergaderen ter behandeling der navolgende pun ten 1. Voorstel tot verlaging van den prijs van lichtgas met 'li cent per M' en behoud van de piijzen van kook- en muntgas. 2 Idem tot wijziging van de rege ling van het tantième van den Direc teur der Gem -gasfabriek. 3. Idem tot vaststelling der jaar wedde van den nieuwbenoemden on derwijzer H Frantsen. 4. Idem, om de onderwijzers E. Kruithof en A. M. van den Broek overeenkomstig hun aanvrage, defini tief aan de O. L. School in de Ko ningstraat te vei binden. 5. Idem tot verleening van een subsidie van f25 aan de vereeniging voor Gemeentebelangen 6. Idem tot verhooging van het salaris van den concierge van het Gymnasium. 7. Idem tot overname en bestrating met klinkers van de Puntenburgerlaan. 8 Idem tot overname van wegen op den Amersfoortschen Berg. 9. Benoeming van leden der reclame commissie (Inkomstenbelasting) Benoeming van leden en plaats vervangende leden van destembureau's ter verkiezing van Ipden van den Gemeenteraad. De kapiteins J F. Keetell en A P. W. Stroo van het 5e Regiment infanterie zijn benoemd tot kapiteins voor speciale diensten, respectievelijk te Amersfoort en te Utrecht De tot kapitein bij het 5e Regi ment infanterie benoemde eerste lui tenant G. D. van de Kasteele komt te Utrecht in garnizoen. De kapitein B. W. Kraake van het 5e Regiment infanterie is op ver zoek overgeplaatst bij het 8e Regiment infanteiie te Arnhem. Bij Koninklijk besluit zijn be noemd tot kapitein bij het 5e Regiment infanterie de eerste luitenant H. M. J. Saik van het 4e, en de eerste luite nant-adjudant A. Hoogervorst van bet le Regiment infanterie. Genoemde kapiteins konten alhier in garnizoen. De kapitein Sark die werkzaam is onder de bevelen van den chef van den Generalen Staf, blijft onder de bevelen van den Opperofficier werk zaam gesteld tot 1 November a s. De eerste luitenant J. G. Haas van het 5e Regiment infanterie is ter zake van tijdelijke ongesteldheid op grond van het bepaalde in punt 5 van art. 70 der bevorderingswet voor de landmacht op non-activiteit gesteld. De eerste luitenant H. Bierman van het Instructie-Bataljon wordt den 1 Juni a.s. overgeplaatst bij het 5e Regiment infanterie en op gezegden datum voor één jaar gedetacheerd bij de Normaal Schietschool, om op te treden als leeraar in de gymnastiek. Bij Koninklijk besluit is aan de na te noemen onderofficieren en min deren van het 5e Regiment infanterie, ter zake van langdurigen dienst, op hun verzoek een voortdurend pensioen toegekend Adjudant-onderofficier C. W. Bauling f 528.sergeant-majoor B. J. van Aken f376.sergeant J. P. Noest f399.sergeant C. H. van Altena f316.en korporaal-tamboer C. P. van der Aa f 300. Aan den sergeant A. E. II. Eschauzier van het 5e Regiment infanterie is de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst op eene plechtige wijze uitgereikt. Bij het 5e Regiment infanteiie zijn bevorderd geworden sergeant majoor G. A. G. L. van Heerde tot adjudant-onderofficier, sergeant-ma joor tit. C. A. van Doorn en sergeant W. van Goïnga tot seigeant-majoor sergeant A. Slagt en fourier W. J. Naarriing tol sergeant dienstd. luit. te velde, lot fourier sergeant II Koop man, tot sergeant mil. sergeant W. van Nahuijs, sergpant-titulair J J Steigenberger, L F. van der Benden II. G. A. A. Akkermans, A. S. C. M. de Raad, G. W. Schouten, P. A. Spruit, H. J. Kraaij en korporaal A. S. A. Formanoij. De korporaals-titulairs J C. van Delft, G. van der Heijde, W. Lancker, C. E. Boode en A J. S. M. Vrevon van het Instructie Bataljon, zijn als korporaal overgeplaatst bij liet 5e Regiment infanterie. Aan dpn sergeant J. Ooslesdijk van het 5e Regiment infanterie is op zijn verzoek een vervroegd ontslag uil den dienst verleend. Genoemde sergeant is benoemd tot Rijksveldwachter ter standplaats Utrecht. De sergeant Pb. Th van Riessen van het 5e Regiment infanterie heeft den dienst met paspoort verlaten. Bij den uitgever Jac. 0 van der Stal te Utrecht verscheen een «Toer en wandelkaart van Pulten en Om streken" geteekend door A. Rünckel. Onze Veluwe, zoo rijk aan natuur schoon, is nog bij te velen onbekend, liet was daarom ecu ge.ukkige ge dachte van den uitgever dit kaartje in handig zakformaat het licht te doen zien. Ook van Amersfooit uit zijn met behulp van dit kaartje en van de goedkoope locaaitreintjes der Centraal Spoorwegmaatschappij mooie wandel tochtjes te maken. Naar wij vei nemen gaat dit jaar van het le reg. veld-artillerie al leen de le afdeeling uit Utrecht naar de legerplaats bij Oldebroek. Van de 2e afdeeling, alhier in garnizoen zullen alleen de gedetacheerde officieren en eenig kader aan oefeningen aldaar deelnemen, terwijl een 90 tal paarden voor aanvulling van de le afd. worden bestemd. H. M. de Koningin, Pi ins Hen drik en H. D. H. de Giootbertogin van Mecklenburg passeerden Woens dagmiddag in een met vier schimmels bespannen victoria onze gemeente, op weg naar Soestdijk, alwaar een bezoek werd gebracht bij II. M de Koningin- Moeder. Des avonds omstreeks 8 uur ver trokken de Hooge Gasten per trein van hier naar Het Loo Bij de wedrennen op Cruijs- Bergen, op Hemelsvaartsdag behaalde de stal van baron Van Heemstra drie prijzen, t. w.: Batam-piijs, wedren vlakke baan, I Valerie 3 Diadeem. Spanderswoudprijs, verkoopswedren vlakke baan 3 Diadeem. Het schriftelijk gedeelte van het eindexamen der II. B. S. wordt al hier gehouden op 15, 16, 17, 18, 19, 22, 23, en 24 Juni a. s. De stalknecht van baron Van Heemstra, die gisterochtend tweepaar den, welke op de wedrennen hadden medegeloopen, van 's-Graveland, waar zij gestald waien geweest, naar het station te Bussem wilde brengen voor verder vervoer, had het ongeluk bij Bussum van paard te vallen. Met éèn voet bleef hij in den stijg beugel hangen, waarna hij over een vrij grooten afstand werd medege- sleept. Eindelijk geraakte hij los en bleef liggen. De paarden gingen beide op hol, doch werden spoedig opge vangen. De stalknecht had een zware wond aan 't hoofd en was over 't geheele lichaam gekneusd. Per brancard werd hij naar'tzieken huis te Hilversum vervoerd. Zijn toe stand is hoogst bedenkelijk. 372c STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 20 en 22 Mei 1903. (1900 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leojwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1000 op No. 3313. Prijzen van f 100 op Nos. 9719 en 14-106. Prijzen van f70. 26 9709 9716 9721 9739 10404 10430 14412 14424 16083 18862 19554 19562 en 20587. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 28 30 31 46 50 51 346 348 651 670 3308 3322 3334 9722 9729 9732 9734 10407 10426 12855 16085 16088 16098 18872 18970 19565 19572 en 20599. Volgende trekkingen geschieden: 2528 Mei en 26 Juni 1903. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger t-n de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen1 van f lOO.OOO, 1 van 1 van f50.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 2 van f1500, 32 van f1000, 34 van f 400, 39 van f 200, 96 van f 100 en 2068 van f 70. De werkstaking in Noord-Anierika' In de Vereenigde Staten heelt de werkstaking op het oogenblik ver bazende afmetingen aangenomen in meer dan 50 steden zijn strikes uit- gebioken en het aantal stakers wordt geschat op minstens een half millioen I De strijd gaat thans niet meer tus- schen Unions en de verschillende weikgevers, elk afzonderlijk, doch is een scherp omlijnd gevecht geworden tusschen de «American Federation ol Labour" en de «Central Federated Union" voor de werkstakers aan de eene zijde en eene werkgeversorgani satie welke nog zeer kort bestaat en baar onder-afdeelingen heeft in bijna alle groote steden, aan de andere zijde. Deze nieuwe phase van den strijd trad eerst een maand geleden in en open baarde zich voor het eerst duidelijk voor ongeveer een week, toen de hout handelaars en de eigenaars van de steenbakkenrijrn plotseling bekend maakten, dat zij in de toekomst niets met de Unions te doen wilden hebben en terzelfder tijd al hun werklieden die bij de Unions aangesloten waren, ontsloegen. De werkgevers maken van de wet ten, die in de meeste Stalen op het staken bestaan, en in vele van groote gestrengheid zijn, een ijverig gebi uik zoo is b. v. in Illinois het «posten" stralbaar gesteld en telkenmale wan neer van de zijde van werkgevers of «ondeikruipers" een of meer der sta kenden van genoemd bedrijf beschul digd wordt en zijn schuld bewezen, kan hij verzekerd zijn van korleren of langeren tijd Gouvernementslogies te zullen genieten. Te Ghicago werden eenige dagen geleden drie gaswerkers, leden der Union, nog voor genoemd misdrijf tot gevangenisstraf veroor deeld, waarbij de rechter zijn vonnis aldus motiveerde: «Gij hebt geen recht u te bemoeien met de zaken van een matschappij en haar in haar werk te verhinderen ;op de regeering rustdeplicht,deburgerste beschermen en dit recht mag door geen enkele organisatie geschonden wor den Over den uilslag van dezen sta- kingsstrijd valt nog niets te zeggen. Velen echter zijn overtuigd, dat de strijd niet lang meer zal duren en in het voordeel van den werkgever zal beslist worden. Het nut van visschen en kikvorschen. De menschen zijn maar al te veel geneigd om een dier, waarvan ze 't rechtstreeksche nut niet beseffen, te dooden, en zelfs de geheele soort uit te roeien. Het kan daarom in 't belang der dieren geen kwaad, te wijzen op het nut, dat zij ten bate der menschen verrichten, en dit zoo veel mogelijk bekend te maken. Daarom moge een mededeeling, die we in het Tijdschrift voor Genees kunde aanlrolTen, in ruimer kring bekend worden. Zooals bekend is wordt malaria bij den mensch veroorzaakt door plasmo- diën in het bloed en worden deze er ui gebracht door den steek van een bepaalde muggensoort, anopheles. Ten einde de malaria uit te roeien is het dus wenschelijk deze muggen soort te verdelgen, en dat geschiedt het gemakkelijkst in het larven-sta dium van dit insect «Dit stadium zegt de arts Schoo in het Tijdschrift voor Geneeskunde is gebonden aan het water, dus aan een bepaal de plaats, en de gewoonte der culi— ciden om bepaalde wateren steeds als broed-plaats te kiezen, wei kt er toe mede haar gemakkelijk te verdelgen. Haar naluuilijko vijanden zijn de vis schen, de kikvorschen, eenden en insectenlarven, ja zelfs la: ven van haar eigen soort. Vischrijkdom vei mindert stellig het aantal larven. Samways vond in twee vijvers zeer groot ver schil in het aantal laiven. De eene bevatte 400 a 500 larven per emmer, maar geen visch, terwijl de andere, die zeer vischrijk was, er geen enkele scheen te bevatten BURGERLIJKE .M ANBEN. Amersfoort. van 13 tot en met 21 Mei 1903. Geboren: Johanna Cornelia, d. van C. J. Hertens en G. Scbmits. Adrianus Leonardus, z. van T. H. Welling en B. Swaab. Jan, z. van J. van Barneveld en E. van Ekelen. Wilhelmus, z. van W. Gerth en J. Swart. Johanna Chris- toffeline, d. van H. Gerritsen en J. C. Roukens. Alberdine Willemina, d. van B. A. Sprokholt en W. van der Veen. Alida, d. van E. J. Mulder en G. Overeem. Nicolaas, z. van J. Engel en M. van de Klashorst. Tjeertje, d. van B. Hof man en E. Stedehouder. Johanna en Jeltje, 2 ds. van C. Suikerbuik en J. Bol land. Geertrui Elisapeth, d. van J. Krijnen en J. Westerveld. Cornelia, d. van A. Vastenburg en H. Mooy. Aartje, d. van B. Oldenhof en H. Voogd. An- netje, d. van G. R. Merkenij en E. Heere. Johannes, z. van J. de Gooyer en E. Gouda. Ondertrouwd: W. A. Loos en A. M. Maas. H. J. Gerritsen en M. J. L. Bettonville. F. W. Speckmann en H. Meijer. D. L. Kraan en A. Kamerman. H. P. Verhoeff en R. Sleeking. J. van Kranenburg en A. Renes. R. Hoe bee en J. J. C. Klaasing. C. C. J. L. Manuel en A. M. van de Roemer. H. Schrijver en S. de Haas. D. Tuithof en C. Jordense. Getrouwd: A. Meyer en C. Lablans. J. J. Welling en A. van den Brink. F. Roseboom en A. M. Putman. E. Rijn en W. Drieenhuizen. OverledenJohanna Maria Antonia Huls- ker, 79 j., wed. van J. J. Swenker. Hendrika Maria Martha de Bruin, 52 j., ongeh. Cornelis van der Veer, 47 j., echtg. van S. B. Hoogland. Jacobus Jagtenberg, 8-4 j., wedn. van M. Kooreman. Gysbertus Peek, 60 j., wedn. van C. Frowijn. Geertruida Schouten, 6S j., echtgen. van J. C. Klee. Arent Fris, 22 j. ongeh. Pieter Stoker, 20 j., ongeh. Hoogland. GeborenJohanna, dochter van P. Brun- del en M. Kuyer. Gerarda Hendrika, dochter van J. Kok en W. Staal. Ondertrouwd: A. N. van Riesen en M. Jansen. Overleden: A. Hoefsloot, oud 70 jaren, ongehuwd. M. van der Span, oud 58 jaar. echtg. van J. J. Hoff. Leusden. Geboren: 16 Mei. Christina Gerarda, dochter van Gerrit Kuyt en Geurrje Ham. 21 Mei. Johan, zoon van Brunis van de Veen en Evertje ter Horst. Stoutenburg. Geboren17 Mei. Dirk, zoon van Berend Schreuder en Anna Clasina van Surksum. Woudenberg. Geboren: 15 Mei. Arris, z. van Jochem van Doorn en Gerritje van 'tNet. 18. Nellie Willemine, d. van Jan Douma en Gerarda Johanna Dorrestein. - 19. Evertje d. van Albartus van de Vliert en Gerritje Broekhuizen. Hendrikus, z. van Pieter van der Wiel en Maria Bruggink.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5