nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. No. M Woensdag 27 Mei 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Zijn laatste Toevlucht. Amersfnrtsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever fi. J. SLOTHOUWER. BureauLaugestraat 77. Telephooniio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Uil China verneemt men verschillen de berichten over den dreigenden nieuwen opstand. De Echo de Chine meldt, dat maarschalk Soe door het Hof naar Peking was ontboden, maar dat de maarschalk onderweg was blij ven steken, daar het hart hem in de schoenen was gezakt nu hij niet als zegevierend bedwinger van den opstand naar de hoofdstad terug kon keeren. Intusschen zond de vice-president van Yoen nan bericht, dat opstande lingen die weer hier en daar als belioorende tot de Boksersvereenigiu- worden aangeduid de stad Li-nan- foe bezetten; de Fransche consul had hem verwittigd omtrent deu ernst van den toestand van het gevaar dat de vreemdelingen liepen. Bij keizerlijk be sluit zijn nu eenaantal troepen aange wezen naar dit bedreigd punt te gaan, ter bescherming der vreemdelingen. Waar de wapenen voor opstande lingen van daan komen. Een door de Pet11 bleu" in België ingesteld onderzoek betredende de levering van wapenen aan de Mace donische opstandelingen heeft aan 't licht gebracht, dat Luik de groote leverancier is van wapenen aan de opstandelingen in Turkije, Marokko en Somaliland. Anderen steden be lasten zich met do afzending aan de opgegeven adressen. Te Antwerpen, Marseille, Havre Hamburg Barselona en in Engeland en Italië wonen tal rijke makelaars, die aan Luik de be stellingen van geweren opgeven, welke zij reeds hebben weten te plaatsen. Hamburg telt zelfs schatiijke lirma's welke zich met de bewapening be lasten van de rijkste partijen. Luik voert de bestellingen uit zon der achterdocht te hebben. In België verlaten deze wapenen vrij het land en worden dus niet aan de grens onderzocht. Men gaat als volgt te werk wanneer men de smokkelwaar le Antwerpen wil in ontvangst nemen De leverancier van wapenen of dynamiet pakt de zending zorgvuldig in goed gesloten kisten met het etiket: landbouwwerktuigen, machinerieën enz. of ook wel ruw of geplet ijzer. De aldus gemerkte koopwaren zijn vrij van rechten en worden door de havehdouane dus niet onderzocht. Gewoonlijk worden deze kisten naar Gibraltar gezonden, waar ze op kleine booten worden geladen, welke ze naar andere plaatsen brengen. Aldus heeft men de Arabieren van wapenen voor zien en onlangs nog munitie gezon den aan de Marokkanen. Vele wape nen worden aan valsche adressen (meestal Engelsche) afgezonden Het isalgemeen bekend, dat de Britsche consul te Marokko de hand heeft ge had in het leveren van geweren en munitie aan den pretendent Bou Amarrha. De Amerikanen zijn vaderlandslie vender; zoo wordt beweerd, dat de Bed Star Line, welke door Belgische Regeering gesubsidieerd word, onlangs weigerde wapenen aan boord te ne men, zoogenamde jachtgeweren, met bestemming voor de opstandelingen op de Pliilippijnen, die tegen de troepen der Ver. Stalen streden. De invoer van wapenen in China en Turkije is verboden, maar Ham burg zorgt ervoor dat Luik het eerst met zijn fabrikaten in die streken komt, waar gevochten wordt. Een nieuwe ijsperiode. In Scandinavië houd men zich be zig met de vraag of men een nieuwe ijsperiode heeft te wachten. In de laatste jaren was de ijsvorrning in de noordpoolstreken bijzonder sterk; de zeehonden zijn meer naar het zuiden getrokken; de walvisch verdween er heelemaal. Ook het weer was zeer onnatuuilijk op de breedtegraden van Scandinavië en Groenland kwamen berichten van zeer strenge winters. De Noorweegsche geleerde prof. Sars gelooft dat de walvisschen aan de Noorsche kust niet door andere dieren zijn opgejaagd, maar een fijn gevoel aan den dag leggen voor komend weer. Daarom zou dit alles kunnen wijzen op een nieuwe ijsperiode Zulke veranderingen van klimaat hebben gewoonlijk wel met zoo plotseling plaats maar de zoogenaamde iuter- glaciale perioden kunnen elkaar met korte tussehenpoozen opvolgen. Als het waar is, dat er een nieuwe ijsperioden komt, dan zou, heeft prof. Sais volgens het Derl. Tageblalt ge zegd, er voor de Noren niets anders overschieten dan te verhuizen In ccn zeilbootje over den Oceaan Uit New-York komt het bericht dat een zekere Ludwig Eisenbraun den 22sten Mei van Boston is ver trokken in een zeilboot van 17 voet lengte, waarmede hij de reis naar Europa denkt te maken. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondag j.l. de godsdienstoefe ning bij in de Ned. Ilerv. Kerk te Baarn, onder gehoor van ds Meulen- belt. De Staatsspoor koert over het boekjaar 1902 vemoedelijk i'U pet. dividend uit. De heer Frank van der Goes heeft appél aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Amsterdam, waarbij hij tot 4 maanden gevange nisstraf werd veroordeeld wegens op ruiïng van miliciens. Of 't wel vertrouwd was. Onder do nkleine luyden" zijn toch nog velen die zeer eenvoudig denken en doen, veel eenvoudiger dan men zich voorstelt. Tijdens en na de werkstaking zijn vele bij de Rijkspostspaai bank gede poneerde gelden weer opgevraagd. Doch niet allen door de ontslagenen, wegens geldgebrek, doch volgens eigen getuigenis van den directeur waren ook eenvoudige lieden, die niets met sta kers en slaking gemeen hadden, blijk baar zeer beangst voor het geen ge beuren zou en verwachtten zij een groote revolutie. Onderscheidene brie ven ontving de directeur, waarin hem de vraag gesteld werd, of het geld bij de Bank wel langer veilig zou zijn. Iemand van liet platteland, uit het Zuiden, vroeg in zijn eenvoud of het geld in zijn gebouw wel secuur bewaard werd; anders nam hij 't liever terug Al die menschen stelde hij natuurlijk gerust door de mededeeling, dat niet ten zijnent, maar in de, bij uitstek soliede, expresselijk lot een zoodanig doel ver vaardigde, localiteit der Neder- landsche Bank de fondsen, enz. zich bevinden, terwijl bovendien de terug betaling der gelden op de door de Rijkspostspaarbank uitgegeven boekjes te vorderen, krachtens de wet zonder eenig voorbehoud gewaarborgd is door den Slaat. »Doch, er zijn er zeker ook velen geweest, die mij niet sein even, en een voudig hun geld terughaalden, zoo verhaalt de directeur zelf! Na de staking. De dicteur-generaal der Posterijen en Telegraphie heeft de volgende buitengewone dienstorder uitgevaar digd: De Directeur-Generaal der Pos terijen en Telegraphie, Gezien de ambtsberichten betreffen de dienst der posterijen en telegraphie gedurende de stremming van het spoor wegverkeer, tengevolge van de staking van spoorwegbeambten in de maand April jl. betuigd zijn dank aan alle ambte naren en beambten, die door hunne voorbeeldige plichtsbetrachting vaak met bijzondeie toewijding en inspan ning den goeden gang van den dienst hebben verzekerd onder de buitengewone omstandigheden, welke gedurende bedoelde stremming hebben bestaan bepaalt, dat deze order in do voor naamste lokalen, waarin het personeel der posterijen en telegraphie werkzaam is, op doeltreffende wijze, voor alle ambtenaren en beambten gedurende een week ter lezing zal worden ge steld. FLii'INKMJHE 1IEKICHTEW. Gisterenmiddag hield de Ge meenteraad, voorgezeten door den bur gemeester, Jhr. Barchman Wuyiiers van Vliet eene koi tstondige openbare en daarna langdurige geheime zitting. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering volgde mededeeling van een aantal ingekomen stukken waaronder een verzoek van den heer Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg om ontslag als regent van het Burgerweeshuis (op voorstel van den voorzitter eervol verleend onder dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten der Gemeente in die betrek king bewezen); voorts een verzoek van den heer A. J. Resink om vaste aanstelling als leeraar aan de H. B. S. waarover B. en W. eerst advies zullen uitbrengen, evenals over de door de heeren van 't Hof en Achterbergh gevraagde goedkeuring van een stra tenplan nabij Monnikendam en over een rekest van het Kerkbestuur der parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart lot ruil van grond aan de Elleboog. Een verzoek van mevrouw Fock tot toelating barer dochter in de 3e klasse van het Gymnasium, werd daardoor het college van curatoren reeds goed gunstig was geadviseerd, doorden Raad z. h. st. ingewilligd. Punt I der agenda werd alsnu door den voorzitter tot naar het eind der vergadering verschoven, om naar later bleek, eerst in geheime zitting te wor den behandeld. Aan de orde kwam dus punt II. Een voorstel tot wijziging van de regeling van het tantième van den Oorspronkelijke Novelle P. TESSELHOFF Jk. 14 «Juist mijnheer," antwoordde Cato, «het is een geheim tusschen ons." Het adres scheen du Tour intusschen nog maar niet te kunnen vinden. Hij opende nu een schrijftafel en een stukje papier opnemende schreef hij hiervan een adres over op een ander stukje en reikte het Cato over. Zij nam het aan en dankte hemtoen ver trok zij. Uit het korte onderhoud met du Tour, had Cato bijna de zekerheid gekregen dat deze met zijne vrouw samenspande. Daarom beschouwde zij ook het adres dat hij haar gegeven had, als valsch. Toch evenwel wilde zij hieromtrent alle zekerheid hebben, dus besloot zij zelve naar Brussel te reizen. Tot dat doel spoedde zij zich naar huis om eenige maatregelen te nemen en nog geen twee uren later zat Cato reeds in den trein. Drie dagen waren sedert het voren vermelde verloopen, den vorige dag was Cato reeds uit Brussel teruggekeerd. Zoo als zij vermoedde was het adres valsch. Het huis dat haar was aangeduid werd zelfs injarennietmeerbewoond. Treurig zat zij in hare kamer; Paul had niets meer van zich laten hooren en dat maakte haar niet geruster. Er werd gescheld en even later werd de Heer Jansen, procuratiehouder der firma, aan gediend. De Heer Jansen, een klein mager mannetje, met een paar slimme oogen, trad met veel buigingen binnen en begon na te hebben plaats genomen, direct het doel van zijn komst mede te deelen. «Weet u ook Mevrouw," zoo vroeg hij, «het adres van Mijnheer van der Linden?" en toen Cato hierop ontkennend antwoordde, vervolgde hij «Gisteren kreeg ik bericht van onze bankier te Parijs dat de Heer van der Linden persoon lijk beschikt had over honderdduizend francs en daar ik van een of andere affaire die een dergelijke som noodig achtte, niets afweet, telegrafeerde ik naar Parijs aan het adres van Mijnheer om hem de noodige instructiën te vragen, voor eventueel voorkomende gevallen. Tot mijne verwondering echter ontving ik van het Bankiershuis bericht terug, dat het adres te Parijs van den Heer van der Linden er niet bekend was. Nu kan er van onzentwege bij de kassier te Parijs, beschikt worden tot een bedrag van driemaal honderdduizend francs." Hier hield de procuratiehouder plotseling op met spreken, doch vervolgde na een kleine pauze op geheel veranderde toon «Mevrouw U moet het me ten goede houden, en ik hoop dat ik er niets verkeerds aan heb gedaan, doch ik vertrouw de zaak niet en heb dringend naar Parijs getelegrapheerd, om in geen geval en aan wien ook iets uit te betalen zonder ons advies." Wederom hield hij op met spreken, maar nu uit andere oorzaak. Cato had bij de laatste mededeeling een kreet geslaakt en was daarna in onmacht gevallen. Vóór dat echter de ver schrikte man ter hulp kon snellen, had zij zich weder hersteld en hoewel bevende over het geheele lichaam rees zij overeind en sprak met een stem, trillende van angst: «Nu doorzie ik hunne schurkerij. O, Mijnheer, help mij hem spoedig vinden, want hij verkeert in doods gevaar, dat gevoel ik." VI. Er was reeds een geheele maand van het nieuwe jaar verstreken. Tn de huiskamer van van der Linden lag op een gemakkelijke stoel, die zoodanig was ge plaatst dat de lichtcirkel van het gezellig bran dend gaslicht haar niet omsloot, een man. Met gesloten oogen lag hij met het hoofd naar achteren gebogen, hij scheen te slapen, zijn gelaat hoewel vermagerd had een vredige, kalme uitdrukking, ook scheen hij aangenaam te droo- men, want zijne trekken plooiden zich tot een vriendelijken lach. Deze man was niemand anders dan Paul van der Linden, de ontrouwe die de groote liefde zijner vrouw niet kon begrijpen en waardeeren. Wat was er met hem geschiedt? De vermoedens die de mededeeling van den Boekhouder bij Cato hadden opgewekt, waren maar al te zeer gegrond, want iederen dag sedert de Fancy fair, kwam Paul van der Linden bij du Tour aan huis en meer en meer raakte hij onder den invloed van de schoone oogen van Mevrouw du Tour. Weldra kreeg zij zulk een heerschappij over hem, dat slechts eene wenk van haar voldoende was, hem de grootste dwaasheid te doen begaan, zij omspon hem als de spin het insect dat in haar net was geraakt. En zoo was het gekomen, dat hij op dien avond voor Kerstmis, met haar vluchtte. Zij, zooals zij voorgaf, van haar echtgenoot. (IVordt vervolgd.).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1