Gemengd Nieuws. gen der doublure, hetgeen f709.40» vorderde, en den verkoop van een paard, dat niet meer geschikt bleek voor het werk en waarop omstreeks f276 werd verloren, uitgaven die nagenoeg het Gemeente-subsidie van f 1000 verslonden. Onder dankbetui ging aan de Financieele commissie stelde spr. voor tot goedkeuring der rekening over te gaan, waartoe bij acclamatie werd besloten. Alsnu werden met bijna algemeene stemmen herkozen tot Commissaris sen de heercn J. C. J. Pels Rijcken en F. M. van Veen, die aan de beurt van aftreding waren en de herbenoeming onder applaus aanvaardden, terwijl evenzeer met nagenoeg algemeene stemmen werden herkozen tot leden van de Financieele commissie voor het boekjaar 1903 de heeren mr. J. van der Leeuw, J. Bolk en P. van der Mark, die evenzeer zich bereid ver klaarden, de benoeming aan te nemen, Ten slotte kwam aan de orde een voorstel tot aanvrage van subsidie aan de Gemeente over 1903, evenals ten vorigen jare tot een bedrag van f 1000. De Voorzitter deed uitkomen, dat, wel verre van een philantropische instelling te wezen, de tram wel de gelijk blijkt te voldoen aan een lang gevoelde behoefte, hetgeen ten duide lijkste blijkt uit het steeds toenemend aantal passagiers, dat bijvoorbeeld van 1 Januari tot 27 Mei dezes jaars rond 5000 hooger is dan over het zelfde tijdvak van 1902. Had de Ven nootschap de groote uitgaven voor doublure enz. niet gehad, dan zou zij er zelfs wellicht zonder subsidie zijn gekomen. Werd ten vorigen jare aan den Raad verzocht orn een susidie ge durende 5 jaren, telkens met f 200 verminderend, nu de Raad dat ver zoek niet inwilligde, moet de Ven nootschap andermaal vragen omf 1000. Mr. Van der Leeuw meende, dat men iets meer moest vragen dan f 1000, uit vrees dat de Raad mocht gaan beknibbelen. De Voorzitter ant woordde, dat zulks z. i. niet zal ge schieden. De heer Sinnige gaf warmen bij val aan het voorstel en meende a. o. dat waar de aandeelhouders in deze zeer nuttige en telkens meer popu lair wordende onderneming geen rente vragen van hun kapitaal, het «Gemeen- bestuur zelfs heel graag" het subsidie zal vetleenen. De heeren Van Reek, Croockewit en Gerritsen waren minder optimist gestemd. De laatste zeide. dat de Raad vooral bij de komende Begroo ting de grootst mogelijke zuinigheid zal hebben te betrachten, omdat voor zien moet worden in tal van zaken die geen langer uitstel dulden en in nieuwe zaken die evenmin kunnen uitgesteld. De heer Van der Mark deed nog uitkomen, dat door de ligging van bet station, welke voor een goed deel is te wijten aan den Gemeenteraad, een verkeersmiddel als de tram brood- noodig is geworden zóo zelfs dat in dien de Vennootschap dit niet had gedaan, de Cemeente zelve een der gelijk communicatie-middel had moe ten maken. De heer Sinnige meende, dat als de tram eensklaps niet meer zou rijden, tal van adressen den Raad zouden bereiken om een verkeersmiddel tus- schen de stad en het zoo afgelegen sta tion te maken. De Voorzitter stemde in hoofdzaak toe hetgeen door beide laatste spre kers was te berde gebracht en herin nerde zich verzuimd te hebben, niet ervan te gewagen dat tijdens de sta kingsdagen, in April, het personeel op uitstekende wijze zijn plicht bleef doen, waarvoor spr. het hulde bracht, daarbij in 't bijzonder den stal baas releveerend. Nog deelde spr. mede, dat meer malen ter sprake is gekomen een ver laging van het tarief, doch dat een proef daarmee te gewaagd bleek, om dat men, bij mislukken, het tarief niet audermaal zou kunnen verhoogen Zou men den rit op 5 cent stellen, dan zou men 160 pasagiers meer moeten vervoeren om dezelfde ontvangsten per dag te hebben, een aantal, dat hier nagenoeg niet te bereiken is. Het verlies in ontvangst is juist gelijk aan de uitgaaf voor het onderhoud der paarden. De Mij. zou dus dubbel nadeel lij nen als men het tarief op 5 cent bracht. De proef is bovendien onmoge lijk, omdat men het Gemeente-subsi die heeft aangenomen. Nadat nog een en ander was gezegd over de wenschelijkheid om uit de reclame in de trams wat milder bron van inkomsten te hebben, werd de vergadering gesloten. Industrie- en Huishoudschool. Sinds 2 Juni is in circulatie het volgende adres der vrouwen van Amers foort aan den Raad der gemeente: Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen huismoeders of zelfstandige vrouwen, ingezetenen der gemeente, dat zij met groote belangstelling kennis genomen hebben van de plannen beraamd door het Bestuur der Ver- eeniging Amersfoortsche Industrie ën Huishoudschool dat zij het ten zeerste zouden toe juichen als de inrichting spoedig en aanstonds in voldoenden omvang kon \vorden opgericht, dat er tot heden alhier weinig of niets gedaan werd voor de opleiding van meisjes, zoowel voorde huishouding als voor de verschillende takken van vrouwelijkeu arbeid, dat dus de school ongetwijfeld in een dringende behoefte zal voorzien en niet slechts voor een beperkt deel der samenleving, doch dat zij veel zijdig nut zal afwerpen voor de ver schillende kringen der Amersfoortsche burgerij, dat zij op dien grond zich bij deze de vrijheid veroorloven een beroep te doen op de medewerking van UwEdel- Achtbare vergadering om de oprich ting en instandhouding der school zooveel mogelijk te willen bevorderen, 't Welk doende, enz. Het adres wordt vanwege het Be stuur der vereeniging bij alle belang stellenden aan huis ter teekening aangeboden. De Amersfoortsche tram ver voerde in de vorige maand 7291 betalende passagiers met een totaal opbrengst van f631.94 of per dag- kilometer f 11 32®. In Mei 1902 bedroegen die getallen respectievelijk 5536 f509 33 en f9 04'. Aan Burgemeesteren en Wet houders van nagenoeg alle gemeenten in ons land is het navolgende adres verzonden Het Bestuur van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, gevestigd te Amsterdam veroorlooft zich met gepasten eerbied het volgende onder uwe aandacht te brengen. Sedert tal van jaren bestaat bij de meeste zoo niet bij alle Gemeente besturen de gewoonte de behoeften, met name de leermiddelen, voor de openbare school uit te besteden en de leveling gedurende een of meer jaren te gunnen aan den laagsten inschrijver. Voorzooveel het meerendeel der schoolbehoeften aangaat is tegen de wijze van handelen geen gegrond be zwaar van aanbelang in te brengen. De meeste artikelen toch hebben geen vasten verkoopsprijs en derhalve kan de inschrijver rekening houden met de verschillende voorwaarden, die hem door de fabrikanten gesteld worden. Er is echter éen artikel, waarbij dit niet opgaat, en dat zijn de school boeken. Alle boeken in Nederland uit genomen enkele soorten van kerk boeken hebben hun officieelen verkooppi ijs, welke door de uitgevers bepaald wordt. Van dien bepaalden prijs geniet de boekhandelaar zijn rabat; een rabat dat oppervlakkig gezien zeer hoog is, maar in werkelijkheid zoo laag dat het moeilijk kleiner kan zijn Immers, meestal is het artikel klein van prijs, terwijl mede daardoor de administratie van het geheele gedoè omslachtig en duur wordt. Het rabat dat de boekhandelaar op schoolboeken geniet is nooit hooger dan 20'/o met de premie "/i«; d. i. 1 exemplaar vrij op 12 exemplaren Meer wordt zelfs door verscheidene uitgevers niet toegestaan aan boekhandelaren, die naar het buitenland uitvoeren, ofschoon ze van dezelfde uitgevers altijd op andere boeken hooger rabat kunnen bedingen, teneinde hun af nemers in het buitenland ook winst te verzekeren. Waarom ook zou de uitgever meer rabat op schoolboeken verleenen? Die zijn immers geen speculatieartikelZe worden niet aan den man gebracht door moeite of welbespraaktheid van den koopman, door étalage of iets dergelijks. Ze worden op een school ingevoerd; daarmee is 'tuit. De boekhandelaar, die een eerlijk stuk brood wil verdienen en al zijn verplichtingen ook aan de Gemeente, welker ingezetene hij is wil naleven, kan van de verleende korting geen cent missen. 'tZou niet veel moeite kosten aan te toonen, dat van deze korting de helft verloren gaat door de bedrijfsonkosten. Vele Gemeentebesturen hebben de gewoonte ook voor de schoolboeken inschrijving te openen. Verscheidene gaan zelfs nog verder en beperken die inschrijving niet eens tot de ingezetenen van hun eigen Gemeente, rnaar laten ook andeie inschrijvers toe Onbeteugelde concurrentie is daar van het zeer schadelijk gevolg. Sedert de patentwet is afgeschaft kan ieder zich beoefenaar noemen van welk vak hij slechts verkiest, mits er maar geen wetenschappelijke graad voor noodig is. De wijze van inschrijving, door vele Gemeentebesturen gevolgd, heeft dan ook meermalen menschen tol boek handelaren gemaakt, die er overigens niet aan dachten en er ook in de verste verte geen begrip van hadden. Men schrijft tnaar in en speculeert op de gretigheid der uitgevers wanneer men de bestelling doen moet. Men is tevreden met een belachelijk luttele winst; in enkele gevallen zelfs daar mede, dat het Gemeentebestuur eenige maanden vroeger betaalt dan de reke ning van den uitgever komt, welke men hoopt dan ook te kunnen voldoen Of eindelijk men vindt zijn verdienste op min wenschelijke manier in de slechtere kwaliteit van de overige artikelen die geen oflicieele prijsnotee- ring hebben. En onderwijl moet de binnen den kom der Gemeente gevestigde boek handelaar zien hoe een uitwonende de boeken levert; hoe hij die 't even goed en soms veel beter doen kan door zijn eigen Gemeentebe stuur gepasseerd wordt; en kan hij zich alleen troosten met de gedachte dat een deel van de belastinggelden, welke hij niet zelden met moeite bij een bracht, besteed wordt aan de betaling der rekeningen die naar recht en billijkheid door hem behoorden in geleverd te zijn. Toch zou hij of zouden zijn mede-ingezetenen die 't zelfde vak beoefenen er meer last dan voor deel van hebben indien alleen deze uitwas van concurrentiezucht werd afgesneden en voor hen een wedloop van inschrijving werd geopend. Er zijn voorbeelden dat schoolboeken geleverd werden tegen 25'/«°/« onder den olli- rieelen pr ijs I 20»/° rabat en premie 27n/°i Voor die li/V ver dienste moet dan de leverancier zijn vracht betalen, dikwijls nog de boeken «kaften en verder leven! Gemeenteambtenaren en werk lieden wordt geen tractement, onge veer 257o beneden de markt aange boden De meeste Gemeenten van eenigen omvang" gaan in liet tracte ment voor de onderwijzers boven het minimum bij de wet bepaald. Niemand zou een Gemeente een huis verhuren voor 75van den prijs; geen Ge meentebestuur zou er aan denken dat te verlangen Maar een boekhande laar wordt bijna geregeld door elke corporatie de twijfelachtige eer aan gedaan dat hij zijn artikel omdat het zóó nuttig is wel gratis kan afstaan of bijna zonder winst ver- koopen. De ondergeteekenden maken door deze woorden aan niemand eenver- wijt, want ze aanhalen is zoo algemeen gewoonte dat zelden of nooit er over wordt nagedacht of deze wijze wel verdedigbaar is. Maar niettemin zijn ze er van overtuigd dat ze den vin ger leggen op een ernstige wondeplek. Ecomisch gezond is, dat er iets te verdienen is, dit geschieden door in gezetenen van de Gemeenten, die niet geroepen zijn om te dragen. En nog eens: economisch-gezond is, dat als er iets te verdienen is, dit ook ten volle en niet voor slechts een tiende gedeelte verdiend wordt, vooral wan neer men zoo precies kan narekenen dat het niet te veel is en dat er on mogelijk mee geknoeid kan worden. De ondergeteekenden zijn zoo vrij u bij de aanwijzing van het euvel tevens het middel aan de hand te doen waardoor hel geheel kan voor komen worden. De welbekende uitgever A. W. Sijt- hoff te Leiden geeft jaarlijks een Adresboek voor den Nederlandschen boekhandel uit. De daarin opgenomen namen van boekhandelaren zijn die van hen, welke algemeen maar ook nagenoeg uitsluitend door de uitge vers als zoodanig erkend worden. Gemeenten, in welke geen boek handelaar gevestigd is, zouden zich kunnen wenden tot een of bij loting teregelen, tot meerderen van de naast bij wonende». Gemeenten, voor welke dat Adres boek slechts één naam bevat, vinden daarin vanzelf hun leverancier aan gewezen. Gemeenten, welke een bescheiden getal boekhandelaren zeg 2 tot 10 bevatten, zouden de beurt van levering kunnen regelen bij loting of naar aantal jaren van vestiging, te beginnen hij de oudste firma. En eindelijk, groote Gemeenten zouden er vanzelftoe komen hare leverantië te splitsen in aantal kave lingen van ongeveer gelijke grootte, waarvoor een evenredig getal ge gadigden in aanmerking kwam, die bij loting het voorrecht van levering verkregen met dien verstande dat wie uitloot niet meer in aanmerking komt al orens men zijn kring rond is. Dal zou de Gemeenten iets meer kosten. Maar daartegenover staat in de eerste plaats recht en billijkheid. En voorts: het eerlijk verdiende geld blijft in de Gemeenten en vindt daar weer voor een goed deel zijn weg in verbetering van levensstaardaard en en dus ook in verhooging van draag kracht 't Is ten slotte veel goedkooper dat inen meer besteedt en daardoor den bloei der eigen Gemeenten bevordert, dan dat men lager koopt, maar al 't geld gaat naar buiten De ondergeteekenden zijn zoo vrij het bovenstaande in uw overweging aan te bevelen, met het dringend ver zoek op deze of dergelijke wijze een einde te maken aan de billijke klachten, die uit honderden der Gemeenten van ons Vaderland opgaan. 't Welk doende Het Bestuur voornoemd, J. A. WORMSER, Voorzitter. Dr A. G. C. DE VRIES, Secretaris. Amsterdam, Mei 1903. In het belang van de controle op het afgeven van aangeteekende stukken en het uitbetalen van post- wisselgelden aan de postkantoren, wordt aan hen, die in het bezit zijn van een naam-, handels- of firma stempel, beleefdelijk verzocht, om dien stempel op de voorzijde van de ken nisgeving wegens aangeteekende brie ven en op de achterzijde der post wissels bij de handteekening af te drukken. Maandag 1 Juni j 1. mocht de hoofdagent van politie J. P. de Jager den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar tot agent werd aangesteld Het heeft den algemeen geachte» en om zijne bekwaamheid door zijn chefs zeer gewaardeerde» beambte op dien dag niet aan belangstelling ontbroken. Door H M. de Koningin werd hem de eere-medadle van de Oide van üranje- Nassau in zilver verleend. Door Burg. en Welh. gecomplimenteerd ontving hij van hen een mooien barometer; de commissaris met de inspecteurs schonken hem een fraaie klok en door de agenten werd hem een prachtige fauteuil, waarop een zilveren plaat met inscriptie aangeboden. Wij voor ons voegen er den wensch bij dat het den fermen politieman nog jaren ge geven moge zijn de politie en justitie zijne goede diensten te bewijzen. Bij het onweder, dat gisteren ochtend boven onze gemeente woedde is de bliksem geslagen in de caval- lerie- en artillerie-kazerne, zonder nochthans schade te veroorzaken. Een der paarden van baron Heemstra, die daags voorde wedrennen te Bussum bij het naar 't station bren gen er met den stalknecht van door ging, viel en zich deerlijk wondde is afgemaakt moeten worden. Zaterdagavond werdeenebejaarde julïrouw door een fietsrijder aange reden, met het gevolg, dat zij een been brak. Door de politie werd proces verbaal opgemaakt. De zaak werd later echter ten genoege van beide partijen in der minne geschikt. Werd dikwerf de klacht ver nomen, dat Amersfoort geen enkel eerste klas hotel rijk was, dat zal welhaast anders worden. De heer Schwemrner gaat zijn hotel verbou wen en op de meest moderne wijze inrichten en de heer Reichmann laat voor zich aan de Regentesselaai:, vlak tegenover het station, een hotel bou wen, dat, naar de teekeningeri, die wij er van zagen, een prachtinrichting belooft te worden. Reeds 1 Mei 190i hoopt hij het te kunnen openen. Naar wij vernemen zal luitenant kolonel W. A. T. de Meester van den generalen staf, hoofd der 11e Afd. van het Departement van Oorlog, worden benoemd tot kolonel, com mandant van het 5e regiment infan terie Paardenarts 2e klasse F. La- méris is bevorderd tot paardenarts Ie klasse; Ie luitenant G. K. Müller, van de Cadettenschool, is overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. De A. V. V. »U. D. I". heeft Maan dag te Apeldoorn twee voetbalwedsii ij- den gespeeld en die beide gewonnen. Het tweede elftal van «Robur et Velocitas", uit Apeldoorn, sloeg zij met 81het tweede elftal van «Be Quick", uit Zutphen, met 30. De heer Joh. van Dorssen, leg de met gunstig gevolg af examen voor klerk der Posterijen en Tele- graphie. De heer H. A. Maas heeft, in verband met zijn vei trek naar Deven ter en zijn drukken werkkring aldaar, gemeend te moeten bedanken als Directeur van «Jubal". In zijn plaats is als Directeur van het Amersfoortsche Symphonie-orkest be noemd de heer G. Bikkers. Ter vervanging van den heer B. J. Hoffmann, die ontslag genomen heeft als lid van «Jubal", is tot Bestuurslid benoemd de heer G. J. Slothouwer. Volgens «De Stem des Volks" bestaan er ernstige plannen, hier een Volksgebouw op te richten. Ock meldt dat weekblad, dat 14 Juni een grooto openlucht-meeting bij «Lokhorst" wordt gehouden, óok over den boycot der «Phoenix-brou- werij", waarbij als sprekers zullen optreden Mendels. Spiekman, Fred van Eeden en Wessels en misschien Polak. Zaterdagochtend is te Utrecht door den waarnemend commandant van het le regiment veld-artillerie beëedigd en in functie gesteld de bij het korps nieuwbenoemde paardenarts 2e klasse A J. Abspoel, die j.l. Maan- bij de 2e afdeeling hier is aangekomen. 372e STAATSLOTEBIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 2 Juni 1903. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 3310 3345 4981 9706 18978 19545 en 20563. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 633 638 654 3302 4-973 4979 14408 14415 16086 18845 18857 18858 19546 19574 19577 19588 19590 2056120585 en 20555. Een verrassing. Tot groote verbazing van de eige naressen bracht dezer dagen een portret van eene jonge dame op een veiling bij Christie te Londen onge veer 115,000 gulden op; eenige maan den geleden zou men het misschien voor een paar goudstukken hebben kunnen krijgen. Een kaashandelaar in de provincie liet het in 1893 na aan zijne dochters; hij had het jaren geleden van een rieef ten geschenke ge kregen Hoewel men het een mooi schilderij vond, dat door de vrienden van den eigenaar dikwijls was be wonderd, had men geen flauw idee van de waarde. Een dokter, die bij een der meisjes werd geroepen, zag het stuk en wil de het gaarne koopen. Men ging er mee naar Londen om te vragen wat het waaid was. Hoeveel kon de kunst handelaar niet zeggen, maar wel kon hij verklaren dat de eigenaressen aangenaam verrast zouden zijn. Zoo was het portret van een Ganisborough, die meer dan honderdduizend gulden opbracht. Een orkaan in de Ver. Staten Uit Atlanta word gemeld dat de stad Gainviile, in de staat Georgië, gister middag door een orkaan geteisterd werd. Verscheidene huizen werden een heel eind ver door den wind weggeslingerd, geheele daken vlogen als bladeren door de lucht, sommige personen werden door den wind op genomen en over huizen en boomen meegevoerd. Men schat het getal verongelukte op 200, Door het om waaien van een katoenfabriek werden 80 daarin aanwezige arbeiders gedood.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2