B IJ V 0 E G 8 E L van ZATERDAG 13 JUNI 1903. BUITENLAND. Officiëele Publicatie. behoorende bij de BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. NIEUWE AHERSFOORTSGHE COURANT Vreeselijke berichten komen uit Servië, het land der verrassingen en der staatsgrepen. Een Pretorianen revolutie is uitge broken in Belgrado; de ontevreden troepen hebben het paleis, de konak van den Koning overrompeld; en zoo wel Alexander Obrenowilsj, als zijn vrouw, Koningin Draga, zijn door de tioepen vermoord. Enkele berichten spreken zelfs van den moord der ministers. En Peter Karageorgewistj, de eeuwige pretendent naar den Servischen troon is tot koning uitgeroepen. Alexander Ubrenowistj de eenige zoon van Milan Obrenowitsj en van Natalie Kescho, werd den 14 Augustus 1876 te Belgrado geboren. Reeds jong had Alexander kunnen ondervinden, dat ook in koningsgezinnen veel leed en ellende kan bestaan. Want koning Milan en zijn gemalin leefden zeer oneenig; en vaak ging die oneenig- heid gewoonlijk verborgen onder de etiquette zoover, dat zij open lijk merkbaar werd. In 1886 werd die vei houding tusschen de ouders zoo gespannen, dat Koningin Natalie uit Belgrado vluchle en naar Rusland ging, met den jongen kroonprins. Koning Milan eisehte zijn zoon op, maar Natalie weigerde Maar in 1888 werd Alexander door de politie aan zijn moeder ontnomen en aan zijn vader teruggebracht. In het volgende jaar legde Milan de regeering neder en werd de jonge Alexander, nauwelijks '13 jaar oud, tot Koning uitgeroepen, onder leiding van een regentschap waarvan Jovan Ristitch de president was. De aanleiding, die Milan deed aftre den, was hierdoor echter niet weg genomen. De eeuwigdurende stiijd tus schen de Russischgezinde of radicale en de Oostenrijksch-gezinde of liberale partijen bleef bestaan. Voortdurend had liet legentschap te kampen met alleilei onaangenaamheden. En onder de oogen van Ristitch, maar builen diens weten, werd de jonge minder jarige koning in dien strijd betrokken. Met een coup d'élal, bevrijdde Alexan der zich van het regentschap. Hij vond regeeren prettiger dan studeeren. bevelen aangenamer dan gehoorzamen. En hij was nog geen achtien jaar toen hij met medewerking en hulp van zijn uit Parijs teruggekeerden vader Milan het regentschap deed gevangen nemen, de grondwet van 1899 herriep, die van 1869 weder invoerde en zich zelf tot koning van Servië proclameerde. Natuurlijk droeg deze coup d'élal evenmin tot herstel van rust en vre de bij, als het aftreden van Milan. Integendeel, scherper dan ooit werd de partijstrijden daar Alexander er nooit in slaagde zich boven de par tijen te plaatsen, maar altoos door de eene of andere partij in haar poli tieke combinaties werd gehaald, bleet da persoon des konings in Servië niet, naar het oude Duitsche spreekwoord »aus dem Spiele". In 1900 verloofde de koning zich zonder voorkennis der Regeering met een vroegere hofdame zijner moeder, Draga Luirijnwilza, weduwe van den ingenieur Maschin. Deze verloving, die al dadelijk door een deel der bevol king van Servië zeer slecht werd op genomen, gaf het ministerie-Wladan Georgewitsj aanleiding om af te tre den en de ex-koning Milan, die we der in Servië teruggekeerd en com mandant van het leger zijns zoons was legde dat opperbevel neder en verliet Servië. De jongste gebeurtenissen in Servië zijn bekend. De hoop dat koningin Draga het land een troonsopvolger schenken zou werd verijdeld. Tever geefs poogde Alexander voor zijn gemalin erkenning als «ebenbürtige" vorstin te verkrijgen van Rusland en Oostenrijkmet hooghartige koel heid werden bezoeken aan die beide hoven afgewimpeld. En onder den in druk van die onaangenaamheden, die de koning aan de radicale regeer n- gen toeschreef, onder de zwaar moedigheid wijl zijn gemalin hem geen kinderen schonk, nam Alexander weder zijn toevlucht tot een coup d'élal. Van staatsgrepen scheen hij van der jeugd af zijn heil te verwachten! Hij tiief de grondwet op, stuurde de Eer sto Kamer en de Staatsraad naar huis, hervormde zijn ministerie, en scheen voornemens zijn zwager, de luitenant Lunjewitsje, den broeder van koningin Draga, tot troonsopvol ger aan te wijzen, In geheel Servië, maar voornamelijk in het leger, werd hierdoor groote ontevredenheid gewekt. Men weet deze gebeurtenissen aan den invloed der koningin. De ontstemming tegen Draga nam toe, en voor eenige weken werd gemeld, dat men gepoogd had haar te vergiftigen. Het leger heeft thans zijn onte vredenheid geuit. Een samenzwering is gesmeed, met het doel Peter Ka- rageorgewitsj, den afstammeling van de Czerny's, de oude vorsten van Ser vië. op den troon te roepen. Voor- loopig schijnt deze Pretorianen-revo- lutie, aan welker hoofd commandant Augykowits staat, geslaagd te zijn. Peter Karageorgewitje is door de troepen tot koning uitgeroepen. En wie zich daartegen verzetten, de leden van het Huis Obrenowitsj in de eerste plaats' zijn vermoord. minderen, wordt voorgesteld de na te vorderen belasting tot haar vijfvoud te voeren. FLAtTSF.I.IJKK I1KK1PHTEIV. Vermogensbelasting. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling van de wet op de ver mogensbelasting. De strekking er van is om het Rijk te vrijwaren tegen benadeeling door onware aangiften Bij het onderzoek van de memoriën voor het successierecht is gebleken dat in 554 gevallen de schatkist door te lage aangifte van het vermogen was benadeeld tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 2-2,000. Jaarlijks overlijdt ongeveer het 38e deel der belasiing- plichtingen in de Vermogensbelasting Daar echter de personen, wier aan gifte onjuist weid bevonden, niet allen overleden waren, zoo moet het resul taat van het onderzoek wellicht met 30 worden vermenigvuldigd.Zoodoende derft het Rijk door verzwijging telken jare 6'/, a 7 ton. De administratie is tegen de neiging tot ontduiking al zeer onvoldoende gewapend. De be voegdheid van den inspecteur om de aangifte te doen verbeteren of daarvan af te wijken, eindigt reeds in het be gin van het belastingjaar; suppletoire aanslagen kent de wet niet. Het wegnemen van die leemte beoogt de wet. Deze behoeft zich niet te bepalen tot navordering bij het nagaan van de nalatenschap. Het behoort een alge meen beginsel te zijn, dat het vor deringsrecht van den Staat ook na de vaststelling van den aanslag blijft gelden reeds tijdens het leven van den belastingplichtige. Dit is de hoofdgedachte van het wetsvoorstel, dat dus eene wijdere strekking heeft dan het vroegere ont- werp-Pierson. Wordt de inspecteur na het opleggen van een aanslag met feiten bekend die ernstig vermoeden doen rijzen dat de aangifte niet overeenkomstig de waarheid is gedaan, dan noodigt hij den aangeslagene, casu quo diens erfgenamen, uit, lot het geven van ophelderingen. Blijven deze achterwege of zijn zij onbevredigd, dan heefteen nadere aanslag plaats, waarlegen bij den Raad van Beroep kan worden opgekomen. Is de nader aangeslagen belastingplichtige overleden, dan kun nen de erfgenamen enz. tot eene plechtige verklaring worden toege laten, die vernietiging van den aan slag len gevolge heeft. Om den prikkel tot fraude te ver Naar wij vernemen, heeft Ds. D. J. v. Aalst, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, het beroep naar Amsterdam, vac. Dr. llogerzeil niet aangenomen. De heer G. J Buys, directeur der H. B. S. alhier, zal op de 38ste i algemeene vergadering, te Dordrecht te houden, van de vereeniging van leeraren aan inrichtingen van Middel baar onderwijs inleiden«practijk van het nieuwe reglement voor de H. B. scholen met 5-jarigen cursus Naar wij vernemen wordt de heer S. Ozinga Heil-gymnastiek-onderwij- zer alhier, belast met de algeheele leiding van de nieuw op te richten bad- en zweminrichting van de heeren P. van Achterbergh en J. R. van 't Hofï. Op I Juli as. hoopt de heer J. H. Bosch alhier inspecteur bij de Ned. Centr. spoorw-maalsch den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren bij genoemde maatschappij in dienst trad. Onzegemeente is heden wederom eene inrichting rijker geworden, die. zonder nu juist in een bepaalde be hoefte te voorzien, toch alle huis moeders hoogst welkom 2al zijn. Wij bedoelen de Singer-Maatschappij. die volgens achterstaande annonce heden avond een depót van haar alom be kende naaimachins opent in het per ceel Westsingel No. 49 heek Var- kensmarkt. De beste reclame voor de deugdzaamheid van dit fabrikaat is* wel, dat het op alle mogelijke wijzen wordt gëimiteerd. liet moet dus voor onze moeders, vrouwen, zusters en dochteren eene gerust stelling zijn in een eigen depót der- beroemde fabriek een onvervalschte «Singer" te kunnen krijgen. Met het oog op de aanstaande Tentoonstelling die te Groningen van 15 Juni tot 15 Augustus a.s. zal ge houden worden en zeer interessant zal worden waardoor zeer zeker vele vreemdelingen die stad zullen bezoe ken geeft de heer G. van der Laan Jr. een volledige plattegrond van Gro ningen in kleurendruk uit, met be schrijving der tentoonstelling, de stad en de bezienswaardigheden, die gratis aan vreemdelingen wordt verstrekt en tegen toezending van 5 cent aan het opgegeven adies wordt toege zonden. Van 20 Juni tot I September zal de Amersfoorlsche Toynbee-Ver- eeniging haar lokalen sluiten. Zooals verleden jaar zal «Ons Huis" van 24-26 Juni een vacantie-kolonie her bergen, leerlingen van den school van den heer Schook te Amsterdam. De Adjudant-onderofficier d d. officier K. Klijn van de 4e Batteiij le regiment Veld-Artillerie. is tijdens een oefening in de nabijheid van Soest plotseling doodgebleven. De ter hulp geroepen geneesheer constateerde een hartverlamming, zijn stoffelijk hulsel wordt heden op de nieuwe algemeene begraafplaats ter aarde besteld. In de Remonslrantsche kerk zal Zondagochtend 14 Juni e.k. ten 10'/, uur als voorganger optreden de heer J. Maren Carspel preponent der Re- moDstrantsche broederschap. In de maand Augustus a. s. zal onder leiding van den generaal- majoor Prins, een kadermanoeuvre worden gehouden, waaraan door een 6-tal hoofdofficieren van de 2e divise infanterie zal worden deelgenomen. Ook uil dit garnizoen zuilen twee hoofdofficieren van het 5e reg. inf. de manoeuvre bijwonen, nam de luit.-kol. De Ronde Bresser en de majoor Bisscholl van lleemskerck. Heden wordt ons medegedeeld dat in de 2 pauzen van de kinder cantate «Michiel de Ruyter" te geven door kinderen van de O. L. S. aan de Beekstraat, een paar Solo-voor drachten zullen worden gegeven en wel een voor viool: Romance van Svendsen, en een voor violoncel: Eil- gie van Schravensande. Gisteren morgen werden door den waarnemenden keurmeester 2 par tijtjes bot voor den conisumptie be stemd, afgekeurd en onschadelijk gemaakt. De miliciens der le ploeg lich ting 1902 vertrekken heden met groot verlof, voor zoover zij in het garnizoen aanwezig zijn. De gedetacheerden zullen zoo mo gelijk ook heden naai- huis gaan, maai in elk geval zoodra doenlijk. De reis van prins Hendrik. Uit Weenen wordt ons gemeld dat Prins Hendrik der Nederlanden daar gistermorgen incognito uit Rakek in Kram is aangekomen en naar s'-Gra- venhage is doorgereist. Liefhebbers van paardendressuur, loltige op liet ongezadeld paard, kunstrijden enz. enz. maken wij er op attent, dat het Kon. Ned. Circus Oscar Carré te Utiecht is gearriveerd. Morgenavond te 8 uur zal de groote gala openingsvoorstelling plaats vin don. Het programma is rijk aan af wisseling. Het circus Carré heeft voor het Nederlansch publiek immer een groote aantrekkelijkheid. Wij twijfelen er dan ook niet aan of velen van hier en uit den omtrek zullen er gaarne een retourtje voor over hebben om eens een voorstelling te gaan bijwonen Eiken Woensdag en Zaterdag.is er te 2 uur een middagvoorstelling Zeist. Woensdag 17 Juni a.s. zal op het landgoed Vollenboven onder deze Gemeente, het Christelijk Natio naal Zendingsfeest gevierd worden. Tentoonstelling te Groningen. Naar wij vernemen is door de firma F. W. Casparie te Groningen een platte grond vervaardigd die in de dagen van 15 Juni tot 15 Augustus a. s. waarop te Groningen de ten toonstelling van Nijverheid en Kunst zal worden gehouden, den vreemde ling den weg zal aanwijzen van de beide spoorwegstations naar bet ten toonstellingsterrein. De gevels der op dezen platten grond voorkomende perceelen zijn nauwkeu rig afgebeeld en do eigenaren daar van dragen gezamenlijk de kosten der oplage van 60000 exemplaren, welke zij aan het Hoofdbestuur der Tentoonstelling ter gratis verspreiding aanboden, hetwelk dit aanbod natuur lijk grelig aanvaardde. Volksbond. Te Zierikzee is eene afdeeling op gericht varr den Volksbond, «vereeni ging tegen drankmisbruik" De afdee ling bevat circa 100 leden. liet bestuur bestaat uit de heeren J a. de. Bruijne P. van der Have en mr. H. Polvliet. Doodslag. Naar wij vernemen, geraakten Maan dagmiddag j I. twee zeelieden in de Marcellisslraat le Scheveningen in twist. Een hunner ontving van zijn tegenstander een slag op het hoofd met een ijzeren schop, waardoor de man met gespleten schedel neder- stortte. Hij stierf kort daarna en laat een vrouw met acht kinderen na. Nader wordt nog gemeld, dat de dader A. Vink door zijn zwager v. d. Toorn werd geholpen. Deze hield den verslagene, die bij den aanvang van het gevecht op den grond was gevallen, vast, terwijl de ander als een dolle met de schop op zijn slach- offer lossloeg. Vink is naar het Huis van Bewaring le 's Gravenhage overgebacht. Zijn zwager v. d. Toorn is vooi loopig los gelaten. Te Oudenbosch werxl een bier brouwer op eigenaardige wijze door de belastingambtenaren verschalkt: Deze vermoedden dat hij ongeoor- looid gebruikt maakte van glucose. Zaterdagmiddag had de commies S. uit Runcfen zich verkleed als land- looper van bet minste soort, teenen door de schoenen, gehavende kleeren, dito hoed, vuil gezicht, een echt land- loopers-type. In een herbergje nabij de brouwerij bood S. zeep en post papier ten verkoop aan en bleef daar nogal lang talrpen, wat wel een beetje argwaan opwekte. Daar r ijdt een kar met steenkolen voor de fabriek; de pseudo-landlooper snelt de deur uit, in zijn vaart een tafeltje omverwerpend en roept tegen den knecht, die juist een zak afgeladen heeft: «Halt rijksambtenaar!" Brou wer en knecht beiden ontsteld, zien den landlooper verbaasd aan, terwijl v. A. om zijn aanstelling vraagt. Fluks wordt deze getoond, de zak, die geen steenkool maar glucose bevat, in be slag genomen en proces-verbaal op gemaakt. Een dievenbende. Te Rozendaal (N Br.), is een jong- menscli gearresteerd, zekere H. Roo iers, varr wien bij onderzoek isgebleken, dat hij de dader is der verschillende inbraken en diefstallen, welke in den afgeloopen winter in die gemeente plaats gehad en waarvan onsclruldigen ten onrechte werden verdacht. R heeft reeds bekend. Vóór zijne overbrenging naar de gevangenis te Breda heeft hij getracht het arrestanten-lokaal le Rozendaal in brarid te steken. Door eenige stroo- halmen met een gaspit in aanraking te brengen, waardoor deze ontvlamden, bail R. zijn nachtleger ontstoken. Ge lukkig werd dit door den surveil- leerenden polilie-agent nog bijtijds ontdekt. De politie beeft reeds de hand ge legd op nog twee personen. Men schijnt met een geheele dievenbende te doen te hebben. Naar cn van Amerika. Dat niet ieder in de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika wordt toe gelaten, heeft een arbeidersgezin uit Woldendorp (Oldambt) op zeer onge lukkige wijze ervaren. Wegens een gebrek aan de oogen is den man te New-York den toegang ontzegd. Hij is nu te W. teruggekeerd en heeft vrouw en kinderen in de nieuwe wereld achterlaten. Ongeluk up een Engclschen kruiser. De Engelsche marine heeft weer een ongeluk op te teekenen. Op den kruiser «Good Hope" is in de iiaven van Gibraltar de ketel gesprongen. Zes personen werden zwaar gewond, hun overbrenging naar het hospitaal was noodzakelijk. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gezien art. 51 der Kieswet in ver band met de artikelen 1 en 3 van het Koninklijk Besluit van den 8 Mei 1897 (Staatsblad no 144) en art. 7 der Gemeentewet. Brengen ter kennis van belangheb benden dat op Dinsdag den 30en Juni a.s. eene verkiezing zal plaats hebben ter vervulling van de door de periodieke aftreding van zes leden van den Gemeenteraad openvallende plaat sen en wel district I. 2 plaatsen va cature, D. Gerritsen, E. L. Visser, district II. 2 plaatsen vacature J. W. Jorissen, Mr. J. C. H. Prikken, district III 2 plaatsen vacature Mr. J. Heijligers, N. Veis Heijn. Gedurende 14 dagen vóór en op den dag der verkiezing zijn ter Secre tarie alhier kosteloos verkrijgbaar de formulieren model I voor de opgaven van candidaten, voor welker inleve ring ten sladhuize de geiengenheid

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5