B IJ V 0 E G 8 E L van ZATERDAG 20 JUNI 1903. Officiëele Publicatie. BUITENLAND. «At-FINS BOIS Tïhi&MMI behoorende bij de BINNENLAND. GEMENGD NIEU WS? NIEUWE AIEBSF00 CHE COURANT Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; Gezien de missive van den Kolonel- Militie Commissaris in de provincie Utrecht d.d. 1G Juni 1903, no. '27 en art. 130 der Militiewet 1901 Doen te weten, dat de vei lofganger Marlinus van Hoevelakenvan het 8e regiment infanterie, der lichting 1895, op Donderdag den 2n Juli 1903, des voormiddags tien uur, in het Militair Logement, Lange Nieuwstraat te Utiecht. gekleed in uniform en voorzien van de Kleeding- en uit- lustingstukken, hem bij vertrek met groot verlof medegegeven, van zijn zakboekje en verlofpas, ter na-inspectie voor den gemelden Militie-Commissaris moet verschijnen. De aandacht van gemelden verlof ganger wordt gevestigd op art 131 der genoemde wet, hetwelk o.m. be paalt, dat de verlofganger, die niet overeenkomstig art. 130 der gemelde wet voor den Militie-Commissaris verschijnt, in werkelijken dienst wordt geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. Amersfoort, den 18. Juni 1903. Burgemeester en Wethoudeis voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, WUYTIERS. B. W. Th. SANDBERG. Men doet te Belgrado zijn uiterste best om goed voor den dag te komen bij den intocht van den nieuwen koning. De straten zullen schitterend gedecoreerd worden en. zooals de correspondent van de Times meldt, op geld zal niet worden gezien om den dag van den intocht waardig te vieren. Het oude paleis wordt voor de ontvangst van den nieuwen sou- verein in gereedheid gebracht. Volgens den Belgradoschen corres pondent van de Matin was hel com plot tegen koning Alexander reeds lang voorbereid en waren reeds her haaldelijk plannen tot een aanslag gemaakt. Bij verschillende gelegen heden werden afspraken gemaakt, dat een officier een bom zou werpen naar den koning, maar telkens kwam men op deze plannen terug, daar men vreesde dat door de born een lid van het corps diplomatique zou kunnen worden getroffen. Een officier, die deelgenoot was iu het complot, verklaaide den corres pondent, dat een der officieren den dag te voren per brief den minister van oorlog had gewaarschuwd. De minister las den brief niet, maar stak hem bij zich, ongeopend, en zoo werd hij in de zakken van den in den bloed- nacht eveneens vermoorden minister gevonden. De officier pleegde, zooals men weet, zellmoord. Blijkens het den correspondent ge daan verhaal trachtte generaal Petro- vitsj, die de lampen had stukgeslagen, in de duisternis aan den koning en de koningin gelegenheid te geven te ontsnappen. De samenzweerders kwa men dan ook twee malen in de slaap kamer van het koninklijk paar, waar zij niemand vonden, maar de tweede maal hoorden zij uit een naburige alkoof de stem van koningin Draga, die om hulp riep. Zij wisten toen de schuilplaats van koning en koningin, drongen de alkoof binnen en doodden het koninklijk paar. De officier ont kende pertinent, dal de lijken in den tuin zouden zijn geworpen. Zij wer den naar den kelder gebracht. De Voss^Ztg. bevat een uitvoerig verbaal van den aanslag van haren bijzonderen correspondent. Deze deelt o a. mede, dat ongeveer 1000 man naar den konak optrokken De soldaten wisten van het doel van den tocht niets, men zeide hun dat de koning het ministerie wilde ontslaan en dat hij hun hulp noodig had, omdat de ministers niet goedschiks heen wilden gaan. Treflend is ook in dit verhaal de mededeeling van het cynisme der officieren-samenzweerders, die op alle vragen den moord betreffend lachend en onverschillig antwoordden. Hdblad. Afschaffing der Staatsloterij. Het door de Regeering ingediende wetsontwerp betrekkelijk afschaffing <ler Staatsloterij beoogt een zeer ge leidelijke afschaffing. Om tot eene zeer geleidelijke vermindering van het aan tal loterijen te geraken, wordt voor gesteld den tijd, die tusschen twee loterijen verloopt, telkens wal grooter te maken. Zoo wordt voorgesteld, dat de tijd die na iedere loteiij verloopt, voor dat een nieuwe begonnen wordt, zal bedragen: na de 375e'376e, en 377e loterijen 6 weken; na de 369e en 380e loterijen 7 weken enz. enz. De 413e loterij word zoo tijdig be gonnen, dat zij vóór 1 Januari 19'2'2 geheel is afgeloopen. Na de 413e loterij worden geene loterijen meer gehouden. De aanhouding te Frankfort. Over het geval der drie Amster- damsehe heeren, die te Frankfort bij vergissing ruim 24 uren in hechtenis zijn geweest, vinden wij in de Fr. Z. thans medegedeeld, dat de politie al daar de zaak aldus voorstelt De drie personen hadden geene legitimatie papieren. Daar nu de politie in de dagen die aan 's Keizers bezoek aan Frankfoit voorafgingen neen strengel e contióle op alle vieemdelingen oor. baar achtte», werden zij in hechtenis gehouden tot voldoende gebleken was wie zij waren. Voorts beweert de Frankforter politie, dat het zich ver staanbaar maken tusschen de Hol landers en de politie zeer moeilijk en gebrekkig ging. Zij ontkent dat de heeren niet langer in hechtenis wer den gehouden dan dringend noodig was. De Frankf Zlg. acht hiermede de zaak niet afgedaan. »In allen geval had de politie voor beter verstaan baar maken moeten zorgen. En was de aanhouding inderdaad onvermijde lijk Volgens het bericht der D. Woch zijn de heeren nog 18 uren na aan komst van het bericht der Amster- damsche politie gevangen gehouden. De Frankfortsche politie schijnt in dit geval veel te kras te zijn opge treden. PLAATSELIJKE ItEKKHIE.V. Zondag 21 Juni a.s., ten 10'/i uur, zal de Godsdienstoefening in de Re^nonstrantsche keik worden geleid door Ds. E. C Jungius, Em Ned. Herv. Predikant te Hilversum. Door een tweeden onbekende is deze week aan het bestuur der vereeniging »Amersfoortsche Industrie en Huishoudschool" weder een be langrijke gift geschonken. Was het den vorigen keer duizend gulden voor inrichting, thans kwam eene som van f 800 in voor bouw kosten. Als nieuw blijk vandegroote belangstelling, welke te dezer stede voor de totstandkoming der school wordt aan den dag gelegd, maakt het bestuur hiervan melding met dank aan de milde gevers De gardenpai tij op het Paleis Soestdijk was Donderdag zeer druk bezocht door burgerlijke en militaire autoriteiten en vele dames De staf- rnuziek van het 5e regiment, alhier, directeur de heer van Aken, gaf een concert. Te 5 uur was de partij ge ëindigd. Eindexamen Gymnasium te Amersfoort. Geslaagd: (A.) II. D. J Bodenstein J C. W. Evenblij. J H. Rolandus Hagedoorn, R. P. van rler Mark J. F. W. Neeb. J. van der 'Oord, E. E. Visser, C. J. Weilbach. |(B.) Th. A. Ie Cavelier, I. J. van den Helm, A. Jansen, C. G. Reynders, M W. Seheltema. In de gistei avond gehouden vergadeiing van de vrijzinnige kies- vereeniging »Amersfoort«, zijn voor de vei kiezingen van den gemeenteraad gecandideerd in distiict I de'heeren E L. Visser en D. Gerritsen en III de heeren nir. J. Heyligers en mr. Prikken, allen aftredend. Bij Koninklijk Besluit is aan de navolgende ondèrofficieien, allen van liet 5e Regiment infanterie, een voort durend pensioen toegekendadjudant onderofficier schrijver E. A. Koore man f474.Onderkapelmeester L. E. Beers f368. Sergeanlmajoors H. Reinders f335.en J. M. Kop- penilchaar f286.Sergeanten A. A. van Ooijen f363.P. J. Ampeis f242.—, W. G. H. Boshart 1392.—, J. Scheer f324.—, J. Vetro f333.—, F. Ankersmit f296.A. van Mas- trigt f388.E. R. Coelen f428. P. W. Engels f281.en Fourier G. II Varenhorst f 420.per jaar. Voorts zijn tijdelijk, voor één jaar, gepen sioneerd de Sergeant W. G. K. Lam- mers 1 67.en de Sergeant titulair D. Eerdmans f84. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot Sergeantmajoor titulair de Sergeant M. F. P. Christen, lot Sergeant de Korporaals 11. Bridel en K. H. Smit, Sergeanten titulair B. C. M. Martens, C. Sisselaar, A. J. Spareriberg en A. Bakkenes, tot Sergeant scherpschutter de Sergeant H F. Heijlen, tot Sergeant titulair de Korporaals H J. Roll,'W. Haver kamp en L. A. F. W. Sicherer en tot Korporaal tamboer de Korporaal W. van de Wetering. De Sergeanten H. L. Glinderman, S. Bruinsma, G Abbing, W. H. Stuurop en de Korporaals M. Duiver, G. Th. Bruns, A. den Andel en H. van de Wal, van het 5e Regiment infanterie, /.ijn voor onbepaaldeii tijd te Leeuwar den gedetacheerd, om op te tieden als instructeuis van de miliciens die bestemd zijn voor hel op 1 Juli a s op te richten 9e Regiment infanterie. Bij Koninklijk Besluit is de Kolonel G. J. W. Koolemans Beijneri, Commandant van het 5e Regiment infanterie, op zijn verzoek, krachtens punt 5 vari art. 70 der Wet van 9 Juni 1902, met ingang van 10 Juni 1903 op non-activiteit gesteld. Bij voormeld Koninklijk Besluit is de Luitenant-Kolonel van den Gene- ralen Stal, Hoofd der lie Afdeeling van het Departement van Oorlog. W. A. T. de Meester, benoemd en aan gesteld tot Kolonel en Commandant van het 5e Regiment infanterie. Een proces over wedden. Te Dresden staan thans onder de aanklacht «spelers van beroep» te zijn terecht de kooplieden Piochnow en Schwenn met 17 hunner agenten. Zij hadden een «Turfcommissie Am sterdam» opgericht, en in een menigte groote steden, ook te Leipzig, waar zij wonen, een aantal bijkantoren, waar de agenten inschrijvingen en gelden voor weddenschappen bij wed rennen aannamen. Volgens de aan klacht ontbrak op alle quitanties het zegel en kwamen de inschrijvingen eerst te Amsterdam als de wedrennen waren afgeloopen. Daaruit wordt af geleid dat de beklaagden niet tu -schen personen waren voor het wedden, maar de aanbiedingen en gelden ge bruikten om voor eigen risico te spelen. Zij ontkennen dit echter ten stelligste. Er zijn 44 getuigen en deskundigen gedagvaard, o a. de secretarissen van vele wedrenclubs. Compost of straatmest op de weide. Zooals bekend is wordt in de groote steden het straatvuil veizameld en verwerkt tot een soort compost, dat i de eigenschap heeft, reeds op verren afstand, alleronsmakelijkst te werken op onze reukorganen, maar daardoor juist voor vele landbouwers een aller- verleidelijkst artikel schijnt te zijn, een meststof te verkiezen boven alle andere. Hel is noodig, dat met kracht gewaarschuwd wordt tegen het ge bruik van dit straatvuil, dat men al thans wete, welke gevaren aan het gebruik ervan verbonden zijn en dat men tenminste het geven van com post van stiaalmest aari de weide totaal nalate. Het is naar aanleiding van een zeer recent geval, dat ik deze waarschuwing doe. Het is nog niet lang geleden gebeurd, dat een land bouwer-veehouder, die op zijn weide straatmest gebruikt had, van zijn beesten, die hij in 'l voorjaar op de aldus bemeste weide stuurde, de eene koe na de andere zag ziek worden en doodgaan. De boer leed een enorme schade Het onderzoek bracht aan het licht, dat de dieren gestorven waien aan ioodvergilliging. Waarschijnlijk bevonden zich overblijfselen van verf potten onder den gebruikten straat- mest. Niet voor de eerste rnaal was het, dat er beesten aan vergiftiging tengevolge van bemesting met der- gelijken composlmest stierven. Tal van gevallen zijn bekend, dat de veearts de oorzaak van ziekte gevallen zocht in het gebruikte straat vuil op de weide. Er bestaat dus gevaar bij het gebiuik van straatvuil op de weide en ik geloof daarenboven, dat ook gevaar voor mensch en dier bij het gebruik op den akker niel buiten gesloten is. liet komt mij daarenboven voor, dat er geen enkel motief kan aangevoerd worden, dat pleit vóór het gebiuik van den straatmest. Straat- mest is betrekkelijk duur en geeft geen humus. Sedert wij weten, dat de scheikundige moststolfen iu staal zijn absoluut alles te geven, wat de grond behoeft, zou het dwaasheid en meer dan dwaasheid zijn, straatmest te koopen, die duurder is, uiteist ge vaarlijk en ui liet gunstigste geval niet beter werkt dan scheikundige meststoffen. Van eenige berekening oin te geven, wat de grond noodi heeft, is natuurlijk geen sprake bij straatmest. Er is dunkt mij tegen woordig niet veel keus voor do weide- bemesting. Sedert wij weten, dat kali en phospliorzuur op de weide onont beerlijk zijn, de Stassfüi ter kalizouten goedkooper zijn dan ooit en de plios- phorzuui houdende metaalslakken evenmin duur zijn, sedert wij weten dat de vlinderbloemige gewassen stik stof in den bodem verzamelen, hebben wij slechts één raad te gevenGebruik bij het aanleggen van weiden, zoowel als tot onderhoud er van op hoogere gronden Kaïniel en Thomasslakken- meel. Bij het aanleggen 500 tot 1000 K.G. van elk en de volgende jaren 400800 K.G. van elk per U A. Een dergelijke bemesting is goedkooper, geeft betere resultaten en is ongevaarlijk. Een vrouwelijke koloniaal- reservlal. Bij de koloniale resei ve in Nijmegen werd een soldaat vermist, die slechts en kele dagen uit ludië was teruggekeerd. Een militaire patiouille werd uitge zonden om den vermiste op te sporen, hetgeen haar gelukte, doch in de kazerne bleek de aangehoudene zekere Anna T. te zijn, een berucht straat- figuui' meer speciaal bekend omlei den naam van «Rotierdamsche Anna", die de complete uniform van bedoelden soldaat droeg. De politie, die ontboden werd, liet haar van kleeding verwisselen; ei zal tegen haar een vervolging worden ingesteld, wegens het onbevoegd dragen dier kleeding. Eeu niuii-vroiiw. In een plaatsje in Silezië is onlangs verdenking gerezen of een daar wo nende «weduwe Hedwig Fischer" we' een vrouw was. liet onderzoek bracht aan het licht, dat deze «weduwe" inderdaad Julius Wilhel Paul Fischer heette, wever van beroep was ge weest, wegens oneenigheid zijne vrouw had verlaten en zich in vrouwenklee- ren had gedost om naar hij op gaf beter vooruit te komen. Zoi is hij o.a. eenige jaren ergens in Po sen «kindermeid" geweest! O,. een bal van Londen naar Brighton wandelen. Woensdag j I heel in de vroegte vertrok een l8 jarige Amerikaansche miss Florence, van de Zuidzijde var de Westminster brug, met het doel op de wijze van Ethardo, op een ba naar Brighton te wandelen. Zij had dit eergisteren reeds be proefd, doch voordat zij op haar ba een dozijn mijlen had afgelegd, were het zoo nat en slibberig dat zij di reis moest uitstellen. Thans verseheen zij met matrozen hoedje, in blouse en korten velveteei rok. Onder de daverende cheers vai de saamgestroomde menigte ving zi haar tocht aan. Haar komst op de wegen van Ken nington en Brixton veroorzaakte hee wat verwondering en pleizier bij d< weiklieden en anderen die reeds ii den vroegen morgen op de tramwagen zaten. In 6 dagen hoopt de excentriek jonge dame hare reis te volbrengen HFRGEKLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 11 tot en met 17 Juni 1903. GeborenJohannes, z. van J. C. Bran meijer en A. Groenendijk. Clasina, c van C. Lablans. Arend, z. van C. Rij: en G. van den Belt. Maria, d. van Wiertz en C. H. de Wolff. Tonia, c van A. Vahstal en H. van Eldert. - Peter Carel Everardus Bartus, z. van I van den Hoef en G. van Oven. Coi nelis, z. van P. Meijer en C. van Elderl Jaeoba Maria, d. van H. Veerman en i Wiersma. Antonia Maria Gijsberti d. van G. van de Riet en F. Heere. - Gerrit Jan Hendrik, z. van W. J. Naa ding en G. van de Klashorst. Wilhe mina, d. van G. van Eeden en G. Kan perman. Johanna Adriana, d. van Lablans en J. Krabbe. Wouterus Menz Abraham, d. van G. Vink en H. C. Ve sefeld. Ondertrouwd: W. G. Vermeer en 1 van Scherpenzeel. Gehuwd: H. Schrijver en S. de Haa H. Veenendaal en A. P. van Eijkelenburi Overleden: Krijn Klijn, 40j. echtg. va J. Brunink. Willemina de Groot, 89 ongeh. Jan Timmer, 79 j. wedr. va P. Bakker. Jacob Manuel Hilversun 61 j. echtg. van V. Wijnstok. Johanne Buschenhenke, 4 m. Wijntje Richte 76 j. echtg. van J. W. van Achterbergl Een levenl. aangeg. kind m. gesl. va G. Koning en J. de Leeuw. Johanr Suikerbuik, 26 d. Aalbert ten Kulv 79 j. wedr. van J. Malestein. H. va Lindt, 62 j. echtg. van B. Eijsenburge Hoogland. Geboren: Geertruida, dochter van Sinink en G. de Wit. Johanna, dochti van J. Botterblom en W. van den Henge Aleida, dochter van G. Herder en Schouten. Joannes Hermanus, zoon va F. van den Hengel en R. van den Twee Overleden: E. J. Mink, oud 41 jarei echtg. van V. E. J. Idenburg. H. va den Brink, oud 8 maanden. Leusdeu. Geboren: 14 Juni. Martinlis Hendricu zoon van Hendrik van der Doorn en The dora Maria de Groot. 17. Willem, zoo van Karei Termaaten en Gerrigje van Laa Stoutenburg. Geboren: 15 Juni. Evert, zoon van J< hannes Schreuder en Aaltje van Leijei horst. Woudenberg. Geboren: 12 Juni. Mathilda Gerdina, i van Cornelis de Koning en Gerritje koudij: 14. Willem, z. van Wulfert de Gres en Gerritje Pater. 17. Teunisje, d. va Jacobus Wagensveld en Jaeoba van d Broek. 18. Karei Jan, z. van Karei va Dijk en Dirkje Davelaar. Overleden14 Juni. Martje Floor, gel met Evert van de Glind, 31 j. Société Anonyme. f-1.40 <ïe Liter in ^forzeecldo beiyende lloac 5 Liter, voorilcn van h< jst van Dr P. F. Jsan HAilE HOOS- Procffle.sch.8 f 1-30. Uitsluitend verkrtfébaar bij: IRSFOOKT^

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5