BIJVOEGSEL NIEUWE AIERSFOORTSCHE COURANT van ZATERDAG 27 JUNI 1903. behoorende bij de TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. FINS JBOIS aBRANDSEN, Wij kunnen ditmaal kort zijn in ons overzicht. Twee dagen besteedde de Kamer aan Marine-begrooting en Woensdag werd allerlei klein werk gedaan. De Marine-begronting kon uit den aard der raak niet tot heel lange debatten aanleiding geven, immers ze was bijna geheel ingericht als een credietwet. Het eigenlijke debat en de eigen lijke voornemens van den nieuwen Minister zullen wij eerst in het najaar vernemen bij de behandeling van de begrooting van 1904. Dat is ten minste te hopen, want, eerlijk gezegd, maakte de Minister nu den indruk, of hij liefst maar alles op zijn eigen houtje wou doen, zonder er de Kamer veel in te kennen. De heeren Staalman en Hugenholtz kwamen vooral met tal van grieven te voorschijn. De eerste scheen niet vast te weten, of de minister wel zuiver genoeg in de leer was, hij informeerde daar ten minste naar en kreeg tot antwoord, dat do heer Ellis op denzelfden bodem slaat als de andere leden van het kabinet, wat natuurlijk den heer Staalman zeer vei blijdde. Verder hoorden wij vele klachten ener den geest aan boord. Dat komt door de zware straffen, zei de heer Hugenholtz. Neen, dat komt van die Bonden, zeide de Minister, maar ik zal de Bonden doodconcurreeren door mijne behandeling van het scheepsvolk. Het volk heeft die Bonden niet noodig; laten de menschen bij hun onderofficieren klagen, de onderoffi cieren brengen het dan over aan de officieren en zoo gaat het steeds hoo- ger tot de klacht bij mij komt, en ik zal dan wel onderzoeken, of er geklaagd is. Zoo ongeveer sprak de Minister. Of bij een andere gelegenheid, toen de heer Hugenholtz zeep voor de stokers verlangde, kreeg hij tot be scheid, dat dit niet met den dienst strookte. In een woord, 't antwoord van den Minister was dat van iemand, die zichzelf een heel beste brave man vond, goed voor zijn minderen, maar dien men niet met allerlei geklaag aan het lijf moest komen. Nu kan zoo iets in oude tijden het ideaal van een zeeman geweest zijn, maar tegenwoordig heeft men daar over toch wel andere denkbeelden. Als over te kleine slaapplaatsen geklaagd wordt, en de Minister ant woordt: daar weten de jongens niet eens wat van, dan maakt zoo iets wel een komischen indruk, maar het antwoord snijdt toch niet veel hout. En zoo ging het voortdurend, met het gevolg, dat de Kamer herhaalde lijk in luid gelach uitbarstte bij de antwoorden, die nu eens zacht fluis terend, dan weer met ongewone toonverheffing gegeven werden, ter wijl een en ander door drukke ge baren of venijnige potloodstooten op de voor den Minister staande tafel vergezeld ging. In de diskussies zullen wij verder niet treden. Over een paar maanden krijgen wij toch een tweede vermeer derde uitgaaf. Laat ons ten slotte melden, dat de Kamer de begrooting met op vijf na algemeene stemmen (die der aan wezige socialisten) aannam. De volgende week nog allerlei wetjes, waarvan het voornaamste nog dat be treffende de suikeraccijns is, en dan gaat de Kamer uiteen, zonder in de op haar met zoo veel [ophef aange kondigd rapport laat wachten PLAATSELIJKE BERICHTEN. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche Kerk zal Zondag ochtend te lO'/i uur worden geleid door Professor Dr. H. Y. Groenewegen, hoogleeraar te Leiden. Naar ons wordt medegedeeld maakt de Heer H. Adama van Schel- tema te Utrecht, fabrikant der Mutase- preparaten eene tournée door Neder land met het Hollandsche Tooneel- gezelschap, onder leiding van den fleer Ian Buderman, teneinde daardoor zijne producten eene algerneene bekendheid te goven. Met groot succes werden reeds matinees en soirées gearraugeerd te Haarlem, Den Haag en Rotterdam, waarbij vele malen de zalen totaal gevuld waren. Volgens achterstaande annonce zien wij dat de Heer Adama van Scheltema Woensdag a.s. eene matinee aanbiedt aan de kinderen der Leden van de Sociëteit Amicitia. Wij twijfelen niet of de Heeren Scheltema en Buderman zullen de kinderen een aangenamen middag bereiden. De Commissaris der Koningin in deze Provincie heeft op last van den Minister van Binnenlandsche Za ken, de Burgemeesters uitgenoodigd. per publicatie te waarschuwen tegen het denkbeeld dat het in Engeland voor meisjes gemakkelijk zou vallen, een be'.rekking te vinden en veel geld te verdienen. Het tegendeel er van is waar, en vele meisjes zijn reeds in het ver derf gestort doordat ze zich bedrogen zagen en geen middelen hadden om naar haar vaderland terug te keeren. De Statuten van de Chr. Jonge- lings-vereeniging «Psalm 119: 9 zijn goekgekeurd en die vereeniging is dus als rechtspersoon erkend. De majoor M. van Kuijk, van het le reg. huzaren, wordt wegens ziekte op nonactiviteit gesteld. H. M de koningin heeft benoemd tot Haren Kamerheer i. b. d., ter beschikking van H. M. de Koningin Moeder, mr. F D. Graaf schinunel- penninck, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, te Baarn. »Ons Huis" aan de Kortegracht heeft de afgeloopen week wederom een aantal kinderen eener openbare school te Amsterdam geherbergd, die onder leiding van hun onderwijzer de heer H. J. A. Schook en zijne echtgenoote in de omstreken uitstap jes maakten Door de plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. is het groote perceel aan het Havik No 20 gehuurd, dal voortaan de naam zal dragen van aVolksgebouw" De vergaderingen van de Bestuurdersbond zullen voortaan daar plaats hebben. Wij vestigen de aandacht op het zevende groot nationaal Zangers feest, hetwelk van wege den Bond van Chr. Zangvereenigingen in Neder land op 22 Juli a.s. staat gehouden te worden op het landgoed Welge legen" te Apeldoorn, welk terrein daartoe welwillend door den Heer Scheuter werd afgestaan. Tegen be taling van f0.50 voor het Program ma kan dit feest door een ieder wor den bijgewoond. De nummers van het Programma zullen, met begeleiding van het orkest van hel Instr. Bat te Kampen, worden uitgevoerd door een koor van nage noeg 1400 zangers en zangeressen, afdeelingen het voorstel tot grondwets- dat des morgens en des middags za herziening der vrijzinnig-demoncraten j optreden. De leiding van dit k'ior is onderzocht te hebben. Wel drong de heer Drucker er op aan, dat dit als nog zou geschieden, maar de Voor zitter zeide, dat hij op dat van de sociaal-democraten zou wachten. Als andere nog een ontwerp wilden in- opgedragen aan den Heer J. Godefr oy, van Sleenwijk. In de pauze en aan het einde van het feest zullen toe spraken worden gehouden. Een cantine, ruimschoots van het noodige voorzien, zal op het lommerrijk feestterrein dienen, drong hij op spoed aan. Zou aanwezig zijn. Voor bijzonderheden dit soms een seitenhieb aan de Libe-raadplege men het Programma en de rale Unie geweest zijn, die nog altijd j aanplakbiljetten, alsook de adverten- tiën, welke weldra in de verschillende nieuwsbladen zullen verschijnen. liet was warm Donderdagavond in de stampvolle zaal van «Amicitia" zeer warm zelfs, maar het was ook werkelijk wel eenige zweetdroppeltjes waard om te hooren op wat kranige wijze de kinderen der Openbare Lagere School aan de Beekstraat onder leiding van hunnen onderwijzer in den zang de heer H. C. den Hartog, de Kinder- Car, tate «Michiel Adriaansz.de Ruyter' ten gehoore brachten. Frisch en helder klonken de koren, frisch en zacht al naarmate hetgeen zij weergaven en de solo-partijen, neen maar, wij weten niet wat daarin weer te prijzen de lieve stemmen, vrije voordracht of duidelijke uitspraak Wat vertelde die mevrouw de Ruijler, de jeugdige Anna W. ten llove, ons bijv. in de tweede afdee ling mooi dien tocht naar Salee! En de baire bruinvisch, Jacob Meijers, en de drie matrozen, J. A. Jochems, J. W. van Eist en Arie van 't Wel; en dan vader en moeder, Adam Voren en Anna Singewald, wat zongen ze niet allen even goed! En last not least, Michiel de Ruijter zelf. Het was goed gezien van den leider deze partij over twee jeugdige, vurige krachten te verdeelen, voor één is zij o. i. wel wat te machtig en le vermoeiend. De leerlingen Willem Arts en Ger- rit v. Karsbergen hebben het er uit stekend afgebracht. De heer Fikkert, schoolopziener in het arrondissement Amersfoort had wel gelijk toen hij in zijn woord van dank aan de ondei wijzers en kinderen en de hoorders er op wees, welk een zware taak het was geweest en hoe veel inspanning het had gekost deze uitvoering voor te bereiden om haar zoo uitnemend te doen slagen. De opbrengst stelt de onderwijzers ruimschoots in staat met de kinderen een tochtje naar Amsterdam te maken en hen daar naast het in Aitis te smaken natuurgenot, in de Groote Kerk ook het gedenkteeken te toonen van den held wiens roem door hen werd bezongen. Tot kapitein bij het 5e reg. infanterie is benoemd de heer J. L van der Moer, le luitenant-adjudant van het corps. Bij beschikking van den Minister van Staat Minister van Oorlog wordt de Luitenant-Kolonel J. C. Buijtendijk van het wapen der infantei ie, op non activiteit, met ingang van 1 Juli a.s. weder in activiteit hersteld bij het 5e Regiment infanterie. Genoemde Hoofdofficier wordt belast met het bevel over het 2e bataljon van ge noemd regiment alhier in garnizoen. Bij Koninklijk Besluit is inet ingang van 1 Juli a.s. ter zake van lichaamsgebreken aan den Kapitein K. L. Harrevelt van het 5e Regiment infanterie een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend onder toe kenning van een voortdurend pensioen ten bedrage van f864.per jaar. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd en aangesteld tot ser geant dienstdoend luitenant te velde de fourier D. J. van Knik en sergeant A. A. Jansen, tot sergeant-oitderu ijzer de sergeanten J. J. G. Henkelman en W. Z. Mulder, tot sergeant-scherp schutter de fourier W. H.J.S. Guise, tot fourier de sergeanten H. G A. A. Akkermans, P. M. de Maar en B. S. Haars, tot sergeant de sergeanten- titulair P. van der Sluijs, H. W L. de Vos, G M. Gaillard, C. G. Kol IT, W. Schmoutziques, J A. van Beek, P. M Haagmans en C. Hoendervoogt alsmede de korporaal M Duiser, en tot korporaal-kok de soldaten J. Trouw borst en A. J. van Tijm De tamboer D. de Vente van het 5e Regiment infanterie is met ingang van 1 Juli a.s. overgeplaatst naar het le Regiment infanterie te Assen. De korporaal-kok J. Boerssen van het 5e Regiment infanterie, thans gedetacheerd bij het Koloniaal Werf- depót wordt met ingang van 1 Juli a.s. overgeplaatst bij het le Regiment infanterie te Assen. De sergeant-titulair M. Michel van het 5e Regiment infanterie is op zijn verzoek met eene nieuwe ver bintenis als sergeant overgeplaatst bij het Leger in Oost-Indië. om daaruit de kosten voor eten dekken. 11. heelt zich daartegen v< zet, met het gevolg, dat alles In werd teruggeven. Het blad eindigt aldus: »Wij ki nen hier niets bijvoegen en deel de zaak mede, zooals zij ons door persoonlijk is verteld. Nooit heefi iets met de politie te doen gehad on firma lleckmann en Boijan te Du burg gaven hem bij zijn vertrek i hun dienst een loflelijk getuigschrifi Duitsche willekeur. De «Enschedesche Ct." meldt het volgende »Een zekere G. H. wonende aan het Lasonderpad te Enschede, als wisselwachter in dienst aan het sta tion Enschede van de H. IJ S. M moest, om voor vast te worden aan gesteld, een bewijs overleggen, dat hij viij aan den militairen dienst was. H die in Holland, uit Hollandsche ouders is geboren, doch van kind af aan in Duisbuig had gewoond tot zijn 21e jaar, schreef daartoe viermaal aan den burgemeester van Duisburg, doch ontving geen antwoord Op aanraden van zijn supeiieuren begaf hij zich Vrijdag 12 Juni naar Duisburg, en verzocht den burgemees ter te spreken. De burgemeester was afwezig en hij werd door den waar- nnmenden burgemeester ontvangen, die hem naar een der ambtenaren verwees. Op het kantoor van dien ambtenaar gekomen bleek hem, dat hij bij de politie was aangeland, en werd door den chef aan een aldaai aanwezig politieman in uniform gelast den Hollander te boeien en iu een cel te plaatsen. De politieagent wilde de boeikettingen aanleggen, doch daar mede was H een jongmensch als een reus, niet gediend, en verklaarde vrijwillig te willen medegaan. Daar de politieman hem toch wilde boeien, ontstond er op het bureau een ge vecht tussehen H. en drie politieagen ten die evenwel niet in staat waren hem te overwinnen en leelijk het on derspit moesten delven. Toen de zaak zóó stond, kwam er een met H". bekend politieagent bin nen, die hem ongeboeid medekreeg en hem insloot met de belofte, dat de zaak dadelijk in onderzoek zou worden genomen Zonder eenig ver hoor, alleen met roggebrood, gekookte rijst, water, benevens op Zondag een stukje vleesch, werd II. gevangen gehouden tot Donderdagmorgen. Maandag vroeg en vei kreeg hij vergunning een brief naar huis te schrijven, doch in de Duitsche taal Deze brief werd eerst Woensdagmid dag verzonden, zoodat ceist Donder dagmorgen het bericht te Enschede aankwam. De ouders waren intus- schen reeds in overleg getreden met de superieuren van H die hen aan raadden, zich bij de politie en den burgemeester te vervoegen De burgemeester van Enschede schreef oogenblikkelijk naar Duisburg, en daardoor is bewerkstelligd gewor den, dat H. Donderdagmorgen vooi het Schöppengericht moest versclrij nen, alwaar hmn werd gezegd, dat hij gearresteerd was ter zake het lastig vallen van den burgemeester van Duisburg, terwijl er bij werd medegedeeld, dat. als hij zich maar gewillig had laten boeien en zich niet verzet had, hij niet zoo lang had behoeven te zitten. 11. deelde aan den president van het gerecht mede, dat hij zich over de behandeling zou beklagen, waarop deze op sarcastische wijze zeide: »Nu, dan kan jelui landje ons den oorlog verklaren als jelui dat willen." Het geheelo gerecht begon daarop hartelijk te lachen. H. heeft gedurende zijn airest van alle Duitsche beambten steeds belee- digingen over Holland moeten aan hooren, terwijl men van hem bij rijn ontslag nog het weinige geld dat hij bezat en zijn horloge wilde behouden, BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 18 tot en met 24 Juni 1903. GeborenHendrikus Wilhelmus, z. v: W. Mosterdman en W. C. Kraanen. Petronella Cornelia, d. van P. C. Dekt en A. Reijneker.1- Mozes, z. van I. Groot en G. Hilversum. Teunis, z. v Boeijen en W. van Beek. Marica H( riea, d. van J. C. Geijtenbeek en M. W. RegKruijf en W. Bokkers An Maria Aljjda, d. van J, D. ten Hoedt A. M. A. Kuster. Johanna Huberti Catharina, d. van A. Gemen en M. M. Schoonheim. Johan Frederik, z. v P. H. van Haseleu en J. F. Faber. Christina Gfjsbertha Johanna, d. van 1 van Plateringen en C. Adels. Wouter Matieus, z. van J. van der Veer en Nieuwenburg. Johannes, d. van C. v: Nieuwenhuizen en C. Blombergen. Harm Hindrik, z. van H. Tammingai S. Ravenhorst. Anna Elisabeth d. v: A. Kleinveld en A. M. van Wegen. Hendrik, z. van H. Jekel en J. Buisma Cornells Johannes, z. van J. C. vi der Logt en G. Krijnen. Hendrik: Antonius, z. van A. A. van Bekkum i T. G. van Ramselaar. Jacobus Joha nes, z. van J. J. van Kuijzen en T. vs den Brink. Antoon, z. van J. C. Eve sen en A. M. van de Geest. Neeltj Hendrica, d. van H. Timmerman en 1 Blijerveld. Jannetje, d. van H. J. Ba ker en A. Vermeij. Petrus Cornelis, van G. van Noordenburg en M. T. va Burgsteden. Ondertrouwd: J. Evers en M. G. Slekin W. van Es en M. de winter 1 van Beek en M. Lansaat. A. Koenen f M. Galjaard. Gehuwd: F. Setteur en J. H. Olijsla Overleden: Catharina Wels, oud 79 wed. van G. J. van Loevezfjn. Krij van Doorn, oud 72 j., weduwnaar van van Wageningen. Johan Carel Fred rik Prikken, oud 10 d. Catharina Prien oud 2 m. Willem Arend de Raadt, ou 78 j. echtgenoot van A. Abels. Adri; nus van den Tempel, oud 42 j. weduv naar van A. G. Heijmans. Leusden. Geboren: 18 Juni. Maria Aplonia, van Lambertus Hendrikus Hartman e Cornelia Verheul. Overleden 22 Juni. Willem Hazelegei 30 j., echtg. van Errisje Langelaar. Stoutenburg. Overleden: 23 Juni. Marten van Daal selaar, 66 j., echtg. van Jannetje Hei. Woudenberg. Geboren: 19 Juni. Johan, z. van Her drik Veenendaal en Marretje van Vele huizen. Jan, z. van Hendrik van Burg steeden en Gijsbertha van Laar. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 26 Juni 1903. Tarwe f 0.Rouge f 0.Boekweit f 0 tppelen lOa f 0. Peren f0.a f0. Nieuw jardapp. f U. a f0 Zandaardapp. f3.50 a f 4 Oi Hoendereieren f3 00 a f 3 60 per 100st. Eendei f 0.a f 0.Boter S* 1.05 a f 1.20 per kilo. Mar marine f0a f0.Zoetein. kaas f Kippen f0 80 a f1.20 Kuikens fl00afl-20 Piep kuikens f 0.50 a f0 80 Ganzen f0.f0.Eendei f 0.00 a f 000 p.si. Jonge fl.00 a f120. Hazei !0.— a fO.— Wilde konijnen f0 00 a f 0.00 Tamme f 0.40 a f 1.00 Duiven f 0.50 a f 0.80 paar Magere larkens f14 a f18. Varkens voor expor f 0.a fZeugen f40.f60.Bigger f4a f8Schrammen f 00.a f00Vetti \oeien 000.a f 000.Guste koeien f 00— a fOOO.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge; heet. Boekweit: heet Appelenheet. Peren; heet. KJeiaardappe- len; 50 heet Zandaardappelen80000 stuks Roen- dereieren; stuks Eendene-eren1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 00 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 20 zeugen. Société. Anspyms- 1.40 de Jriter verzegelde bemande flcsch van 5 Liter, vooiyen van het rattcst van Dr P JfrvAE HAMEL ItOOS- ProeftWh ft f 1.30. Ditaluitond^wkrij-jbaar bij: AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5