NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. No. 52 Woensdag 1 Juli 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Tante- Freleritje op sliipiep. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Lnngestraat 77. Telepliooiiii». CO. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Het Koninklijk echtpaar te Oldenburg. De doopplechtigheid van de op 19 Mei geboren hertogin had te half vier plaats in de hdlle van liet Ehsabelh- Anna-paleis, door den geheimen Oberkirchenrath en Oberhofprediger dr. Hansen met bijstand van den hof prediker Ramsauer. De hooge genoodigden, H. M. de Koningin, Prins Hendrik. Hertogin Marie van Mecklenbnrg, Groothertog van Mecklenburg, Heitor Adolf van Mecklenburg, Prinses A jlfSchwarz burg Rudolstadt, Prinses Thekla Schwarzburg Rudolstadt, Prinses Fe dora Sleeswijk-Holstein en Hertog Georg Ludwig en Hertogin Sophie Charlotte verzamelden zich vooraf in de ontvangsalon, waar ook aanwezig waren de Pruisische gezant Giaaf von Weisburg en als vertegenwoordiger van den Czaar en van de Hertogin- peet de keizerlijk-russische minister resident ridder von Arsenijew. Een groot aantal genoodigde civ iele en militaire autoriteiten met hunne dames vcreenigden zich in de hal waar ook het gevolg der vreemde vorstelijke gasten zich opstelde Do vorstelijke stoet werd voorafgegaan door kamerheeren. De groothertog van Mecklenburg geleidde H.M. de Koningin, terwijl prins Hendrik zijne moeder en prinses Feodora Sleeswijk Holsteiu geleidde. De vorstelijke dames droegen prachtige laag uitgesneden galatoiletten met lange slepen, en waren getooid met schitterende edel gesteenten. Prins Hendrik en andere vorsten ontvingen het grootkruis van de Peter Fniediich Ludwig-orde(Üidenburgsche Huisorde) en Mecklenburgsche ridder orden. Eerstgenoemde orde iu lagere klassen sierde ook de borst van vele genoodigden. Allen waren natuurlijk in groot gala. Naast de dooptafel slonden twee fauteuils voor den Groothertog en de Groothertogin. De overige voisteljjke personen zaten in halvemaan vorm daarvoor. Onder gezang van liet kerk koor werd de hooge doopelinge bin nengedragen door de grootmeesteres gravin Von Rassewidz, voorafgegaan door den oppei hofmaarschalk. De hofdames fraulein von Joanriis en freifraulein vori Plettenberg droe gen de sleep der hooge doop-.linge. De opper-holprediker hield een doop- rede, waarna groothertogin Marie vor. Mecklenburg de jonge hertogin ten doop hield. Nadat de groothertogin van Olden burg haar jongste kind had overge nomen sprak de prediker over heiden den zegen uit, welke door het koor met gezang begeleid werd. Daarna nam de grootmeesteres het kind weer aan en verliet voor aan den stoet de hal, waarna in de ontvangsalon het groothertogelijk echtpaar de geluk- wenschen in ontvangst nam. Dc hoogst eenvoudige plechtigheid maakte een tredenden indruk. De jonge hertogin werd gedoopt. Allbury, Mathilde, Marie, Olga. Vóór het galadiner, dat Zondag avond te zeven uur, in het Residenz schloss plaats had, werd een rijtoer gemaakt naar het slot Rastede. Prins Hendrik leed in de uniform der Mec klenburgsche jagers, met den groot hertog in een tweespan. II. M. de Koningin was in licht zomertoilet. De Groothertogin van Mecklenburg en prinses Adolf reden in een vierspan. Iri den Schlossgarten worden ververschingen gebruikt. We geus den Zondag waren vele wan delaars op do been, van wie II. M. de Koningin met allervriendelijkste buigingen een geestdriftige hulde in ontvangst nam. Japan's houding tegen Rusland. Aan de Times wordt uit Tokio gemeld, dat de gemoederen inzake de Mantsjoerijsche kwestie steeds meer zouden geprikkeld worden en in op stand raken Markies Ito en Yarnaguta, tot dusveire voorstanders van eene afwachtende houding, zouden nu eene taktiek van handelen en dooi lasten verstaan. Japan voegt de bericht gever van de Times er aan toe hoopt China aan Ie moedigen tot eene trieer Piiergieke houding tegenover Rusland. De werkstaking in de Vereenigde Stalen omvat thans, naar uit New-York gemeld wordt 500.000 personen. Te Richmond (Virgtnië) moesten de troe pen optreden tegen de stakers, die iiet straatverkeer poogden te belem meren. Te Wilmington wapenden de negers zich. Er hadden vrij ernstige botsingen plaats. Dit Mecklenburg-Strelitz wordt gemeld, dat, ter gelegenheid van de diamanten bruiloft van het groother togelijk paar, geen bijzondeie feeste lijk heden zullen plaats hebben, daar wegens ongesteldheid van het door luchtig bruidspaar geen vorstelijke gasten zullen verschijnen. Enkele feestelijkheden zijn reeds gehouden, doch overigens zal dit zeldzaam festijn in alle kalmte worden gevierd, naar '1 schijnt. Prinses Louise van Toscane. Mag men »Paris-Nouvelles" gelooven, dan zou binnenkort een verzoening te wachten zijn tusschen den kroonprins van Saksen en prinses Louise van Toskane, die zich weldra naar Parijs zou begeven vergezeld van mevrouw de Saint-Victor, bij wie zij nu nog verblijf houdt. De »Paris-Nouvelles" verklaart, dat den koning van Saksen den eenigen hinderpaal vormt voor eene verzoening tusschen prinses Louise en de koninklijke familie van Saksen. Toch zal die verzoening volgens diezelfde bron aeerder plaats hebben dan men wel denkt." 11. M. De Koningin is Maanda te 3 58 op het Loo teruggekeerd. Een talrijk publiek juichte Haar toe H. M. is te voet naar het paleis toe gegaan. Met den Staatsspoortrein van 7 u. 9 m. kwain Maandag onverwacht te 's-Gravenhage aan II. K. H. de Vorstin von Wied, vergezeld van den erfprins von Wied en diens gemalin prinses Pauline van Wurtemburg. De vorstelijke personen zullen slechts korten tijd in de residentie blijven Prins Wilhelm en gemalin zijn afge stapt in het Hotel Gami te Scheve- ningen. Ook kwam te Scheveningen aan de prinses von Wied, geboren prinses Marie der Nederlanden. Congres voor Kinderbescherming. Hel Nationaal Bureau van vrou wenarbeid verzoekt ons, naar aan leiding van verschillende ingekomen vragen, mede te deelen, dat met het oog op de afwezigheid van velen ge durende de zomermaanden de voor- lonpige plannen voor het in April 1905 te houden Congres voor kinder bescherming. eerst in het najaar zul len gepubliceerd worden. Alsdan zal een groot aantal Ver- eenigingen en Particulieren de eerste circulaire worden gezonden. Het congres zal uitgaan van den Nationalen Vrouwenraad van Neder land, die in haar laatste jaarvergadering de voorbereidende organisatie er van opdroeg aan het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid. Geleidelijk zal worden overge gaan tot het vormen van lamlweer- afdeelingen uit de dienstplichtigen bij de landweer. Het grondgebied van het Rijk wordt verdeeld in 48 Landweerdistricten. De Landweerdistrictscommandant heeft den rang van hoofdofficier. II ij heeft in tijd van vrede onder zijne bevelen alle landweertroepen in zijn district. Hij is bestemd om in tijd van oorlog op tc treden als commandant van het in zijn district te vormen bataljon landweerinfanterie. In het jaar 1903 zullen worden aangewezen commandanten ter stand plaats Zwolle, Amersfoort, Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Middel burg, terwijl de provinciale adjudanten in Friesland, Groningen en Drenthe, Gelderland, Noord-Holland, Noord- Brabant en Limburg, tevens zullen belast worden met de functie van landweerdistrictscommandant onder scheidenlijk ter standplaats Leeuwar den, Groningen, Arnhem, Haarlem, 's-Hei togenbosch en Maastricht. De enquète-commisie voor de spoorwegtoeslanden heeft heden hare zittingen aangevangen tot het hooren van getuigen. Die verhooren zullen in den eer sten tijd dagelijks worden afgenomen. Heden vergaderde de commissie in het gebouw der Tweede Kamer. Op de dagen van deze week, dat de Tweede Kamer bijeen is zal de commissie zitting houden in de voor malige bureelen der Statistiek, onder le vergaderzaal der Eerste Kamer. De 4 laatste dagen dezer week vergadert de commissie ook 's avonds. De geldelijke verliezen in Nederland geleden bij den terugloop der Amerikaansche effectenmarkt en het gedobbel daarin worden, naar de Opr. Haarl Cl meldt, van bevoegde zijde geschat op een vierde van het vermogen dat in waarden, de laatste weken in ons land bestond Vreeselijk zijn de verliezen; verschil lende personen hebben alles verloren. 't Is niet de eerste maal en 't zal ook wel niet de laatste maal zijn, dat de groote dobbelaars de kleine in t net lokken en ruïneeren. Naar aanleiding van do zware ver liezen iu Amerikanen op de Beurs te Amsterdam zei een grappenmaker, Vertelling van HANS HOFFMAN. "En al mishandelde en sloeg hij mij, dan zou ik hem toch zijn handen kussen, z66 diep zit het bij mij. En nu moet ik juist zijn har- tewensch vernietigen Ik kan niet, ik kan niet. Maar dat andere kan ik heelemaal niet hem trouwen neen, neen, kon ik maar weg- loopen tot het eind van de wereld "Als je dat doen wilt, zie ik er geen ernstige verhindering in," meende tante Frederikj e na denkend. «Het eind van de wereld zal wel moeielijk te vinden zijn, maar één- of tweemaal de aarde rond is ook al iets en zal juist van groote waarde zijn om de gevoelens wat tot rust te brengen. Te voet gaat dat wel is waar slechts gedeeltelijk, doch juist daarvoor heeft men de scheepvaart uitgevonden. Ik wil je dan ook met genoegen mijn bark "Windhond" hijvoorbeeld voor dit doel ter beschikking stel len; zij zeilt spoedig naar West-Indië, zooals je zeker reeds weet. Daar is al veel mee ge wonnen van daar nit is het niet zoo heel ver meer naar het vasteland en dan kan je een flink stuk te voet gaan. Misschien vindt je onder weg reeds, zoo niet het einde van de wereld, dan toch het einde van je zorgen en verlangens. Ik zal mijn kapitein opdragen, je daarbij behulpzaam te zijn." Juffrouw Agatha hoorde deze redevoering aan met een uitdrukking van volkomen hul peloosheid en te vergeefs zocht zij naar een verstandig antwoord. Tante Frederikje keek haar strak in het gezicht zonder een zweem van een lachje en zij scheen zich toch in het verdriet van het goede kind hartelijk te verheugen. Maar eindelijk moest zij toch een menschelijke geroerdheid ondervinden en met groote kalmte zei zij: «Je schijnt van moeder natuur niet voldoende verstand gekregen te hebben om verstandig te handelen; dan blijft er niets anders over, dan dat ik ten minste voor jou denk. Want be houden moetje worden, van zoo'n verschrikkelijk lot, dat moet je inzien, mijn lief gansje, of je wil of niet. Luister dus: Je vraagt je belager allereerst om bedenktijd. Heb je begrepen?" Agatha knikte en liet een piepend geluid hooren. «Nu zeg mij dan eens hoe je het zeggen zal," gebood de oude dame. Maar het meisje zweeg. «Kom, zóó ongeveer: Je was te zeer verrast, had nooit aan zoo iets gedacht, bent ook nog zoo jong; je moet toch eerst eens nagaan, wat het huwelijk eigenlijk beteekent. Hij zelf moest het toch ook nog eens overdenken, of hij werkelijk zoo'n arm, onervaren meisje tot zijne vrouw wil hebbendat hij zeker zijn be denktijd zou kunnen gebruiken, opdat het hem later niet kon spijten. Heb je het begrepen "Ja, ja," zeide het meisje, nu op hoorbaren toon. Zij gevoelde zich zedelijk van een last ontheven. "Best, ga dan naar huis en breng je zaak tot een goed einde. Tijd gewonnen, alles ge wonnen. Ik zal dan intusschen een gevechts plan ontwerpenik heb alleen nog maar een bondgenoot noodig, die alles uitvoert en den "Galgebrok" in den grond boort. Maar die zal ik wel vinden. Vooruit, gauw, aan het werk!" Juffrouw Agatha ging nu werkelijk gehoor zaam heenja, zelfs met een bevlieging van heldenmoed naar het scheen. Tantje Frederikje bleef thuisbromde wat in zich zelf en begon ernstig te overpeinzen. Doch voordat zij tot een goed besluit gekomen was, verscheen het ongelukkige meisje weder, wegsmeltend in haar tranen. «Nu is het toch zóó gegaan, zooals hij ge wild heeft," riep zij huilend. «Hij heeft mij in het geheel niet aan het woord laten komen; hij heeft het eenvoudig zóó beschouwd, als had ik al «ja" gezegd. Hij sloeg zijn armen om mij heen, begon heel lief tegen mij te praten en gaf mij zelfs een kus. Toen dorst ik geen woord meer te zeggen. Maar het was afschuwelijk; en hij rook zoo naar tabak." «Ja, dat soortje ken ik," sprak tante Fre derikje, »ik bedoel die tabak, die kussen, god dank, niet. Hij rookt een akelig blaadje, zelf- verbouwd, zie je. Arme meid; je zult er met den tijd ook wel naar gaan ruiken. Doch, een mensch gewent aan alles, zelfs aan slechte tabak en vervelende oude mannen en vrouwen. Je zult wel aan hem gewoon raken en misschien c an ook wel aan mij. Je hebt daarvoor nu al een rechtbelovend begin gemaakt. En dan, kijk eens, de zaak heeft haar goede zijde ook. Jonge vrouwen krijgen gewoonlijk een ouden man gemakkelijk onder den pantoffel en dat moet een heel pleizierigen toestand zijn voor dappere vrouwen, maar dat weet ik, helaas, niet uit eigen ondervinding. Verder heb je het dan in je macht hem zóó flink te ergeren, dat hij spoedig de hemelsche tabaksplantages opzoekt, jij bent zijn erfgenaam en kunt ter stond den ander trouwen. In ieder geval ge holpen kan je niet meer worden; de gans zit aan het braadspit; geplukt is zij ten minste al. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1