Het Katholieke Stuiveismagazijn H. J. SlUjhff^'s Jr. Officieel© Publicatie^ GEMENGD NIEUWS. Aüvertentiën. PIAHO OHOËRWiJS. Methorst Van Lntterveld, bibW JALOUSIE». 'Jilia^-STÖPENDML, UMilSDN IB00W1 CO., den beloofden post te paan bekleeden. In elk geval een welkom bewijs dat de nieuwe Koning een man van zijn woord is. Te Delfzijl is uit Emden in het ruim van een barksch p een walvisch aangebracht liet dier, dal eene lengte heeft van '22 meter, zal naar Gronin gen gevoerd worden, om aldaar bij gelegenheid van de tentoonstelling ter bezichtiging te worden gesteld. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gemeente raad in zijne vergadering van 27 Juni 1903 den prijs van lichtgas, waaron der te begrijpen is muntgas, heeft vastgesteld op 7'/, cent per M1 met ingang van '1 Juli 1003. Amersfoort 29 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris WUYTIERS. B W. Th. SAND BERG. dat in deze dagen te toegang tot de Beurs voor dames verboden was, omdat er zoovelen «uitgekleed" waren. Bloeinperkenwcdstrijd te Baaru. Door de Verfaaiingscommissie te Baarn is een wedstrijd uitgeschreven in het aanleggen van de meest smaak volle bloemperken, waarvoor zich 50 deelnemers hebben aangemeld. De jury, zal de volgende week Woensdag en Donderdag de ingeschreven villa's rondgaan, om de bekroningen vast te stellen, waarvoor 20 medailles beschik baar zijn. De prijsuitdeeling heeft plaats Donderdagavond, bij welkegelegenheid de commissie een groot militair concert van Zaagmans aanbiedt, waartoe ook de inmiddels aangekomen afgevaar digden voor de alg. verg. van den den Volksbond (Vrijdag d a. v. te Baarn te houden) vi ijen toegang heb ben. PLtt'ltiKLIJHE BERICHTEN. Zaterdag jl. ten T V» ure ver gaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burge meester Jhr. Barchman Wuytiers. Er waren 15 leden aanwezig en de secretaris Jhr. Mr. Sandberg. Afwezig waren de heeren E. L Vis ser en C. Th. van Beek. De notulen der vorige vergadering werden door den griflier ter secretarie de heer Mr. Caudri gelezen en on veranderd goedgekeurd. Onder de ingezonden stukken be vonden zich adressen van ingezetenen met ruim 1000 handteekeningen, ten gunste voor do oprichting van eene Industrie- en Huishoudschool. Een ander adres met ongeveer 50 hand teekeningen van den bandeldrijvenden middenstand, verzocht geen subsidie te verleenen voor die oprichting en ook geen besluit te nemen omtrent de uitbreiding van het personeel der H. B. School. De vereeniging Handel en Nijverheid zond een adres aan B. en W. tot ondersteun ng van het verzoek omtrent de verlaging van den gasprijs. Punt I van de agenda luidde als volgt Voorstel tot verlaging van den prijs van lichtgas met cent per M1 met afdeelingsverslagen en antwoord. De heer C. J. Plomp zei in 'tkort waarom hij zou tegenstemmen. Voorstanders voor het voorstel waren de heeren Gerritsen en van Esveld; de heeren Kleber en van Kalken verdedigden het met warmte. Namens het dagelijksch bestuur werd het voorstel door den heer Celosse verdedigd. Het voorstel werd aangenomen met 14 stemmen tegen één, die van den heer Plomp. II. Een request van de vereeniging oAmersfoortsche Industrie- en Huis houdschool om steun uit de Gemeente kas, met afdeelingsverslagen en ant woord. Genoemde Vereeniging verzocht het volgende 1. een bedrag van f36 090 onder le hypothecair verband, tegen eene matige rente en aflosbaar in 24jaar; 2. een subsidie voor eens van f 1000 in de inrichtingskosten, en 3. een jaarlijksche subsidie van f2500 met ingang van 1 Januari 1904. B. en W. stellen voor te verleenen: 1het bedrag onder sub 2 genoemd 2. het bedrag onder sub 3 genoemd, met ingang van 1 Mei 1903. Door den beer Geriitsen was op dit voorstel schriftelijk eene wijziging ingediend en wel om als sub 3 aan 't voorstel van B. en W. toe te voegen: Een som van f39000 te leenen onder le hypotecair vei band tegen eene annuïteit van f2500 gedurende 24 jaar. De heeren Gerritsen, Prikken en van Esveld waren vóór't voorstel. De heeren van Kalken, van Voorst Vader, Jorissen. Veis Heyn en Hamers tegen, de heeren van Eek en Croocke- wit vóór het voorstel. De beide onderdeelen van het voor stel van B en W. werden ten slotte aangenomen met 8 tegen 7 stemmen, waarna het amendement van den heer Gerritsen met 9 tegen 6 stemmen werd aangenomen. III. Voorstel tot vaststelling der ver ordening betreffende Straalpolilie. Genoemd voorstel was een redactie wijziging van de in de vergadering van 28 April 1.1. vastgestelde verordening. IV. Voorstel tot uitbreiding der H. B. School. Het volgende wordt door B. en W. aan den Raad medegedeeld Do inspecteur vari het M. O., den heer K. ten Bruggen Cate heeft ver klaard geheel te deelen in de gevoelens van de commissie van toezicht op hel M. Oen wel dat de mogelijkheid bestaat, dat de tl. B. S. in 't vervolg minstens 10 klasse-afdeelingen zal moeten tellen. Besloten werd het aan tal vaste leeraren der H B. S. uit te breiden en te brengen op 20 (met inbegrip van den directeur.) Na 8, 13 en 18-jarigeu diensttijd zal de jaarwedde van eiken leeraar telkens met f200 worden verhoogd. B. en W. stellen voor met ingang 1 September 1903 het vaste personeel met 6 vaste leeraren uit te breiden. V. Voorstel eener nieuwe regeling van jaarwedden van personeel ver bonden aan het Gymnasium. Door B. en W. wordt voorgesteld de zoogenaamde Rijksregeling voor bovengenoemde inrichtingen in te stellen. De uitgaven voor het Gymnasium zullen met p. m. f2800 stijgen waar de helft (p. m. f 1400) ten laste der gemeente komt. In deze regeling wordt o.a. ook bepaald, dat het personeel van het Gymnasium en II. B. School geen privaatlessen mogen geven zonder toestemming en geen andere bezol digde betrekking mogen aannemen. VI Een verzoek van eenige tappers om het sluitingsuur te verlaten. B en VV. stellen voor op dit verzoek alwijzend te beschikken. VII. Voorstel betreffende overname van het Rijksriool gelegen in den Leusderweg en Arnhemschen weg. Dit voorstel wordt in verband met een verzoek van de Gezondheids commissie verdaagd tot een volgende vergadering. VIII Verzoek betreffende gebruik van lokalen van O. L. Scholen 2e en 3e soort voor Godsdienstondei wijs op Zondag. Door B en W. wordt voorgesteld de verzoeken in te willigen onder voorwaarde dat de vereenigingen con- cierge-diensten, verlichting en ver warming en eventueele beschadiging aan schoolmeubelen, enz vergoeden. IX. Een verzoek van de commissie van toezicht op 't lager onderwijs tot gewijzigde vaststelling der verordening regelende hare samenstelling en inrich ting met advies. In hoofdzaak, de uitbreiding van hel ledental van 5 tot 9, waaronder hoog stens 2 dames en 2 leden van den Gemeenteraad De leden worden voor den tijd van 3 jaar benoemd door den Raad uit een voordracht van 2 peisonen, opge maakt door B. en W. X Ontwerp-request aan II. M. de Koningin tot verkrijging van ontheffing van de verplichting tot oprichting eener Burgerdagschool. De Gemeente behoeft, door het bestaan eener Hoogere Burgerschool, hoewel zij meer dan 10 000 zielen telt, niet aan het bepaalde bij art. 14 der wet op hot Middelbaar Onderwijs te voldoen, mits zij aan de Koningin ontheffing vraagt. Waartoe met algemeene stemmen zonder discussie wordt besloten. XI. Verzoek van den heer R. CruyfT. leeraar in handteekenen aan de H. B School en Burgeravondschool om eer vol ontslag, met toekenning van pen sioen met toelage. Aan den heer Cruyff, die sinds 1 November 1871 leeraar aan beide inrichtingen is, wor.lt het ontslag eer vol verleend, met toekenning van ver hoogd pensioen. XII. Voorstel om aan den onderwijzer L A. Slot verlof wegens ziekte te verleenen met voorstel omtrent ver vanging. Verleend z.h.st. XIII Verzoek van C. J. Nierstrasz om den weg in het plantsoen bij de Kleine Haag door te trekken. Z h.st. afgewezen. XIV. Request van het Kerkbestuur der parochie O. L. Vrouw om ruiling van grond aan den Breedestraat en Elleboogsteeg en voorstel tot intrek king aan den openbaren dienst en ruiling. Goedgekeurd z.h.st. XV. Wegens aftreding enz., benoe ming van eenige leden van de Colleges van Regenten en Regentessen van het Burgerweesbuis. Herbenoemd de heeren C. Th. van Beek en A M. Tromp van Holst en de dames Celosse en Peerlkamp In de vacature Jhr. A. M. C. Sand berg, wordt benoemd de hoer Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers. XVI. Voorstel tot verleening van een gratificatie voor de samenstelling van de tienjarige tafel (Burgerlijke Stand.) Z.h.st verleend tot een maximum van f 160. XVII. Voorstel met ontwerpbesluit betreffende het aankoopen van grond van de erven wijlen Mr. J. L. baron Nepveu. De Raad keurde de voorloopig ge sloten koop goed, ten gevolge waarvan de Gemeente voor f 15350 eigenares is geworden van »Ma Retraite" en bijbehoorende landerijen, groot 5'Is II.A. De Gemeente betaalt dus plm. f0.30 per M». Het voornemen is, een deel van het terrein voor de Gemeentereiniging te bestemmen. XVIII. Vaststelling van het le sup pletoir kohier der inkomstenbelasting dienstjaar 1903. Z.h.st. vastgesteld tot een bedrag van f6232.50. XIX. Voorstel tot hel beperken van hel aantal leerlingen der H. B S. door weigering van jongelieden uit Gemeen ten, waar een II. B. S. met5-jaiigen cursus is gevestigd. Het voorstel goedgekeurd door den Minister van Binnenlandsche Zaken, strekt om met den aanvang van den cursus 19031904 en zoolang desehool 10 of meer dan 10 afdeelingen telt, buitenleerlingen te weigeren, die in hunne woonplaats een H. B S. hebben, en de splitsing eener klasse in meer dan 2 parallolafdeelingen noodig zou den maken. Op leerlingen, die reeds één of meer klassen hebben gevolgd en niet irr een gelijke klasse in hun woonplaats kunnen worden geplaatst, wordt deze maatregel niet toegepast. Niels meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. In de bier gehouden classicale vergadering der Ned. Hervormde kerk werden herbenoemd in bet classicaal Bestuur: tot lid ds W. II. Stegenga, te Oud-Loosdrecht, tot diens secun dus dr. G- Vellenga, te NieuwLoos- drecht; tot scriba ds. G. van Kampen, te Westbioek, tot diens secundus ds. W. H. Stegeriga; tot lid-oudei ling de heer J. B. de Beaufoit, te Wou denberg, tot diens secundus de heer II. J. 11. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, te Soesterberg; tot quaes tor ds. G. van Kempen en tot diens secundus ds. W H. Stegenga. Tot secundus van het lid ds II. Th Barbas, te Vreeland, die als zoodanig optreedt met '1 Januari 1904, omdat de praeses, ds. A. Couvée te Zeist, rnet dien datum zijn praesidium neer legt, werd gekozen ds. G. B. Fijnvan- draat, te Tienhoven. De meeste voorstellen der Synode werden gunstig beoordeeld, doch de wijziging van het Reglement op het examen ter toelating tot de Evange lie-bediening werd onaanneemlijk geacht. Het Reglement op de Generale kas werd door een kleine meerderheid gunstig ontvangen. Velen waren er echter steik tegen Het Regelement op de bewaiing en het gebruik der Kerkelijke archie ven werd alleen dan aanneemlijk ge acht, als daarhij wordt bedongen, dal de archieven alleen met goedvinden van de betrokken colleges in een de pot mogen worden geplaats en dat zij alleen met toestemming van den eigenaar mogen worden geraadpleegd. Ook had men onoverkomelijke be zwaren tegen de kosten, aan de uit voering van dit Reglement verbonden. Bij de onderhansche aanbeste ding van den bouw van een stal met koetshuis voor rekening van de Maat schappij ïBerg-Hotel" op haar terrein op den Amersfoortschen berg, werd ingeschreven door de heeren G. Prins Zn. voor f 12 875. H. Noorman, f12 813, en G. J. Kuntz f12.268. Het werk is den laagsten inschrijver opgedragen. Tot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de H. B. S. te Gorinchem is benoemd de heer H. J. v. d Noordaa, lijdelijk in gelijke be trekking alhier. De heer P. Doorn. Directeur van de Ambachtsschool, is benoemd tot lid van de examen-Commissie voor de acten Handteekenen, Lijnteekenen en Boetseeren M. O. Door de Kiesvereeniging «Amers foort" zijn in district II alsnog candi- daat voor den gemeenteraad gesteld de heeren mr. J. C. H. Prikken, advocaat, en S J. van Duinen, voor zitter van de vereeniging Handel en Nijveiheid. De bekende violist, onze stad genoot Jacques Vischer, heeft te Am sterdam, het eind-diploma van het Conservatoire behaald. Blijkens kennisgeving van den commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht wordt de Jacht op waterwild op Zaterdag 11. Juni a.s. geopend. Bij de gistei en gehouden ver- keizing van zes leden van den Gemeen teraad wegens periodieke aftreding werden candidaal gesteld in district I de heeren D. Gerritsen en E. L. Visser, beiden aftredend, en mr. J. C. H. Prikken; in II de heeren J. W. Jorissen en mr. J. C. H. Prikken, beiden af tredend, en de heeieri S. J. van Duinen en M. R N. Oosterveen; in district III de heeren mr. J. Heyligers en N. Veis Heyn, beiden aftredend, en mr. J. C. H Prikken. De stemming heeft plaats Maandag 13 Juli, de herstemming, zoo die noodig is, Dinsdag 21 Juli. Valerie" van baron Van Heem stra, weer hersteld van zijn wonden, liep Zondag te Woenstduin mede in den Lindenprijs, wedren vlakke baan, en kwam tweede aan. In het koffiehuis «Het Valkje", werden j I. Zaterdagavond ten over staan van notaris A N. 9. Vos3 huizen aan de Stelhngwerfstraat te Amersfoort, in massa verkocht voor f 3630. Hedenmorgen om 10 uur waren de bataljons van het 5e Regiment infanterie met het vaandel opgesteld op het voorplein der infanteriekazerne en werd hel bevel over genoemd korps door den luitenant-kolonel waarne mend Regiments commandant D. de Ronde Bresser aan den nieuwbenoem- den kolonel W. A. T. de Meester over gegeven. Bij Koninklijk Besluit is de Majoor J. Vos van het 5e Regiment infanterie, ter zake van tijdelijke ongesteldheid, en alzoo krachtens punt 5 van art. 70 der wet van 9 Juni 1902, met ingang van heden op nonactiviteit gesteld. Aan den adjudant-ondei officier L. E. Verspoor van het 5e Regiment infanterie is de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt geworden. De sergeant-majoor P. M. Tim mer van het 5e Regiment infanterie, werkzaam bij de Normaal Schietschool le 's Gi avenhage, is ter zake van lichaamsgebreken ongeschikt bevonden voor de verdere waarneming van den dienst, en tot pensioen voorge dragen. Het schriftelijk gedeelte van het toelatingsexamen tot den Hoofdcursus zal den 2 Juli e k. een aanvang nemen Hieraan wordt door 21 onderofficieren van het 5e Regiment infanterie deel genomen. De sergeant-majoor J. C. van Aken van het 5e Regiment infanterie heeft verzoctit ter zake van langdu- ligen dienst in het genot van pensioen te worden gesteld. De reserve-sergeanten J. de Kroes. P. N. van der Stok, I. J Warendorf en G. J. Post van der Burg, alsmede de reserve-korporaal N Muller, allen van bel 5e Regiment infanterie wier dienstverband geëindigd is. zullen den dienst met paspoort verlaten Aardig aandenken 1 Zooals men weet, heeft II. M. de Koningin in den laatsten tijd bijzon dere liefhebberij voor het fotografee ren. Er wordt dan ook haast geen ritje ondernomen of het toestel wordt medegenomen. Onlangs, toen H M. bij Haar Moeder op Soestdijk logeerde, reed men door het dorpje Bunscho ten, De Koningin zag een groepje kinderen in hun typische kleeder drachten en verliet fluks het rijtuig. Na een kleine gronpeering nam H. M. een kiekje van de allengs aangroei ende dorpelingen. Dezer dagen werden de personen, die er opstonden, allen verrast met een afdruk, door H.M. zelf vervaar digd. Jaren geleden moet Peter Ka- rageorgevitch eens schertsend tol een, nu gepensionneerden, Franschen ko lonel, met wien hij in Frankrijk heeft gediend, gezegd hebben, dat wanneer hij ooit Koning mocht worden, hij den kolonel tot zijn Hofmaarschalk zou maken. En nu Peter Karageorgevitch Koning Peter I geworden is, moet de bewuste kolonel inderdaad bij hem hebben gezeten in den trein naar Belgrado om Voor cUe^TSte, bewijzen van deelneming bij het Overlijden van mij n^Fht£renoote ondervonden betuig ik odk n^mensonijne kin deren/ beku'vyxl-, en ach- teryinkinderen^mün opr^ehLen J^WTvan AchteBberqh Sr. Een Onderwijzeres heeft nog enkele JjAn beschikbar tot het geven ft'aik grondi^piayv-onder- wijs. ^rievj^ïnitfer letter K aan het Bimefiu dezei Öourant. Kasssier8 Coinmlsslonnairs Sn Effecten. Safe deposit. Effecten, Coupons, Buiten- laiiiïsch .géjd, Prolongatiën, BèleeoAffgen, ïncasseeren en ver- sclrtiffen van Wissels op Binnen- en Buitenland. Kantoor: ,',)lriurhuizen 288. JuitMt^inieker, Uircclil. ConcurrëerümcfeÈ? prijzen ScliTSdfer {aférsfoort. Com missionairs in Effecten. AMSTERDAM, .--' NIJMEGEN, AMERSFOORT, MuujTiuizen 39, belastend zich met den in- en verkoop /van fondsen/ sluiten prolongatiën, koopen' en ver- koopen/coupons, bb'itenlandsche wissels/ en vreffod bankpapier. VersMnJïen" gelegenheid tot het in', betwif'iiig geven van waarden *in de safe-kastjes hunner gepantserde brand- en inbraakvrije kast, ..Waarvoor nadere condiiics/'le hunnen kantore verkrijgbaar. Kantoor geopend eiken werk dag 93 en 7''>8'/i. Bij alle boekbandelaren ligt ter inzage de le aflevering van prijs 65 Ct* per maanden, franco oer flost 80 'Ct. Zij bevat ONDKR BOEREN- VLAG door Louis®Stratenus. Wees gelukkig 2,Uit het leven. Het geheim van den Kapi tein. Met derden aan tafel. Groptiuoedêra Kerstfeest. DE \^OEK VAN HET GOUD door Gèlrius. «Moeders voor beeld.Anecdojjeu. Gedach ten. Nuttige w enken.Raad sels, enz. P. STOKVIS-WATERREJWr, Uitgever 's-Bosch. Al de 28 jaargangen zijn totaal uitverkocht, dit spreekt voor het boeiende van zijn inhoud.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2