nriiuws Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUIL LETON. Bjj lit nummer Behoort een Bijvoegsel. N UITEN LAJXL). Tante Frederifje ij sliipep. No. 53. Zaterdag lx Juli 1903. Twee-en-derti&ste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. VAN WEEK TOT WEEK. Amersfoort sc ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugestraat 77. Telephoonus. 69. ADVERT ENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/: Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Een belangrijk besluit van onzen Raad. Het meisje met een half millioen en advertenties van minder allooi. Onze raadszitting op 't eind dei- vorige week was belangrijk niet om bel besluit der lichtgasprijs met V, cent te verlagen, want dat maakt op liet budget van uitgaven in een huisgezin geen groot verschil, en wal de eene hand geeft neemt do andere terug; de dubbeltjes voor het groote huis houden der gemeente moeten er toch komen en dan wordt een indirecte, belasting in den vorm van een ietwat hoogeren gasprijs gemakkelijker ge dragen dan een verhoogde directe belasting. Over die verlaging \an den gasprijs zal daarom geen groot gejuich opgaan, en evenmin over de verhooging der salarissen van onze leeraren, be halve natuurlijk in de woningen dier leeraren. Daarmee is niet gezegd, dat wij dien heeren verbetering misgun nen, neen, aan hun arbeid is liet te danken dat ons Gym. en de H. B. S. in den lande met eere worden genoemd als zijnde almee de hesten in hun soort, daarom moeten de diensten van die mannen naar behooren worden beloond en moet voorkomen worden, wat zoo dikwijls tot scha van het onderwijs is gebeurd, dat een uitste kend leeraar na een kortstondig ver blijf heengaat om zijn positie te ver beteren, hetgeen niemand hem kwalijk kan nemen, maar dat voor den goeden gang van het onderwijs niet bevor derlijk fs. Het voornaamste besluit gold de »Ameisfoortsche Industrie- en Huis houdschool". Wel heeft de vereeniging niet zooveel gekregen als zij vroeg, doch na de aanneming van het amen- dement-Gerritsen kan zij tevreden zijn. De school kan er komen en dies zullen vele huismoeders verblijd zijn. En als nu alle dames die de petitie onder teekenden hare dochters naar die school zenden dan zal er over bezoek niet te klagen vallen en de school ongetwijfeld tot bloei komen en een waardige plaats innemen in de rij onzer uitstekende inlichtingen van onderwijs. Als dan de Amersfoortsche meiskes geen flinke en degelijke huisvrouwen worden, dan ligt de schuld alleen hij haar zeiven. Het is ook te hopen dat van de gelegenheid tot kostelooze plaatsing een tuim gebruik zal worden gemaakt. Veel verwachten wij daarvan niel, als wij letten op het matige succes dat de Volksbond in Utrecht had inet de aanbieding van kostelooze plaatsen op de Industrie- en Huishoudschool aldaar. Duizenden circulaires werden verspieid en slechts enkelen gaven aan de noodiging gehoor. Maar de school is nog niet geopend en dat onderwijs zal langzaam aan wel meer in den smaak vallen van het volk. Het is te wenschen, want liet is van groote waarde, dat de werkmansvrouw de kunst verstaat om met bescheiden middelen de pot goed en smakelijk te koken en wat afwisseling te brengen in den eenvoudigen maaltijd; het is van zoo groote waarde dat zij de kennis bezit om haar huishouden be hoorlijk in orde te houden. Gelukkig dus, dat er een gelegenheid geopend wordt om de jonge vrouwtjes beter te leeren huishouden, het huisgezin zal er aantrel keiijker op worden en daarom verheugt de mannelijke helft van Amersfoort zich over het besluit van onzen Raad. Natuurlijk, want een meisje dat de noodige kennis bezit om een huis houden te bestieren brengt een niet te versmaden huwelijksschat mee en wordt dooreen verstandig jongmensch hooger gewaardeerd dan eene die met een lief uiterlijk een paar ton aan specie meebrengt. Eene zeldzaamheid van de laatste soort werd onlangs per advertentie in verschillende bladen aangeboden: eene schoone franpaise met een half millioen en daarbij een lief karakter, wat wilt ge nog meer? Jongelui met een nette positie konden er op refleeteeren. Ik herinner mij dat eenigo jai en geleden dezelfde jonge dame werd gepresen teerd en dat een mijner kennissen er op schreef uit nieuwsgierigheid. Hem werd uit Amsterdam, de advertentie kwam schijnbaar nil Parijs, geantwoord dat hij hij goed succes l°/o moest afstaan aan een bemiddelaar en voor- loopig 10 gulden had te zenden om de kosten van informatie naar zijn persoon goed te maken Hij beloofde toen een hooger percentage te willen afstaan en betaling te doen als de zaak beklonken was. en kreeg toen geen antwoord meer. Natuurlijk een nieuwe mtftiier van afzetterij, maar het is toch een feit dat velen er in loopen, anders zou de advertentie niet terugkeeren. Mundus vult decipi, ergo ga je gang maar denken deja de flesschentrekkers, want dat is het gilde, en ze blijven speculeeren op de hchtgelouvigheid en de speelzucht der goegemeente. Een ander maniertje is het opgeven van prijsraadsels welke gij bijna dage lijks onder de advertenties vindt, leder inzender moet een paar postzegeltjes insluiten en dan komen er genoeg binnen om aanlokkende prijzen uit te loven. Als op middelen gepeinsd wordt om aan den lolerijzwendel paal en perk te stellen mag ook deze zwendel de aandacht niet ontgaan, en dan is eronder de advertentiekolommen onzer groote bladen te vinden wat nog heel veel ergerlijker is en zedenbedervend, zoodat het niet kwaad zou zijn wan neer een censor met een flinke schaar gewapend plaats nam in het redactie bureau afdeeling annonces. Maar weet je zie je, dergelijke advertenties wei geren dat beteekent vermindering van inkomsten, en met je aandeelhouders heb je ook al rekening te houden, in de eerste plaats nog wel, en het geld riekt immers niet! Hoc men in den Congo-staat handel drijft. De bekende Fransche ontdekkings reiziger Bouvalol verhaalt, afgaande op mededeelingen van een ooggetuige bet volgende staaltje tot illustratie van de in den Congostaat gebruike lijke wijze van handel. Een door agenten van den Con gostaat aangevoerde troep inboorlin gen soldaten, sluit een negerdorp in, want de planken gelooven, dat het hoofd van het dorp een grooten voor raad ivoor bezit. Zij roepen de inwo ners van bet dorp bijeen en verlangen van hen, hun de plaats te wijzen, waar het ivoor verborgen is. Allen zwijgen Diegenen, die men nader ondervraagt, antwoorden, dat men de blanken om den tuin heeft geleid en dat de schat, dien zij zoeken, niet aanwezig is. De blanken gelooven echter, dat men hen bedriegt. Zij worden kwaad, dreigen de zwarten en laten eenigen hunner met zweepslagen bewerken. Daar zij met die wreedheden niets bereiken, worden zij woedend en be sluiten anders op te treden. Zij be velen de geheele bevolking zich in rijen op te stellen en houden dan met den revolver in de hand parade. Aan den eerste van de rij wordt gevraagd, waar het hoofd zijn ivoor verborgen beeft. Hij antwoordt, dat hij niets weet. Een kogel in het hoofd velt hem neer. Men vei klaart den anderen, dat het hun juist zoo gaan zal, wanneer zij de plaats waar de schat vei borgen is, niet verraden willen. Zoo doodt men den een na den ander, want zij konden het verblijf niet verraden van iets, «lat er inderdaad niet was. Eenige weinigen moeten slechts dooi de tusschenkomst van den persoon gered zijn, die mij doze edele wapen daad verhaald heeft. Bonvalot ouder- teekent dit verhaal met zijn nam. Vervolg buitenland in het Bijvoegsel). RLCLANIES. Het beste bewijs. Höt beste bewijs dat het een of ander artikel goed is, is zeker wel dat er dagelijks aanvragen orn gedaan wordt en zeer zeker zoudt gij thans niet meer in alle dagbladen met roem over de Pink-Pillen van Dr. Williams hooren spreken indien zij werkelijk geen heilzame uitwerking uitoefennen op de verzwakte ziekeüjkelichaara- gestellen. Jahet is waai lijk wondeijijk hoe zoo 'n kleine Pil bij een geregeld gebruik zoo veel kracht aan .liet menschlyk licbóam kan geven. Duizenden/ën duizenden dankbetuigingen komen dan ook dagelijks van h^ibde en ver tot den uitvinder* Hieronder latei/wij wêer een van de vele attesten volgen, s#?eds met nauwkeurige aangeving van adiesyén woonplaats, zoodat de wantrouwende pci^pffen zich van de juistheid van wat wij voorgeyen kunnen overtuigen. Zoo schrijft ons do Heer Cbr. v. Huisteden, Wees- perstraat Muiden ons het volgende uMijne verloofde Mej. Helena de Groot, klaagde steeeds over allerlei, ongemakken, zoo^levreese- lijke maagpijnen in rug en lenjJeHén, hoege naamd geen eetlust, het lekkjj/fife wat wij maar konden opdisschen ston^Jrfar tegen en klaagde steeds over vernXoeitHrffa en slapeloosheid. Alles wat wij aangewend hadden bleef vruchteloos tot dat wij eindelijk na het vele lezen over de beroemde Pink Pillen er ook toe over gingen ze te doen gebruiken en waarlijk, het geen wy met zooveel aandacht in de kranten gelezen hadden werd ook hier weer bevestigd. Thans na gedurende eenigen tijd het gebruik der Pink Pillen geregeld te hebben voortgezet kunnen wij U met blijdschap melden dat zy thans een geheel ander mensch geworden is, en wij kunnen er niet genoeg op aandringen dat die personen die aan verschillende chronische ziekten lijdende zijn met het volste vertrouwen terstond aanvangen met er ook eene proef mede te ne men. Ofschoon wij thans hoogst dankbaar zijn voor het bekomen succes, betreuren wij het toch nog dat wij er niet vroeger mede aangevangen zijn. Maak van mijn schrijven naar verkiezing gebruik opdat Uwe Pink Pillen door een ieder lijdend persoon worden aange wend." De Pink Pillen hebben een uiterst gunstige invloed op personen lijdende aan bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, hartkloppingen, maagziekten, slechte spys^ertering en alle der gelijke ongemakken, voortkomende uit den slechten toestand van het bloed en waaraan ongelukkiger wijze heden ten dage zoovele onzer lijdende zijn. Prijs f 1.75 de doos; f9.por6doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist, en A. DE VRIEè, Kerkstraat 90, Hilversum. Vertelling van HANS HOFFMAN. De beste gevoelens zijn haar reeds uitgeplukt; en mijnheer de burgemeester zal dat gebraad wel zeer lekker vinden. Gedurende deze grimmige woorden van de strenge vrouw zat het meisje stil te weenen; toen kustte het zwijgend haar hand en verliet haastig de kamer. Tante Frederikje keek haar hoofdschuddend na en stiet plotseling, terwijl zij met den voet stampte, heftig de woorden uit: «Het gansje is te lief voor den ouden schavuit; ik zal het niettegenstaande alles, toch naar een mooie groene wei brengen; als het moet, met geweld. Nu zal ik eerst een bondgenoot zien te krijgen." Zij maakte zich gereed om uit te gaan, ver liet het huis en ging naar de kade, waar het schip de "Windhond" lading innam. Kapitein Boterham ontving haar in de kajuit met ver trouwelijke hartelijkheid en tegelijk met den meesten eerbied. Hij gaf haar een glas sherry, waarvan zij terstond een flinken slok nam. «Weet je het nieuwste nieuws al, Chrisje?" zoo viel zij met de deur in huis. «Onze stad krijgt weer een nieuwe moeder. Onze regee- rende burgervader heeft genoeg van den weduwstaat en heeft zich verloofd." «Wel, kom!" zei de jonge kapitein, «nu, waarom ook niet? Hij is nog, wat men zoo noemt in zijn goede jaren, die, nu ja, zoo'n beetje naar de zestig loopen. Zeker een goede partij, dat ligt zoo in zijn aard." «Neen, dat nu bepaald niet; integendeel, dat is juist het merkwaardige. Hij trouwt nu eens geheel belangeloos een doodarm meisje." «Dan heeft hij zeker een hijzonder goed oogenblik gehad," merkte Christiaan op. «Nu, hij zal wel een goede verpleging hebben op zijn ouden dag; dat zal hij misschien verlangen." «Juist, zij is een goedhartig kind. En uit voorzichtigheid, dat zij door zijn tyrannie niet voor zijn dood het aflegt, neemt hij een jong ding van nauwelijks twintig jaar." «Arm meisje," riep hij medelijdend uit. «Maar waarom neemt zij dien ouden zondaar?" «Dat kan ik je eens precies zeggen: uit ongelukkige liefde. Zij bemint in stilte een ander; deze heeft zich niet veel om haar be kommert en nu is het haar onverschillig of zij een ouden of een jongen man krijgt." «Des te erger voor haar." «Nu in elk geval koopt zij geen kat in den zak. Zij weet heel goed wat voor een man hij isten minste zij moet het wel weten, want zij leeft al een jaar bij hem in huis." De jonge kapitein kromp bijna ineen en werd zoo bleek als zijn bruine huidskleur het maar eenigszins toeliet. «Dat is onmogelijk," stiet hij nit. «Niet alleen mogelijk, maar werkelijkheid," sprak de oude vrouw zonder eenige geroerdkeid. «Maar nu weet ik genoeg en kan ik open met je spreken. In één ding heb ik je voorgelogen. Neen, zij neemt hem in het geheel niet uit vrijen wil. Ook niet uit vertwijfeling, maar uit louter angst, dat zij ondankbaar zou zijn jegens haar vermeenden weldoener, bovendien is zij heel brutaal door hem overrompeld. Hij heeft haar geen tijd gelaten maar een enkel woord te spreken en zich eenvoudig aan haar opgedrongen. Doch w e 1 is het waar, dat zij een ander liefheeft je kan gemakkelijk raden wie dat is; zoo heel dom ben je tot nu toe niet geweest. Het is dus jouw zaak, je schat nog uit de klauwen van den draak te redden. Maar gemakkelijk zal dat niet gaan en je mag geen tijd verliezen want de verloving is feitelijk al beklonken en het zal je moeite genoeg kosten om het al te nauwgezette schaapje te overtuigen, dat het dikwijls plicht is een woord te breken, vooral als men het inderdaad niet gegeven heeft. En dat die mijnheer Galgebrok geweldig van zich af zal slaan, dat zal je zelf wel hegrijpen." «Ik smeek u, mevrouw," zei Christiaan met klem, «gebruik toch niet zulk een hatelijke uit drukking voor de jonge dame; dat kan ik niet aanhooren. Zij is geen schaapje, maar een fijn- I gevoelig, verstandig meisje, al is zij misschien wat schuchter en naief. Dat zij te nauwgezet van geweten is, kan slechts ten haren gunste spreken. Maar nu moet ik dadelijk naar haar toe en haar spreken. Dien onzinnigen stap moet zij terugnemen, dat moet zij. Ver geeft n mij de onbeleefdheid, als ik nu het gesprek afbreek, maar u zult wel begrijpen, dat elke minuut van dralen mij pijnigt. Dui zend, duizendmaal dank 1 «Toon je dank door verstandig handelen. Als je nu naar haar toeloopt, bega je de grootste domheid. Natuurlijk vind je den jeugdigen bruigom bij haar en die zal u wel heel mooi voorlichten. Bovendien zal het voor j u een twijfelachtig genoegen zijn, zijn teeder- j heidjes aan te zien. Wees liever geduldig. Zelfs al was zij alleen thuis, dan zou zij nog geen heeren ontvangen, zóó heb ik haar wel leeren kennen. C Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1