BIJVOEGSEL Nieuwe Amersfoortsche Courant BUITENLAND. BINNENLAND. belioorende bij de van ZATERDAG 4 JULI 1903. President Steyn, die op het oogenbhk te Reichenhall in Beieren vertoeft, vertoont zich daar slechts zelden aan het publiek. Een medewer ker der Tagl. Rundsch. had echter- dezer dagen gelegenheid hem persoon lijk te speken. Hij schrijlt over dat onderhoud: »Ik passeerde den tuin der villa aan de Salaaeh. Een bediende gaf mij te kennen dat de toegang ver boden was, toen juist de echtgenoote des presidents naderbij kwam en mij op mijn beleefde vraag naar den ge zondheidstoestand van den president woordelijk zeide: »0, veel beter, wan neer u wilt kunt u hem de hand drukken sik trof den president in den tuin aan, zittend in een grooten rolstoel de oogen door een donkei blauwen bril beschermd; hij reikte mij de hand en drukte de mijne krachtig. Het korte gesprek waaraan ook zijne echt genoole met enkele vriendelijke woor den deelnam, bestond daarin, dat hij zeide zich veel beter te gevoelen want (woordelijk) »de heerlijke Rei- chen hal Ier lucht moet iemand wel gezond maken." Verder zeide de president nog, dat de eer, die hot Duiische volk hem bewees, het gansche leven onverge telijk voor hem zou blijven. Kolonel Schiel die eveneens in bad Reichenhall vertoeft, en ernstig ziek was, geneest meer en meer. Seder een dag of veer tien heeft hij zijn rolstoel verlaten en voordurend word het hem gemak kelijker zich te bewegen. Koning Peter's erkenning door de mogendheden. Men zou zeggen, dat de niet naar hijzelf meent bij Gods genade tot koning van Servië verheven Peter Karageorgewitsch een mal figuur slaat tegenoverde grooteen kleinestaten,die, onmiddellijk na de moordgruwelen in den ouden konak ten pale ze, waarbij officieren van hoogen rang uit het Ser vische leger, onder aanvoering van een der huidige ministers van liet koninkrijk, opgetreden zijn als boeven en sluipmoordenaars tegenover hun grondwelligen vorst en diens ge malin, besloten de relatiën met den Servischen staat en met de Servische regeering af te breken 't zijn die staten zeiven, die maar liever een dag of wat onzijdig toeschouwer had den moeten blijven in afwachting van hetgeen het raison d'état oftewel de listige berekening der diplomaten hun zou voorschrijven! Fijngevoeligheid, eerlijkheid en ede laardigheid zitten niet voor, waar 't geldt de relatiën onder de staten te regelener wordt geïntrigeerd en gekuipt en naar het verloop daar van neemt men zijn nadere beschik kingen. Zoo ziet men dan nu het malle feit, dat, terwijl koning Peter I de moordgezellen beloont in den persoon van een der hoofdaanleggers en in eenigszins betere positie tracht te ge raken door te gelasten, dat er tel ken jare op den sterfdag van koning Alexander een godsdienstoefening moet plaats vinden en door te doen mel den aan ex-koningin Nathalie, dat alles wat in den ouden konak is, haar toebehoort, zoodat zij er viijelijk over kan beschikken, de telegraaf niet stil staat met allerhartelijkste gelukwen- schen van Europeesche vorsten, in navolging van Duitschlands en Oosten rijks keizers (czaar Nicolaas, president Loubet, de vorst van Montenegro, de vorst van Bulgarije, de koning van Roemenië, enz terwijl geen er van rept over de wenschelijkheid en de billijkheid dat er recht geschiede tegen over het moordenaarspak. Alleen heeft een hooggeplaatst Russisch staatsman verklaard, dat Rusland niet aandringt op de onver wijlde bestraffing der koningsmoorde naars, omdat de koning daardoor in ongelegenheid zou kunnen komen en geen minister zich daartoe zou willen leenen en de koning te Belgrado, die ook niet dom schijnt te wezen en zich door al de frases van deze ver ontwaardiging niet van streek of uit den koers heeft laten brengen, heeft kolonel Maschin, zwager van wijlen koningin Draga en een der voor naamste moordgezellen, bevorderd tot generaal, terwijl de Czaar zijner zijds koning Peter verrast heeft met het grootkruis der Sint Andieasorde Zoo kornen de heeren diplomaten, die Belgiado vóór enkele dagen, gloei ende van verontwaardiging of ten minste doende als ware het zoo, heb ben verlaten, kalmweg weder terug op hun post; het is hun kabinetten en hun vorsten gebleken, dat ver standige overweging (zonder moreel tintje natuurlijk) moet gaan vóór over- groote fijngevoeligheid. De Turksche, de Fransche, de Brit- sche gezant zijn alweer terug op hun ontijdig verlaten posten en de heeren zullen koning Peter even hoogelijk vereeren en huldigen als vóór hem koning Alexander, terwijl men in Servië zelfveigeten predikt, door al leen te gewagen van het voldongen feit", waar een gewoon, normaal schep sel spreekt van 't moord- en roofbe- drijf van den nacht van den elfden Juni. Koning Peter heeft dan ook wel re den tot tevredenheid en genoegdoe ning: nu de mogendheden niet meer gewagen van bestraflingsnoodzaak, zal hij er uit ingeving naluuilijk niet van reppen en zoo heeft hij m de enkele dagen van zijn verblijf in het hem toegevallen koninklijk, zich dan ook gansch en al kunnen occu- peeren met de verwerving van een zekere mate van populariteit. Vrijdag in het Park van Topchider wilde hij volstrekt geen bescherming van gendarmes en toen 't tot een nationalen dans kwam, na heel wat- lui van allen rarig en stand de band gedrukt en heel wat kinderen gekust te hebben, heeft de koning een bij zonder, bijna een werkdadig aandeel genomen in het volksvermaak, terwijl hij, der traditie getrouw, in de ka thedraal een mis van requiem bij woonde, opgedragen ter herinnering aan den slag bij Kossowo Pole, waar de Serviërs in de veertiende eeuw klop kregen van het Turksche leger met het gevolg alweer, dat bij geest driftig toegejuicht werd door de ga pende menigte, die uiterst verbaasd was over den durf des konings, die ganschelijk onbeschermd was en tijdens wiens aanwezigheid in de kathedraal geenerlei voorzorgsmaat regelen genomen waren een slim me berekening misschien van koning Peter, die wel weet dat in de naas te omgeving en onder de hoogge- plaatsten bij voorkeur de moordgezel len schuilen. De nieuwe Duitsche Rijksdag. Na de twee herslemmingen, welke Zaterdag hebben plaats gevonden in Lippe-Detmold en in den Palts, is eindelijk de samenstelling van den nienwen Duitschen Rijksdag bekend Hij telt nu 52 conservatieven, 19 le den van de Rijkspartij, 9 antisemie ten, 100 leden van het Centrum en 2 afgevaardigden, die altijd mot het Centrum meestemmen, 51 nationaal- liberalen, 21 leden van de Vi ijzinnige Volkspartij, 6 leden van de Duitsche Volkspartij, 9 leden van de Vrijzinnige Vereeniging, 81 sociaal-democraten, 9 Elzassers, 16 Polen, 3 Welfen, 7 leden van den Boerenbond en van den Bund der I.andwirte, 1 Deen en 11 wilden, totaal 397. Deze samenstelling is niet naar officieele gegevens opgemaakt en niet onwaarschijnlijk is het, datnogeenige verschuivingen in de steikte der par tijen zullen plaats hebben tengevolge van nieuwe verkiezingen, welke zul len noodig zijn doordat dezelfde can- didaat in twee districten gekozen is, tengevolge van de nietigverklaring an eenige verkiezingen door knoeie rijen enz. en van onjuistheid in de officieuss cijfers. Zoo moet het altijd nog twijfelachtig zijn, of te Dim de sociaaldemocraat, of de candidaat, der Duitsche Volkspartij het grootste aantal stemmen op zich vereenigd heeft. Ook MecklenburgStrelitz wordt nu weer als door de sociaal-democratie gewonnen opgegeven, terwijl aanvan kelijk de man van de Rijkspartij ge kozen heette. Voorts beweert de Vor- vvarts, dal Höchst de sociaal-democraat is gekozen enz. De getalverschillen in de particuliere gegevens zijn zóó gering, dat alleen de officieele cijfers in dezen beslissend kunnen zijn. In ieder geval zal de partijgroepeering in den Rijksdag er niet ingrijpend door gewijzigd worden. Van alle partijen is de sociaal-de- rnocratisclie sedert de verkiezingen van 1898 het sterkst in stemmenaantal gegroeid; de vermoedlijke oorzaken gaven wij reeds aan. Haar groei was het grootst in 't koninkrijk Saksen, waar 433.000 stemmen op de soci aal-democratische candidaten werden uitgebracht t-gen 144 000 in 1898 Beieren dat een derde meer inwoners heeft dan Saksen, telde slechts 212 000 sociaal democratische stemmen, Wur- temburg, met de helft van het aan tal inwoners van Saksen, slecht 100.000 Baden slechts 72000. De Rijnprovincie die een derde meer inwoners beeft dan Saksen, heeft 260.000 sociaal democratische stemmen opgeleverd Westfalen 140.000. De percentgewijze toeneming der sociaaldemocratische stemmen is hier sedert 1898 bet steikst geweest van alle andere Duitsche staten en pro vinciën. In beide provinciën hedroeg zij ongeveor 100 procent; in de Rijnprovincie steeg het aantal sociaal democratische stemmen van 112.000 tot 206 O'JO, en Westfalen vau 77.000 tot 140.000. Van alle partijen heeft de Vrijzinnige Vereeniging percentsgewijze de meeste mandaten verloren, nl 40 procent toch verkregen haar candidaten in het geheel 12.000 steramen en meer dan in 1898. nl. 133.000 tegen 208.000 Dn Vrijzinnige Volkspartij, die 25 procent van haar zetels heeft ver loren, kreeg nu 541.000 stemmen te gen 555.000 in 1898. En de Zuidduit- sche Volkspartij, die lechts één man daat verspeelde, vereenigde thans op haar candidaten 92.000 stemmen tegen 111.000 in 1898. H. M de Koningin-Moeder zal aarist. Dinsdag openen het nieuwe ge bouw der christelijke vereeniging voor zenuwlijders te Zeist. Commissie voor defensie. Bij K. B is, overwegende dat 't, in het belang der samenwerking van land- en zeemacht, wenschelijk is, aan eene commissie bestaande uit opper en vlagofficieren de behandeling op te dragen van alle vraagstukken op defensiegebied, welke beide deelen der krijgsmacht raken, bepaald, dat er wordt ingesteld een commissie in zake samenweiking van land- eri zeemacht. De commissie is belast met de be handeling van alle vraagstukken op defensiegebied, welke beide deelen der krijgsmacht raken en waarom trent door de Ministers van Oorlog en Marine advies wordt wenschelijk geacht. Zij is bevoegd om op eigen initia lief onder de aandacht van de ge noemde minister te brengen wat haar nuttig voorkomt. In de commissie zullen in hunne hoedanigheid als zoodanig zitting nemen: de chef van den generalen staf; de chef van den marinestaf; de inspecteur der artellerie; de inspecteur der genie, en de commandant der stelling van den Helder. Aan de commissie worden als secre tarissen toegevoegd: een kapitien van generalen staf en een luitenant ter zee der lste klasse, werkzaam bij den marinestaf, reepectievelijk aan te wijzen door den minister van oorlog en den misnister van marine. De commissie is bevoegd om brief wisseling te voeren met alle autori teiten onder de Departementen van oorlog en van marine ressorteerende; voorts om die autoriteten uit te noogdigen de vergadering van de commissie bij te wonen tot liet geven van inlichtingen. Inlichtingen van andere departe menten moeten door haar, als regel, worden gevraagd door tusschenkomst van den minister van oorlog of van den minister van marine. De commissie moet, voor de regeling van hare werkzaamheden, een huis houdelijk reglement ontwerpen en aan de goedkeuring van de minister van oorlog en van marine onderwerpen. Naar men ons mededeelt maakt het, bjj de betrokken militaireautori teiten, een punt van ernstige over weging uit, om in het volgend jaar bij de militaire hospitalen een proef te nemen met het in dienst stellen van ziekenverpleegsters. Van meer dan een- ne zijde wordt zoodanige proefneming aanbevolen omdat de zieke militairen, evenals de meer gegoeden, wel eens mogen ondervinden dat voor een zieke de vrouwelijke hulp bovenal gaat en tevens omdat daardoor eene gelegen heid bestaat aan menige vrouw een nuttige werkkring te verschaffen. (Tel). Staking te Veenendaal. Men schrijft uit Veenendaal van Donderdag aan sHet Volk« Hedenmiddag is alhier een staking onder de textielarbeiders uitgebroken Een 600 arbeiders zijn in staking De oorzaak is de slechte grondstof Organisatie is er niet, behalve Patri monium met een 40 leden, die wel staken, maar niet als organisatie deelnemen. Wij vernemen dat de Velddag van hot Leger des Heils dit jaar zal plaats hebben op Woensdag 29 Juli en dat tot terrein is gekozen bel Tolhuispark over het Y bij Amsterdam Generaal Booth komt zelf over om de bijeenkomsten voor dien dag te leiden. Met de Spoorwegmaatschappijen worden evenals vorige jaren schikkin gen gemaakt voor bijzondere treinen voor deelnemers tegen verlaagd tarief, De tegenwoordige Chef-Secretaris van het Leger des Heils in Nederland Brigadier Van Rossum heeft orders gekregen om afscheid van Nederland te nemen Zijn vertrek is bepaald op begin Augustus. Het is nog niet be kend wat zijne volgende aanstelling zal zijn. Als zijn opvolger is benoemd Kolonel Fornachon, een Fransch-Zwitser, die als Officier van het Leger des Heils werkzaam was in Zwitserland, Frank rijk en Zweden. PU NKI.lJKli IIEKICHTEX. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kantonrecbterplaatsvervanger in het kanton Amersfoort, mr. W. M J. van Lutterveld, advocaat en procu reur, en J. H. Krudop, oud-burge meester van Nijkerk. De heer J. H. Bosch, inspecteur bij de N. C. S. M. die Woensdag den dag mocht berdenken waarop hij vóór 25 jaren bij die maatschappij werd aangesteld, ontving zoowel van supe rieuren, ambtgenooten als minderen de meest hartelijke blijken van sym pathie. Ook door het personeel der H. IJ. S. M. werd hem als blijk van hoogachting en waardeering een fraai geschenk aangeboden. De heeren de Vries en Co., de Ruyterkade 100 te Amsterdam, ver zenden op franco aanvrage aan bo langstelleriden giatis een exemplaar van het geïllustreerd prospectus om trent den geregelden dienst der Union-Castle-lijn tusschen Europa en Zuid-Afrika. Behalve de vrachtprijzen en verdere wetenswaardigheden voor eventueele reizigers naar Transvaal bevat dit keurig uitgevoerd prospectus nog een duidelijk geteekendo spoorwegkaart van Zuid-Afrika. De invitatie-voorstelling, door 8Mutase's"-exploitant Woensdagtnid dag in »Amicitia" gegeven, was flink bezocht. Alle stoelen waren bezet en groot en klein volgde met aandacht de waarlijk goede voorstelling van »De kleine Lord." In do zaal hingen eenige reclame platen van sMutase." De dankbare gasten van den heer H Adama van Scheltema zullen nu wel voor de verdere reclame zorgen en de Mutase-preparaten ook eens probeeren. Bij kon. besluit zijn vorderings districten aangewezen voor de levering van paarden in geval van moblisatie. Amersfooort is de vorderingsplaats van district 21, waartoe behooren de gemeenten Amersfoort, Soest, Baarn, Scherpenzeel, Leusden, Bunschoten, Nijkerk, Hoevelaken, Woudenberg. Stoutenburg en Hoogland. De landvveer-districts-comman- dant ter standplaats Amersfoort wordt nog dit jaar benoemd. Op het terrein der zeeppoeder- fabriek van den heer Pleines, aan den Doldertschen weg, zou bij het vergraven van grond niets meer of minder dan een zeer rijke goudader gevonden zijn. Inderdaad heeft de stof, van welke architect Salomons een (linke sigaren kist vol meenam ter onderzoek, een geelachtigen glans, doch het onder zoek zal moeten uitmaken of men met goud dan wel met zwavelijzer of een andere verbinding te doen heeft. De omgeving en het voetstuk, waarin en waarop de Amersfoortsche kei rust, zijn thans voltooid. De kei zelf is geplaatst op een driehoekig gemetseld voetstuk, waar van de basis gekeerd is naar de Utrechtsche Straat en de top naar het plantsoen. In de basis is de plaat aangebracht, waarop in vergulde letters geschreven staat: »Dit blok graniet, in een ijsti door een gletscher uitSkandinavië na< de Amersfoortsche hei gestuwd, in 1545 genoemd in staatsstuk va Karei V, werd in 1661 door E. Meijst naar de Varkenmarkt gevoerd, da. in 1674 begraven en isin1903opg' dolven en hier geplaatst." In de opstaande zijden, die evei als bovenvlak, geheel bedekt zijn m rolsteenen, vindt men het Arner foortsche wapen, een wit schild m rood kruis, samengesteld uit grir Kei en voetstuk zijn dus gezame lijk de vertgenwoordigers van i drie soorten dilivium, het Skandin visch Rijn- en Maasdilivium. Het geheel wordt omgeven do zes granietzuilen, ruw uitgehouwc die door gegalvaniseerd ijzeren ke tingen onderling verbonden zijn. Zooals de kei daar iiu staal, maa hij zijn omgeving een aangenam indruk, en wij zijn overtuigd dat werkelijk een aantrekkingspuut vo de bezoekers van onze stad zal worde Wij kunnen nog niet melden wa neer de overdracht aan de gemeen zal plaats hebben. Lijst van brieven, geadressee aan onbekenden, verzonden van 1: Postkantoor Amersfoort over de helit der maand Juni. Brieven. Vroeme, Amersfoo Snellen. Amsterda G. M. v. Altem, C. Hammer, A. v. d. Schagt, Bussu J. Kok, Dordrecl M. Smit, Goi P. Olvers, 'sGravenhaj Mevr. Berghuys, Kampe Joh. Fijn v. Draat, Rotterda A. Elfrink verder aan Johanna, 7 A. v Bruggen, Frieslar Briefkaarten. Schrijver. J Schaart, Groningi J. P. Bel, Rotterda W. Loos, Utree; Uit het Buitenland terugontvarrge Brieven. van Elsfeld, Mechel De Amersfoortsche Trainwr Maatschappij vervoerde in Juni 1£ 7638 betalende passagiers met ee totale opbrengst van f 642.47. C brengst per dag en per kilome f 11 90 De Amersfoortsche Tramwr Maatschappij vervoerde in Juni IS 6018 betalende passagiers met ee totale opbrengst van f541.83. C brengst per dag en per kilome f 10 03s. In het le halfjaar 1902 vervoer de tram 31653 betalende passage tegenover in het le haltjaar IS 38680 betalende passagiers. Het tramverkeer alhier schi in den loop der jaren een hoe vlucht te zullen bereiken doordat e standen van dit vervoermiddel I ginnen gebruik te maken. Op den marktdag van gistei werden 354 personen vervoerd. I aantal uitgegeven retourbiljetten pasjes bedroeg 111 een cijfer dal r niet werd bereikt. Van deze 1 personen lieten 17 de gelegene voorbijgaan om dubbel te rijden opbrengst bedroeg dien dag f27 2 De bij het 5e regiment infante nieuw benueinde kapitein H. M. Sark blijft voorloopig gedetacheerd s Gravenhage en wordtaangewezen kapitein voor speciale diensten. De bij al onze stadgenooten gunstig bekend staande Tooneel-V eeniging sOns Genoegen" hoopt Zi dagavond a.s. in het Café »de Arer alhier, haar laatste »Soirée Amusani voor dit speelseizoen te geven Zij bi' hiervoor een programma zéér r aan afwisseling. Gaarne voldoen wij aan het v- zoek dier Vereeniging allen uit noodige dezen uitvoering met een 1 zoek te vereeren. Jules Capré, de Fransche weervoorspeller, beho wel tot de sprofeten die brood ete maar van zijn jongste voorspelling is veel uitgekomen en menigeen wel willen weten wat dit orakel vo spelt van Juli, de vacantia- en re maand welke wij nu intreden. Van 1 tot 12 Juli zal er een bied van hooge drukking zijn in Spat het Zuiden van Frankrijk, de Alp en het bassin der Middelandsche Zee; van 10 tot 17 Juni ook in Middr en West-Europa. Van '17 tot 22 Juli komt erslei weer en van 24 tot 31 zijn er

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5