NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 55. Zaterdag 11 Juli 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij nummer Behoort een Bijvoegsel VAN WEEK TOT WEEK. BUITENLAND. BINNENLAND. Tante FreJeritje op sluipneten. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. Bureau: Longest raat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meqr 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Een voorspelling van het Ser vische drama. Suggestie en de voorspellingen van kaartlegsters, somnambules en meer van die juffers. De ons uit den Transvaaloorlog wel bekende Engelsche journalist W. Stead heeft medegedeeld, hoe het Servische drama al op 20 Maart was voorspeld. Het was bij gelegenheid van een spiritistische séance. Een zekere dame, in het bezit van de gave der helder ziendheid, wenschte men een proeve te zien geven van hare bekwaamheid in de zeldzame kunst, maar alle pogin gen bleven vergeefsch, tot eindelijk een gast uit Servië haar een enveloppe overhandigde. Toen werd de. geest vaardig over het medium en zij be schreef met duidelijke woorden een visioen dat zij indengeestaanschouwde. Zij zag een koning en een dame en een kind, zij zag moordenaars binnen treden en zag hem en haar vermoorden op wreede wijze. Daarna bleek dal de enveloppe de handteekening van koning Alexander bevatte. De beschrij ving welke het medium van den vorst gegeven had paste juist op den jongen koning en de Serviër verklaarde, dat alles juist overeenkwam. De Servische gezant werd met liet gebeurde in kennis gesteld, hij waarschuwde zijn koning, maar vergeefs. Wat 20 Maart voorspeld of voorzien werd had 11 Juni op de bekende treurige wijze plaats. Wat zullen wij hiervan denken? Stead is een geloofwaardig man en daarom betwijfel ik liet verhaal niet. Maar ik beken dat liet mij volkomen raadselachtig is. Niet ingewijd in de geheimen van het wonderbaarlijke spiritisme staat mijn geest stil bij zulke feiten. Ik zie geenerlei verband tusschen de voorspelling en het drama, er waren geen gegevens die het visioen te voorschijn konden roepen, het is een duistere zaak. Iets anders zou het zijn als het visioen ware bekend gemaakt, dan had liet kunnen gebeuren dat het sugge- reerend gewerkt had op sommigen en aldus tot de misdaad gébracht. Van dergelijke suggestie werd onlangs een voorbeeld aangehaald. Gij herinnert u nog den ongelukkigen automobielen- wedstrijd in Frankiijk die zooveel menscherioffers heeft geëischt. Een der deelnemers was kort te voren bij een waarzegster geweest, die hein uit de lijnen van zijn hand voorspelde, dat ik spoedig bij een wedstrijd zou omkomen. De voorspelling kwam helaas uit, hij reed tegen een rots te pletter. Wat een knappe waarzegster hè? Neen, volstrekt niet, neen, maar hare heilloozo voorspelling werd de oorzaak- van het ongeluk. De suggestie heeft het gedaan. Gezeten in het moderne voertuig moest de man wel indachtig zijn aan de sombero woorden dei- vrouw, zenuwachtig moest worden zijn blik en onvast zijn hand, en toen er een wolkenfloers kwam over zijn oogen en zijn hersens, verloor hij Jde macht over het stuur en de wagen moest wel te pletter loopen. Dat treurig ongeval herinnert ons aan den betlloozen invloed van de waarzegsters, of ze dan heeten planeet lezeres of kaartlegster of wel met den meer weidschen titel genoemd worden van somnambule ofclairvoyante. Want er bestaat verband tusschen hare voor spellingen en zeer veel ongevallen van allerlei aard. Niemand die naar een waarzegster gaat zal beweren dat hij geloof slaat aan hare woorden, en hij zal met u lachen om de koffiedik, den komkommer ol het ei waarmee genoemde juffers zoo knap werken, maar gij kunt er zeker van zijn, dat hare uitleggingen wel indruk op hem rnaken en niet zullen nalaten van invloed te zijn op zijn leven, helaas dikwijls van verderf lijken invloed. Er zijn voorbeelden dal iemands dood voorspeld werd binnen een zekeren tijd en de dood kwam ook, niet omdat het zijn tijd was, maar omdat hij onder zelfsuggestie meewerkte aan de ver vulling van het voorzegde, ziek werd en wegkwijnde. Laat de een na den ander, dien gij ontmoet, u zeggen dat gij er zoo slecht uitziet en belang stellend naar uw welstand informeeren, gij zult u gaan inbeelden dat gij lijdende zijt en inderdaad ziek worden, want waar is het gezegde: verbeelding is erger dan de derdedaagsche koorts. Dat die suggestie bestaat is ontwijfel baar, zij kan ook ten goede werken. Dat weet de geneesheer wel, die don zieke niet spoedig op het ernstige en hachelijke van zijn toestand zal wijzen, doch hoop geelt en moed inspreekt. Nu, evenzeer en ontwijfelbaar werkt zij ten kwade. Houd toch de jongelieden terug van het loopen naar de waarzegsters. Het geschiedt als voor de grap en men geeft voor er toch niets van te ge- looven, maar bijna altijd heeft het invloed. Als ze voorspellen dat ge trouwen zult, komaan, ik wensch voor u dat het uitkomt en goed ook, en de voorspelling van do kindertjes kan ook geen kwaad. Maar neem nu een voudig ditde een moet zicli wachten voor een zwarte vrouw, de ander voor een blonden man, de derde weer voor een andere kleur, en zoo verder. On bewust wordt een zwarte of blonde waarmee men in aanraking komt er minder vriendelijk op aangezien, er komt mistrouwen, er volgt afkeerig- heid, vijandelijkheid en zoo meer. En dan spreek ik nog niet van gevaar lijker aanwijzingen. Het aantal van die waarzeggende juffers is niet gering. Wezen wij de vorige maal op advertenties van min der allooi, de annonces van die waar zegsters behoort men niet te vergeten. Uit het groote aantal van dergelijke advertenties moet men wel besluiten, dat die dames klanten genoeg hebben al wenschen zij er nog meer. In een behoorlijk blad behooren zij niet tehuis, ook niet de berichten dat juffrouw die en die om zoo en zoo laat te spreken is, want dat doelt almee op eieren en komkommers Op de kermissen verdwijnen gelukkig «Ie tentjes waar de waarheid gehoord kan worden, zulke dingen moeten bij pretrnakerij geweerd worden als zijnde van slechten invloed. De geheimen der toekomst zijn niel te ontsluieren, en och het zou ons niet gelukkig maken als wij wjsten wat die toekomst voor ons in haar schoot verbergt. Laten wij ons ver genoegen met onze kennis van het tegenwoordige en daaruit profijt trek ken, het leven nemen zooals het is en er van maken wat wij kunnen. Botha's retlcvoering. De rede van Botha te Heidelberg is vrij hevig anti-Engelsch geweest. llij sprak over het schenden van beloften door de Engelschen in zake de amnestie. Voor die amnestie ge heel verleend was, zouden de boeren niet bereid zijn met de Britten samen te werken. De Boeren moeten Boeren blijven en hun taal handhaven. Hol- landsche onderwijzers moeten onder richt geven en de Boeren moeten over hun eigen school het bestuur hebben. Volgens den correspondent maakte Botha's rode een ongunstigen indruk, en Van Rensburg, lid van den Wet- gevenden Baad, zou van meening zijn. dat de Boeren in het district Heidel berg haar schandelijk vonden! Te Kaapstad vreest men, dat de Engelsche arbeiders zich met geweld tegen de ontscheping van «Je eerste bezending Cliineezen zullen verzetten. Er heerschte aldaar een goest van verzet en ontevredenheid wegens het steeds drukkender worden der las ten. De Bloemfonteinsche Tol-Comen- tie, zooals men weet door de beslis sende stem van den President aan genomen, zal dezen toestand niet be ter maken. Uit Groningen wordt gemeld: Naar wij vernemen zullen H. M. de Koningin en prins Henderik 28 en 29 Juli de provincie Groningen be zoeken. Per extra-trein komt het Ko ninklijk Echtpaar in den voormiddag van den 18en Juli aan. Dien dag zal een bezoek gebracht worden aan de Gro ninger tentoonstelling en het zieken huis. Den tweeden dag wordt de ha ven van Delfzijl bezocht. De IJooge Gasten logeeren bij den Commissaris der Koningin. Precies te een uur kwam giste ren middag II. M. de Koningin, ge kleed in lichtblauw toilet, gezeten in een victoria naast hare Moeder, die haar te Baarn verwelkomd had, aan het lustslot Soestdijk aan. Op het bordes van het paleis werd de Vorstinne door de gasten barer Moe- Moeder verwelkomd. De Koningin kuste hare verwante recht hartelijk. Parades. Men schrijft aan de Telegraaf" Van verschillende zijden is er bij den Minister van Oorlog op aange drongen om het houden van parades voor goed af te schaffen, Dergelijke militaire vertooningen behooren, naar wordt beweerd, niet meer in den tegenwoordigen tijd thuis. Bovendien worden hier te ,andeeen groot gedeelte der parades niet gehouden wegens gebrek aan troepen, Niettemin worden ook dan de parades bij garizoensor- der bevolen en daags te voren af gelast. De Minister van Oorlog, die het verkeerde van het volgen van dezen weg inziet, wil toch nog niets hooren van het voor goed opbellen. Men verwacht eerlang nieuwe voor schriften op dit stuk. Vertelling van HANS HOFFMAN. Maak gebruik van den tijd. Ik zal hem lang genoeg bezig houden. Wanneer ben je klaar met laden?" «Donderdag ben ik gereed om zee te kiezen en ik heb tegen 's middags den sleepboot be steld, als de noordenwind tenminste aanhoudt." «Best, Donderdagmiddag vaar ik uit om te smokkelen. En jij neemt dan Agatha mee naar Swinemünde. Daar kan je dan je bruid bij mijn nicht Tina Bölz brengen, die heeft plaats genoeg in huis en zal ze goed behandelen. Die heeft in geval van nood ook haar op de tanden om zich, bij een mogelijke onderneming van mijn lieven buurman, dapper te verdedigen. En binnen drie of vier maanden, als je terug komt, kan je in alle gemoedsrust de bruiloft vieren. Je kunt echter langer wachten ook, als je dat liever doet, of als Agaatje nog niet klaar is met haar uitzet. Nu, hoe bevalt je mijn plan? Een beetje natuurlijk, ja, maar voor jelui beider natuur geknipt. Een hannes zou ik zoo'n voor stel niet doen. Ben je bereid?" "Natuurlijk, dat spreekt van zelf, al was het alleen maar om u een overwinning te ver schaffen." "Nog één ding moet, bij de uitvoering in de berekening opgenomen worden," merkte tante Frederikje op. "Het is heel best mogelijk, dat hij haar tijdens zijn afwezigheid eenvoudig opsluit en wel op de bovenste verdieping; zoo heeft hij met zijn vrouw ook eens gedaan. Dat kan niet anders dan voordeelig voor je zijn. Dan zal Agatha zich van haar vrijheid beroofd gevoelen en des te eerder geneigd zijn, zich te laten bevrijden. En met ladders weetje wel om te gaan. Natuurlijk van uit den tuin; daar ziet geen sterveling je." "Maar wijs en beslist moet je optreden bij Agatha. Haar geen tijd tot nadenken laten; eenvoudig bevelen. Ook flink uitschelden kan geen kwaad; dat zij bang en dom is. Wij, vrouwen, laten ons graag door een Hinken man bestraffen en we gehoorzamen gaarne, als we zien, dat we niet kommandeeren kunnen. "Kortom, ik ben van meening, dat de duivel er achter zou moeten zitten, als een verliefd meisje zich niet door den geliefde in eigen persoon tot haar geluk liet overtuigen; dan zou zij een stokvisch moeten zijn. En daar ken ik haar beter voor. "En nu geen verdere praatjes en geen ge- dank! Ik wil den burgemeester ergeren en meer niet; dat doe ik voor mijn pleizier en niet voor dat van jou. Als jullie daar dan ook van profiteeren kunt, mij goed. Ik bewijs graag weldaden, die mij niets kosten. Vaarwel, veel succes I" Zij dronk de rest van haar sherry uit en verliet met haar korten, krachtigen stap, vlug de kajuit. Den volgenden Donderdag lag de "Windhond" met zijn sleepboot klaar om zee te kiezen. De kapitein echter stond, tot verwondering van zijn scheepsvolk, werkeloos tegen de verschan sing geleund en keek naar de huizen op de kade. Aan een venster van het burgermeesters huis verschenen twee spionneerende hoofden, die Ohristiaan als die van den heer des huizes en van den douanen-chef herkende. Het derde hoofd, dat tot dit huis behoorde, en dat hij het liefst gezien had, liet lich niet zien. Daar schrok de jonge kapitein even op: uit tante Frederikjes huisdeur kwam Richard Rohleder te voorschijn, beladen met roer, riemen en bijlhij liep naar de boot en bracht alles in orde. Toen hij klaar was, verscheen zij zelf en liet zich door den jongen man in de boot helpen. Zij greep de roerpen, terwijl hij het zeil hanteerde. Het was geen groote, maar een stevig gebouwde boot. Men mompelde van allerlei dubbele bodems en moeilijk te ontdekken geheime vakjes, die voortdurend veranderd werden. De boot zeilde weg. Er stond een flinken bries in het Noorden, zoodat men laveeren moest en zoo dus slechts langzaam vooruit kwamveel te langzaam voor het ongeduld vau den toekijkende kapitein, die, zonderling genoeg, nog altijd werkeloos bleef, geheel tegen zijn beweeglijken aard in. Nauwelijks was de boot achter de eerste kromming van de rivier verdwenen, of de deur van het burgemeestershuis ging open. Christiaans hart sloeg hoorbaar. De heer des huizes kwam naar buiten met zeilgereedschap beladen; de Douanen-chef volgde met het roeren de riemen; geheel volgens verwachting. Maar nog iets anders, dat in het geheel niet verwacht was, kwam te voorschijn; juffrouw Agatha kwam achter de mannen aan, gekleed om mee te varen, en waarlijk sprong zij ook met hen in den douanen-kotter. Ohristiaan stiet een zeemansvloek uit, die geen fatsoenlijke pen mag neerschrijven. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1