NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. SOESTDIJK. No. 61. Zaterdag 1 Augustus 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij flit nimmer behoort een Bijvoegsel. HET NIEUWE MODEBLAD. BINNENLAND. 4) Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugestraat 77. Telephooiuio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Heden verzenden wij aan onze lezers die zich daarop abonneerden, No. 21 van onze premie: Deze aflevering bezat tallooze figuren met bijbehoorenden tekst, de nieuwste modellen der Mode voor Dames en kinderen, en een uitvoerig, zorgvuldig uitgevoerd knippatroon. Daarenboven als extra premie, nog een aflevering van den boeienden roman: «Nacht en Morgen." «Het Nieuwe Modebi.ad" kost voor de abonné's op ons blad slechts 55 ets. per drie maanden. Met het oog op het verblijf van H. M. de Koningin op ,t Loo wordt aldaar en in den omtrek een streng toezicht gehouden op vreemdelingen van vreemden landaard. Dezer dagen werden te Apeldoorn aangehouden als zonder middel van bestaan en daarna over de grenzen gezet een Duitscher, een Rus en een Hongaar. De Orde der goede Tempelieren, de bekende drankbestrijders- vereeni- ging, die in bijna alle landen is ge vestigd, heeft Zondag te Amsterdam een» Groot loge voor Nedeland" ge sticht. Ten einde dit feit te herdenken werd des avonds een samenkomst in «Eensgezindheid" gehouden; die druk bezocht was, vooral door dames. In deze bijeenkomst, die met or gelspel geopend werd, traden als sprekers op jhr. S. B. Ortt uit Rot terdam, mr. Malius, lid van den raad te Birmingham en F. Hiihnel, leeraar te Bremen, die allen mededeelingen deden over de goede werking van de Orde, wier afdeelingen en groot- loges voortdurend stijgen in aantal Ook was op deze bijeenkomst tegen woordig miss Charlotte A. Gray die zich voor de stichting der Nederland sche afdeelingen veel moeite heeft gegeven. De dogcart met paard en tuig, welke viel op no. 25293 in de 5de Groote Prov. Groninger Verloting te Winschoten, of f'900 in contanten, viel in de collectie van den heer 11. Antema, omnibusrijder te Nieuwolda. De winnaars van de andere hoofd prijzen zijn nog niet bekend. Alles wat omtrent deze solide ver verloting door menschen, die zich niet ontzien voor enkele zilverlingen deze verloting door middel van de pers bij het publiek in een kwaad daglicht te stellen is geschreven, is vuige laster en verdachtmaking. Afschaffing der Staatsloterij. In vei band met het wetsvoorstel tot geleidelijke afschafling der Staats loterij, vestigt de »N. Ct." de aan dacht op het volgende: De Staat beeft meegeholpen ons volk aan spelen te wennen. Dat hij ons volk gewend heeft aan spelen in de Staatsloterij is althans onbetwistbaar. Daaarom moet hij dat volk be schermen tegen de nadeelige gevol gen van zijn terugtreden uil het ge bied, waarop hij ten onrechte zelf een plaats bezette. Dat in de geleidelijkheid der voor gestelde afschaffing een opvoedend en verzedelijkend element zou liggen aan die veronderstelling van de Memo rie van Toelichtingen ontzeggen wij alle waarde. Kan de Staat nu zorgen, dat een deel van het speelgebied, dat hij met zijn betrouwbaie Staatsloterij tot nu toe bezette, niet na zijn terugtreden door zwendelarij en oplichterij worde bezet, hij verlate het dan vrij. Maar vóór hij zich terugtrekt, zal hij waarborgen dienen te geven voor het vervullen van die taak. Met andere woorden vóór dien tijd, zelfs voor het zetten van den eersten stap, zal het Ministerie hun, wier steun het vraagt, aannemelijk, waar schijnlijk, hebben te maken, dat die taak lie macht van wetgever, regeering en justitie niet boven gaat. Wat denkt de regeering voor te stellen tot «beteugeling van den speel- hartstocht" of liever, naar onze lezing: tot bescherming van het publiek tegen exploitatie van speeelharts- tocht en tegen bedrog? Wij zouden dat eerst willen weten, alvorens onze stem aan het ingedien de wetsontwerp te geven. Van dr. Hendrik Muller, die eenige dagen vertoefd heeft bij presi dent Steyn, vernemen wij omtrent den gewezen president van den Oranje- Vrijstraat het volgende: De gezondheidstoestand van den piesident is oneindig vooruitge gaan sedert hij Scheveningen verliet, maar laat nog veel te wenschen over. De president loopt een paar malen per dag 100 stappen, soms zonder ondersteuning. Stem en spraakver mogen zijn weder geheel in orde; de oogleden nog niet geheel. De vingers kan de president nog niet bewegen en deze zullen waarschijnlijk het laatst aan de beurt van genezing komen. De president te zeer ingenomen met zijn verblijf te Reichenhall, niet ver van Salzburg. Hij is op dit oogen- blik omgeven door zijn echtgenoote en al zijn 5 kinderen, waarvan de 3 oudsten nu vacanlie hebben Allen bezoeken de school: de zoon te Utrecht, de beide oudste dochters te Lausanne en de twee kleinsten te Reichenhall. Behalve door mevr. Steyn wordt de president ook trouw verzorgd door zijn jonge vrienden Cornelis Duprez en Gordon Fraser (zijn zwager,) die hem ook gedurende den oorlog steeds hebben vergezeld en bijgestaan totdat de heer Gordon Fraser werd gevangen genomen. Verder door mej Richter, woonachtig nabij Bloemfontein, die aan den president en zijn gezin haar liefdevolle zorg wijdt. Waardigheid en eenvoud stempelen ook nu weder dit voorti ettelijke ge zin, evenals vroeger niet alleen den staats-president van den Oranje-Vrij- straat, maar ook den geheelen Staat zelf. De president zal nog minstens een jaar in Europa moeten vertoeven, in het najaar zal hij een zuidelijker klimaat dan te Reichenhalle moeten opzoeken. De geneeskunde behandeling van den president blijft onder het opper beheer van prof. Winkler, in wien de president het meest onbeperkte vertrouwen stelt. (N. Ct Het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid deelt mede, dat het Bureau gesloten zal zijn van 3 30 Augustus, zoodat gedurende Augus tus geen nieuwe aanvragen kunnen worden aangenomen noch oude wor den afgehandeld. Te Oranjewoud (Fr.) is Zondag j.l. voor de propaganda van het Vrije Vrije Socialisme op een weiland in de nabijheid eene meeting gehouden, welke door ongeveer 3000 personen bezocht werd, waaronder 550 uit Amsterdam. Als sprekers traden op het Tweede- Kamerlid G. L. van der Zwaag, die over het militairisme sprak; Mej. Henrietta, die tegen de parlementaire socialisten te velde trok; T. Luitjes, met het onderwerp: «De anarchie, de arbeid en de algemeene werksta king". De burgemeester van Schoterland was van het begin tot het einde op het terrein aanwezig. Alles had een zeer kalm beloop. De gemeenteraad van Soest heeft benoemd lot administrateur-boekhou der der nieuwe electrische centrale den heer H. H. Jonkergouw, secretaris en ontvanger der gemeente Uit laatst genoemde functie werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend en in zijn plaats is benoemd de heer J. K. Veiiema, commies ter secretarie, die tevens als waarnemend secretaris werd beëedigd. RECLAMES. Mijne redding heb ik gevonden. Hoe menigeen tor wereld, en we zouden bijna kunnen zeggen, het grootste deel der rnenschheid heeft do een of andere ziekte waar aan hij lijdende is. Wat wordt er al niet aan gewend om zich van zijn lijden te verlossen, want de geringste ongesteldheid maakt den mensch moedeloos. Wie Uwer, waarde lezers en lezeressen, heeft wel niet eens eene zeer lichte ongesteldheid gehad, en was Uwe eerste gedachte niot, wat zou ik daar toch tegen kunnen doen 7 maar hocvele personen zijn er niet die ernstige ziekten onder de leden dragen en alles aanwenden wat maar mogelijk is om verlichting te vinden en toch gelukt 't hun niet. Zoo was 't ook het geval met jufrouw. Bounhuis wonende te Lochem, die sedert jaren lijdende was geweest aan pijnen in de maag en de rug. En die ook alles aangewend had om eenige verlichting te hekomen, maar niets mocht baten, tot dat wij in verschillende dagbladen lazen het geluk dat verscheidene personen hadden mo gen smaken van een zoo langdurig lijden verlost te zijn en wel ten gevolge van een geregeld gebruik van de Bink Pillen van Dr Williams. Ais toen heb ik ook, zoo schrijft zij, het besluit genomen om ze te ge bruiken en werkelijk, na verloop van eenigen tijd namen mijne krachten toe, mijne pijnen verdwenen geheel en al en thans kan ik geen woorden vinden mijn dank te uiten voor Uw reddend middel. De krachtgevende werking der Pink Pillen is zonder wèerga, sedertjaren hebben zij de bewijzen geleverd dat zij tot op heden het werk- dadigste middel zjjn wat de menscheid behoeft. Zij genezen niet alleen maag en lenden pijnen maar door hunne hernieuwende kracht ver rijken 2ij het bloed, versterken zij de zenuwen en zijn een onfijlbaar middel tegen bloedar moede, bleekzucht, rheumatiek, neurasthenie, zenuwpijnen, influenza en alle ziekten voort spruitend nit een slecht en verzwakt bloed. Prijs f 1.75 de doos; f9.—perödoozen. Ver krijgbaar hij Snahilié, Sleiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bjj A. VAN DE WEG, drogist, en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. Juff. Bounhuis [volgens portret] Een historische schets. Zijne vrouw Wendela Bicker werd hier ge vaarlijk ziek en met moeite naar den Haag vervoerd,, stierf zij aldaar. Met den dood zijner vronw verdween ook weldra de gelukszon van den Raadpensionaris, zoodat hij vier jaren later in handen viel van het Haagsche gepeupel, die dezen grooten staatsman op gruwzame wijze vermoordde. Wat de vreemdeling verstaat onder het Baarn- sche bosch is in hoofzaak grond gebied van den Eult. Die uitgestrektheid gelegen tegen over het paleis en aan de andere zijde begrenst door de Hilversumsche straatweg is een ge wrocht uit den tijd van Prinses Anna en Willem Y. De Eenden-Linden en Groote Kom, de Berceaux, de Troon en Komedie, als stijl van Le Nötre bestempeld, die rechte lanen enz. is de tuinarchitectuur uit dien tijd. De natuur wordt hier gedwongen de regels der kunst te volgen. Op kleine schaal aangebracht wordt dit kunstmatige dikwijls smakeloos knut selwerk, doch op een groote uitgestrektheid toegepast als in het Baarnsche bosch laat deze achttiende-eeuwsche tuinierkunst niet na indruk te maken daar het toch aan wilde partijen niet ontbreekt. Nog eenmnal treffen wij onder de verkoo- pers van grond aan de vorstelijke familie de Amsterdamsche patriciërs de Graeff aan. De uitgestrekte bezittingen van de Graeff en Deutz waren nu geheel in het uitgestrekte domein opgelost. Toen de stadhouder Willem V in 1767 met zijne jeugdige gemalin Wilhelmina van Prui sen het domein Soestdijk betrad, werden zij niet alleen door eene juichende menigte ont vangen, maar bescheen de zon zoo vroolijk het vorstelijke landgoed of alles ademde van eeuwigdurende vrede en zonneschijn. Doch «es hatt nicht sollen sein". Donkere wolken pakken zich aan den horizont te samen, niet alleen noodlottig voor ons vaderland, doch ook voor het lustslot Soestdijk. De geschiede nis van dit lustslot in die dagen geeft dan ook een getrouw beeld van den toestand van ons vaderland; botsingen hadden plaats tus- schen de gewapende machten, het eerste bur gerbloed begon te stroomen. De stadhouder had zijn zetel verplaatst van Den Haag naar het aloude Valkenhof te Nij megen en een schijn van macht was hem slechts overgebleven. Pruisen zond een leger naar ons land om den smaad, 's Konings zuster bij de Goejanverwellesluis aangedaan, te wreken. Bij Soestdijk stond een detachement van het regiment Hessen-Darmstadt onder com mando van den luitenant-kolonel Erpel en majoor Seiflardt om het lustslot en de voor- deelige stelling daar, waar vier wegen elkaar ontmoeten, te bewaken. In den laten avond van den 26en Juli 1787 trok een bende gewapende patriotten nit Utrecht om een aanval op Soestdijk te wagen. Reeds twee buitenposten had men overrompeld, toen men stuitte op de brug over de Praam gracht, waar de jeugdige grenadier Christoffel Pulman op wacht stond. Men wilde ook hem noodzaken zich over te geven, maar zijn eed van getrouwheid was hem liever dan zijn leven. Onder den uitroep van: «ich bin ein ehrlicher Kerl!" schiet hij zijn geweer af, waarschuwt daardoor zijn wapenbroeders en betaalt zijn trouw met den dood. Het Utrechtsch historisch genootschap heeft daar ter plaatse een armzalig monument opgericht, dat naar wij hopen eens vervangen zal worden door een waardiger. Het eenvoudig opschrift luidt CHRISTOFFEL PULLMAN Grenadier van de lijf Kompagnie in het regiment Infanterie van den Prins van Hessen Darmstadt oud 28 jaren verkiezende liever het leven te verhezen dan zijn wapens over te geven in den nacht van den 27 Juli 1787. Moge dit monument hier staan als een waarschuwend voorbeeld, ook voor onze dagen, wat partijhaat en onderling misverstand kun nen uitwerken. Na de herstelling van het stadhouderlijk gezag, ging op Soestdijk alles weer zijn ouden gang of liever zijn ouden sleur en toen Wil lem Y met zijn gezin het vaderland had ver laten, werden de goederen van den stadhouder, zoomede het domein Soestdijk eigendom van den Staat. Zooals het destijds met nationale eigendommen ging, werd er van geplukt wat er van te halen was, op Soestdijk werd hout gekapt en geveild, het domein werd productief gemaakt, ja werd zelfs een tijd lang logement. In December 1806 kwam een der dienaren van Koning Lodewijk Napoleon en nam Soest dijk en onderhoorigheden eenvoudig ten be hoeve van zijn meester in bezit. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1