BIJVOEGSEL Nieuwe Amersfoortsche Courant GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. hoel: G. BR JJtrecht. COGNAC FINS BOIS beliooreiide bij de van ZATERDAG I AEG. 1903. PI. A A'S SEIIJKK BERICHTE*. Ter benoeming van een tijdelijk leeraar in de Staatswetenschappen bij het M. O. te Amsterdam, in het bijzonder om onderwijs te geven aan de Ie II. D. S. met 5-jarigen cursus voor jongens, is voorgedragen jhr. mr. dr. E A. v. Beresteijn, leeraar aan de li. B. S. alhier. De Heer F. J. Matlhijsen, in genieur van tractie bij de H. IJ. S. M. alhier, wordt met ingang van 1 October a. s. bevorderd tot chef van dienst van tractie te Amsterdam Iri zijne plaats alhier wordt alsdan gesteld de heer Hoekstra van Nij megen, die hier reeds vroeger werk zaam was, terwijl met ingang van ge- melden datum de heer Ph. J. Klein adjunct-ingenieur van tractie bij ge noemde maatschappij alhier te Nijme gen in functie zal treden als ingenieur. Woensdag 29 Juli verscheen het oflicieele verslag der raadszitting van 27 Juni 1.1. En voor dit spoedwerkbetaalt de Gemeente jaarlijks honderden gul dens. Tot veler teleurstelling kan het bloemencorso op a.s. Maandag te Baarn niet dooi gaan. Door het natte weder der laaiste dagen zijn er niet voldoende snijbloemen bij de bloemisten te ver krijgen. Dit nummer zal nu vervangen worden door een groot vuurwerk. Het oflicieel feestprogramma kan eerst Zaterdag verwacht worden. Bij het concert door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie aanstaanden Zondag in »Amicitia" te geven, zal, bij gunstig weer, het terras verlicht en te gelijk de nieuwe gas leiding daarvoor in gebruik genomen worden. De vereeniging «Handel en Nijver heid" zal aanstaanden Woensdagavond iri «De Vergulde Zwaan" haar maand vergadering houden. Gelijk bekend, werd in de vorige vergadering bepaald, dat de maand vergadering niet persé op Vrijdag behoeft gehouden te worden. Vandaar de verandering van dag. Aan den architect E. P. J. Smith is het ontwerpen der plannen opge dragen voor het Sanatorium voor long lijders «Erica", door dr. J. Schut Jr. te Nunspeet, te openen. Van de vierde groep zijn geslaagd bij het eind-examen van de Hoogere Burgerscholen rnet 5-jarigen cursus in deze Provincie: mej. El. C. van Goor en de heeren J. W. B. Everts, D. H. M Hal ting, J. W. G. Pels Bijeken en P. Roosenburg, allen leerlingen der Hoogere Burgerschool alhier. De heer K. J. Pen, doctorandus in de nieuwe letteren en de wijsbe geerte te Leiden, die Dinsdag benoemd werd tot leeraar in de Nederlandsche taal on haar letterkunde aan het Gym nasium alhier, is denzelfden dag be noemd tot leeraar in Geschiedenis aan het Gymnasium te Leeuwarden. Donderdagochtend werd in de beide Katholieke kerken alhier eene solemneele mis van requiem opge dragen voor wijlen Z. H. Paus Leo XIII Een aantal Katholieke inwoners vlag den dien dag halfstok met rouw wimpel. Luitenant G. J. Maris alhier behaalde bij het concours-hippique te Wageningen met Princivalle den 2e prijs in de afdeeling luxe-rijpaarden. Luitenant-kolonel H. F. D. Braams had zitting in de jury. In den wedstrijd der Militaire Sportvereeuiging, voor hetbestespring- paard, toebehoorende aan en gereden door een officier of reserve-oflicier van het Nederl. oi Nederl.-Ind. leger in actieven dienst, zijn aan «Rococo" van luit. D. J. Couvée, van de veld artillerie, en «Princivalle" van luite nant Maris, bestuursprijzen toegekend. In do afdeeling Jachtpaarden be haalde «The Rival" van luitenant Maris den vierden prijs. Aan het examen voor toelating tot het eerste studiejaar van den Hoofdcursus hebben voldaan de Ser geanten G. A. J. Beukers, F. C. Feuor- stein, J. L Hamel, K. W. de Jong, G. G. P. de Reuver, H. F. Schofaerts, en 11. J C. Wolff, allen leerlingen van den cursus van het 5e Regiment infanterie. Aan den Sergeant J G. deGooijer van het 5e Regiment infanterie, is bij Koninklijk Besluit ter zake van lang- durigen dienst een voortdurend pen sioen toegekend van f297.'sjaars, ingaande 1 Augustus. De korporaal A. Voges van het 5e Regiment infanterie is gedegradeerd en teruggebracht tot soldaat, wegens handelingen waardoor hij zich onwaar dig heeft getoond een graad in het Leger te bekleeden. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 5e Militaire arrondissement te Leeuwarden is R. Veldman, milicien verlofganger der lichting van 1896 bij het 5e Regiment infanterie schuldig verklaard aan het opzettelijk en weder rechtelijk vernielen van eenig goed dat aan een ander toebehoort, en ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van een maand en in de proceskosten. Op Maandag 3 Augustus e.k. zal ter eere van don verjaardag van Hare Majesteit de Koningin-Moeder door de troepen van het garnizoen om 12 uur eene groote parade worden gehouden op het voorplein van de Infanterie- kazerne. De parade zal worden gecomman deerd door den Luitenant-Kolonel Braams van de Cavalerie. Tot onderwijzer aan het insti tuut van den heer P. v. d. Sluijs al hier, is benoemd de heer A. van Otterloo, onderwijzer te Dieren. Bij koninklijk besluit is voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indie de ka pitein A. J. W. v. d. Grinten, van het 5e reg. inf. alhier. 373e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 29 en 30 Juli 1903 (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lelnwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 5479. Prijzen van f 20. 43 1824 1826 5487 11462 11498 16440 20125 20134 20140 en 20142. Te zamen 12 prijzen. De tweede klasse trekt van 1013 Aug. 1903. Boschcultuur te Kootwijk. Men schrijft uit Barneveld aan de Telegraaf Reeds meermalen waren wij in de gelegenheid een en ander mede te deelen over de bebossching door den Staat van een gedeelte der Veluwe, gelegen in de omgeving van Koot wijk. Dit hoogst interessante werk trok ons ook nu weder daarheen, benieuwd als wij waren, hoe het jonge bosch zich van dit voorjaar ontwikkeld had. De met heide vastgelegde zanddui nen, bezet met jonge dennen, bieden wederom een schoonen aanblik; waar men ook ziet, overal ontwikkelen de dennen zich gelijkmatig en mooi. De oudste gedeelten der beplanting doen zich reeds voor als een aaneen gesloten groen kleed, terwijl hetjonge bosch zich ook reeds begint te slui ten. In dit voorjaar zijn wederom ettelij ke hectaren woeste grond in jong bosch veranderd. Op plaatsen, waar het zand het vorige jaar nog aan verstuiving onderhevig was, is dit nu beteugeld en biedt het nu een groei plaats aan de jonge planten, die, pas omlangs geplant, reeds nu een flink schot hebben gemaakt. Verwonderlijk is het, in hoe korten tijd het terrein, dat eeuwen lang woest gelegen heeft, in jong bosch herschapen is. Deed ons den aanblik der frissche dennen, te midden van woeste zandver stuivingen weldadig aan, nog meer was dit het geval met de kweekerij, die letterlijk als een oase in de woes tijn gelegen is. Prachtig was het ge zicht op de in vollen bloei staande lupinen, die in regelmatige vakken lusschen het jonge plantsoen gelegen zijn, en die helder geel afstaken bij het omringende malsche groen. Heel wat lupinen worden er te Kootwijk geteeld. Zooals de bosch wachter De Vries ons mededeelde, is het regel om iedere drie of vier jaar op denzelfden grond lupinen te kweeken, ten einde zoodoende de noodige stik stof en ook humus in den grond te brengen. Deze lupinen worden gezaaid van zelf-gewonnen zaad. Zijn de plan ten uitgebloeid en beginnen de peulen te rijpen, dan is het maximum stik stof in de planten aanwezigen worder zij groer. ondergeploegd. Waarlijk, een uitnemende wijze van bemesting die gelukkig bij de boeren in de omge ving hoe langer hoe meer navolging begint te viuden. Behalve metgroen- bemesting, wordt de kweekerij ook met kunstmest behandeld. Het spreekt ook wel van zelf, dat te Kootwijk niet voldoende stalmest te verkrijgen is voor de 10 H. A groote kweekerij, en afgezien hiervan, zou een stalmestbe- mesting veel te kostbaar zijn. In deze kweekerij wordt al het voor de ontginning benoodigde plantsoen ge kweekt. Nadat de dennen gezaaid zijn, worden zij een volgend jaar verspeend, d.w.z., ze worden dan uitgepoot op bedden, in rijen, op ongeveer 15 cM van elkander, terwijl de planljes on derling weer 5 cM. van elkaar ver wijderd staan. Gewoonlijk worden zij als tweejarige dennen op de ontgin ning uitgeplant. Op 'toogenblik staan in de kweekerij ongeveer l'/i mihoen één- en twee-jarige dennen. Behalve vele soorten coniferen, vindt men nog allerhande soorten loofhout, dat al leen op de daarvoor geschikte plaat sen uitgeplant wordt. Naast al dit boschplantsoen heeft men in de kweekerij ook een klein gedeelte met rogge en haver bezaaid Vooral de rogge stond prachtig. In onze geheele gemeente hebben wij nog niet zulk een besten oogst gezien Stioo als riet krachtig ontwikkelden daarbij buitengewoon lang, Toch is de grond hier niet overdadig gemest stal mest is er de laatste jaren zelfs niet op gekomen. In de onmiddelijke nabijheid der kweekerij hadden wij nog gelegenheid om het bewerken van den bodem met den zoogenaamden diepploeg te zien. Deze methode wordt tegen woordig bij het aanleggen van bosch veel aangewend. De hiervoor gebe zigde ploeg is van bijzondere con structie en bezit twee scharen. De trekkracht wordt geleverd door zwa re ossen. Zeer de moeite waard is het, te zien hoe de plompe dieren, schijnbaar zonder inspanning, den ploeg door den grond trekken. Met gemak bereikt men een voordieple van 5o a 53 cM., bij eene breedte van 3o cM. Dat de grond op deze wijze goed losgewerkt wordt, behoeft geen betoog. Van Indië (loor Siberië naar Nederland. Een Arabier, die naar hier gekomen is om zich door professor Snellen van een lastige oogziekte te doen genezen is de eerste die de reis uit Oost lndië door Mantjoerije, Siberië en Rusland (met den nieuwen Siberischen spoor weg) naar ons land heeft gemaakt. Langs dien weg behoeft de reis van Batavia naar hier niet langer dan een maand te duren en de Arabier verzekert, dat ze hem bijzonder goed bevallen is. De Siberische trein bracht hem, dag en nacht voortsnellend, in twaalf en een halven dag van Dalny (het eindpunt van den Siberischen spoorweg) naar Moskou. De Siberische expres legt dien afstand in tien dagen af. maar in dezen sneltrein is niet al tijd plaats te bekomen. Het had den Arabier gedurende de lange spoorwegreis aan niets ontbro ken. Nu en dan werd aan tusschen- stations een half uur of een vol uur halt gehouden, men kon zich dan vertreden en ververschingen inslaan voor den volgenden dag, waarvan al toos een overvloed te koop werd aan- eboden. In Mantsjoerije werd de spoorweg door militairen bewaakt en onze reiziger zag op zijn weg herhaaldelijk militaire transporten in oostelijke richting. Hier en daar waren in de nabijheid der lijn kazernes in aanbouw. De haarden der locomotieven wer den gestookt met den afval van de uitgestrekte houtkapperijen. Langs de lijn van den Siberischen spoorweg deden vele vrouwelijke beambten dienst Een nieuwe weg naar Europa. Eene keutere route over den Atlan- tisc-lien Oceaan wordt in Engeland druk besproken. De haven van Galway, op de westkust van Ierland, zou hier voor gebruikt worden, en van daar uit een lijn tusschen Galway en St. Johan's op de kust van New-Foundland een afstand van 1816 Eng. mijlen, terwijl de rest van de reis naar New- Yoi'k kan gemaakt worden met snel treinen. Door dezen weg te nemen, kan de reis van Londen naar Amerika's hoofdstad ten minste met één dag bekort worden. Van New-York naar Southampton is bijna twee maal zoo ver als van Galway naar St John's (3116 mijlen), terwijl de afstand van New-York naar Liverpool 3095 mijlen bedraagt. Een natuurlijk verschijnsel. Woensdagnadrddag waren eenrge personen uit Assen, rijdende per motorfiets van Haulerwijk naar Assen, getuige van een prachtig natuurver schijnsel, hetwelk hun echter veel schrik veroorzaakte. Even buiten Haulerwijk gekomen, te midden van een hevig onweder, zagen zij den blik sem eensklaps dicht bij hen omlaag slaan op een omheining van prikkel draad, om deze wel honder d meter ver te te volgen cn daarop in den gron verdwijnen. Naderbij gekomen zagen zij. dat draad over die geheele lengte met een zwaite laag roet bedekt was Een grappige proefneming. Om practisch na te gaan toch gebruikte pennen, spelden naalden blijven, werden in een ontoe- gankelijken hoek van een tuin eenig- honderden soorten neergeworpen en bleven ze daar aan weer en wind blootgesteld. Hierbij bleek, dat zij zeer snel oxydeeren, in een brui roest overgaan en door den wind weg geblazen worden. Stalen naalden hielden het langste stand en wel 2'/s jaar, gewone haar naalden waren reeds na 6 maanden de meeste spelden na 18 maar.den spoorloos verdwenen. De stalen pen nen roestten in 15 maanden uit de houten pennehouders weg, terw ijl het hout bijna onveranderd bleef. Arcliileclura Uiterlijke verschijnselen, aan de plant waartcneinen, tengevolge van het kaligebrek in den bodem De 63ste aflevering der werken van de Deutsche Landwirtscha/tsgeseUscha/tbe\&t de beschrijving van een reeks proeven uitgevoerd om de werking van de Kali vast te stellen door Prof. Dr. H. Wilfarth. Deze proeven zijn een voortzetting van de proeven van Hellriegel. Uit die proeven blijkt o. a. de zeer ei genaardige werking der Kali op de kleur en den vorm der bladeren. Zoodra Kali maar even onder de normale hoeveelheid daalt, traden bij alle onderzochte planten het meest bij bladplanten, minder bij gras sen, zeer karakteristieke verschijnselen aan de bladeren op, die veel overeenkomst hebben met de beschadigingen, veroor zaakt door bladluizen of andere insecten Het is dan ook best mogelijk, dat gevolgen van Kaligebrek wel eens toegeschreven zijn aan bovengenoemde bladluizen c. s. Wanneer we de verschillende planten vergelijken, die gebrek aan'Kali hebben dan komen zij hierin met elkander over een, dat het geheele blad begint met een geel-bruine kleur te krijgen en dat daarna tusschen de bladnerven intensief geheel bruin gekleurde vlekken of strepen optre den. Daarna gaan zij, al de naar soort der plant, in witachtige vlekken over. De bladstelen en ook de middennerven blij ven donkergroen gekleurd. Tot die planten, welke het gebrek aan Kali zeer mooi doen zien, behoort de tabak, waarvan de groote bladeren dicht met witte vlekken bezaaid zijn. Ook de boekweit vertoont het Kaligebrek op zeer eigenaardige wij ze; op de bladeren van deze plant ver- toonen zich vaak symetrisch groote wit achtige plekken. Eindelijk laat ook de aardappel op duidelijke wijze het Kalige brek zien. Bij de granen vertoont zich het gebrek minder duidelijk. Kenteekenend voor het Kaligebrek is bfj alle planten de eigenaardige kromming der bladeren. Op te merken valt nog, dat de vlekken steeds in het bladmoes optreden en klaar blijkelijk aan een ziekelijke toestand van de bladgroenhoudende cellen moet wor den toegeschreven. Waarschijnlijk hangt dit verschijnsel samen met de gebrekkige zetmeelvorming, tengevolge van Kali- honger. Ook de grootte van sommige planten deelen hangt ten nauwste samen met het Kaligehalte in den bodem. Die planten- deelen, waarin het zetmeel wordt afgezet, zooals knollen en wortels (bieten, aardap pelen, enz.) blijven bij Kaligebrek kleiner. By Kaligebrek in een aardappelland zal men vaak veel kleine aardappels en weinig groote hebben. Zoowel door bovengenoemde proeven als door proefvelden heeft men dit verschijnsel kunnen waarnemen. De uitkomsten van de proeven van Dr. H. Wilfarth zijn voor den landbouw van zeer veel nut-. Zij doen ons een middel aan de hand, om in veel gevallen op gemakkelijke wijze het Kaligebrek van den grond te kunnen vaststellen. Uit het bovenstaande volgt echter in 't geheel niet, dat zonder die verschijnselen het Kaligebrek van den grond te kunnen vast stellen. Uit het bovenstaande volgt echter in 't geheel niet, dat zonder die verschijn selen het Kaligehalte voldoende is. Zoodra wij de beschreven verschijnselen waar nemen, is er gebrek en dan is het dus te laat, tenminste voor den oogst, die ons het verschijnsel toont. llCKOERI.IJIiE ST.IXDE Y. Amersfoort. van 23 tot met 29 Juli 1903. GeborenPetrus Johannes, z. van A. L. Haneveer en P. J. van Fessem. Johanna Maria, d. van C. D. van Kuijk en J. M. Scholten. Girret, z. van H. de Vrije en F. W. M. van Ee. Hendrik Reinier, z. van L. Smink en H. Koller. Anthonie Christiaan, z. van A. C. Strijkers en C. Steckel. Mina, d. van W. Slager en G. Bymholt. Wilhelmina Gerardina Anna, d. van J. J. de Groot en J. M. van Doorn. Evert Jacob, z. van G. G. Veenendaal en G. van den Burg. Wilhel mina, d. van W. Houtveen en M. van Hamersveld. Gerrit Antonie, z. van G. Hienekamp en T. de Boer. Wilhel mina Johanna, d. van de R. van de Pol en G. van Westerlaak. Antonia Alyda, d. van T. Smink en T. Berg. Eduardus Cornelis Josephus, z. van J. J. Smit en A. C. J. Verhoef. Johan Korst Antonie, z. van R. W. Brandsma en J. Atema. Johannes Hendrikus, z. van L. Houtveen en S. F. Belle. Willem, z. van G. Kromt en B' van Koerten. Jocoba Hendrika Alijda, d. van D. van Koofj en H. van Hoff. Arend, z. van N. van Eijkelenburg en J. van den Belt. Antonia, d. van IJ. Veenendaal en E. van Nimwegen. Margaretha, d. van A. de Kruif en E. Kamer. - Johanna Wilhelmina, d. van G. F. Singels en H. Jonkers. Pieter Jan, z. van H. Maten en P. Smit. Wilhelmina, d. van J. de Ruig. Adriaan, z. van G. H. Flos en A. M. Lablans. Gehuwd: H. Kannegieter en H. Delen. W. C. Oosterman en W. A. Fortuin. D. Bakker en A. P. M. van 't Wel. A. Scheuder en J. Dekker. OverledenArnoldus Johannes van Doornik, 7 m. Everardus Geertrudis Brom, 78 j., ongehuwd. Johannes Rommers, 2 m. - Hendrika Nanne, 76 j., ongehuwd. Een levenl. aangegeven kind var. m. geslacht van B. van Effrink en D. van Ham. Jannetje de Ruiter, 79 j. wed. van T. van Roekei. Leusden. Geboren25 Juli, Jacobus, z. van Jo hannes de Groot en Êverarda van den Hengel. Ondertrouwd29 Juli, Gerrit van de Craats, wedr. van Jannetje van der Hoef, met Geurtje Vlastuin, wed. van Wouter Huisman. Overleden: 28 Juli, Elizabeth Cornelia Niedschelm, 69 j. echtg. van Mattheus Wijnstekers en wed. van Willem Boomert. Stoufcnbiirg. Ondertrouwd: 31 Juli, Steven Kuijten Willemtje van Leuveren. Woudenberg. Geboren26 Juli, Matilda, d. van Andries Hendrikse en Matilda Veenendaal. Gehuwd 30 Juli, Hendrik Johannes de Man, 27 j. en Oetje van Buiken, 27 j. MAIÏKTIilililCUT. AMERSFOORT, 31 Juli 1903. nrwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen 10.a fO Peren fO.a f0. Nieuwe aardapp. f 0. a f 0. Zandaardapp. f2.af 250 Hoendereieren f3.50 a f3 00 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter fl.05 a f 1.20 per kilo. Mar garine fö.a fO.Zoetem. kaas f Kippen f 0 GO a fl.Kuikens f 100 af 1.20 Piep kuikens f 040 a f 0 GO Ganzen f0.f0.Eenden fl a f 1 10 p. st. Jonge fl.00 af 1.10. Hazen 0.a f 0.Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tamme f0.40 a fl.Duiven f0.40 a f0.60 paar. Magere varkens f 12 a flS Varkens voor export f 0.a fZeugen f30.f 50.Biggen f 6 a f 10.Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00 f000.— Kalf koeien f 0.00 a f0 00 Kalf- aarzen f00.— a fUO.— Os f000.— a fOOO.— Pinkstieren f000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit: heet, Appelenheet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 300 heet. Zandaardappelen70000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendene eren14UÖ kilo Grasbo- ter; kilo iMargarinc; kilo Kaas; stuks Vee 10 magere varkens, varkens voor exportslagorijen 400 biggen en 30 zeugen. huizen, soliede n. rU uiesestraat 12, P Br Rotterdam. Coiffi Ch Efc'yp! mid Win per II Ontharing»? ariage. Salon special pour Dames. Tioing Haardroog-machine. het besfe haargroei- haarkleurmiddel, HwvHéTPvfiör' Dames, prijs per flacon f 1 OUDE GRACHT tusschen Jans- en Bakkerbrug 39. Ouden en jongen mannen - nde den voi^tde looeven verschonen beXuqoonde nieuwe uitgave aanbevolen Modi-Raad Dr. Milllor over /ool</e éfrerupu- cn met opgavo voor radicalo coaoaifllgT Na ontvaDpst von^flS?ont in post zegels, fmÜIW~rïnni i convort "oer, Braunschweig. 1 Société'Anonyme. f L40 de Liter verzegelde belande flesch u 5 Liter, voejzicn van het fatbest van Dr P S.van HAMEL K JfJHypi o e f ik^th a f 1.30. üitsluitoBTPwrkrijgbaar bij: OORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5