BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. OGNAC^INS BOIS G. BRANDSEN, van de verschillende ministerieele departementen. llij oefent het hoogste gezag uit. over alle takken van het burgerlijk bestuur, in plaats van slechts te han delen naar instructiën, komende uit Sint Petersburg. Hij heeft te zorgen voor orde en veiligheid in de land streken, die door den Oost-Chineeschen spoorweg doorsneden worden. Hij heelt te waken over de belangen en de behoeften van bewoners van het aan zijn gezag onderworpen gebied en van de aangrenzende streken. Hij kan diplomatieke onderhandelingen voeren met de naburige staten over zaken, die de belangen van het onderkoning schap raken. Hij heeft het bevel over de Russische vloot in den Grooten Oceaan en over alle strijdkrachten te land, die zich in bet gebied *an het onderkoninkrijk bevinden. Het is dus haast een absoluut gezag, dat hem is opgedragen. Maar eene bijzondere commissie, te St. Petersburg zetelend en door den Keizer zelf gepresideerd, zal er op toezien, dat de handelingen van den onderkoning in overeenstem ming zijn met de algemeene politiek dei Russische regeering. De man, die met dit hooge gezag is bekleed, is de admiraal Alexejell. die tot dusver als commandant van de zeemacht te Port Arthur zetelde. In afwachting van eene bijzondei e wettelijke regeling van dit ondeiwerp, zullen de in 1845 voor het gebied van den Kaukakus vaslgestelde reglementen van toepas sing zijn op het bestuur van het uiterste Oosten. Men mag als zeker aannemen, dat de vestiging van een Russisch onder koningschap in het uiterste Oosten een onmiskenbare politieke beteekenis heeft. Het is eene nieuwe aanwijzing ran de bijzondere belangstelling, die Rusland wijdt aan de zaken in Oost- Azië, waar het voor zijne mededingers niet wil teruggaan. Bovendien heeft het feit, dat de beide deelen van het nieuwe onderkoningschap gelegen zijn aan de beide uiteinden van Mands- joerije, zijne beteekenis met oog op de bijzondere stelling, die Rusland zich in dat deel van het Chineesche rijk heeft verworven en die de andere staten gezind schijnen te zijn, het niet te betwisten, wanneer er het beginsel van de nopen deur" hand haaft. De Engelsche pers ziet in dezen maatiegel een triomf van de militaire partij. Zoo schrijft de Times: »In plaats van de beloofde ontruiming van Mandsjoerije, heeft een keizei lijke onderkoning, bekleed met de uitge breide volmacht en ondersteund dooi de machtigste strijdkrachten te land en ter zee, waarover Rusland in die stre ken ooit heeft beschikt, het bestuur op zich genomen van een land, waar Rutland voor minder dan tien jaren de aanwezigheid van een vreemden staat als een bestendig gevaar voor de onafhankelijkheid van het Chineesche rijk en voor den vrede in het verre Oosten zou hebben aangeduid." Het Journal des Debats waarschuwt intusschen, dat men in dezen maat regel niet eene bedreiging van den vrede in het uiterste Oosten moet zien. Eerder heeft dit blad den tegon- overgestelden indruk. Een der gevaren, die de vrede in dat deel van Azië liep, bestond hierin, dat de verschil lende ministerieele departementen te St. Petersberg bevelen gaven, zonder zich onder elkaar of met den souve- lein te verstaan. Dat is voorlaan niet meer te duchten, nu alle macht in handen van een enkel persoon is gecentraliseerd. Het Journal des De- bats ziet daarin een waarboig van zekerheid voor de staten, die met Rusland te doen hebben in het uiter ste Oosten. Maar die staten moeten aan den anderen kant niet vergeten, dat door dezen maatregel het weer standsvermogen van Rusland in het geval van botsing zal vermeerderen, en dat dit eene overweging is, die zwaar zal hebben gewogen bij het te St. Petersburg genomen besluit. Van het Panama-Kanaal. De voornaamste oorzaak der ver werping van het tractaat betreffende het Panama-Kanaal door den Senaat van Columbia, is gelegen in de veel bestreden bepaling, dat de Vereenigde Staten over een streek van 10 K. M. breedte nagenoeg volkomen heer en meester zouden worden. In Columbia werd van meet afaan gezegd, dat geen duimbreed gronds der republiek mocht worden afgestaan, althans niet voordat de geheele natie omtrent deze kwestie zou zijn geraad pleegd. Bovendien is men te Bogota van oordeel dat de annuïteiten, dooi de Vereenigde Staten te betalen, niet hoog genoeg waren gesteld, en voorts opperde men nog allerlei andere be zwaren, waaruit voldoende bleek, dat de Columbianen den wensch der Ver eenigde Staten om het kanaal langs den hier-bedoelden weg tot stand te brengen, zooveel mogelijk willen »ex- ploiteeren.« Trouwens, dat het tractaat dooi den Senaat van Columbia zou worden verworpen, schijnt voor allen, die de kaart des lands kenden, reeds sinds lang boven eiken twijfel verheven te zijn geweest. Wat zal er, na dit votum, nu ge schieden. De Vereen. Staten kunnen met Nicaragua in onderhandeling, treden, teneinde het kanaal langs anderen weg tot stand te brengen, maar deze weg zou zooveel langei als meer kostbaar zijn. Het meest voor de hand liggend is dus, dat men de Columbiaansche heeren alsnog zal trachten te winnen voor een ietwat in hun voordeel gewijzigd tiactaat. Wal meer betalen, hiertegen zal men te Washington vermoedelijk geen be zwaar maken, doch de eisch van con trole te kunnen uitoefenen over een streek land langs het kanaal is en blijft nu eenmaal onafwijsbaar. De Columbianen zullen moeten eindigen met op dit stuk toe te geven en eieren voor hun geld te kiezen Presi dent Roosevelt is de man die zich zeer speciaal voor de zaak interesseert en hij zal de kwestie ongetwijfeld tot oplossing weten te brengen. Tiouwens, 't gaat hier meer om dub beitjes dan om lichtgeraakte Colum biaansche eer en gevoeligheid. Deze laatste kan met grond worden beschouwd als een voorwendsel om in deze te halen uit Uncle Sam's wehoorziênen geldbuidel, wat er met of zonder goed fatsoen uit te tasten valt. De jongste berichten uit Bogota bevestigen deze opvatting, zoodat men het tot-stand-konien van een nieuw tractaat eerlang met vertrouwen kan tegemoet zien. Uit Port-Arthur wordt gemeld dat men een algemeenen opstand, zich over het geheele Chineesche Rijk uitstrekkend, ducht. De hooggeplaatste actief-die- nende officieren van de land- en zee macht-vormende de onlangs ingestelde permanente commissie van advies, genaamd Raad van Defensie, verga derden Donderdag jl aan het depar tement van Oorlog. De secretaris van het hoofd bestuur der in 11)04 in Utrecht te houden tentoonstelling van voedings middelen en kookkunst meldt, dal in den lande eene verkeerde vooistel ling gemaakt wordt van het karakter der tentoonsteling, d. w. z. ten aan zien der ten toon te stellen voorwerpen. Noodig wordt geacht mede te deelen, dal natuurlijk alle artikelen, welke in eenig verband staan met voeding, kookkunst eu genotmiddelen, liiei- onder zeer zeker begrepen zijn. Over eenigen tijd zullen nadere bijzonder heden verschijnen over de tentoon stelling. Geschiedenis der Spoorwegstakingen. Van de hand van onze vroegeren stadgenoot, den heer A. J. Stilting, directeur der Nederlandsche bank van Verzekering te Amsterdam, wonende te Utrecht, heeft dezer dagen een belangrijk omvangrijk werk het licht gezien, getiteld«De geschie denis der «Spoorwegstaking" en de totstandkoming der «Spoorwegwetten" in Nederland, 1903" Dit werk geheel objectief samenge steld, bevat in boeiende verhaaltrant een duidelijke en geleidelijke uiteen zetting van de bekende gebeurtenissen in Januari en April 1903, iu hetgeen daar rnede samenhangt. Het hoofddoel van den schrijver, voorzeker een schoon en edel, is te trachten het misverstand, dat omtrent de strekking en beteekenis der wetten tot wijziging en aanvulling van het strafwetboek bestaat, uit den weg te ruimen. De schrijver is hieiin ons inziens zeer goed geslaagd en zijn boek zal voor hen, die het strafrecht bestudee- ren, eene bron zijn, die het raadplegen meer dan waard is. De pers o a het Handelsblad, Nieuws van den Hag, Nieuwe Huiler- dammer, Standaard, de Nederlander en meer invloedrijke organen hebben zich zeer waardeerend uitgelaten over deze uitgave en noemen het onder meer een politiek en econo mische geschiedenis van ons land in 1903 en daarom een boek van blij vende waarde. Een Fransche en Engelsche vertaling zal weldra het licht zien. PI.A4 t M I.IJKi: liLKK 11 I r.\ Zondag 23 Augustus a s. des morgens ten 10'/» uur, treedt op voor de Remonstrantsche gemeente alhier Ds. P. Buisman, predikant te Delft. Donderdagmiddag reed H. M de Koningin-moeder vergezeld door H D. zuster, de Hertogin van Albany in een met vier paarden bespannen rijtuig door onze gemeente. liet vierspan werd gemend dooi de dochter der Hertogin, prinses Alice De 2e luit. YV. J. A. de Wolfl van het 5e reg. inf. is aangewezen om gedurende den a.s winter krijgs kundige nasporingen te doen in het gemeente-archief. De heer J. Brassaard, leeraar in niachine-bankwerken en vakteekenen aan de ambachtsschool alhier, koint voor op de vooidiacht voor leeraar iu hel lijn- en vakteekenen voor smeden en andere metaalbewerkers aan de Burgeravondschool te Hil versum. De heer H. II Daamen alhier staat No. I op de voordracht voor ondei wijzer te Woudenberg. Ter Donderdag gehouden paar- denmaikt waren aangevoerd 280 paai den, 60 veulens en 70 hitten, voor paarden werd besteed van f80, tot f'450,veulens brachten van f60,tot 1150,op en hitten gel den van f 40,tot f130.De han del was tamelijk geanimeerd. De heer G. VV. ten Dam, alhier, is benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de H B. S. te Schiedam. Door de vele aan Bachus ge plengde oilers geraakte jl. Donderdag avond de eigenaar van een der aan den Hol' gelegen café's in eene zoo alles afbrekende stemming, dat in minder dan geen lijd alle glasruiten in het koffiehuis kort en klein ge slagen waren, waarbij door hem zoo wel van volle als ledige bierfleschjes als piojectielen werd gebruik gemaakt. Vier agenten brachten den woest.e- ling onder de botermarkt in verzekerde I bewaiing. Moord? Wederom is men in de buurt van van Rotterdam een vermoedelijken moord op liet spoor. In de Eudokia- slraat. gerneei»to tlilligersberg, woont een bejaarde dame, mej M. C Duuring. die zich tot bevreemding der buren sinds eenigen tijd niet weer liet zien, terwijl in de nabijheid der woning een scheipe lijklucht werd waai genomen. De burgemeester der gemeente heeft zich daarom gisteravond toegang in de woning verschaft en daar het lijk der oude vrouw in een bestede gevon den, overdekt met bloed, terwijl even eens in een voorkamer verschillende bebloede doeken gevonden zijn Men denkt aan mooid. omdat in buis slechs een rijksdaalder werd gevonden, ter wijl er volgens sommigen een groote som gelds aanwezig moest zijn In de vestibule heeft men couranten van 3 Augustus gevonden, zoodat rnen aan neemt, dat de vrouw sind dien datum dood moet zijn. Een van Schaffelaars-klok. Door het oprichten van een stand beeld voor Jan van Schaflelaar te Barneveld is de belangstelling opge wekt voor een klok te Hendrik-Ido Ambacht, waarop Van Schallelaars daad is afgebeeld. De eigenaar van deze klok. de heer J. A. Looijen, stelt het stuk voor belangstellenden ter bezichtiging, zoodat reeds vele oud heidkundigen het plaatsje bezocht hebben. De klok stelt voor het oogenblik dat Van Schallelaar, in bewegelijke houding staande op de gaanderij van den toren, die 3 M. hoog is den doodelijken sprong wil wagen. Het wijzerboid vertoont de wapens van Barneveld en van v. Schallelaar. Men schrijft uit Baineveld: De omhulling van het standbeeld van Jan van Schallelaar is thans defi nitief bepaald op Dinsdag 15 Sep tember a. s. Het programma der feestelijkheden blijft geheel ongewijzigd. Te Soest is Woensdag de woning van den landbouwer V. d. B. geheel afgebrand. Door den hevigen wind kon bijna niets gered worden. De brand ontstond door het omvallen ian een petroleumtoestel. Alles was verzekerd. Ook een Premie! Een Londensch weekblad, dat vooral door dames wordt gelezen, is op het zonderlinge idee gekomen, als premie aan zijne lezeressen aan te bieden. een huwelijk met een der redacteurs, een knap en aangenaam jongmensch. De «misse's bleken hier zeer mede ingenomen, althans er kwamen over de 30Ü0 adhaesiebetuigingen in De «Premie" verklaarde toen zeervei heugd te zijn, dal hij zoovele aanbidsters lolde; hij zou de dames nu één voor één interviewen en daarna zijne keus bepalen Mannen van staal. Iemand uit Dublin, Fitzgei aid ge naamd, heeft dezer dagen, vertrekkend van de Marghii itahut op den Monte Rosa, met den ervaren gids Uliich Almer en diens zoon, den afstijging in den Val Anzasca over den gevaar lijken Cerestone Perazzi ondernomen. In weerwil van tal vermaningen om zeer voorzichtig te zijn stortte Fitz gerald omlaag, waai bij hij den jongen Almer meesleepte. Doch de oude Almer weerstond den schok en hield beiden, toen zij reeds boven de gapen den afgrond hingen. Het oogenblik was ontzettend doch spoedig riep de jonge Almer van omlaag: «Vader, mij is niets overkomen, doch de toerist bloedt, zijn rechter been is gebroken en hij schijnt be wusteloos!" «Kan je naar boven?" klonk het van omhoog. «Neen, maar beneden naar den glefscher en aan den anderen kant naar boven naar de Marghiritahui". «Ga dan En de jonge gids ging, hij ijlde voort, wrong zich door den beigspleet, zijn weg van rots tot rots, tot hij den gletscher had bereiktToen klouterde hij op naar de 4561 meter hoog lig gende zeer moeilijk te bereiken hut, om daar hulp te zoeken. Intusschen stond de oude Almer onbewegelijk op zijn plaats, het touw strak gespannen, waaraan de toeiist hing deze was bijgekomen, en deelde den gids mede, dat hij zich nic-t ver- roeien kon van pijnzijn rechterbeen was verpletterd. De gids antwoordde, dat hij het touw zou blijven vastbon den. Daarop zwegen beiden en wachtten Zoo verstreken zes en-cen-half uur, er, toen eindelijk hulp opdaagde, vond men den ouden gids als verstijfd, maar nog steeds stond hij rechtop onbe wegelijk, met het touw om zijn middel. De jonge Almer en drie gidsen haalden den zwaargewonden reiziger op, maar toen bleek, dat minstens zes man voor zijn vervoer noodig waren. Men moest die aan de Gnifettihuit gaan halen, en eerst den volgenden dag kon de gewonde vervoeid worden. Evenwel hij was gered door de bui tengewone volharding van zijn gids. Student-grotbewoners. Met hun vieren hadden ze daar nu al een tijd doorgebracht in Delft, de oude inodderstad en wars van alle miasmata, die daar uit de lieflijk geurende grijsgrauwe grachten plegen op te stijgen, hebben zij 'l liooger op gezocht, hooger dan menig ge woon sterveling zich gewoon is te nestelen. Met hun vieren kwamen ze uit Delft, de studenten en na verkregen vergunning van den burgemeester van Geullem (in 't Geuldal bij Valken berg) zijn ze 8 meter boven den be- ganen grond in een rotsholte geklau terd, om daar op passende w ijze in hun levensonderhoud voorziende hun vacantie door te biengen. Ach, 'lis zoo weer wat anders dan dat gewone. En zoo van 8 M. hoog op de men- schen neer te kunnen zien, is ook wat waard, al is 't 's nachts, behalve dat er alsdan niets te zien is, ook rijkelijk koud. Doch zij hebben 't noodige bij zich, men vreeze niet voor hun delicate constitutie. Voerman Smeets, van Meersen, im mers bracht Donderdag hun koffers en een linnen tentje, waaronder de heeren giotbewoners des nachts op stroobossen hun moede leden neervlijen. Eén van hen moet den geheelen dag binnen blijven. Hij speelt voor kok (want zij koken hun eigen potje) en heeft de kamer wacht. De andere 3 cancaneeren als gems- bokken op de rotsblokken rond en leven 't nomaden-leven met al zijn afslootends en aantrekkelijks. Zij wasschen hun eigen goed, zij helpen zichzelven met alles, 't is je reinste mannetjes-huishouden. Als een loopend vuurtje had 't ge rucht zich verspreid, dal vier heeren studenten in Geullem 't gemzenleven boven 't menschendito geprefereerd hadden. En duizenden trokken er Zondag heen om die rare heertjes eens te zien. IllIRGKItLIJUE MA.VDEW Amersfoort. Geboren: Grietje, d. van C. van Putten en n. van den Brink Wil lem, z. van H. van de Hoef en H. Walet. Berber Juliana Gerarda. d. van J. de Kies en S. Looijenga. Willem, z. van J. de Bakker en C. van Eist. Gerdina Cornelia, d. van G. Kamperman en R. Kas. Pieter Cor- nelis z. van P. Blom en K. Moolhuizen. Jacoba Johanna Theadora. d. van J. van Putten en G. Eller. Johan nes Hendrikus en Marie Hillegonda, z. en d. van E. B. M. Bonsel en E. Hartman. Marinus Christiaan, z. van K. Veeman en H. M. van 't End. Hendrika Elisabeth Jaboba, d. van J. Kool en G. M. van Oven. Johan nes, z. van A. J. Boon en M. Blieken- daal. Gerarda Elisabeth, d. van A. van Bijnen en L. Lablans. Ondertrouwd: J. de Vrije en C. K. M. de Rooij. GehuwdP. Staal en M. E. A. Hartman. M. Bijl en M. A. Peeters. J. Veer en O. Elzenaar. W. van Putten en M. van den Brom. A. van Binnendijk en A. L. Verhoef. J. A. Krol en A. M. Wiss. J. de Graaf en H. M. van der Mast. Overleden: Johannes Verheuvel, fj m. Gijsbertha Ederveen, 37 j. echtg. van YV. Vonk. -Johannes Hendrik Voorman, 2 in. Gijsbertus Johannes van Jjent, 2 j. Een levenl. aangeg. kind m. gesl. van H. van de Loodij^f en- M. Smit. Grietje Maas, 5 m. Gerrit Kentin, 41 j- echtg. van G. Klok. Hoogland. Geboren Hendrika, dochter van R. Koller en M. van Valkengoed. Pranciseus, zoon van Hendrik Vos kuilen en J. van Hoes. Oudertrouwd: Johs. Kok en Maria HofT. OverledenTwee levenlooze zoons van J. van der Hart en H. Ebing. W. Malestein, oud 69 jaren, echtg. van J. van de Brug. Leusdeu. Geboren: 16 Aug. Gerrit, zoon van Cornelis Pothoven en Antje van de Veen. 17. Maria, dochter van Jan Veenendaal en Geertruida van Don selaar. Overledeu 21 Aug. Jan Kaats, oud 85 j., echtg. van Gerritje Daatselaar. Woudenberg. Geboren: 14 Aug. Jacobus, z. van Hendrik Methorst en Hendrica van der YVilt. 16. Hendrik Gerrit, z. van Ariën Veenendaal en Jannetje van de Wetering. 18. Jan Adam, z. van Evert Boom en Bertha Petronella Kunz. Ondertrouwd: 20 Aug. Gerrit van de Vlierd 30 j. en Petronella van Gin- kel, 25 j. Gehuwd20 Aug. Hendrik Boek hout, 28 j. en Maria van Laar, 26 j. Overleden17 Aug. Ariën Koudijs, 19 maanden. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, '21 Aug. 1903 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 kppelen 10a I 0. Peren f8.a f 10. Nieuwe aardapp. f U. a f0 Zandaardapp. f 2.50 a f 3. Hoendereieren f3 00 a f 4.per tOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter s'1.10 a f 1.25 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetern. kaas f Kippen f0.60 a fl.Kuikens fl 00a f 1.20 Piep kuikens f 0.30 it f 0.60 Ganzen f0.f0.Eenden fl.a f 1 10 p. st. Jonge f0.80 a f 1 20. Bazen (0.a f 0.Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tamme f 0.30 a f 0.80 Duiven f 0.50 a f 0.60 paar. Magere varkens f 12 a f 15. Varkens voor export f 0.a fZeugen f50.f60.Biggent f7.a f TO.Sehrammen f 00.a f00Vette: koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00- a f000.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.— a f00.— Os f000.— a f000.— Pinkstieren f 000.- a f000, Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit: heet, Appelen20 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 100 heet. Zandaardappelen60000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendene eren1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 10 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en zeugen. AAnonyme. f 1.40 dc Liter verzegelde *bemande llosch 5 Litef,' voorzien van hot attest van Dr P. F. van HAMEL •WJUSf-IVboiflosch a f 1.30. Uitsluitend verkrijgbaar bij: ERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2