INGEZONDEN. door de Rijksverzekeringbank gewei gerde uitkeering voor een ongeval dat iemand belette te werken van 1 tot 14 April. Nog werden een aantal be zwaren behandeld over te hoogen aanslag in de gevarenperoentage, o. a. die van een blikslager, die beweerde niets met de Verzekeringbank temaken te hebben, daarbij geen knecht beeft. In deze laatste zaak werd de aanslag der Rijksverzekeringbank vernietigd. Men seint uit Den Haag aan Het Volk: Het gerucht dat de directeur-gene raal van posterijen en telegraphie, majoor Pop, zijn ambt zou neerleggen, wordt thans weer uit de meest be trouwbare bron bevestigd. De Brusselschie correspondent van het Hbld. schrijft: Zaterdag jl. kon men aan de gren zen van Nederland en België een vreemdsoortige samenkomst zien, van zeer onschuldiger) aard echter. Ttvee rechterlijke ambtenaren waren dan ook de leidende personen. Aanleiding tot deze samenkomst, was een diefstal van bankbiljetten, eenigen tijd geleden te 's Hertogen bosch gepleegd Twee personen wer den als verdachten aangehouden en gaven op dat zij enkel helers waren en dat de dader te Wilrijck op Bel gisch gr ondgebied woonde. De Belgische justitie werd hiermede in kennis gesteld en nam. na voorloopig onder zoek, den aangewezen persoon in hech tenis Zaterdag nu werden de drie aangehoudenen met elkaar geconfron teerd. Aan de grens tusschen beide lan den bevonden zich elk op eigen grond gebied de Nederlandsche en de Bel gische rechter met de eigen veld wachters en elk met zijn eigen ver dachten. Toevallig staat daar een huis, waar de grenslijn doorheen loopt, en in dat huis had het verhoor plaats, zóó dat elke partij binnen zijn ge bied bleef en men elkander tevens kon verstaan. De slotsom was, dat alle 3 ver dachten in hechtenis werden gehouden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gisterenmiddag kwam de Ge meenteraad wederom, ditmaal voor eene kortstondige zitting bijeen. Bij het openen der vergadering deelde de Voorzitter Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers mede dat geener lei bezwaren tegen de nieuwgekozen raadsleden werden ingebracht wes halve hij voorstelde tot hunne instal latie over te gaan. Z Ed. ver zocht den Secretaris de leden te willen binnen leiden. Binnen traden de heeren E. L. Visser, Mr. Heyligers, Mr. Prikken, Jorissen en Oosterveen, die achter eenvolgens de bij de wet voorgeschre ven eeden in handen van den Voor zitter aflegden De Voorzitter wenscht hen daarop geluk met het hen door hunne medeburgers toevertrouwde mandaat en sprak de hoop en ver wachting uit dat zij de vele en ge wichtige belangen hen opgedragen naar hun beste weten zouden be hartigen. De heer Veis Heyn verschijnt ter- vergadering, legt eveneens als her benoemd lid de gevorderde eeden af en neemt na een korte gelukwensch van den Voorzitter zitting. De Voorzitter deelt mede, dat de heer van Kalken kennis heeft gege ven, verhinderd te zijn deze vergade ring bij te wonen. De notulen der vorige vergadering worden hierop door den Secretaris voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Als tweede punt der agenda komt daarna aan de orde: de benoeming van een Wethouder (vacature E L. Visser). De heer Visser wordt met alge- meene stemmen (een biljet was in blanco) herbenoemd. De Voorzitter wenscht den heer Visser en het Dag. Best. geluk met het vertrouwen in hem gesteld en hoopt te rnogen vernemen dat hij de benoeming aanvaard. De heer Visser dankzeggende voor het hem betoonde vertrouwen verklaard de benoeming aan te nemen en geeft de verzekering de daardoor op hem rustende ver plichtingen naar zijn beste krachten te zullen behartigen en vervullen. De heer Visser wordt daarna met 15 van de 17 stemmen (een biljet was in blanco en een stem werd op den heer Prikken uitgebracht) her benoemd tot ambtenaar van den bur gerlijken stand Tot lid der reclame-commissie wordt met algemeene stemmen her benoemd Mr. J. C II. Prikken. Alsnu wordt overgegaan tot de loting voor de raadsafdeelingen. Daarbij deed zich het merkwaardige en algemeene hillariteit verwekkende geval voor, dat achtereenvolgens alle leden van de linkerzijde, n I. de hee ren C. J. van Beek, H. W. van Es- veld, C. .1. D van Eek, A. II. van Kalken, Mr. J. C. H. Prikken, C. J. Plomp, N. Veis Heyn benevens Mr. J. Heyligers, gekozen werden voorde Ic afdeeling terwijl de overige leden der rechterzijde, de heeren Mr. P. J. F. van Voorst Vader, J. W. Jorissen, A. A. Hamers, A. M. Tromp van Holst, II. J. Croockewit, .1. Geril. Kleber en M. R. N Oosterveen, de lie afdeeling zullen uitmaken. Tot voorzitter der Ie afdeeling werd gekozen de wethouder E. L. Visser, tot die der He afdeeling de wethouder M. L. Celosse. Een ontwerp-besluit tot het ver- leenen van afschrijvingen wegens ver trek enz. van belastingplichtigen in de inkomsten-belasting dienst 1902, alsmede beschikking op bezwaar schriften tegen aanslage in de inkom sten-belasting dienst 1903 werden achtereenvolgens z. h. st. goedgekeurd. P.ij raadsbesluit van 28 Juli 1.1 werd om advies in handen van B. en W. gesteld een miss eve van den minister van Binnenlandsche zaken, betreffende de Hoogere Burgerschool en de mededeeling behelzende dat op de staatsbegrooting van 1904 f 1000. minder subsidie daarvoor wordt uitge trokken. B. en W. stellen naar aanleiding daarvan nu aan den Raad voor het navolgende antwoord aan den minister te zenden. Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenl. Zaken In antwoord op Uwe missive d. d 14 Juli 1. I., no 5631, afdeeling on derwijs, houdende mededeelingen, dat Uwe Excellentie heeft besloten voor 1904 aan Rijkssubsidie ten behoeve van onze gemeente 1 1000 minder uit te trekken, hebben wij, krachtens opdracht van den Gemeenteraad, de de eer U het volgende te berichten: Blijkens de toelichting op de Nota van wijziging (ingezonden bij brief van 4 October 1901), van de Staats begrooting voor het dienstjaar 1902, werd door Uwe Execellentie erkend, dat de kosten der Hoogere Burger school dermate waren toegenomen, dat zij voor de gemeente Amersfoort niet alleen te bezwarend zijn, doch den Gemeenteraad ook bevreesd ma ken voor de toekomst Uwe Excellentie merkte toen op, dat van de 250 leerlingen, welke in den cursus 1900—1901 die school bezochten, 100 buiten de gemeente woonachtige waren dat bij den aan vang van den cursus 1901 1902 het getal leerlingen 290 bedroeg, van wie 134 tot de zoogenaamde spoorleer- lingen behoorden, en dat de gemeente niet in staat is de meerdere kosten voor hare rekening te nemen. Uwe Excellentie wenschle tot een over neming van deze school als Rijks school nog niet over te gaan en eerst af te wachten in hoeverre de stroom van buitenleerlingen van Amersfoort zal zijn af te leiden. Intusschen werd bet door U nood zakelijk geacht om de gemeente Amersfoort tegemoet te komen in den buitengewoon zwaren last, welke zij thans heeft te diagen, hetgeen kan geschieden »door eene tijdelijke ver hooging van het Rijkssubsidie, welke verhooging geheel of ten deelen kan worden ingeti okken, naarmate de om standigheden zich in het voordeel der gemeente wijzigen". Door een subsidie van f 15 000 zou den toen de kosten voor onze gemeente tot f12 000, of, na aftrek van f 3000 voor de Burgeravondschool, tot f 9500 dalen. Zooals Uwe Excellentie bekend is, heeft de Gemeenteraad aanvankelijk gemeend wegens de ongunstige om standigheden van het onderwijs bij een zóo groot aantal tijdelijke leer aren hierop niet te mogen ingaan, doch heeft zich ten slotte hierbij neer gelegd, teneinde alsnog de door Uwe Excellentie te nemen maatregelen ter verkrijging van een afdoende verbete ring af te wachten. De toestand was reeds lang on houdbaar geacht en een zuiver afwach tende houding bleek aan het onderwijs onberekenbare schade te zullen ver oorzaken. Met het oog op voormelde antece denten heeft de Raad inmiddels beslo ten het vaste leeraarspersoneel uit te breiden tot het aantal vereischt voor eene school met 10 klasseafdee- lingen en de jaarwedden der leeraren te verhoogen overeenkomstig de Rijks regeling, welke besluiten met 1 Sep tember 1903 in werking getreden zijn. Van den door Uwe Excellentie goed- gekeurden maatregel, dat met den aanvang van den cursus 1903/4 en zoolang de Hoogere Burgerschool 10 of meer dan 10 klasseafdeelingen telt, geen jongelieden uil gemeenten alwaar eene Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus is gevestigd op onze Hoogere Burgerschool worden toege laten, wanneer hunne toelating split sing in meer dan twee parallelafdee- lingen noodzakelijk zoude maken, kan althans voor den cursus 1903/4 geen gebruik worden gemaakt. Het vermoedelijk aantal leerlingen in dien cursus bedraagt 279, waar onder 128 wier ouders of voogden in deze gemeente wonen. Deze 128 zijn zoo verdeeld, dat geen enkele klasse voor hen zoude behoeven te zijn gesplitst (n.l. klasse I 30 leerlingen, klasse II 20, klasse 111 28, klasse IV 28 en klasse V 16). Voor de 279 leerlingen is thans eene splitsing in 12 afdeelingen onvermij delijk. Do kosten van den cursus 1903 1904 bedingen blijkens de laatste ge gevens f 47851 08s. terwijl voor school geld niet meer dan f 16000 kan wor den geraamd, dus zuiver f 31.851 08s, waaronder f 3800 van Burgeravond school. Bij een Rijkssubsidie van f 15 000. blijft dus ten laste van onze gemeen te 1 16.851.08s (of f 13.051 08s zon der Burgeravondschool), terwijl eene beperking der uitgaven tot f9500 (zonder Burgeravondschool) blijkens boven aangehaalde toelichting ook door Uwe Excellentie met het oog op den (sedert niet verbeterden) toe stand der gemeente-tinanciën, nood zakelijk werd geacht. Wij vinden in een en ander viijheid Uwe Excellentie beleefd uit te noo- digen, indien U de school nog niet rijp mocht blij)en achten voor een overname door het Rijk, althans het subsidie van flSOUO voor het jaar 1901 niet te willen verminderen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, enz. De heer Plomp zich geheel kun nende vereenigen met de strekking van dit adres wenscht eenige kleine redactie-wijzigingen voor te stellen n.l. om na de woorden: De kosten van den cursus '1903/1904 bedragen blijkens de laatste gegevens" te laten volgen: «behalve die van amortisatie en onderhoud" eri in de laatste zin de wooiden: «voor het jaar 1901" weg te laten. Nadat de Voorzitter veiklaard heeft dat het Dag. Best. geen bezwaar hoeft tegen deze wijzigingen en het voor stel van den heer Plomp dus over neemt, wordt dit adres z. h. st aan genomen. Ook een voorstel tot reorganisatie der Burgeravondschool woidt z. li. st. goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. luid in zijn geheel In aansluiting aan ons voorstel 18 Augustus, No. 3880, betiellende uitbreiding van het llerhalingondcr- wijs, hebben wij de eer U voor te stellen te besluiten tot eene reorgani satie der Burgeravondschool, met in gang van 1 October 1903, door deze speciaal in te richten voor aanstaande ambachtslieden en door ambachtson- derwijs meer tot zijn recht te doen komen en mitsdien te besluiten A. dat les zal worden gegeven in Lijnteekenen, Handteekenen, beide toegepast op de ambachtenWis kunde, Nederlandsche Taal, Natuur- en Werktuigkunde B. dat de cursus wordt uitgebreid tot 3 jaren, telkens van 1 October lot 1 April C. dat de jaarwedden bedragen voor leeraren, verbonden aan het Gym nasium of de Hoogere Burgerschool f 50 per wekelijks door hen te geven lesuur; voor de overige leeraren f40 per wekelijks door hen te geven lesuur: voor den leeraar belast met bet Directo raat f 150; D. dat met ingang van 1 October 1903 gebruik gemaakt wordt van het recht om de lokalen der Ambachts school, kosteloos te gebruiken voor de Burgeravondschool, tegen vergoe ding van vuur en licht en toekenning van een beloomng aan den concierge, welk recht is voorbehouden bij Raads besluit van 18 November 1902; E. dat aan onvermogende leei lingen van Gemeentewege gratis leermiddelen worden verstrekt Het is de bedoeling om het Directo raat op te dragen aan een der aan de Avondschool te verbinden leeraren, waaromtrent een nader voorstel zal worden gedaan. In verband hiermede stellen wij U voor: F. wegens nieuwe organisatie van dit dienstvak, met ingang van I October 1903, eervol omslag te verleenen aan F. Wessehng, als vast leeraar in Ge schiedenis en Aardrijkskunde aan de Burger-Avondschool; J. M. Thiel, als vast leeraar in Staats- en Handels wetenschappen aan de Burger-Avond school; aan W. H. Kam, als vast leeraar in Rechtlijnig teekenen aan de Burger- Avondschool. Wij merken op, dat deze voorstel len worden gedaan, geheel overeen komstig het advies van den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs. Omtrent de benoeming van het leeraarspersoneel en eventueele nadere regeling zullen zoo spoedig mogelijk vooi stellen worden gedaan. Na aaneining van dit vooistel sluit de voorzitter de vergadering Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. do Koningin werd des ochtends door de Amersfoortsche Harmonievereeniging op den Hof koraalmuziek uitgevoerd. Uitgelokt door het frissche drooge weêrwerd de parade van het garnizoen door een talrijk publiek hijgewoond. Des middags werden opbel terrein der infanterie-kazernes volksspelen voor de militairen gehouden; in «De Arend" was een matinée, gearrangeerd door de plaatselijke afdeeling van den «Kon. Nedt-rlandschen Bond van oud- ondorofficieren"; in het «Militair Tehuis" aan de Beekstraat een zeei gezellige soiree door de militaire reciteer-vereeniging «Oefent u" met welwillende medewei king van de Chr. Zangvereer.iging «Excelsior"; en op den Hof concert van de «Amersf. Muziek vereeniging". Dat er overigens «niets te dopn" was mag wel de oorzaak zijn, dat het 's avonds langs de hoofdstraten een liederlijke di onkemansboel was, waai dooi tal van vechtpartijen voor kwamen, bij welke dikwerf van de blanke wapens werd gebruik gemaakt. Aan het beleidvol optreden der politie en van eenige ofheieren is het te danken dat er geen ongelukken zijn gebeurd. De navolgende onderscheidingen zijn toegekend aai: sladgenooten bij gelegenheid van H. M. 23en verjaardag. Tc-t officier der Oranje-Nassau oi de zijn benoemd: de Heeren Krapels, stations chef, en Wapstra, opzichter hij de H. IJ. S. M. De eeremedaille der Oranje-Nassau- ordo in bi ons is toegekend aan den conducteur der brieveninale T. van Ouwerkerk. Het diploma voor zwemmen en duiken volgons art. 5 van het Regle ment der zwemschool alhier is reeds Maandag uitgereikt kunnen worden aan de jongedames F. van der Horst Cruyu en H Buys en aan de jonge- heeren J A. F. Keetell, C. L. D Mou- nier. J. F. Mounier, H. J. van der Horst Bruyn en J. F. Wesseling. De heeren D. H. M. Hal ting en M. L. O. Verkerk zijn, na met vol doenden uitslag eind-examen aan de Hoogere Burgerschool alhier te heb ben afgelegd, toegelaten tot de lessen van het Ie studiejaar van 's Rijks- Veeartsenijschool te Utrecht. Door de plaatselijke afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmans bond werd Maandagmorgen onder staand telegram aan H. M. de Koningin verzonden «De Christelijk Nationale Werk mans- bond, afd. Amersfooit, brengt u zijn eerbiedige hulde en wenscht dat God U nog vele jaren voor land en volk bewaart." Des namiddags werd per telegram eene dankbetuiging van 11. M. ont vangen. Morgenavond vergadert de ver eeniging Handel en Nijverheid te 8 uur in het Hotel de Zwaan. Punten van behandeling: 1. Ballotage. 2. Rapport te houden op het a s. congres te Rotterdam, in zake ver- bi uiks-coöperatie door den heer S. J. van Duinen. 3 Mededeelingen: Marktwezen,Ned. Bank, llandelscursus enz. 4. Ingekomen stukken. Zondagavond werd door een politieagent op zijn ronde een schoor steenbrand opgemerkt in het perceel van den heer II in de Paternoster straat. Hij waarschuwde den comman dant der Wilhelminaspuit, waarop het vuur dra was gebluscht. Maandagavond brandde de koffie branderij der firma Greeve Co. geheel uit. De voorradige kollie kon nog in zekerheid worden gebracht, ij^itor en spit leden geen schade. De overige schade wordt door verzekering gedekt. Bij de courses te Bussum, jl. Zaterdag gehouden, behaalde «Chillon" van ritmeester Metelerkamp in een hordomen over 3600 meter den 2en prijs. Op verzoek brengen wij gaarne nog eens in herinnering, dat de toe- latings- en herexamens aan do hoogere burgerschool gehouden worden op Zaterdag 5 en Maandag 7 dezer, ter wijl de opgelegde taken der leerlingen worden ingewacht op 5 September en de lessen hervat worden op Dins dag 8 September des morgens te half negen. De officier van gezondheid le klasse A H G. F. Giese, van het le regiment veld-arlillerie, wordt 10 September ingedeeld bij helle bataljon 5e regiment infanterie gedurende de iegimentsoefeningen, terwijl paarden arts le klasse L. J. van Rliijn, van het de depot-eskadron le regiment huzaren, wordt ingedeeld bij de batterij van het korps rijdende artillerie welke van 22 tot 26 September deelneemt aan de oefeningen van het 7e regiment infanterie. Luitenant-kolonel H. F. D. Braams vertrok j I. Maandag naar Deventer oni het commando over het le regiment huzaren te aanvaarden, terwijl het bevel over de Rij- en hoefsmidschool werd overgedragen aan ritmeester A J. P. Metelerkamp. Gisterenavond werd in een ter slechter naam bekend staand bierhuis aan de Langegracht van een veld- arlillerist een slagader doorgesneden. De soldaat onder den invloed van sterken drank zou waarschijnlijk zijn doodgebloed hadden niet zijn kame raden de hulp van eenige burgers ingeroepen door wier bemiddeling de politie van het geval in kennis gesteld, spoedig met een brancard ter plaatse was. De officier van gezondheid Dr. van Leggelo verleende de eerste genees kundige hulp. Gisterenavond werd een der ver pleegden uit het Militair Hospitaal te ontvluchten. Geheel naakt, met een wit laken los omgeslagen werd hij op de Utrechlsche weg weder opgepikt en naar hel hospitaal teruggebracht. Amersfoort 1903. M. de R. Het was Maandagavond in de Arn- hemschestraat circa half twaalf, waar een korporaal der Infanterie door zachte woorden een 30-tal soldaten aanmaande tot doorluopen, toen in eens de politie kwam en met geweld de soldaten voortduwde. Ook de korporaal kreeg zijn deel in de stompen. Heel beleefd maakte hij den be velvoerende hier den volontair der politie attent, dat hij alvorens de politie tor plaatse kwam, reeds bezig was de soldaten tot doorloopen aan te manen, helpen deed het hem ech ter niet, doorloopen moest hij. Op zijne vraag ingeval hij met een Inspec teur te doen had dan zijne penning te mogen zien, werd hem door de volontair geantwoord: «denk je dat ik rnij met een korporaal gelijk stel en eenen korporaal mijne penning toonen zal". Ik kan mij best voorstellen, dat de politie door den zwaren dienst eenigszins prikkelbaar was, doch een dergelijk minachtend antwoord komt in geen geval van pas, daar zulks geen blijk geeft van tact, eene eerste vereischte voor den politieman. U mijnheer de Redacteur voor uwe plaatsing dankzeggend. Hoogachtend, B. S. FÖRSTER. Dierenbescherming. Ten einde het veelvuldig mishandelen van dieren, hetgeen helaas nog dage lijks voorkomt, zooveel mogelijk tegen te gaan, verzoekt de 2de Secretaris der afd «Gooi en Eemland" van de Ned. ver. tot bescli. van dieren, wo nende Ulrechtschestraat no. 35 te Amersfoort allen, die, hetzij zij zelf van zoodanige mishandeling getuige zijn, hetzij zij zulks van derden ver nemen beleefd, hem mondeling of schriftelijk hiervan kennis te geven, ten einde daartegen maatregelen te kunnen nemen. De 2de secretaris van bovenge noemde afdeeling J. A. SANDBERG.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2