NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 76 Woensdag 23 September 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Officiëele Publicatie. BINNENLAND. UIT MIJN DIENSTTIJD. Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugestraat 77. Telephooniio. 09. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat het register van inschrijving over het jaar 1903 en de alphabetische naamlijst, bevattende de ingeschreve nen voor de lichting der nationale Militie voor 1904, geduiende acht dagen, te rekenen van heden,van des voormiddags 10 uur tot des namid dags I uur ter Secretarie voor een ieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie bezwaren kunnen worden ingebracht door mid del van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, in te dienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort 19. September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Wijziging cn Aanvulling van dc Wet op het Middelbaar Onderwijs. Uit de Memorie van Toelichting op bovengenoemd wetsontwerp blijkt, dat de Regeering thans den tijd gekomen acht tot wegneming van bestaande belemmeringen voor de vrije ontwik keling ook van het Middelbaar Bij zonder Onderwijs. Voorts mogen ten opzichte van vakonderwijs, dat gerekend wordt binnen den kring dezer wet te vallen, eenige nadere voorschriften in de wet zelve niet langer ontbrekenbehoeven de voorschriften ten opzichte van het eind-exarnen dor II. B. Scholen met 5-jarigen cursus verbeteringen dien t niet langer bestendigd te worden de be voegdheid, voortvloeiende uit arti kel 89. Onaangetast wordt gelalen al wat thans op het gebied van algemeen ontwikkelend middelbaar onderwijs gebrekkig wordt geacht, totdat de Staats commissie voor de betere ineen schakeling van de verschil lende deelen van liet onderwijs ook daaromtrent hare voorstellen aan de Regeering zal kunnen hebben voorgelegd. Op het voetspoor van hetgeen voor liet lager onderwijs is bepaald, behoort de subsideering van bijzon dere Hoogere Burgerscholen alleen van het Rijk en dan volgens vaste regelen uit te gaan. Bij het ontwerpen der voorwaarden voor deze subsidi- eering is getracht in de zelfstandigheid dier inlichtingen slechts zoover in te grijpen, als strikt noodzakelijk is voor genoegzame zekerheid van de deug delijkheid van het onderwijs. Eenig vereischte voor een subsidie is, dat de bijzondere H. B. S. uitga van eene vereeniging met rechtpersoon- Iijk beid. Uitgesloten worden a. die scholen, waarvan het schoolgeld per leerling en per jaar gemiddeld meer dan f 100 opbrengtb die waarvan blijkt, dat zij worden gehouden als winst gevend bedrijf; c. dezulke, waarin het onderwijs in de voor openbare Hoogere Buigerscholen vet plicht ge stelde vakken gegeven wordt door wettelijk onbevoegden of niet-volledig bevoegden. Voor de berekening van het maxi mum der te verleenen bijdragen komen slechts in aanmerking de door artt. 10 en 17 der wet op het programma van openbare Hoogere Burgerscholen met 3- en 5-jarigen cursus gestelde vakken. Het aantal aan deze vakken bestede volle uren-onderwijs moet, om aanspraak op subsidie te geven, gemiddeld per klasse minstens 25 per week bedragen, terwijl niet meer dan 30 uren per week in aanmerking komen. Voor het Rijkssubsidie wordt f50 per wekelijksch uur-onderwijs als maximum vastgesteld. Alleen scholen met 3-, 4- en 5-jarigen cuisus komen in aanmerking. Een in 5 parallel- afdeelingen gesplitste klasse geldt voor 2; ten hoogste 3 parallelklassen komen bij voortgezette splitsing bij de berekening in aanmerking. Een grens dient echter aangenomen voor het aantal leerlinget^ener klasse boven hetwelk alleen de splitsing op hel subsidie invloed zal oefenen deze ware te trekken onderscheidenlijk bij klassen van meer dan 25 en van meer dan 50 leerlingen. Bij ongesplitste klassen zal het hoogst mogelijke Rijkssubsidie vooreen bijzon dere II. B. S. met 5-jarigen cursus bedragen f 7500, vooreen met3-jarigen cursus f 4200. Voor pas geopende scholen zal subsidie worden uitgekeerd al is nog slechts ééne klasse geopend, mits uit het plan blijkt, dat de school bedoeld is als een 3-, 4- of 5-jarige. Wat het vakonderwijs betreft, behooren de onderscheidene inrichtingen op dit gebied in de wet uitdrukkelijk erkend. Onnoodig verbuigen of verwringen van allengs ontstane vormen tot een nieuwe gedaante is hierbij echter buitengesloten, terwijl beknoptheid bij de regeling een eerste eisch is geweest. Het ligt in de bedoeling omtrent al wat middelbaar en lager land- en tuin- bouwonderwijs betreft, te gelegener tijd bij afzonderlijk wetsontwerp voorstellen ter noodige voorziening te ontwerpen. Voorgesteld wordtde bestaande Wet op het Middelbaar Onderwijs te splitsen in twee hoofd afdeelingen: 1. algemeen middelbaar onderwijs; 2. middelbaar vakonderwijs, d. i. zoo wel het eigenlijk gezegde middelbaar als het lager vakonderwijs;deafdeeling vakonderwijs wordt n. I. onderverdeeld in twee titelsde eene gewijd aan de «hoogere vakscholen", de andere aan de «vakscholen." In de tweede afdeeling woidt al wat ten aanzien van vakonderwijs in de wet thans geschreven staat, nevens enkele nieuwe bepalingen, gewijzigd en aangevuld voor zoover noodlg, overgebracht de regeling der Rijks- landbouwschool ongewijzigd, terwijl voor de burger dag en avondscholen een eenigszins gewijzigd type van scholen wordt aanbevolen. Het middelbaar en het lager vak onderwijs worden ondeischeiden in technisch-, handel- en landbouwonder wijs Omtrent de vraag of men bij het technisch onderwijs met een vak school der hoogere of lagere soort te doen heeft, zal in vele gevallen de koninklijke beslissing moeten worden ingeroepen. Voor do hoogere technische en handelsinrichtingen (de te stichten middelbare technische school), waar voor de plannen nog in 't eerste stadium van voor bereiding zijn, de Amsterdamsche kweekschool voor machinisten, de Enschedésche School voor Nijverheid en Handel, de gemeentelijke handelschool te Amster dam en daarmee gelijk te stellen inrichtingen, wordt, onder 's Ministers oppertoezicht naast liet door inspec teurs te oefenen toezicht, eene Rijks commissie voorgesteld. Voor het landbouwonderwijs wordt het toezicht veranderd, voor het lager handels- en industrieonderwijs het thans voor ambachts- en dergelijke scholen ingesteld inspectoraat, mits uitgebreid, gehandhaafd, door één inspecteur voor het laatstbedoelde onderwijs aan to stellen met een aantal adjunct-inspecteurs daaronder, terwijl naast het Rijkstoezicht plaat selijk schooltoezicht door de gemeenten aanbevolen blijft Voor het in het leven roepen van vakteekenakten dient de thans niet bestaande bevoegdheid daai toe in de wet uitdrukkelijk verleend, waarbij echter volstaan worde met het sancti- onneeren bij de wet van liet splitsen der teekenakten in meerdere akten. De eisrhen en voorwaarden betref fende toezicht der overheid en liet onderzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers, alleen te stellen voor vakscholen of hoogere vakscholen, die voor Rijkssubsidie in aanmerking willen komen, zullen bij algemeenen bestuursmaatregel dienen geformuleerd. Burgeravondscholen in gemeenten met minder dan 10,000 zielen, uitge breider cursus dan de 3-jarige, onder wijs in ankere vakken dan de verplicht gestelde, worden van die gemeenten niet geëscht, maar willen zij daartoe overgaan dan zullen zij op krachtigen Rijkssteun kunnen rekenen. Het getal vakken, waarover het schriftelijk deel van liet eind-examen voor de Hoogere Burgerscholen rnet 5-jai igen cursus zich uitstrekt is zoo veel mogelijk uitgebreid en een doel treffender regeling getroffen voor het verleenen van vrijstelling van het mondeling examen. De bepaling van het aantal exanien-commissiën en elks ressort wordt op den Minister van Binnenlandsche Zaken overgebracht. De bepaling van art. 89betieflende de bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de technische wetenschap pen, wordt uit de wet gelicht, behou dens eerbiediging van eenmaal verkre gen rechten. De voorgestelde subsidieering van bizondere H. B. scholen zou over 1903 f16,000 vorderen. Uit Kota-Radja word geseind: Als direct gevolg van d& onder werping van Panglima Polim meld den zich Toekoe Ben Pira Keureutoe, Toekoe Aji Geudong. diens jongere fanatieke broeder Toekoe Radj.» Meungkoeta. al hunne familieleden met ruim 300 mannelijke volgelingen en voorts Keudjroeën Mbang ter onderwerping aan. Zondag j.l. is aan alle militairen in het kamp nabij Milligen verlof tot uitgaan geweigerd. De aanleiding hiertoe dient gezocht in het feit, dat een aantal militaiien onlangs, bij het uitrijden van H. M. de Koningin, voor het paleis het Loo socialistische liederen hebben aange heven. door D. v. <1. R. 2) Laat hem maar binnen komen, adjudant onderofficier I" riep plotseling de kapitein adjudant een ntachtigponder" met een zwarte knevel en een lorgnet met goud afgezet op zijn ietwat gebogen neus, waarvan bet toppunt veel overeenkomst bad met een kleine vuurbol of gloeikousöf de man verkouden was öf dat bij veel aan Bachus offerde weet ik niet, doch. dit durf ik wel te zeggen, dat bii geheelont houders dergelijke voorgevels niet of zelden worden aangetroffen. Yerder was hij klein van gestalte, doch zijn voeten hadden behoorlijke afmetingen «29 steek" zeide de fourier passen hem precies, zoodat ik met een gerust geweten mag zeggen dat deze brave en dappere krijgs makker op een grooten voet zijn leven sleet. Eenige oogenblikken later trad ik het salon, ik bedoel bureau van den vader van den geheelen troep binnen. Bij den ingang stond een jong zenuwachtig soldaat op post, bang als hij was een bemerking te krijgen van zijn commandant, die in een gemakkelijke fauteuil gezeten de zaken zijn regiment betreffende met een eer biedwaardige kalmte afhandelde. Nog zie ik hem, gezeten, dicht aan het raam, dat uitzicht gaf op de groote vlakte, ingesloten door de vier met menschen volgepropte kazernes zijn beenen omklemd door groote blinkende rij laarzen waarvan de vergulde sporen, telken male als de beenen zich bewogen, rinkelden als een bel. Zijn gelaat toonde ernst, want vertoonden zich diepe rimpels in zijn voor hoofd, doch een nn en dan voor den dag komend glimlachtje bracht «de goede kolonel" als een levend schilderij voor mijn oogen te voorschijn. Vóór hem hing een prachtige salonvogel- kooi waarin een Saksische kanarievogel die haar heerlijke muziek door de kamer deed galmen, 't Was de lieveling van den «Kolonel" Aan den wand hingen op verscheidene plaatsen militaire schilderijen die: de slag van Waterloo, de schildwacht enz enz. voorstelden, 't Portret van H. M. de koningin was zoodanig gehangen dat de commandant bij het opzien zijn oogen er op moest gevestigd hebben. Zeker zal hem dan ook wel steeds de gedachte bij zijn geweest: «Ik handel in naam van Uwe Majesteit." «Dus je wilt gaan dienen hij mijn regiment Ja wel! Mijnheer zeide ik, want ik wist toen nog niet 't verschil van kolonel, generaal of korporaal. Ik dacht dat korporaal al hoog was, maar dat is mij later erg tegen gevallen. Mijnheer, ik wilde gaarne gpan dienen als adspirant-onderofficier. Hier had de kolonel niet veel op te zeggen en was 't hem goed. Wacht maar buiten dan zal je wel meer er van hooren van je sergeant-majoor. Ik groette den mijnheer beleefd en verwijderde mij daarbij denkende «ik ben hier eens geweest, ik hoop maar dat ik niet veel keeren meer behoef te komen." Eenige oogenblikken later toen ik op den corridor bij nog vele anderen stond, die zooals ze mij zeiden allen moesten komen om een douw te halen voor een bakje dat ze had den uitgevoerd, kwam de sergeant-majoor naar mij toe, zeggende je moet nu gekeurd worden ga maar met mij mede. Zoo ging ik miin eerste dienst tegemoet. Ik moest gekeurd worden I Ik wist niet wat met dat keuren wel bedoeld werd. Ik liep naast den Sergeant-majoor een flinke lange dikke kerel met rond gezicht waaruit de goedheid straalde zooals de zon soms zijn warmte kan geven aan half verwelkte bloemknopjes. Op zijn borst prijkte de bron zen plak, bij de dronkaards, medaille voor trouwen dronkenschap doch bij den Ser- straf. fout. geant-majoor bronzen medaille voor trouwen dienst genoemd. Hij had hem goed in de «glim" staan evenals de knoopen van zijn uniformjas, die hem nauw gesloten om zijn gortpens tot aan de knieën afhingze schitterden in den zon een elk voor zich stralen vooruitwerpend als duizende lichtbolletjes bij goed duister weder, 't Was de echte propere militairgeen stofje was op zijn kleeding te bekennen. Zoo helder wit als zijn handschoenen waren, zoo glanzend zwart waren zijn schoenen gepoetst, 't Was een echte troep, zooals er nog alleen wor den aangetroffen bij de vrijwillige korpsen. Onder zijn armen had hij een paar dikke zware boeken te dragen, waarvan later de titels door mij in geen een bibliotheek waren te vinden, 't Was 't strafhoek Deel I en Deel II. Verschillende boekhandelaars heb ik gevraagd naar dat interessante boek. Geen een kon mij er aan helpen; die zijn alleen te verkrijgen in de militaire bibliotheek werd mij door een hunner geschreven Dat durf ik ook wel ter lezing aan te bevelen, want het is in den waren zin interessant te noemen, maar voor degenen, die op 't strafhoek geabonneerd zijn ('t abon- menent is kosteloos) is de vermakelijke zijde er gauw af. Wurdt vervo yd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1