Gemengd Nieuws. Schoolvocding en schoolkleeding- Te Groningen heeft het gemeente bestuur f5000 uitgetrokken voor het verstrekken van voeding en kleeding rechtstreeks van gemeentewege aan arme schoolkinderen, benevens f900 voor subsidie aan vereenigmgen. De nieuwe spoorbrug. Men schrijft uit Velsen aan de »N. R. Cl De nieuwe spoorbrug, de grootste draaibrug van Europa, wordt in de eerste dagen van October, in bijzijn van het rijksspoortoezicht, beproefd en dan voor het verkeer opgeleveid. De Heer Louis Couperus heeft de laatste hand gelegd aan een my thologische roman, getileld Dionyzos, die 't eerst in het tijdschrift «Groot- Nederland" zal verschijnen. Het Oetober-nummer van dat tijd schrift zal daarmede aanvangen. Uit Barnevelt wordt gemeldt: Met Polak en Tronnier, die hij het spoorwegongeluk het zwaarst gewond werden, gaat het goed vooruit. Bijna al de beschadigde waggons zijn naar elders vervoerd, om, zoo mogelijk, hersteld te worden. Alleen een bagage-wagen, die niet vervoerd kan worden, zal men hier trachten te herstellen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ter gisterenmiddag onder prae- sidium van den burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers gehouden raadsvergadering waren de heeren Van Kalken, Van Beek, Mr. Van Voorst Vader en Mr. Prikken afwezig, de drie laatstgenoemden met kennis geving. Na vooilezing en goedkeuring ran de notulen der voiige vergadering, deelde de Voorzitter mede, dat inge komen waren Van Gedeput. St. de mededeehng van een Ivon. Besl. waarbij ontheffing wordt verleend der verplichting tot het hebben eener Bui gei dagschool de goedkeuring door het zelfde college van het raadsbesluit regelende de jaarwedde der onderwijzers Boersma en Jochemseen bericht van ont vangst door Gedept. St. der regeling van het herhalings onderwijsde goedkeuring door Gedeput. St. van het raadsbesluit tot reorganisatie der Burger-Avondschooleen adies der heeren Winteren Meijer, leeraren aan de II B. S. houdende verzoek tot wijziging der veroidening regelende de jaarwedden der leeraren aan de II. B. S.een aantal adressen van leeraren bij het Middelb. onderwijs met verzoek het door hen geven van privaat-lessen te willen toestaan: dankbetuigingen van verschillende leeraren aan de H B. S. voor de nieuwe salarisregeling. Aan de orde komt punt 1 der agenda Voorstel tot wijziging der retribu- tiën voor het steken van plaggen, enz. Daar deze retributiën in het laatste vijfjarig tijdvak f455.minder heb ben opgebracht als in het daaraan voorafgaande en het bij onderzoek aan B. en W is gebleken, dat over het algemeen vooral voor houders van meer dan één paard de bestaande bepalingen te bezwarend worden ge vonden en dat waarschijnlijk hooger opbrengsten zijn te verwachten, in dien eene regeling werd getroffen, meer dan tot dusver rekening hou dende met het draagvermogen vay hen die behoefte aan plaggen of heide hebben, komt het hen wenscbelijk voor, een grooter aantal categorieën naar welke de retributie zal verschul digd zijn aan te wijzen en het tarief daarmede in overeenstemming te brengen waardoor ruimer speling wordt verkregen in de verschuldigde retributiën en zoowel arbeiders als kleine en groote veehouders zullen worden aangemoedigd, zich van plag gen en heide te voorzien. Zij stellen daarvan voor hen te machtigen tot het geven van vergun ningen tot het steken van plaggen en het maaien en beweiden van de aan de Gemeente toebehooreride hei degronden gelegen in de Gemeente Leusden, voor zoover de gron den niet aan het Rijk zijn verhuurd, krachtens ar t. 12 der overeenkomst goedgekeurd bij de Wet van 7 Juli 1887 (Staatsblad no. 124) aan ieder die daartoe aanvrage doet, tegen be taling, eener jaarlijksche retributie, dadelijk na bekomen vergunning te voldoen in handen van den Gemeente ontvanger, welke retributie bepaald wordt als volgt: 1. voor het steken van plaggen en het maaien van heide, nuts voor eigen gebr uik a. voor .arbeiders, welke uitsluitend varkens of geiten houden f2.50 b. voor veehouders geen paarden en niet meer dan vier koeien hou dende f5. c voor veehouders, geen paarden en niet meer dan tien doch meer dan vier koeien houdende f 10. d. voor veehouders, geen paarden en meer dan tien koeien houdende f 15. e. voor veehouders, houdende éen hun in eigendom toebehoorend paard f 15. en voor elk paard meer, bovendien f5.— 2. voor het weiden van schapen a. voor een kudde van boven 100 stuks f25. b. voor een kudde van beneden 100 stuks f20. Voorts, dat gemelde retributië voor het geheele jaar naar gelang van de bij de aanvrage voorhanden paarden, koeien of schapen zal ver schuldigd zijn en dat aan Burge meester en Wethouders de bevoegd heid wordt gelaten om, wanneer naar hun oordeel misbruik van de vergun ning woidt gemaakt of het blijkt dat meer paarden, koeien of schapen in bezit zijn dan zijn aangegeven, deze, zonder geheele of gedeeltelijk restitu tie van het betaalde of eenige schade vergoeding, in te trekken en vervolgens aan hem, die zich aan misbruik schul dig maakte, geen vergunning meer af te geven. Dit voorstel wordt z.h.st. goedge keurd. Bij raadsbesluit van 26 Juli 1900 werd de jaarwedde van den fleer W. II. Kam, als gemeente-architect be paald op f2080, terwijl hij voorloopig belast bleef met het toezicht op het onderwijs in het rechtlijnig teekenen aan de Burgeravondschool, met behoud zijner vroegere jaarwedde aar. die school van f420.Feitelijk genoot hij dus f2500.tractempiit. In verband met het raadsbesluit van 1 September 1.1. waarbij hem wegens nieuwe organisatie der Burger avondschool, met ingang van 1 October 1903 eervol ontslag als leeraar aan die school werd verleend komt het het Dag. Best. billijk voor, wegens zijne vele werkzaamheden Ook in verband met de uitbreiding der gemeente, dat hij in 't vervolg als architect der ge meente een salaris van f2500.ge niet. liet voorstel om de jaarwedde van den gemeente-architect met ingang van 1 October 1903 nader vast te stellen op f2500.wordt door den Raad z.h st. goedgekeurd. Krachtens artikel 13 der pensioen verordening wordt door de gemeente raad in de gevallen, waarin het bedrag, waarnaar het pensioen van een ander publiek-rechtelijk lichaam is berekend, niet vaststaat, hiervoor een som be paald. De leeraren der Hongere Burger school A. G. van Os en A. M. Kerk- kamp genieten respectievelijk een pensioen van f 1088.en f750. als gewezen le Luitenant der Artillerie bij het leger in Ned. O.-Indië. Een vast bedrag waarnaar deze pensioenen zijn berekend is niet aan te geven. Nam men aan het tractement van f3000, hetwelk eerstgenoemde in Indië genoot, dan zoude hij nimmer voor gemeente pensioen in aanmerking komen en dus achterstaan bij de overige ambtenaren. Voor den leeraar G. F. G. de Bruijn werd bij raadsbesluit van 12 Juli 1899 een som van f 1000 vastgesteld, als zijnde dit het normale tractement van een Luitenant ter zee 2e klasse. Volgens hunne mededeehng is hun pensioen aldus berekend: le voorden Heer van Os het normaal pensioen voor een Ie Luitenant der Artillerie in Indië met 40 dienstjaren bedraagt f1500. Hij had ruim 29 dienstjaren en geniet daarom o X f 1500 f1088. 2e. Voor den Heer Kerkkamp:het normaal pensioen voor een le Luite nant der Ar I i I Ier ie Indië met 40 dienst jaren bedraagt f1500. Hij had beneden 10 dienstjaren en genoot daarom de helft of f750 liet normale tractement van een le Luitenant der Artillerie hier te lande bedraagt ('1300. Met 'toog op 'l precedent de Bruijn stellen B en W. daarom voor de beide betrokkenen het bedrag op f 1300 te bepalen. Gok dit voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Een voorstel tot verhooging van het tractement der heeren Dr. H. J. Reynders, A. M. Kollewijn, Dr. A. Smit, G. F. G. de Bruijn, Dr. Ph H. Peyrot, H. Italië, W. N. Coenen, B D. Best, I. M. J. Hoog, F. Wesseling, F. Rauli, J. M. Thiel en A. G van Os, leeraren aan hel Gymnasium en H. B. S., wegens diensttijd wordt z h. st. goedgekeurd. Tot tijdelijk leeraar in de geschie denis, Aardrijkskunde en Nederlandse!) aan de inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs alhier, wordt daarop met algemeene stemmen be noemd de heer J. J. Veimeulen uit Utrecht. Ingevolge de nieuwe verordening, regelende de samenstelling der com missie van Toezicht op het Lager onderwijs, moet deze commissie wor den uitgebreid en worden door den Raad achtereenvolgens tot leden daar van benoemd de heeren Mr. P J. F. van Voorst Vader, E. G. Drenth en C. M. M. Ver molen en de dames mevrouw wed. J. D Rolandus Hage- doornSchutte en mej. J. M. Veder. De Voorzitter wenscht op te mer ken dat de heer Celosse jaren lang als Voorzitter dier Commissie is wei k- zaam geweest, en waardoor wijziging dier commissie daaiin verandering is gekomen hein namens den Raad dank te zegg. n voor de vele gewichtige diensten door hem als zoodanig be wezen. (Applaus.) Als leden der Commissie, bedoeld bij vut. 166 der Gemeentewet, weiden de heeren M. L. Celosse eri Mr P. J. van Voorst Vader, met algemeene stemmen herkozen. In verband met het raadsbesluit van 1 September l.l. tot reorganisatie der Burgeravondschool, worden daarop met ingang van l'Oclober 1903 aan die school achter eenvolgens benoomd voor vast tot leeraar in het rechtlijnig tee kenen: de lieer P. Doorn, Directeur der Ambachtsschool tot Directeurde heer P. Doorn, leeraar in rechtlijnig teekenen. le. tol tijdelijk leeraar in 1 land- reekenen de heer II. J. Mooijen. 2e tot tijdelijk leeraar in Recht lijnig teekenen: de heer C. van Ouwer- kerk. 3e. tot tijdelijk leeraar in Wis-, Natuur- en Werktuigkunde: de heer C. J. F. Prins. 4e. tot tijdelijk leeraar in de Neder- landsche laai tie heer A. Veen en tevens bepaald, dal de functiën van de mede aan die school reeds benoemden vasten leeraar tie heer P. H. J. van Weezei Errens, met 1 October 1903 aan die school een aanvang nemen. Zondag a.s. 27 Sept. te half elf treedt op in tie Rernonstrantsche kerk Ds. J. van Loenen Martinet, Pre dikant te Bussum. Mejuffrouw E. M. van Beek alhier komt voor op de voordracht voor leerares in de nuttige en fraaie hand werken aan de II. B. S met5-jarigen cuisus voor jongens en meisjes te Hilversum. Amersfoort schijnt in Den Haag op een niet al te best blaadje te staan. Niettegenstaande het breed gemoti veerd request van den Gemeenteraad, iii de vergadering van 1 September vastgesteld is het buitengewoon subsi die voor de lloogere Burgerschool toch met f 1000 verminderd om gaan deweg weer op een normaal subsidie bedrag te komen. En voor de Industrie- en Huishoud school is op de ontwerp-begrooting slechts f3500 uitgetrokken. Hopen we, dat het Kamerlid voor Amersfoort bij de behandeling der Staats-begrooting beide subsidiën nog zal weten verhoogd te krijgen in zóo vei re, dat beide inrichtingen van on derwijs geen schade lijden. Op het concours-hippique te 'sGiavenhage behaalde luitenant G. J. Maris in het nummer voor rijpaarden (beroepsrijders uitgesloten) den 3en prijs. Bij het springconcours (voor paarden, die reeds meer dan 1000 gulden hebben gewonnen werden twee hinder nissen met, 10 cM. verhoogd en voor paarden, die meer dan 2000 gulden hebben gewonnen, met 20 cM.) werd de 4e prijs verdeeld tusschen luitenant J Couvée, van hier, en de heeren Philippot en Mathieu van Brussel. De «Amersfoortsche Muziekver- eeniging" zal Donderdagavond half acht weer een concer t geven op den Hof De Rechtbank te Utrecht eischte 6 weken, onder aftrek der preventieve hechtenis, tegen den jongen die in de Sociëteit «Concordia" geld stal uit een officierskist en evenveel tegen twee zijner medereizigers het vierde lid van het quartet zal wel tot zijn achtiende jaar naar een Verbeterings gesticht moeten. Gisterochtend omstreeks half tien, passeerden een 40-tal automobielen en stoomfietsen, die deelnamen aan den betrouvvbaarheidsliu onze ge meente. De rijtuigen, waaronder van allerlei afmetingen, hadden veel be kijks. De meesten reden in een zeer langzaam tempo. Hedenmiddag te 3 uur komen zij nogmaals door de stad en zal aan het hotel Schwemmer rust worden gehouden. 37»e STA ATSLOI'ERIJ. Vijfde of laatste klasse. Eerste week. Trekking van 21 en 22 Sept. 1903. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 51. Prijs van f 200 op No. 1783. Prijs van f 100 op No. 11469. Prijzen van f 70. 52 57 701 1321 1805 5480 7640 en 11466. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 55 720 1304 1305 1332 1790 1796 1800 1808 1813 1817 1839 5477 5483 5492 7650 12642 12679 12685 12690 12699 16404 16438 20204 en 20208. Loten zijn ten kantore Breede straat 22 nog verkrijgbaar a f 3.50 per Een Vliegmachine. Prof. Langley, de seciolaris der «Smithsonion Institution" te Washing ton is niet gelukkig met zijn «kunst vogel". Hij heeft daartoe een aantal buizen aluminium en staal verbonden die een krachtigen petroleum-rnotor dragen, waardoor een paar vleugels van witte zijde in beweging worden gebracht, en inet een roer alsstaait. Bij de eerste proef op 8 Augustus vloog dit toestel ongeveer 45 minuten, rnaar viel toen van het uitgangspunt en kreeg groote averij. Op 5 Sept. werd de proef herhaald, maar toen weigerde de motor te werken Acht dagen later was dal gebrek verholpen; nu werkte de moler maar zóó dat bij het opstijgen de vleugels braken en zoo verward raakten tn de andere deelen dat de geheele «vogel" van 20 meter lengte ontredderd werd. Prof. Langley schijnt het nu te hebben opgegeven, na ongeveer 70 000 dollars voor dezen ongeluksvogel te hebben besteed. Zijn helpers willen echter' nog trachten hem te genezen. Duur brood. Het Centrum schrijft: In den val van Chamberlain ligt een behartigenswaardige les opge sloten. De bijkans oppermachtige minister heeft zich tot aftreden gedwongen gezien, omdat hij zijn protectionisti sche neigingen wildo uitstrekken lot de voedingsmiddelen van het volk. Duurder brood zou van zijn door drijven het gevolg zijn geweest, en daartegen openbaarde zich teistond een krachtige oppositie. De jongste verkiezing voor het Par lement welke aan de conservatieve partij een ernstige nederlaag bezorgde, was te dien opzichte een waarschu wend leeken Graanrechten zijn nu, zoo min als vroeger, «populair" in Engeland, en Chamberlain die zich invloedrijk ge noeg waande, om tegen de openbare meening in te gaan, heeft dit tot zijn nadeel moeten ondervinden. Verhooging van tarieven kan wen scbelijk en zelfs een min ol meer beschermende maatregel lot redding van de een of andere industrie tijde lijk oii baar zijn. Maar van de eerste levensbehoeften des volks blijve men af. En vooral: geen duur brood, De wereldberoemde badplaats Gastein is door een oversli ooming getroffen, welke een ramp blijkt te zijn. De reusachtige Gasteinerhof is voor een gedeelte ingezakt, vele kleinere hotels zijn ingestort, de elec- trische centrale is door het water vernield, en tien bruggen zijn weg geslagen. In één woord Gastein is door een onheil bezocht. De stad is bovendien door liet water van het verkeer afgesloten. Telegrammen en brieven kunnen slechts per bode naar het zes uur verwijderde station Lend gezonden worden. De burgemeester heeft aan de militaire overheid om hulp geseind. Vredescongres. Maandag zal te Rouaan het derde algemeeno congres voor den vrede worden geopend. Op de agenda staat o. a. het rapport over de gebeurte nisoen van het afgeloopen jaar met betrekking tot oorlog en vrede, van den heer Elie Ducommun, laureaat van den Nobel- prijs, het rapport be treffende de stichiing-Block, enz. Een afzonderlijke vergadering van Fransche en Engelsche afgevaardigden, waaraan de Kamer van Koophandel uit Havre zal deelnemen, zal bespreken de kwestie der verwezenlijking van een Fiansch-Engelsch arbitrage-tractaat. NOGMAALS Chilisalpcter in den Herfst. Ofschoon in den laatsten tijd op lezingen, in tijdschriften, vakbladen etc. meermalen op bovengenoemd punt de aandacht is gevestigd, meenen we juist nu nogmaals hiervoor de attentie te mogen vragen. Wanneer we hierboven plaatsen «Chilisalpeter in den herfst" dan bedoelen wij daarmèe de noodzakelijkheid van eene gift Chilisalpeter in den herfst voor onze wintergewassen, 't Is be kend, dat onze landbouwgewassen de stikstof uitsluitend opnemen in den voim van een ralpeterzuuizout. Wil de landbouwer dus beslist succes hebben dan dient hij te zorgen, dat deze stikstofvorm in zijn bouwgrond steeds voorhanden is. ook in den herfst. Is daarvoor een opzettelijke bemesting met Chilisalpeter in den herfst beslist noodig? Vroeger be weerde mer. algemeen van niet. Doch de dichter de Genestet heeft ook hier weer gelijk wanneer hij zegt: «Wat de Wijzen ons heden als waar heid verkonden, straks komt een Wijzer die 'l wegredeneert." Is men in Duitschland overtuigd van de noodzakelijkheid eener matige Chilisalpetergift in den herfst, ook op de rijksproefvelden in Nederland is ten duidelijkste de groote waarde hiervan gebleken. Nog meer nut zal een weinig Chilisalpeter thans doen, nu we zoon kouden natten zomer achter den rug hebben. Wat toch is het geval Op zeer vruchtbare gronden zal, onder gunstige, omstandigheden uit ammoniak salpeterzuur gevormd worden. Niet of weinig echter in de allerbovenste laag, omdat genoemde omzetting volgens onderzoekingen van Waririgton het best in het donker geschiedt. Men lette hierop, omdat de kiern- plantjes direct opneembare stikstof in den bovengrond moeten kunnen vinden. Verder is op de salpeter- zuurvorming de temperatuur van den bodem van overwegenden invloed. Bij 37° C heeft zij het snelst plaats en neemt dan af naarmate de tempera tuur 5° nadert. Onder normale om standigheden zal nu de bodemtem- peratuur in den nazoner het ge schiktst zijn. Dit is thans helaas niet het geval. De zomer is nat en koud geweestdoor de lage bodemtempera- tuur is er gedurende den zomer wei nig of geen salpeterzuur gevormd. De aanwezige voorraad is door het gewas opgeteerd, zoodat we mogen aannemen, dat er thans in den land bouw gebrek aan direct opneembare stikstof is. De nazomer kan hierin weinig vei beter ing brengen, want mochten er nog warme dagen komen, dan dient de aangevoerde warmte in ile eerste plaats om het overtollige water te doen verdampen De bodem- temperatuur zal dus dit jaar laag blijven en de uitgezaaide korrels, hoe goed van kwaliteit ze ook zijn mogen, zullen plantjes voortbrengen, die in hun prilste jeugd gebrek aan direct opneembare stikstof zullen krijgen. Een kwijnend bestaan is hiervan het gevolg. Dat mag niet, Onze winter gewassen gaan een kwaden tijd te gemoet en moeien flink toegerust worden. Naast voldoende hoeveel heden kali en phosphorzuur is aan wezigheid van direct opneembare stikstof dringend noodzakelijk. En om zeker te zijn, dat deze aanwezig is, is een marige gift Chilisalpeter straks bij het zaaien of het opkomen een zaak van niet geringe beteekenis. In de meeste gevallen zal een hoeveel heid van 100 kgr. per hectare vol doende zijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2