NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. UIT MIJN DIENSTTIJD. No. 79. Zaterdag 3 October 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij flit nummer Behoort een Bjjvoepl. Officieel© Publicatie. BINNENLAND. BUITENLAND. Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langesiraat 77. Tclephoomio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Nationale Militie. KENNISGEVING. De Burgemeerster eu Wethouders van Amersfoort. Gezien het besluit van den Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 18 September 1903, No. 1 N. M. en S. (Provincie No. 126). Gelet op de art. 26, 50 en 51 der Militiowet 1901 en op art. 24 van het Koninklijk Besluit dd. 2 December 1901 (9tbl. no. 230). Doen te weten, dat de loting der vóór den len September van dit jaar voor de militie ingeschrevenen, behoo- rende tot de lichting van 1904, in het gebouw Amicitia, aan bet Plant soen, tusschen de Utrechtsehe- en Arnhemschepoorten alhier gelegen, zal geschieden op Dindag 3 November 1903, aantevangen des namiddags te twee uren voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter A. tot en met E.,en op Woensdag 4 November 1903, des voormiddags te 10% uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter F. tot en mot Z. En voorts, dat op Donderdag den 5 en Zaterdag den 7 November, aan staande, telkens van 's voormiddags 10 tot 2 uur des namiddags door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen; bij den Burgemeester ten Raadhuize aanvraag kan geschie den voor de getuigschriften, vermeld in de le en 2e zinsnede van art. 51 der wet, luidende als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of dien van broeders te „verkrijgen, moet men overleggen een „paspoort of ander bewijs van ontslag, „of een uiltreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijker! dienst". „Ter bekoming van vrijstelling „wegens broederdienst moet men „bovendien overleggen een getuig schrift van den Burgemeester, waar- „uit bet getal zonen tot het gezin be- „hoorcnde blijkt". „En art. 42 eerste lid van aangehaald „Koninklijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste .zinsnede van art. 51 der wet, kan, zoo „het niet reeds ingevolge art. 39, 3e ,,lid van dit besluit onder den Burge meester berust, ten minste tien dagen „vóór den dag waarop de zitting „van den Militieraad wordt geopend, „worden ingeleverd bij den Burge- „ineester der gemeente, in welke de „loteling. die vrijstelling verlangt „wegens eigen militaire dienst of „wegens broederdienst, voor de militie „is ingeschreven"- Eindelijk, dat het opgeven der redenen van vrijstelling, het inleveren van de benoodigde bewijsstukken en het doen opmaken van het bij de wet gevor- derderde getuigschrift niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotelingen meenen aan spraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien vrijstelling te vragen in de zitting van den militieraad of op de lijd daarvoor overeenkomstig art. 46 van bovengenoemd Koninklijk Besluit be paald. Amerfoort, den 1 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, B. W. Til. SANDBERG. Stnatsschuldbockjes. Het ligt in bet voornemen der Regeering, eerlang een ontwerp van wet in te dienen tot invoering van Staatsschuldboekjes, in den geest van die welke in België onder den naam van Carnets de Rentes worden uit gegeven en aldaar voortreilelijke resul taten opleveren om bet sparen te bevorderen. Export naar Zuid-Afrikn. De Exportvereeniging te 's-Graven- hage ontving van een barer Zuid- Afrikaansche Correspondenten de vol gende mededeeling De toestand in Transvaal is, zoo als u uit de couranten reeds her haaldelijk zult hebben vernomen, niet rooskleurig. De bandelaren zitten vol met allerlei goederen, terwijl de koop kracht van bet publiek gering is, de mijnen werken maar met halve kracht, zij het dan al of niet orn haren zin door drijven in zake het arbeiders vraagstuk, en de boeren hebben een slecht jaar gehad, volgende op den oorlog. Het zal daarom nog eenigen tijd duren, vóór de zaken weer flink loopen; intusschen moeten wij maar moed houden, en vertrouwen hebben in de toekomst, want Zuid-Afrika heeft ongetwijfeld toch eene goede toekomst, al is bet er nu nog een beotje on geregeld en stil op velerlei gebied. (let land is zóó overrijk aan mine ralen, en biedt in sommige gedeelten nog zóó veel kansen aan eene veel te dunne landbouwbevolking, dat men er nog gerust, zonder eenige vrees, groote kapitalen kan beleggen. Het ware ook te wenschen, dat men hier nu eens besefte, dat de oorlog en al de nabetrachtingen van dien afgedaan hebben, ten minste in dien men er opgesteld is zaken te doen. Er wordt nu nog veel te dikwijls in de nieuwsbladen afgegeven op Engeland en alles wat Engelsch is, en aan het publiek het vertrouwen in Zuid-Afrika ontnomen. En dat is het juist, wat het land noodig heeft, vertrouwen van het Europeesche publiek, zoodat de kapitalen er meer dan vroeger voor belegging heen- vloeien. Een andere, maar vermoedelijk door ons, Nederlanders, niet spoedig te vervullen wensch is, eene eigen (d i. Hollandsche) stoom vaari verbinding met Zuid-Afrika, opdat wij onze goederen geregeld en zonder over lading kunnen veizende», en b.v. in circa 30 dagen te Durban of Delagoa- Baai kunnen hebben. Er is echter reeds zóó dikwijls over geschreven, en mannen van gezag hebben zóó dikwijls reeds verklaard, dat bet ver lies zou opleveren, dat het waar schijnlijk een vrome wensch zal blijven. Mijns inziens zou het op den weg der Regeering liggen om, evenals zij met de Java-Japan-Lijn doet, zulk een onderneming krachtig te steunen. Er ligt voor Nederland nog zoo'n mooie toekomst in Zuid-Afrika, indien wij maar willen aanpakken, en het allereerste, dat daartoe noodig is, is wel eene eigen geregelde verbinding. Maandag werd de bouw dei- overbrugging van den Oosterspoor weg bij het station Bameveld Voorthuizen beproefd door de belasting ervan met drie tender-locomotieven. De doorbuiging, door de belasling verkregen, bleef beneden de verwach ting en geen blijvende doorbuiging bleek ontstaan te zijn nadat de loco motieven weder verwijderd waren. Over eenige dagen zul nu met treinen vanaf Lunteren uit den Lunterscben berg de ballast over de lijn Barneveld Nijkerk worden gebracht, zoodat vermoedelijk reeds in den loop der volgende maand de geheele lijn Nijkeik Ede der N. C. S. voor liet ver keer zal kunnen worden opengesteld Keizer Jacques, alias Lebaudy, ver toeft in Londen, in Savoy-Hötel, en heeft daar een geweldig succes. Werk lieden, handelslui, nijveren,ontdekkers, officieren van land- en zeemacht, kelners, tooneelspelers en speelsters, van allerhanden komt er zijn op wachting maken, om»Z M. dringend te spreken over Diets heel belang rijks". Maar bet antwoord voor allen luidt: «meneer Lebaudy is uit." De bladen brengen de Sahara-keizer alle eer; er zijn heel wat die bedachte interviews bevatten, waarin men den Keizer in een zonderling, maar ver makelijk Fransch-Engelsch allegaartje laat koeterwalen. Er is een grappen» maker, die zijn publiek met een ernstig gezicht vertelt, dat Balfour Z. M. gevraagd zou hebben een plaats in liet kabinet te willen bekleeden, om dat men veel heil verwachtte van Jacques' imperialistische plannen. Maar een ander blad verzekert, dat bet juist omgekeerd is en dat Keizer Le baudy alleen naar Engeland is ge komen, omdat daar op de makke lijkste manier een bruikbaar ministe rie was samen te stellenals voor beeld: Jameson zou voor oorlog kun nen geëngageerd worden, Wittaker Wright of Hooley voor financiën, en Chamberlain, die toch vrij is, als minister van allesen welk een oefenschool, de Sahara meteen uiterst doorgevoerd anti-vrijhandelsstelsel PLAITNELIJKE BEKICUTE.V. B. van Leuven, meesterknecht der firma D. Hubers Zn mocht j.l. Donderdag den dag berdenken, waarop bij 50 jaren geleden bij ge noemde firma in betrekking kwam. Tot belooning voor zijn trouwe dienstbetracbting, werd bij door 11. M. de Koningin begiftigd met de eere-medaille in zilver van de Oranje- Nassau-orde. Ook van de zijde zijner patroons, het personeel en tal van belangstel lenden mocht de jubilaris blijken van waardeering ondervinden. Ook de tollen op den straatweg AmersfoortArnhem behooren nu tot bet verleden. De eenige tollen nabij deze ge meente zijn nu die op den Barne- veldschen straatweg, die daarvoor dan [ook op bijzondere slechte wijze wordt onderhouden. door D. v. <1. R. 5) Zijn collega een meer pracktisclie en ont wikkelde man stond mij aan testaren en te bekijken als of ik een wonderdier was dat uit de voorwereldlijke tijden nog overgebleven was. Poot op beuren commandeerde de chef want want zoo werd hij door de anderen betiteld. Handeu uitstrekkentong uitsteken, voor over buigen, Billen van elkaarDeze commando's werden achtereenvolgens gegeven. Ik heb latei- in mijn diensttijd nooit zulke heilgymnastiek meer behoeven te doen, waar ik dan ook blijde om was. Na lang beraadslagen kwam nogmaals de dokter naar mij toe en na me op zekere plaatsen nogmaals betast te hebben, was ik goedgekeurd en kon ik het buis van de kranken verlaten. Na onderweg den kor poraal getracteerd te hebben op de goede afloop, kwamen we om twaalf uur in de ka zerne terug, alwaar de sergeaDt-majoor me opwachtte en me van harte feliciteerde met de goedkeuring die ik nu gaarne in een afkeuring bad zien veranderd. Vanmiddag om 2 uur worden de krijgsartikelen voorgelezen en om 3 uur moet je bij den kapitein aan- presenteeren. Dat waren de orders van den sergeant-majoor, die nu ging «vreten", want zoo noemde bij bet middagmaal gebruiken. Ook de fourier verliet de kazerne na gezegd te hebben, dat hij mij om half twee zou helpen aan mijn nachtleger etc. Ik bad dus nog 1'/, uur de tijd. Ik besteedde dien om mijn ouders met 't een en ander op de hoogte te stellen, en om half twee stond ik voor het bureau waaruit na eenige oogen- blikken de fourier te voorschijn kwam en mij de wapens en nachtleger gaf. Zoo deed ik mijn intrede in de compagnie waarvan ik heden ten dage nog spijt heb, er ooit in gekomen te zijn, 't geen u naderhand wel duidelijker zal worden. Om twee uur stond ik weer voor bet bureau, nu voor bet ernstige mijns levens. Ik zou de krijgsartikelen booren voorlezen en deze met mijn bandteekening moeten bekrach tigen. Precies twee uur kwam er een tweede luitenant binnen, waarna ik door den sergeant majoor aan deze werd voorgesteld, doch toen ik hem een hand wilde geven, nam bij deze niet aan, dat was niet overeen te brengen met de tucht, Dat de tucht in 't krijgsvolk goede uitwerking beeft, kan ik niet zeggen. Na een kort bevel van beginnen van den luitenant landsverdediger, raffelde de majoor met een snelheid van een sneltrein, de verschillende artikels af, waarbij mij telkens dan 't koude zweet uitbrak als ik boorde van kogel of strop en een rilling door mijn leden ging als 't gevangeniswezen aan de beurt kwam. Beloonin gen komen in de krijgsartikelen niet veel voor. Heb je 'tbegrepen? vraagde de luitenant en ik antwoordde maar van ja, natuurlijk om den majoor niet tegen mij te krijgen en tee- kende 't stuk waaronder ook de luitenant en de majoor bun eerbiedwaardige namen plaatsen. Nu was ik soldaat op papier, nu moest ik nog soldaat te velde worden Zoover hebben ze mij nooit kunnen krijgen, daar was ik veel te slim voor zeide me de ser geant-instructeur 's Middags om vier uur kwam de kapitein op 't bureau, dat was me een officier nog nimmer heb ik er zoo een aangetroffen. Hij was van adel. Ook in Idië was bij geweest en heeft daar 't kruis verdiend van MoedBeleid en Trouw dat nu naast zoovele adelijke medalles, door de soldaten «blikjes" genoemd opzijnborstprijkt. Echter was 't een bra ve man en een goed woord vindt een goede plaats. Dat heb ik bij hem mogen ondervinden. Ik kreeg extra oplei ding door een sergeant, die als bij de koorts had, telui was om te leven. Evenwel was ik in 6 weken tijd, soldaat te velde en kon ik gaan leeren voor «Korporaal". In mijn eersten tijd was natuurlijk mij alles even lastig. Dikwijls heb ik moeten hooren de lieflijke uitdrukkingen van «schaapskop, ezel- kop" zet je pootjes beter op den grond en meer dergelijke uitdrukkingen. Als de dag van gisteren zie ik nog terug op den dag van mijn, «teekenen'' toen ik voor 't eerst H. M. woning binnen trad, 't waren vier kamers elk bewoond door 50 man. Alles lag propvol. Ik moest mijn plaatsje opzoeken naast een korporaal, die de niet al te scboone gewoonte had om minstens driemaal in de week zoodanig in de olie thuis te komen, dat het wel eens gebeurd is dat bij mijn kooi voor de zijne aanzag en dan moest ik of ik wou of niet wel eens zoo'n nachtje korporaal spelen. Ik was dan ook blijde, dat dat personage langs Harderwijk via Port-Said ging naar het land waarvan ik nog wel wat zal gewagen 't was anders voor de soldaten een goede korporaal; goed was hij volstrekt niet, want discipline bestond voor hem niet, daar was hij veel te eigen voor met de miliciens. Dikwijls zat hij om geld te kaarten, daarbij hoorde ik dan ook soms de liederlijkste praatjes te vuil en te vies om hier neer te schrijven. IVordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5