Raad en Melting! DANSCURSUS. Gemengd Nieuws. Advertentie n. EI Leeraar in liet Dansen, M. Th. van Eysden, Keizer Max Lebaudy beeft zich bij keizerlijk schrijven tot het En- gelsch Foreign-Office gewend om het in kennis te stellen met de stichting van zijn Sahara-keizerrijk. In het staatsstuk wordt gezegd, dat Enge land, als het wil, het nieuwe rijk voor zijn handel opengesteld kan krijgen, mits het Lebaudy dan steune en bescherme. Lebaudy verzocht den minister van buitenlandsche zaken zijn verzoek in ernstige overweging te nemen en hem zoo spoedig mogelijk de beslissing der Engelsche regeering mede te deelen. Prins Victor Napoleon, de Bonapar- tistische pretendent heeft zijn hart weer eens uitgestort voor een man van de pers, een medewerker van Ie Matin. Hij moet dien journalist hebben betuigd, dat hij zijn vertrouwen blijft stellen op het beginsel der volksstem ming (plebisciet), waardoor Frankrijk al tweemalen is ngered." Zijn denkbeelden, zeide hij verder, zijn gegrondvest op de beginselen van 1789. De Napoleons stelden zich ten allen tijde niets anders dan de bevestiging van die beginselen ten doel. De zaak der Napoleons, zoo besloot hij, is de nationalen zaak, de zaak van het Frar.sche volk. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Reserve-luitenant J. N. F. Boe- scholen van het '2e regiment infante rie, is met onbepaald verlof naar Leusden teruggekeerd. Mej. W. Boeschoten, leerling verpleegster in het Sint Elisabeth- gasthuis te Haarlem, heeft met gun stig gevolg het examen als verpleegster afgelegd. De heer G. K. G. van Aaken, heeft zijne benoeming tot eerelid van het symphonie-orkest »Jubal", aan genomen. Door den ingenieur A. J. Krieger, alhier, is vergunning gevraagd tot het leggen van spoorstaven in de Rijks- en gemeentewegen voor den aanleg en de exploitatie eener paarde- tram voor personen zoowel als goede ren van het station naar de markt te Harderwijk. Den kolonel D. Kromhout, van het le regt. veld-art., is in afwach ting van zijne pensionneering 1 maand verlof verleend; het commando over het regiment wordt tijdelijk waarge nomen door den luitenant kolonel II G. J. Swaving, commandant van de 2e afdeeling alhier. Ook in de langs de Soester- straatweg allengs verrezen nieuwe stadswijk zal binnenkort een brieven bus worden geplaatst. De brievenbesteller IC. van Nus is benoemd tot postbode te Nederhorst- den Berg. De 3000 kaarten voor het Stedelijk Kegelconcours m de Sociëteit »Ver- eeniging", 19 Sept. j.l aangevangen, waren reeds Zondagnamiddag allen verkocht. Donderdagnacht te 12 uur wordt het concours geslotenhouders van kaarten hebben dus te zorgen dat deze vóór dien tijd zijn vergooid. De ontvangsten der Nederland- sche Centraal Spoorwegmaatschappij in de maand Juni j.l. hebben bedragen f 150,002,64 en sinds 1 Januari f 817,514.13'/, tegenover f770,252.52 in hetzelfde tijdperk van 1902. De Commissaris der Koningin in deze Provincie is voornemens, ont slag te vragen. Als Z.Exc. opvolger wordt reeds genoemd een hier ter stede zeer be kend en geacht man. Morgen zal geen receptie op Paus huize plaats hebben. Ten overstaan van notaris Polones te Amsterdam is verleden de acte van oprichting der Coöpera tieve vereeniging ter bevordering der stofielijke belangen der H. IJ. S. M. »Voor allen der II. IJ. S. M.," welke in werking is getreden op 1 October. Het verzet van het Nationaal con gres van den Handeldrijvenden mid denstand heeft dus niet mogen baten. In de Maandagavond gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling van den »Korr. Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren" werden de heeren H. S. Valkenburg en D. van Buuren gekozen tot Bestuurslid in de vacaturen, ontslaan door het bedan ken van de heeren H. Dumoulin en H. S. Valkenburg Aan den heer Dumolin werd dank gebracht voor het vele goede dat hij gedurende zijn Voorzitterschap, sedert 1897, voor de afdeeling heeft gedaan, in hoofdzaak voor het Begrafenisfonds, dat hij oprichtte. Het Bestuur verdeelde hierop de functiën aldus, dat de heer G. Vink werd benoemd tot Voorzitter, de heer H. S. Valkenburg lot Secretaris en de heer D. van Buuren tot Commis saris. Tot Bestuurslid van het Begrafe nis-fonds werd in de plaats van den heer Dumoulin gekozen de heer A. Hassing, Onder-Voorzitter der afdee ling. Met 36 tegen 5 stemmen en 2 blanco's werd daarop besloten, voor taan weder in »De Arend" te verga deren, niet om de bediening of de consumptie in het lokaal des heeren Otte, doch omdat dit lokaal voor de tal rijke opkomst meestal te klein is Naar wij vernemen is de Heer Speenholï van plan een reeks voor stellingen te geven door het land, in de maand November. Met hem zullen optreden Mej. Cesarina Prins. Fran- sche Concert Zangeres, de Heer Joh Schmier, Bas-Zanger, de Heer Louis Bouwmeester Jr, Viool-Virtuoos, e.a Impressario de Heer Francis Pichler, Rotterdam. President Kriiger vertrekt heden middag uit Hilversum om de winter maanden te Mentone te gaan door brengen. Lijst van Brieven, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkantoor te Amersfoort ge durende de 2e helft der maand Sep tember 1903. Brieven. D. van der Beek Amersfoort. Stridiron geb. Rusman De Jongh Amsterdam. Matthesco Joh W. Spruijt C. Schefï B Kraan Den Haag. F. Klomp C. Dronkers 's-Hertogenbosch Darman Meppel. 11. Wijnstekers Rotterdam. V. Alofs I. Arendsen Utrecht. V. Vxoling Weidenes. Briefkaarten. P. Wierdels Amersfoort. G. Gaspar Amsterdam. J. W. Kuijper Groningen. J. Frakan Den Haag. M. van den Hoef Westerveld. 26 stuks drukwerken. Hoogland. Wegens vernieuwing van de brug over de Malenwetering is de Bunschoterweg van af de Heisteeg tot den Zevenhuizerweg, van af Maan dag 5 tot en met Zaterdag 10 Oct.. voor rij- en voertuigen afgesloten. De weg langs de Praamgracht tusschen Soestdijk en »de Naald" is door den Gemeenteraad van Baarn voor motorrijwielen gesloten De dorpelingen te Soest vieren feest. Maandag gisteren en heden Het zijn de dagen van 't Gaesbeecker Gild, het oude groole Gaesbeecker Gild, waar iedere geboren Soestenaar lid van kan worden, en dan heeft hij nu deze drie dagen vrij eten en drinken, zoo.veel hij rnaar lust. Dat dankt hij aan de dankbaarheid van een grooten meneer, uit de oudheid, een Heer van Gaesbeeck, een edelman, die echter de min edele daad gepleegd had van in drift zijn zoon te dooden. Hij zou daarvoor met den dood zijn gestraft, als do dorpelingen hom niet hadden beschermd. Daarvoor begif tigde hij hun gild met landerijen en andere eigendommen, uit de opbrengst waarvan jaarlijks feest gevierd en aan hulpbehoevende gildebroeders onder stand verstrekt moest worden. Het ledental is nu zoo groot, dat men om de spoeling niet al te dun te maken, slechts om de vier jaren feest kan vieren. Dit begint met een kerkgang. Na de mis gaat men naar een herberg, waar de gildenbroeders en hun vrou wen koffie krijgen en broodjes met kaas en later een maaltijd, soep. ge braden vleesch, grauwe erwten en zoetemelksche rijst met boteren suiker. Voorts sigaren en bonnetjes voor drank, echter nimmer sterken drank. Ook wordt er nog een processie gehouden van de herberg naar den gildboom, waar ieder een flesch wijn krijgt te leegen. Behoeftigen kunnen, in plaats van aan den maaltijd deel te nemen, een uilkeering krijgen, dit jaar f7 per lid. ST.te STAATSLOTERIJ. Vijfde of laatste klasse. Derde week. Trekking van 5 en 6 Oct. 1903. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 200 op No. 12687. Prijzen van f 70. 67 725 1303 16409 en 20110. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 712 723 740 13i4 1786 1798 1802 1828 1837 7647 7652 11461 11479 11481 11484 11500 12647 12651 12654 12696 16402 18989 18997 20114 20116 20117 20118 20121 20137 en 20143. Loten zijn ten kantore Breede straat 22 nog verkrijgbaar it f 3.90 per Zekere J. v. H., te Delft zat des avonds thuis, met vrouwlief -Zeg man, er is een briefkaart van 's Gravezande gekomen, dat tante dood is en morgen begraven wordt. Zoo, dan zal ik er morgen naar toe gaan En 's morgens neemt hij, met den gobruikelijkeri hoogen hoed bij zich, de reis aan naar 's Gravezande. Doch hoe groot was zijn verbazing, toen hij bij tante kwam en ze lustig zag zitten breien. Hij vertelde het geval aan tante, die natuurlijk niet kon begrijpen, wie die onkiesche klucht had uitgehaald. Vrouwlief had gezegd, dat hij door neef P. geschreven was. Gelukkig voor tante kon hij zonder het doel van zijn reis te hebben be reikt, naar Delft terugkeeren. Wie stelt zich zijn verbazing voor, toen hij thuisgekomen, zijn huis ledig vond zijn vrouw verdwenen en de moeder zijner eerste vrouw, die bij hem in woonde, op den zolder opge sloten vond. Wat was geschied? V. d. H. schijnt met zijn vrouw op geen besten voet te hebben geleefd en zij wilde zeer waarschijnlijk weg. Om nu echter een goede gelegenheid te hebben, had zij dit verhaal haar man die niet lezen kan, wijs gemaakt; en terwijl deze de doodgewaande tante ging begraven, had zij moeder op zolder gesloten en het huis leegge haald en was in alle stilte naar Rotter dam vertrokken. Een nieuw vervoermiddel. Als men het Anierikaansche vakblad Scientific American mag gelooven zullen do automobielen en motorrij wielen. die het gewone rijwiel voor een groot gedeelte onderkropen heb ben, op hunne beurt weder kans loopen door een nieuw vervoermiddel onderkropen te worden dat daarbij gemakkelijker onder ieders bei eik zal vallen. Het is de zoogenaamde auto- schaats, een zeer ingenieuse Duitsche uitvinding volgens het idee der laat ste rolschaatsen. Aan elke schaats wordt de be weegkracht door zeer kleine electro motoren op de wielen overgebracht door middel van een eindloozen ket ting. Het heet dat men met een der gelijke inrichting gemakkelijk 25 tot 30 -kilometers per uur kan alleggen Pokken in Den Haag! De te 's Gravehage uitgebroken pokkengevallen zijn tot dusver be perkt gebleven tot leden van één familie. Drie woningen zijn besmet ver klaard. De lijders worden allen thuis ver pleegd. De inspecteur der Volksgezondheid heeft in overleg met den burgemeester maatregelen genomen om verdere ver spreiding der ziekte tegen te gaan. In de laatste tijden beginnen de herten in de Baarnsche bosschen zoo talrijk te worden, dat zij zelfs hun schuilplaats verlaten en zich op de bouwlanden onder Emnes te goed gaan doen. Deze dieren stammen oor spronkelijk af van de herten uit den voorrnaligen Hertenkamp achter het paleis Soestdijk. Ruim 15 jaar geleden liet Koning Willem III de dieren uit dien Kamp opvangen en naar liet Loo overbrengen. Bij die gelegenheid ontsnapten enkele der vlugge gasten, die in de Baarnschen bosschen een veilige schuilplaats vonden. Aanvan kelijk werden zij nog zeer zelden ge zien, maar van lieverlcden namen zij sterk in aantal toe, zoodat in de laatsle jaren reeds meermalen dit edel wild geschoten werd. Een Salomo's oordeel. Voor een Russisch gerechtshof werd onlangs een geval behandeld op een wijze, koning Salomo waardig. Ik heb een koe van dezen man gekocht, aldus verhaalde de eiseher den rechter, het geld daarvoor be taald en van hem verlangd, dat hij het dier naar mijn boerderij zou bren gen. Hij nam daarmee genoegen, maar later wilde hij mij de koe niet geven, of ik moest hem 20 roebels betalen. Hij beweerde, niets van mij te hebben ontvangen. Maar dat is een leugen, want ik had hem het geld eenige minuten te voren betaald. De rechter vroeg hem naar zijn getuigen, maar die had hij niet. Heeft hij u het geld betaald vroeg de rechter den gedaagde Neen, was het antwoord. Ik hebt nooit een penning van hem gezien. Anders zou ik hem toch wel 'lis goed, zei de rechter. De eisch. welke door geen enkele getui genis kan worden bevestigd, is nul en van geener waarde. Maar bij schijnt toch een eerlijk man te wezen en gelooft blijkbaar vast aan het verlies van zijn 20 roebels. Wij zul len een kleine collecte voor hem hou- pen. Ik geef het voorbeeld met 5 roebels bij te dragen. Wat geeft gij vroeg hij den gedaagde. Gij zult toch zeker ook wel eert kleinigheid bijdragen Wel zeker, zeer gaarne, was het antwoord. Hier is een banknoot van 3 -oebels. De rechter nam het biljet aan en bezag het nauwkeurig van alle kanten. Daar riep hij opeens toornig uit Hoe durft gij het wagen met valsch bankpapier te betalen, hier voor het gerecht Hebt gij nog meer van zulke biljetten? Dat is een zeer ernstig geval. Hoe komt gij aan dat valsche papieren geld. De gedaagde werd beurtelings rood en bleek. Hij trachtte een ver klaring te geven maar hij versprak zich telkens, stamelde, stotterde en eindelijk zei hij dat hij de banknoot van den eiseher in betaling had ge kregen voor de koe. Hij betaalde mij 20 roebels voor de koe, edelachtbare heer, maar hij betaalde, zooals gij zelf zegt, met valsch geld en hij heeft dus niets betaald. Hij moet naar Siberië, om dat hij valsch geld in omloop bracht ik niet. Ik ben zoo onschuldig als een pasgeboren kind. Ik dacht al terstond, dat hij het geld voor de koe had betaald maar ik wist het niet zeker, zei de rechter. De banknoot is zoo echt mogelijk, maar gij zijt een valsche ellendige bedrieger. En hij liet den gedaagde terstond wegens bedrog in hechtenis nemen. De Romeinsche correspondent van i>De Tijd," vertelt een aardige bijzonderheid over een retourbiljet van Pius X. Kardinaal Sarto, weet men, had allerminst gerekend op zijne verkie zing. Dat hij een retour Rome Venetië nam, kan het getuigen. Voor dat retourbiljet nu is onlangs door een Amerikaan 500 000 francs geboden. Vergeefs. Een vereeniging, een maatschappij te Rome. bood er later de ronde som van een millioen voor, welke de H. Vader besteden kon aan goede werken. Dat aanbod is aangenomen, op voorwaarde, dat het biljet in quaestie bewaard blijve in de Vaticaansche Bibliotheek. Veel en hard Stroo. Zeker, graan is hoofdzaak. De land bouwer, die tarwe, rogge, gerst verbouwt, is het in de eerste plaats te doen om de vruchten, maar ook het stroo heeft zijn waarde en voor sommige landbouwers zelfs zeer veel. Wanneer we de waardeverhou ding bepalen van de tarwekorrels en het tarwestroo dat 1 H.A. bij een normalen oogst en gemiddelde prijzen oplevert, dan komen we tot de cijfers 5 J 6 en 1. Dat wil zeggen, dat het stroo ongeveer een vijfde of een zesde heeft van de waarde van het graan. Doch daarom niet alleen moet de landbouwer zich met aanhou dende zorg toeleggen op vermeerdering en verbetering van zijn stroo. In elk gemengd landbouwbedrijf en zoodanig zijn de meeste is het stroo onontbeerlijk en geen enkele landbouwer gaat er gaarne toe over zijn stroo te koopen. Maar ook de kwaliteit van het stroo is van het grootste gewicht. Hoe harder het stroo is, des te beter is het geschikt, om de gier op te slorpen en vast te houden. Bfi hard stroo krijgen we dus stalmest van beter kwaliteit. En niet alleen voor de bereiding van mest dient het stroo hard te zijn. Want zoowel voor paarden als koeien is hard stroo beter geschikt om op te staan en te liggen dan week stroo, dat spoedig vochtig en papperig wordt. Ten laatste is ook hard stroo beter ge schikt om de wanden van het darmkanaal te prikkelen en tot afscheiding van ver- teringsstoffen te dwingen dan zacht en week stroo. Ziedaar tal van redenen, waarom het gewenscht is, dat de landbouwer zich toelegge op het verkrijgen van veel en hard stroo. Nu rest nog de vraag te beantwoor den: „Hoe verkrijgen wij veel en hard stroo?" Behalve op diepe bewerking, juiste keuze der zaden, hebben w(j in de eerste plaats meer acht te slaan op verstandige bemesting der granen. Tal van boeren hebben kunnen opmerken, dat een niet te karige kalibemesting vooral op zand gronden het gehalte van het stroo zeer verbetert. Kaïniet op rogge bv. geeft hard, lang en veel stroo. En dit is niet te verbazen, wanneer men er aan denkt, dat de kaliverbindingen uit het kaïniet vooral dienen tot opbouwing der celwan- den, althans tot vorming van die stoffen, waaruit ook de celwand bestaat. Rogge, in den herfst bemest met kainiet, geeft vóór den winter nog plantjes met harde celwanden, bestand tegen den invloed van het gure jaargetijde. Doch ook voor tarwe en gerst zijn de kaliverbindingen de oorzaak van harde celwanden. En bjj die gewassen is hard stroo dubbel noodig, daar dit tevens het omverwaaien, het legeren belet. In sommige streken is de wetenschap reeds doorgedrongen, dat de rogge met kainiet, minstens twee zak per gemet, moet bemest worden. Doch niet in alle. Een proefneming zij daar aanbe volen. Aan korrel en stroo wint men veelvoudig de gemaakte onkosten uit. Ook daar, waar men alleen met stalmest placht te mesten, geve men bovenge noemde hoeveelheid kaïniet. Vooral in de voren, als men het land heeft opge- akkerd, voordat men de stalmest op het land heeft gebracht, strooie men het kainiet wat ruimer uit. onze droefheid na een langdurig en smartelijk lijden, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer PETRUS J0SEPHUS HAMERS, in den ouderdom van 67 jaren. Uit aller naam, De Wed. P. J. HAMERS— I Botti. i Amersfoort, 7 October 1903. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Amersfoort zullen op Donderdag 15 Octo ber 1903, 's voormiddags te elf uren, ten Raadhuize publiek Het bestraten niet Waal- klinkers van de Puntenbur- gerlaan. Het bestek wordt toegezonden tegen betaling van 12 cent. Inlichting op bet burean van den Gemeente-Architect alle werkdagen van 10 tot 12 uur. Aanwijzing op dag en uur in bet bestek vermeld. bericht dat bij met betdansonder- wijs half October weder zal aan vangen. Inschrijving dagelijks des namiddags van 58 uur, zoowel voor volwassenen als voor kinde ren, ten zijnen huize Beekstraat 16. Het onderwijs (waarbij voor dezen cursus 3 nieuwe dansen) wordt gegeven in de concertzaal «de Arend". T. J. BLOEM v. DALEN, desk. en verloskundige, houdt zitting te Nij megen Maand. Dond. Zat. van 10—2 en 4 tot 8 uur, Burghardt v. d.Berchstr. 17, (5 min. v/h. station); en te Utrecht dag. van 10 tot 12 en 6—8 uur, Weerdsingel Westzijde 16 bij den Amsterdamschenstraatweg (5 min. v/h. Centr. Station).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2