L. KORTBEEK. nÉrtsieffiêglT Stuiversmagazijn ZATST fill I G. G. HL L. Gemengd Nieuws. Ad vertentiën. BLOEMISTERIJ I Leeraar ii Piaio ei Zaai. MetaHHaii Marveld, INGEZONDEN. Inwoning; en \m\p verleer directielid wordt vastgehouden, een ander is aan den haal, een derde wordt gezoclxt. PLAATSELIJKE BERICHTEN. J.l. Zondag was de Arnhomsche straatweg bij »de Hertekop" weder eens het tooneel van een wielerwed strijd, uitgeschreven door eenige stad- genooten voor wielrijders uit Amers foort en omstreken. Daar het bij uitzondering des middags droog frisch weder was, bewoog zich een overgroot aantal toeschouwers op en om het tooneel van den strijd, deze af en toe niet weinig bemoeilijkend. De uitslag van den wedstrijd over 25 K.M. (ge reden Hertekop, Woudenberg, Con- stantia Hoeve, Woudenberg, Hertekop) was: 1. E. van der Grift, uit Soest, in 40 minuten 42Vs seconden; 2. sergt. De Boer van het 5e reg. infanterie; 3. M. G. Houders. De 9 overige deel nemers kwamen kort daarna ongeveer gelijktijdig aan. Bij het starten voor dezen wedstrijd had een der rijders het ongeluk te vallen en zich ernstig aan het hoofd te bezeeren. Zijn linkerkaak was o a. geheel ontzet en vier kiezen en eenige tanden werden hem door den val uitgeslagen. De wedstrijd over 5 K.M. voor slagers- en winkeljongens werd, daar het niet doenlijk was tusschen de vele voetgangers door te komen, ge houden op den weg voorbij Bavoort. 13 knapen beneden de 16 jaar namen daaraan deel. 1. was D. Zoetmulder in 10 minuten 4Vt sec.; 2. A. van Nimwegen; 3. II. Vos; 4. J. van Santbrink en 5. A. Beltink. Hierop volgde een wedstrijd over één K.M. waarbij als eerste aankwam W. Drieën huizen, gevolgd door H. van Nimwegen en sergt. Naarding. Ten slotte werd nabij »de Hertekop" nog een wedstrijd in langzaam rijden gehouden die gewonnen werd door Koppers en Nieborg. Aile prijzen bestonden uit kunst voorwerpen. Naar uit achteistaande annonce blijkt beeft de heer L. Kortbeek zijn bloemisterij verplaatst haar de Soes- terweg tegenover de Stationsstraat. Waar zijn magazijn den laatsten tijd niet dan langs een omweg of over de luchtbrug te bereiken was, zal deze verplaatsing de minnaars van Flora's kinderen zeker welkom zijn. In de uit 42 leden bestaande Commissie van advies der Christelijk- historische paitij zijn uit deze Pro vincie gekozen de heerenC. E van Koetsveld, te Utrecht; jhr. C Roëll, te Baarn; prof. dr. S. D. van der Veen, te Utrecht, J. VV. Verloop, te Utrecht' en J. N. baron Scliimmel- penick van der Oye, te Hoevelaken. De heer V. Winkler Prins, arts te Rotterdam is tot commissaris ver kozen van de Levensverzekering- Maatschappij iRotterdamsche Ver- zekering-Sociëteiten", in plaats van wijlen den heer dr. J. v. d. Berg aldaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het Gemeentebestuur verzocht, een opgave te verstrekken van het aantal leerlingen der Gemeen telijke Hoogere Burgerschool en van het aantal «buitenleerlingen" dier inrichting, met vermelding hoeveel der laatste catagorie van leerlingen bij ingezetenen der Gemeente gehuis vest zijn en hoeveel dagelijks heen en weer reizen. Tevens wenscht de Minister te ver nemen het bedrag der voor 1904 ge raamde uitgaven en inkomsten der school. De dames Sophia Wichers en Ida Mollinger vragen ons om tegen het a.s. winterseisoen nog eens de aandacht onzer lezers te willen ves tigen op de door hen gegeven kunst avonden. Waar zij optraden genoten zij een onverdeeld succes en talloos zijn dan ook de meest gunstige recen siën in de bladen van Noord en Zuid. Nog levendig herinneren wij ons het genoegen gesmaakt bij bun optreden bier ter stede; mogen deze regelen aanleiding geven dat wij hen dezen winter nogmaals te hooren krijgen. Over de j.l Zondag tusschen «Quick" en «Sparta" (van Rotterdam) gehouden voetbalwedstrijd schrijft het tlandelsbl. het navolgende De god der Sport is gisteren aus- namsweise eens niet met het verkeerde been uit het bed gestaptalthans tot vier uur was 't weer draaglijk. Wel dreigde 't heel den dag, doch regen viel eerst nadat de wijdslrijd was afge- loopen. Heel veel belangstelling was er niet door den wielerwedstrijd, waarover op een andere plaats in dit nummer, maar toch had de eerste le klasse competitie-wedstrijd van den N. V. B. in dit seizoen succes. «Quick" miste haar geheele eerste elftalvoorhoede, waarvoor de tweede elftal-voorwaarts waren ingevallen: «Sparta" speelde met drie invallers. «Sparta" drong aanstonds flink op en was vóór rust verreweg de meerdere. Quick's achterhoede deed t uitstekend haar plichtvooral maakten zich verdienstelijk Dérogée (doel), DeBruyu, Van Bende (achter), en Van Beek, doch door de zwakke voorhoede, die den bal nooit lang bij zich kon houden, hadden de achterspelers menig be nauwd oogenblik. Na eenige mislukte pogingen, bui tenspel maakte één doelpunt ongeldig evenals het aanloopen van den ver dediger) vloog na omtreeks 30 mi nuten Spaita's bal in het doel van Quick (YVoIlenberg). Even daarna maakte Wollenberg het tweede doel punt, dat wel door Dérogée gehouden had kunnen worden en zoo t^ad de rust in met 20 in het voordeel der Spartanen Na rust zette «Quick" op en zat langen tijd onafgebroken op Sparta's terrein tot Sparta een weloverlegden uitval deed waarvan 't gevolg was, dat zij een derde punt maakte (Cijfer.) Attent geworden door het gevaar van zulk een uitval werd Quick's voorhoede wat beter, doch liet ver schillende kansen glippen tot einde lijk De Stoppelaar met een kranig schot het eerste punt voor Quick maakte, hetgeen door «Sparta" on middellijk werd gewroken, waarna ook No. 5 door Ruffelsch voor Sparta in Quick's doel werd gejaagd. Vreemd was dat hierna «Quick" meer en meer verslapte terwijl Sparta daar entegen meer opdringt en «Quick" naar eigen terrein opdringt. Weldra maakt Da Wilde het 6e punt voor «Sparta" en kort daarna fluit de heer Kroon tijd. Quick heeft dus verloren met 6 1. Den invallers van «Quick" komt evenveel lof toe als Wollenherg, Van Hasselt en Cleton van «Sparta" zij deden werkelijk heel mooi werk. Het pas gereorganiseerde «Quick" moest 't wel afleggen tegen 't zoo goed getraineerde «Sparta". Maar toch, «Quick" heeft zich heel goed gehouden en schijnt het voor dit sei zoen ook flink aan te pakken Maandagavond werd de 72-jarige heer K. op de Langstraat nabij de Vischmarkt door een rijtuig aange reden. Hevig bloedende werd hij in het Café «die Port van Cleve" binnen gebracht waar de arts H. H. E. Morren den gekwetste een voorloopig verband aanlegde en behalve eene hoofdwonde een breuk en kneuzingen van een paar ribben constateerde. Doofheid moet de oorzaak van d.t ongeval zijn. Door den Inspecteur der artil lerie zijn met ingang van 2 Novem ber gedetacheerd bij de Rijschool al hier de le luitenants A. G. J. C. Wil- kens van het le, N. J. Singels van het 2e, en jhr. O. G. Bloys van Treslong van het 3e regiment veld-artillerie. De Nederlandsche Tooneelver- eeniging, onder directie van de hee ren van der Horst en Ternooy Apel, en het «Haarlemsche Tooneelgezel- schap" onder directie van Louis Bouwmeester zijn voornemens in den loop van den a.s. winter eenige too neelvoorstellingen alhier te geven. Aan onze stadgenooten nu te zorgen dat het niet bij die goede voornemens blijven moge. Zeven der fraaie linden, die sedert eeuwen den Zuidsingel sieren, zullen weldra vallen onder de bijlslagen der gemeentewerklieden. Naar het heet is zulks noodzakelijk om even- tueele onheilen te vooi komen. Zondagmiddag ontstond een begin van brand ten huize van H. M. aan de Groenmarkt. Met behulp der buren wist de vrouw het vuur te beteugelen nadat inmiddels een kastje en een bed verbrand waren. Zondagavond omstreeks half twaalf werden vele aan de Langestraat wonende rustige burgers opgeschrikt door het gebrul vaneen beschonken huzaar, die door de pa trouille naar zijn kazerne werd ge dragen Vreemd is het dat dergelijke beestachtigheden schier altijd met huzaren plaats giijpen. Zou het op voedingssysteem van den soldaat hij de artillerie- en infanteriekorpsen ook beter zijn? 373e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week- Trekking van 12 en 13 Oct. 1903 (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prij9 van f100 op No 18974. Prijzen van f 70. 46 735 1322 1797 1825 5493 12676 18975 en 20206. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 49 69 734 738 739 1793 1806 1818 5474 5496 7634 7648 7657 7660 11477 11478 11482 126741269212700 16418 16428 18971 20138 20144 en 20227. Loten zijn ten kantore Breedestraat> 22 nog verkrijgbaar i, f3.90 per 201 KM. in het uur. Iemand die den proeftocht met den electrischen spoorweg tusschen Berlijn en Zossen heeft meegemaakt waarbij, gelijk gemeld, een snelheid van 201 K.M. in het uur beieikt weid schrijft Om half tien vertrok het door Sie mens en Halske gebouwde rijtuig, bestuurd door den „Oberingenieur" Reichel, en weinige minuten daarna werd de snelheid van 200 K.M. bereikt, zoodat wij in acht minuten op het 23 K.M. verwijderde stalion Zossen aankwamen. Op den terugrit, met tegenwind, konden wij slechts 195 K. M. halen. De vaart was rustig en gelijkmatig. Maar alle voorwerpen, die wij langs rijden, verdwijnen voor ons oog, en van hot voortste platform gezien schijnt de weg opgezogen te worden. Wel zou de bestuurder een hindernis, indien die zich op den weg voordeed, kunnen zien, maar dat zou niet veel helpen, want als hij begon te remmen zou het rijtuig pas 2 K.M. verder tot stil stand komen. Om deze snelheid te verkrijgen, moeten 2400 P.K. worden aangewend, en welk een kracht dit is, dat ondervond tot zijne schade een arme museh, die beproefd had, dwars voor het monster den weg over te steken als een rood en grijs gevlekte plek vond men hem platgeslagen tegen den voorkant van den wagen. Zonnevlekken en regenval. In de Westminster Gazette" wordt er op gewezen, dat velen in de waar neming van zonnevlekken een element zien voor meer regenval. Vele astro nomen echter bestrijden deze theorie en hun waarnemingen wijzen juist op het tegenovergestelde. Sir Norman Lockyer's theorie is, dat het verschijnsel verband houdt met de zon eb en vloed tweemalen in de elf jaar en deze maximum- en minimum-perioden regelen de aard sche weersversehijnselen. Hij wees het verband van droogten in Indië en Egypte met zonneverschijnselen aan. Hij vond dat al de groote Indische hongersnooden gedurende de laatste halve eeuw plaats hebben tus schen de maximum-perioden der zonne vlekken en minimum-perioden. Dr. Lockyer deelde aan den ver tegenwoordiger van het Engelsche blad mede, dat de maxinaumpeiiode niet voor 1905 zal invallen. Wij waren thans door de periode van minimum regenval heen en traden thans de periode van maximum re genval in, die in 1914 haar hoogte punt zal bereiken. In de eerstvolgende jaren zou dus de regen toenemen, al zouden enkele jaren wel weer eens teruggang kun nen toonen. Sarah Bernhardt trad gister avond te Utrecht op als «Marguerite Gautier" in «La Dame aux Camélias" De schouwburg was geheel gevuld. Evenals bij vorige gelegenheden werd de gevierde actrice ook thans weer op warme wijze door het Utrechtsche publiek gehuldigd. Bij haar optreden werd zij ontvangen met levendige toejuichingen. Na afloop van het derde bedrijf werd der kunstenares een bloemruiker aangeboden namens den «Senatus Veteranorum" van het Utrechtsche Studentencorps. Bij het einde van elk bedrijf moest twee- a driemaal gehaald worden De Amerikaansc'ne luchtschipper Samuel Langley is met zijn vlieg machine zonder ballon, bij de eerste proefnemening aan de rivier Potomac in het water gnstort toen hij nauwe lijks eenige meters ver was. Do machine die 400,000 francs ge kost heeft en waartoe het Amerikaan- schegouvernement375,000francs heeft bijgedragen, is geheel verloren en alleen nog goed voor afbraak. Een ballonruis. Te Achtmaal, aan de Belgische grens, is gistermiddag een luchtballon neéigedaald, waaiin 3 heeren en eene dame gezeten waren. Onder hen be vonden zich de hertog en de hertogin d'Euie uit Parijs Landbouwers uit den omtrek waren dadelijk bij de hand om te helpen. De ballon werd zorgvuldig ingepakt en per kar naar Zundert gevoerd, waaaheen zich ook het gezelschap begaf, om hedenmor gen via Antwerpen terug te keeren naar Parijs. De ballon had den afstand van Parijs naar Achtmaal in drie uur af gelegd. De eerste levende sehelvisch. Maandag kwamen de eerste beugers van dit seizoen met de levende sehel visch te IJnruiden binnen. De prijzen waren reeds flink: de sehelvisch bracht ongeveer f 1perstukop. Deze visch wordt aan de hoeken gevangen en wordt, vooral in ons land, boven de trawlvisch verkozen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Wie helpt? In Maart 11. en daarna weder in Juni werd mij, als correspondent van de Vereeniging tot herstel van Drank zuchtigen, hulp gevraagd voor telkens een einstigen patient. Nadat verschillende informaties waren ingewonnen, werden beide patiënten in slaat gesteld in het her stellingsoord llooghullen bij Gronin gen genezing te zoeken voor hun kwaal. Voor den eersten patient stond de afdeeling Amersfoort van den Volks bond een zeker crediet toe voor den tweeden werd bij eenige vrienden en kennissen een som van f73 bij elkan der gebedeld. Het rijk gaf op voor lichting en na verzoek van den ge neesheer-directeur een subsidie van f200 (de verpleegkosten 3de klasse voor_ één jaar) voor eiken patient; maar de entrées (f25 per persoon), de reiskosten, de kleeren van den tweeden patient en de kleinere on kosten voor allerlei, dat buiten de eigenlijke verpleging valt, liepen thans, nadat de patiënten daar respectievelijk 6 en 3 maanden vertoeven, zoo hoog op, dat reeds bijna f20 meer weid uitgegeven dan ontvangen. Verder kan berekend worden, dat er, om beide patiënten een vol jaar (en dit noemt de directeur als koristen tijd) van llooghullen te doen proliteeren nog ongeveer f 100 noodig zijn. Wie helpt mij aan deze gelden Zou het niet onverantwoordelijk zijn, nu reeds ruim f 500 ioor beide slacht offers bij elkander zijn, hun deze kans op geheel herstel te onthouden, ter wille van het betrekkelijk kleine be drag, dat nog niet aanwezig is? De geneesheer-directeur, dr. Pos thumus, gaf, op mijn verzoek om rapport, in de vorige week beste be richten omtrent beide patiënten, zoo wel wat 't lichamelijke als wat 't gees telijke betreft. Van eventueel ontvangen bedragen zal in dit blad verantwoording wor den gedaan, terwijl ik het bestuur van den Volksbond, afdeeling Amers foort, zal verzoeken de gelden te be waren en te beheeren. Mogen de giften zoo talrijk en belangrijk zijn, dat wij wat overhouden om later nog eens een slachtoffer dier naamlooze ellende deze groote zegening te doen geworden. Met dank voor de plaatsing, I HOOYKAAS Muurhuizen 19 Amersfoort, 10 October 1903. Aan de andere Amersfoortsche bladen bij dezen het vriendelijk ver zoek deze bede om hulp over te nemen. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel lleckscher senr. in Hamburg welke zich in dit nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbeta ling der hier en in den omtrek ge wonnen bedragen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. Ondergeteekende be- riehtr-d^t hij zijn h|eft vaVsö«^TERWEG 104 ^■"""^Aanbevelend, Een jongmensch van góeden huize zoekt met,:'afzonderlijke- ZITKAMER in eene deftige familie, bij voor keur waar aan muziek gedaan wordt en jongelui aan huis zijn. Brieven onder No. 80 aan het hureaé dezer coura^t.^ T. J. BLOEM v. DALEN, desk. en verloskundige, houdt zitting,4ë Nij megen Maand. Dond. Zat„vim 10—2 en 4 tot 8 uur, Burghard tvfd.Berchstr. 17, (5 min. v/fi! statipdj; en te Utrecht dag. van 10 tor. 12 en 6 8 uur, Weerdsingel Westzijde 16 bij den Amsterdarogéhenstraatweg (5 min. vfh,_CepflrrBtation). Utrechtscbestra hoek Hellii Kasssiér» Commissionnairs in Effecten. Safe deposit. Effecten, Coupons, Buiten- landsch _g»Td,Prolongatiën, Beleeningen,. Lncasseeren enver- schaffen,,vcn Wissels op Binnen- en Buitenland. Kantoor: .Huurhuizen 288. 's-GraverthageNieuwe Uitleg 6. De Bank verstrékt geld op eerste - Hypotheekzonder voor uitbetaling van/rente en geeft 4 pet. Pandbrieven uit in stukken van f 1000r*f >00 en f 100. De directie, - Mr. J. C L. M. VAN GILS. P. L. M. MASTPÖOM. Correspondent voor Amersfoort: de Heeren METIIORST VAN LUTTERVELD. Bij alle boekhandelaren ligt ter inzage de le aflevering van prijs f65 Ct.per 3 maanden, franco oer post 80 Ct. Zij bevat ONDER BOEREN- VI, A O door Löuise Stratenus. Wees|gelukkig Uit het leven. Het geheim van den Kapi tein. Met jlertien aan tafel. Grootmoeders Kerstfeest. DÈ VLOEKJVAN HET GOUD door Gelrius. V- Moeders vóór beeld. Anecoptcn. God a oh ten. Nuttige wenken.-^Raad sels, enz. P. STOKVTS-WATERREUS, Uitgever 's-Bosch. Al de 28 jaargangen zijn totaal uitverkocht, dit spreekt voor het boeiende van zijn inhoud.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 8