NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 88- Woensdag 4 November 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLansestraat 77. Telephoomio. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 71/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte PLAATSELIJKE BERICHTEN. Zaterdagavond werd bij Tewe een valsche rijksdaalder ontvangen, die bij de politie is gedeponeerd. Het stuk heeft een zeer mooien klank doch is veel donkerder dan een uit 's Rijks Mnnt afkomstige en mist bet randschrift. In de afgeloopen maand wer den door de Amersfoortsche Tram 7131 betalende passagiers vervoerd of 858 meer dan in October 1902, terwijl de ontvangsten bedroegen f630.90s of f50 475 meer dan in dezelfde maand des vorigen jaars. De opbrengst per dag en per Kilo meter bedroeg nuf 11.31, tegen f 10 29' in October 1902. Tot ultimo October werden reeds 1836 personen meer vervoerd dan in het geheele jaar 1902 en op slechts f 127.44 na werd reeds op dien datum bet totaal der bruto-opbrengst van 1902 bereikt. Dat voertuigen langs en aan den openbaren weg nogal eens schade aan richten, kan men in deze dagen nogal bemerken. De zware wagens met kermismate- riaal laten vaak geheele sporen achter, die slechts voor de stratenmakers ver dwijnen. Doch ook zelfs lantaarns moeten bet ontgelden Een hooiwagen schuwde zoo het licht, dal hij gistermiddag een lantaarn op de Appelmarkt afknelde. De schade is natuurlijk voor den voerman. De Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken, zal in oene algemeene vergadering op lieden Woensdag 4 Novenber 1903, des avonds ten 8 ure, in De Arend overgaan tot de Verkiezing van een Bestuur. Door de heeren Mr. F. W. J. G. Snijders van Wissenkerke en M. Ant. van Gijen in hunne kwaliteit van Voorzitter en Secretaris van den door den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik ingestelde commissie van Drankwetactie is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ingediend met verzoek het ontwerp tot herziening der drankwet zoo spoedig mogelijk in behandeling te willen nemen. Men herinnert zich nog wel, dat in Februari van dit jaar de politie hier ter stede een einde maakte aan de geraffineerde opl chterij gepleegd door de 36-jarige Annigje Koster. Na 8 maanden preventieve hech tenis had Maandag deze millioenen- jufïrouw, zooals zij destijds werd be titeld, zich voor de Utrechtsche Arr. Rechtbank te verantwoorden. In deze zaak werden zes getuigen gehoord, waarbij dr. W. H. Cox, directeur-generaal van het krankzin nigengesticht te Utrecht en dr. P. H. Lamberts als deskundigen. Voorts werden nog als getuigen gehoord J. Kraan, woonachtig op den Arnhem- schenstraatweg, alhier, diens vrouw eu dochter en een broeder van de beklaagde. Als ambtshalve toegevoegd verde diger trad op mr. H. P. van Heijst. De zaak komt in 't kort genomen op het volgende neer: Mej. Koster, die de acte heeft voor de nuttige handwerken L. O., was vroeger werk zaam te Zwolle, waar zij privaatlessen gaf en daarna te 's Gravenhage. Ze kon het echter niet eens worden met hare superieuren en werd ontslagen Toen vestigde ze zich als onderwijzeres in de nuttige handwerken alhier, waar ze alleen leefde van privaatlessen. Ze had hier een huis gehuurd aan den Arnhemschenstraatweg, tegenover de winkel van den kruidenier J. Kraan voornoemd. Deze sprak haar het eerst ongeveer Pinksteren van het vorige jaar. Sinds dien lijd kwam ze dikwijls bij Kraan boodschappen halen, terwijl ze elke week het «dominees-briefje" vroeg, om te zien welke predikanten Zondag zouden optreden. In October of November 1902 ver liet bekl. hare woning en kwam bij Kr. inwonen. Er werd geen accoord getroffen. Kraan en zijn vrouw ver trouwden Annigje volkomen, en ge loofden wat ze vertelde over haar landerijen en hypotheken in Steen- wijkerwoud, die deel uitmaakten van eene erfenis, die haar broeder onder zijne berusting had, doch die hij aan vankelijk niet aan zijne zuster wilde afdragen. Ook zeide zij dat ze een boek had vertaald voor een uitgever te Nijkerk, van wien ze op 2 Februari 1903 een bedrag van f300 zou ontvangen. Op dezen dag zou ze Kraan alles botalen wat ze hem schuldig was. Deze schuld bestond op dien datum in een bedrag van f 165 voor geleend geld, f 77 voor geleverde winkelwaren, en het ver schuldigde kostgeld, alles te zamen vormende eene som van f287. Zij trachte de echtelieden nog meer te bedotten door meermalen brieven voor te lezen, die door haar broeder zouden geschreven zijn en waarin deze zou hebben medegedeeld dat hij het geld zou afdragen. Deze brieven waren evenwel door hekl. zelf geschreven. Tegen Februari werd of hield An nigje zich ziek, en zelfs zoo dat bij haar gewaakt moest worden. Kraan liet een dominee komen, aan wien hij tevens verzocht pogingen te willen aanwenden om voor hem het geld los te krijgen, en haar eens aan het ver stand brengen, dat hij dit toch nog hebben moest K. vertelde toen den dominee dat Annigje op 2 Februari f300 zou ontvangen voor het ver talen van een boek. De predikant vond dit bedrag in verhouding tot den verrichten arbeid verbazend hoog, stelde een onderzoek in bij den uitgever te Nijkerk, en toen bleek dat van het geheele verhaal door bekl. gedaan, niets waar was. Spoedig daarna kwamen ook de an dere onwaarheden van bekl. aan het licht, met het gevolg dat de politie zich er mee bemoeide en haar in arrest nam. Dat bekl. 8 of 9 maanden in de preventieve hechtenis heeft doorge bracht. is buiten haar schuld en het is billijk dat deze tijd van haar straf tijd wordt afgetrokken. Spr. requi- reerde 2 jaar gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. Bij de verdediging, waargenomen door mr. H. P. van Heijst, deed zich het uiet alledaagsche geval voor, dat de pleiter, in even krachtige, zoo niet krachtiger termen dan door den Oil. van Justitie gebruikt, zijn afkeuring over de handelwijze van bekl. uitsprak. En PI. vond dan ook voor de geraf- flineerde oplichster geen termen aan wezig voor een clementere straf. De uitspraak is bepaald op Maandag a.s. Het beroep op het scheidsge recht der H. IJ S. M. heeft den heer M. Kraan, opzichter van den weg, baanvak AmeisfoortApeldoorn niet mogen baten. Het ontslag, hem verleend in ver band met het spoorwegongeval te Barneveld op 13 September, blijft gehandhaafd. Maandagnamiddag ten 2e uur had in het Gebouw van het Provin ciale Bestuur te Utrecht namens het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de openbare aanbe steding plaats van het driejarige on derhoud der na te melden Rijks groote wegen in de provincie Utrecht, gedurende de jaren 19041906 in 7 perceelen en in massa. 1. Perceel. De groote weg der 1. klasse no. 1, van de grensschei ding der provinciën Noord-Holland en Utrecht bij Laren over Amers foort, tot de grensscheiding der pro vinciën Utrecht en Gelderland bij Hoevelaken. Raming f7380 per jaar Ingekomen was een inschrijving van den heer Th. W. Bonte, te Amers foort, voor f7427. 2. Perceel. De groote weg der 1. klasse no. 2, van Amersfoort tot de grensscheiding der provinciën Utrecht en Gelderland onder Rens- woude. Raming f7700 per jaar. In gekomen was een jp.schrijving van den heer C. Ruitenberg, te Amers foort, voor f7777. 3. Perceel. De groote weg der 1. klasse van Zeist naar Woudenberg, vereenigende de groote wegen der klasse no. 6 en no. 2 Raming f1830 per jaar. Ingekomen waren twee inschrijvingen van de heeren Th. W. Bonte, te Amersfoort, voor f2031, en C. Ruitenberg, idem, voor f1888. 4. Perceel. De groole weg der le. klasse no. 3, van de grensscheiding der provinciën Noord-Holland en Utrecht, bij het Abcoudermeer tot Utrecht. Raming f 7900 per jaar. In gekomen waren vier inschrijvingen van de heeren: C. Krachten Jz., te Utrecht, voor f9129; N. van Schaik te Breukelen-Nijenrode, voor f8337: C. Schmieman te Jaarsveld, voor f7647, en G. M. Jochems te Vrees wijk, voor f 7630. 5. Perceel. De groote weg der 1. klasse no. 5, van de grensscheiding der provinciën Zuid Holland en Utrecht, nabij de Putkop onder Har- melen tot Utrecht. Raming f4110 per jaar. Ingekomen waren negen inschrij vingen van de heeren A. van Dijk, te Utrecht, voor f4950; C. KrachleJr., idem. voor f4813; W. A, Verbrugge, te Gouda, voor f 4400N. v. Schaik te Breukelen-Nijenrode, voor f 4368 A. de Bruin te Wilnis, voor f4088; G. M. Jochems te Vreeswijk, voor f3976; C Bierhorst te Bodegraven, voor f3943; C. Fluit Woerden, voor f3898, en R. Barneveld le Vreeswijk, voor f3880. 6. Perceel. De groote weg der le klasse no. 5 van het landgoed Vollenhoven onder De Bildt tot Amers foort. Raming f2530 per jaar. Inge komen waren vier inschrijvingen van de heeren: A. van Dijk, Utrecht, voor f2800; C. Krachten Jr., idem, voor f2580; C. Ruitenberg, Amersfoort, voor f2579, en Th. W. Bonte, idem, DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER, Daar aehter liggen Savanna's groen als sma ragden, die schitteren in de opgaande zon; aan de andere zijde hellen de Cordillera's naar die groote, lange bergkam, welke Atlantischen Oceaan en Grooten Oceaan scheidt hier zoo laag dat zij vijf en twintig jaar later al het goud uit de kousen der zuinige boeren van Bretagne en Normandie weet te halen, ten einde een vergeefsche poging te doen om de wateren van Atlantischen- en Grooten Oceaan in elkaar te doen vloeien. Aehter de Zuid-Amerikaansehe stad rijzen twee groene heuvels op; die het dichtst bij is, heet Anconde andere, een vooruitstekende piek van de Sierra's is de Cerro de Filibuste- res zoo onheilspellend genoemd, omdat Mor gan de boekanier het eerst neerstreek op het oude Panama, dat hij met zijn twee duizend duivels, uit alle oorden der wereld samenge raapt, in drie dagen verwoestte, roovende en plunderende, moordende en brandende. Terwijl Montez op dit alles zijn blik laat rusten, monpelt hij»Hoe vreedzaamHoe schoonZijn ziel wordt getroffen door het schoone gezicht vóór hem, ofschoon hij het reeds honderd malen gezien heeft; want voor het oog des duivels is soms de Hemel schoon; en dit tooneel ziet er nit als de Hemel. De zeewind waait hem den geur tamarinde-, citroen- en oranjeboomen toe. Rondom hem breidt zich het groen het vederachtige groen uit, van palmen en bamboe, hier en daar opgevroolijkt door roode en gele bloesems, als waren zij door de hand van een bloemist van boom t< i boom gevlochten; dikwijls hangen zij neer in de heldere wateren, welke het strand van het schoone Tobog-eiland omspoelen. Yóór hem, rechts en links van hem spelen de golven, helder als blauwe diamanten, en waarin men de visschien kan zien zwemmen, als in een reusachtig aquarium. Een weinig naar rechts, en een gedeelte van de nieuwe stad Panama verbergende, lig gen drie of vier eilanden. Was hij meer in hun nabijheid, dan zou hij ook hier de schit terende kleuren zien van de tallooze tropische bloemen, en het gezang hooren van tropische vogelen. Achter die eilanden, op het vasteland in het Zuiden, liggen de ruinen van de oude stad Panama die door Morgan als wegge vaagd is. Yerder naar den Evenaar rijzen de hergen op, hooger en hooger, tot zij verdwijnen in het blauwe firmament. In het Zuid-Oosten, voor zijn oogen ver borgen, ligt het schoone Islas de las Perles. Rondom hem is alles groen en goudgeel en schitterend rood het gebladerte, de vruchten en de bloemen der tropenom hem heen alles blauw; aan zijne voeten de wateren der Golf; boven hem de ether der fijne atmospeer. Het droomerige schouwspel spreekt tot zijn zinne lijke ziel. In verrukking blijft hij staren. Doch als hij rond ziet, blijft zijn rusteloos oog juist aaD de rechterzijde van de nieuwe stad Panama staren op een kleine rookzuil, die vreedzaam iu de lucht opstijgt en zich daarmede vermengt. Zij komt uit een der loco motieven van den Panamaspoorweg, die acht tien maanden geleden is voltooid; een glim lach, zonnig als de dag, schittert in de oogen van Fernando Comez Montez, terwijl hij denkt: «Onze mulateros en de bootslieden van Chagres haten den spoorweg omdat hij hen heeft be roofd van de rechtvaardige schatting, welke zij den dommen Gringos oplegden, die door ons land trokken. Deze ijzeren weg berooft onze eerbare banditti van ue kansen op roof en plundering langs de muilezel-wegen. Van nacht zal hij mij helpen! Van nacht heb ik ze beiden de schatten van den Amerikaan en zijn vrouw." Hij glimlacht, zijn gelaat straalt; emoties grijpen hem aan, even veranderlijk als de ver schillende droppels bloed van de verschillende menschenrassen, die gedurende twee eeuwen op dit gedeelte der wereld hebben geleefd. Montez van Panama bezit in zijn verachtelijk lichaam een droppel bloed van bijna alle ras sen der wereld, eD elke droppel is juist de slechtste. Hij heeft den droppel, die hem de geslepen heid van den Spanjaard geeft; den droppel, die hem de inhaligheid van den Franschen bour geois verschaft; den droppel, die zucht naar diefstal der Indianen vormtden droppel, die de woeste wreedheid van den Zoeloe-krijger vormt; den droppel, die de finesse van den Italiaan geeft; den droppel, die uit Corsica komt en haat onvergankelijk maakt; en bovenal den droppel, achtergelaten door een van Morgan's boekaniers, die hem gevaarlijker maakt dan alle andere slechte droppels in zijn bloed, want hij geeft hem de vastberadenheid en den moed van den Angel-Saks. Gevoelloos en woest als deze boekanier is geweest, liet hij zijn droppel bloed vloeien in de aderen van dit fantastisch schepsel, om het gevaarlijk te maken; want hij heeft hem die nimmer terugdeinzende vastberadenheid gege ven, welke het Angel-Saksische ras heeft ge leid naar alle deelen der wereld en het in ieder deel heeft doen heerschen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1