OPROEPING. G. G. PL L. Advertentie n. .36. voor f2540. 7. Perceel, a. De groote weg der 1. klasse no. 5. van Utrecht tot het landgoed Vollenhoven, en b. De groote weg der 1. klasse no. 6, van het landgoed Vollenhoven tot aan de Grebbesluis, Raming f 4940 per jaar. Ingekomen waren drie in schrijvingen van de heerenG. M Jochems te Vreeswijk, voor f15100; W. v. d. Kooi te Amersfoort, voor f 14610, en C. Krachten Jz. te Utrecht voor f14580. Gecombineerd en in massa was in geschreven door de heeren 1. en 2. Perc.W. v. d. Kooi te Amersfoort, voor f 15460. 1., 2. en 3. perc.: W. v. d. Kooi te Amersfoort voor f17360. 1., 2., 3., 6. en 7. perc.: S. M van Wijk, te 's Gravenhage, voor f34200, en W. v. d. Kooi te Amers foort voor f34600. 1., 2, 3, 4., 6. en 7. perc.: C. de Rruin, te Jaarsveld, voor f41444. 1., 2., 3. en 6. perc.W. v. d. Kooi te Amersfoort, voor f19840, en P. Boks, idem, voor f 19800. 4. en 5. perc.: L. Volker Jr. te Maarssen, voor ft2370 4. en 7 perc.W. v. d. Kooi te Amersfoort, voor f 24200, en C de Bruin te Jaarsveld, voor f22434. 4 5. 6. en 7 perc.C. Krachten Jz. te Utrecht, voor f30963. 5.- en 7. perc.F. v. Baaien te Oudenrijn, voor f 19840 Voor de geheele massa door de maatschappij voorheen W. Aerts en Co. te Millingen, voor f53500, en F. van Balen te Oudenrijn, voor f 47940 De toewijzing werd aangehouden. Omtrent de treurige zaak, die ook deze kermis is komen besluiten, kunnen wij het volgdnde mededeelen. Zaterdagnacht even voor twaalven ontmoette een 18-jarige vrijwilliger bij het depot escadron van het le Reg. Huzaren, zekere C. F. Muller, eenige burgers, waarmede hij woorden kreeg. Of dit ook reeds vroeger het geval is geweest, weten wij niet met zekerheid mede te deelen, maar hoe dit ook zij, in de Lavendelstraat heeft Muller zich van een of ander scherp voorwerp bediend en een 24-jarig bleekersknechl, Gerardus Hooft, zóó ongelukkig in de borst getroffen, dat een longslagader werd doorgesneden en de getroffene dientengevolge bijna onmiddellijk den geest gaf. De verslagene werd dadelijk naar de hoofdwacht in de Waag gebracht, ten einde hem zoo mogelijk genees kundige hulp te doen verleenen, doch dokter Morren, die zeer spoedig ter plaatse was, kon niet anders dan den dood constateeren. De dader van dit schandelijk bedrijf vluchtte naar den Hof, doch werd door een der metgezellen van Hooft ach tervolgd en bij de Botermarkt ge arresteerd. Omstreeks halfeen 's nachts had zijn overbrenging naar het po litiebureau plaats. Ondanks het late uur waren heel wat nieuwsgierigen getuigen, en de gevankelijk overge brachte kreeg heel wat weinig liefelijke wenschen te hooren. Oogenbiikkelijk werd aangevangen met het voorloopig onderzoek, dat tot diep in den nacht duurde en den volgenden dag werd voortgezet. Het lijk van den verslagene, die te kwader faam bekend stond,werd Maan dagochtend naar het hospitaal gebracht en aldaar geschouwd. Muller is Zondagavond in alle stilte naar de cavaleriekazerne getranspor teerd en wordt aldaar ter beschikking der militaire autoriteiten gehouden De militaire commissie, welke belast is met het onderzoek in deze diep treurige zaak, bestaat uit de officieren A. W. P. ridder Alewijn, kapitein der veld-artillerieJ Kooiman, le luite nant der infanterie en F. J C. baron van Hardenbroek van Ammerstol, even eens le luitenant der infanterie. De dader Coenraad Frederik Muller is geboortig uit Vaassen nabij Apel doorn Üok nog andere betreurenswaardige feiten kwamen ons ter oore waarin het mes de hoofdrol speelt. Toen Zaterdagavond tegen 11 uur C. van A., uit Leusden, met zijn vrouw huiswaarts keerde, geraakte hij op den Arnhemschen weg tusschen een slinger infanteristen. Hij trachtte nog met zijne vrouw ter zijde te springen, doch laatstgenoemde kreeg onverhoeds een trap en toen van A verzocht, althans zijn vrouw: ongemoeid te laten, ontving hij tot antwoord een messnede over den linkerbovenarm waardoor letterlijk alle spieren en peezen lot het been werden doorgesneden. Hel gebourde in het duister en in zoo'n ondenkbaar korten tijd, dat de ernstig verwonde geen enkele aan wijzing kan geven, zoodat het bijna onmogelijk is, den dader te vinden en hem zijn gerechte straf te doen onder gaan. Dr. Schreuder verleende de eerste heelkundige hulp. Een ander kwam de hulp der politie inroepen, omdat naar hij zeide men hem met een revolver naar het leven stond. Bij dergelijke tafereelen is de drank de groote drijfveer, doch wat den moord betreft heeft het er alle schijn van dat hierbij de drank weinig invloed heeft uitgeoefend. Feiten als bovengenoemde, kunnen zelfs met het meest nauwlettend toe zicht onmogelijk geheel voorkomen worden Het toezicht is de vorige week uit stekend geweest. »Men" is spoedig geneigd af te dingen op de diensten die het politie-corps verricht. Zulks is te betreuren en te veroordeelen. In de afgeloopen week zagen wij talrijke staaltjes van tactvol optreden, die menige ernstige daad hebben voor komen. Wij stellen er prijs op daarvoor het geheele politie corps lof en dank te brengen. De plannen van do ijsbaan aan Monnikendam zijn reeds zoover ge vorderd, dat de ondernemers thans de gelegenheid hebben geopend zich als lid to doen inschrijven. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor Amersfoort gedurende de 2e helft der maand October: Binnenland. Doede Almelo. H. Schutte Mej. E Appeldoorn Amersfoort. Kantoor v. Vaste Goederen Amsterdam. Mej. Wed. Otterhof H. Meijer Mej. Schulling Baarn. M. Jacobs 's Gravenhage. M Dnrfort Amsterdam. P. Heumber Utrecgt. Buitenland. Mad. Opel Frankfurtmain. Mad. Fabuis Milano. S. Barthie Le Havre. A. Schalein Oberammergau -De laatste kermisdag was min der rijk aan voorstellingen dan de vorige dagen. Henri ter Hall zat alweer in andere sferen en in Amicitia heerschte doodsche stille. Princelli had dien avond nog eens een eivolle tent, terwijl aan «De Arend" en de Schouwburg op den Beestenmarkt nog weer eens de ge wone, jammer genoeg slechts matige bezetting ten deel viel. Delmonte's gezelschap gaf tot af- scheidsstuk het vroohjke blijspel van Justus van Mauiik »Janus Tulp." Bigot had daarin natuurlijk de hoofdrol of liever «zijn rol." Flink en vroolijk spel, dat het publiek den geheelen avond heeft doen lachen. Het gezelschap van de heeren Delmonte en Bigot roepen wij evenals dat van Princelli een tot weerziens toe. Ook de afscheidsvoorstelling van het gezelschap van den heer Hart was een genotvollen avond. Daar ging Herm. Heyermans's «Op hoop van Zegen" Spel van de Zee. De stukken van Heyermans worden niet door een enkel persoon gedra gen. Aan hen laat het geheele gezel schap zich beoordeelen. «Op hoop van Zegen" is innig mooi gespeeld. Ook hier kregen wij dien eenvoud van spel te zien, die ons bij dat gezelschap de geheele week heeft verrukt. De »Jo" van mej. Jeannette Hart was verbazing wekkend en wij verwonderen er ons niet over dat de Brusselsche bladen haar optreden zóó hebben geroemd. Ook «Geert" (de hr. F. Hart) maakt een goed figuur, trouwens van den heei F. Hart zijn wij gewend lofwaardig spel te zien. Bij dit stuk mogen wij zeggen, dat alle rollen goed bezet waren, wat natuurlijk aan de geheple opvoering een onbetwistbaar succes verschafte. Wij hopen, dat dit gezelschap ons ook buiten de kermis nog meermalen waar kunstgenot zal willen schenken Onder de vele bewijzen van sym pathie, die dit gezelschap mocht ondervinden, is er een, waarvan wij de vermelding niet gaarne achterwege zouden laten, te meer daar zij van zoo geacht, en bevoegde zijde is ge komen. De heer A. Weruméus Buning, wiens marineschetsen, waarvan één de stof gaf voor «Mottige Janus," dat als volksstuk zoo zeer geroemd wordt, algemeen bekend zijn, schreef aan den heer Hart en aan diens zuster Mej. Jeannette Hart: «Ik kan niet nalaten, u en uwe zuster en al de andere hai lelijk dank te zeggen voor het genot van gisteren avond, door uwe opvoering van «Teus de Nachtwacht," van Justus van Mau rik door M. Spree. Vooral uw spel trok mij aan door het innigdiepe gevoel, dat er in lag en door het mooie en sobere er van. Maar ook het spel van uwe zuster was mooi en waar. Gij allen met elkaar geeft een spel, dat ja «realistisch" is, maar gezond realis tisch. Uw gezelschap heeft leclit op haar familienaam «Hart," want gij allen hebt vhart" voor uw kunst en uw vak. Moge het u ook verder goed gaan. Aan zulk een lof behoeven wij toch zeker niets toe le voegen. Garnizoensnieuws. Omtrent de uitreiking der Militaire Willemsorde aan den kranigen lui tenant J J. KorndörlTer, die ook hier ter stede geen onbekende is, lezen wij in de Telegraaf van j.l. Zaterdag avond Hedenmiddag ten 2 ure werd mét zeer veel eerbetoon op het exercitie terrein aan de Linker Rottekade te Rotterdam op plechtige wijze uitge reikt het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4e klasse aan den thans gepensioneerden le luitenant der in fanterie van het Indisch leger J. J Korndöi ffer, wonende te llillegersberg. Daartoe werd door het geheele garnizoen parade gehouden, tei wijl de plechtigheid werd opgeluisterd door de muziekkapel van het koips Kon. Scherpschutters; er waren verschil lende officieren van leger, marine en schuttel ij tegenwoordig. Een groot aantal ridders der M. W. O zoowel militairen als burgers, hadden zich mede op het parade- terrein verzameld om den riddersla te geven Nadat do ban geopend was en carré geformeerd werd door den le luit- adjudant den heer J van der Kop het Kon. besluit van 30 September j.l. voorgelezen waarbij luitenant Korn- dörfler benoemd werd tot ridder M. W. O. 4e klas. De onderscheiding 'viel hem ten deer naar aanleiding van de bestor ming der stelling op de luo-ri-rore (Gajoelanden op 20 Augustus 1902, waarbij hij zich zeer moedig en be leidvol gedroeg Tot tweemaal toe nam hij het initiatief tot den storm aanval in het front, zichzelf aai: hel hoofd stellende. Luit. Korndörffer was het eerst op de borstwering tegen over een vijand die zich krachtig ver dedigde. Niettegenstaande hij door een lansworp zwaar gewond werd aan een zijner beenen, bleef hij zijne manschappen aansporen tot dooi- zelten, waardoor het succes verzekerd was. In kernachtige bewoordingen weid hij door den garnizoens-comrriandant overste A. P. Timmers gelukge- wenscht en zijn moedig gedrag ge prezen. Terwijl hem de ridderslag werd gegeven werd voor hem door het korps mariniers gedefileerd onder aanvoering van kapitein A. J. Paehlig. Na afloop der plechtigheid ver- eenigden vele belangstellenden zich in de exercitieloods, waar wijn werd rondgediend en de held van den dag nog vele gelukwenschen in ontvangst had te nemen. Luitenant K. heeft ook reeds de Gouden Kroon van eervolle jjermel- ding. Hij is het vierde lid zijner familie, die het ridderkruis draagt. Door de bekomen verwondingen heeft hij den militairen dienst, die hem lief was, met pensioen moeten verlaten. J.l. Maandag kwam de Rijschool der Artillerie uil Bergen op Zoom, bestaande uit 3 ofhcieren, 3 onder- olficieieri en 3 soldaten met 12 paar den, in het garnizoen alhier aan. Bij Koninklijk Besluit is aan den korporaal W. van Gemerl van het 5e Regiment infanterie ter zake van lichaamsgebreken een voortdurend pensioen toegekend van f 152.'sjaars Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot stafmuzikant de élève-rnuzikant G Kradolfer en tot muzikant-titulair de élève-muzikan'en D. P. Brandsen en P. Baatsen. alsmede de tamboer J. M. Delsalle. De reserve adjudant-onderofficier J. C. Schrijver van het 5e Regiment infanterie met onbepaald verlof is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 2e Regiment infanteiie in garnizoen te Nijmegen. De Kampioen meldt, dat luite nant J. Kooiman, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot tweeden consul van den »A N. W. B." alhier, hetgeen vooral de richtige behai tiging der belangen van den militairen dienst zal bevorderen. Majoor P. G. Weuringh, begin Augustus tot die functie bij het 5e regiment infunleiie benoemd doch tot dusver werkzaam gebleven bij het Departement van Oorlog, heeft thans van majoor J. W. van Bisselick het bevel overgenomen over hel 3ebataljon Majoor van Bisselick zal het in tijd van oirlog op te richten depot-bataljon commandeereu. De luit-kol. L. Rolle, van het le reg. huzaren alhier zal binnenkort het leger met pensioen verlaten. (N. R. Ct De jongelieden die zich hebben opgegeven tot het bijwonen der oefe ningen in de vrijwillige wapenhandel worden er aan herinnerd, dat de lessen een aanvang nemen op Woensdag 18 November des namiddags te 3 uur in de schermzaal der infanteriekazerne. BINNENLAND. De Koningin en de Piins zijn voornemens na terugkeer op het Loo, 7 November a. s., nog ruim een maand aldaar te blijven. De Konink lijke Familie zou dus tegen de helft van December in de residentie terug verwacht kunnen worden. De Koningin-Moeder denkt na af loop van haar buitenlandsche reis een achttal dagen op het Loo door te brengen. Het bestuur der Kon. Veluw- sche Jachtvereeniging maakt bekend, dat, terwijl het houden eener St Huber- tus-jacht, om redenen van bijzonderen aard, ditmaal moest achterwege blijven, de jachten, te beginnen op 12 Novem ber, wederom zullen aanvangen. Niet meer echter wekelijks, zooals vroeger. De eerstvolgende jacht op 12 Nov. is een gemakkelijk te volgen slipjacht, beginnende bij Valkenhuizen aan den Apeldoornschen weg. Samenkomst te 12 uren Te Soest is dit jaar een teeken- school vooral voor den werkenden stand opgericht, die reerls 33 leerlin gen telt. Voor den nieuwen cursus 1904 hebben zich nu al 45 leerlingen aangemeld. Met het oog op de groote kosten in verband met de lage school gelden heeft het Rijk aan deze tee- kenschool een subsidie van f750 toe gekend, terwijl de provincie f 100 en de Gemeenteraad f 300 subsidie heb ben toegestaan. GEMENGD NIEUWS. Van loten, v rijen en zwemmen. Een onzer medeburgers (zoo ver haalt de Tel) moest dezer dagen loten voor de nationale militie en trok een dienstplichtig nummer. Dat stond Mie, zijn meisje, waarmede hij al een poos had geloopen, lang niet aan, wat zich laat begrijpen. Nu toch had zij geen zekerheid dat de vrij age op denzelfden voet kon worden oortgezet". Zij nam dus een kort besluit. Op een goeden avond zeide zij tot haar minnaar, toen hij haar naar huis bracht: Zeg, vént, het spait m'n voor jou, maar as jai de stad oit mot te diene, maok ik de verkeering oit". Ko zag raar ophij kon het toch niet helpen dat het lot hem had aan gewezen de Koningin te dienen! Hij smeekte Mie niet zoo wreed te zijn, maar deze was niet te vermurwen. «Dan verdrink ik me", zeide Ko, «je zal er van hooren." Het was Zaterdagavond en duister op de grachten. Ko, vergezeld van zijn broeder, had bij verschillende kasteleins verteld, dat hij eenige dagen geleden geloot had en liep nu te zingen en te zwaaien van pret. Op eens komt de gedachte aan Mie bij hem op en herinnert hij zich wat hij haar gezegd had. Hij wilde het nu ook doen hij neemt een spiong en verdwijnt in hel diepe water van de racht. Zijn broeder springt hem onthutst na en wil hem redden. Maar Ko wil an redden niets weten en een wed strijd in zwemmen ontstaat tusschen de beide broeders. Juist toen het oogenblik van verdrinking gunstig was, bezint onze wonderlijke drenke ling zich en kruipt aan den anderen kant weer op den wal. Het bleek toen ook tijd geweest te zijn, want even later viel hij van vermoeidheid in zwijm en moest hij door eenige omstanders naar huis worden ge dragen. Amst. Crt. Konijiienplaag. De gemeente Hilvarenbeek (N.-Br.) is ondanks den verkoop van hon derden hectaren heidegrond aan de Utrechtsche Levensverzekeringmaat schappij nog in het bezit van uit gestrekte woeste gronden, welke men rentegevend tracht te maken door aanplanting au deunenboschen. Aan het jonge hout wordt evenwel veel schade toegebracht door de konijnen, welke in de mastbosscher. eene schuil plaats vinden. Nog meor echter dan het jonge hout. worden de daaraangrenzende bouwgronden door deze plaag geteis terd, zelfs in zoodanige male, dat vele 50 a 70 pCt. in waarde verliezen en enkele braak blijven liggen. De gehuchten Corp. Dun, Tulder en Roovert, waar vroeger modelboer derijen werden aangetroffen, zijn nu bijkans ontvolkt, en de enkele daar nog wonende huurboeren trachten achtereenvolgens na het verstrijken der huurjaren hun bedrijf naar elders te verplaatsen. Vooral op de Biest, Houthakker en Wersterwijk is de schade onbereken baar groot. Om deze konijnenplaag beter te kunnen bestrijden, is een verzoek schrift gericht tot den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, om door- loopende jachtvergunningen te willen uitreiken of althans voor een langer tijdsbestek dan vorige jaren. Officierbn-commissarissen belast met h#t onderzoek in de zaak van <ién huzaar C. F. MULLER, die «Under verdenking staat van iiiiüiioiiileliiig met doodelijken aUriop, gepleegd,' in den nacht yjBi Zaterdag op Zondag jl., in dV Lavendelsti^fat bij het Kermis- Jferreib, roepen getuigen op die ,ï>ij de afléreerste ontmoeting tus- ^.jschen de vechtenden zijn tegen- ■j woordig gft^eest. Getuijfen geheven zich tyftschen -19 en jfc. uur éft 2 en 4/üur aan '"iü, fielden aarGjhet Gftrnizoens- bureau op de Appelmarkt. Voor Officieren-commissarissen, De Secretaris Baron VAN BARDENBROEK. Den Heer HA VERHOEK ti Utrecht. De ondérgeteekende verklaart dat zijn zoon, £ie lijdende was-tan verettering aan j/jne zijde, binnen eenige weken is genezen, waar.voof tij zijnen hartelijken dank betuigt. Hoojjjehtend, y Y IlOptf AKKER. lstryi>bij elndhovï[n. --October 1903. v/ Leeraar^m.JÖanö. en Zaoi. Utp^cfits^estir^at pst Van Litterveld, Kasssiprs Coinmissionnairs in Effecten. Safe deposit. .^Effecten, Coupons, Buiten- lajadscli geld, Prolongatiën, Bèleeningenj-Ihcasseer^iQ en ver- soliafferi' van "Vessels jfp Binnen- en Buitenland. Kantoor: Muurliuizen 288. 5e brengt"Sle onderge- teekende fijnen hartelijken dank aan den Hee/ HAVERtlOEK, Homoeopaath, fichelaan 7 te Utrecht voor het gensfen van zijne vrouw van de kanker f de borst; daar wij bij den docter »èn baat mogten vinden, bijna ander- alf jaar'gedoctera te hebben; daar zij bij u in d^iF^Aiid van acht maanden .-genezen Lsf Ook met een potje zjtl geheel ffenezen isVvan een liesbrotik, mo^öff wij nogmaals onzen hartelfjken bewijzen aan mijnheer HitVER- HOEK. Na hartelijke groei R. ST0LK en Ecjjfeenoote. 27 October 1903 gemeente Weesper-KX

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2