St. ItaM-Caieaii!!! BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. ET f BOGMRMtoeraaf, een verbod uitgevaardigd, dat zieke Russische, Israëlieten zich niet naar badplaatsen in den Krim of Kaukasus zouden mogen begeven, een volkomen onbegrijpelijk en schijnbaar noodeloos wreed voorschrilt. Het blad maakt voorts gewag van een onderhoud, dat de groothertog van Hessen op verzoek van dr. Marx, oppeirabijn van Darmstadt,gehad heeft met den Tsaar en loopende overde Kisji- nelfgiuwelen. De Tsaar zou daarbij in het bezit zijn gebleken van alle stukken, die op deze gebeurtenissen betrekking hebben, hetgeen niet weg neemt. dat er minder officieele ge gevens kunnen hebben bestaan, waar van de Tsaar bij deze gelegenheid op de hoogte is gebracht. Wellicht zou dit van invloed kunnen zijn op de nog steeds in Rusland gevoerde campagne tegen de isaëlieten. De correspondent van de Morning Post te Kaapstad zendt aan zijn blad een tamelijk verontrustend bericht uit de Kaapkolonie. Hij vreest, naar aanleiding van de aanhangige quaesties over de Hollandsche of de Engelsche kerk, dat do eventueele beslissing een gevoelige slag zal toebrengen aan het Engelsch gezag in Zuid-Afiika Het komend geslacht zal, zegt hij, worden opgevoed in haat tegen de Engelschen nu reeds spieken vele Boeren kalm. ahof hel iets van zelf sprekende was, over den «nieuwen oorlog." Natuurlijk spreekt de correspondent de mededeelingen van min llobhouse ten stelligste tegen. Geen sprake van «ontzettende ellende en gebrek" zegt hij daar is in Z-Afrika niets van te zien. Aan den oud President Kruger is te Mentone een eigenaardige hulde gebracht. Toen Koning Edward zijn bezoek bracht te Paiijs opende het dagblad »la Patrie" een inschrijving vooreen huldegescheuk aan President Kruger, en thans is de directeur van het blad, de Heer Massard, een voor dat geld gekocht bronzen beeld Sursum Corda", aan den Heer Kiuger gaan biengen »Ik heb den roemrijken overwonnene gezien en gesproken", bericht hij aan zijn blad en ik ben nog gansch ontroerd door dat treuiig bezoek. De treilende woorden welke wij hebben gewisseld, welken ik medeneem van dat onderhond, treurig en plechtig tevens, hebben mij diep getroffen Welk een wondei bare moed! Welk een bewonderenswaardige gelatenheid. »Als men dien grooten grijsaard de hand drukt vraagt men zich af, hoe het mogelijk is dat menschen als wij soms durven wanhopen!" De Koningin-Moeder bezocht den 3den November Bozem en den Mendelpas. Het weder te Meran is prachtig Omstreeks 19 November denkt H. M. naar Nederland terug te keeren en nog een kort verblijf te maken op Het Loo. Vergiftig huishoudelijk Gereedschap. In het Maandblad legen de Ver- valschingan komt het volgende voor »Wij waarschuwden geruimen tijd geleden het publiek tegen zich in den handelbevindend schadelijk lood houdend servies voor koffie- en thee- bereiding, en drongen naar aanleiding daarvan aan op wettelijke bepalingen, zooals die reeds langen tijd in het buitenland (Duitschland) bestaan. «Niet alleen werden sedert dien tijd geenerlei officieele maatregelen te dier zake hier te lande genomen, doch de toestand is hoe langer hoe erger geworden. Er bevinden zich nu niet alleen groote hoeveelheden sterk lood-houdende koffie- eri theeserviezen en waterketels in den handel, resp, ui talrijke huishoudingen, doch ook zg. zuursteilen voor ingelegde augur ken enz., benevens mosterdpotjes welke uit lood zijn vervaardigd en een zeer groot gevaar in de huishou ding opleveren. Wij onderzochten o.a. een gebruikt zuurstel welks deksel geheel met azijn- zuurlood bedekt was. Dit gemakkelijk oplosbaar zout was langzamerhand met den inhoud van het zuurstel in aanraking gekomen en had dien zoo danig verontreinigd, dat zondereenigen twijfel het voortdurend gebruik zeer schadelijke gevolgen na zich gesleept zoude hebben Wij wezen er reeds dikwijls op, dal opname van lood- verbindingen door het organisme daarom zoo te vreezen is, wijl de vergiftiging zich langzaam openbaart en het lood niet gemakkelijk uitge scheiden wordt, doch zich in sommige organen (o.a. de lever) ophoopt. «Wij raden het publiek ernstig aan, huishoudelijk gereedschap, hetwelk met spijzen of dranken in aanraking komt, uitsluitend dan te koopen, wanneer het van een fabrieksmerk of naam voorzien is. Zoowel hier te lande vervaardigd lood-houdend ge reedschap als dat wat in groote hoe veelheden uit het buitenland inge voerd wordt, behoord indien het zonder naam of merk verkocht wordt, door het publiek geweigerd te worden. De fabriekanten die na gewaarschuwd te zijn, toch voortgaan met den ver koop van de schadelijke artikelen, hebben zichzelven de gevolgen te wijten, indien zij hun goeden naam prijsgeven, door tegen beter weten in, goedkoope doch schadelijke waren in den handel te brengen." PLÜT8ELI1KE BEItlt UTE.V. Het Amersfoortsch Syrnplionie- orkest ojubal," heeft op zijn statuten de Koninklijke goedkeuring ontvangen. Jubal's Directeur, de heer G. Bikkers, heeft c-en eigenaardige hulde gebracht aan den Voorzitter van ge noemd symphonieorkest, door aan den Voorzitter, onzen zoo ach lens- waardiger) stadgenoot, den heer A.M. Kollewijn Nzn.. op diens 76ste ver jaardag. welke gelijk viel met deri eerstel) jaardag van «Jubal" eene voor dat eerste jaarfeest gecomponeerde feestmarsch. op te dragen, door den jubilaris «Festa Annuale" gedoopt. liet Bestuur der Ambachtsschool is sinds 6 dezer samengesteld als volgt G. J Buys. Voorzitter; 11. J. Wol ter, Onder-voorzitter; Ed. van Vol lenhoven, Penningmeester; A F. Q Arnold; W. van den Donker; A. (1 Hemniinga; J. Hoekstra; W II. Kam; W. van der Koogh; F. Wesseling; H. Gerritsen Jr., Secretaris. De Vereeniging telt thans 200 leden. Het Bestuur van het Departe ment Amersfoort der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" organiseert dezen winter de volgende avond bijeenkomsten. Op 1 December houdt de heer Lamberts, de man van «Ik hè de Keuningin ezien", een volkslezing. In Januaii zal de heer Ten Brug- gencale spreken over Robert Browning. In Februari zal dr. L Bleekrode spreken over vuurbereiding, voorheen en thans, welke voordracht weer zal worden opgeluisterd door proeven en lichtbeelden gelijk we die van hem gewend zijn. De lezingen zullen vermoedelijk, door welwillende medewerking van «Jubal", door muziek worden afge wisseld. een volks-concert. Wie lid wenscht te worden, wende zich tot den secretaris, den heer C. J. F. Prins, Kerkstraat 3. De afdeeling «Amersfoort" van de «Nederl. Ver. tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken" heeft het initiatief genomen tot eene gezamen lijke drankwetagitatie, waartoe deel name wordt verzocht aan alle plaatse lijke drankbestrijdingsvereenigingen. Maandagavond 8 uur zal eene gecombineerde vergadering van alle besturen in «Ons Huis" worden ge houden. In het gebouw van den Amersf. R. K. Volksbond zal Zondag 15 No vember 's avonds te halt acht een feestavond worden gegeven, ter her denking van het 8-jarig bestaan van het Amersfoortsche Krnisverbond. Als feestredenaar zal optreden de WelEerw. Heer A. Meyer, rector te Oldenzaal. Behalve met de feestrede zal het publiek worden bezig gehouden met eene séance te geven door den be roemden Papa Tobias Bamberg uil Amsterdam. Ter voorziening van één hesluurs vacature, houdt de Amersfoortsche afdeeling der Mij. tot Bevordering ter Toonkunst" Donderdagavond 8 uur in de Muziekschool een buitengewone algerneene vergadering. Liefhebbers van nutsavonden kunnen morgen-Donderdagavond ge nieten van de voordrachten van de dames Mollinger en Wichers. Bij de j.l Zaterdag gehouden verkiezing van vijf leden voor het col lege van notabelen bij de Ned her vormde gemeente alhier zijn herkozen de heeren J Bottenburg Hz met 239, N. Veis Heijn met 226, N. van Veen met 221 en I. ter Schuur met 131 stemmen, terwijl op jhr. H M. van der Goes 110 stemmen waren uit gebracht. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. van Lummel, is gekozen de heer J. Gerard Kleber met 142 st. Op den heer J. van Apeldoorn J.Lz. waren 100 st. uitgebracht. Bij de Zaterdagavond ten over staan van notaris A N J. Vos ge houden veikooping van 12 huizen, staande aan do Hendrik van Viauden- stiaat,zijn deze 12 verschillende per- ceelen verkocht voor een gezamenlijk bedrag van f 54,050. De Rechtbank te Utrecht ver oordeelde gisteren de 36-jarige Annig- je Koster, beschuldigd van oplichting van de echtelieden Kraan alhier, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis De eisch van het O. M. was twee jaar met attrek der preventieve hecli tenis. (U. D) Het carillon van de Lieve Vrouwe toren brengt sinds gisteren bij half uur ten gehoore Valerius' «Loflied op den Hollander en den Zeeuw" en bij heel uur het Vaderlandse!) lied" van den heer W. F. Eiiderlê. De tekst van het half slag is Waar dat men zich at keert of wendt, En waar men loopt of staat, Waar dat men rijdt of rost of rent, En waar men henen gaat, Daar vindt men, 't zij ook op wat zee, Den Hollander en den Zeeuw. Zij loopen door de woeste zee AÏs dooi* het bosch de leeuw. En van heel slag: Vol leeuwenmoed en heldenmoed Waart gij ons voorgeslacht, En om uw deugd kewoudringswaard, En om uw trouw geacht! Uw werken staan nog vastgeprent, In dezen weeken grond; Uw daden zijn alom erkend, Op heel het wereldrond. Ja, schoon gij Holland zijt genaamd, O dierbaar vaderland, Toch zijt gij om uw kern befaamd, Uw roem houdt immer stand. Handel en Nijverheid. In fie Maandagavond in «de Zwaan" gehouden maandi lijksche vergadering van de vereeniging «Handel en Nijver heid" waren slechts een 17-tal leden, de bestuursleden zelf daaronder be grepen. aanwezig. De oprichting van den specialen handelscursus, meende het Bestuur voorloopig te moeten laten rusten, omdat het inorneril daarvoor thans niet geschikt werd geacht, met het oog op de kvvestiën in de Ambachtsschool en de voorbereiding voor de oprichting van een Industrie- m Huishoudschool. In dien zin had dan ook het Bestuur geschreven aan 't «Nut". Mocht het Nuts bestuur echter van andere mee ning zijn. dan hield men zich gaarne aanbevolen voor nader advies. Voor hen die den cursus in steno grafie wenscfien te volgen er zijn er tot heden slechts een tweetal werd medegedeeld dat de inschrijving geopend blijft tot Zaterdag 14 dezer, aan het bureau der Vereeniging Appel markt 15, liefst 's avonds tusschen 7—8 uur. Het cursusgeld bedraagt f2. Bij het Bestuur was ingekomen de bekende missive van den Ned. Bond van Horlogemakers in zake uniforme tijdsregeling voor ons geheele land en vermeei dering van tijdseinen. liet bestuur had inmiddels reeds een adres van adhaesie aan Z. Exc. den Min. van Binnenlandsche Zaken gezonden. De voorzitter las hierbij voor, de discussie, gevoerd over deze zaak in de Kamer van Koophandel, volgens verslag van de Amersfoortsche Courant. Hij was van oordeel, dat sommige leden dier Kamer in hunne redeneering niet erg consequent waren en kon zich niet vereeriigen met de conclusie der Kamer, om het adres voor noti ficatie aan te nemen, op grond van de daar gehouden besprekingen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het Bestuur een woord van erken telijkheid en waardeering heeft gericht tot den Minister van Oorlog over diens besluit om de Rijschool der Cavalerie hier te laten en die der Bereden Artil lerie daarmee saam te smelten, het geen den handel hier ter stede zeel ten goede komt. Een der leden vestigde hierop de aandacht der vergadering op het door B. en W. ingediende ontwerp tot herziening der vei ordering nopens de vee- en vleeschkeuring en vroeg of deze iets ten goede zal uitwerken zoolang er geen Rijkskeui ing is en er geen cordon om de Gemeente zal zijn. Per postpakket, per spoor en in hand- taschjes zal men tóch zoo veel vleesch invoeren als men verkiest. B. en W. hebben het plan, de kos ten Ie verhalen op enkele neringdoen den, met name de slagers. Die kosten zijn begroot op f 4000, een post welke echter voor verhooging vatbaar is, en dat nu alleen de slagers zullen betalen, wat der geheele gemeenschap ten goede zal komen, noemt spr. ver schrikkelijk onbillijk. Ei ger nog acht spr. het, dat de slagers door deze verordening veel last en groote belemmering in hun bedrijf zullen hebben. Alles, behalve vai kens, moet aan de voormalige Gas fabriek woiden gekeurd maar wat veel erger is, de Keurmeester heeft 12 uur den tijd om de slagers op te houden en behalve de geld-quaestie zal deze bepaling verbazend drukkend werken. De slagers hebben trouwens reeds een bezvvaarschi ift bij den Raad inge diend en vroegen daarop adhaesie bij deze vereeniging. Vermoedelijk zal het ontwerp binnen 14 dagen in openbare behandeling komen, terwijl li. N. eerst over een maand weer vergadert en spr. wilde daarom vragen, dal het Bestuur worde gemachtigd om, na onderzoek, het adres al dan niet te steunen. De voorzitter kon hieraan toevoegen, dat de slagers binnenkort een open bare vergadering zullen beleggen waarop zij de leden van den Raad, de Kamer van Koophandel en het Bestuur dezer vereeniging zullen noo- den; uit de disenssiën zal liet Bestuur wellicht veel kunnen leeren. liet resultaat der uitvoerige bespre kingen nopens deze quaestie was, dat liet bestuur gemachtigd werd naar bevind van zaken te handelen. Ten slotte hield de voorzitter een voordracht naar aanleiding van het referaat ovei coöperatie dooi den heer Citroen uitgebracht op het te Amster dam gehouden Congres voor den Han- deldrijvenden middelstand Ook deze voordracht gaf tot warme discussie aanleiding. Niettegenstaande liet door de besiiiren van den Nederlandschen Uit gevers bond en der Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels tot het Dag. Best. ge richt verzoek hebben B en W. op nieuw aan de boekhandelaren te dezer stede gevraagd met welke korting op den door den uitgever vastgestelden prijs, zij de voor de gemeentescholen benoodigde boeken wilden leveren. Naar wij vernemen, hebben alle boek handelaren voor deze eer bedankt Garnizociisiiieuws. Kapitein L. W. C G. van dei- Garden, vroeger bij liet 5e regiment infanterie hier, sedert Mei 1903 gede tacheerd bij de landmacht iu West- Indië, is op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontheven van den verderen duur der detacheering. De 2e luitenant der infanterie op non-activiteit J. D. Eggink, heeft verzocht in activiteit te worden her steld. Men verwacht, dat bij de a. s. promotie bij het wapen der cavalerie luit kol. Braams en le luit Grondhout resp zullen worden bevorderd tot kolonel en ritmeester. De le-luit.-kwartiermeester D. J. Jager, van het 3e reg. inf., wordt 14 Nov. a s. overgeplaatst bij het le reg. veld-art. alhier. De le luit.-kwartiermeester H. L C. Mulder van de Graaf van het le reg. veld-artillerie alhier is overge plaatst naar Arnhem en daar belast met de hoofdadministratie van het korps lijdende artillerie. Een rapport over alkohol. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden de uitkomsten van een in Amerika ingesteld wetenschappe lijk onderzoek over de voedingswaarde van alkohol, grooten strijd hebben uitgelokt. Het «Comité van 50", dat leeds ongeveer een halve eeuw in Amerika zich met het alkohol- vraagstuk bezig houdt, heeft thans een rapport uitgegeven over de physiologische werking van alkohol. Daartoe heeft het o. a. vragen ge richt tot 1500 personen, die inspan- nenden arbeid van den geest ver richten. Uit de antwoorden wordt medegedeeld dat onder de gehoorde geestelijken 54 "/o onder de genees kundigen slechts 1.4'/o geheelont houders zijn. Bij de geheelonthouders lijden 10 3°/» aan maagkwalen, rlieu- matiek en zenuwkwalen; bij de ma tige drinkers (meestal slechte lichten wijn 9.2 °/o, bij de sterkere drinkers (jenever of bier) slecht 6 8 "k De meesten lieten zicli in ongunstigen zin uit over hot gebruik van alko- holisohe dranken als prikkel voor geestes inspanning. Als oorzaak van krankzinnigheid staat dat gebruik, blijkens ingesteld onderzoek, niet op den voorgrond. Zoo bevond men dat onder de bevol king der kranzinnigengestichten 39 °/o geheelonthouders geweest waren. Bij geen 25"/o kon misbruik van sterken drank als oorzaak worden aangewezen. Het gebruik van alkohol bevoidert eerst den spierarbeid, maar wordt steeds gevolgd door verslapping daar van, en bij verder gebruik blijft de opwekkende uitwerking uit, wat bij het gebruik van koffie, thee of kola eveneens het geval is. Het rapport van dr. Brilliges komt tot de volgende algerneene gevolg trekkingen. De uitwerking van matig gebruik of slechts nu en dan, loopt zeer uiteen, naarmate van leeftijd, beroep, klimaat, aanleg enz. De meer derheid van zulke drinkers ondervindt geen nadeelige gevolgen, en ook hun doctors hebben ze niet bij hen waar genomen. Slechts in enkele gevallen werkte liet drinken óf schadelijk öf gunstig. Van de voornaamste arbei ders met den geest in de Vereenigde Stalen zijn 80 "/o matige drinkers, 't zij geregeld 't zij nu en dan. Ook dergelijk matig gebruik moet echter aan jeugdige personen worden ontraden vooral omdat rnen zoo licht tot mis bruik komt. Ziekelijke personen en zwakken boven 50 jaar behooren liefst geen sterke drank te gebruiken, en althans niet vóór den avondmaaltijd. De uitwerking van steike dranken komt van de alkohol, niet van de bij mengsels, zoodat fijne jeneversooi ten in gelijke hoeveelheden even schade lijk zijn als mindere soorten. In ge ringe hoeveelheden zijn bier, wijn en verdunde jenever in zekeren zin, voedingsstoffen, maar zij worden zel den voor dat doel gebruikt, maar meest als opwekkende middelen. In groote hoeveelheden zijn zij vergif en voor velen ook al in geringe hoeveel heden. In matige hoeveelheid kunnen alkoholische dranken als versterkende middelen tegen vermoeidheid na ar beid nuttig zijn, maar vaak volgt daar op verslapping en zij werken schade lijk als zij vóór of tijdens het ver richten van lichamelijken of geestes arbeid gebruikt worden. Als voorbe hoedmiddel tegen besmettelijke ziek ten zijn zij niet alleen nutteloos, maar zij schijnen juist het weerstandsver mogen tegen ziekte te verminderen. Zij zijn ook geen middelen tegen ver moeidheid of koude en wat men er voor uitgeeft, is dan ook bijna altijd nutteloos uitgegeven. Bovenmatig ge bruik leidt tot vele ziekten, lijden, armoede en misdaad. Het gerucht wil weer, dat de Dreyfus- zaak hei zien zal worden Alfred Dreyfus, aldus zegt bet gerucht, had een uil- noodiging van markiezin Arconati ge kregen om bij haar te komen logeeren hij berichte dat hij niet komen kon, omdat de minister van oorlog, gene raal André hem had verzocht, zich niet uit Parijs te verwijderen, daar binnenkort de revisie van zijn pro ces aanhangig gemaakt zou worden. De Presse, lich ook tot tolk makend van deze geruchten, deelt mede, dat generaal André zelfs reeds met zijn collega-ministers over de revisie heeft gesproken, waarop hem zou zijn geant woord, dat de Kamer door een for- meele uitspraak haar voornemen had uitgedrukt, om «l'alïaire" niet buiten het judiciaire terrein ie brengen, Gene raal André zou daarbij uiteengezet hebben, dat zulks ook niet zijn be doeling was, maar dat Dreyfus hem verzocht had een enquête te openen, dat hij dit had gedaan en dat hem daarbij was gebleken, dat een revisie van het proces van Rennes noodzake lijk was. Volgens de Presse zou in het Fran- sche kabinet heel wat verdeeldheid bestaan over deze zaak. Een iéder die vóór,T5 Novem ber 25fcent inzend met bijvoeging eenjjf FOTOGRAFIE, ontvangt 10 3-tuks portretjes daarvan ïdl postzegelformaat, 2 bij Allvaardjpt I f Baan 16v Rotterdam.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2